Мажара Людмила Єфремівна,
головний методист науково-методичного відділу
КЗ «ЗОУНБ імені О.М.Горького» ЗОР

Стелла Віталіївна Пономарьова народилася 4 березня 1932 року в м. Запоріжжі. У 1941 р. була евакуйована з батьками до м. Новокузнецька Кемеровської області, а звідти – у м. Челябінськ, де закінчила середню школу. У 1950 р. вступила до Московського державного університету ім. М. Ломоносова на філологічний факультет за спеціальністю “Російська мова та література”. Після закінчення навчання повернулася до м. Запоріжжя і 3 роки працювала комплетувальником у Запорізькому обласному бібліотечному колекторі.

З 1961 року її професійна доля пов’язана із ОУНБ ім. О. М. Горького, куди її прийняли на посаду методиста. В той час завідуючою науково-методичним відділом була Ольга Давидівна Флешлер, а методистом – Маргарита Абрамівна Шелленберг. Вже через кілька років, у 1964 р. Стелла Віталіївна була призначена на посаду завідуючої відділом.

С. В. Пономарьова віддала бібліотечній справі 44 роки і стала втіленням високого професіоналізму та інтелігентності. Вона стояла біля витоків централізації бібліотечної мережі і завжди наполегливо боролася за її збереження. Її знають у всіх районах області, адже Стелла Віталіївна об’їздила з методичною допомогою практично всі бібліотеки. Вона була чудовим керівником, гарним наставником, підготувала цілий ряд керівних кадрів. Її методичну школу пройшли колишній заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Л.І. Смиченко, директори обласних бібліотек І.П. Степаненко і О.П. Башкатова, заступник директора ОУНБ імені О.М. Горького Н.А. Купреєва, завідуючі відділами К.Я. Протасова, О.А. Савкіна, З.М. Сологубова (нині працює в Брянській ОУНБ Російської Федерації), завідуюча бібліотекою ім. М. Вовчка Запорізької міської ЦБС М. М. Федосенко, колишній редактор головної книгозбірні В.І. Жук (нині покійна). А С.І. Артамонова (колишня завідуюча відділом МБА), Л.О.Бєляєва, Л.Ф.Ізюмова свого часу були практикантами науково-методичного відділу. Обдарованість, професіоналізм, глибокі знання і досвід Стелли Віталіївни високо цінуються колегами і донині. Серед тих, хто вдячний їй за професійне становлення і я, і Ліда Буцанова, і Наташа Шпак та інші..

Тактовна, уважна, дорброзичлива, з чудовим почуттям гумору, Стелла Віталіївна була для нас не тільки керівником, наставником, а й порадником, рідною людиною. Ми ділили з нею і радощі, і горе – це більше, ніж співпраця. Між собою ми й досі називаємо її “Стеллочкою” – така вона м’якенька і лагідна. Під її крильцями хотілося сховатися від усіх життєвих негараздів та неприємностей, хотілося бути схожою на неї, адже рідко кому вдається зберігати тактовність, витримку і доброзичливість у складних ситуаціях.

Ось рядки з інтерв’ю С.В. Пономарьової газеті клубу директорів ЦБС області “Клубок”:

С.В.! З яким настроєм Ви зустрічаєте День библиотек?

Як у В. Вишневського: “Меня и в праздник тянет в регионы”.

Якому видові транспорту Ви віддавали перевагу під час відряджень?

Мені доводилося ходити пішки, їздити кіньми, на мотоциклах, бензовозах. молоковозах і навіть у тюремному фургоні.

Ваші найприємніші спогади?

Круїз навколо Європи 1977 року і музей воскових фігур Мадам Тюсо в Лондоні, а також димова завіса над Ліворно, яка нагадала про рідне місто.

Ваші улюблені автори?

Меріме і Пушкін.

Яким політичним діячам Ви віддаєте перевагу?

Мені подобаються добре освічені політики, які памятають про часи, коли вони ще не були політиками і користувалися бібліотеками.

Що Ви побажаєте колегам?

Чтоб жить всегда была б охота,

Подъема, творчества, полета,

Прорыва и прилива сил

И чтоб начальник Вас ценил.

Зараз (з 2005 р.) Стелла Віталіївна перебуває на заслуженому відпочинку.

Ми Вам, дорога Стелло Віталіївно, бажаємо гарного, повноцінного відпочинку, міцного здоровя, “правильного” тиску і легкої ходи. Нехай надвечіря Вашого життя буде теплим і лагідним.

Нагороджена медалями “Ветеран праці”, “До 100-річчя від дня народження В.І. Леніна”, численними грамотами Міністерства культури, місцевих органів влади.

Листопад, 2010