Вы здесь

Март
Не в сети
Регистрация: 23/03/2010 - 12:51
В. Лис "Соло для Соломії"

 Давно хотів розповісти історію жінки, вписану у XX століття. Так, як написав історію чоловіка у "Столітті Якова".

                                                          Володимир Лис.

Март
Не в сети
Регистрация: 23/03/2010 - 12:51

Майстер художнього слова, метр української літератури, але в першу чергу Володимир Лис - справжній феномен сучасності, творами якого захоплюється як політична, так і культурна еліта України. Перелік його винагород вражає : числені премії "Коронації слова" (включно з "Гранд-Коронацією"), міжнародна літературно-мистецька премія імені Г. Сковороди, "Людина року"... А 2012 року Державний комітет телебачення і радіомовлення України під час конкурсу "Краща книга України" визнав переможцем в номінації "Кращий бестселер" роман "Століття Якова", який увійшов до п'ятірки фіналістів конкурсу "Книга року" за версією Бі-бі-сі.

Вона йде за покликом серця, помиляється сама й легко пробачає помилки іншим, сходить на самий верх людського духу та падає у безодню засудження оточующих... Карколомні події XX століття - війна, примусова колективізація - події, що назавжди змінили не тільки людей, а й Україну. Та у межах історії країни це лише пункт статистичних даних, за яким немає нічого, окрім чисел. А як щодо історії однієї людини, жінки, котра прагла звичайного земного щастя ?

Важко знайти краще пояснення тому, що є найцікавішим у літературі, ніж універсальна сентенція Канта. Та сама, про дві речі, що викликають його захоплення і здивування, - зоряне небо над головою і моральний закон усередині людини.

Зоряне небо - це Божий світ, лад, який був створений і є ладом, хоч і незбагненним. А моральний закон - це та частка духу, яка присутня в кожній людині та робить її душу безсмертною. Моральний закон, духовний інстинкт відчуття різниці між добром і злом  забезпечує виконання найбільшого людського обов'язку - права вибору.

Особливо вражаючим виявом людяності, людськості є ті моменти вибору добра, коли всі обставини світу та часу сприяють тому щоби не бути добрим.

Зрештою, у житті кожної людини, де б вона колись не була, є чи буде, базових життєвих подій, дій і переживань не так багато : радість, страх, любов, біль, відчай, віра. Поступ історії, зміна часів тільки додають колориту, надають можливості проявлятися цим базовим речам у спосіб, який здається неповторним.

Але саме так - із сплетення історії життя окремої людини й історії великої, історії світу - народжується література, яка викликає зворушення й захоплення.

Саме такою літературною історією є роман "Соло для Соломії". Історія цілого життя однієї неповторної жінки, якій було дано жити у неповторний час у неповторному місці.

Величезна цінність роману "Соло для Соломії" полягає в тому, що він є історією цілого людського життя - від початку і до кінця.

Брак життєписів - слабке місце літератури української. Цю прогалину талановито заповнює Володимир Лис. Ретельно виписану історію Соломії неможливо переповісти, неможливо запам'ятати так само ретельно. Але цього й не треба, бо романи слід читати і переживати. І знати, що таке буває - таке життя, така історія, така Соломія, така пам'ять, така згадка, така розповідь про життя.

А ще є так, що згадуючи про когось - скажімо, про Соломію - називаючи ім'я того, кого вже нема, ми чинимо подобу молитви за ту безсмертну душу. Їй від того спокійніше. І нам також, бо ж молитва.

Добавить комментарий