Вы здесь

abon
Не в сети
Регистрация: 27/03/2013 - 13:47
Жадан С. "Месопотамія"

Сергій Жадан - український поет, прозаїк, есеїст, перекладач, громадський діяч. Його літературні твори здобули числені національні та міжнародні нагороди й були перекладені багатьма мовами. Сергій Жадан є організатором літературного життя України й учасником мультимедійних мистецьких проектів.

abon
Не в сети
Регистрация: 27/03/2013 - 13:47

  Дев'ять прозових історій/біографій і тридцять віршованих уточнень/узагальнень - це змістове наповнення "Месопотамії". Оповідання названо іменами персонажів, вірші не мають назв, деякі персонажі згадуються у віршах. Імена - чоловічі, окремі (наприклад, Боб) сприймаються все ще екзотично. Три з них - Іван, Матвій, Лука - належали євангелістам. Уловивши це, мимоволі шукаєш за Марком, та наштовхуєшся на Марата, який до того ж був з мусульманської родини. Отже, не все так просто. Ясно, що в кожного читача ці імена викличуть власні асоціації.                                                                                                                         Персонажі "Месопотамії" охоче спілкуються на теми, ніяким чином не пов'язені із сучасним станом української літератури. Мистецтво, елітарне і масове, їх теж не цікавить. Жодної згадки про Славка Вакарчука чи Вєрку Сердючку, не кажучи вже про Іво Бобула. Та ще й один з героїв книги - рок-музикант, хай і без пальця на лівій руці, а інший - студент, який, напевно ж, слухає якісь записи й читає просунутих авторів. Про політиків у цей книжці теж не говорять. Термін "посттоталітарний", вжитий в оповіданні "Боб", натякає на безліч проблем, що обсіли українську людність після розвалу і т. д. Та Боб стурбований іншими питаннями, коли від'їздить з Америки до рідної Месопотамії, країни мертвих.

   Чи справді батьківщина - це країна мертвих? Та в Жадана й ті, хто помер, - живі. Їхнє життя відтворюється в багатьох версіях, часом взаємозаперечливих (оповідання "Марат"). Усі тексти цієї книги - про одне середовище, персонажі переходять з історії в історію, а потім - у вірші. За мотивами цієї книги Емір Кустуріца міг би зробити пристойний фільм, вірші міг би покласти на музику Горан Брегович. Шкода, що засобами кіно важко буде передати розкішні порівняння Жадана.

    Автор пише про все, що хоче. І пишеться Сергієві добре. Йому все підвладне. Він замішує правду і вигадку, прозу і поезію, він любить тих, про кого пише, він любить писати. І байдуже, що персонажі "Месопотамії" не обговорюють його творів. Це право належить читачам.

Добавить комментарий