Вы здесь

Місія Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки в умовах розвитку сучасного інформаційного простору

УДК: 021.1: 316.77 (477.64 – 2) Дроздовська О.Є.,

магістрант факультету журналістики

Запорізького національного університету,

Костюк В.В.,

кандидат педагогічних наук, доцент,

завідувач кафедри журналістики

Запорізького національного університету.

 

Місія Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки

імені О.М.Горького в умовах розвитку сучасного інформаційного простору

 

Стаття присвячена роботі Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки в сучасному інформаційному просторі, організації інтелектуально-культурних заходів у бібліотеці. В цій роботі відзначається, що на сучасному етапі бібліотека не є другорядним джерелом знань порівняно з Інтернетом. Нові інформаційні реалії стимулюють бібліотеки до пошуку ефективних шляхів залучення аудиторії.

Ключові слова: бібліотека, нові функції, електронні інновації, інформаційні технології.

 

Стрімкий розвиток електронних технологій перетворює бібліотеку на другорядне джерело знань порівняно з інтернетом, тому актуальним для працівників книгозбірень є збереження постійних читачів і залучення нових, пошук нестандартних методів роботи зі своєю аудиторією.

Французький вчений у галузі історії та соціології Р.Шартьє [9] у своїх наукових дослідженнях аналізує вплив розвитку інформаційних технологій на зв’язки між книгою та читачем. Він не лише зазначає про нові труднощі сучасних бібліотек, а і пропонує шляхи вирішення цих проблем. Заслужений працівник культури, директор Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки І.Степаненко [4; 5; 6; 7] у своїх наукових роботах досліджує шлях становлення і сьогоднішні реалії Запорізької обласної бібліотеки імені О.М.Горького.

Тема інформаційно-електронних можливостей нашої регіональної бібліотеки недостатньо вивчена науковцями, тому в своєму дослідженні ми спиралися на статті директора ЗОУНБ І.Степаненко [4; 5; 6; 7], відомості, взяті з інтернет-ресурсів бібліотеки та інтерв’ю із її співробітниками, а також теоретичні дослідження Т.Берестової [1], Н.Захарової [3], Р.Шартьє [9] щодо функцій і перспектив бібліотек на сучасному етапі.

Метою статті є спроба осмислити й узагальнити інформаційно-технічний та інтелектуально-духовний потенціал запорізької обласної книгозбірні.

Завдання цієї роботи – підкреслити необхідність осучаснення роботи всіх бібліотек відповідно до вимог сьогодення та стимулювати пошуки нових форм і методів співпраці з читачами. Досвід нашої області в організації різних інтелектуально-культурних заходів може бути ефективно використаний бібліотеками різних рівнів нашої країни.

Бібліотека століттями була єдиним джерелом інформації. Як зазначає Р.Шартьє, поява нового пристрою відображення інформації – комп’ютерного дисплею – змінила не тільки звичні способи читання, а й такі основні поняття писемної культури, як «автор» і «книга» [9, 184]. В результаті інформаційної революції скарбницею знань для багатьох людей став Інтернет. Ці реалії змушують бібліотекарів шукати нові форми та методи залучення читачів. На думку Р.Шартьє, бібліотека сьогоднішнього та завтрашнього дня має виконувати три важливі функції. Перша полягає у зборі, зберіганні, описі та видачі письмових об’єктів минулого, оскільки зі втратою першоджерел інтернет-текстів ми ризикуємо втратити розуміння тієї культури текстів, в рамках якої вони ототожнювалися з об’єктами-носіями. Другою функцією є навігація в інформаційному просторі для того, щоб користувач бібліотеки не загубився в океані матеріалів. Допомога в оволодінні комп’ютерною грамотністю дуже необхідна, особливо людям похилого віку. Третє завдання бібліотеки нового тисячоліття – бути осередком спілкування (клуби, культурно-просвітницькі та мистецькі заходи, майстер-класи тощо) для того, щоб відтворити ті типи спілкування, пов’язані з книгою, які зникли в результаті розвитку електронних технологій [9, 190]. Бібліотекознавець Т.Берестова наголошує, що бібліотека виконує наукову, пропагандистську, освітню функції, організовує дозвілля та соціалізує відвідувачів [1]. Старший науковий співробітник Національної бібліотеки імені Вернадського Н.Захарова у своєму досліджені культурно-інформаційної функції книгозбірень зазначає, що бібліотеки займають провідне місце в процесі інтелектуалізації суспільства, розвитку науки, освіти, культури [3].

Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.М.Горького прагне йти в ногу з часом, освоюючи нові методи роботи з читачами. На сайті www.zounb.zp.ua можна ознайомитися з новинами бібліотеки, переглянути електронний каталог й інші бази даних, зокрема, «Рідкісні та цінні видання (2011)», ««Вікно в Америку» (2013)», «Канадсько-Український бібліотечний центр (2008)», «Краєзнавча колекція (2009)», замовити літературу та записатися онлайн, продовжити абонемент, отримати віртуальну довідку, проконсультуватися з бібліотекарем за допомогою Skype, поспілкуватися на форумі [10]. Однією з новацій у роботі ЗОУНБ є електронна доставка документів – бібліотекарі оцифровують і пересилають матеріали віддаленим користувачам. Відділ автоматизації та інформатизації розробив мобільну версію сайту бібліотеки для Android, завдяки якій можна миттєво дізнатися про останні новини, переглянути електронний каталог і замовити літературу.

Бібліотека та її відділи, зокрема, наукової інформації та бібліографії, документів іноземними мовами, документів з питань мистецтва та інші мають свої сторінки в соціальних мережах «facebook», «вконтакте», «одноклассники», «twitter», «linkedIn», ведуть блог «Библиомир города Z» [7, 99]. Провідний фахівець відділу абонементу Т. Мартиненко раз на тиждень на сайті бібліотеки веде «Книжковий Клуб» – пропагує сучасну українську книгу, а також активно веде свій блог на сайті www.plus.google.com/105625831788343951156/posts. ЗОУНБ має власний канал на Youtube, де розміщує відеоматеріали: віртуальні екскурсії, презентації книг, інтерв’ю з діячами культури та ін.

Робота в інформаційному середовищі проводиться і в приміщенні бібліотеки, яке адаптоване до сучасних потреб читачів. У відділі періодичних видань і електронних ресурсів можна працювати в інтернеті. По всій бібліотеці створені Wi-Fi зони. Активно впроваджуються електронні технології в бібліотечне краєзнавство. Провідний бібліотекар науково-методичного відділу О.Літвак поділилася досвідом роботи з цього питання на вебінарі «Бібліотечне краєзнавство в електронному середовищі» 31 жовтня 2013 року [2].

ЗОУНБ брала участь протягом 2002 – 2013 рр. у грантових проектах посольства США в Україні, міжнародного фонду «Відродження» з метою запровадження та розвитку інформаційних технологій. Результатом є два сучасних інтернет-центри LEAP і IATP [6, 20]. Обласні програми з інформатизації на 2006 – 2008 роки та збереження бібліотечних фондів до 2007 року були спрямовані на впровадження новітніх стандартів у роботу бібліотеки.

Інтеграція у світовий інформаційний простір особливо складна для людей похилого віку. Регіональний тренінговий центр у бібліотеці ім. О.М.Горького відкрив для багатьох пенсіонерів нові можливості завдяки оволодінню комп’ютерною грамотністю [7, 102].

Одним із головних недоліків інформаційного суспільства є значне послаблення особистісного спілкування між людьми. Сьогодні ЗОУНБ є не просто скарбницею знань, а й інтелектуально-духовним центром, в якому відбуваються різноманітні культурно-освітні та мистецькі заходи (конференції, презентації, майстер-класи, виставки тощо), діють клуби за інтересами. Фотоклуб «6-этаж» публікує роботи фотохудожників, проводить вернісажі, семінари, презентації книг, конкурси [8]. У відділі документів іноземними мовами діє «English Speaking Club», учасники якого вдосконалюють своє володіння англійською мовою. Увагою охоплені й люди похилого віку – для них діє кінолекторій «25-кадр», де вони переглядають та обговорюють кращі кінострічки їх юності та молодості [5, 27].

Інтелектуально-культурна діяльність бібліотеки привертає увагу місцевих ЗМІ. Особливо тісно співпрацює бібліотека з науково-просвітницьким телепроектом «Хочу все знати» Запорізької обласної державної телерадіокомпанії. Тележурналістки Оксана та Ольга Дроздовські використовують матеріали книгозбірні, знімають цікаві заходи, зокрема цьогорічну «Шевченкіану», присвячену 200-літтю Кобзаря, лекції, присвячені дню заснування Всесвітнього фонду природи WWF 11 вересня 1961 р., висвітлюють роботу відділів. Також зали бібліотеки є інтер’єром для інтерв’ю зі вченими.

Особливу увагу запоріжців, відвідувачів книгозбірні привертає безпрецедентний для області захід «Ніч у бібліотеці», приурочений до Всеукраїнського дня бібліотек. Він претендує на традиційність, оскільки відбувався двічі. Звичні офіційні нудні форми святкування замінили на яскраве феєричне культурно-мистецьке дійство, до якого залучили діячів культури запорізького краю: акторів академічного обласного українського музично-драматичного театру імені В.Магара, поетесу Л.Коваль, учасників міського дитячо-юнацького симфонічного оркестру під керівництвом С.Скрипника, юних вихованців танцювального колективу «Грація» та багатьох інших. Організатори події ставили за мету залучити якомога більше користувачів до бібліотеки, продемонструвати її інформаційно-ресурсний та інтелектуальний потенціал. Культурно-мистецькі заходи репрезентували книгозбірню як простір для душі, пізнання, спілкування, творчості, інтелектуальних розваг. Відбулися різноманітні майстер-класи з розпису батика, боді-арту, петриківського розпису, створення композицій із природного матеріалу; різноманітні квести, вікторини, конкурси. В центрі вивчення іноземних мов і кінолекторію «25-кадр» відвідувачі з цікавістю переглядали художні фільми «Бібліотекар: у пошуках списа долі», «Володар сторінок» (англійською мовою). При цьому програма не затьмарювала саму бібліотеку, її книжкове багатство та розмаїття. Саме книга була в центрі уваги «Ночі в бібліотеці». На експозиції книжкових раритетів «Від малюків до велетнів» були представлені маленькі книжечки, що вміщаються в дитячій долоньці, гігантські фоліанти, рідкісні видання кінця XVIII – початку XIX століття. Найбільший інтерес у гостей свята викликала екскурсія закритими місцями бібліотеки (відділами комплектування, обробки документів і каталогізації, основного зберігання фондів), яка стала «хітом» заходу [4, 18]. Захід закінчився виступом етномузичного колективу «БарабанZA» та захоплюючим фаєр-шоу театру вогню «Магай» [4, 19]. «Ніч у бібліотеці» (2012 р.) відвідали близько двох з половиною тисяч запоріжців, а учасників «Бібліоночі» (2013 р.) було вже три з половиною тисячі, що свідчить про величезний потенціал нових методів залучення читачів до бібліотеки та її значну роль у інтелектуальному та культурно-духовному житті регіону.

Для того, щоб відповідати новим вимогам і стандартам інформаційного простору, бути цікавими для читачів, традиційні бібліотеки повинні впроваджувати електронні технології та інтерактивне спілкування з читачами, організовувати цікаві заходи.

На нашу думку, в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці можна проводити також наукові конференції.

Постійний розвиток інформаційних технологій змушує працівників книгозбірень освоювати нові методи роботи з читачами, тому ця тема для дослідників є дуже цікавою та перспективною.

 

ДЖЕРЕЛА

1. Берестова Т. Библиотека как элемент информационного пространства [Электронный ресурс] / Т. Берестова. – Режим доступа к статье: http://www.library.ru/1/kb/articles/article.php?a_uid=140

2. Вебінар «Бібліотечне краєзнавство в електронному середовищі» [Електронний ресурс]. – Режим доступу до статті: /node/2415

3. Захарова Н. Культурно-информационная функция библиотеки: трансформация в современном мире лектронный ресурс] / Н. Захарова. – Режим доступа к статье: http://sibac.info/13034

4. Степаненко І. Акція «Ніч у бібліотеці» – свято для всіх / I. Cтепаненко // Бібліотечна планета. – 2013. – № 1 (59). – С. 17 – 19.

5. Степаненко І. Організація комфортного середовища для користувачів ОУНБ / Палацу книги – 35: Збірник матеріалів / Уклад.: Н. Купреєва / І. Степаненко. – Запоріжжя: Валпіс, 2012. – С. 22 – 30.

6. Степаненко І. Cтатус і розвиток функцій регіональної бібліотеки в сучасних умовах (Із матеріалів науково-практичної конференції 13 жовтня 2004 р.) / Палацу книги – 35: Збірник матеріалів / Уклад.: Н. Купреєва / І.Степаненко. – Запоріжжя: Валпіс, 2012. – С. 19 – 21.

7. Степаненко І. Трансформація функцій і змісту діяльності сучасної публічної бібліотеки: тенденції, розвиток, перспективи (з досвіду роботи Запорізької ОУНБ ім. О. М. Горького) / І. Степаненко / Бібліотека і книга у контексті часу: зб. наук. ст. VII Всеукр. наук.-практ. конф., 17-18 квітня 2013 р., НПБУ, м. Київ. – К., 2013. – 112 с. – (Публічні бібліотеки: Традиції і сучасність). – С. 95 – 104.

8. Фотоклуб «6-этаж» [Электронный ресурс]. – Режим доступа к статье: http://zounb.zp.ua/photos/album

9. Шартье Р. Читатель в постоянко меняющемся мире // Иностранная литература. – 2009. – № 7. – С. 184 – 191.

10. zounb.zp.ua

 

Статья посвящена работе Запорожской областной универсальной научной библиотеки в современном информационном пространстве, организации интеллектуально-культурных мероприятий в библиотеке. В работе отмечается, что на современном этапе библиотека не является второстепенным источником знаний по сравнению с интернетом. Новые информационные реалии стимулируют к поиску эффективных путей привлечения аудитории.

Ключевые слова: библиотека, новые функции, электронные инновации, информационные технологии.

 

This article is about working Zaporizhzhya’s regional universal research library in modern information space, organizing intellectual and cultural events in library. In modern time library isn’t secondary source of knowledge as against Internet. New informational world stimulates to search an effective ways to attract visitors.

Key words: library, new functions, electronical innovations, information technologies.