ТРИВОЖНА ЕРА ВОЛОНТЕРІВ

(Зарисовка)

Микола Білокопитов

Днями зателефонував мій знайомий — директор Білень-ківської музичної школи Юрій Галко:

— Завтра з волонтерами їдемо у військовий госпіталь: веземо гуманітарку й концерт. Зможеш поїхати?

— Ну, звичайно!

А назавтра з’ясувалося, що рушаємо не зранку, а в обідню пору, і не в госпіталь, а в одну з військових частин під Мелітополем. З початковим варіантом поїздки якісь там накладки виникли. Але все було вирішено швидко й без зайвої тяганини. Тобто, для поранених бійців у госпіталі — одна гуманітарка з акцентом на ліки, а для бійців, які завтра чи вже сьогодні готові йти у бій — інша: від термобілизни до тепло-візорів… Утім, обійдемося без деталізації, бо я в цьому ділі не дуже компетентний, та й не всім про все треба знати. Зазначу лише, що на відміну від неповороткого державного й військового чиновництва з їхніми хитромудрими тендерами, узгодженнями й переузгодженнями (а ще, подейкують, «від-катами» й «віджимами») — волонтери все роблять якісно, прозоро, оперативно й чесно.

Старенький мікроавтобус «мазда», напханий вантажем та волонтерами (одному з нас довелося примоститися в багажному відділенні) жваво вирушив у дорогу. До місця добралися без особливих пригод, хоч був один випадок. Водій Андрій, якому доводилося їздити на різних марках автомобілів, «маздою» кермував уперше. Тому на заправці нам усім разом довелося шукати: де у цій «япономатері!» може бути бензобак. Хтось із дівчат помітив невеличкий лючок, за яким японці акуратно приховали кришечку бензобака… Із цього приводу посміялися, згадавши кілька анекдотів у тему.

Контрольно-пропускний пункт (КПП) військової частини. Вартові з автоматами, в магазинах бойові патрони — все на повному серйозі. І правильно, час такий. Трохи почекали старшого командира. Він знає в обличчя водія та волонтерів, які вже не вперше тут… І ось ми на території.

Поки йшло розвантаження гуманітарки й приготування просто неба імпровізованої сцени до концерту, спілкуюся з нашими військовими. Контингент різний, але в основному вже з певним досвідом перебування на фронті. Деякі «варилися» (термін самих бійців) в т. з. «іловайському котлі. Жодних конкретних цифр, прізвищ, місць дислокацій військових частин — це секретна інформація, але розмова досить відверта. Ніхто не вживає поняття «АТО», всі прямо кажуть «війна». І війна не тільки і не стільки з місцевою гопотою, а таки з добре навченими російськими найманцями, а то й із армійськими підрозділами Росії. Дістається на горіхи найвищому військовому керівництву за некомпетентність і нерішучість. Проте жодних панічних настроїв, а тим більше істерики, як ми це іноді спостерігаємо в телевізорі від деяких «знавців ситуації», які іменують себе воєнними аналітиками. Тут усе простіше. Мовляв, розберемося з терористами й окупантами, а потім «зі своїми порішаємо»… Загалом настрій бойовий. Це вселяє надію і впевненість.

Військовики поволі підтягуються до сцени, утворюючи велике півколо. І якось раптово починається концерт. Ліка Бокше, налаштувавши привезену з собою власну апаратуру (підсилювач, мікрофони, великий динамік тощо) починає співати. Ми — інші учасники концерту — перезираючись, запитуємо одне в одного: «У кого є програма?», «Хто наступний виходить на сцену?»… І, з’ясовується, що ніякої програми немає і не було. Утім, здивування в непорозуміння не переростає, бо далі все відбувається спонтанно і, як не дивно, чітко. Ліка, виконавши кілька пісень, передає слово письменнику-гумористу Миколі Білокопитову, тобто мені. Я, потішивши публіку кількома веселими бувальщинами, представляю музиканта Юрія Галка і його доньку Вікторію Троценко, які під баян (живий звук!) виконують кілька українських народних пісень і в свою чергу передають слово барду Анні Киящук, яка майстерно акомпонує собі на гітарі й заводить присутніх азартною піснею…

Ми почергово по кілька разів виходили до нашої вдячної публіки. Взаємозв’язок артист — слухач був просто шалений. Такому інтерактиву позаздрили б найбільші зірки естради. Та й самі солдати — а серед них було кілька таких, хто мав музичну освіту — виходили на сцену й демонстрували досить пристойний виконавський рівень.

Було, як говорить молодь, класно! Хтось із глядачів уже після фінальних акордів голосно вигукнув: «Спасибі за концертище!!!» Ух ти! Треба запам’ятати. Супер оцінка!

Не можу оминути й таке. Подарував кілька своїх книжок солдатам. Зрозуміло, кожному з оригінальним автографом. Один із бійців — Олександр (із Херсонщини) зізнався, що й сам трохи пише, дуже дякував за подарунок, а потім якось так, знічев’я, зауважив: «Перед тим, як їхати туди (очевидно, на фронт) одішлю книжку мамі. На всякий случай». О, Господи, як же мені серце стислося! Про що ти думаєш, дитино? Хай мама зустріне тебе після війни живим і здоровим…

Поверталися в Запоріжжя вже пізнього вечора. Зупинилися на кілька хвилин біля райцентру Василівка: розім’ятися, чай-кава і таке інше. А в придорожному кафе гурт хлопців за столом, очевидно, якась вечірка у молодих людей.

Ми собі неголосно розмовляємо, згадуючи сьогоднішню зустріч із вояками. І раптом один із хлопців підводиться з-за столу й прямує до нас:

  • Ви волонтери? — запитує.
  • Так! — разом відповіли Юлія Матвієнко і Вікторія Тала (саме вони організовували гуманітарку). А що ви хотіли?
  • Спасибі сказати. Я тут краєм вуха чув, що ви до військових їздили. А я сам — десантник. Зовуть Олег. Приїхав по ротації у відпустку, скоро повернуся назад — в одну з гарячих точок на Донеччині. Так ось, величезне вам усім спасибі. Якби не волонтери — не знаю, як би ми там виживали… – і далі десантник видав емоційний монолог, деталі якого ми опустимо, щоб не видавати великої «таємниці» про безтолково-бюрократичну систему постачання наших військ відповідними державними службами, бо, за словами Олега, зараз у нас практично все тримається виключно на волонтерах…

Ось такі реалії. Але, як мовиться, «за державу – образливо.

І ще один епізод. На кілька хвилин зупинилися на одному з великих блокпостів по трасі між Мелітополем і Запоріжжям. Як офіцеру запасу, котрий колись служив у війську, вивчав тактику й стратегію ведення бою, мені було цікаво саме облаштування укріплення. І я собі фантазував, де б я танк поставив, де кулеметне «гніздо» організував, а де снайперів посадив для ефективного контролю за територією… А паралельно зі своїми фантазіями дослухався, про щоговорять наші жіночки-волонтерки. А там не якісь абстракті фантазування, а цілком конкретна розмова велася. Було помічено, зокрема, що не зовсім по сезону хлопці взуті, що не завадило б уже й про теплі рукавички подумати, що верхній одяг на вояках для середини листопада мав би бути дещо іншим… Я так розумію, що подібна оцінка ситуації волонтерами, це фактично планування гуманітарки на найближчий час. Утім, нашим берегиням – а саме так мені бачаться жіночки-волонтери — самим видніше, що і як робити. Є моменти, коли їм просто не треба заважати. І все буде добре.

Останнім часом свої емоційні спалахи ми висловлюємо в гаслах: «Слава Україні!», «Героям слава!», «Слава нації!», «Смерть ворогам!», «Україна — понад усе!». Згоден з кожним із цих гасел, сам їх вигукую у певні моменти. Але в цьому ряду одного гасла все ж явно не вистачає. Гасла про тих, на кому зараз майже все тримається. Тому при нагоді не забуваймо вигукнути: «Слава волонтерам!». Вони того варті.

Весела Січ : сміхопис міжнародної асоціації укр. гумористів і сатириків (м. Запоріжжя). — № 1-2 (25-26). – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2015. – С. 25-29.

 

СПОВІДЬ ЧОТИРНАДЦЯТА, ПУЩЕНА ЗА ВОДОЮ

 

Олег Гончаренко

 

Довго були збиралися ми в АТО, а все щось заважало — то розпочиналися бойові дії і нам просто не давали дозволу на поїздку, то розбурхувалася негода, то ніяк не вдавалося добути автотранспорт…

І ось нарешті їдемо!

Ініціатором поїздки в Маріуполь в 37 окремий мотопіхотний батальйон стала міськрайонна первинна організація НСЖУ. В ході підготовки приєдналися і журналісти сусіднього району. Воно-то й на краще: гуртом і діло пішло веселіше, і проблеми вирішилися простіше, і матеріальну допомогу зібрали не абияку. Дякуючи підприємствам, школам, небайдужим людям накопичилося аж півтори тонни вантажу – мінеральної води, овочів, домашньої консервації, круп, тютюнових виробів і таке інше. Навідліг серця постаралися діти: найбільш обережно пакуємо коробки з дитячими малюнками, саморобками, Великодніми кошиками.

Якраз передодень Вербної неділі, всього тиждень до Великодня. Веземо гостинці солдатам, веземо пісні, веземо поезію. Нас п’ятнадцятеро — журналісти на чолі з головами місцевих організацій НСЖУ Ділярою Кудусовою та Тетяною Белименко, співочий квартет «Криниці», голова Спілки краєзнавців Володимир Іванович Різник, ну і аз многогрішен, себто я.

Чому я їду? Совість мене кличе, чоловіча. Совість.

Образливо, що зі мною якразпроблем було і найбільше. Спеціально задумали довидати для бійців мою книгу поезій «Український Порідник» (365 натхнень на кожний Божий день), аби до кожного з них дійшло наше слово підтримки, співідчуття, напуття на віру, надію, мрію. Але фінансовий аспект, як завжди, загальмував роботу у видавництві, і лише якимось дивом, вважай в останній день перед від’їздом, книга таки вийшла. І на роботі ледве вдалося підмінитися. А тут ще, як на те, розгулялися запущений остеохондроз та бурсит правої руки, отож останні два тижні я по суті з лікарні й не потикався до світу білого. Але й це вже позаду — встигли, помінявся, підлікувався, їду. Маю пройти і цей шматок свого життєвого шляху, хоча би просто тому, що він призначений саме мені. Саме ж якраз — і субота. Діждався.

Дорога зустрічає блокпостом уже на виїзді з міста — це такий собі лабіринт з бетонних блоків і бетонний бліндаж. Щоправда тут ще стоять міліціонери. В подальшому на блокпостах чергували уже військові. Наперед обмовлюсь, що нас, очевидно, беручи до уваги запорізькі номери автобуса, скрізь пропускали без зупинок, перевірок і перешкод.

Тихцем озираюся на своїх попутників. Народ зібрався різний і за віком, і за статтю (жінок, як не дивно, удвічі більше за чоловіків). Багато незнайомих. Але то не біда -роззнайомимося! Головне, що в очах у кожного — може, очікування, може, дещиця непевності, але немає страху.

Так воно в подальшому, врешті, і сталося. До Маріуполя ми доїхали вже досить згуртованим екіпажем.

Час аж летить! Минаємо Приазов’я, Приморськ, повертаємо на Осипенко і не зчуваємося, як уже з’являється на обрії останнє село Запорізької області з промовистою назвою — Червоне Поле.

Червоне Поле непомітно змінюється якимось іншим, але таким же рідним, таким же по-хазяйськи зораним під ярину. Лише на банері Донеччини встигаю прочитати написане певно солдатською рукою: «Боже, борони Україну!». І сам я, і всі друзі в автобусі, бачу, й несамохіть шепочуть ту, мабуть, найкоротшу молитву у світі: «Боже, борони Україну!».

А Донеччина, і дійсно, нічим не відрізняється від Запорожжя — той же степ безмежний, переятий на квадрати вітровпорами, і люди по селах, наче, такі ж… Україна!

«То, що ж з вами сталося, Люди?! — зринає думка. — Яка біда вас поклонила чужині?!». Болить…

Ніби відчувши мій біль, одразу ж озирається Діля Кудусова:

— Тобі погано, Олеже?

Що відповісти їй, кримській татарочці, у якої і зовсім нині відібрано материзну? Тож посміхаюся лише через силу:

-Терпимо!

Терпимо… Що ж, ми, українці — хлопці терплячі і живучі. Виживемо, витримаємо і цього разу. Вистоїмо і переможемо!

Нарешті під’їжджаємо до блокпосту на в’їзді в Маріуполь. Тут, на блокпості, уже все й зовсім «не по дитячому» — відрито шанці, стоять у бойовій готовності БТР-и, бійці в бронежилетах, з автоматами. Розрізняю навіть гранати РГД у кожного на ремені.

В очікуванні «провожатих» з батальйону, зупиняємося на якийсь час на узбіччі. Чоловіки виходять з автобуса і запалюють. Палимо мовчки — думки вже там, у зримому Маріуполі. Хтось — здається, соліст квартету «Криниці» Валентин Колесник раптом — говорить: «А я уперше стою на донецькій землі…» А ми усі уперше тут, хоча у більшості, і в мене у тому числі, в Маріуполі живуть друзі, родичі, однокласники, однокурсники. Як же можна рвати на шматки цю землю?! Звідки вони насіялися в українському огромі всі оці байстрюки безрідні — Захарченки, Плотницькі, Мозгові, Козиренки та інші?!

Думаю, ніякі вони й не українці. Дід мій казав колись: «І в Роді є рідні, є середні, є виродки». Вони — тіні.

Дівчата вже заклично махають з вікон автобуса, і ми квапимося зайняти свої місця.

Зустрічати нас приїхав сам командир батальйону підполковник О. А. Лобас. Швиденько, але тепло вітаємося і рушаємо до кінцевого (принаймні так тоді думалося) пункту нашої подорожі — тилової бази 37 батальйону.

Маріуполь зустрічає нас бігбордом «Маріуполь — це Україна!». На вулицях — розмай жовто-блакитних прапорів. Взагалі жовто-блакитного багато — паркани, перила мостів — все пофарбовано в українські кольори. А от вивіски здебільшого російськомовні. За увесь час поїздки містом українська трапилася лише одного разу — кав’ярня «Щирий кум». Чомусь подумалось, що кум-то у нас виявився якраз і нещирим… І думки знову повертаються до питання про сенс того, що відбувається, до правильності і неправильності.

Прибуваємо на місце. Виходимо під сонце, яке чомусь майже одразу ж ховається за хмари і починається дощ, на щастя короткочасний. Дивлюся на годинник: до Маріуполя ми, з усіма перипетіями, добиралися рівно три з половиною години. Три з половиною години від миру — до війни…

Солдати спершу стоять оддалік, очевидно, чекаючи наказу, але коли починаємо розвантажуватися, одразу кидаються допомагати.

Помічаю на подвір’ї старенький БТР з назвою «БРАТАН» на башті, ще старіший артилерійський тягач та дві древні гармати «сімдесятп’ятки». Згадалися станкові кулемети «Максим» часів першої світової війни та РПТР-и (ще й відбиті у бойовиків) на озброєнні у «кіборгів» Донецького аеропорту. А де ж нова техніка? Невже оцим-от воюємо?

— Це ж іще й ремонтна база! — сміються бійці. — А де нова техніка — військова таємниця. Воює, одним словом!

Першим знайомлюся із земляком Олександром Петровим. Всміхаюся сам собі: «Знаменно…». Та ж, зрештою, тут усі земляки — запоріжці, мелітопольці, гуляйпільці, пологівці. Батальйон формувався на Запорожжі, як територіальний, і ще донедавна був добровольчим. У хлопців навіть шеврони ще старі. І поповнення ще й досі іде виключно з наших країв. Та, якби бійці були навіть з Галичини чи Прикарпаття, хіба од того були б менш рідними? Ні! Саме сьогодні злютовується Велика Українська Рідня — Народ, Нація.

І немає різниці, навіть те, якої національності наші герої. В 37 батальйоні, окрім українців, багато росіян, є греки, болгари. Більшість солдат російськомовні. Але ж хлопці — всі соколи, як один! І погляди у них — рішучі, веселі.

Один з бійців — у козацькій папасі з чорним шликом. Питаю: «Дозволяють?». Відповідає: «Рекламацій не було. Аби воював добре!». Дай Боже тобі козаче!

Саме там, десь у тій же підсвідомості моїй, починає усталюватися, виразнішати і розуміння явища явлення Героя Нашого Часу.

Нас запрошують до солдатської їдальні — на каву. Журналісти одразу ж напосідаються на дівчину-кухаря — обступають, фотографують, запитують про буття. Дівчина виявляється донеччанкою, з окупованої території. «Мама і досі там…» — зітхає і знічується.

Жінки-жінки… Як правильно казав кіногерой з фільму «А зорі тут тихі»: «Воно-то і нам війна, як зайцю куриво. А вже й вам — то й зовсім…»!

Всі війни, дорогі наші, вашими муками та стражданнями свячені, всі війни — відображення вашого материнського болю.

Що ж… А життя таки йде і таки бере своє. Хоча й часто не на нашу користь.

Ось і зараз, через це імпровізоване інтерв’ю наша «четверта влада» залишається без кави: терміново всіх знову викликають на подвір’я, де має відбутися загальне шикування батальйону для нашого представлення.

«Не спіши виконувати наказ, бо його все одно відмінять!» — пам’ятаю ще з часів служби, тож свою каву таки допиваю, хоча й находу. Дивлячись на мене те ж саме робить і фотокор київських «Аргументів і Фактів» Ірина Левченко.

Наказ таки змінюється: дощ знову вносить свої корективи. Тож оту випиту каву нам з Ірою товариство згадуватиме жартома аж до кінця поїздки…

Стоїмо. Чекаємо. Раптом виявляється, що на передову нас не пустять, бо «занадто багато серед нас жінок, занадто багато нас взагалі і автобус наш теж занадто велика і приваблива мішень для сепаратистів, а ще ми, бач, забули подати на те заявку». Заявка на передову… Навіть на слух звучить парадоксально. Дивні діла твої, Господи!

Через те знову — розчарування у наших лавах. Як не дивно, найбільше переживають найстарший серед нас, майже сімдесятилітній Володимир Іванович Різник і наймолодша Оля Артьоха, кореспондент нашого міського телебачення. Образливо й мені, бо теж надіявся побувати на фронті. Та, що поробиш? «Наступного разу зробимо висновки, — зітхаю. — Не останній день живемо».

Зате водій, що нагодився з Широкіного, просить десяток примірників «Порідника» на позиції. Отже, час чекання скорочується: підписую книжки.

Потому вишукую поглядом людей старшого віку. Підходжу до одного, знайомлюся. Виявляємося тезками. Олег із Запоріжжя, йому 58 років, підполковник міліції у відставці, а в армії — лише старший лейтенант (отже, як бачимо, не всі «менти» однакові). В АТО він уже майже рік. Встигаємо перекинутися буквально кількома словами:

— А здоров’я, як — не підводить? — питаю. — Ти ж за мене на два роки старший, а я, бач, у «розібраному стані».

— Всяко… Але взявся за гуж, не кажи, що не дуж. Хлопці жаліють, допомагають, звичайно, якщо є можливість. А ти, якщо хворієш, то й не рипайся. Тут кожний хворий — баласт. Роби нашу справу на своєму місці.

— Совість мучить! — кажу. — Я ж — офіцер у відставці, хоч і не кадровий. Щоправда вже тридцять п’ять років не був у танку. Забув геть усе… Що ж до того, що «роби, що можеш на своєму місці», то, хочу, чи не хочу, я давно вже так і живу.

— Ви найперше — поет! — чую раптом голос позаду. — Поети — совість народу. Поетами не розкидаються.

Обертаюся. Переді мною стоїть чорнявий хлопець, років тридцяти.

— Я — колишній студент філфаку педуніверситету, Володимир Братіщенко, — посміхається він. — Пам’ятаю творчі зустрічі з вами. І версифікацію ми осягали за вашими поезіями.

Обіймаємося. Знайомимося ближнє. Та поговорити не вдається: мене гукають до автобуса. Маємо їхати у школу-ліцей інформаційних технологій № 69: там відбуватимуться всі урочисті та мистецькі заходи з приводу нашого приїзду, в тому числі і презентація моєї книги. Командування батальйону, виявляється, теж готувалося до зустрічі і навіть нагородження солдат відклало до цієї події.

— На зустріч запрошено і маріупольців, — говорить начальник штабу батальйону підполковник Ілля Лапін. Хочемо посилити довіру людей до ВСУ. Та й концерти тут останнім часом — рідкість… Прошу зберігати дисципліну. Їхати нам через усе місто.

Трішки знову бастують журналісти: не встигли взяти у солдатів інтерв’ю, але після обіцянки заступника комбата по особистому складу обов’язково виділити час на спілкування, заспокоюються і займають свої місця у нашій «БМВ» (встигли вже й охрестити) — «бойовій машині волонтерів».

Рухаємося за автобусом із армійцями (на ньому і досі трафарет «Службовий», «Запоріжсталь»).

А «Азовсталь» проводжає нас феєрверком: озирнувшись, бачу, що там підігнали залізницею до «відвалу» кілька велетенських тиглів з розплавленим шлаком, що залишився після забору металу і зливають у глибоку яругу. Магма тече, схлюпується, іскриться, де-не-де вибухає. І червона заграва зависає на обрії. Півжиття пропрацював я на ливарному заводі, але навіть мене це видовище вражає: «Отже, місто живе і трудиться!». Од того, бачу по очах, ще більше додається всім впевненості: «Живе наш Маріуполь! Що б там не було, переможемо!»

Одна з жінок-перехожих на вулиці зупиняється і привітно махає рукою услід нашій колоні. І хлопчик, якого вона тримає за руку, теж посміхається і махає — Українець!

А ще на одному з будинків бачу напис чорним: «Путин — да!» Далі «да!» закреслено і написано синьою фарбою «нет!». Так разів із п’ять, але в кінці таки красується «нет!». Останнє слово за нами! Переможемо!

Поки їдемо Маріуполем згадую учорашній сюжет по телебаченню: Росія знов наслала нову техніку для «ДНР». Серед інших танків встиг я помітити і танк, на якому служив строкову службу — 622. А у мій час екіпаж на ньому був повністю українським і називали ми його з хлопцями між собою «ГАЙДАМАК»! Після виводу з Німеччини найіменитішу в Радянській Армії 10 гвардійську добровольчу, нагороджену шістьома орденами дивізію в Росії розформували, не забувши при тому «прихватизувати» вибудуване німцями війсьмістечко у Богучарах Воронезької області. Музей дивізії розграбували, а залишки вважай викинули безпомічним ветеранам, яким вціліле і зберігати ніде… Отаке-то: «Деды воевали!»… Танки ж, бач, тепер висмикують з БУПТ-ів і з екіпажами зазомбованих відморозків посилають плюндрувати нашу землю.

Од тієї згадки злість аж закипає у грудях! Аж серце заходиться! І Діля знову стурбовано поглядає на мене: мабуть, змінююся в обличчі не на краще. Махаю Ділярі заспокійливо рукою, намагаючись притлумити і розум, і серце.

Та хіба ж вдасться? Злість ще й вибухає нестерпним болем, коли доїжджаємо до району, нещодавно обстріляного російськими «Градами». Обгорілі залізні кіоски на ринку… Цілих два ряди згорілих легковиків на автостоянці… Посічені осколками стіни будинків… Вибиті вікна…

Вікна тут, взагалі, — окрема тема: бездонні «чорні квадрати Малевича», перехрещені смугами білого скотчу. Будь яке бери — виставляй в десь арт-галереї під назвою «Війна». І ніяких інсталяцій. І проймає аж до підсвідомості.

Нарешті доїжджаємо до місця. Потрібна нам 69 школа, виявляється, знаходиться з самого краю-краєчку Маріуполя. Далі – лише степ і дорога на фронт. Отож, усі поранені під час обстрілу діти були учнями саме цього учбового закладу. Сьогодні тут майже не чутно дитячих голосів – субота. Проте народу загалом зібралося чимало: до нашої делегації та солдат приєднуються ще десятків з чотири тутешніх патріотів, представники місцевої «Самооборони», знімальна група Харківського телебачення.

Командири одразу ж попереджують солдат, що можна відмовитись від зйомки, можна не називати прізвища — лише «позивний», можна вдягнути «балаклаву».

Не бачив я, щоб хоч один з лицарів наших намагався якось приховати свою сутність. Хтось лише пожартував: «Од таких красивих дівчат ховатися? Хіба ми — дурні?» Ні! Ці не ховатимуться ні од Краси, ні од Жахіття! Коли дивишся на них, пригадується з Котляревського:

«…Любов к Отчизні де героїть,

Там вража сила не устоїть,

Там грудь сильніша од гармат.

Там жизнь — алтин, а смерть — копійка.

Там лицар — всякий парубійка.

Козак там чортові не брат…»

Дивно, але один із солдатів, з яким, поки готуються до виступу наші артисти, встигаю познайомитися за кілька хвилин потому у залі, на моє питання: «Чому ти вирішив піти в АТО добровольцем?», відповів також словами з «Енеїди»:

«… Де общеє добро в упадку,

Забудь отця, забудь і матку,

Лети повинність іправлять…»

Повинність серця… Повинність душі… Забуте слово «повинність», яке всякий нині для себе трактує по-різному, залежно від наявності совісті, — хтось, як «обов’язок» і «обов’язковість», хтось, як «примус до чогось»… Ох, земляки ви мої, земляки, коли ж ви станете достойними хоч самих себе?

А оцих орлів ні до чого примушувати не треба. Ось сидять два брати — Михайло Латушко і Денис Закутний…

Ось підходить старший лейтенант. Виявляється, живемо на сусідніх вулицях…

Ось знайомлюся з солдатом, що сидить зі мною поряд. Прізвище не називає, тільки позивний — «Молоко»: до всіх цих подій працював на молоковозі…

Робітники, вчителі, інженери, підприємці. Такі-то от у нас «карателі». Дав Бог би кожній країні таких!

Нарешті до сцени виходять Діляра Кудусова та Тетяна Белименко — виносять величезну паляницю, спечену Якимівським хлібозаводом бійцям на привітання, торти, дитячі саморобки… Обидві звертаються до солдат щиро і натхненно навіть. Тут бачиш, що, дійсно, слово таки і матеріальне, і вагоме, і важливе, якщо воно сказане від серця.

Начальник штабу потому передає хліб солдатам у залу. А ті буханець, як жниварі в полі, ламають одразу ж руками і передають шматки «по естафеті». Дістається і воїнам, і маріупольцям запорізького щирого хліба. Так само ж розлітаються й дитячі сувеніри та малюнки.

Найстарший з бійців з позивним «Михайлович» (навіть не військовий — волонтер, авто-електрик з Кирилівки, що добровільно, без будь-якої зарплатні та надії на якийсь-там «статус» по війні, вже рік у батальйоні допомагає відновлювати зранену техніку), отримавши від земляків величезний торт, тут же, під оплески побратимів, передаровує його дітям-маріупольцям. Взагалі, здається, половина привезених подарунків потихеньку перетікає на «цивільну» половину залу…Такі-то у нас «фашисти». Кожному народові б таких!

По праву господарів пріоритет тут у місцевих. Тож першим виходить на сцену маріуполець — співак і автор пісень. Виконує трійко своїх творів. Серед них — і ліричні, і патріотичні, і україномовні, і російськомовні. Голос у хлопця, насправді, красивий, грудний, проникновенний. Видко, що вкладає душу. Тому з помосту бард сходить під заслужені аплодисменти.

Але наступна учасниця викликає серед глядачів «тихий фурор» — дружне зітхання і зачарування! Коли дівчина доспівала, у залі наче грім гримнув — долонь не жалів ніхто.

Од того і я не встигаю підготувати душу до виступу: і досі завжди хвилююсь, виходячи перед людський загал. Хоча, може, те і на краще…

На сцені немає столу, тому, аби звільнити крила, доводиться покласти книжки, привезені з собою, просто на підлогу. Горло трохи здавлює хвилювання, отже сказане, мабуть, звучало дещо хрипко:

— Братики! Сьогодні в Україні чоловіків терзають два почуття — або страх, або муки совісті. Мене мучить совість: за віком і за станом здоров’я уже не можу бути серед вас. Хоча й не ховаюся — при потребі свій бій, від початку і до кінця всіх кінців, відбуду чесно. На жаль можливості мої і моєї родини невеликі, але ми намагаємося зробити для вас усе можливе. Дружина всю зиму в’язала теплі речі, майже щотижня передає в АТО посилки з домашньою консервацією… Поки дозволяла рука, разом із сином, робив і я саперні лопатки. Гадаю, забезпечили ми ними не менше роти… Нині ж привіз вам найдорожче, що є у поета — книгу поезій «Український Порідник». У ньому кожний з вас зранку-раночку зможе прочитати добре натхнення на кожний Божий день і відчути сердечну підтримку — мою, всіх поетів, всіх запоріжців, всієї України. То все — не якісь пророцтва, чаклування… Кожне з натхнень — наша молитва за вас, наше благе напуття вашій долі! Після концерту всі, кого книга зацікавить, підходьте — подарую кожному!

Далі читаю кілька поезій. Відчуваю, що голос тремтить, але не фальшивить. Дивлячись в очі таких людей, брехати серцем неможливо!

— Вибачте, кажу по всьому, — хлопці! Маю поступитися місцем іншим вашим гостям! Часу у нас надто мало, а вони теж приготували для вас свої сердечні дарунки.

Ітак неждано зал вибухає оплесками! Хоча, треба визнати, не такими шаленими, як на спів маріупольської Україночки…

«Гаразд! — жартую подумки. — Це я собі якось вибачу. Почесному ж, такої краси, як у тієї мавки, мені повік не дібрати… А читав же, здається, незлецько? Та вже, як є…»

— Колись в історії міста напишуть, — жартує начальник штабу, що сидить поряд зі мною, — що першою книжкою, яка презентувалася по звільненні Маріуполя, була ваша.

Навряд чи напишуть. І факт недостовірний. Але приємно…

— Дай Боже! — віджартовуюся.

Після мене ще виступає прекрасний квартет «Криниці»: Ірина Володіна, Світлана Рятсеп, Олена Усик і Валентин і Колесник. Овацій та аплодисментів дістається і їм вволю.

Далі — офіційне вручення від командування батальйону «Почесних грамот» і «Подяк» солдатам та волонтерам. Отримують відзнаки наші обидві міськрайонні організації журналістів, а також, зовсім несподівано… я. Багато разів і багато чого отримував я в нагороду за літературну працю, але коли брав з рук начальника штабу цей простенький аркуш «Подяки», відчув — нагороди більшої досі не мав. Хоча й розумію, що нагороду цю ще відпрацьовувати мені й відпрацьовувати… Що ж, вистачило б тільки сил і здоров я.

Вручати «Грамоти» солдатам начальник штабу запрошує жінок із зали. Виходить їх із двадцятеро — і зовсім ще дівчатка, і красуні-дівчата, і красуні-жінки. Тепло і душевно відбулося все — з поцілунками, обіймами, ліричними відступами.

Урочиста частина зустрічі закінчується, і кожен знову береться до своєї справи — журналісти розходяться спілкуватися з солдатами, актори спішать перевдягатися, а я беруся підписувати та дарувати книжки.

Неждано навіть трішки, збирається людей багато. Що радує — поміж солдат немало місцевих. Першою до мене люди пропускають зовсім маленьку дівчинку. Вона засоромлено переступає з ноги на ногу, а потім щебече: «Дядю! А ви не можете підписати і мені, і моїй тьоті? Її немає тут…» Підписую, звичайно. Солдати сміються.

Танкісти, бозна як вичисливши в мені свого, одразу ж відбивають для себе кожному — по книжці. Запрошують «наступного разу — просто до них!». Інші аж трохи бунтують: «Ану, як не вистачить?» Вистачає врешті всім — і солдатам, і городянам: ми захопили з собою із сотню книжок. Трішки навіть залишається.

Збираюся уже на вихід, коли прибігає солдат-гуляйполець з позивним «Білий»: «А ми ж вас у автобусі чекаємо!» Він підхоплює коробку з «Порідником», і ми знову спішимо-біжимо, ледве й встигаю похапцем сигарету випалити.

В автобусі книжки одразу ж наче випаровуються. Проте, здається, ображених немає. Встигаємо навіть поспілкуватися трішки. Один солдат раптом говорить:

— Ви, Олеже Миколайовичу, не паліть душі даремно. Ми ж бачимо, що ви людина справжня! Якщо хворієте, просто робіть те, що можете, те, що маєте, те, на що вистачає сили. Повірте, тут кожний хворий — тягар.

Вдруге за день — одні й ті ж самісінькі слова! Од того хочеться плакати. І, чесно кажучи, ледве й стримуюсь… Потому читаю хлопцям вірш.

— Побажайте нам щось, — просять бійці — одне на всіх, всій Україні! У вас точно рука легка, а слово летке! Бажаю…

Хлопцям надходить команда від’їжджати. Швиденько прощаємось, і я біжу до своїх.

Скоро вже й ми вирушаємо за солдатами слідом, а далі — і на виїзд з Маріуполя. Всі чомусь зосереджено мовчать аж до самісінького блокпосту. Схоже, кожен несамохіть осмислює події дня. На блокпості нас наздоганяє на своєму битому-зраненому «ГАЗ»-ику командир батальйону. Прощаємося, як рідні. Втім, рідні ж і є!

Попереду — три з половиною години поїздки до миру, додому. Озираюся на товариство:

— То, що — поїдемо сюди ще?

— Обов’язково поїдемо! — відповідають усі дружно.

А я й не сумнівався: чомусь воно так — хто здолав цю дорогу раз, обов’язково повертатиметься, бо й життя наче нею перемежовується на «до» і «після»…

P.S. Наступного дня по поверненні дізнаємося з теленовин, що двоє солдат, з тих, котрі були на нашій зустрічі, загинули — позашляховик (чи не той же битий-зранений «ГАЗ»-ик?) підірвався в селі Широкіному на міні.

Вічная пам’ять вам, брати!

 

Я прошу вас — живіть! – Мелітополь :

Люкс, 2016. – С. 161-189.

ПЛЕТЕМО – ЗНАЧИТЬ, НЕ ЗДАЄМОСЯ

 

Наталя Турлова

Річниці утворення волонтерської групи «Енерго-дарські павучки» присвячується.

— Починалося це 21 січня 2015 року… Я передавала нашим бійцям посилочку через волонтера Андрія Перепілку. Саме тоді відбулася розмова про те, що навіть Маріуполь плете сітки для військових, а Енергодар — хіба менш патріотичний? На той час вже розповсюдилася спрощена методика плетіння. Андрій, не вагаючись, відразу запитав: що треба, щоб почати плести? Прикинули: перше — це люди, друге — рамки, третє — матеріал. Андрій відразу запропонував звернутися до енергодарців через групу «Енергодар -це Україна» на фейсбуці.

І все пішло швидко та без перешкод. Рамки почали робити вже наступного дня. Люди зносили тканину — білизну, старі речі. Андрій став координатором волонтерської групи, з’явилася й назва – «Енергодарські павучки». Тож нашим днем народження вважаємо 21 січня!

Перший цех відкрили на Лісовій, в офісі ГО «Народний Захист». Першу сітку-основу плели вручну, на неї в’язали стрічки, які наривали з тканини. Потім завдяки фінансовій допомозі, яку надали колеги Андрія — працівники експлуатаційного підрозділу Запорізької АЕС, закупили сітку-основу. Робота набагато спростилась. Купували й фарби для потрібної кольорової гамми. Потім народилася ідея виготовляти маскувальні костюми — як білі, так і захисних кольорів. Допомогли реалізувати цю ідею колеги з Запоріжжя — «Запорізькі Кікімори». Забігаючи наперед, зазначу, що виконувались всі бажання замовників: від кольору костюму до моделей — «Кікімора», «Леший», «Прямокутник», «На каску», «На зброю». Майстрині шили також зручні сумки для зберігання цих виробів.

Спочатку “павучків” було 20. На перший флеш-моб «Захисти Захисника», який пройшов в нашому місті за ініціативою Андрія Перепілки 1 лютого 2015 року, зібралось дуже багато людей! Вони побачили нашу роботу, то й понесли матеріали, почали допомагати грошима. Координатор, до якого вже «прикипіло” прізвисько «Тарантул», звітував по кожній копійці, куди, коли і що відправляється, «конектився» напряму з АТОшниками, узнавав їхні потреби. У «павучків» поступово розширився асортимент: шилися жовто-сині прапори різних розмірів для різних потреб, сидушки, «трусе-ля», підсумки, органайзери, чохли на каски та на приціли, баули та багато іншого. Бійці зверталися з питанням — «А ви можете?..» І ми могли. Другий флеш-моб відбувся 9 травня 2015 року. Крім сіток, ми ще вчили плести маскувальні костюми. Для наочності чоловіки вдяглися в «Лешего» та «Кікімору». Діти (і не тільки) фотографувались з ними, і вже не було сумнівів, що такі флеш-моби будуть проводитись на всіх патріотичних заходах. Так і сталося: 24 травня на святі «Україна вишивана», на день Конституції України (там ще й шили прапори!), на Покровському ярмарку до Дня захисника України.

«Енергодарські павучки» росли — відкривались нові цехи. В гімназії «Гармонія» засновником стала Валентина Деркач. Завдяки її ініціативі діти почали не тільки плести сітки, а й виготовляти сувеніри, браслети, листівки — все, що можуть зробити дитячі руки для наших бійців. Ще один великий цех зі складом з’явився у приміщенні, яке надав Борис Цельнікер. Почали з’являтися цехи у школах, у магазині «Строй-Центр» (власниця Ілона Янько та персонал пройнялися ідеєю та теж плели). Дівчата–«павучихи» працювали на дому — шили прапори та труси, фарбували тканину, нарізали стрічки. Взимку долучилися в’язальниці — утеплювали наших військових балаклавами, шапками, комірами, шкарпетками, піднімали настрій в’язаними прапорцями. Працюють не тільки дівчата — «у штаті» є чимало чоловіків! Без них ніяк, бо крім того, що всю роботу на рівні з жінками виконують, на них ще й суто «чоловічі справи»: щось зламалось — полагодити, перенести важке, транспортування між цехами та відправка тощо. Ще хлопці-«павуки» відкрили свій цех по виготовленню скоб для будівництва бліндажів.

Історичними моментами можна назвати дві події: поїздку «павучків» в зону АТО та для участі у блокуванні Криму в Чонгар. В АТО волонтери побачили, як виглядають вироби в ділі, послухали поради. Їздили не з порожніми руками — брали з собою ручну швейну машинку — трохи й там попрацювали… На Чонгарі «павучки» плели сітки, а заразом — налагоджували зв’язки з іншими волонтерами. До речі, саме там Андрій познайомився і запросив із концертом в Енергодар Піаніста Майдана… І цей концерт відбувся напередодні Дня Захисника України, 13жовтня, біля пам’ятного знаку «Герої нашого часу».

Є в «Енергодарських павучків» грамоти та подяки, як від бійців, так і від місцевої влади. Та головне — ми разом, готові прийти на допомогу. «Павучиний» костяк — це «днюючі та ночуючі» в цехах Ольга Клобукова, Надія Симоненко, Олександр Соколов (разом з сім’єю), Ірина Лавринець, Ольга Перепілка, Валентина Деркач. Не менш значимий актив — Олексій Городских (заступник координатора), Інна Терещенко, Вікторія Живогляд, Ірина Нагорна, Світлана Тригубова, Олександра Липська, Олена Попкова, Олександра Ємел’ян-цева, Олена Сердюк, Ніна Коробкіна, Вікторія Костюченко, Тетяна Шеченкова та Тетяна Кузік.

Цілком ймовірно, що цей перелік — неповний, адже за такою кількістю роботи у багатьох цехах, на жаль, не до знайомств… А якщо ви, прочитавши про “Енергодарських павучків”, маєте ідеї, бажання та змогу допомогли хлопцям в АТО, то ми кажемо: «Ласкаво запрошуємо!»

 

Мы и наше время. -2016. – 4 февр. (№ 4). – С. 6.

М. ЗАПОРІЖЖЯ

Перелік благодійних фондів м. Запоріжжя [Електронний ресурс] // Департамент соціального захисту населення ЗОДА : сайт. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://dszn-zoda.gov.ua/node/771. – Назва з екрана.

Єдиний реєстр волонтерських організацій Про волонтерську діяльність [Електронний ресурс] // Департамент соціального захисту населення ЗОДА : сайт. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://dszn-zoda.gov.ua/sites/default/files/loadfiles/volonters/reestr.pdf. – Назва з екрана.

***

Ліщук О. Слово : [запорізька поетеса про свою волонтерську діяльність] / Ольга Ліщук // Українка: жінка-волонтер, жінка-герой : нариси, вірші, спогади, світлини / Жіноче т-во Ольги Басараб та Олени Теліги, Орг. Укр. Націоналістів ; [уклад. Н. Бугай]. – Лубни : Інтер Парк, 2018. – С. 46-51.

Ніжні і непереможні 2019 : [календар] / Ідея проекту Надії Мороз ; ГО «Запорізький відділ Союзу українок України». – Запоріжжя : Видавничий Дім Кераміст, [2018]. – 14 с.

Віслоух Л. Волонтерська допомога армії : [спілка підприємців «Ніка», Жіноча сотня Запоріжжя, спілка підприємців «Порада», обл. орг. Червоного Хреста] / Людмила Віслоух // Майдан… і далі : документально-журналістське дослідження / Людмила Віслоух. – Запоріжжя : АА Тандем, 2017. – С. 155.

Запорізька область : [спогади волонтерів Н. Мороз, К. Стаценко, Н. Турлової] // Майдан від першої особи. Регіональний вимір / Укр. ін-т нац. пам’яті ; [уклад.: О. Білобровець та ін.]. Вип. 3, Ч. 1 : Автономна Республіка Крим — Луганська область. – К. : [К.І.С.], 2017. – С. 247-278.

З Україною в серці : [календар на 2018 р.] / Координатор проекту Олена Ярошенко. – Запоріжжя : Видавничий будинок Кераміст, [2017]. – 8 с. – Серед організаторів проекту волонтерський комітет при Запорізькій ОДА.

Притула О. Л. Звіт президента ГО «Всеукраїнська федерація «Спас» про роботу організації за 2016 рік та перспективи роботи в 2017 році : [в т. ч. про волонтерську діяльність] / О. Л. Притула // Вогняні роси : (новітня військово-політ. історія Запорозького козацтва) / Д. В. Сухінін. – Запоріжжя : ЗДІА, 2017. – С. 254-261.

Сухінін Д. В. Запорозькі атамани привітали 37-й козацький батальон та провели чергову волонтерську операцію на фронті / Д. В. Сухінін // Вогняні роси : (новітня військово-політ. історія Запорозького козацтва) / Д. В. Сухінін. – Запоріжжя : ЗДІА, 2017. – С. 249-251.

[Календар на 2017 р. : запорізькі волонтери з бійцями АТО] / [Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА]. – [Запоріжжя : б. в., 2016]. – С. 14.

Михайлова В. Зайцев Вячеслав Олексійович… : [голова ГО «Запорізька рада ветеранів АТО»] / Валентина Михайлова // З Україною в серці : художньо-публіцистичні портрети-нариси / Валентина Михайлова. – Запоріжжя : Кераміст, 2016. – С. 125-133.

Михайлова В. Матвієнко Юлія Олександрівна : [волонтер під ім’ям Юлія Бєлка] / Валентина Михайлова // З Україною в серці : художньо-публіцистичні портрети-нариси / Валентина Михайлова. – Запоріжжя : Кераміст, 2016. – С. 196-205.

Чекальський Юрій Лук’янович : [голова наглядової ради ТОВ «Агросервіс-2000», волонтер] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 82-83.

Білокопитов М. Хто вони – «Запорізькі кікімори»? / Микола Білокопитов // Весела Січ : сміхопис міжнародної асоціації укр. гумористів і сатириків (м. Запоріжжя) / [ред. рада: В. Бойко та ін.]. № 1-2 (25-26). – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2015. – С. 29-30.

Збережемо Україну разом : діти Запорізького краю — бійцям АТО : [зб. Обл. конкурсу дитячої та юнацької творчості] / КЗ «Запоріз. обл. центр художньо-есетичної творчості учнівської молоді» ЗОР. – Запоріжжя : [Кераміст], 2015. – 56 с.

Фея с гаубицей : [о волонтере БФ «Сестри Перемоги» Катерине Матюхе] // Сегодня была война… : истории, которые нельзя забыть… : сб. поисково — публицист. студенческих работ / [авт. идеи и рук. проекта В. Н. Косенко. – [Б. м. : б. и.] – С. 2-3. – (ил.).

Харченко Ю. Жіночий біль за «сіру зону» : [про запорізьку волонтерку В. Бородіну] // Запорізька Січ. – 2019. – 5 груд. (№ 196-198). – С. 21.

«Солдатський привал» 5-й рік допомагає захисникам // Запорізька правда. – 2019. – 21 листоп. (№ 47). – С. 6.

Любов Леонова: «Нехай самі? Без нашої допомоги? А спати спокійно зможете? Я — ні» : [про волонтерство] / Любов Леонова // Запорізька правда. – 2019. – 31 жовт. (№ 44). – С. 6.

Чуприна А. Фронту – гитары, духу – песни, студентам – знания : [о доценте ЗНТУ кафедры оборудования и технологии сварочного производства Станиславе Бережном, который отправил в АТО более 30 гитар] / Анна Чуприна // МИГ. – 2019. – 10 окт. (№ 41). – С. 27.

Максимов О. Щоб шаблі не брали, кулі, щоб минали! : [про запорізький волонтерський центр «Кубик» розповідає його організатор Сергія Брегеда] / Олександр Максимов // Запорізька правда. – 2019. – 11 лип. (№ 10 (28). – С. 7.

Стадніченко О. Славить піснями він край Запорізький : [про творчість Анатолія Сердюка та його волонтерську діяльність] / Ольга Стадніченко // Хортиця. – 2019. — № 4. – С. 91-103.

Ярошенко О. «Голі, босі і у вінку» — це не про нас : [запорізька волонтерка побувала на Сході] // Запорізька правда. — 2019. — 18 квіт. (№ 16). – С. 4.

Агаркова В. Елена Ярошенко: «Если ты чувствуешь себя українцем, будь им» : [о волонтерской деятельности] / Виктория Агаркова // Верже. – 2019. – 11 апр. (№ 14). – С. 5. – Режим доступа : http://panoptikon.org/articles/115010-elena-jaroshenko-esli-ty-chuvstvuesh-sebja-ukraincem-bud-im.html

Волощук И. «Хочу подарить нашим воинам частичку своего тепла», — волонтер Светлана Варава : [о запорожских волонтерах Светлане Вараве, Вадиме Сопильняке, Анатолие Бондаренко и Александре Карковом] / Иванка Волощук // Верже. – 2019. – 21 марта (№ 11). – С. 3.

Воронцова О. Ветеранки війни за незалежність України захопили NATO : [запорізька волонтерка і снайперка ЗСУ Ю. Матвієнко – героїня фільму «Невидимий батальйон»] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2019. – 7 берез. (№ 10). – С. 2.

Знакомьтесь: «Господині свого краю» : [в номинации «Женщина — волонтер» победили запорожанкиЕлена Жигула и Людмила Печурина] // МИГ. — 2019. – 7 марта (№ 10). – С. 3.

В Запорожье – «Невидимий батальйон» : [одна из героинь – запорожанка Ю. Матвиенко («Белка»), волонтер, боец ВСУ] // МИГ. – 2019. – 24 янв. (№ 4). – С. 11.

Воронцова О. Люди, які нас надихають : [Юлія Матвієнко – запоріз. волонтерка, снайпер ВСУ, героїня документального фільму «Невидимий батальйон»] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2019. – 24 січ. (№ 3-4). – С. 4.

Бурлакова В. Та, кого бояться : [про волонтерку, снайпера ЗСУ Ю. Матвієнко («Білка»)] / Валерія Бурлакова // Український тиждень. – 2018. — № 15. – С. 48-49. – Режим доступу: https://tyzhden.ua/Society/212239

Суха Н. Волонтерка Берлінська: «Перед загрозою великої війни кожний громадянин має вміти зібрати автомат» / Надія Суха // Запорізька правда. – 2018. – 6 груд. (№ 48). – С. 4.

Воронцова О. Люди, які нас надихають : [про волонтерку Любов Леонову] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2018. – 29 листоп. (№ 46-47). – С. 4.

Воронцова О. Загартовані, закатовані, але віддані, але віддані та нездолані – шануймо героїв Революції Гідності! : [нагрудним знаком «Гідність та Воля» нагороджена голов. ред. газ. «Запоріз. правда» Наталія Зворигіна за волонтерську допомогу бійцям АТО] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2018. – 15 листоп. (№ 44). – С. 2.

Воронцова О. «А я і не знав, що вмію танцювати» : [волонтерка Надія Мороз та команда «Волонтерські вареники ZP» на передовій відвідали бійців 37-го окрем. мотостріл. батальйону] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2018. – 18 жовт. (№ 40). – С. 4.

Харченко Ю. Фронтова «любовь-морковь» з Оленою Ярошенко : [волонтерка із Запоріжжя] / Юрій Харченко // Запорозька Січ. – 2018. – 20 верес. (№ 176-179). – С. 26-27.

Дружня підтримка : [австралійки приїхали до Запоріжжя підтримати жінок, які втратили синів в АТО] // Урядовий кур’єр. – 2018. – 18 верес. (№ 168). – С. 12.

Воронцова О. «Надійні» привітали артилеристів на позиціях із присвоєнням звання «Запорізька Січ» : [волонтерська група «Надійні» привітала 55-ту артбригаду] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2018. – 30 серп. (№ 33). – С. 3.

  • ілець С. 55-та артилерійська зустрічала друзів : [волонтерів] / Сергій Стрілець // Запорізька правда. – 2018. – 16 серп. (№ 31). – С. 4.

У місті презентували проект професійної адаптації для ветеранів АТО // Запорозька Січ. – 2018. – 21 черв. (№ 116-119). – С. 26.

Випускники – воїнам : [випускники Січового колегіуму взяли участь в акції «Випускники – воїнам ООС»] // Освіта України. – 2018. – 11 черв. (№ 22-23). – С. 3.

Проміс виділив кошти на перекваліфікацію учасників АТО // Запорозька Січ. – 2018. – 7 черв. (№ 106-109). – С. 25.

Подарувати бійцю «кошик» добра, любові та тепла : [благодійна акція «Солдатський кошик»] // Запорозька Січ. – 2018. – 7 квіт. (№ 66). – С. 1, 2.

Волощук І. Жінка-волонтер : [в ЗОУНБ відбулася презентація книги, в якій розповідається в т. ч. про волонтерів О. Ліщук та О. Ковалевську] / Іванка Волощук // Верже. – 2018. – 5 апр. (№ 13). – С. 20.

«На нулі» Україна – єдина : [про волонтера, медика із Запоріжжя Ніну Ярмаркіну] // Запорозька Січ. – 2018. – 15 берез. (№ 47-50). – С. 26.

Снайперка Юлія Матвієнко: «Це був той момент, коли я зрозуміла: більше не можу бути просто волонтером, а піду на війну захищати свою Батьківщину» // Запорізька правда. – 2018. – 15 берез. (№ 9). – С. 6.

Запорожцев наградили за жертвенность : [медалью УПЦ КП «За жертвенность и любовь к Украине» награждены запорожские волонтеры Г. Гончаренко, Л. Прит, С. Сериков] // МИГ. – 2018. – 1 марта (№ 9). – С. 3.

Воронцова О. Люди, які нас надихають : [запорізька волонтерка Світлана Ушакова удостоєна Відзнаки Президента України «За гуманітарну участь в антитеррористичній операції»] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2018. – 22 лют. (№ 6). – С. 5. – Режим доступу : https://issuu.com/377083/docs/22.02.18/5

Воронцова О. Події, що нас захоплюють : [запорізька волонтерка Надія Мороз спільно з волонтерською групою «Надійні» влаштували благодійну акцію «Вареники ZP» біля Свято-Троїцького кафедрального собору] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2018. – 22 лют. (№ 6). – С. 4.

Харченко Ю. Кому война, а кому и «мать родная» : [о запорожском волонтере Ирине Шереметьевой] / Ю. Харченко // Запорозька Січ. – 2018. – 1 берез. (№ 38-41). – С. 23.

Артиллеристам передали специальные наушники : [о волонтерской помощи воинам АТО] // МИГ. – 2018. – 11 янв. (№ 2). – С. 4.

Героям АТО и волонтерам вручили церковные медали // МИГ. – 2017. – 14 дек. (№ 50). – С. 7.

Отметили День волонтера : [в обл. Центре молодежи в четвертый раз отпраздновали Международный день волонтера] // МИГ. – 2017. – 7 дек. (№ 49). – С. 5.

Левченко И. Запорожские волонтеры обеспечили атошникам уют и безопасность по дороге на фронт и домой : [руководитель «Солдатского привала» Галина Гончаренко] / Ирина Левченко // Факты. – 2017. – 22 нояб. – С. 7. – Режим доступа : https://fakty.ua/250882-zaporozhskie-volontery-obespechili-atoshnikam-uyut-i-bezopasnost-po-doroge-na-front-i-domoj

Логанов Є. У Запоріжжі пройшов благодійний марафон для воєнів / Євген Логанов // Урядовий кур’єр. – 2017. – 15 листоп. (№ 215). – С. 5.

Воронцова О. Події, що нас захоплюють : [в т. ч. «Солдатський привал»] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2017. – 9 листоп. (№ 45). – С. 8.

«Солдатскому привалу» — два года : [волонтерский центр был открыт 06.11.2015] // МИГ. – 2017. – 9 нояб. (№ 45). – С. 5.

Харченко Ю. «Солдатський привал» завжди чекає на бійців / Ю. Харченко // Запорозька Січ. – 2017. – 5 жовт. (№ 191-194). – С. 27.

Кошкалда О. До морських піхотинців прибули талісмани: барсуки : [подарунок запорізьких волонтерів маріупольським морським піхотинцям] / О. Кошкалда // Голос України. – 2017. – 26 верес. (№ 177). – С. 9.

Логанов Є. «Солдатські матері» отримали нагороди за підтримку бійців : [запорізька ГО «Солдатські матері»] / Євген Логанов // Урядовий кур’єр. – 2017. – 30 серп. (№ 160). – С. 3.

Шека О. В «Солдатском привале» уютно, радушно и по-домашнему вкусно / Олеся Шека // Электрометаллург. – 2017. – 11 авг. (№ 30). – С. 10.

Харченко Ю. Патріот з підводного човна : [про волонтера Віктора Гаркушу та Валентину Вінніченко] / Юрій Харченко // Запорозька Січ. – 2017. – 10 серп. (№ 153-156). – С. 7.

Кошкалда О. Бойова стомАТОлогія, або як воїнів рятують від зубного болю : [громадський рух «Об’єднання волонтерів Запоріжжя» обладнують пересувні стоматологічні кабінети] / О. Кошкалда // Голос України. – 2017. – 9 серп. (№ 146). – С. 12.

Групи самопідтримки – простір, де тебе розуміють : [про роботу Центру соціально-психологічної допомоги воїнам АТО «Ресурс»] // Запорозька Січ. – 2017. – 27 лип. (№ 143-146). – С. 28.

Гавриленко І. Волонтери–стоматологи вже допомогли 25 тисячам бійців у зоні АТО / Ірина Гавриленко // Запорозька Січ. – 2017. – 20 лип. (№ 138-141). – С. 27.

Піддубна О. Нагороди лікарям, які допомогають нашим бійцям : [волонтери-медики] / Олена Піддубна // Запорізька правда. – 2017. – 22 черв. (№ 25). – С. 4.

Ольховская Ю. «Если бы не война» : [волонтерский фотопроект представили в Запорожской ОУНБ] / Юлия Ольховская // Надежда. – 2017. – 15-21 марта (№ 11). – С. 4.

Коваленко Б. 122 истории, которые написала война : [волонтерский фотопроект представили в Запорожской ОУНБ] / Богдана Коваленко // Индустриальное Запорожье (Панорама). – 2017. – 9 марта (№ 10). – С. 12.

Воронцова О. Зустріч з українською піснею і гарними запоріжанками – завжди свято для артилеристів : [зустріч військових 55-ї ОАБ і підрозділу «Сармат» з театром мод «Стиль» і ансамблем бандуристів Запорізького музучилища] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2017. – 2 берез. (№ 9). – С. 10.

«Волонтерские вареники» — артиллеристам : [организатор акции Н. Мороз] // МИГ. – 2017. – 23 февр. (№ 8). – С. 3.

Волонтер Вера Бирюкова снова с призом от «МИГа» : [руководитель волонтерской орг. «Бабулечки с Бабурочки» награждена медалью «За гідність та патріотизм»] // МИГ. – 2017. – 9 февр. (№ 6). – С. 3.

Шкарупа С. Помоги солдатам! : [о волонтерском центре «Помоги армии»] / Светлана Шкарупа // МИГ. – 2017. – 26 янв. (№ 4). – С. 9.

Как к артиллеристам «козу» водили : [волонтерская команда Н. Мороз и «Женская сотня Запорожья» поздравили солдат 55 ОАБ] // МИГ. – 2017. – 19 янв. (№ 3). – С. 9.

  • ганов Є. Волонтерський вертеп щедрував артилеристам : [волонтерська команда «Жіноча сотня Запоріжжя» Надії Мороз] / Євген Логанов // Урядовий кур’єр. – 2017. – 19 січ. (№ 10). – С. 16.

«Янгол з тризубом» — у Любови Леоновой : [запорожская волонтерка получила премию «Евромайдан SOS-2016»] // МИГ. – 2016. – 8 дек. (№ 49). – С. 2.

Мілітарі-арт : [трон із уламків і гільз снарядів продали на благодійному аукціоні за 150 тис. грн.] // Урядовий кур’єр. – 2016. – 23 листоп. (№ 220). – Режим доступа : https://ukurier.gov.ua/uk/photofact/militari-art/

Дем’яненко В. Залізний трон зі Сходу : [запорізькі волонтери виставили на аукціон унікальний трон, створений з «уламків війни»] // Народна ярмія. – 2016. – 15 листоп. (№ 45).

«Солдатский привал» отметил первый день рождения // МИГ. – 2016. – 10 нояб. (№ 45). – С. 4.

Україна своїх не кидає : [запорізька школа № 67 зібрала 5143 грн. для військових АТО] // МИГ. – 2016. – 10 нояб. (№ 45). – С. 4.

Сосницький Л. З фронту – через «Солдатський привал» / Леонід Сосницький // Голос України. – 2016. – 9 листоп. (№ 213). – С. 9.

Сосницький Л. Найщедріші – працівники соціальних служб? : [підсумки телемарафону в Запоріз. обл. по збору коштів для військових АТО] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2016. – 2 листоп. (№ 208).

Паршин Н. В Запорожье вновь собирают «горсти добра» : [деньги от сбора пластмасовых крышек пошли бойцам Алексею Аванесяну и Василию Кравчуку] // МИГ. – 2016. – 6 окт. (№ 40). – С. 5.

Євгеньєва В. Батареї просять… кропу : [запорізькі волонтери повернулися із чергової поїздки в АТО] / В. Євгеньєва // Голос України. – 2016. – 5 жовт. (№ 189). – С. 6.

Воронцова О. Мобілізовані совістю : [запорізьких волонтерів Світлану Ушакову та Тетяну Власову запросили на фестиваль «Червона доріжка гідності» м. Київ] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2016. – 22 верес. (№ 37). – С. 24-25.

Воронцова О. Нас не подолати – вміємо консервувати : [ІІ-й фестиваль домашньої консервації, координатор – Наталя Бабенко] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2016. – 22 верес. (№ 37). – С. 14.

Герасин В. В Запорожье установлен еще один всеукраинский рекорд – консервационный : [1762 кг, из которых 490 кг пожертвовала фермер Вольнянского р-на Татьяна Сус] / Владимир Герасин // Запорозька Січ. – 2016. – 22 верес. (№ 174-176). – С. 4. – Мы лучшие.

Святослав Вакарчук согрел 18 тыс. запорожцев : [БФ Вакарчука «Люди майбутнього» подарил Запорожскому военному госпиталю реанимобиль, автомобиль, аппаратуру] // Запорозька Січ. – 2016. – 22 сент. (№ 174-176). – С. 13.

Павленко М. «Солдатський привал» /М. Павленко // Магистраль. – 2016. – 6-12 серп. – С. 4.

Люди, які нас надихають : [М. Порошенко відвідала центр «Солдатський привал»] // Запорізька правда. – 2016. – 1 верес. (№ 34). – С. 9.

Шевченко В. Пенсіонер вирішив перерахувати свою пенсію на користь сил АТО : [86-річний військовий пенсіонер, запорожець А. Сервуля] // Народна армія. – 2016. – 11 серп. (№ 31). – С. 19.

В Запорожской областной научной библиотеке журналист С. Витвицкая презентовала социально мультимедийный проект «Переможці» : [фото бойцов АТО и волонтеров] // МИГ. – 2016. – 23 июня (№ 25). – С. 11.

Лобач С. Допомагати – це стан душі : [БФ «Солдатські матері»] / Світлана Лобач // Запорізька правда. – 2016. – 23 черв. (№ 24). – С. 17.

Шеремет А. «Солдатський привал» отримав подарунок від Марини Порошенко : [морозильна камера] / Ангеліна Шеремет // Запорізька правда. – 2016. – 9 черв. (№ 22). – С. 23.

Плечом к плечу: на фронте и в тылу : [волонтерская работа ЗТР для АТО] // Электрометаллург. – 2016. – 31 трав. (№ 8). – С. 2-3.

Великодній кошик для бійців // Запорізька правда. – 2016. – 21 квіт. (№ 15). – С. 2.

Пішванова Т. «Солдатський привал» за час свого існування прихистив уже понад 2000 воїнів – захисників України / Тамара Пішванова // Запорізька правда. – 2016. – 14 квіт. – (№ 14). – С. 8.

Пішванова Т. Фортеця Вітчизни – груди рядового українського солдата : [про «Солдатський привал»] / Тамара Пішванова // Запорозька Січ. – 2016. – 12 квіт. (№ 64). – С. 7.

Левченко И. 83-летнюю запорожскую пенсионерку-волонтера наградили орденом : [Мария Лыхварь] / Ирина Левченко // Факты. – 2016. – 31 марта. – С. 14.

Сосницький Л. «Солдатські матері» подарували лазню на колесах : [запорізька волонтерська орг. «Солдатські матері»] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2016. – 31 берез. (№ 58). – С. 19.

Солонская Н. Волонтер Александр Василюк: «Самым опасным было вьехать в Запорожье» / Наталья Солонская // МИГ. – 2016. – 17 марта (№ 11). – С. 33.

Вареники на підтримку наших артилеристів : [благодійний ярмарок «Волонтерські вареники ZP»] // Запорозька Січ. – 2016. – 10 марта (№ 41-43). – С. 3.

Запорізькі козаки допомагають військовим : [Запорізька обласна координаційна рада з питань козацтва в рамках операції «Дозор» передала бійцям гуманітарну допомогу] // Запорозька Січ. – 2016. – 10 марта (№ 41-43). – С. 2.

Сосницький Л. Вареники допомогли артилеристам : [благодійний ярмарок] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2016. – 10 берез. (№ 43). – С. 17.

Нагороди воїнам та волонтерам : [медалями та грамотами обл. військового комісара відзначені волонтери Запоріжжя — Олександр Ковальов, Віра Бірюкова, Юрій і Віталіна Федоренко, Світлана Ушакова, Андрій Чевічалов, Віталій Іванов, Геннадій Леоновець, Наталья Бурдіна, Інна Харченко, Наталія Уразова, Наталія Бєлоусова, Тетяна Ситоленко, Людмила Симакова, Лариса Дюкар, Наталія Калініна, Єкатерина та Валентина Вініченко] // Запорозька Січ. – 2016. – 5 берез. (№ 40). – С. 8.

Час такий, що треба мати сильну армію : [Надія Мороз про свято «Пампуха», де зібрали кошти на шість рацій] // Запорозька Січ. – 2016. – 5 берез. (№ 40). – С. 1.

Пенсионеры Бабурки помогают воинам АТО // МИГ. – 2016. – 3 марта (№ 9). – С. 4.

«Чтобы они вернулись живыми» : [Инна Харченко, участница движения «Бабулечки и дедулечки с Бабурочки», которые поддерживают 23-й мотопехотный батальон] // МИГ. – 2016. – 3 марта (№ 9). – С. 4.

Левченко И. «Ребята-военные сказали, что теперь наша дочь Маша – их талисман». В Запорожье церковную награду получила школьница-волонтер, которая обрезала пышную косу и на вырученные деньги приобрела теплые вещи для бойца АТО / Ирина Левченко // Факты и комментарии. – 2016. – 1 марта (№ 38). – С. 5.

Воронцова О. Запорізькі волонтери підвищили мобільність Миколаївським морпіхам : [про діяльність волонтерів Світлани Ушакової, Ольги Леоновець, Людмили Дармороз, Валерії Зворигіної, Любов Мороки, Валентини та Катерини Виниченко, ГО «Патріот»] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2016. – 25 лют. (№ 7). – С. 5.

«Солдатскому привалу» нужны витамины и сладости // МИГ. – 2016. – 4 февр. (№ 5). – С. 2.

Коваленко Б. Сердечные подарки на фронт: молодеж комбината «Запорожсталь» передала помощь бойцам АТО / Богдана Коваленко // Индустриальное Запорожье. – 2016. – 28 янв. (№ 4). – С. 11.

Костянтин Бриль: «По закінченні бойових дій ми маємо гідно прийняти вдома всіх наших захисників і віддячити їм за подвиг» : [в. о. голови ОДА нагородив за активну волонтерську діяльність Сергія Нечипуренка, Ольгу Джіоєву, Дмитра Матюхіна, медаль «За розвиток Запорізького краю» отримали Інна Лук’янова, Михайло Сушко] // Запорізька правда. – 2016. – 28 січ. (№ 3). – С. 4.

«Козацкий волонтер» вышел на всеукраинский уровень : [акция организована обл. координационным советом казачества, председатель Д. Сухинин] // МИГ. – 2016. – 21 янв. (№ 3). – С. 2.

Артбригаде подарили календарь с фотографиями бойцов : [проект запорожской ОО «Люди Украины»] // МИГ. – 2016. – 14 янв. (№ 2). – С. 2.

Волонтеры на варениках зарабатывали деньги для бойцов АТО : [благотворительная ярмарка «Волонтерские вареники ZP»] // МИГ. – 2016. – 14 янв. (№ 2). – С. 2.

Петраш В. Запорожцы сьели четыре тысячи вареников : [благотворительная акция «Волонтерские вареники ZP»] / Валентина Петраш // Позиция. – 2016. – 14 янв. (№ 2). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Воронцова О. «Солдатику, рідненький, повернися живим! І з Перемогою!» : [волонтерська група, координатор Тетяна Власова, передали бійцям подарунки від учнів гімназії № 31 та ЗОО НСЖУ] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2016. – 14 січ. (№ 1). – С. 1, 4.

Піддубна О. Символ запорізького Майдану Марія Лихвар / Олена Піддубна // Запорозька Січ. – 2016. – 12 січ. (№ 4). – С. 5.

Логанов Є. «Солдатський привал» приймає відвідувачів / Євген Логанов // Урядовий кур’єр. – 2016. – 9 січ. (№ 1). – С. 4. — Режим доступу : https://ukurier.gov.ua/uk/news/soldatskij-prival-prijmaye-vidviduvachiv/

Волонтерские вареники // Позиция. – 2016. — 7 янв. (№ 1). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Календарь с фотографиями бойцов АТО : [благотворительный проект, моделями которого стали волонтеры и бойцы АТО] // МИГ. – 2016. – 6 янв. (№ 1). – С. 3.

Атаманчук И. «Невидимки» открывают лица : [о запорожских волонтерах, которые плетут маскировочные сетки] / Инесса Атаманчук // МИГ. – 2016. – 6 янв. (№ 1). – С. 9.

Нет такого звания… Есть такие люди – волонтеры : [Я. Осадчая, К. Дадаев, А. Омельченко, Н. Иванченко] // МИГ. – 2016. – 6 янв. (№ 1). – С. 8-9.

«Солдатский привал» принял более 600 военнослужащих // Запорозька Січ. – 2016. – 6 січ. (№ 1-3). – С. 3.

Сосницький Л. Вареники задля перемоги / Леонід Сосни-цький // Голос України. – 2016. – 5 січ. (№ 1). – С. 8.

Дроздовська О. Волонтерський бал-карнавал у Запоріжжі: свято добра, благодійності та єднання / О. Дроздовська // Без бар’єрів. – 2016. — № 1-2. — С. 15.

Півмільйона – для ветеранів АТО : [телемарафон] // Запорізька правда. – 2015. – 31 груд. (№ 150-151). – С. 6.

Юрик П. Армійцям волонтери – рідні люди, готові й власні душі привезти : [запорізькі волонтери у 37-му окремому мотопіхотному батальйоні] / Пилип Юрик // Запорізька правда. – 2015. – 31 груд. (№ 150-151). – С. 7.

Логанов Є. Півмільйона – для ветеранів АТО : [у Запоріжжі відбувся обл. благодійний телемарафон] / Євген Логанов // Урядовий кур’єр. – 2015. – 25 груд. (№ 242). – С. 20

Боксерские перчатки Александра Усика ушли с аукциона : [деньги переданы волонтеру Анастасии Мищенко для помощи медротам 14-й и 59-й бригад] // МИГ. – 2015. – 10 дек. (№ 50). – С. 3.

В Запорожье создали патриотический календарь : [запорожские волонтеры и военные] // МИГ. – 2015. – 10 дек. (№ 50). – С. 8.

«Крізь століття» : [волонтерський бал-карнавал] // Правда. – 2015. – 10 дек. (№ 52). – С. 17.

Получила награду за отрезанную косу : [Мария Савва, а также Сергей Шульгай, Александр Василюк] // МИГ. – 2015. – 10 дек. – (№ 50). – С. 4.

Грицай А. Воины добра : [топ самых запоминающихся акций запорожских волонтеров] / Анастасия Грицай // Остров свободы. – 2015. – 4 дек. (№ 46). – С. 8.

Шека О. От сердца к сердцу : [волонтерское движение на ЧАО «Днепроспецсталь»] / Олеся Шека // Электрометаллург. – 2015. – 4 дек. (№ 45). – С. 6.

Пивоварова Т. Международный день волонтера : [о запорожских волонтерах] / Т. Пивоварова // Запорозька Січ. – 2015. – 28 листоп. (№ 211). – С. 4.

Запорожские врачи отправляют в зону АТО мобильную стоматологию : [запорожский стоматолог Игорь Ященко ездит в зону АТО с мобильной стоматологией] // Остров свободы. – 2015. – 20 нояб. (№ 44). – С. 9.

Участников АТО ждет «Солдатский привал» // МИГ. – 2015. – 19 нояб. (№ 47). – С. 6.

«Солдатський привал». Перший в Україні окремий волонтерський центр відпочинку для воїнів АТО відкрито поруч із вокзалом Запоріжжя-1 // Приднепровская магистраль. – 2015. – 13-19 нояб. – С. 1.

Миланова Я. В Запорожье появился «Солдатский привал» / Яна Миланова // Суббота плюс. – 2015. – 12-19 нояб. (№ 46). – С. 41.

Відкрився «Солдатський привал» // Запорізька правда. – 2015. – 12 листоп. (№ 130-131). – С. 2.

Коваленко А. Для бойцов АТО в Запорожье организовали «Солдатский привал» : [открылся 06.11.2015] / Анна Коваленко // Верже. – 2015. – 12 нояб. (№ 44). – С. 2.

Левченко И. В центре отдых «Солдатский привал» на железнодорожном вокзале Запорожья бойцы смогут не только поспать и привести себя в порядок, но и воспользоваться интернетом / И. Левченко // Факты. – 2015. – 12 нояб. – С. 14

Отдохнуть – и в дорогу : [о волонтерском центре «Солдатский привал»] // Индустриальное Запорожье. – 2015. – 7 нояб. (№ 166). – С. 1, 7.

Окружим заботой защитников Запорожья и их семьи : [БФ «Солдатские матери»] // Остров свободы. – 2015. – 6 нояб. (№ 42). – С. 6-7.

В областном центре молодежи 31 октября прошла благотворительная ярмарка и концерт в честь роты спецназначения «Шторм» // МИГ. – 2015. – 5 нояб. (№ 45). – С. 2.

Открыт областной центр помощи участникам АТО // Запорозька Січ. – 2015. – 5 листоп. (№ 195-197). – С. 3.

Телемарафон собрал 367 тысяч гривен: первый и пока единственный в Украине благотворительный телемарафон для сбора средств в помощь участникам АТО… // МИГ. – 2015. – 22 окт. (№ 43). – С. 3.

Артиллеристы получили 120 банок шкварок : [подарок для бойцов 55-й ОАБ к празднику Покрова] // МИГ. – 2015. – 15 окт. (№ 42). – С. 39.

Военные не останутся без поддержки : [в концертном зале им. М. Глинки состоялся телемарафон в поддержку бойцов АТО] // Позиция. – 2015. – 15 окт. (№ 42). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Муха Е. Волонтеры: защитники защитников / Елена Муха // Запорозька Січ. – 2015. – 15 жовт. (№ 180-182). – С. 18.

Паршин Н. Благотворительный телемарафон собрал более 30 000 грн. // МИГ. – 2015. – 15 окт. (№ 42). – С. 45.

Запорожские участники АТО получили награды : [в т. ч. волонтер Е. Матюха] // Мрія. – 2015. – 30 сент. (№37). – С. 3.

Атаманчук И. «Нас не подолати!» : [первый Всеукраинский фестиваль домашней консервации передал в военный госпиталь партию продуктов] / Инесса Атаманчук // МИГ. – 2015. – 24 сент. (№ 39). – С. 48.

Воронова И. Михаил Прасол: «Надоело быть диванным патриотом» : [активист, участник Майдана, волонтер] / Инна Воронова // Остров свободы. – 2015. – 31 июля (№ 28). – С. 6.

Артиллеристы получили две бани на колесах // МИГ. – 2015. – 30 июля (№ 31). – С. 4.

Левченко И. Стоматологи-волонтеры, работающие на передовой, поставили бойцу… жовто-блакитну пломбу. Так врачи группы «Укроп Дентал» отметили лечение тысячного пациента / Ирина Левченко // Факты. – 2015. – 30 июля. – С. 14.

Левченко И. «У молодых бойцов повышенная стираемость зубов, потому что они и во сне воюют: скрипят зубами, сжимают челюсти». Запорожские волонтеры создали передвижной стоматологический пункт / Ирина Левченко // Факты. – 2015. – 22 июля. – С. 6.

Лучер М. Баня парит и здоровье солдат правит. В Запорожье делают мобильные бани для бойцов АТО / М. Лучер // Комсомольская правда в Украине. – 2015. – 16-23 июля. – С. 7.

Носков Я. Волонтерский призыв : [в 55-й ОАБ наградили волонтеров] / Яков Носков // Правда. – 2015. – 9 июля (№ 28). – С. 5.

Воинам АТО в подарок от запорожцев – две бани : [от ОО «Люди Українські»] // МИГ. – 2015. – 25 июня (№ 26). – С. 3.

В автокатастрофе погиб запорожский волонтер : [Андрей Яковлев] // МИГ. – 2015. – 4 июня (№ 23). – С. 4.

Кобинець А. Герої живуть на сторінках газети : [«Запорізька правда» про волонтерський рух] / А. Кобинець // Журналіст України. – 2015. — № 5. – С. 19-21.

У волонтеров – новый голова : [Р. Пятигорец – председатель волонтерского комитета при ЗОГА] // МИГ. – 2015. – 26 мая (№ 21). – С. 4.

Запорожский «Укроп» — волонтер просит помощи : [Виктор Гладкий] // МИГ. – 2015. – 21 мая (№ 21). – С. 6.

Безрук А. Артемовск. Пограничное состояние : [Ольга Ковалева – волонтер «Жіночої сотні» Запорожья] / Андрей Безрук // МИГ. – 2015. – 19 марта (№ 12). – С. 26.

Соколова М. «Это война, и пока мы её не закончим, она сама не закончится» : [волонтеры Юлия Матвиенко и Анна Чайка стали военнослужащими] / Маргарита Соколова // Остров Свободы. – 2015. – 15 мая (№ 17). – С. 5.

Сосницький Л. … лідер гурту «Океан Ельзи» прислав рентген-апарат : [для Запорізького військового госпіталю] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2015. – 15 трав. (№ 84).

Мироненко Н. Телемарафон «Пам’ять»: для запорізьких ветеранів та воїнів АТО зібрали 900 тисяч гривень / Надія Мироненко // Запорізька правда. – 2015. – 14 трав. (№ 52-53). – С. 3.

Сосницький Л. Волонтери привезли артилеристам екскаватор : [БФ «Сестри Перемоги»] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2015. – 6 трав. (№ 79). – С. 3.

Сосницький Л. … антистресова аптечка проситься на передову : [запорізький винахідник Григорій Чаусовський створив «Військову індивідуальну аптечку для психологічної самодопомоги»] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2015. – 6 трав. (№ 79). – С. 13.

Білокопитов М. Хто вони – «Запорізькі кікімори»? : [волонтерська група «Запорізькі кікімори», координатор Юлія Матвієнко] / Микола Білокопитов // Червоний промінь. – 2015. – 30 квіт. (№ 47-48). – С. 7.

Зворигіна Н. «Гепард» побував на концерті : [запорізької піаністки В. Петриченко] / Наталя Зворигіна // Урядовий кур’єр. – 2015. – 28 квіт. (№ 77). – Режим доступу : https://ukurier.gov.ua/uk/news/gepard-pobuvav-na-koncerti/

В Запорожье для военных отремонтировали ЗИЛ, приобрели прицел и навигатор // Мрія. – 2015. – 22 апр. (№ 15). – С. 2.

Запорожцы купили авто для бойцов АТО : Запорожские волонтеры доставили в зону АТО автомобиль «Опель» для бойцов 55-й ОАБ // Мрія. – 2015. – 22 апр. (№ 15). – С. 2.

Подарок от мэра : [мэр г. Запорожье передал бойцам АТО автомобиль] // Позиция. – 2015. – 16 апр. (№ 16). – С. 5.

Их главная задача, чтобы вы возвращались живыми домой : [волонтерская группа завода ЧАО «ЗТР»] // Електротехнік. – 2015. – 9 квіт. (№ 7). – С. 2-3. – Режим доступа : http://ztr.com.ua/ua/srn?n_id=336

Кириленко В. «Меняю платье на бронежилет» : [интернет-аукцион «Свій за свого» в поддержку армии] / Виктория Кириленко // Позиция. – 2015. – 2 апр. (№ 14). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Деньги, собранные на черный день, пожилая пара передала на нужды армии // Мрія. – 2015. – 25 марта (№ 11). – С. 3.

Левченко И. «Сегодня берцы «Счастливчик» от нашей бабули нашли своих воинов-героев» : [запорожская активистка М. Лыхварь] / Ирина Левченко // Факты. – 2015. – 25 марта. – С. 12.

Сосницький Л. Волонтери створили склад : [на базі 5-ї міської лікарні м. Запоріжжя створили склад для забезпечення поранених воїнів АТО] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2015. – 25 берез. (№ 53). – С. 6.

З міста – на фронт : [поїхали волонтери «Благодійного фонду «Місто Зед»] // Запорозька Січ. – 2015. – 21 берез. (№ 50). – С. 5.

Підтримаємо поетичним словом : [запорізькі активісти «Молодої Свободи» започаткували збірку «Вірш солдату»] // Запорозька Січ. – 2015. – 21 берез. (№ 50). – С. 6.

Безрук А. Артемовск. Пограничное состояние : [о волонтере «Жіночої сотні Запоріжжя» Ольге Ковалевой] / Андрей Безрук // МИГ. – 2015. – 19 марта (№ 12).- С. 26.

Бобровицький Е. Сестра перемоги : [К. Матюху, нач. сектору кадрового забезпечення і організаційної роботи управління ПФ України в Шевченківському р-ні нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступ. за волонтерську діяльність] / Едуард Бобровицький // Запорізька правда. – 2015. – 7 берез. (№ 26). – С. 1-2.

Поддубная Е. Хранители наших защитников : [о запорожских волонтерах] / Елена Поддубная // Запорозька Січ. – 2015. – 5 берез. (№ 39-41). – С. 1, 4-5.

Чуприна А. Организатор БФ «Лебедія» Любовь Мороко: «Живем по принципу: «Диктуй – записываю!» / Анна Чуприна // МИГ. – 2015. – 5 марта (№ 10). – С. 35, 37.

Передвижная прачечная для АТО // МИГ. – 2015. – 26 февр. (№ 9). – С. 3.

Школьница продала волосы, чтобы согреть бойцов : [Мария Савва продала свою косу и купила теплые вещи для бойцов АТО] // МИГ. – 2015. – 26 февр. (№ 9). – С. 5.

Поможем нашим бойцам : [запорожские волонтеры] // МИГ. – 2015. – 19 февр. (№ 8). – С. 3, 8.

Запорожские поляки помогут украинским военным : [запорожское общество польской культуры им. Св. Иоанна Павла ІІ] // Позиция. – 2015. – 12 февр. (№ 7). – С. 2. – Запорожье вечернее.

От горожан с любовью! : [валентинки для воинов АТО делали в Запорожском обл. центре молодежи] // Позиция. – 2015. – 12 февр. (№ 7). – С. 3. – Запорожье вечернее.

Щербина М. Жизнь после АТО : [о психологической реабилитации бойцов АТО рассказали психотерапевты-волонтеры Т. Конрад и Т. Лебедева] / Максим Щербина // Правда. – 2015. – 12 февр. (№ 6). – С. 28.

Сосницький Л. Солодкі «валентинки» для передової : [запорізькі волонтери для бійців АТО] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2015. – 6 лют. (№ 21).

Музучилище приглашает поддержать воинов АТО // МИГ. – 2015. – 5 февр. (№ 6). – С. 15.

Владимирова В. Маскировочные сети для армии : [запорожские волонтеры «Космический спецназ»] // Позиция. – 2015. – 29 янв. (№ 5). – С. 3. – Запорожье вечернее.

Возвращайтесь живыми! Почти 77,5 миллиона гривен – армии. Помогли батальону сеткой и пирожками : [запорожцы — армии] // МИГ. – 2015. – 22 янв. (№ 4). – С. 3.

Солонская Н. «Космическая» бригада «Женской сотни» ищет работящие руки : [волонтерский пункт в Космическом р-не г. Запорожье] / Наталья Солонская // МИГ. – 2015. – 22 янв. (№ 4). – С. 5.

Карпий Н. Арт-терапия для запорожских бойцов : [студенты КПУ навестили солдат в Запорожском военном госпитале] / Никита Карпий // Позиция. – 2015. – 15 янв. (№ 3). – Запорожье вечернее.

«Надежды маленький оркестрик» : [Запорожская муз. школа № 3 оказала помощь воину АТО Станиславу Горскому] // МИГ. – 2015. – 15 янв. (№ 3). – С. 38.

Запорожские волонтеры просят о помощи : [«Легион Добра» оказывает помощь 20-му батальону тер. обороны] // Позиция. – 2015. – 8 янв. (№ 2). – С. 3. – Запорожье вечернее.

Писарева А. Спальники – фронту : [от студентов и преподавателей Запорожского высшего профучилища моды и стиля] / Анастасия Писарева // МИГ. – 2015. – 6 янв. (№ 2). – С. 34.

Петраш В. Волонтери мимоволі / Валентина Петраш // Позиция. – 2015. – 1 янв. (№ 1). – С. 2. – Запорожье вечернее.

«Спасибо Деду Морозу со Снегурочкой за душевность…» : [журналисты газеты «МИГ» поздравили бойцов на блокпостах] // МИГ. – 2015. – 1 янв. (№1). – С. 1-3, 4.

Артисты – солдатам : [А. Сердюк и С. Витвицкий пополнили армию волонтеров] // МИГ. – 2014. – 25 дек. (№ 52). – С. 4.

Васильев М. Открытки-обереги воинам АТО от запорожских школьников / Максим Васильев // Позиция. – 2014. – 25 дек. (№ 52). – С. 2. – Запорожье вечернее.

«МИГ» собрал несколько мешков новогодних подарков для воинов // МИГ. – 2014. – 25 дек. (№ 52). – С. 3.

Писарева А. Воспитанники сечевого коллегиума отдали бойцам свои подарки / Анастасия Писарева // МИГ. – 2014. – 25 дек. (№ 52). – С. 5.

Шемчук О. З’їв тістечко – допоміг родині бійця : [благодійний ярмарок в ЗНТУ «Запорізька політехніка»] / Олег Шемчук // Запорозька Січ. – 2014. – 23 груд. (№ 260). – С. 3.

Сосницький Л. Батюшки допомогли пораненим джазом… : [в Запорізькому військовому госпіталі відбувся концерт за участю священників В. Власенка та І. Савви] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 19 груд. (№ 245). – С. .

Владимирова В. Волонтеры готовят «сухие борщи» для солдат / Вера Владимирова // Позиция. – 2014. – 18 дек. (№ 51). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Захаржевская Т. Члены грузинской диаспоры стали донорами для бойцов АТО : [грузинская община Запорожья им. Шота Руставели] / Татьяна Захаржевская // Правда. – 2014. – 18 дек. (№ 58). – С. 32.

«Коммунарский клуб руководителей» системно помогает украинской армии / Записала Ирина Гавриленко // Запорозька Січ. – 2014. – 18 груд. (№ 256-258). – С. 3.

Муха О. Школьники вяжут сетки для бойцов : [запорожский лицей № 34] / Елена Муха // Запорозька Січ. – 2014. – 18 груд. (№ 256-258). – С. 2.

Прядун Р. Александр Кобзарюк: «Будем помогать до Победы» : [ОО «Протект»] / Роман Прядун // Запорозька Січ. – 2014. – 18 груд. (№ 256-258). – С. 5.

Муха О. Сорок багатофункціональних ліжок – від австрійців : [для військового госпіталю від в т. ч. «Фонд допомоги країні «Крила Фенікса»] / Олена Муха // Запорозька Січ. – 2014. – 16 груд. (№ 255). – С. 2.

Аукцион для помощи армии : [организаторы запорожцы Татьяна Гончаренко и Эдуард Андрющенко] // Запорозька Січ. – 2014. – 11 дек. (№ 251-253). – С. 3.

Ахинько Е. Волонтеры: «Колядуем, попрошайничаем…» : [Л. Леонтьева и Г. Старцев] / Елена Ахинько // МИГ. – 2014. – 11 дек. (№ 50). – С. 8.

Буржуйки фронту от «Водоканала». Мини-печи для бойцов АТО // МИГ. – 2014. – 11 дек. (№50). – С. 5.

В Жовтневом районе проходят благотворительные акции в поддержку армии : [гимназии № 2, № 11, школи № 15, № 76, № 3] // Запорозька Січ. – 2014. – 11 дек. (№ 251-253). – С. 2.

Владимирова В. Патриотка Л. Черепаха продала медали! : [деньги пойдут на ремонт Запорожского военного госпиталя] / Вера Владимирова // Позиция. – 2014. – 11 дек. (№ 50). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Гавриленко И. «Мида» подарила батальону «Січ» теплые армейские ботинки / Ирина Гавриленко // Запорозька Січ. – 2014. – 11 дек. (№ 251-253). – С. 5.

Десять тысяч гривен – на поддержку бойцов // Запорозька Січ. – 2014. – 11 дек. (№ 251-253). – С. 4.

Для координации сотрудничества власти и волонтеров // Запорозька Січ. – 2014. – 11 груд. (№ 251-253). – С. 4.

Пенсионерка вяжет флажки : [запорожанка М. Лихвар вяжет украинские флаги для бойцов АТО и волонтеров] // МИГ. – 2014. – 11 дек. (№ 50). – С. 8.

Писарева А. Простой открыткой солдата можно довести до слез : [открытки от студентки-волонтера Л. Мартынюк] / Анастасия Писарева // МИГ. – 2014. – 11 дек. (№ 50). – С. 8, 11.

«Хомячок» подкрепился и поехал воевать : [волонтеры «Голос сердца» и Дмитрий Колбасов передали на фронт бронированный автомобиль с продуктами] // Запорозька Січ. – 2014. – 11 дек. (№ 251-253). – С. 3.

Нагородили активістів волонтерського руху // Запорозька Січ. – 2014. – 6 груд. (№ 249). – С. 1.

Белка Т. Хендмейд для войны : [волонтеры готовят для фронта сухой борщ и казацкие шапки] / Тарас Белка // Правда. – 2014. – 4 дек. (№ 56). – С. 26.

Излечим раненные души : [благотворительная акция для воинов АТО в обл. больнице] // Позиция. – 2014. – 4 дек. (№ 49). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Левченко І. «Все буде добре», — переконують бійців листівки запорізької студентки-дизайнерки : [Л. Мартинюк] / Ірина Левченко // Запорізька правда. – 2014. – 4 груд. (№ 139-140). – С. 1, 3.

Поддубная Е. Песнями и деньгами : [о волонтерском движении в Запорожье] / Елена Поддубная // Запорозька Січ. – 2014. – 4 груд. (№ 246-248). – С. 3.

Прядун Р. Все – для фронта, все – для Победы : [о волонтерском движении] / Роман Прядун // Запорозька Січ. – 2014. – 4 груд. (№ 246-248). – С. 1, 4.

Дорожники одели и обули своих солдат в АТО : [«Запорожский облавтодор»] // Мрія. – 2014. – 3 дек. (№ 47). – С. 2.

Левченко И. «Первая партия патриотических открыток не успела доехать до передовой – волонтеры раздали их солдатам, направлявшимся в зону АТО» : [запорожская студентка Лилия Мартынюк нарисовала для бойцов открытки] / Ирина Левченко // Факты. – 2014. – 3 дек. – С. 14.

Сосницький Л. Запорізькі борщі зі смілянським смаком : [для бійців АТО] // Голос України. – 2014. – 3 груд. (№ 233). – С. 11.

Бойцам АТО предоставляют бесплатные протезы : [Запорожский протезно-ортопедический цех] // Остров Свободы. – 2014. – 28 нояб. (№ 46). – С. 3.

Безрук А. Запорожье – фронту / А. Безрук // МИГ. – 2014. – 27 нояб. (№ 48). – С. 12-33.

Білокопитов М. Тривожна ера волонтерів : [митці в гостях у військових] / Микола Білокопитов // Запорізька правда. – 2014. – 27 листоп. (№ 136-137). – С. 6.

Левченко І. Підтримай солдата… борщем! : [запорізькі волонтери готують набори сушених овочів для бійців] / Ірина Левченко // Запорізька правда. – 2014. – 27 листоп. (№ 136-137). – С. 5.

Зворигіна Н. Аншлаги заради учасників АТО : [А. Сердюк, ансамблі «Оксамит», «Одна родина», «Крапка»] / Наталія Зворигіна // Урядовий кур’єр. – 2014. – 22 листоп. (№ 218). – С. 5. – Режим доступу : https://ukurier.gov.ua/uk/articles/anshlagi-zaradi-bijciv-ato/

Сосницький Л. Волонтери – за медичний всеобуч воїнів : [БФ «Допоможемо армії разом», Інна Лук’янова] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 22 листоп. (№ 226). – С. 7.

Захищати дім не страшно – страшно мовчати : [«Жіноча сотня Запоріжжя»] // Урядовий кур’єр. – 2014. – 21 листоп. (№ 217). – С. 5.

Зворигіна Н. Запорізькі волонтери за сприяння «Урядо-вого кур’єра» в області провели «Акцію натхнення» для бійців : [волонтери Тетяна та Юрій Власови, Геннадій Леоновець, голова Михайлівської сільської ради Вадим Вишинський, Анатолій Собокарь та ін.] / Наталя Зворигіна // Урядовий кур’єр. – 2014. – 21 листоп. (№ 217). – С. 9. – Режим доступу : https://ukurier.gov.ua/uk/articles/zaporizki-volonteri-za-spriyannya-uryadovogo-kurye/

Артисты и ветераны-пограничники одевают армию // МИГ. – 2014. – 20 нояб. (№ 47). – С. 3.

Лебедь С. «Мазаль Тов» для АТО / Сергей Лебедь // МИГ. – 2014. – 20 нояб. (№ 47). – С. 33.

Сосницький Л. Волонтери беруться за борщі : [фонди «Підтримаємо армію України», «Лебедія», Інна Лук’янова, Олена Ярошенко] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 20 листоп. (№ 224). – С. 5.

Гончарова Н. Украинский солдат: «Поддержите меня» : [волонтерские организации Запорожья] / Наталья Гончарова // Мрія. – 2014. – 19 нояб. (№ 45). – С. 5.

Тримаймося разом! : [благодійна акція по збору коштів для бійців АТО пройшла в ЗНУ] // Освіта України. – 2014. – 17 листоп. – С. 3.

Муха О. Студенти – бійцям : [донорська кров від студентів ЗНТУ «Запорізька політехніка»] / Олена Муха // Запорозька Січ. – 2014. – 15 листоп. (№ 234). – С. 3.

Білка Т. Дві сторони поїздки : [про волонтерські будні й сльози на передовій] / Тарас Білка // Правда. – 2014. – 13 нояб. (№ 53). – С. 8, 25.

Волонтеры купили машину скорой помощи для АТО // Мрія. – 2014. – 12 нояб. (№ 44). – С. 3.

Обігріти воїнів : [учні і педагоги Запорізького професійного ліцею залізничного транспорту підтримують бійців АТО] // Освіта України. – 2014. – 10 листоп. – С. 3.

Волонтеры намерены не пустить боевиков «ДНР» в Запорожье // Остров Свободы. – 2014. – 7 нояб. (№ 43). – С. 3.

«Буржуйки» для фронту : [виготовляють ліцеїсти Запоріз. професійного ліцею залізничного транспорту] // Голос України. – 2014. – 6 листоп. (№ 214). – С. 5.

Награды за опеку над бойцами АТО : [БФ «Підтримай армію України», ОО «Автомайдан єдності», «Жіноча сотня Запоріжжя», БФ «Солдатські матері», волонтерский штаб «Наша перемога» и волонтер Галина Гончаренко, потерявшая сына в АТО] // МИГ. – 2014. – 6 нояб. (№ 45). – С. 1, 3.

Муха О. Спектакль на підтримку української армії : [театр «VIE» cпільно з Всеукраїнською федерацією «Спас»] / Олена Муха // Запорозька Січ. – 2014. – 4 листоп. (№ 225). – С. 3.

Піддубна О. «Оксамит» збирає кошти для двох запоріжців : [в т. ч. для пораненого бійця Ігоря Сахнія] / Олена Піддубна // Запорозька Січ. – 2014. – 4 листоп. (№ 225). – С. 3.

Сосницький Л. Тепло солдату не завадить : [у НЗ «Хортиця» шиють козацькі шапки, а запоріжець-волонтер майструє грубки «партизанки»] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 4 листоп. (№ 212). – С. 5.

Сосницький Л. … Медалі в обмін на відновлення госпіталю : [Любов Черепаха виставила на продаж свої 2 медалі, гроші пішли на запорізький військовий госпіталь] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 1 листоп. (№ 211). – С. 9.

Сосницький Л. Сподіваються на краще, але пильність посилюють : [фонд «Сестри Перемоги» закупив термобілизну для 55-ї ОАБ, а волонтери з Денисом П’ятигорцем відремонтували УАЗ] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 24 жовт. (№ 205). – С. 9.

Щербина М. Стоматолог и волонтер : [запорожанка Елена Швец] / Максим Щербина // Правда. – 2014. – 23 окт. (№ 50). – С. 29.

Краткий отчет о помощи армии от журналистов и читателей «МИГа» // МИГ. – 2014. – 16 окт. (№ 42). – С. 3.

Кліковка Г. Підтримати захисників : [у Запоріжжі пройшла благодійна акція «Єдина країна – разом до перемоги!»] / Ганна Кліковка // Сільські вісті. – 2014. – 3 жовт. (№ 110). – С. 2.

Запорожские рыночники подкармливают солдат в зоне АТО // Остров Свободы. – 2014. – 3 окт. (№ 38). – С. 3.

Бизнесмен подарил военным КАМАЗ // Позиция. – 2014. – 2 окт. (№ 40). – С. 3. – Запорожье вечернее.

Писарева А. «Привезите нам еще родной флаг»: миговцы отвезли гуманитарку в батальон теробороны «Горинь» / Анастасия Писарева // МИГ. – 2014. – 2 окт. (№ 40). – С. 35.

Левченко И. В Запорожье на интернет-аукционе в помощь украинской армии за 9 тысяч гривен продан футбольный мяч с автографом Зинедина Зидана : [аукцион «Свій за свого» организован Эдуардом Андрющенко и Татьяною Гонченко] / Ирина Левченко // Факты. – 2014. – 27 сент. – С. 14. – Режим доступа : https://fakty.ua/188568-v-zaporozhe-na-internet-aukcione-v-pomocsh-ukrainskoj-armii-prodan-futbolnyj-myach-s-avtografom-zidana

Пожизненники шьют разгрузки для армии : [во всех тюрьмах Запорожской обл. начался выпуск военной продукции] // МИГ. – 2014. – 25 сент. (№ 39). – С. 5.

Самокиш І. «Незалежність треба виборювати». Як запорізька пенсіонерка Марія Лихвар, відома з часів Майдану, нині допомагає бійцям АТО / Ігор Самокиш // День. – 2014. – 19-20 верес. (№ 174-175). – С. 14. – Режим доступу : http://m.day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/nezalezhnist-treba-viboryuvati

В филармонии собрали деньги для пострадавших в АТО // МИГ. – 2014. – 25 сент. (№ 39). – С. 3.

Запорожцы перечислили армии почти 25 млн. гривен // МИГ. – 2014. – 25 сент. (№ 39). – С. 6.

Муха О. 20 тисяч гривень – за один вечір : [в обл. філармонії відбулася благодійна акція «Єдина країна – разом до перемоги!»] / Олена Муха // Запорозька Січ. – 2014. – 20 верес. (№ 190). – С. 1.

Запорожские предприятия помогают ремонтировать военную технику : [ЗТЗ, ЗЗФ, ЗТМК, ЗАЗ, Мотор Сич, Запорожьеоблэнерго] // МИГ. – 2014. – 11 сент. (№ 37). – С. 43.

Нашим воинам помогают и стар и млад : [запорожцы для воинов АТО] // МИГ. – 2014. – 11 сент. (№ 37). – С. 42.

Безрук А. «Я ожидал, что меня расстреляют» : [запорожский волонтер Влад Маховский провел в плену у террористов 6 дней] / Андрей Безрук // МИГ. – 2014. – 4 сент. (№ 36). – С. 41.

Запорожские солдатские матери обьединяются с российскими // Позиция. – 2014. – 4 сент. (№ 36). – С. 4.

Сосницький Л. Техніку взялися ремонтувати волонтери : [для 55-ї ОАБ відновили 20 одиниць техніки] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 4 верес. (№ 168). – С. 5.

Шкарупа С. В тылу и на передовой… : [о волонтерском движении] / Светлана Шкарупа // МИГ. – 2014. – 4 сент. (№ 36). – С. 14, 35.

Сосницький Л. Солдатські матері ідуть на фронт : [БФ «Солдатські матері», Людмила Печуріна] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 3 верес. (№ 167). – С. 5.

Першу партію запорізьких бронежилетів отримали вояки 92-ї окремої механізованої бригади // Электрометаллург. – 2014. – 29 авг. (№ 32). – С. 14.

Зворигіна Н. Захисники дякують за взуття : [запорізька взуттєва фабрика «Міда» модернізувала чоботи для бійців АТО] / Наталя Зворигіна // Урядовий кур’єр. – 2014. – 27 серп. (№ 155). – С. – Режим доступу : https://ukurier.gov.ua/uk/news/zahisniki-dyakuyut-za-vzuttya/

Безрук А. Под Донецком тучи ходят хмуро : [запорожские волонтеры отвезли помощь бойцам 93-й отдельной механизированной бригады] / Андрей Безрук // МИГ. – 2014. – 21 авг. (№ 34). – С. 14, 35.

Запорожские волонтеры – украинской армии // Запорозька Січ. – 2014. – 21 серп. (№ 168-170). – С. 2.

Одноденний заробіток у допомогу сім’ям військовослужбовців : [колектив Запорізької обл. ради] // Запорізька правда. – 2014. – 21 серп. (№ 94-95). –С. 2.

Сосницький Л. Бойовий дух таки козацький : [запорізькі волонтери] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 19 серп. (№ 157). – С.

Грецык А. Бойцов АТО защитят запорожские бронежилеты : [разработали «Запорожсталь», «Днепроспецсталь», «Завод им. Войкова»] / Антонина Грецык // Верже. – 2014. – 18 сент. (№ 38). – С. 5.

Целиковская Е. Старушка из Запорожья обула двух солдат : [81-летняя Мария Лихвар] / Е. Целиковская // Комсомольская правда в Украине. Региональный вып. – 2014. – 16 авг. – С. 4.

Юрик П. Запорізькі бронежилети як захист від підступної кулі / Пилип Юрик // Запорізька правда. – 2014. – 15-18 верес. (№ 106-107). – С. 1.

Запорожская пенсионерка помогла солдатам АТО : [81-летняя Мария Лихвар на свою пенсию купила солдатам берцы] // Остров свободы. – 2014. – 15 авг. (№ 31). – С. 2.

В зону АТО после ремонта отправили «Камазы» // Мрія. – 2014. – 13 авг. (№ 31). – С. 4.

Веснина И. Вместе украинцы победят любую напасть : [волонтерская помощь армии] / Ирина Веснина // Запорозька Січ. – 2014. – 7 серп. (№ 159-161). – С. 11.

Запорожцы выпустили свой бронежилет : [завод им. Войкова] // МИГ. – 2014. – 7 авг. (№ 32). – С. 35.

Запорожцы-тыловики ремонтируют армейскую технику // МИГ. – 2014. – 7 авг. (№ 32). – С. 14, 35.

Левченко И. Бронежилеты для украинских военнослужащих изготовили в Запорожье / Ирина Левченко // Факты. — 2014. – 7 авг. – С. 5. – Режим доступа : https://fakty.ua/185995-bronezhilety-dlya-ukrainskih-voennosluzhacshih-izgotovili-v-zaporozhe

Литвинов А. Наши бронежилеты – надежные и недорогие : [запорожский завод им. Войкова] / Беседовала Елена Муха // Запорозька Січ. – 2014. — 7 серп. (№ 159-161). – С. 1, 3.

Матвиенко Г. В Запорожье появится единый центр помощи военным в зоне АТО / Геннадий Матвиенко // Верже. – 2014. – 7 авг. (№ 32). – С. 3.

Поддубная Е. Мобилизация: воины идут служить, волонтеры их поддерживают / Елена Поддубная // Запорозька Січ. – 2014. – 7 серп. (№ 159-161). – С. 2.

Полевой концерт : [Запорожская обл. филармония] // Позиция. – 2014. – 7 авг. (№ 32). – С. 9.

Леонова Л. Остров Хортица помогает бойцам / Люба Леонова // МИГ. – 2014. – 31 июля (№ 31). – С. 23.

Лучер М. Железобетонный блокпост не пробьет гранатомет : [в Запорожье разработали мобильный блокпост] / Марина Лучер // Комсомольская правда в Украине. Запорожский вып. – 2014. – 23 июля. – С. 6. – Режим доступа : https://kp.ua/zp/462549-v-zaporozhe-soorudyly-mobylnyi-blokpost-dlia-zony-ato

Воронова И. Запорожье – АТО – Запорожье / Инна Воронова // МИГ. – 2014. – 10 июля (№ 28). – С. 12-13.

Соколова М. С миру по нитке : [деятельность запорожских волонтеров Э. Андрющенка, Д. Антюхова, В. Бушарова, А. Голикова] / Маргарита Соколова, Анатолий Остапенко // Мрія. – 2014. – 9 июля (№ 26). – С. 6.

Зворигіна Н. Запорожці розробили «народний» бронежилет : [ВАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Дніпроспецсталь» та інструментальний з-д ім. П. Войкова розробили надійний захист для бійців АТО] / Наталя Зворигіна // Урядовий кур’єр. – 2014. – 5 лип. (№ 119). – С. 5. – Режим доступа : https://ukurier.gov.ua/uk/news/zaporozhci-rozrobili-narodnij-bronezhilet/

Логвинов М. Для підняття бойового духу : [колектив «Народна філармонія» надав гуманітарну допомогу і концерт для військових в облвійськоматі] / Михайло Логвинов // Запорізька правда. – 2014. – 26 черв. (№ 71-72). –С. 2.

Васильєва А. Концерт для українських солдатів : [запорізькі митці А. Сердюк, Ю. Іваскевич, Л. Камінська, гурт «Одна родина» для прикордонників у с. Стрілкове Херсонської обл.] / Антоніна Васильєва // Запорізька правда. – 2014. – 14 трав. (№ 53-54). –С. 17.

 

БЕРДЯНСЬКИЙ РАЙОН

Благодійна волонтерська група підтримки Збройних Сил та добровольчих формувань «Наші Атланти» (м. Бердянськ). Сформована викладачами Бердянського державного педагогічного університету Володимиром Федориком, Софією Філоненко, Анеттою Омельченко, Степаном Герилівим, а також депутатом Бердянської міської ради Сергієм Шараєм. Надає різнопланову допомогу військовим.

Герилів С. М. Наші Атланти: під покровом материнської сльози : [про бердянську волонтерську групу «Наші Атланти»] / Степан Герилів. – Мелітополь : Вид. буд. ММД, 2018. – 154 с. – (іл.).

  • і Атланти» // Энциклопедия Бердянска : в 4 т. / под общ. ред. В. И. Михайличенко. Т. 4 : Ежегодник — 2017. – Мелитополь : Изд. дом МГТ, 2017. – С. 687-688.

Нестеренко Віктор Георгійович : [волонтер, загинув в АТО] // Невиплакані сльози України (запоріжці, які загинули в АТО) : бібліогр. покажчик / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [уклад.: Н. В. Романів, І. В. Макєєва. Т. М. Палівода ; відп. за вип. О. В. Волкова]. – Запоріжжя : Статус, 2017. –С. 206.

Пономарев А. Поддержка обороноспособности, помощь волонтерским организациям : [из отчета о работе нар. депутата Украины за 2016 г.] / Александр Пономарев // Энциклопедия Бердянска : в 4 т. / под общ. ред. В. И. Михайличенко. Т. 4 : Ежегодник — 2017. – Мелитополь : Изд. дом МГТ, 2017. – С. 195.

Стариков А. В. Волонтерство. Нужна всего одна победа : [волонтерская деятельность Бердянской ЦБС, руководитель Галина Гусак] / А. В. Стариков // Энциклопедия Бердянска : в 4 т. / под общ. ред. В. И. Михайличенко. Т. 4 : Ежегодник — 2017. – Мелитополь : Изд. дом МГТ, 2017. – С. 682-683.

Герилів С. М. Наші Атланти: незмірна чаша милосердя : [про бердянську волонтерську групу «Наші Атланти»] / Степан Герилів. – Мелітополь : Вид. буд. ММД, 2016. – 276 с. – (фот.).

***

Стариков А. Павел Кузнецов – общественный активист, предприниматель : [председатель ВО «Країна» в Бердянском районе, награжден орденами «За розбудову України», «За мужність при ліквідації надзвичайних ситуацій», знаками «Волонтер», «За благодійність»] / Александр Стариков // Південна зоря. – 2019. – 10 жовт. (№ 41). – С. 6. – Режим доступа : http://pivdenka.berdyansk.net/pavel-kuzneczov-%E2%80%93-obshhestvennyij-aktivist,-predprinimatel.-%C2%ABvolonterstvo-%E2%80%93-sostoyanie-dushi%C2%BB.html

Волонтерська група «Наші Атланти» із Бердянська підтримують воїнів-захисників Вітчизни // Запорізька правда. – 2019. – 26 верес. (№ 38 (20). – С. 6.

«Наши Атланты» работают для победы пять лет : [бердянская волонтерская группа помогает военным и жителям «серой зоны»] // Південна зоря. – 2019. – 26 верес. (№ 39). – С. 12.

  • ів С. До захисників в окопах : [волонтери ГО «Наші Атланти» побували на передовій] / Степан Герилів // Південна зоря. – 2019. – 4 лип. (№ 27). – С. 15.

Титова С. Вместе с Европейским Союзом Бердянск начинает новый проект : [«Создание комплексной системы оказания помощи вынужденным переселенцам из зоны АТО и громаде г. Бердянска»] / Светлана Титова // Півден. зоря. – 2017. – 25 трав. (№ 21). – С. 1.

Кавун Є. Наталя Шилова: «До початку АТО я навіть не уявляла, що таке громадська діяльність» : [засновниця ГО «БАЛТО» м. Бердянськ] / Євген Кавун // Запорізька правда. – 2017. – 11 трав. (№ 19). – С. 22.

У бердянську відзначили День українського добровольця : [у бердянському музеї «Подвиг» вшанували пам’ять загиблого волонтера В. Г. Нестеренко] // Південна зоря. – 2017. – 16 берез. (№ 11). – С. 2.

Тишаков Н. Золотые кресты «За мужество» — волонтерам : [орг. «Волонтеры Украины» наградила бердянцев Валентину Полончевскую, Яну Осадчую и Константина Дадаева] / Николай Тишаков // МИГ. – 2016. – 8 дек. (№ 49). – С. 2.

Бердянськ вшанував волонтера, який загинув у зоні АТО : [Віктор Григорович Нестеренко] // Запорізька правда. – 2016. – 22 верес. (№ 37). – С. 24.

Бердянск : [в зоне АТО погиб волонтер В. Нестеренко] // Надежда. – 2016. – 24-30 авг. (№ 35). – С. 2.

Даниленко Л. Візит Степана Гериліва в Андріївську школу : [презентація книги про волонтерів ГО «Наші Атланти»] / Л. Даниленко // Південна зоря. – 2016. – 5 берез. (№ 14). – С. 3.

Вьюнкова Е. Бердянские врачи-волонтеры получили новый автомобиль : [врачи Николай Мирошниченко, Игорь Пивнь, Ксения Буханова] / Екатерина Вьюнкова // Південна зоря. – 2016. – 3 берез. (№ 13). – С. 3.

Нагороди патріотам : [орденом «Єдність і воля» нагороджені волонтер Олена Мартищенко, голова ГО «Берегині Таврії» Ольга Коник, член ГО «Наші Атланти» Яна Осадча, голова ГО «Волонтерський центр «Захист» Владислав Кюрчев] // Південна зоря. – 2016. – 25 лют. (№ 11). – С. 1.

Тисленко Ю. «Ми – велика єдина країна!» : [за значний внесок в організацію благодійної допомоги почесними відзнаками ЗОДА та міського голови м. Бердянська нагороджені Олександр Печніков, Дмитро Зубович, Лідія Скочинська, Христина Петрина] / Юлія Тисленко // Південна зоря. – 2016. – 28 січ. (№ 5). – С. 2, 9.

Гнибеда Е. Бердянские волонтеры посетили украинских военных в районе с. Широкино и поздравили их с наступающим Новым годом / Евгений Гнибеда // Південна зоря. – 2016. – 7 січ. (№ 2). – С. 11.

Мгновения 2015 г. : [командир третьего батальона в/ч 3033 Нацгвардии Украины вручил благодарность громаде Бердян. р-на] // Південна зоря. – 2016. – 1 січ. (№ 1). – С. 3.

Так держать! : [в Киеве в Михайловском соборе награждены медалями УПЦ КП бердянские волонтеры А. Омельченко и В. Федорик] // МИГ. – 2015. – 24 сент. (№ 39). – С. 38.

Тішаков М. Рік доріг : [про бердянську волонтерську групу «Наші Атланти»] / Микола Тішаков // МИГ. – 2015. – 17 сент. (№ 38). – С. 36.

Сосницький Л. У добровольців з’явився дах над головою : [у Бердянську відкрито хостел для бійців АТО] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2015. – 16 верес. (№ 171). – С. 9.

Тишаков Н. Бердянский умелец реабилитировал… «буржуйку» : [Александр Шапочник делает печки для воинов АТО] / Николай Тишаков // МИГ. – 2015. – 12 марта (№ 11). – С. 7.

Нагороди від Української Православної Церкви бердянським волонтерам // Південна зоря. – 2015. – 23 квіт. (№ 24). – С. 15.

Американцы купили для бойцов АТО два внедорожника : [сотрудничество волонтерской группы «Наши Атланты» и укр. диаспоры США] // Позиция. – 2015. – 8 янв. (№ 2). – С. 2. – Запорожье вечернее.

Американцы купили для бердянских волонтеров два внедорожника // МИГ. – 2015. – 6 янв. (№ 2). – С. 4.

Говорит «Молодость»… : [православная молодежная волонтерская организация «Молодость не равнодушна — Бердянск»] // Бердянск православный. – 2015. – янв. (№ 1). – С. 6-7.

Тишаков Н. Единый волонтерский центр : [г. Бердянск] / Николай Тишаков // МИГ. – 2014. – 11 дек. (№ 50). – С. 8.

Учащиеся и преподаватели Бердянского профессионального лицея выполняют заказы добровольческих подразделений, принимающих участие в АТО // МИГ. – 2014. – 11 дек. (№ 50). – С. 11.

Бердянцы изготовят обереги для воинов АТО // Мрія. – 2014. – 3 дек. (№ 47). – С. 4.

Смоляк Л. Гуманітарна допомога запоріжців – донеччанам : [Оріхівський, Михайлівський, Бердянський і Приморські р-ни зібрали понад 6 т продуктів] / Людмила Смоляк // Запорізька правда. – 2014. – 7 серп. (№ 88-89). –С. 2.

Купріянов Л. Запорізькі аграрії: допомога в зону АТО : [5665 кг продуктів від Бердянського, Вільнянського, Гуляйпільського, Новомиколаївського, Оріхівського, Приморського р-нів] / Леонід Купріянов // Запорізька правда. – 2014. – 17 лип. (№ 79-80). –С. 2.

 

М. ЕНЕРГОДАР

Нарды на службе ВС Украины : [в Энергодаре прошел ІІІ–й благотворительный турнир «Люті нарди», организованный ОО «Передова», вырученные средства пойдут на нужды ВСУ] // МИГ. – 2019. – 28 февр. (№ 9). – С. 3.

Енергодар вишиваний : [ГО «Об’єднання учасників АТО та волонтерів «Передова» організувала фестиваль «Україна вишивана», на якому збирали кошти для бійців АТО] // Мы и наше время. – 2017. – 25 мая (№ 5). – С. 1.

У місті завершилася акція «Великодній кошик солдату» : [третій рік поспіль] // Мы и наше время. – 2017. – 27 апр. (№ 4). – С. 2.

Сумська Н. З Днем народження, Передова! : [друга річниця ГО «Об’єднання учасників АТО та волонтерів»] / Наталія Сумська // Мы и наше время. – 2017. – 30 берез. (№ 3). – С. 1.

Стаценко К. Любителі нардів допомагають українській армії : [благодійний турнір «Люті нарди» від ГО «Об’єднання учасників АТО та волонтерів «Передова»] / Катерина Стаценко // Мы и наше время. – 2017. – 23 февр. (№ 2). – С. 11.

Передова начала новый овощной сезон : [отчет о работе ГО «Обьединение участников АТО и волонтеров»] // Мы и наше время. – 2016. – 23 июня (№ 22). – С. 6.

Епихина Л. Энергодарские волонтеры побывали у бойцов 37-го мотопехотного батальона / Лилия Епихина // Рост. – 2016. – 2 июня (№ 21). – С. 13.

Вектор А. Турнир по длинным нардам. Итоги : [благотворительный турнир организованный «Передовой», вырученные деньги — для бойцов АТО] / Александр Вектор // Мы и наше время. – 2016. – 26 мая (№ 18). – С. 7.

Атомщики – защитникам Украины! // Мы и наше время. – 2016. – 12 мая (№ 16). – С. 2.

Вектор А. «Передовая» в Авдеевке : [обьединение участников АТО и волонтеров «Передовая» и запорожская волонтерская команда «Кто, если не мы?»] / Александр Вектор // Мы и наше время. – 2016. – 12 мая (№ 16). – С. 12.

Енергодарці привітали військових : [командир в/ч 3033 Юрій Железняк відзначив Петра Бейнера, волонтера «Uармія»] // Мы и наше время. – 2016. – 31 марта (№ 11). – С. 2.

Стаценко К. Народжені війною – спрямовані до миру : [до енергодарівської ГО «Об’єднання учасників АТО та волонтерів «Передова» увійшли «Енергодарські павучки» Андрія Перепілки, група «Мамай», «Кухарська сотня» Ірини Борисенко] / Катерина Стаценко // Мы и наше время. – 2016. – 24 марта (№ 10). – С. 6.

«Солдатська Масляна» : [благодійний ярмарок відбувся в гімназії «Гармонія»] // Мы и наше время. – 2016. – 17 марта (№ 9). – С. 7.

Міллер Л. Право на скорботу : [ГО «Об’єднання учасників АТО та волонтерів» («Передова»), «Енергодарські павучки» збирали кошти для поїздки на Луганщину ] / Любов Міллер // Мы и наше время. – 2016. – 25 февр. (№ 7). – С. 8.

Нагорода за небайдужість : [за волонтерську роботу грамотою ОДА нагороджена керівник Енергодарського центру допомоги учасникам АТО Катерина Стаценко] // Мы и наше время. – 2016. – 18 февр. (№ 6). – С. 7.

Турлова Н. Плетемо – значить, не здаємося : [до річниці волонтерської групи «Енергодарські павучки»] / записала Катерина Стаценко // Мы и наше время. – 2016. – 4 февр. (№ 4). – С. 6.

Вектор А. Волонтеры Энергодара доехали до Луганщины / Александр Вектор // Мы и наше время. – 2015. – 24 дек. (№ 48). – С. 3.

12-летний рэпер из Энергодара дал концерт в зоне АТО : [Савелий Федан] // МИГ. – 2015. – 22 окт. (№ 43). – С. 11.

Миллер Л. «UАрмія» обеспечивает наших защитников «колесами» : [Александр Радецкий рассказал о волонтерском движении Энергодара] / Любовь Миллер // Мы и наше время. – 2015. – 24 сент. (№ 35). – С. 3.

 

МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОН

  • хіна Т. В. Побачити землю з висоти 1000 метрів : [в т. ч. про участь Діляри Кудасової та Олега Гончаренка у волонтерській групі «Небайдужі»] // Резник В. И. Крылатый Мелитополь : из истории военно-транспортной и спортивной авиации в медовом городе (от У-2 до Ил-76) / И. В. Резник [и др.] ; ОО «Союз краеведов Мелитопольщины». – [Мелитополь : Изд. дом МГТ], 2018. –С. 361-362.

Гончаренко О. [про волонтерську діяльність] / Олег Гончаренко // Я прошу вас — живіть! : роман-щоденник. Хроніки славного міста світайгорода та прилеглої провінції трої / Олег Гончаренко. – [Мелітополь : Люкс], 2016. – С. 161-189, 221-223.

Чмутова В. Беспокойные сердца: как мелитопольцы помогают бойцам на востоке страны / Виктория Чмутова, Любовь Чайка // Мелитопольские ведомости. – 2019. – 18-24 сент. (№ 38). – С. 4-5.

«Побратим» поддержит воинов и их семьи : [мелитопольская ОО «Центр «Побратим» победила в конкурсе проектов ] // МИГ. – 2019. – 24 янв. (№ 4). – С. 2.

Тимошенко Ю. Допомога воїнам з початку боїв : [про волонтерів мелітопольської ГО «Центр «Побратим»] / Юлія Тимошенко // Новий день. – 2018. – 12 груд. (№ 212-215). – С. 2.

Конончук Т. Золотом писати про золотих, або Олег Гончаренко про моменти істини в АТО / Тетяна Конончук // Українська літературна газета. – 2018. – 10 серп. (№ 16). – С. 3.

Рысь И. Открылась необычная выставка-продажа : [в г. Мелитополь открылась выставка всеукраинского волонтерского проекта «Для бійців від митців»] / Ирина Рысь // Новий день. – 2018. – 25 лип. (№ 124-127). – С. 3.

Позднякова Ю. Людмила Шведюк: «Война перевернула жизнь» : [волонтер из Мелитополя] / Юлия Позднякова // Главная газета Мелитополя. – 2018. – 30 мая-5 июня (№ 22). – С. 6.

Центру «Побратим» — три года : [Мелитопольский центр социально-психологической помощи ветеранам АТО] // МИГ. – 2018. – 15 марта (№ 11). – С. 10.

Премия от министра обороны : [О. Гончаренко награжден медалью «За содействие ВСУ» за волонтерскую деятельность, выставку фотопоэтических коллажей «АТО. Моменты истины»] // МИГ. – 2017. – 7 дек. (№ 49). – С. 7.

Зализецкая С. Людмила Шведюк: «Сепаратистов у нас нет – есть террористы» : [мелитопольские волонтеры Л. Шведюк и Г. Микитинец удостоены знака отличия Президента Украины «За гуманитарное участие в АТО»] / С. Зализецкая // Главная газета Мелитополя. – 2017. – 27 сент.-3 окт. (№ 39). – С. 6.

Ольховская Ю. Одной крови : [мелитопольская ОО «Центр «Побратим»] / Юлия Ольховская // Мелитопольские ведомости. – 2017. – 22-28 марта (№ 12). – С. 4.

Воронцова О. Події, що нас захоплюють : [у Мелітопольській ЗОШ № 4 пройшла благодійна акція «Ліки замість квітів» для воїнів АТО] / Олександра Воронцова // Запорізька правда. – 2016. – 8 верес. (№ 35). – С. 9.

Вадимова Н. Альбом фотопоетичних колажів «АТО. Момент істини» Олега Гончаренка з Мелітополя на конкурсі в Одесі отримав визнання в номінації «Рубежі мудрості та безсмертя» / Наталя Вадимова // Запорізька правда. – 2016. – 1 верес. (№ 34). – С. 22.

Форис А. Депутату горсовета вручили медаль : [за волонтерскую деятельность медалью «За гідність та патріотизм» наградили Р. Романова] / Анна Форис // Наш город плюс. – 2016. – 20-27 янв. (№ 3). – С. 7.

Бойцы отметили волонтеров медалями : [44-я ОАБ наградила мелитопольских волонтеров группы «Небайдужі» Н. Тоболину, Е. Лиходед, И. Акмамбетову, А. Тангелова, Л. Шведюк медалью «Волонтер. З Україною в серці»] // МИГ. – 2016. – 14 янв. (№ 2). – С. 2.

Центр помощи участникам АТО : [руководитель – председатель мелитопольской ОО «Центр «Побратим» Светлана Алексеева] // МИГ. – 2016. – 6 янв. (№ 1). – С. 36.

Рыбальченко Ю. Незрячие волонтеры : [незрячие мелитопольцы собирают помощь для вомнов АТО] / Юлия Рыбальченко // Главная газета Мелитополя. – 2015. – 18-24 нояб. (№ 46). – С. 9.

Хромейко Е. Местных волонтеров наградили медалями : [мелитопольская волонтерская группа «Патриот»] / Евгений Хромейко // Наш город плюс. – 2015. – 4-11 нояб. (№ 44). – С. 7.

Бойцам АТО передали первую помощь : [агрохозяйства и жители Мелитопольского р-на] // Остров Свободы. – 2015. – 24 июля (№ 27). – С. 2.

Скатерть мира передадут на фронт : [волонтеры передадут на фронт скатерть, разукрашенную нац. обществами Мелитополя] // МИГ. – 2015. – 21 мая (№ 21). – С. 3.

Чиновники навестили в больнице пострадавшую волонтерку : [Ольга Сова из г. Мелитополь] // МИГ. – 2015. – 14 мая (№ 20). – С. 5.

Форис А. Жители города прямо в центре плели маскировочные сети : [в рамках акции «Доторкнись до Перемоги!»] / Анна Форис // Наш город плюс. – 2015. – 13 мая (№ 19). – С. 2.

Форис А. Мелитопольский район отправил бойцам АТО полторы тонны гуманитарки : [благотворительная акция «Великодній кошик бійцям АТО»] / Анна Форис // Наш город плюс. – 2015. – 15 апр. (№ 15). – С. 4.

Форис А. Мелитопольцы наведались к бойцам 37 ОМПБ в Мариуполь / Анна Форис // Наш город плюс. – 2015. – 8 апр. (№ 14). – С. 7.

Ткачук А. О. Творіть добро на радість людям! : [волонтерська група «Прометей» при Вознесенській ЗОШ І-ІІІ ст.] // Методист. – 2015. — № 4. – С. 5.

Форис А. Мелитопольские волонтеры получили награду от бойцов АТО : [волонтерская группа «Патриот», Ольга Леонтьева] / Анна Форис // Наш город плюс. – 2015. – 1 апр. (№ 13). – С. 7.

Погодина М. Наша спортсменка Татьяна Фролова делает обереги для военных / Маргарита Погодина // Наш город плюс. – 2015. – 4 марта. (№ 9). – С. 7.

Папий В. Медики Мелитополя подарили бойцам АТО автобус / Викторий Папий // Наш город плюс. – 2015. – 25 февр. (№ 8). – С. 7.

Форис А. 37-й батальон ушел в зону АТО : [провожали Ольга Леонтьева и мелитопольские волонтеры] / Анна Форис // Наш город плюс. – 2015. – 21 янв. (№ 3). – С. 5.

Форис А. Для бойцов АТО горожане собрали 15000 гривен : [рождественский благотворительный концерт] / Анна Форис // Наш город плюс. – 2015. – 14 янв. (№ 2). – С. 7.

Форис А. Педагоги и студенты ТГАТУ одели мелитопольских бойцов / Анна Форис // Наш город плюс. – 2015. – 14 янв. (№ 2). – С. 7.

Дівчата з виховної колонії зробили обереги для воїнів АТО : [Мелітопольська виховна колонія] // Запорозька Січ. – 2014. – 20 груд. (№ 259). – С. 3.

Сосницький Л. Сподіваються на краще, але пильність посилюють : [Мелітопольська виховна колонія для жінок шиє військову форму та чохли на бронежилети] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 24 жовт. (№ 205). – С. 9.

  • єв К. Допомога Донбасу від Мелітопольського району / Костянтин Федосеєв // Новий день. – 2014. – 10 верес. (№ 224-229). – С. 17.

 

БІЛЬМАЦЬКИЙ РАЙОН

Прохорович В. Герої – і ті, хто допомагає воїнам : [про волонтерку Л. Д. Ухналь, яка вив’язала понад півтори тисячі шкарпеток для бійців] / Василь Прохорович // Рідний край. – 2019. – 14 груд. (№ 96). – С. 3.

 

ВАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОН

Мордовський М. Василівський курінь в Запорізькій області поповнився ще одною організацією берегинь-волонтерок : [керівник Олена Іванівна Ханат] / Михайло Мордовський // Вогняні роси : (новітня військово-політ. історія Запорозького козацтва) / Д. В. Сухінін. – Запоріжжя : ЗДІА, 2017. – С. 251-252.

Луценко Катерина Василівна : [голова ПОП «Агрофірма «Злагода» Василівського р-ну] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 56-57.

Смирський Валерій Вікторович : [голова ТОВ СТВК «Деметра-Вектор» Василівського р-ну, підтримує БФ «Солдатські матері»] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 74-75.

***

Логанов Є. Як жінки-податківці захисників Вітчизни підтримали : [Василівське відділення Токмацької ОДПІ взяло участь в акції «Допоможи Українській армії»] / Євген Логанов // Запорізька правда. – 2014. – 16 серп. (№ 93). –С. 2.

 

ВЕЛИКОБІЛОЗЕРСЬКИЙ РАЙОН

Наша «гуманітарка» їде на Донеччину : [в т. ч. від аграріїв Великобілозерського р-ну] // Запорізька правда. – 2014. – 21 серп. (№ 94-95). –С. 2.

ВЕСЕЛІВСЬКИЙ РАЙОН

  • Євромайдан SOS-2019» : [член волонтерської групи «Веселівський оберіг» О. Д. Шило нагороджена «Волонтерською премією»] // Колос. – 2019. – 11 груд. (№ 98). – С. 1.

Шак В. Как российских оккупантов остановили на Арабатской стрелке : [воспоминания волонтера Сергея Серикова (Иван Сирко)] / Владимир Шак // МИГ. – 2019. – 21 марта (№ 12). – С. 33. – Режим доступа : https://mig.com.ua/zaporozhskij-volonter-rasskazal-kak-rossijskih-okkupantov-ostanovili-na-arabatskoj-strelke-15-marta-2014-goda/

  • ы – из стреляных артгильз : [волонтерская группа «Веселівський оберіг»] // МИГ. – 2019. – 14 февр. (№ 7). – С. 2.
  • ы помогли купить… бронежилет для ВСУ : [дочь волонтера из с. Широкое Веселовского р-на Сергея Серикова продала свои картины и купила бронежилет для 55 ОАБ «Запорізька Січ»] // МИГ. – 2019. – 7 февр. (№ 6). – С. 40.

Друга річниця волонтерській групі «Веселівський оберіг» // Колос. – 2018. – 11 серп. (№ 56). – С. 2.

Запорожцев наградили за жертвенность : [медалью УПЦ КП «За жертвенность и любовь к Украине» в т. ч. награжден Сергей Сериков] // МИГ. – 2018. – 1 марта (№ 9). – С. 3.

Рєзнік І. Волонтерська група «Веселівський оберіг». До річниці створення / Інна Рєзнік // Колос. – 2017. – 19 серп. (№ 61). – С. 3.

Резнік І. Луганський напрямок 93 ОМБР «Карпатська Січ» : [шляхи волонтерів Веселівського р-ну] / І. Резнік // Колос. – 2016. – 9 лип. (№ 50). – С. 4.

 

 

ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОН

Євгеньєва В. Батареї просять… укропу : [газета «ЗП» спільно з головою м. Вільнянськ Наталією Мусієнко відвідали військово-польовий госпіталь під Бахмутом] / Валерія Євгеньєва // Запорізька правда. – 2016. – 29 верес. (№ 38). – С. 1, 28-29.

Герасин В. В Запорожье установлен еще один всеукраинский рекорд – консервационный : [1762 кг, из которых 490 кг пожертвовала фермер Вольнянского р-на Татьяна Сус] / Владимир Герасин // Запорозька Січ. – 2016. – 22 верес. (№ 174-176). – С. 4. – Мы лучшие.

На зоне отремонтировали для артиллеристов «УАЗ» : [Софиевская колония № 55] // МИГ. – 2015. – 16 апр. (№ 16). – С. 4.

Осужденные помогают фронту : [Каменская исправительная колония № 101] // МИГ. – 2014. – 27 нояб. (№ 48). – С. 5.

Сосницький Л. Сподіваються на краще, але пильність посилюють : [Софіївська колонія № 55 виготовляє розвантажувальні жилети для бійців АТО] / Леонід Сосницький // Голос України. – 2014. – 24 жовт. (№ 205). – С. 9.

Наша «гуманітарка» їде на Донеччину : [в т. ч. від аграріїв Вільнянського р-ну] // Запорізька правда. – 2014. – 21 серп. (№ 94-95). –С. 2.

Купріянов Л. Запорізькі аграрії: допомога в зону АТО : [5665 кг продуктів від Бердянського, Вільнянського, Гуляйпільського, Новомиколаївського, Оріхівського, Приморського р-нів] / Леонід Купріянов // Запорізька правда. – 2014. – 17 лип. (№ 79-80). –С. 2.

 

ГУЛЯЙПІЛЬСЬКИЙ РАЙОН

Кушніренко І. К. Гуляйпільські волонтери / Іван Кушніренко // Кушніренко І. К. Історія Гуляйпільського краю : навч. посібник / Іван Кушніренко, Оксана Горпинич. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2018. – С. 238-244.

Кушніренко І. К. Волонтерський загін «Патріот» : [координатор Євген Білостоцький] / Іван Кушніренко // Кушніренко І. Люди Приютненського степу : сторінки історії сіл та господарств Приютненської сільради Гуляйпільського р-ну Запоріз. обл. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2018. – С. 256-259.

***

Відзнаки військовослужбовцям і волонтерам : [Гуляйпільський р-н] // Голос Гуляйпілля. – 2018. – 13 груд. (№ 50). – С. 6.

Нагороди волонтерам : [С. Опара та А. Павліченко нагороджені орденами «Знак пошани»] // Голос Гуляйпілля. – 2017. – 28 груд. (№ 52). – С. 5.

База для ремонта техники : [в Гуляйпольском р-не на предприятии «Синельник» волонтеры организовали мастерскую по ремонту военной техники] // МИГ. – 2015. – 30 июля (№ 31). – С. 4.

Красовська В. Допомога захисникам від гуляйпільських волонтерів триває / Валентина Красовська // Голос Гуляйпілля. – 2015. – 14 лип. (№ 52). – С. 3.

Сакун А. В АТО відправили відремонтований БТР / Анна Сакун // Голос Гуляйпілля. – 2015. – 16 черв. (№ 45). – С. 3.

Красовська В. «Ми з вами – наші захисники» / Валентина Красовська // Голос Гуляйпілля. – 2015. – 17 лют. (№ 13). – С. 7.

Купріянов Л. Запорізькі аграрії: допомога в зону АТО : [5665 кг продуктів від Бердянського, Вільнянського, Гуляйпільського, Новомиколаївського, Оріхівського, Приморського р-нів] / Леонід Купріянов // Запорізька правда. – 2014. – 17 лип. (№ 79-80). –С. 2.

ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОН

Білокопитов М. Тривожна ера волонтерів : [про волонтерів с. Біленьке] / Микола Білокопитов // Весела Січ : сміхопис міжнародної асоціації укр. гумористів і сатириків (м. Запоріжжя) / [ред. рада: В. Бойко та ін.]. № 1-2 (25-26). – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2015. – С. 25-29.

В честь запорожского волонтера открыли мемориальную доску : [на Арабатской стрелке в Геническом р-не Херсон. обл. открыли мемориальную доску погибшим волонтерам, в т. ч. Ольге Сороченко из пгт. Балабино, которая умерла от онкозаболевания] // МИГ. – 2019. – 14 нояб. (№ 46). – С. 29.

Кліковка Г. «Онуки» з Августинівки : [про команду «Волонтери SOS» з с. Августинівка Запоріз. р-ну] / Ганна Кліковка // Сільські вісті. – 2019. – 29 берез. (№ 25). – С. 5.

Кліковка А. «Онуки» села Августинівки : [команда «Волонтери SOS» (діти) із с. Августинівка Запоріз. р-ну] / Анна Кліковка // Червоний промінь. – 2019. – 28 берез. (№ 13). – С. 7.

Стрілець С. Письменники у військовому шпиталі : [волонтери Біленьківської ОТГ в 13-й раз відвідали Запорізький військовий шпиталь спільно з письменниками Миколою Білокопитовим, Вікторією Сироваткою, Пилипом Юриком] / Сергій Стрілець // Літературна Україна. – 2018. – 23 серп. (№ 30). – С. 3.

Середа В. Бійцям смаколики і пісню дарували, поезію і гумор привезли : [волонтери с. Біленьке Запоріз. р-ну разом з П. Юриком, М. Білокопитовим, В. Віхляєвим відвідали Запоріз. військовий госпіталь] // Запорізька правда. – 2016. – 22 верес. (№ 37). – С. 25.

Паршин Н. Жители Степного кормят и одевают бойцов / Никита Паршин // МИГ. – 2016. – 11 февр. (№ 6). – С. 5.

Гаращенко Л. П. «Великодній кошик солдату» : [Новоолександрівська ЗОШ] / Л. П. Гаращенко // МИГ. – 2015. – 16 апр. (№ 16). – С. 9.

 

КАМ’ЯНСЬКО-ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОН

Остапенко О. М. Волонтерство в школі : [КЗ «Великознам’янська ЗОШ № 1»] / О. М. Остапенко // Новини дня. – 2018. – 20 груд. (№ 48). – С. 5.

МИХАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОН

Каліман Олег Анатолійович : [голова ФГ «Таврія-Скіф» Михайлівського р-ну] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 36-37.

Шаламова Галина Вікторівна : [голова БО «Благодійний фонд ім. М. А. Шаламова», Михайлівський р-н] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 90-91.

***

Післякова В. Свято волонтерів : [розповідає голова волонтерського центру «Пенсіонер» Михайлівського р-ну] / Валентина Післякова // Пульс-Громади. – 2018. — № 36 (груд.). – С. 7.

Зворигіна Н. Запорізькі волонтери за сприяння «Урядового кур’єра» в області провели «Акцію натхнення» для бійців : [волонтери Тетяна та Юрій Власови, Геннадій Леоновець, голова Михайлівської сільської ради Вадим Вишинський, Анатолій Собокарь та ін.] / Наталя Зворигіна // Урядовий кур’єр. – 2014. – 21 листоп. (№ 217). – С. – Режим доступу : https://ukurier.gov.ua/uk/articles/zaporizki-volonteri-za-spriyannya-uryadovogo-kurye/

Смоляк Л. Гуманітарна допомога запоріжців – донеччанам : [Оріхівський, Михайлівський, Бердянський і Приморські р-ни зібрали понад 6 т продуктів] / Людмила Смоляк // Запорізька правда. – 2014. – 7 серп. (№ 88-89). –С. 2.

 

НОВОМИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОН

Євгеньєва В. Олександр Моргунов: «Україну відроджують патріоти» : [О. Моргунов ініціатор волонтерського руху «Хто, як не ми!» в Новомиколаївському р-ні] / Валерія Євгеньєва // Запорізька правда. – 2016. – 22 верес. (№ 37). – С. 25.

Кучуй Н. Медалі з найціннішого металу – народної любові : [у Новомиколаївці відзначили день волонтера] / Надія Кучуй // Наше життя. – 2015. – 12 груд. (№ 97). – С. 2.

Михайлов М. Хто без кого переможе : [День волонтера в Новомиколаївці] / Микола Михайлов // Запорізька правда. – 2015. – 10 груд. (№ 142-143). – С. 1, 10.

Кліковка Г. Волонтерська місія: «Хто, як не ми?» : [новомиколаївські волонтери] / Ганна Кліковка // Запорізька правда. – 2015. – 5 берез. (№ 24-25). – С. 1, 10.

Горленко В. Новомиколаївка: герої, волонтери, громада / Віктор Горленко // Запорізька правда. – 2015. – 7 лют. (№ 14). – С. 1.

Кучуй Н. Волонтери очолили патріотичний рух в районі : [Новомиколаївський р-н] / Надія Кучуй // Наше життя. – 2015. – 7 лют. (№ 10). – С. 2.

Кліковка Г. «Хто, як не ми? Так переможемо!» : [про новомиколаївських волонтерів] / Ганна Кліковка // Запорізька правда. – 2014. – 27 листоп. (№ 136-137). – С. 1, 10.

Купріянов Л. Запорізькі аграрії: допомога в зону АТО : [5665 кг продуктів від Бердянського, Вільнянського, Гуляйпільського, Новомиколаївського, Оріхівського, Приморського р-нів] / Леонід Купріянов // Запорізька правда. – 2014. – 17 лип. (№ 79-80). –С. 2.

 

ОРІХІВСЬКИЙ РАЙОН

Ліщук О. Про Ковалевську Оксану Іванівну : [волонтерку із м. Оріхів] / Ольга Ліщук // Українка: жінка-волонтер, жінка-герой : нариси, вірші, спогади, світлини / Жіноче т-во Ольги Басараб та Олени Теліги, Орг. Укр. Націоналістів ; [уклад. Н. Бугай]. – Лубни : Інтер Парк, 2018. – С. 52.

Подарунки воїнам – захисникам України : [подарунки воїнам від газети «ЗП» та учнів Оріхівської гімназії № 1 «Сузір’я»] // Запорізька правда. – 2016. – 18 лют. (№  6). – С. 7. – Фотофакт.

Курочкіна Т. Мати комбата : [про волонтерку з м. Оріхів Тамару Герасименко, син якої добровольцем пішов в АТО] / Тамара Курочкіна // Запорізька правда. – 2016. – 21 січ. (№ 2). – С. 4.

Центр допомоги учасникам АТО : [в м. Оріхів] // Орехов сити. – 2016. – 2 берез. (№ 8). – С. 2.

Курочкина Т. С желанием творить добро : [о волонтерской деятельности И. Пендрака, фермера из Новояковлевки Ореховского р-на] / Тамара Курочкина // МИГ. – 2016. – 14 янв. (№ 2). – С. 6.

Курочкина Т. Гимназисты – защитникам Украины : [ученики ореховской гимназии «Сузір’я» через волонтеров О. Дегтяренко и Т. Герасименко передали подарки воинам 23-го мотопехотного батальона 56-й отдельной механизированной бригады] / Тамара Курочкина // МИГ. – 2015. – 30 дек. (№ 53). – С. 21.

Обєднують зусилля заради перемоги : [про діяльність волонтер. групи «Підтримай армію»] // Орехов сити. — 2015. – 2 груд. (№ 38). — С. 8.

Наші земляки повинні повернутися живими! : [волонтерська діяльність оріхівців] // Орехов сити. — 2015. — 4 листоп. (№ 34). — С. 3.

Бойко О. «Оріхів – армії» : [волонтерська група] / Ольга Бойко, Денис Калентьєв // Орехов сити. — 2015. — 17 черв. (№ 14). — С. 3.

Курочкіна Т. Оріхівці – підшефному батальйону : [23 батальйон тероборони ЗСУ] / Тамара Курочкіна // Запорізька правда. – 2014. – 9 серп. (№ 90). –С. 2.

Смоляк Л. Гуманітарна допомога запоріжців – донеччанам : [Оріхівський, Михайлівський, Бердянський і Приморські р-ни зібрали понад 6 т продуктів] / Людмила Смоляк // Запорізька правда. – 2014. – 7 серп. (№ 88-89). –С. 2.

Купріянов Л. Запорізькі аграрії: допомога в зону АТО : [5665 кг продуктів від Бердянського, Вільнянського, Гуляйпільського, Новомиколаївського, Оріхівського, Приморського р-нів] / Леонід Купріянов // Запорізька правда. – 2014. – 17 лип. (№ 79-80). –С. 2.

Курочкіна Т. На підтримку Української армії : [ГО «Оріхівська спілка підприємців», КП «Оріхівський ринок», координатор акції Ольга Дегтяренко] / Тамара Курочкіна // Запорізька правда. – 2014. – 12 лип. (№ 78). –С. 2.

 

ПОЛОГІВСЬКИЙ РАЙОН

Знакомьтесь: «Господині свого краю» : [в номинации «Женщина — волонтер» победила Ангелина Устименко из Пологов. р-на] // МИГ. — 2019. – 7 марта (№ 10). – С. 3.

Між полігоном і сценою вибрала… полігон : [про Вікторію Гавриленко, яка в 14 років стала волонтером] // Газета районка. – 2019. – 4 груд. (№ 49). – С. 5.

Бевзюк О. Він звеличує прапор, допомагає воїнам, а як треба – то кришить «Олів’є»! : [про активіста Романа Сороку] / Оксана Бевзюк // Пологівські вісті. – 2018. – 23 серп. (№ 34). – С. 14.

Концерт в прифронтовой Марьинке : [Вадим Сопильняк и волонетры из Полог организовали концерт для воинов АТО] // МИГ. – 2018. – 19 апр. (№ 16). – С. 31.

Пологівські волонтери відвідали наших земляків в зоні АТО // Пологівські вісті. – 2015. – 24 верес. (№ 39). – С. 3.

Школа помогает АТО : [Чапаевская СОШ] // Мрія. – 2015. – 11 марта (№ 9). – С. 4.

 

ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОН

Уваров А. В Запорожье состоялась IV ежегодная церемония награждения победителей – «Александровская премия — 2016» : [в номинации «Посол доброй воли» за активную волонтерскую деятельность воинам АТО и вынужденным переселенцам отмечена Наталия Кривобок из г. Приморска] / Анатолий Уваров // МИГ. – 2016. – 6 окт. (№ 40). – С. 9.

Кривобок Н. Волонтерская помощь Донецку : [детская волонтерская группа «Поиск» и взрослая — «Азов-Надежда» г. Приморска] / Наталья Кривобок // Приморская степь. – 2015. – 25 апр. (№ 17). – С. 8.

Кривобок Н. Чужого горя не бывает : [волонтерская группа «Поиск» г. Приморск] / Н. Кривобок // Ветеран України. – 2015. – 15 січ. (№ 1).

Смоляк Л. Гуманітарна допомога запоріжців – донеччанам : [Оріхівський, Михайлівський, Бердянський і Приморські р-ни зібрали понад 6 т продуктів] / Людмила Смоляк // Запорізька правда. – 2014. – 7 серп. (№ 88-89). –С. 2.

Купріянов Л. Запорізькі аграрії: допомога в зону АТО : [5665 кг продуктів від Бердянського, Вільнянського, Гуляйпільського, Новомиколаївського, Оріхівського, Приморського р-нів] / Леонід Купріянов // Запорізька правда. – 2014. – 17 лип. (№ 79-80). –С. 2.

 

ТОКМАЦЬКИЙ РАЙОН

В минувшие выходные Токмакская лига волонтеров отправила очередную помощь солдатам // Вісті Токмаччини. – 2014. – 11 груд. (№ 50). – С. 3.

Задорожня Л. Токмаччина: місія гуманітарної допомоги українській армії / Ліна Задорожня // Запорозька Січ. – 2014. – 25 верес. (№ 40). – С. 2.

Медведська А. Культурно-мистецька акція «Допоможемо українській армії» / Алла Медведська // Таврія. – 2014. – 25 верес. (№ 40). – С. 7.

Наша «гуманітарка» їде на Донеччину : [ в т. ч. від аграріїв Токмацького р-ну] // Запорізька правда. – 2014. – 21 серп. (№ 94-95). –С. 2.

Пажченко В. Токмаччина: гуманітарна допомога українській армії та військовослужбовцям-землякам / Віка Пажченко // Таврія. – 2014. – 21 серп. (№ 34). – С. 2.

Голод В. Токмачани збирають допомогу для нашої армії / Віталій Голод // Запорізька правда. – 2014. – 7 серп. (№ 88-89). –С. 1.

Юдінков Д. Токмачани – українським воїнам / Денис Юдінков // Запорізька правда. – 2014. – 3 лип. (№ 73-74). –С. 5.

 

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОН

Єременко Микола Миколайович : [редактор Чернігівської районної газети «Нива», засновник ГО «Громадський контроль»] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 23.

Іорданова Ірина Анатоліївна : [директор БФ «Наш край – Чернігівський район Запорізької області»] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 34.

Удовенко Петро Петрович : [співзасновник БФ «Наш край – Чернігівський район Запорізької області»] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 79.

Дядя О. Серед кращих волонтерів області – й наші ветерани : [Н. І. Гребньова та В. І. Данильченко із Чернігівського р-ну] / Олександр Дядя // Нива. – 2015. – 17 черв. (№ 47). – С. 1.

Марченко В. Виктор Антонович меняет профессию : [В. А. Троян – врач Владовской амбулатории Черниговского р-на стал волонтером] / В. Марченко // МИГ. – 2015. – 2 апр. (№ 14). – С. 31.

 

ЯКИМІВСЬКИЙ РАЙОН

Новіков Василь Володимирович : [директор ПП «Аскон» Якимівського р-ну] // Гордість аграрного Запоріжжя / [авт.-упоряд.: Н. Кузьменко, В. Манжура ; авт. кол.: О. Андрушенко та ін.]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2016. – С. 62-63.