Вы здесь

Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека у 2016 році

 

 Пріоритетні напрямки роботи у 2016 році

У 2016 р. обласна Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека забезпечувала реалізацію заходів щодо виконання:

указів Президента України:   № 63 від 9 лютого 2015 року “Про відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського”,  № 641/2015 від 16.11.2015 «Про оголошення 2016 року Роком англійської мови в Україні», №702/2015 від 14.12.2015 "Про заходи у зв'язку з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи";

"Програми розвитку культури Запорізької області на 2013-2017 роки", затвердженої рішенням обласної ради від 14.02.2013 № 3, "Програми підтримки розвитку культур національних меншин у Запорізькій області на 2013-2017 роки", затвердженої рішенням обласної ради від 24.12.2012 № 7 (зі змінами та доповненнями);

розпоряджень голови облдержадміністрації: “Про увічнення пам’яті захисників України на період до 2020 року” від 10.12.2015 №480, “Про увічнення пам’яті жителів області, які загинули у боротьбі за незалежність, державний суверенітет та територіальну цілісність України" від 24.10.2014 № 551, “Про вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті” від 13.08.2015№296.
Співробітники бібліотеки забезпечували  вільний рівноправний доступ громадян до всіх видів інформації, оперативне інформаційне обслуговування наукової діяльності, освітніх процесів всіх рівнів, дозвіллєвих вимог користувачів.

Особлива увага приділялася: формуванню та збереженню бібліотечного фонду як частини культурного та інформаційного надбання регіону; збереженню і популяризації культурної спадщини Запорізького краю — унікального інформаційного ресурсу місцевої громади; науково-методичному та ресурсному забезпеченню розвитку мережі бібліотек, аналізуванню та прогнозуванню бібліотечної справи в умовах суспільних перетворень, сприянню розвиткові міжкультурного діалогу громадянського суспільства, формуванню національної гідності, патріотизму, сприяння розвиткові соціально-культурної компетентності особистості.

Колектив бібліотеки працював над формуванням позитивного іміджу бібліотеки, розширенням партнерських взаємин між представниками культурного середовища, громадського, економічного і соціального секторів.

Виконання основних показників діяльності

Найбільш навантажений місяць року за кількістю відвідувань — жовтень (18454).
Найменш навантажений місяць року — липень (9198).
Середня кількість відвідувань в день — 583 осіб.
Середня кількість книговидач в день — 3720 видань.

Протягом 2016 року фахівці бібліотеки намагалися залучати якомога більше постійних відвідувачів і друзів бібліотеки до проведення масових заходів, експозицій, виставок, переглядів. Проведено Бібліотечний ярмарок "Під шерхіт сторінок"  - традиційно навесні, до Всеукраїнського Дня бібліотек у вересні -  флеш-моб "Читати - модно!"  та обласний конкурс світлин «Бібліотечна красуня — 2016». Загалом участь у масових заходах, організованих бібліотекою взяли участь 40019 запорожців та гостей міста. Проводилися екскурсії для учнів шкіл, учнів середніх спеціальних навчальних закладів, студентів вищих навчальних закладів, представників установ міста.  У 2016 році співробітники бібліотеки взяли участь у 46 заходах за межами бібліотеки, що дало 5794 додаткових відвідувань. Кількість безпосередніх відвідувань у 2016 році зросла на 4652 і склала 102,7%  по відношенню до кількості відвідувань 2015 році. Постійно зростає кількість  відвідувань веб-сайту. Загальна кількість відвідувань бібліотеки і реальних і віртуальних протягом звітного року зросла на 101,6%.

 За 2016 рік було видано 1131098 примірників видань.

Зменшення видачі періодичних видань пов'язано з тим, що у зв'язку зі складностями у проведенні державних закупівель не була своєчасно оформлена підписка на журнали на  перше півріччя 2016 р. Процедура закупівлі була завершена лише у травні місяці, було закуплено 614 найменувань журналів на друге півріччя 2016 року та на 2017 рік.

На поповнення фонду бібліотеки протягом 2017 року було виділено 1091,9 тис. грн. За “Програмою розвитку культури Запорізької області на 2013-2017 роки” в повному обсязі профінансовано передплату періодичних видань та лише частково забезпечення мінімумом вітчизняної та зарубіжної книжкової продукції (240 тис. грн. замість 820 тис. грн., що передбачені “Програмою...”) Всього протягом року до бібліотеки надійшло 7024 документи, у тому числі: книг — 3161, журналів, газет — 3789, аудіовізуальних видань — 6, електронних видань — 68. Крім того, була здійснена передплата на періодичні видання(614 назв журналів, 260 назв газет) на 2017 рік.

На 01.01.2017 бібліотечний фонд нараховує 1497087 документів.

Велика увага приділяється формуванню, використанню та збереженню бібліотечного фонду.  Регулярно проводиться вивчення та аналіз складу фонду, переоблік фонду (перевірено книжковий фонд відділу мистецтв - 21574 примірники), очищення від морально застарілої, фізично зношеної літератури (списано 18738 видань). Відділом основного зберігання фондів прийнято із підсобних фондів відділів обслуговування 7234 видань, що не мають широкого попиту у користувачів. Реставровано та переплетено 3382 книг, газет, журналів. Постійно проводиться робота з користувачами-боржниками. Було здійснено 1253 нагадування.

 Активно діє внутрішньодержавний міжбібліотечний книгообмін. Протягом року розповсюджувалася книжкова продукція, випущена за державним замовленням в рамках бюджетної програми «Випуск книжкової продукції за програмою «Українська книга», яка була отримана відповідно до рознарядок, підготовлених департаментом видавничої справи і преси Держкомтелерадіо України та україномовні видання, що надійшли відповідно до наказу Міністерства культури України від 13.10.2016 № 896 «Щодо здійснення придбання україномовних книг для поповнення фондів публічних бібліотек».  Протягом року до сектору обмінного фонду  надійшло 35739 примірників видань (в т. ч. за державними програмами 33011 примірників). Відправлено  до інших бібліотек 27577 примірників видань.

Надання інформаційних та бібліографічних послуг

Протягом 2016 року проведено 25 днів інформації для фахівців різних галузей, бібліографічні огляди (87) та екскурсії, видано бібліографічні покажчики: “Сучасна українська література: нові імена”, два покажчики із серії “Лауреати літературних премій”(“Боб Ділан — лауреат Нобелівської премії-2016”, “Орхан Памук - лауреат Нобелівської премії-2006”), “Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2017 рік” та ін. Виконуються бібліографічні довідки (18123), в т. ч. письмові (61), віртуальні (527).

55 абонентам бібліографічного інформування (Запорізька обласна рада народних депутатів, Запорізька обласна державна адміністрація, Запорізький обласний та міський центри соціальних служб сім'ї, дітей та молоді, ГО “Інститут соціальних досліджень та громадських ініціатив”, Запорізька обласна спілка батьків дітей-інвалідів та інвалідів, районні бібліотеки Запорізької області, Науково-методичний центр професійної освіти у Запорізькій області, загальноосвітні навчальні заклади Запорізької області, яким надано статус експериментального навчального закладу всеукраїнського рівня та ін.) за 18 темами, такими як “Запоріжжя на сторінках центральної преси”, “Соціально-психологічна робота з сім'ями”, “Соціально-психологічна допомога учасникам АТО та внутрішньо переміщеним особам”, “Торгівля людьми. Соціальна реклама”, “Вирішення проблем людей з обмеженими можливостями в Україні”, “Український вибір: виклики та перспективи”, “Інновації в ПТО”, “Дистанційна освіта”, “Охорона праці та безпека життєдіяльності”, ”Військово-патріотичне виховання учнівської молоді”, “Інклюзивне навчання” та ін. було відправлено 130 інформаційних списків (загальний наклад 920 примірників).

Інформаційно-бібліографічні послуги та продукти просуваються за допомогою соціальних мереж, електронної пошти, тощо. У 2016 році завершено публікацію циклу виставок “Народжені в Україні. Видатні українки в художній літературі”(“Жінка незламної волі (Леся Українка)”, “Богиня сцени (Соломія Крушельницька)”, “Життя, осяяне талантом (Марія Башкирцева)” та ін.). Розпочато серію публікацій “Екранізовані книги у фондах ЗОУНБ”. Ці та інші матеріали публікуються на сторінці відділу наукової інформації та бібліографії у Facebook (https://www.facebook.com/bibliograf.zounb/?fref=ts) та на сайті Бібліотеки (/node/248).

Краєзнавча робота

Протягом 2016 року працівники відділу краєзнавства проводили культурно-мистецькі, просвітницькі заходи, присвячені знаменним і пам'ятним датам Запоріжжя та визначним діячам краю: науковцям, письменникам, літературознавцям, громадським діячам, політикам.

Урочисто пройшла презентація календаря “Знаменні і пам'ятні дати Запоріжжя на 2016 рік”. Щорічник, що містить матеріали про громадсько-політичні, історичні, культурні події з життя області, ювілеї підприємств, організацій, установ, відомих уродженців та видатних діячів, біографії яких пов'язані із Запорізьким краєм отримав схвальну оцінку від учасників презентації — голови Запорізької обласної ради Г. В. Самардака, та директора Департаменту культури, туризму національностей та релігій ЗОДА В. В. Мороко.

З метою вшанування традицій боротьби за незалежність і соборність України та військової звитяги захисників рідної землі протягом року діяв цикл книжкових виставок “Діячі України доби національно-визвольних змагань на Запоріжжі”. Загалом протягом року працівниками відділу краєзнавства було організовано 28 книжкових виставок, взято участь у чотирьох мегавиставках (“Книжкові дарунки до Дня заснування бібліотеки”, “Спортивна слава Запоріжжя”, “Чорна зірка з гіркотою полину”), проведено 12 презентації нових книг, розміщено на сайті Бібліотеки віртуальну виставку “Нова краєзнавча література”, організовано 17 творчих зустрічей та ін.

Працівники відділу тісно співпрацюють із Запорізькою обласною організацією Національної спілки письменників України, спілкою журналістів України, спілкою краєзнавців України, взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції “Перспективи та програма розвитку краєзнавства в Запорізькій області на 2016-2020 роки” , у Міжнародній науково-практичній конференції “Усноісторичні дослідження: сучасні тенденції, напрямки та перспективи” (м. Вінниця), у семінарі “Державний Прапор - від княжих часів до сьогодення”, який проходив в межах Всеукраїнської патріотичної акції “Історія прапорів України — княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор”.

Роботу працівників відділу було високо оцінено. Шершньова І. В. стала лауреатом обласної премії ЗОДА за досягнення в розвитку культури Запорізького краю, Нагорна Г. М. за науково-дослідну роботу та активну просвітницьку діяльність відзначена Подякою президії Національної спілки краєзнавців України.

Центр національних культур

З 2014 року в бібліотеці працює Центру національних культур. Мета проекту - популяризація національних культур як важливих елементів світової цивілізації, розвиток міжкультурного діалогу та зміцнення взаєморозуміння між народами.

Протягом звітного року продовжувалася робота з налагодження співпраці з національними культурними товариствами: проведено ряд заходів з Запорізьким товариством німців (художня виставка, майстер-класи, засідання літературного клубу присвячені німецькій літературі), з ромським товариством (відкрита Ромська школа, зустріч з ромськими літераторами-перекладачами з Києва та Кропивницького, захід про традиції святкування ромського Різдва, прес-конференція щодо подій у Лощинівці), польським товариством ім. Іоана Павла ІІ, з благодійним Йеменським фондом “Віра в Україні” (День Йемена). Вперше у 2016 році проведено заходи з національними товариствами області. У круглому столі до Дня пам'яті жертв політичних репресій взяли участь німецьке, польське, єврейське товариства м. Мелітополь. Налагоджена співпраця з Кримськотатарським комітетом з повернення на історичну Батьківщину “Азат”. На базі Центру національних культур регулярно відбуваються наради Координаційної ради громадських об'єднань національних меншин при голові Запорізької облдержадміністрації.

Встановленню більш дружніх зв'язків з національними товариствами сприяла участь працівників Центру у заходах за межами бібліотеки (перегляди літератури були організовані під час святкування Дня незалежності Греції, Дня арабської мови, на татарському святі Сабантуй та ін.).

До 20 річниці заснування Запорізького центру татарської культури “Алтин-Ай”було підготовлено бібліографічний список літератури.

У 2016 році започаткована серія заходів “Письменники — нобелівські лауреати”, проведено серію презентацій нових книжок за участі видавництва “Плюс 73”, видавчині з м. Дніпро Ольги Чичинської та ін.

При Центрі національних культур стабільно працюють клуби “Греція”, “Психологічний клуб”, “Ромська школа”, “Літературний клуб ЦНК”, “Аравія”.

Бібліотечний центр національних культур надає доступ до великих масивів навчально-методичної та науково-популярної інформації, а також умови для організації мистецьких акцій, конкурсів, наукових дискусій і неформального спілкування представників різних культур. Кількість відвідувань центру постійно зростає з 9149 у 2014 р. до 12421 у 2016 р.

Проектна та грантова діяльність

Співпраця з Відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні над реалізацією проекту “Вікно в Америку” у 2016 році дозволила розширити приміщення Центру, відкривши комфортний простір з сучасним дизайном для роботи і навчання у малих групах, а також для вивчення англійської мови під час гри в найпопулярніші настільні ігри. Фонд Центру поповнився 522 примірниками книг, дисків, фільмів, настільних ігор. Нове обладнання, а саме: інтерактивна дошка, 3 комп'ютери, 2 ноутбуки, розширило технічні можливості та сприяло підвищенню ефективності програм Центру та зростанню їх популярності серед місцевих жителів. Завдяки системній маркетинговій кампанії, метою якої є інформування громади про заходи і програми шляхом розсилки повідомлень електронною поштою, розміщення оголошень на загальнонаціональних та місцевих інформаційних порталах, в соціальних мережах, у навчальних закладах міста, а також в місцевих ЗМІ, збільшилася кількість заходів, а також їх відвідувачів. Працівники Центру долучилися до кампанії “УкраїнаSpeaking” в рамках Року англійської мови, проголошеного президентом України П. Порошенко. Було проведено 225 заходів з популяризації вивчення англійської мови (всеукраїнський захід “The Largest English Lesson in the World”, програми “United States: Natural and Cultural Diversity”, “Креативні читання”, ігрові зони Літніх мовних таборів, презентації та тренінги для вчителів англійської мови та ін.), які відвідало 3769 осіб.

Центр є майданчиком для здобуття сучасних навичок, необхідних для впровадження успішної професійної діяльності, реалізації суспільно важливих проектів, а також особистісного розвитку. Ці напрями реалізуються шляхом використання новітніх технологій під час заходів, проведенням англомовних тренінгів з фінансової грамотності та основ підприємницької діяльності, інформаційної та медіаграмотності.

Продовжується співпраця з бібліотекою Гете-Інституту. Мета проекту Бібліотеки-    Партнери Гете-Інституту “Мова. Культура. Німеччина” — надати користувачам доступ     до сучасних актуальних інформаційних матеріалів і документів з Німеччини і про     Німеччину. В межах цього проекту протягом звітного року відбулася презентація графічних романів для дорослих відомих німецьких авторів, презентація книг “Сучасне мистецтво Німеччини”, екскурсія місцями німців-меннонітів для представників місцевої громади за участю керуючої відділу “Інформація та бібліотека”  Гете-Інституту Сюзанни Тайхман. Друкованими виданнями, аудіовізуальними медіа, переданими Бібліотеці за проектом та послугами, у 2016 році скористалися 1851 користувачів. 

Стабільною популярністю користуються німецькомовні клуби: Німецька для дошкільнят, Kinderklub, Deutschklub, в проведенні яких бере участь мовний консультант Гете-Інституту.


НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА

Протягом звітного року було організовано дослідження “Формування інформаційних компетенцій користувачів ЗОУНБ”. Слід зазначити, що зміни в бібліотечно-інформаційному середовищі поставили перед бібліотекарями ЗОУНБ нові завдання - створення системи інформаційної підготовки користувачів бібліотечними послугами, оскільки розвиток нових видів інформаційних продуктів і послуг, які базуються на інформаційно-комунікаційних технологіях, не має сенсу без одночасного підвищення рівня інформаційної культури користувачів. Аналіз досвіду ЗОУНБ з інформаційної підготовки користувачів дозволив виявити типові форми і методи роботи бібліотеки: індивідуальні консультації з бібліографічного пошуку і методики роботи з літературою, групові консультації, бесіди, ознайомлення з ресурсами і структурою бібліотеки, правилами користування її послугами, екскурсії по бібліотеці. Використання нових форм і методів інформаційної підготовки було пов'язано з впровадженням нових носіїв інформації, технічних засобів, а також з розширенням сегменту електронних інформаційних ресурсів, оскільки виникла необхідність спеціальної підготовки користувачів до роботи в умовах електронного середовища. Слід зазначити, що в ЗОУНБ накопичено певний досвід організації навчання запорожців основам комп'ютерної грамотності та навігації в інтернеті (курс для літніх людей), створення власних сайтів і веб-сторінок. Так, протягом 2012 - 2016 рр. у відповідних навчальних програмах взяли участь понад 1300 чол., на допомогу навчанню були створені посібники «Основи комп'ютерної грамотності», «Як створити сайт. Керівництво для початківців». Разом з тим, практика навчання свідчить про необхідність не тільки оперативної адаптації існуючих навчальних програм, а й про появу нових інформаційних запитів і категорій користувачів, які потребують навчання відповідним навичкам.

Мета дослідження: виявлення можливостей розвитку освітньої функції бібліотеки через цілеспрямоване інформаційне навчання користувачів відповідно до їхніх потреб. Основні завдання: проаналізувати рівень інформаційної компетенції користувачів послугами ЗОУНБ; вивчити їхні запити і потреби в інформаційному навчанні; розглянути відповідність навчальних програм і методик, що існують, потребам користувачів бібліотечними послугами та сучасним вимогам навчання. Об'єкт дослідження: освітня функція бібліотеки. Предмет дослідження: інформаційне навчання користувачів послугами та веб-сервісами ЗОУНБ. Методи дослідження: аналіз публікацій з інформаційної підготовки користувачів; анкетування,спостереження. Слід зазначити, що в опитуванні брали участь як відвідувачі бібліотеки, так і відвідувачі бібліотечного сайту. Серед респондентів переважали люди у віці 20-30 років (31,3%) і 30-40 років (26,6%), кількість опитаних у віці 40-60 років становила 12,5%, більше 60 років - 25%. Необхідно відзначити, що вікова категорія до 40 років переважала у групі із числа відвідувачів веб-сайту (73,3%), серед опитаних відвідувачів бібліотеки їхня кількість дорівнювала 58%. За рівнем освіти лідерами були респонденти з вищою освітою (78,1%, в т.ч. 83,3% серед відвідувачів сайту і 74% серед відвідувачів бібліотеки), другу частину становила група із середньою спеціальною освітою — 14,1%, решта — отримали середню освіту. Фахівці у сфері соціально-гуманітарних наук становили понад 70% опитаних. В результаті дослідження було встановлено, що в цілому більшість респондентів (72%) користується картковими каталогами бібліотеки, до електронного каталогу звертаються 48% опитаних. Слід зазначити, що останній показник у різних групах користувачів бібліотечними послугами суттєво відрізняється - звернень до електронного каталогу у групі відвідувачів сайту майже вдвічі більше ніж у відвідувачів бібліотеки (63,3% проти 35%). Перевага звернень до карткового каталогу певною мірою обумовлена співвідношенням інформації про документний фонд у карткових каталогах, які містять записи про всі наявні ресурси, а електронний каталог поки що надає інформацію про третину документів. За допомогою у пошуку інформації до бібліотечних фахівців в цілому звертаються 84% опитаних (частіше звертаються відвідувачі бібліотеки — 80%, розбіжність у групах не перевищує 8%), оцінка допомоги складає 4,6 за 5-ти бальною шкалою, що свідчить про високу якість відповідного бібліотечного сервісу. Варто підкреслити, що майже половина учасників опитування (48%) ствердно відповіли на пропозицію взяти участь у навчанні навичкам інформаційно-бібліографічного пошуку інформації, причому серед відвідувачів бібліотеки бажаючих навчатися було 53%. Щодо визначення джерел пошуку відповіді на питання «хто, що, де, коли, скільки, як, звідки, чому» 80% респондентів надали перевагу інтернету. До паперових носіїв (книг - довідників, енциклопедій та періодичних видань) звертатимуться 67%. Прогнозована різниця у відповідях учасників окремих груп сягнула 20% (90% відвідувачів бібліотечного сайту шукатимуть відповіді на свої питання серед ресурсів інтернету), але всі вони більше довірятимуть друкованому слову. Аналіз популярності віртуальних бібліотечних сервісів свідчить про значний рівень звернень до послуги продовження абонементу (45%), до послуги попереднього замовлення звертаються 25%, 22% користуються службою віртуальної довідки, за консультаціями online зверталися 11% і 9% стали користувачами бібліотеки завдяки запису online. До послуги електронної доставки документів відвідувачі не звертались, ймовірно, через її належність до групи платних. Серед запропонованих учасниками опитування нових послуг заслуговує на увагу пропозиція запровадження попереднього замовлення документів по МБА, розсилки інформації про нові надходження документів з певної теми, доставка паперових документів за адресою замовника. Пропозиція навчальних курсів за темами характеризується наступними показниками кількості зацікавлених у навчанні: майже 40% опитаних визначили за доцільне організацію навчання за програмою «Інтернет: заробіток і працевлаштування», 28% обрали теми «Інтернет-комунікації» і «Дистанційне навчання», 25% - курс «Електронне урядування (доступ до державних послуг)», 21% - «Електронні послуги бібліотеки». Отже, актуалізація необхідності інформаційної підтримки користувачів бібліотечними послугами ЗОУНБ обумовлена загальними тенденціями інформатизації суспільства. Запорізька ОУНБ, залишаючись традиційним інформаційно-ресурсним регіональним центром, здійснює заходи щодо розширення своїх функціональних можливостей як центра інформаційного навчання жителів області. Одночасно здійснення послідовного начання різних категорій користувачів інформаційним навичкам і знанням потребує системного аналізу рівня інформаційної культури відвідувачів ЗОУНБ. В ході дослідження були визначені фактори, які обумовлюють адаптацію варіативних частин навчальних програм, зокрема, освітній рівень і вік учасників навчання, їхній рівень інформаційної підготовки та базові навички, вмотивованість. Певною мірою була визначена доцільність існуючих 40-годинних програм, які забезпечують цілісність навчальних курсів у часових параметрах. Крім цього, є необхідним, відповідно потреб користувачів, розробити програми і запровадити нові навчальні курси, які передбачатимуть діагностику (вхідний, вихідний контроль) учасників навчання, створення моделей практичних завдань, диференційованих відповідно до різних рівнів інформаційної культури користувачів. На основі узагальнення підсумків навчання є необхідним розробити класифікатор інформаційних компетенцій користувачів ЗОУНБ.
У 2016 році також було проведено дослідження “Об'єднання користувачів ЗОУНБ: особливості розвитку і діяльності», обумовлене процесами трансформації ЗОУНБ у поліфункціональний заклад.

​В організації бібліотечного обслуговування користувачів Запорізької ОУНБ останнім часом відбуваються суттєві зміни, пов'язані із формуванням нових потреб у відвідувачів закладу та розширенням сфери використання інформаційного потенціалу накопичених бібліотечних ресурсів. Наразі бiблiотекарі намагаються забезпечити своїм читачам сприятливі умови для спілкування, пошуку, обміну інформацією через створення і діяльність клубів та об'єднань за інтересами. Одночасно слід зазначити, що особливості дозвіллєвого спілкування характеризуються різноманіттям його проявів, свободою вибору мотивів і приводів для спілкування і певною мірою визначають ефективність роботи бібліотеки з окремими групами людей. Протиріччя між декларованими інтересами групи читачів і реальною діяльністю клубів позначаються на перспективах розвитку читацьких об'єднань, реалізації творчого потенціалу їх учасників, створенні інформаційного простору для спілкування. Мета дослiдження полягала у виявленнi особливостей розвитку і діяльності бібліотечних клубів та об'єднань за інтересами. Об'єкт дослідження: культурно-дозвіллєва діяльність Запорізької ОУНБ. Предмет дослідження: діяльність клубів та об'єднань як фактор трансформації ЗОУНБ у поліфункціональний заклад. Основні завдання: вивчити особливості мотивації до спілкування у групі, визначити пріоритети формування інформаційного середовища для учасників об'єднань і рівень реалізації їхнього творчого потенціалу, розглянути особливості взаємовідносин учасникiв читацьких клубів та об'єднань i роль бiблiотекаря в цих групах. Методи дослідження: аналіз соціологічних, культурологічних публікацій, опитування, спостереження. Дослідження базувалося на тому, що особливості об'єднань і клубів як соціальних інституцій полягають у сприянні реалізації творчого потенціалу особистості, підвищенні її поінформованості з урахуванням інтересів, потреб, здібностей. Для організації ефективної роботи читацьких клубів та об'єднань було необхідним здійснити діагностику діючих угруповань з метою отримання інформації щодо мотивів, індивідуальних особливостей, готовності до спільної роботи у клубі, очікувань їх учасників та оцінки засідань. Наразі у бібліотеці діють 14 об'єднань, серед них 2 клуби працюють вже понад 10 років, ще 3 збирають читачів на свої засідання понад 4 років, 4 клуби існують 3 роки, 3 — 2 роки, 2 — створені наприкінці 2015 року.

За тематичною спрямованістю бібліотечні об'єднання досить різноманітні: розмовні (англійський, арабський, український, німецький), етнічний (“Греція”), психологічний, туристичний, ландшафтного дизайну, сімейні (“Ікогенія”, жіночий), культурологічні (“Книжковий світ”, “Міста та музеї світу”, кіноклуб, “Олександрівський”). Загальна кількість учасників становить близько 200 осіб, найбільша кількість читачів збирається на засідання психологічного клубу, сімейного (“Ікогенія”), культурологічного (“Олександрівський”), англійського та українського розмовних клубів. Кількість постійних членів зазначених об'єднань становить 20 осіб. Решта клубів об'єднують групи чисельністю 12-15 осіб. Із загальної кількості учасників 32% становлять особи віком більше 60 років, 18% - у віці від 30 до 40 років, 16% — віком 50-60 років, по 14% - 20-30 та 30 — 40 років, 6% - до 20 років. Переважно людей похилого віку об'єднує український розмовний клуб (60%), молодь - “Олександрівський” (50%). 53,4% членів клубу мають вищу освіту, у більшості це вчителі, економісти, журналісти. Серед учасників бібліотечних об'єднань жінки становлять понад 70%, вони активно працюють не тільки у клубах господинь, сімейному, але і у “Книжковому світі”, психологічному та ін. Це пов'язано з тим, що їх соціальна роль містить не тільки збереження сімейних цінностей, а ще й культурних. Основні мотиви вступу до клубу становили “отримання нових знань” (76%), “спілкування” (38%), “реалізація власного творчого потенціалу” (17%), “проведення дозвілля” (10%). Отримати нові знання найбільше сподівались учасники розмовних клубів (75%), реалізувати власний творчий потенціал — члени клубу “Греція” (27%), мотиви, пов'язані із спілкуванням з однодумцями та проведенням дозвілля, є характерними для відвідувачів засідань психологічного клубу (100%), “Ікогенія” (91%), “Олександрівський” (75%). Слід зазначити, що більшість членів високо оцінили умови роботи своїх об'єднань (“хороші” - 86%), решта висловила побажання певних змін: заохочення ініціатив учасників, введення преференцій у систему бібліотечного обслуговування для відвідувачів клубів. 92% учасників бібліотечних клубів ствердно відповіли на питання анкети “Чи знайшли Ви у клубі своїх однодумців та нових друзів?”, розчарування (відповідь “Ні”) відчувають відвідувачів засідань “Книжкового світу” та українського розмовного клубу. Ймовірно, це пояснюється їх недостатньою участю у роботі цих клубів, оскільки, відповідаючі на наступне питання про участь у роботі клубу, вони здебільшого характеризували її як “присутність на засіданні”. Втім, більшість респондентів (80%) тією ж мірою оцінили свою участь у роботі об'єднань, лише 22% пропонують теми засідань, 13% беруть участь у підготовці засідань, 4,4% - ведуть засідання. Активність учасників є характерною для членів психологічного клубу (66%), “Олександрівський” (50%). На питання “Чи отримуєте Ви нові знання?” ствердно відповіли всі опитувані. Найбільш яскраві, змістовні засідання відзначили учасники “Книжкового світу” (зустрічі з журналістами і письменниками Запоріжжя Л. Коваль, В. Фединою, присвячені Л. Костенко, Дню театру). Як додаткову позитивну оцінку (непряму) діяльності бібліотечних клубів варто розглядати 97% відповідей “Так” на питання, чи рекомендують респонденти своїм знайомим бібліотечні клуби та об'єднання. Взагалі, 64% опитаних членів клубів підтвердили, що засідання клубів здебільшого відповідають їхнім очікуванням, хоча частина учасників бажали б певних змін, зокрема змін форм їх проведення (2,9%), підвищення рівня інформаційної насиченості (9%), підвищення рівня емоціональної насиченості (2,9%), запрошення гостей (10%), створення атмосфери творчого спвробітницта (7,4%). Обумовлюючим фактором побажань покращення діяльності клубів певною мірою є те, що частина об'єднань не має чітко визначеного лідера (20% опитаних повідомили про відсутність лідера), хоча більшість визначили як лідера учасника клубу (47%) і бібліотекаря (33%). Відсутність лідера здебільшого відзначили учасники українського розмовного клубу та об'єднання “Ікогенія”.

Проведений аналiз виникнення і розвитку системи бібліотечних клубів підкреслює те, що умовами створення об'єднань виступають змiни в розвитку суспiльства, якi обумовлюють трансформацію діяльності публічної бібліотеки. Об'єднання ЗОУНБ побудованi на основi неформальних вiдносин учасникiв. Їхня поява пов'язана, переусім, iз зростанням прагнення людей до реалiзацiї своїх потреб у неформальному спiлкуваннi, реалізації власного творчого потенціалу, взаємодiї з iншими чи групою однодумців. Бібліотечні об'єднання мають ознаки малої соцiальної групи, зокрема, соціальну обумовленість, особистісне спiлкування, спiльну дiяльнiсть, внутрiшню органiзацiю, мiжособистiсну взаємодiю та взаємовплив, спiльнiсть мотивiв та iнтересiв, певний розподiл функцiй і локалiзацiю у бібліотечному просторi. Характерними особливостями цих груп є взаємний особистий iнтерес i прагнення до мiжособистісного спiлкування i взаємодiї між користувачами бібліотечними послугами і бібліотекарями, заснованими на спільному iнтересi до книги, інформації, читання. Обумовлюючим факторами виникнення клубів і об’єднань виступають iндивiдуальнi мотиви особистостi, пов'язанi з прагненням задовольнити свої потреби в отриманні нових знань, реалізації творчого потенціалу, спілкуванні та проведенні дозвілля. Рiвень розвитку бібліотечного об'єднання залежить вiд структури людських взаємин членiв клубів і кожен учасник групи займає певну позицію в цiй структурi. Особистiснi характеристики учасникiв об'єднань можна подiлити за віком, освітою, належністю до певної професійної групи, здiбностями. Клуби в бібліотеці створювалися як за ініціатвою бібліотекарів, так і за пропозиціями відвідувачів. Втім головним залишалося формування ставлення до бібліотеки як до закладу, де читачі зможуть реалiзувати свої соцiальнi потреби, а бiблiотекарi створили б для цього сприятливі мови. Виникнення лiдерів у клубах є закономірністю, оскільки саме лідери втілюють груповi цiнностi. Одночасно розвиток групи може певною мірою обумовити і зміни у лідерських позиціях, важливим залишається збереження згуртованості і взаєморозуміння між учасниками. Організаторам діяльності бібліотечних клубів і об'єднань варто звернути особливу увагу на соціально-психологічні фактори, оскільки саме вони дозволяють визначити причини створення об'єднань, етапи їхнього розвитку, чинники, що впливають на тривалість і ефективність роботи клубів. Слід зазначити, що активна позиція бібліотекаря сприяє створенню творчої атмосфери, і певною мірою мотивує користувачів бібліотечними послугами до роботи у клубних об'єднаннях.

У минулому році публічні бібліотеки Запорізької області брали участь у дослідженні “Незадоволений читацький попит на вітчизняну книжкову продукцію у публічних бібліотеках України”. Згідно Програми та методики дослідження НПБУ у базових бібліотеках за матеріалами зошитів, картотек, журналів обліку було здійснено аналіз незадоволеного читацького попиту; створено БД незадоволеного попиту; одержані списки книг, запит на які не був задоволений, були перевірені на предмет їх видання, перевидання. Слід зазначити, що джерелом вивчення незадоволеного попиту користувачів послугами ЗОУНБ стали і БД відмовлень сервісу “Віртуальна довідка”. Тривожною, хоча й передбачуваною тенденцією, виявився розподіл причин відмов: відмовлення з причини “Відсутня в бібліотечному фонді” сягають 92,8%, 7,2% є відмовленнями з причини “Недостатня кількість примірників”. Обумовлюючими факторами критичного стану комплектування бібліотечного фонду (це підкреслює динаміка зростання кількості незадоволених запитів користувачів з першої причини) є відсутність системного фінансування проектів його оновлення книжковими виданнями як на державному (законодавчі аспекти) так і на регіональному рівнях. Аналіз конкретного незадоволеного попиту свідчить про те, що у його структурі переважають видання українських письменників (29,2%). Слід відзначити наявність чітко визначених читацьких інтересів до творів сучасних українських письменників - 25,2%, коло класичної літератури становить 4%. Українські переклади зарубіжної літератури становлять 27,5%, частка науково-популярних та наукових видань - 24,2%, довідкові видання — 19,1%. Серед художної літератури переважають прозові твори, серед яких, особливо у структурі незадоволеного попиту користувачів послугами сільських бібліотек, — значну частину складають книги, адресовані дітям. За кількістю бібліотек-учасниць дослідження, що відзначили як незадоволений попит на твори українських авторів у першу дев'ятку ввішли книги І. Роздобудько (8 бібліотек-учасниць), М. Кідрука (7), Л. Дереша, Л. Дашвар, О. Забужко (по 6 бібліотек-учасниць), Ю. Андруховича, А. Кокотюхи, С. Жадана, Ю. Іздрика (по 5 бібліотек-учасниць). Що стосується конкретних творів українських авторів, то найчастіше незадоволений попит фіксувався на твори “Кров з молоком” Л. Дашвар, “Трохи Пітьми” Л. Дереша, “Життя Марії” С. Жадана, “Музей Покинутих секретів” О. Забужко, “Аеропорт” С. Лойка. Серед зарубіжних авторів у десятку лідерів потрапили С. Алексієвич, Р. Бах, Р. Бредбері, Гарсія Маркес, Я. Кавабата, С. Кінг, П. Коельйо, А. Камю, Р. Шеклі, Д. Роулінг, а найбільш популярними були їхні твори “Зелена міля” С. Кінга, “Запах думок” Р. Шеклі, “Алхімік” П. Коельйо, “Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон” Р. Баха, “Сто років самотності” Гарсія Маркеса, “Тисяча журавлів” Я. Кавабата. Серед наукових та науково-популярних видань значну частину складають науково-популярні видання з історії та сьогодення України, її природу, тваринний світ. Особливостями незадоволеного попиту користувачів на довідкові видання є наявність значного блоку видань з мовознавства, літературознавства, природознавства. Аналіз тематичного незадоволеного попиту свідчить про особливу зацікавленість користувачів послугами усіх базових публічних бібліотек регіону у виданнях з проблем Мовознавство (в т.ч. іноземні мови), Літературознавство (в т.ч. літературна критика на твори укр. та зарубіжних авторів матеріали про письменників), Українська хдожня література, Зарубіжна хдожня література, Фольклор, класика, сучасна, твори молодих авторів, Пригоди, детективи, історичні, жіночі романи, фантастика, фентазі, Проза. Поезія. Драматичні твори, Декоративно-прикладне мистецтво, Художня самодіяльність, Етика, Науково-популярні видання з психології, Словники (галузеві, тематичні, тлумачні, двомовні і т.і.), Довідники (галузеві, тематичні, і т.і.).

ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ У 2016 РОЦІ

1. Робота бібліотек на допомогу користувачам з обмеженими фізичними можливостями. Вип. 1. / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, наук.-метод. відділ ; [укл. Л. Мажара, ред. Л. Ізюмова] . – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР] , 2016. – 48 с. – Режим доступу : /node/4559
2. Українська держава: з вірою у майбутнє : методичні поради на допомогу відзначенню Дня незалежності / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, наук.-метод. відділ ; [укл. О. Літвак, ред. Л. Ізюмова ]. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР] , 2016. –  16 с. – Режим доступу : /node/5361
3. БібліоIQ: інтелектуальні розваги : методичні поради / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, наук.-метод. відділ ; [укл. О. Тарлінська, ред. Т. Пішванова]. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР] , 2016. –  22 с.
4. Бібліотеки Запорізької області в інтернет-просторі : аналіз та методичні поради / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, наук.-метод. відділ ; [укл. О. Літвак, ред. Л. Ізюмова]. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР], 2016. –  28 с.
5. Сам себе редактор : материалы к минитренингу / КУ «ЗОУНБ» ЗОС, научн.-метод. отдел ; [сост. Л. Мажара]. – Запорожье : [КУ «ЗОУНБ» ЗОС]. – 14 с.
6. Показники діяльності бібліотек за 2015 рік / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [укл. Л. Мажара, О. Кайнара, ред. Л.Ізюмова]. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР] , 2016. – 8 с. – Режим доступу : /node/4621
7. Клубок : газета клубу дир. ЦБС Запоріз. обл. / засн. клубу дир. ЦБС Запоріз. обл., НМВ КЗ «ЗОУНБ» ЗОР. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР] , 2016 – № 30. – 10 с.
8. Знаменні та пам`ятні дати Запоріжжя на 2017 рік : календар і короткі довідки з бібліографічними списками / [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР; уклад. І. Шершньова]. – Режим доступу : /resourse_/2017
9.Земля славна, Оріхівська : бібліогр. покажчик / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [уклад.: Г. Нагорна, І. Шершньова]. – Режим доступу : /node/5362
10. Сучасна українська проза: нові імена : бібліогр. покажчик / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, відділ наук. інформації та бібліогр. ; [уклад. М. Маслова]. – Режим доступу : /node/5364
11. Орхан Памук - лауреат Нобелівської премії-2006 : бібліогр. список / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, відділ наук. інформації та бібліографії ; [уклад.: М. Маслова, Г. Мацієвська, Ю. Щеглова]. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР], 2016. – 20 с. – (Лауреати літературних премій). – Режим доступу : /node/4613
12. Боб Ділан - луареат Нобелівської премії-2016 : бібліогр. список / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, відділ наук. інформації та бібліографії ; [уклад. М. Маслова]. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР], 2016. – 28 с. – (Лауреати літературних премій). – Режим доступу : /node/5177
13. Український вибір: виклики та перспективи : прес-дайджест. Вип. 1-4 / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, відділ наук. інформації та бібліографії. – Запоріжжя : [КЗ «ЗОУНБ» ЗОР], 2016. – Вип. 1: Впровадження економічної частини угоди про асоціацію між Україною та ЄС: перспективи та ризики / [підгот. Ю. Щеглова]. – 20 с. ; Вип. 2: Шляхи протидії корупції в Україні / [підгот.: Ю. Щеглова]. – 22 с. ; Вип. 3: Незалежність України і сьогодення / [підгот. Ю. Щеглова]. – 24 с. ; Вип. 4: Конституційна реформа правосуддя / [підгот. Ю. Щеглова]. – 30 с.
14. Бібліографічні ідеї та технології : аналіт. огляд. Вип. 1-4 / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, відділ наук. інформації та бібліогр. ; [підгот. М. Маслова]. – Запоріжжя : КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, 2016. – Вип. 1. – 20 с. ; Вип. 2-3. – 28 с. ; Вип. 4. – 26 с.

Економічні аспекти діяльності бібліотеки

Кадрові ресурси бібліотеки та організація підвищення

кваліфікації персоналу

Загальна кількість працівників — 132 особи

Протягом звітного року фахівці ОУНБ взяли участь у різноманітних всеукраїнських ті міжнародних заходах, таких як: ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція ”Бібліотека і книга у контексті часу”, яку проводила Національна парламентська бібліотека України з нагоди свого 150-річчя; семінар-тренінг для керівників центрів”Вікно в Америку”; VІІ Львівський бібліотечний форум (проект "Культура академічної доброчесності"); семінар для бібліотек півдня України “Пам’ятки писемності та культури у фондах бібліотек” (м. Одеса);  семінар «Оцінка результатів діяльності бібліотеки та форми професійної мотивації бібліотекарів» (м. Київ);  Форум молодих бібліотекарів «Бібліотека на мапі міста» (м. Київ) науково-практичну конференцію «Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека – центр громадського життя та інноваційного розвитку», що була приурочена до 135-річчя від дня заснування бібліотеки, міжнародну науково-практичну конференцію “Усноісторичні дослідження: сучасні тенденції, напрямки та перспективи” (м. Вінниця), четверту Всеукраїнську школу бібліотечного журналіста (м. Харків) та ін. де наші співробітники  обмінювалися досвідом, активно оволодівали сучасними навичками роботи.  Досвід, набутий під час участі у конференціях, семінарах, тренінгах, активно впроваджується в роботу бібліотеки, передається колегам з бібліотек області.
З метою підвищення кваліфікації, визначення  ролі та значення проектної діяльності в інноваційному розвитку бібліотеки, отримання необхідних знань для  ведення проектної діяльності, досвіду з написання проектів та впровадження результатів у практику роботи у 2016 році в Бібліотеці було оголошено конкурс на кращий бібліотечний проект. Мета проекту -  підвищити інтерес місцевої громади до послуг бібліотеки, читання, книги через оптимізацію роботи структурних підрозділів ЗОУНБ. Вимоги до проекту: проект повинен містити інноваційний компонент, бути спрямованим на рішення або пом'якшення проблем, що існують у структурному підрозділі бібліотеки, в якому працює автор проекту, а також виявлення довгострокових, стійких позитивних змін в діяльності відділу (сектора) ЗОУНБ. 
На конкурс було подано 7 проектів. За оцінкою журі,  проект Відділу наукової інформації та бібліографії “Органайзер користувача”, який передбачав створення єдиної інформаційної зони для акумулювання та розповсюдження друкованої продукції у вигляді буклетів, листівок, рекламних повідомлень для вдосконалення системи ознайомлення з інформацією про бібліотечні ресурси, продукти та послуги,  визнано найкращим. Наприкінці 2016 року “Органайзер користувача” був виготовлений  і розміщений у Залі каталогів Бібліотеки. Інформація, яка в ньому розміщена, постійно оновлюється і доповнюється працівниками Відділу наукової інформації та бібліографії та користується попитом у відвідувачів.  
     За плідну працю, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи Запорізького краю та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек  5 працівників бібліотеки були відзначені Почесними грамотами Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації. Головна бібліотекарка відділу краєзнавства Шершньова І. В. стала лауреаткою щорічної обласної премії  за досягнення в розвитку культури Запорізького краю у номінації “За досягнення у розвитку бібліотечної справи”. 
    

Соціокультурна діяльність бібліотеки за 2016 рік

Протягом 2016 року у Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці, як інформаційному, культурно-просвітницькому центрі, відбулась ціла низка цікавих, пізнавальних, культурно й соціально значимих заходів. Було організовано близько 300 книжково-ілюстративних виставок, викладок та переглядів літератури, з них – 9 мега-виставок до знаменних та пам’ятних дат, проведено 23 літературні зустрічі та 29 презентацій нових видань, крім того, відбулось 38 художньо-мистецьких виставок та 34 майстер-класи. Бібліотека стала ініціатором та співорганізатором 55 зустрічей з відомими та цікавими особистостями, а також взяла участь у 46 заходах поза межами закладу. 

На початку року у бібліотеці відбувся Фестиваль нової книги, де були представлені видання, подаровані бібліотеці протягом року, та 10 000 книжок з нового фонду, що їх було закуплено за державні кошти. 
Складовою частиною Фестивалю стала традиційна щорічна мегавиставка "Книжкові подарунки до дня заснування бібліотеки", на якій було презентовано близько 300 примірників видань, з майже 3800 подарованих протягом минулого року. 
Одне з центральних місць експозиції посіли книги, подаровані авторами та видавцями, які брали участь у міжнародному фестивалі "Запорізька книжкова толока 2015", зокрема видання, які відображають сучасні події в нашій державі: "Слово Майдана" Олега Виноградова (2014), "Анексія: острів Крим" Тараса Березовця (2015), "Сильне ім'я Надія" Надії Савченко (2015) та інші; репринтні випуски краєзнавчого видання 1904 року "Летопись Екатеринославской Ученой Архивной Комиссии" (2010).  
Продовженням експозиції стала виставка дарунків у відділі рідкісних та цінних видань, серед яких особливу увагу привертали видання науково-дослідницького та мистецтвознавчого характеру з власницькими автографами та печатками, а саме: збірник наукових праць з історії, теорії та методології польових досліджень "Поле" від видавця і редактора Марини Гримич; великий культурологічний альманах, ілюстрований близько 200-ми світлинами українських фотографів "Майдан. Революція духу" від Антіна Мухарського з дарчим написом "Український культурний фронт"; комплект листівок Андрія Єрмоленка серії "Шевченкіана"; "Казки Лірника Сашка" з чудовими ілюстраціями та авторським написом.
Однією з ключових подій Фестивалю став круглий стіл "Заборонені книги: друзі чи вороги сучасного читача?", основною проблематикою якого свобода слова, цензура, заборонена література. Для обговорення були запропоновані наступні питання: 
    історичне підґрунтя виникнення забороненої літератури;
    нормативні документи щодо заборони літератури від початку книговидання і до сьогодні;
    причини заборони книжок у художній літературі;
    чи має бібліотека зберігати заборонену літературу;
    як класифікувати літературу, створену особистостями, що скоїли злочин проти нації, людства, людяності;
    чи можна вважати цензуроване суспільство вільним;
Учасниками заходу стали бібліотекарі, книговидавці, письменники, журналісти, студенти вищих навчальних закладів відповідного профілю. 
В межах триденного Фестивалю також відбулись: 
    презентація книжкової виставки "На перетині мистецтва та літератури – графічні романи та новели для дорослих" і майстер-клас з малювання коміксів; 
    презентація збірки віршів Ольги Чорнобривець "Калейдоскоп"; 
    презентація дитячих книжок Олени Бойцун "Малыш Гильзи" та "Малыш Гильзи играет в шахматы"; 
    презентація книги Олеся Бобровнікова "Краями Грузії у пошуках скарбу країни вовків"; 
    "Зустріч з читачем сучасної літератури" для слухачів Безкоштовних курсів української мови; 
    дискусія "Література ХХІ століття: мистецтво чи комерція" та інші заходи. 

Знакові події та особистості, ювілейні дати яких відзначались у 2016 році, були відображені у мегавиставках: 
    "Хотіла б я піснею стати" до 145-річчя від дня народження Лесі Українки; 
    "Безсмертний Каменяр" до 160-річчя від дня народження та 100-річчя по смерті Івана Франка; 
    "Літописець історії України" до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського; 
    "Чорна зірка з гіркотою полину" до 30-ї річниці Чорнобильської катастрофи; 
    "Усе моє, все зветься Україна" до 25-ї річниці Незалежності України. 

До 25-річчя Незалежності України бібліотека також підготувала книжкову виставку "Запорізький край у незалежній Україні", де були представлені видання, що ілюструють здобутки нашого регіону за роки незалежності у різних сферах життя: наука, мистецтво, спорт, туризм тощо. Виставка була представлена на урочистостях у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В.Г. Магара. 
 
Загалом до знаменних та пам’ятних дат було організовано понад 150 книжкових виставок та викладок. Серед найцікавіших: "Захисник прав і привілеїв козацької України" (до 370-річчя від дня народження Івана Скоропадського), "Ангели зі щитами" (до Дня пам'яті героїв Небесної сотні), "Народжені захищати" (до Дня національної гвардії України), "Пам'ятаймо славу Берестечка" (до 365-річчя битви під Берестечком), "Україна гідна Свободи" (до Дня гідності і свободи), "Агатангел Кримський – учений, письменник, українець" (до 145-річчя від дня народження), "Життя, присвячене книзі" (до Всеукраїнського дня бібліотек), "Пам'ять жива" (до 75-ї річниці початку оборони Запоріжжя від німецько-фашистської навали), "Від Пилипа Орлика до сьогодення" (до Дня Конституції України), "Герой безгеройного часу" (до 75-річчя від дня народження Юрія Покальчука), "Він вирізнявся особливою твердістю світобачення" (до 115-річчя від дня народження Валеріана Підмогильного), "Я не пишу під премії" (до 65-річчя Василя Шкляра), "Хай буде тільки діло" (до 105-річчя Олени Теліги), "Титан праці та науки" (до 175-річчя від дня народження Михайла Драгоманова), "Зоряний корсар України" (до 90-річчя від дня народження Олеся Бердника), "Зернобобові культури в сучасному землеробстві" (до Міжнародного року зернобобових культур) та інші. 

Протягом року у бібліотеці було презентовано близько 30 видань найрізноманітнішої тематики та спрямування. 
Наприкінці січня було презентоване друге видання нарисів та замальовок військових журналістів про захисників України, які героїчно і мужньо боронять рідну землю, – "Вклоняємось доземно українському солдату". Книга підготовлена та видана колективом Центрального друкованого органу Міністерство оборони України газети "Народна армія". В межах Всеукраїнської акції "Бібліотека українського воїна" видання було передане до військової частини пп В0105, а також до бібліотек міста. 
Запорізький журналіст та краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України та Національної спілки журналістів України, перший заступник голови Запорізької ОДТРК В'ячеслав Саричев презентував у бібліотеці науково-популярне видання "Три століття козацького флоту", в якому військово-морська діяльність запорожців висвітлюється на тлі тисячолітніх традицій українського народу, його досвіду в освоєнні Північного Причорномор’я, Приазов’я та морських просторів. Книга видана за сприяння Національного заповідника "Хортиця" та Посольства США в Україні. 
За сприяння голови Запорізької обласної ради Григорія Самардака був виданий 47-й випуск хронологічного календаря "Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя на 2016 рік", мета якого звернути нашу увагу на історичну спадщину, занурити читача в світ минулого міста і області. Підготовку календаря забезпечили працівники відділу краєзнавства та інших відділів бібліотеки. Щорічник містить матеріали про громадсько-політичні, історичні, культурні події в житті області, ювілеї підприємств, організацій, установ, відомих уродженців та видатних діячів, біографії яких пов’язані з регіоном. 
У квітні та листопаді 2016 року у бібліотеці були презентовані перший та другий випуски  "Усної історії російсько-української війни 2014-2016". Видання є проектом істориків Запорізького національного університету, що реалізується за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА та Українського інституту національної пам’яті. З літа 2014-го учасники проекту фіксують спогади про новітню українську війну, щоб систематизувати й зробити доступною, зокрема для майбутніх дослідників, реальну хроніку подій.
Кандидат історичних наук, доктор політичних наук, професор Валентин Северинюк презентував у бібліотеці свою нову книгу "Україна козацька". В історичній поемі зображено козацьку епоху від її початків до сучасного відродження традицій. Поетичний текст супроводжено науковими коментарями автора – професійного історика, наведено біографічні дані та згадано імена понад 400 діячів історії та культури. Автор використав у тексті багатий український фольклорний матеріал – народні пісні, думи, балади, прислів`я, приказки.
У червні відбулась презентація меморіального фотоальбому "Хоробрі серця неможливо зупинити". Альбом-посвята "Хоробрі серця неможливо зупинити" є складовою частиною інформаційного ресурсу з ідентичною назвою. Містить фото бійців і короткі інформаційні статті. Крім наших земляків, народжених у Запорізькому краї, до видання долучені прізвища військових-мешканців області, офіцерів запорізьких артилерійських бригад та батальйонів, які віддали своє життя за незалежність нашої держави, мир та спокій на рідній землі. Видання створено Вільнянською гімназією "Світоч" Вільнянської районної ради Запорізької області та Книжковим медіаклубом Вільнянської гімназії "Світоч", видане за підтримки благодійного фонду "Фонд сприяння обороні Запорізької області" при ЗОДА та особисто губернатора Запорізької області Костянтина Бриля. Автор-упорядник: завідуюча бібліотекою Вільнянської гімназії "Світоч", Олена Миколаївна Пєстрікова.
Відомий запорізький науковець, краєзнавець, кандидат історичних наук Юрій Щур презентував у бібліотеці кілька видань. Зокрема, історичну розвідку – "Запоріжжя й запорожці у боротьбі за незалежність України: героїчне ХХ сторіччя", яке присвячене героїчним сторінкам історії боротьби за незалежність України на території Запорізької області у ХХ столітті, а також внеску уродженців краю у загальні державотворчі процеси. У виданні використані фотографії та малюнки з сайту Державного архіву Запорізької області та з власного архіву автора. 
Доктор історичних наук, завідувач кафедрою новітньої історії України Запорізького національного університету професор Федір Турченко  презентував у бібліотеці свою нову книгу "Україна – повернення історії. Генеза сучасного підручника". Федір Турченко розповів про досвід, в тому числі й власний, написання підручників з історії у перші роки незалежності України, про загальнополітичну ситуацію, в контексті якої відбувалось тоді і відбувається нині реформування шкільної історичної освіти. На думку автора, презентована книга буде цікавою не тільки науковцям, педагогам та студентам, але й широкому загалу – усім, хто цікавиться минулим і сучасним шкільної історичної освіти в Україні. 
У листопаді за підтримки видавництва "Орієнтир" та за участю бійців полку "Азов" і представників Цивільного корпусу "Азов" у бібліотеці відбулась презентація книги спогадів "Широкинська операція". Книгу презентував її редактор, учасник Широкинської операції, водій евакуаційної групи медичної служби Марко Мельник.

Бібліотека, як партнер Міжнародного фестивалю "Запорізька книжкова толока", надавала майданчик для проведення зустрічей із сучасними українськими письменника, поетами, журналістами тощо та презентацій їхніх видань. Серед найцікавіших були: Євгеній Франків з презентацією книги "15 мільйонів хвилин"; Богдан Логвіненко з провокаційною історією "Saint porno"; Юрій Іздрик з поетичною збіркою "Summa"; Вікторія Амеліна з презентацією нового роману "Синдром листопаду, або Homo Compatiens"; Максим Бутченко з книгою про сьогодення й недалеке майбутнє "Три часа без войны"; відомий київський блогер Павло Паштет Белянський з презентацією нової книги "Я работаю на кладбище"; літературний критик Євген Стасіневич зі збіркою інтерв'ю із поетами та прозаїками, митцями, перекладачами та провідними інтелектуалами сьогодення "Ціна питання"; Олексій Чупа з книгою про чарівність та прикрощі дитинства "Вишня і Я"; відомий волонтер та блогер Серж Марко з унікальним виданням, що є першою спробою дати цілісну, максимально об'єктивну картину воєнних дій на Сході України у 2014-2015 роках "Хроника гибридной войны"; один із найцікавіших філософів України, перекладач, поет і публіцист Вахтанґ Кебуладзе з новою книгою "Чарунки долі". 
Крім того, в межах всеукраїнського туру бібліотеку відвідали Брати Капранови з презентацією нового історичного роману "Забудь-річка". 

Протягом року бібліотека ставала організатором та учасником круглих столів, семінарів, тренінгів, прес-конференцій тощо, які торкались найрізноманітніших аспектів суспільного та культурного життя громади. 
За ініціативи Запорізької молодіжної вірменської організації УРАРТУ при спілці вірмен Запорізької області на базі Центру національних культур відбулась науково-практична конференція, присвячена 101 річниці геноциду вірмен.
5 травня у конференц-залі бібліотеки відбулась прес-конференція "Расова дискримінація. Заборона кримськотатарського Меджлісу судом окупаційної влади в Криму". У заході взяли участь директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Владислав Мороко, президент Запорізької Асоціації національних меншин Науфаль Хамдані, керівник Мелітопольського кримськотатарського комітету "Азат" Рідван Ібраімов, голова Запорізького центру татарської культури "Алтин Ай" Ряхіма Ахмєрова, голова конгресу азербайджанців України в Запоріжжі Габіб Гасанлі, голова Грецької ради Запорізької області Наталія Зурначіді, представник міського Грецького товариства "Геліос" Світлана Коваленко, голова польського національно-культурного товариства "Радість" Тетяна Лавриченко, голова Турецького товариства в Запоріжжі Туран Тосун, почесний громадянин міста Мелітополя, активістка Мелітопольського кримськотатарського комітету "Азат" Мунівер ханим Ідрісова, журналіст Запорізької ТРК Ольга Вакало, представники ЗМІ, громадські активісти. 
Всі присутні гостро наголошували на протизаконності та антигуманності дій окупаційної влади щодо прав та свобод етнічних українців та кримських татар, що проживають на півострові. Особливу увагу акцентували на міжнаціональній єдності та підтримці. 
Наприкінці заходу було оприлюднено "Заяву учасників конференції "Расова дискримінація. Заборона кримськотатарського Меджлісу судом окупаційної влади в Криму".
До Дня пам'яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні у Центрі національних культур відбувся цикл зустрічей з істориками, науковцями, громадськими діячами, представниками національно-культурних товариств міста і області. Відвідувачі заходів почули невідомі факти про участь у Другій світовій татар, євреїв, азербайджанців, кримських татар, вірмен, ромів, українців, білорусів тощо. Перед присутніми виступили головний спеціаліст відділу національностей та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Олена Муха та психолог-реабілітолог Олена Панкратова, яка працює з воїнами АТО. Про участь у Другій світовій війні ромів розповів керівник Запорізького ромського національно-культурного товариства Олексій Падченко. Вразила присутніх розповідь про його діда, який зміг вивести з оточення жителів цілого селища і був нагороджений за цей вчинок. Про участь азербайджанців у Другій світовій війні розповів голова організації Конгресу азербайджанців України Габіб Гасанлі. На фронтах героїчно билися 402-а, 396-а и 223-я азербайджанські стрілецькі дивізії, 9-а азербайджанська стрілецька бригада, а дід Габіба брав участь у боях за Україну. 
З нагоди Дня пам'яті жертв політичних репресій у бібліотеці відбувся круглий стіл, ініційований Департаментом культури, туризму, національностей та релігій та Управлінням з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю ЗОДА. Учасники заходу згадували трагічні сторінки історії як українського народу, так і репресованих греків, татар, поляків та інших. Учасниками заходу стали директор Департаменту Департаментом культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Владислав Мороко, президент Запорізької асоціації національних меншин Науфаль Хамдані, доктор історичних наук, професор Федір Турченко, кандидат історичних наук Юрій Щур, настоятель храму Святого архістратига Михаїла Української греко-католицької церкви протопресвітер Андрій, представники національно-культурних товариств міста й області. 
На вшанування пам'яті жертв депортації кримських татар у Центрі національних культур відбулась зустріч з кримською татаркою Ніярою Мамутовою, яка розповіла про долю своїх бабусь, дідусів та батьків, депортованих з Криму у 1944 році, про їхнє повернення на батьківщину та вже про свою родину, що знов була змушена залишити півострів після анексії 2014 року. Також до цієї дати та на знак підтримки кримськотатарського народу відбулась демонстрація фільму "Хайтарма". 
 Актуальним питанням сьогодення й майбутнього Криму був присвячений круглий стіл, ініційований Українським незалежним центром політичних досліджень за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА. 
У листопаді гостями Центру національних культур стали Микола Ільїн (Кропивницький), Рані Романі (Раїса Набаранчук) (Київ), Валерій Сухомлинов (Київ, ГО "Романіпе"), Наталія Зіневич, к.і.н., старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, програмна директорка Ромського радіо "Chiriklo" (Київ), представники Запорізької ромської організації "Лачо Дром" та ромської організації м. Дніпро. Творча зустріч-дискусія стосовно перекладів ромських поетів української класики ромською мовою перетворилася на обговорення таких важливих питань як утворення природної єдиної ромської мови українських ромів (зараз існує багато діалектів), інтеграції ромів до українського суспільства, долученню різних народів, що мешкають на теренах України до цього процесу і багато інших. 

До ювілейних дат відомих українських та зарубіжних письменників був приурочений цикл літературних зустрічей, організований бібліотекарями відділу документів з гуманітарних наук та Центру національних культур. Для постійних відвідувачів бібліотеки, слухачів Безкоштовних курсів української мови, слухачів курсів підвищення кваліфікації ЗОІППО, студентів та старшокласників були підготовлені книжкові виставки та інтерактивні лекції за біографією і творчістю Юрія Покальчука,  Джека Лондона, Махмуда Дарвіша, Валеріана Підмогильного, Лесі Українки, Річарда Йейтса, Муси Джаліля, Андрія Куркова, Габдули Тукая, Івана Франка, Шарлоти Бронте, Бернарда Шоу, Теодора Драйзера, Станіслава Лема, Івана Багряного, Івана Драча, Василя Барки, Миколи Вороного та інших. 

Світлій пам'яті талановитої запорізької поетки, піснярки, журналістки, громадської активістки Марини Брацило була присвячена зустріч, що відбулась напередодні 40-річчя від дня її народження. В межах заходу була відкрита експозиція "Поетами народжуються", на якій були представлені збірки віршів, особисті речі, рукописи, записники, щоденники, світлини з сімейного архіву Марини та її батьків.
На вечері лунали вірші та пісні поетки, спомини колег та друзів Марини. До участі були запрошені: завідувачка кафедри українознавства ЗНУ Ольга Стадніченко, голова Запорізького відділення Національної спілки краєзнавців України Олена Денисенко, голова Запорізької обласної організації Національної спілки письменників України Володимир Віхляєв, актор, заступник директора Нового театру, члена оргкомітету Всеукраїнського конкурсу молодої української поезії та авторської пісні "Хортицькі дзвони" імені Марини Брацило Дмитро Московцев.

Не лишаються поза увагою бібліотекарів знакові загальнонаціональні та місцеві дати, а також цікаві неформальні свята. 
У День української писемності і мови – 9 листопада – у Центрі національних культур бібліотекарі, журналісти, слухачі Безкоштовних курсів української мови та просто читачі бібліотеки долучились до написання Всеукраїнського диктанту національної єдності. 
У грудня у Центрі національних культур святкували 20-річчя від дня заснування Запорізького центру татарської культури "Алтин Ай". До цього свята була підготовлена велика експозиція світлин, винагород, предметів побуту, книжкових і періодичних видань про діяльність товариства. З привітаннями  до керівника "Алтин Ай" Ряхіми Ахмєрової і членів товариства звернулись керівник управління національностей та релігій Департаменту культури, туризму, національностей і релігій ЗОДА Павло Мяло, імам Запорізької мечеті Махмуд Мамутов, керівник Асоціації національних меншин Запоріжжя Науфаль Хамдані, керівники національно-культурних товариств, журналіст, автор і ведуча програми "Знак питання" Ольга Вакало та багато інших почесних гостей. Наша бібліотека, у свою чергу, підготувала бібліографічний список літератури з історичною довідкою про діяльність "Алтин Ай", який надійде до усіх міських та районних бібліотек області. А ще були яскраві музичні номери: два татарських танцю у виконанні студії арабського танцю "Басіма" під керівництвом Наталії Волкової, пісня "Туган тел" у виконанні учнів недільної татарської школи, "Татарський марш" у виконанні Володимира Козеровського та незабутній виступ Лілії Бігеєвої, гості з Дніпра, голови Дніпровської спілки композиторів. 
Учасники Молодіжного клубу Центру національних культур святкували День квадратного кореня, неформальне свято, яке відзначають всього дев'ять разів на століття у день, коли число і порядковий номер місяця є квадратними коренями з двох останніх цифр року. З презентації Надії Комарової, голови Центру Культурної асоціації "Новий Акрополь" у Запоріжжі та математика за фахом, відвідувачі дізнались, що квадратні корені оточують нас буквально усюди, що природа, людина побудовані за математичними пропорціями і навіть моральні поняття співвідносяться з математичними явищами. А ще учасники заходу грали у математичні ігри і куштували математичне печиво.

До Всеукраїнського дня бібліотек був організований флешмоб "Читати – модно!", до якого долучились бібліотекарі та читачі всієї області. Працівники бібліотек та відвідувачі виходили на майданчики перед своїми закладами з улюбленими книгами. Фотозвіт флешмобу був розміщений на сайтах бібліотек та сторінках у соцмережах. 
Науково-методичним відділом бібліотеки був ініційований фотоконкурс "Бібліотечна красуня". Переможниці отримали пам’ятні подарунки. 

Майже наприкінці року, 26 жовтня, за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" на базі Центру національних культур стартував спільний із Запорізьким національно-культурним товариством ромів культурно-просвітницький проект "Ромська школа". Діти й підлітки з ромських родин, які з різних причин не мають змоги регулярно відвідувати школу, один раз на тиждень навчаються читанню й грамоті. Заняття користуються неабиякою популярністю, а юні відвідувачі планують згодом розширити коло предметів математикою та англійською мовою. 
Ще одним цікавим проектом Центру національних культур став цикл зустрічей "Новорічні та різдвяні традиції народів світу". 
Перша зустріч була присвячена шотландським новорічним традиціям. Останній день року – Хогмані – ще з язичницьких часів святкують шумно з факельною ходою та спалюванням бочок з дьогтем. Це та ще багато іншого розповів запорізький актор та режисер Денис Астаф'єв. Вперше у наших стінах у його виконанні прозвучала традиційна новорічна пісня "Auld Lang Syne" на слова Роберта Бернса. Але присутні не тільки дізнавалися про святкування Нового року, але ще й поринули у світ стародавньої Шотландії, почули про те, звідки пішли певні народні традиції. Особливо цікаво було дізнатися про чоловічий національний одяг – малий та великий кілти, побачити на свої очі як вдягали "великий плед", як і коли шотландці застосовують кілт зараз.
На другу зустріч циклу завітала ромська громада з розповіддю про ромські різдвяні традиції. Ромська різдвяна обрядовість передається з покоління в покоління, дбайливо зберігається і виконується. За традицією, у Святвечір ромська велика сім'я збирається в оселі найстаршого члена родини – дідуся, батька чи старшого брата. Всіх присутніх на заході зворушила ромська колядка українською мовою, яку прийнято співати усією родиною стоячи за святковим столом, і яку гості виконали для присутніх. І звичайно ж, всіх вразило частування – традиційний ромський різдвяний хліб, що за смаком трохи нагадую українські великодні паски. 
І наостанок, на засіданні клубу "Греція" відзначили грецьке Різдво, яке святкується 25 грудня. Члени клубу прийшли на святкове засідання в імпровізованих національних костюмах. Гостям зустрічі розповіли про історичні і сучасні різдвяні традиції (в різних районах Греції вони мають свій колорит), заспівали грецьких колядок, а також прочитали вірші грецькою і українською мовами. Усіх частували грецьким різдвяним печивом з медом і горіхами "Меломакарона".

Протягом року бібліотека ставала майданчиком для різноманітних мистецьких заходів. Так було організовано близько 40 виставок професійних митців та аматорів, членів Національної спілки художників, мистецьких об'єднань "Колорит", "Самоцвіти Запоріжжя", учнів художньої школи та шкіл мистецтв, художніх студій, які містили класичний живопис та акварель, різні техніки вишивки, аплікації, розпису, ліплення, плетіння тощо. Серед найяскравіших – виставка світлин, сувенірів, альбомів до 25-річчя Народного ансамблю Запорізької міліції "Пернач"; виставка малюнків, виконаних у різних техніках, юного художника Романа Яценка; виставка картин художниці з Нової Каховки Катерини Гончаренко "Україна від краю до краю"; виставка дитячого малюнку "Великодній натюрморт"; виставка робіт членів Молодіжної секції Запорізького обласного об'єднання НСХУ "Вересневе коло"; виставка картин кримськотатарських художників Мелітополя; виставка живопису та графіки Наталії Мартінез "Імпресо"; виставка авторської ляльки Наталії Бочарь та інші. 
У червні відділ мистецтв приймав у себе виставку живопису і графіки Олени Украінцевої та Ганни Торкаєнко "Маріуполь на межі".
"Маріуполь на межі" – це митецький проект художниць Олени Украінцевої та Ганни Торкаєнко. Олена Украінцева – народилась, виросла і живе в Маріуполі. Ганна Торкаєнко – педагог і художник з Донецька. Більше року живе і працює в Маріуполі. У спробі передати відчуття жителів прифронтової зони, показати погляд зсередини, вони обійшли безліч місць, які змінилися з початком бойових дій. На експозиції представлено понад два десятки картин – і мирні приазовські пейзажі, і портрети бійців, і "натюрморти" з берцями та бронежилетами. Цей проект – художнє переосмислення навколишньої дійсності, засноване на особистому спілкуванні з жителями міста і солдатами, які перебувають на передовій, спроба передати їхні емоції, сподівання, надії, характер. Це розповідь про місто, яке вже майже два роки як на межі. На межі світу і війни, спокійного життя і військових дій.
У листопаді-грудні Культурна асоціація "Новий Акрополь" в Запоріжжі презентувала у бібліотеці культурний проект "Ренесанс". Це інтерактивна виставка та серія тематичних лекцій, присвячених Відродженню – добі в історії культури та мистецтва XIV–XVI століття, започаткованій в Італії, за якої сформувався гуманістичний світогляд, сповнений віри в людину, в її спроможність перетворити світ на засадах краси і гармонії. В експозицію виставки входить 25 інформаційних стендів, реконструйовані костюми доби Відродження, машини Леонардо да Вінчі і модель храму Темпьєто Сан-Пьєтро-ін-Монторіо Браманте. Мета виставки – допомогти відвідувачам поринути в неповторну атмосферу Ренесансу.  У  межах проекту відбувся цикл тематичних лекцій: "Платонівська академія у Флоренції"; "Живопис Ренесансу. Мультимедійна екскурсія по картині "Primavera" (Весна) Ботічеллі"; "Мікеланджело: філософія у камені"; "Леонардо – міст у майбутнє". Як суспільно значуща інституція, відкрита для спілкування та реалізації різноманітних ідей, бібліотека є партнером багатьох громадських організацій і бере активну участь у реалізації найрізноманітніших проектів.
 У червні бібліотека стала майданчиком для мультимедійного соціального проекту "Переможці". Урочисте відкриття фотовиставки провела куратор проекту, ведуча ТСН на каналі "1+1" Соломія Вітвіцька за участі героїв АТО-"переможців" Юрія Весельського, Олексія Аванесяна, Вячеслава Буйновського та Андрія Забігайла, а також шеф-редактора Ukraine Today Юлії Соцької.Ініціатором та організатором проведення виставки у місті Запоріжжя виступила благодійна організація "Народжені в сорочках". "Переможці" – це фотоекспозиція відомого українського фотографа Олександра Мордерера та арт-директора Тетяни Рубльової, відео арт, серія сюжетів ТСН від Соломії Вітвіцької, а також спеціальний благодійний випуск журналу VIVA! Переможці, який можна було придбати на виставці. Проект розповідає 18 дивовижних історій бійців АТО та волонтерки, що втратили частини тіла в ході бойових дій на сході України, але не втратили мужності та сили духу. Проект покликаний довести, що незважаючи на інвалідність, такі люди лишаються повноцінними членами суспільства. Вони красиві та щасливі, хочуть жити, працювати та розвивати незалежну Україну.    
"Переможці" також ставлять за мету розвиток сучасного протезування в країні. Гроші, зібрані від продажу благодійного номера VIVA! передаються, зокрема, на навчання українських протезистів. Крім того, проект направлений на вирішення питань безбар'єрності українських міст, створення повноцінних умов життя для людей з інвалідністю.
В межах всеукраїнського патріотичного проекту "Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор", ініційованого молодіжною організацією "Асоціація інтересів Верховної Ради України" за підтримки Міністерства молоді та спорту, у бібліотеці відбувся семінар та  виставка реконструкцій українських міліарних прапорів від княжих часів до сьогодення.  
Вже кілька років поспіль Соціальний центр "Проміння", Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека та Металургійний коледж Запорізької державної інженерної академії проводять спільну благодійну акцію "Святий Миколай – дітям-сиротам Запоріжжя". Цьогоріч до благодійницької справи долучились ще й викладачі та студенти Запорізького авіаційного коледжу ім. О.Г. Івченка. Кожного року саме завдяки щирій допомозі небайдужих людей ми організуємо це казкове свято для понад 500 дітлахів, позбавлених материнської ласки й батьківської підтримки. Фабрика Святого Миколая старувала 30 листопада. Кожен охочий мав змогу долучитись до благодійної справи у різний спосіб: придбавши свічку ручної роботи у холі 1 поверху бібліотеки або у відділі мистецтв (6 поверх); принісши дитячий одяг та взуття, книги, іграшки, альбоми для малювання, блокноти, розмальовки, ручки, олівці та фарби, солодощі тощо та залишити їх у спеціальних скринях у холі 6 поверху бібліотеки; зробивши благодійний внесок на рахунок благодійного фонду "Соціальний центр "Проміння".

Цікавим для відвідувачів є дозвіллєво-просвітницький напрямок роботи, а саме – діяльність клубів за інтересами. Окрім вже знайомих постійним відвідувачам англомовних та німецькомовних клубів з вдосконалення мовленнєвих навичок, літературного клубу "Книжковий світ", флористичного, сімейного, психологічного та інших цікавих клубів, у бібліотеці успішно стартували та працюють кілька нових. Зокрема, неабиякий інтерес читачів викликав клуб цікавих зустрічей "Міста і музеї світу", організований відділом мистецтв. Цікаві та пізнавальні зустрічі проводить професійний гід, співробітник тур фірми "Феєрія" Олена Братченко. 

З метою популяризації читання, розкриття книжкового фонду та презентації бібліотечних послуг бібліотекарями різних відділів були організовані виїзні заходи у відділенні гематології Обласної дитячої лікарні, центрах соціальної адаптації людей "третього віку", місцях компактного проживання внутрішньо переміщених осіб, а також на загальноміських та обласних заходах (розширена колегія Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА, спеціалізована агропромислова виставка "АгроКультура-2016" та VI АгроІнвест Форум, круглий стіл до Дня сім'ї в ЗНУ, Міжнародні дні освіти дорослих, фестивалі "Фестиваль домашньої консервації", "Запорізька книжкова толока" тощо). 

З тією ж метою розкриття бібліотеки не тільки як книгозбірні, а передовсім як центру навчання, саморозвитку, комунікації, дозвілля та творчості у бібліотеці були організовані соціокультурні заходи: "Український день довкілля", "БібліоЯрмарок", "Від спеки до бібліотеки" та інші.
Бібліотечний ярмарок був задуманий і побачив світ 2015 році, як презентація бібліотечних послуг і ресурсів, а також створення вільного простору для творчої самореалізації всіх бажаючих.
2016 року він проводився вдруге і мав назву "Під шерхіт сторінок". Всі заходи є вільними, що дає можливість долучитись широким верствам населення, як в якості партнерів, так і в якості відвідувачів. Протягом дня усі бажаючі мали змогу взяти участь у різноманітних майстер-класах, долучитись до літературного марафону, поспілкуватись з цікавими людьми, подивитись фільми іноземними мовами, пограти в інтелектуальні ігри, посмакувати кавою, познайомитись з добіркою великодніх рецептів, отримати консультації з землеробства та садівництва і, звісно, відвідати ярмарок хенд-мейду, де були представлені вироби в різних техніках. Крім того, протягом цього дня відвідувачі могли долучитись до таких благодійних акцій: "Великодній кошик для бійця" (де ми збирали смаколики для бійців АТО) та "Українська книга воїну" (щоб підтримати бойовий дух наших захисників). 

Таким чином, впродовж звітного року Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека у своїй діяльності тісно співпрацювала з громадою міста й області, максимально ефективно відповідаючи на інформаційні, соціокультурні та інші запити суспільства. 

Додаток №1 
Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека
 на шпальтах періодичних видань у 2016 році


1) Волкова О. Священний храм живих друкованих слів : [про ЗОУНБ] / Ольга Волкова // Хортиця. - 2016. - №1. - С. 102-107.
Грудень

2) Пішванова Т. Життєвий візерунок Валентини Харлової :[автор статті - редактор ЗОУНБ] / Тамара Пішванова // Запорізька правда. - 2016. - 29 груд. (№51). - С. 21.

3) Безмежні мрії втілюються у ляльках та іспанських фантазіях : [у відділі мистецтв відкрилися виставки художниці Н. Мартінес та майстрині В. Бочар] // Запорізька правда. - 2016. - 15 груд. (№49). - С. 27.

4) Заработала «Фабрика Святого Николая» : [стартовала благотворительная акция в ЗОУНБ] // МИГ. - 2016. - 8 дек. (№49). - С. 11.

5) Паршин Н. В зале искусств — испанские мотивы и кошки с женскими лицами : [выставки в ЗОУНБ] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 8 дек. (№49). - С. 11.

6) Петрова Я. «Кукла, как эхо, отображает мой внутренний мир», - мастерица Вера Бочарь : [выставка «Відлуння» в ЗОУНБ] / Яна Петрова // Верже. - 2016. - 1 дек. (№48). - С. 13.

Листопад

7) Паршин Н. Запорожцы погрузились в Ренессанс : [в ЗОУНБ презентовали проект «Ренессанс»] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 17 нояб. (№46). - С. 11.

8) Пономаренко К. Україна на зламі тисячоліть : [в ЗОУНБ пройшов диктант національної єдності] / Катерина Пономаренко // МИГ. - 2016. - 17 нояб. (№46). - С. 34.

9) Запорожская областная библиотека обрела новое имя // Верже. - 2016. - 10 нояб. (№45). - С. 3.

10) Паршин Н. Крымские пейзажи стали доступны запорожцам : [в ЗОУНБ открылась выставка картин крымско-татарских художников из Мелитополя] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 10 нояб. (№45). - С. 11.
Жовтень

11) Читают все : Запорожье на три дня стало книжной столицей Украины : [участие ЗОУНБ в Запорожской книжной толоке] // Индустриальное Запорожье. – 2016. – 27 окт. (№43). – С. 1, 11.

12) Рибальченко А. “Білі плями” історії Запоріжжя : [презентація книги Ю. Щура “Будь перший в боротьбі і перемогах : український національний рух на Запоріжжі 1920-1950 рр”] // Шлях перемоги. - 2016. - 19 жовт. (№42). - С. 4.

13) Поддубная Е. Картины мелитопольских художников — на выставке в Запорожье : [в центре национальных культур ЗОУНБ] / Елена Поддубная // Новий день. - 2016. - 16 жовт. (№200-203). - С. 6. 

14) Балакина И. Библиотечную красавицу короновали в Запорожье : [награждение победительниц конкурса «Библиотечная красавица» проходило в ЗОУНБ] / Инна Балакина // Мелитопольские ведомости. - 2016. - 5-11 окт. (№41). - С. 12.

15) Паршин Н. Всеукраинский день библиотек отметили флешмобом и мастер-классами : [как отметили праздник в ЗОУНБ] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 6 окт. (№40). - С. 12. 

16) Петрова Я. Как в Запорожье праздновали День библиотеки : [про ЗОУНБ] / Яна Петрова // Верже. – 2016. – 6 окт. (№40). – С. 13.

Вересень

17) Пішванова Т. Олексій Цвєтков : Американський поет із Запоріжжя / Тамара Пішванова // Запорізька правда. – 2016. – 29 вер. (№38). – С. 23.

18) Шашло К. В запорожских библиотеках можно поговорить о вреде алкоголя и сделать куклу, чтобы забеременеть : [в т.ч. упоминается ЗОУНБ] / Кирилл Шашло // Суббота плюс. – 2016. – 29 сент. (№39). – С. 33.

19) Владимирова В. Франция и опера : [на площадке возле ЗОУНБ прошел видеопоказ опер «Травиата», и «Женитьба Фигаро»] / Вера Владимирова // Позиция. - 2016. - 15сент. (№37). - С. 13. 

20) Маковецька О. Спілкуйся українською — стань незалежним : [у ЗОУНБ відбувся регіональний етап “Мовомарафону — 25”] / Олена Маковецька // Запорізька правда. - 2016. - 15 верес. (№36). - С. 22.

21) Гордибакіна Н. “Осінній Сабантуй” гуртує українців : [на святі була представлена книжкова виставка від ЗОУНБ] / Наталія Гордибакіна // Запорозька Січ. - 2016. - 13 вер. (№168). - С. 1.

22) Сосницький Л. Фестиваль зібрав прихильників опери : [на площі біля ЗОУНБ демонстрували відео із всесвітнього оперного фестивалю в Екс-ан-Провансі (Франція)] // Голос України. - 2016. - 13 вер. (№173).

23) Українською — рідніше : [у ЗОУНБ відбувся заключний етап міського “Мовомарафону -25”] // Запорозька Січ. - 2016. - 13 вер. (№168). - С. 4.

24) Любителів опери запрошують на площу : [на площі біля ЗОУНБ будуть демонструвати оперу] // Голос України. - 2016. - 10 вер. (№172).

25) Приглашают на оперу :  [показ оперных шедевров пройдет на площадке возле ЗОУНБ] // Запорозька Січ. - 2016. - 8 сен. (№164-166). - С. 2.

Серпень

26) Полюбляєш читати? Ти - не  один :   [в межах лекторію “Читацький щоденник” у ЗОУНБ пройшла презентація книги “Чарунки долі” В. Кебуладзе] // Запорозька Січ. - 2016. - 30 серп. (№158). - С. 8.

27) В центре национальных культур «Сузір'я» прошел мастер-класс по декупажу // МИГ. - 2016. - 25 авг. (№34). - С. 11.

28) Паршин Н. В честь 25-летия Независимости Украины в ЗОУНБ открылись сразу три выставки / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 25 авг. (№34). - С. 11.

29) Акція “Від спеки - до бібліотеки” : [відділ абонементу ЗОУНБ]  // Запорізька правда. - 2016. - 24 серп. (№33). - С. 12.

30) Воронцова О.  : [у центрі національніх культур  “Сузір”я” ЗОУНБ П. Твердова провела майстер-клас з декупажу] / Ольга Воронцова // Запорізька правда. - 2016. - 24 серп. (№33). - С. 9.

31) Історія Запоріжжя отримала власний голос : [в “Арт-Просторі” ЗОУНБ відбулася презентація звукової карти Запоріжжя “Звукотіні міста Z”] // Запорозька Січ. - 2016. - 18 серп. (№150-152). - С. 20.

32) Піддубна О. Кіно, настояне на книгах : [друга Кіно-Толока відбулася на площі біля ЗОУНБ] / Олена Піддубна // Запорозька Січ. - 2016.- 2 серп. (№139). - С. 8.

Липень

33) Карпий Н. Ваша лучшая новость на этой неделе :  [отзыв пенсионера Геннадия Сергеевича о ЗОУНБ] / Никита Карпий // Позиция. - 2016. - 28 июл. (№30). - С.3

34) Чумак О. Приходьте дивитись кіно біля бібліотеки / Олена Чумак // Запорозька Січ. - 2016. - 28 лип. (№135-137). - С. 3.

35) Приходьте створювати культурне місто : [в “Арт-просторі” ЗОУНБ відбудеться зустріч новопризначеного керівника Департаменту культури міської ради І. Гармаша з містянами] // Запорозька Січ. - 2016. - 19 лип. (№129). - С. 8.

36) Бузало А.  Олексій Аванесян — у проекті “Переможці” :  [в ЗОУНБ відкрилася фотовиставка, присвячена пораненим героям АТО] / Альона Бузало // Рідний край. - 2016. - 9 лип. (№54). - С. 2.

37) В обласній бібліотеці ім. Горького у Запоріжжі представили вишиту карту України // Запорізька правда. - 2016. - 7 лип. (№26). - С. 27.

38) Запорожские мастерицы вышивают «Оберіг України» : [в ЗОУНБ вышивальщицы приняли эстафету «Карта-оберіг України»] // МИГ. - 2016. - 7 июл. (№27). - С. 3.

39) Картини війни та миру :   [в ЗОУНБ відкрилася виставка “Маріуполь на межі”] // Запорозька Січ. - 2016. - 7 лип. (№120-122). - С. 20.

40) У Запоріжжі з'явиться безкоштовний коворкінг :  [коворкінг-центр відкриється в ЗОУНБ] // Запорозька Січ. - 2016. - 5 лип. (№119). - С. 2. 

Червень

41) В Украине в 19-й раз прошел ежегодный  кинофестиваль «Відкрита ніч» :   [на площадке возле ЗОУНБ демонстрировали короткометражные фильмы] // МИГ. - 2016. - 30 июн. (№26). - С. 3.

42) “Тату, вимкни війну” : [виставка маріупольських художниць А. Токаренко та О. Українцевої в ЗОУНБ] // МИГ. - 2016. - 30 черв. (№ 26). - С. 11.

43) Ті, хто найкращі в світі! : [у бібліотеці відкрито виставку фотографій  “Переможці”, що є спільним проектом журналу “Viva” та телеканалу “1+1”] // Запорізька правда. - 2016. - 30 черв. (№25). - С. 19.

44) Народну пісню оцифрують та збережуть :   [в ЗОУНБ пройшла презентація виставки “Творчий доробок “Пернача”] //  Запорозька Січ. - 2016. - 30 черв. (№115-117). - С. 20.  

45) Юрик Ю. Мрії українських воїнів здійснюються : [в бібліотеці відкрилася виставка “Переможці”]  / Юрій Юрик // Запорозька Січ. - 2016. - 30 черв. (№115-117). - С. 20.

46) Ботнарева М. Утраченные традиции оживают : [выставка мастерицы Г. Павлив] / М. Ботнарева // Запорозька Січ. - 2016. - 23 черв. (№111-113). - С. 13.

47) В Запорожской областной научной библиотеке журналист С. Витвицкая презентовала социальный мультимедийный проект «Переможці» // МИГ. - 2016. - 23 июн. (№25). - С. 11.

48) Гранишевская Е. Запорожские бойцы АТО стали героями выставки «Победители» : [выставка открылась в ЗОУНБ] / Елена Гранишевская // Суббота плюс. - 2016. - 23 июн. (№25). - С. 38.

49) Егорова И. Сильные духом :[презентация фотовыставки «Победители» в ЗОУНБ] / Ирина Егорова // Индустриальное Запорожье. - 2016. - 23 июн. (№25). - С. 23.

50) Петрова Я. Покалеченные войной : [фотовыставка «Победители» в ЗОУНБ] / Яна Петрова // Верже. - 2016. - 23 июн. (№25). - С. 13.

51) Владимирова В. История непокоренных и сильных духом : [фотовыставка «Победители» в ЗОУНБ] / Вера Владимирова // Позиция. - 2016. - 23 июн. (№25). - С. 13. 

52) В областной библиотеке — фото «четырехлапых побратимов» наших военных // МИГ. - 2016. - 23 июн. (№25). - С. 11.

53) Гранишевская Е. Фотовыставка “Победители” - о героях, доказывающих полноценность жизни после тяжелых ранений : [выставка открылась в ЗОУНБ] / Елена Гранишевская // Наша жизнь. - 2016.- 23 июн. (№25). - С. 3.

54) Творчий доробок “Пернача” оцифрують і зберігатимуть у бібліотеці :  [подарують ЗОУНБ] // Запорізька правда. - 2016. - 23 черв. (№24). - С. 14.

55) Паршин Н. Остановится ли храброе сердце? : [в ЗОУНБ прошла презентация книги «Хоробрі серця неможливо зупинити»] /Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 16 июн. (№24). - С. 11.

56) Петрова Я. “Эта книга призвана сломать стереотипы”, - Максим Бутченко : [презентация книги М. Бутченка «Три часа без войны» в ЗОУНБ] / Яна Петрова // Верже. - 2016. - 16 июн. (№24). - С. 20.

57) Піддубна О. Книгу привіз автор : [презентація книги П. Паштета-Белянського “Я працюю на кладовищі”] / О. Піддубна // Запорозька Січ. - 2016. - 14 черв. (№106). - С. 8.

58) Паршин Н.  Юрий Издрык : “Вважаю свої вірші попсою, але якісною” :  [презентация книги «Summa» в «Арт-Просторе» ЗОУНБ] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 9 июн. (№22). - С. 21.

Травень

59) Власова С. «Святое порно» от Богдана Логвиненко : [в ЗОУНБ презентация книги “Saint Porno. Історія про кіно і тіло”] / Седа Власова // МИГ. - 2016. - 19 мая (№20). - С. 31.

60) Гранишевская Е. В областной библиотеке проходит выставка памяти Юрия Жука / Елена Гранишевская // Суббота плюс. - 2016. - 12 мая (№19). - С. 3.

61) Поэтесса из Луганска презентует книгу в Запорожье : [презентация поэтического сборника Е. Ольшанской «Перепрошивка» в ЗОУНБ] // Горожанин-информ. - 2016. - 12 мая (№15). - С. 2.

62) Спешите видеть : [в ЗОУНБ открыта персональная фотовыставка Ю. Горошко] // МИГ. - 2016. - 12 мая (№19). - С. 3.

63) Історія українського Запоріжжя : [презентація книги Ю. Щура “Запоріжжя і запоріжці у боротьбі за незалежність України: героїчне ХХ століття”] // Шлях перемоги. - 2016. - 11 трав. (№19). - С. 3.
Квітень

64) Книги открыты для всех : [в рамках конкурса «Мы — это город» возле ЗОУНБ появились креативные арт-скамейки] // Днепровский металлург. - 2016. - 29 апр. (№16). - С. 3.

65) Константинова В. Біля обласної бібліотеки з'явилися лавки-книжки / В. Константинова // Запорозька Січ. - 2016. - 26 квіт. (№74). - С. 3.

66) Великодній кошик для бійців : [редактор ЗОУНБ Т. Пішванова — волонтер в “Солдатському привалі”] // Запорізька правда. - 2016. - 21 квіт. (№15). - С. 2. 

67) В Запорожье появится уникальный комплекс арт-скамеек : [на площадке перед ЗОУНБ] // Днепровский металлург. - 2016. - 22 апр. (№15). - С. 3.

68) Паршин Н. Усна історія російсько-української війни :  [в ЗОУНБ відбулася презентація видання] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 14 апр. (№15). - С. 2.

69) «Французская весна» приготовила пир кино и театра : [киноклуб «Восхождение» в ЗОУНБ] // МИГ. - 2016. - 14 апр. (№15). - С. 39.

70) Пішванова Т. Фортеця Вітчизни — груди рядового українського солдата :  [автор статі редактор ЗОУНБ] / Тамара Пішванова // Запорозька Січ. - 2016. - 12 квіт. (№64). - С. 7.

Березень

71) Паршин Н. Фотофакт : [в отделе искусств ЗОУНБ открылась ежегодная выставка творческого объединения «Самоцвіти Запоріжжя»] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 24 мар. (№12). - С. 7.

72) Фотофакт : [в ЗОУНБ открылась выставка «Мадонна перехресть» и состоялся творческий вечер поэта и песенника Евгения Гринберга] // МИГ. - 2016. - 10 мар. (№10). - С. 4.

73) Петраков Г. Почему цветы не вянут ? :  [под таким названием открылась художественная выставка О. Хижняк в ЗОУНБ] / Григорий Петраков // Рабочая газета. - 2016. - 4 мар. (№26). - С. 3.

74) Издали книгу памятных дат и книгу о героях АТО : [в ЗОУНБ состоялась презентация календаря «Знаменательные и памятные даты Запорожья на 2016 год»] // МИГ. - 2016. - 3 мар. (№9). - С. 31.

Лютий

75) Петраков Г. Лицарі відваги і свободи : [презентація книги В. Саричева “Три століття козацького флоту” відбулася в ЗОУНБ] / Григорій Петраков // Рабочая газета. - 2016. - 19 февр. (№20). - С. 3.

76) Владимирова В. Малыш Гильзи приглашает играть в шахматы :  [в ЗОУНБ прошли презентации книг Е. Бойцун «Малыш Гильзи играет в шахматы», О.Чернобрывец «Калейдоскоп» и О. Бобровникова «Краями Грузии»] / Вера Владимирова // Позиция. - 2016. - 11 февр. (№6). - С. 12. 

77) Владимирова В. Петриковская роспись : от классики до модерна : [выставка в библиотеке Оксаны Хижняк] / Вера Владимирова // Позиция. - 2016. - 18 февр. (№7). - С. 2.

78) Объективно :  [в отделе искусств открылась выставка юных художников «Зимовий настрій»] // МИГ. - 2016. - 18 февр. (№7). - С. 11.

79) Паршин Н. В библиотеке поселились украинские цветы : [в ЗОУНБ открылись две выставки петриковской росписи мастериц Е. Снегиревой и О. Хижняк] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 11 февр. (№6). - С. 17.

80) Рибальченко А. Запорізькі просвітяни вшановують земляків, що боролися за створення Української держави у 1917-1920 рр. : [згадується презентація книги “Спогади петлюрівського генерала” в ЗОУНБ] / А. Рибальченко // Запорозька Січ. - 2016. - 11 лют. (№23-25). - С. 5. 

81) Руденко И. Английский всем преподают просто даром. Это — гуд! : [Speking, business and movies club`s в ЗОУНБ] / И. Руденко // КП в Украине. - 2016. - 9 февр. - С. 6.

82) Українська квітка — Петриківка : [в ЗОУНБ відкрито виставку-студію] // Запорозька Січ. - 2016. - 9 лют. (№22). - С. 8.

83) Олейник С. 4000 подарков для библиотеки / Светлана Олейник // Индустриальное Запорожье. - 2016. - 4 февр. (№5). - С. 19.

84) Паршин Н. В библиотеке презентовали “другой взгляд” на историю казачества [в ЗОУНБ прошла презентация книги В. Сарычева «Три століття козацькому флоту»] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 4 февр. (№5). - С. 31.

85) Чуприна А. Поэтесса Ольга Чернобривец : «Коли людина чогось доброго шукає, Господь їй дає» : [презентация в ЗОУНБ сборника О. Чернобривец “Калейдоскоп”] / Анна Чуприна // Миг. - 2016. - 4 февр. (№5). - С. 31.

Січень

86) Кліковка Г. Новітній героїчний літопис : [презентація книги “Вклоняємось доземно українському солдату” в ЗОУНБ] / Г. Кліковка // Сільські вісті. - 2016. - 29 січ. - С. 3.

87) В Запорожье пройдет фестиваль новой книги : [упоминается ЗОУНБ] // Позиция. - 2016. - 21 янв. (№3). - С. 3.

88) Вклоняємось доземно українському солдату : [книгу з такою назвою презентувало в ЗОУНБ управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю ЗОДА] // Запорізька правда. - 2016. - 21 січ. (№2). - С. 19.

89) Кириленко В. Транзитом в весну : [в ЗОУНБ писатель И. Корсар презентовал книгу «Елки новогодние, палки тоже...»] / Виктория Кириленко // Позиция. - 2016. - 21 янв. (№3). - С. 22.

90) Накануне Дня Соборности Украины в областной библиотеке состоялась презентация книги  «Вклоняємось доземно українському солдату» // МИГ. - 2016. - 21 янв. (№3). - С. 40.

91) Паршин Н.”Как часто Вы ходите в Горьковскую библиотеку?” : [опрос читателей библиотеки] / Никита Паршин // МИГ. - 2016. - 21 янв. (№3). - С. 5.

92) Петраков Г. Великий Луг Запорожский :  [в ЗОУНБ прошла презентация книги В. Супруненко «Великий Луг Запорожский»] / Григорий Петраков // Рабочая газета. - 2016. - 19 янв. (№6). - С. 3.

93) Власюк Г. С любовью к литературе : [о литературном клубе «Книжный мир» отдела абонемента ЗОУНБ] / Галина Власюк // Запорозька Січ. - 2016. - 16 січ. (№8). - С. 7.

94) «Горьківка» оновила сайт // Запорозька Січ. - 2016. - 12 січ. (№4). - С. 7.

95) Муха Е. Запорожские татары считают наш город своей второй Родиной :[ есть сведения о сотрудничестве татарского общества с ЗОУНБ] / Елена Муха // Запорізька Січ. - 2016. - 14 січ. (№5-7). - С. 11.

96) Книга про Великий Луг : [в ЗОУНБ відбулася презентація книги В. Супруненка] // Запорозька Січ. - 2016. - 12 січ. (№4). - С. 7.

97) Немеркнущая слава : [литературная встреча в ЗОУНБ «Жажда жизни» к 140-летию Дж. Лондона] // Позиция. - 2016. - 7 янв. (№1). - С. 5.
 


Додаток №2 

КЗ “ЗОУНБ” ЗОР  в мережі Інтернет

Про презентації видань
1.    Запорожские школьники будут изучать роль женщины в истории запорожского казачества https://ztv.zp.ua/2016/03/24/zaporozhskie-shkolniki-budut-izuchat-rol-zhenshhinyi-v-istorii-zaporozhskogo-kazachestva/
2.    Запорожский поэт Игорь Корсар презентовал свое творчество http://alextv.zp.ua/news/zaporozhe/53713-zaporozhskij-poyet-igor-korsar-prezentoval-svoe-tvorchestvo.html
3.    http://alextv.zp.ua/news/inform/53814-tranzitom-v-vesnu.html
4.    Свою новую книгу презентовал запорожский путешественник Владимир Супруненко http://alextv.zp.ua/news/zaporozhe/51125-svoyu-novuyu-knigu-prezentoval-zaporozhskij-puteshestvennik-vladimir-suprunenko.html
5.    В запорожской областной библиотеке презентовали альбом-посвящения «Храбрые сердца невозможно остановить» http://tv5.zp.ua/ru/news/list/6667
6.    В Запорожье презентуют книгу "Я работаю на кладбище" http://www.061.ua/news/1247557
7.    В Запорожье презентовали книгу - исповедь порноактрисы http://www.061.ua/news/1219623
8.    В Запорожье презентуют "Устную историю российско-украинской войны" http://www.061.ua/news/1180928
9.    В Запорожье презентуют сборник националистической поэзии  http://www.061.ua/news/1179114
10.    В Запорожье презентовали книгу о бойцах АТО http://reporter-ua.com/2016/01/20/283712_v-zaporozhe-prezentovali-knigu-o-boycah-ato-foto
11.    В Запорожье пройдет презентация книги Артема Чапая «Папа в декрете» http://reporter-ua.com/2016/12/13/308030_v-zaporozhe-proydet-prezentaciya-knigi-artema-chapaya-papa-v-dekrete
12.    В запорожской библиотеке прошла презентация книги братьев Капрановых http://reporter-ua.com/2016/10/20/303746_v-zaporozhskoy-biblioteke-proshla-prezentaciya-knigi-bratev-kapranovyh
13.    В Запорожье презентуют книгу памяти Героя Украины, погибшего под Луганском http://reporter-ua.com/2016/08/23/298272_v-zaporozhe-prezentuyut-knigu-pamyati-geroya-ukrainy-pogibshego-pod-luganskom
14.    В Запорожье презентовали книгу о русско-украинской войне http://reporter-ua.com/2016/06/29/294411_v-zaporozhe-prezentovali-knigu-o-russko-ukrainskoy-voyne
15.    В Запорожье презентуют книгу украинского журналиста о войне на Донбассе http://reporter-ua.com/2016/06/09/293248_v-zaporozhe-prezentuyut-knigu-ukrainskogo-zhurnalista-o-voyne-na-donbasse
16.    В Запорожье презентовали фотоальбом, посвященный погибшим бойцам АТО. Фото http://reporter-ua.com/2016/06/08/293186_v-zaporozhe-prezentovali-fotoalbom-posvyashchennyy-pogibshim-boycam-ato-foto
17.    В Запорожье презентовали сборник о российско-украинской войне. Фото http://reporter-ua.com/2016/04/07/289017_v-zaporozhe-prezentovali-sbornik-o-rossiysko-ukrainskoy-voyne-foto
18.    В Запорожье пройдет презентация книги, посвященной памяти Героя Украины http://iz.com.ua/zaporoje/105199-v-zaporozhe-proydet-prezentaciya-knigi-posvyaschennoy-pamyati-geroya-ukrainy.html
19.    В Запорожье презентуют книгу о бойцах АТО http://mria.zp.ua/obshhestvo/v-zaporozhe-prezentuyut-knigu-o-boycakh.html
20.    В Запорожье пройдет презентация «Устной истории российско-украинской войны 2014-2016» http://mria.zp.ua/kultura/literatura/v-zaporozhe-proyde-prezentaciya-ustno.html
21.    «Откровения» Издрыка http://mria.zp.ua/kultura/otkroveniya-izdryka.htm
22.    В Запорожье презентовали устную историю российско-украинской войны http://porogy.zp.ua/2016/04/v-zaporoje-prezentovali-ustnuyu-istoriyu-rossiysko-ukrainskoy-voyny/             23.    В Запорожье презентовали «Хронику гибридной войны» http://porogy.zp.ua/2016/06/v-zaporozhe-prezentovaly-hronyku-gybrydnoj-vojny/

Про мистецькі виставки
24.    Открылась выставка работ запорожского журналиста и воина АТО
http://alextv.zp.ua/news/zaporozhe/69545-otkrylas-vystavka-rabot-zaporozhskogo-zhurnalista-i-voina-ato.html
25.    В Запорожье прошла выставка памяти известного фотографа Юрия Жука
http://reporter-ua.com/2016/05/05/290985_v-zaporozhe-proshla-vystavka-pamyati-izvestnogo-fotografa-yuriya-zhuka-foto
26.    Запорожские дети воплотили свои мечты в художественных образах. http://reporter-ua.com/2016/12/09/307781_zaporozhskie-deti-voplotili-svoi-mechty-v-hudozhestvennyh-obrazah-foto
27.    В Запорожье пройдет выставка картин крымскотатарских художников http://reporter-ua.com/2016/11/04/305052_v-zaporozhe-proydet-vystavka-kartin-krymskotatarskih-hudozhnikov
28.    В запорожской библиотеке пройдет студенческая фотосушка http://reporter-ua.com/2016/10/17/303332_v-zaporozhskoy-biblioteke-proydet-studencheskaya-fotosushka
29.    Запорожцы окунутся в мир да Винчи и Микеланджело https://www.ipnews.in.ua/news/zp/116671-zaporozhtsy-okunutsya-v-mir-da-vinchi-i-mikelandzhelo
30.    В Запорожье областная научная библиотека презентует «Ренессанс» http://iz.com.ua/zaporoje/110035-v-zaporozhe-oblastnaya-nauchnaya-biblioteka-prezentuet-renessans.html
31.    В Запорожье проходит выставка изделий из дерева https://www.ipnews.in.ua/news/culture/104994-95v-zaporozhe-prokhodit-vystavka-izdelij-iz-dereva
32.    В Запорожье открыли выставку картин о жизни на линии фронта http://porogy.zp.ua/2016/06/v-zaporozhe-otkryly-vystavku-kartyn-o-zhyzny-na-lynyy-fronta/

Про ресурсні центри                                                                                                                                     
33.     Простое изучение английского в Запорожье http://mria.zp.ua/kultura/literatura/prostoe-izuchenie-angliyskogo.html
34.    В Запорожье откроется Англоязычный игровой клуб http://iz.com.ua/zaporoje/101435-v-zaporozhe-otkroetsya-angloyazychnyy-igrovoy-klub.htm
35.    В Запорожье представители Посольства США развенчивали мифы об Америке http://porogy.zp.ua/2016/02/v-zaporoje-predstaviteli-posolstva-ssha-razvenchivali-mify-ob-amerike/
36.    Для запорожцев проведут бесплатный курс по карьерному развитию на английском языке http://iz.com.ua/zaporoje/115297-dlya-zaporozhcev-provedut-besplatnyy-kurs-po-karernomu-razvitiyu-na-angliyskom-yazyke.html   

Про центр національних культур
37.    Для запорожцев в библиотеке открыли арт-терапию в народном стиле https://www.youtube.com/watch?v=6bKFEUTCyV0
38.    170-летию Генриха Сенкевича посвящается http://youtu.be/6b9K07okU2c
39.    Запорожцы отметили Международный день арабского языка https://www.ipnews.in.ua/news/zp/119252-zaporozhtsy-otmetili-mezhdunarodnyj-den-arabskogo-yazyka
40.    В Запорожье юбилей отметил центр татарской культуры http://iz.com.ua/zaporoje/111855-v-zaporozhe-yubiley-otmetil-centr-tatarskoy-kultury.html
41.    Мастер-класс Полины Твердовой http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/master-klass-poliny-tverdovoj.html#more-261
42.    135-й день рождения Штефана Цвейга http://vid.chatsolo.com/novosti-widergeburt/135-j-den-rozhdeniya-shtefana-cvejga.html
43.    В областной библиотеке имени Горького открыли книжную выставку, посвященную Джеку Лондону                                                                                                              http://alextv.zp.ua/news/zaporozhe/53360-v-oblastnoj-biblioteke-imeni-gorkogo-otkryli-knizhnuyu-vystavku-posvyashhennuyu-dzheku-londonu.html

Про соціокультурні акції
44.    Запорожская областная библиотека отметит Всеукраинский день библиотек http://reporter-ua.com/2016/09/28/301775_zaporozhskaya-oblastnaya-biblioteka-otmetit-vseukrainskiy-den-bibliotek
45.    Запорожцев зовут на массовое чтение под открытым небом http://mria.zp.ua/obshhestvo/zaporozhe/zaporozhcev-zovut-na-massovoe-chtenie-p.html                                               
46.    В Запорожье продолжается конкурс "Библиотечная красавица-2016" https://www.ipnews.in.ua/news/zp/110149-v-zaporozhe-prodolzhaetsya-konkurs-bibliotechnaya-krasavitsa-2016 
47.    В Запорожье прошла акция «Карта – оберег Украины». Фото http://reporter-ua.com/2016/07/01/294575_v-zaporozhe-proshla-akciya-karta-obereg-ukrainy-foto     В Запорожье состоится библиотечная ярмарка http://reporter-ua.com/2016/04/21/289985_v-zaporozhe-sostoitsya-bibliotechnaya-yarmarka      
48.    Запорожцев приглашают на культурное мероприятие https://www.ipnews.in.ua/news/culture/104812-13zaporozhtsev-priglashayut-na-kulturnoe-meropriyatie-programma                     
49.    В Запорожье "николайчики" соберутся упаковывать подарки детям-сиротам https://www.ipnews.in.ua/news/zp/118742-v-zaporozhe-nikolajchiki-soberutsya-upakovyvat-podarki-detyam-sirotam                                                                                                                                   
50.    Фоторепортаж: в запорожской библиотеке упаковывают подарки для детей ко Дню св. Николая http://reporter-ua.com/2016/12/14/308115_fotoreportazh-v-zaporozhskoy-biblioteke-upakovyvayut-podarki-dlya-detey-ko-dnyu-sv                                                                                                                                       
51.Запорожцы готовят подарки для сирот http://mria.zp.ua/obshhestvo/zaporozhe/zaporozhcy-gotovyat-podarki-dlya-sirot.html                                                                                                                    


Соціальний проект “Переможці” 

52.    Запорожье прошла презентация выставки о бойцах АТО «Переможці» http://iz.com.ua/zaporoje/101067-v-zaporozhe-proshla-prezentaciya-vystavki-o-boycah-ato-peremozhc.html     
53.    Выставка "Переможці" проекта Viva! и "1+1" в Запорожье http://mig.com.ua/fotoreportazhi/item/17692-vystavka-peremozhtsi-proekta-viva-i-1-1-v-zaporozhe                                       
54.    [“Переможці”] Показ в Запорожье стартует 11 июня http://ru.tsn.ua/ukrayina/zaporozhe-vstrechaet-socialnyy-multimediynyy-proekt-peremozhci-646202.html                                        
55.    В Запоріжжі презентували соціальний проект "Переможці" http://newsvideo.su/video/4594201                                                                                                              
56.    Соломія Вітвіцька та герої АТО запрошують на виставку Переможці в Запоріжжі http://1plus1.ua/tsn/novyny/solomia-vitvicka-ta-geroi-ato-zaprosuut-na-vistavku-peremozci-v-zaporizzi                                                                                                                                                                   
57.    "Viva! Переможці": Соломия Витвицкая и герои АТО в Запорожье http://viva.ua/special/viva-peremojtsi/37990-viva-peremojtsi-solomiya-vitvitskaya-i-geroi-ato-v-zaporojje.html       
58.    Фотовиставка "Переможці" приїхала в Запоріжжя http://ua.censor.net.ua/photo_news/394328/fotovystavka_peremojtsi_pryyihala_v_zaporijjya                                  
59.    В Запорожье презентовали всеукраинский проект «Победители», посвященный инвалидам АТО. Фото http://reporter-ua.com/2016/06/19/293842_v-zaporozhe-prezentovali-vseukrainskiy-proekt- pobediteli-posvyashchennyy-invalidam                                                                                                               
60.    В Запорожской областной библиотеке презентовали проект «Переможці»   http://tv5.zp.ua/ru/news/list/v-zaporozhskoj-oblastnoj-biblioteke-prezentovali-proekt-peremozhc

Інше
61.    В Запорожской областной библиотеке обновили фонды http://mtmnews.tv/2016/01/26/v-zaporozhskoy-oblastnoy-biblioteke-obnovili-fondyi/
62.    Запорожские библиотекари провели трехдневный фестиваль http://reporter-ua.com/2016/01/26/284044_zaporozhskie-bibliotekari-proveli-trehdnevnyy-festival        
63.    Запорожцев зовут писать диктант вместе со всей Украиной http://mria.zp.ua/obshhestvo/zaporozhcev-zovut-pisat-diktant-vmes.html                                                           
64.    В Запорожье стартовал новый проект «Открытая библиотека» http://tv5.zp.ua/ru/news/list/v-zaporozhje-startoval-novij-proekt-otkritaya-biblioteka                                                      
65.    В Запорожской области пройдут Международные дни образования для взрослых http://reporter-ua.com/2016/09/16/300766_v-zaporozhskoy-oblasti-proydut-mezhdunarodnye-dni-obrazovaniya-dlya-vzroslyh
66.    Запорожские правозащитники проведут встречу с участниками АТО http://mria.zp.ua/obshhestvo/zaporozhskie-pravozashhitniki-provedut.html  
67.    Запорожская областная библиотека запустила обновленную версию сайта http://www.061.ua/news/1081348
68.    Кто в Запорожье сможет довести английский до совершенства бесплатно http://iz.com.ua/zaporoje/109409-stalo-izvestno-kto-v-zaporozhe-smozhet-dovesti-angliyskiy-do-sovershenstva-besplatno.html   
69.    В Запорожье откроют курсы английского для детей из малоимущих семей http://reporter-ua.com/2016/11/01/304769_v-zaporozhe-otkroyut-kursy-angliyskogo-dlya-detey-iz-maloimushchih-semey
70.    Запорожских подростков из малообеспеченных семей будут учить английскому https://www.ipnews.in.ua/news/zp/116066-zaporozhskikh-podrostkov-iz-maloobespechennykh-semej-budut-uchit-anglijskomu 
71.    В Запорожье переименуют библиотеку им. Горького http://reporter-ua.com/2016/10/20/303753_v-zaporozhe-pereimenuyut-biblioteku-im-gorkogo
72.    В Запорожье декоммунизируют библиотеку им. Горького https://www.ipnews.in.ua/news/zp/115326-v-zaporozhe-dekommuniziruyut-biblioteku-im-gorkogo  
73.    В Запорожье больше не существует библиотеки имени Горького http://mria.zp.ua/obshhestvo/zaporozhe/v-zaporozhe-bolshe-ne-sushhestvuet-bibl.html 
74.    В Запорожье пройдет вечер памяти Высоцкого http://reporter-ua.com/2016/01/19/v-zaporozhe-proydet-vecher-pamyati-vysockogo_283582                                                                       
75.    В Запорожье на площади Фестивальной появились: огромная арка, Сечь и луна-парк http://zabor.zp.ua/www/content/v-zaporozhe-na-ploshchadi-festivalnoi-poyavilis-ogromnaya-arka-sech-i-luna-park             
76.    Возле Запорожской библиотеки имени Горького установили лавочки в виде книг http://www.061.ua/news/1201909