Теодор Вільям Шульц народився  30 квітня 1902 року в Армінгтоні, штат Південна Дакота. Батьки його були фермерами, мали власне господарство в якому не вистачало робочих рук, і тому хлопцеві доводилося замість навчання в школі працювати на фермі. Тільки у 1921 році він вступив до короткочасних агрономічних курсів при коледжі штату.
    Велика депресія 1920 року в Америці призвела до критичного зниження цін на сільськогосподарську продукцію, закриття багатьох фермерських господарств, банкрутства банків. Юнак прагнув визначити причини і наслідки економічних процесів. Саме тому в 1924 році  він повернувся до коледжу, закінчив його і отримав ступінь бакалавра. Подальшу освіту Теодор отримував вже в університеті штату Вісконсін і у 1928 році здобув ступінь бакалавра, пізніше, у 1930 року — ступінь доктора наук  з “Економіки сільського господарства”. На той час  університет вже був відомий науковими дослідженнями соціальних проблем. Співробітники факультету співпрацювали з урядом штату і готували проекти аграрного законодавства, які стали підґрунтям політики “Нового курсу”, оголошеного президентом США Ф. Рузвельтом.
    У 1930 році молодий вчений розпочав викладати курс “Економіки сільського господарства” в коледжі штату Айова, де, менше ніж за чотири роки, його було призначено завідувачем новоствореної кафедри економічної соціології. Він і його співробітники приймають участь у дослідженнях з програм розвитку фермерського господарства, соціології та статистики.
     З 1943 року Шульц займає посаду професора кафедри економіки у Чиказькому університеті, а у 1946 році стає заслуженим професором. Згодом, у 1952 році, він вже завідуючий кафедри, з 1972 року — почесний професор університету.
    Протягом всього свого життя вчений поєднував викладання і наукову роботу з практичними дослідженнями, оприлюднював результати своїх праць, дискутував, приймав участь у творчих зустрічах вчених світу.
     У 1945 році вийшов  збірник “Продовольство для світу”. Він  містить матеріали організованої Шульцем конференції, які стосуються економічних складових фермерського господарства —  капіталовкладення, технології, кваліфікації робочої сили, проблем постачання продуктів харчування.
     У 50-ті роки вчений керує широкомасштабним проектом “Технічна допомога Латинській Америці”, який включав в себе усі сфери економіки. Одночасно Шульц зосереджується на дослідженнях “людського капіталу”. У 1960 році “Журнал політичної економії” публікує на своїх сторінках статтю Шульца  “Створення капіталу завдяки освіті”, в якій викладає власні оцінки вартості робочої сили, включаючи витрати на освіту. Автор наполягав, що капіталовкладення в освіту (людський капітал) стануть вирішальним фактором розвитку будь-якої країни. Він застерігав від “інтелектуальних помилок” в економічних розрахунках, коли за основу приймається вартість землі, тоді як першочергової увваги заслуговує “якість людини як учасника виробництва”. Першою публікацією з проблеми “людського капіталу” була праця “Виникнення економічної дії і її зв`язок з вищою шкільною освітою”, розміщена в збірнику “Школа в новій ері” (1958 р.). В 60-ті роки при Чиказькому університеті Шульц започаткував Центр порівняльної освіти, де досліджувалися питання капіталовкладення в освіту, навчання на робочих місцях та охорону здоров`я, заробітків, справедливості. Свої погляди професор продовжував викладати у книгах “Вкладення у людський капітал: роль освіти і наукових досліджень” (1971 р.), “Інвестиції у людей: економіка якості населення” (1981 р.). Розвиток економіки в умовах науково-технічної революції потребує переорієнтації використання трудових ресурсів, створення  якісно нової, висококваліфікованої і мотивованої робочої сили. Шульц провів досліди демографічних аспектів цього напрямку, результати яких публікувалися у збірках під його редакцією — “Щлюб, сімейний капітал і народжуваність” (1974 р.), “Економіка сім`ї” (1974 р.). Вчений приділяв увагу освіті жінок, вищий освіті молоді, спрямованої на економічний та соціальний розвиток регіонів з переважанням сільськогосподарського населення (країни третього світу). Великий резонанс викликали  праця “Сільське господарство в нестабільній економіці”, “Виробництво і благополуччя сільського господарства”, монографія “Перетворення традиційного сільського господарства”.
    У 1979 році разом з Вільямом Артуром Льюїсом Шульц отримав премію Шведського національного банку з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля. Міжнародна сільськогосподарська економічна асоціація нагородила його медаллю Леонарда Елмхерста, він отримав почесні наукові ступені від Іллінойського, Вісконсінського, Діжонського, Мічиганського університетів.  
    Помер Шульц 26 лютого 1998 р. в Еванстоні, штат Іллінойс.

  Заклета О., Заклета О.Теодор Шульц і Артур Льюїс: дослідники проблем країн, що розвиваються, і “людського капіталу” //  Вісник ТНЕУ. — 2007 №1. — С. 119-126
 


Довбенко М. Шульц Теодор Вільям (США) //  Економіка України. — 1992 № 3. — С. 79-80 (Лауреати Нобелівської премії в галузі економіки)


 Катровский и др. Человеческий капитал как фактор мирового развития // География в школе. — 1999 №2. — С. 8-13.- Із змісту: [Т. Шульц] — С. 8


Ф74496 
71 
Л28 
Теодор Вільям Шульц // Лауреати Нобелівської премії. 1901- 2001. Енциклопедичний довідник. Видання ювілейне. — К.: Український видавничій центр, 2001. —   С. 512


              
Ф 76303 
65.02 
Б68 
Шульц  Теодор У. // Блауг М. 100 великих экономистов после Кейнса / Под ред. М. А.Сторчевого.- Спб.;М.:  Экономическая школа: Государственный университет: Спб, 2005. — С. 363-365