В останньому випуску за 2012 рік досліджено основні проблеми, що постали перед українською державою на шляху досягнення стратегічної мети — входження до складу ЄС, та моменти, які впливають на її реалізацію; висвітлено фактори інтеграційної політики України, які б дали змогу їй стати активним суб'єктом геополітики за умов збереження економічного та політичного суверенітету.
* * *
Шаров Олександр
Трилема стратегічного вибору України в умовах економічної глобалізації
Що б там не казали, а славнозвісна українська багатовекторність зумовлена самою парадигмою національного мислення, яка формувалася протягом століть під впливом двох визначальних чинників: історії та географії.
У нашому випадку сталося так, що сучасний географічний розподіл між Європою та Азією був відкорегований історичними факторами, внаслідок чого політичне розуміння такого розподілу значно наблизилося до його первісного значення.
Але так сталося, що ми не просто схильні до розподілу. Історія свідчить, що український народ постійно прагнув до єднання зі своїми сусідами і сам від цього відмовлявся.
Саме в цьому контексті стає зрозумілим вагання (або, краще сказати, «коливання») українського суспільства (а не лише владних структур) стосовно визначення напрямку нашої самоідентифікації у глобальних структурах сьогоденного світу. На жаль, як засвідчують фахівці та безпосередні учасники процесу, «на сьогодні можна констатувати, що за 20 років країні так і не вдалося реалізувати жодної з чинних у різні часи та за різних соціально-економічних умов інтеграційних стратегій».
Існують три можливих варіанти відповіді України на глобалізаційні виклики (якщо розглядати лише ті з них, які реальні на найближчі десятиріччя): європейська інтеграція, приєднання до Євразійського Союзу та спроби «самостійного плавання», тобто подальшого розвитку своєї економіки поза наявними інтеграційними об'єднаннями.
Визначившись з основними поняттями, спробуємо проаналізувати можливості та перспективи вибору напрямку подальшого економічного розвитку країни, виходячи з можливості неприреченості такого вибору.
Дослідники визначають три фактори привабливості Європейського Союзу для нових членів: економічне підґрунтя, перевагу правових принципів та демократичний характер прийняття рішень.
Погоджуючись із цим загальним визначенням, спробуємо, однак, з'ясувати, про які саме цінності та стандарти йдеться, коли говорять про євроінтеграцію, і наскільки вони бажані та досяжні для української економіки та суспільства загалом. Перше, що привертає увагу дослідника, — це стандарти, які «лежать на поверхні» — макроекономічні критерії членства в Європейському Союзі. Як відомо, Копенгагенські критерії, які обумовлюють можливість приєднання до ЄС, містять політичні та економічні вимоги.
Група економічних критеріїв має дві складові частини — існування дієвої ринкової економіки; спроможність упоратися з ринковими силами та тиском конкурентного середовища в межах Європейського Союзу, виконання кожної з яких оцінюють на основі аналізу низки чинників.
Якщо ми звернемо увагу на вимоги «першого пакету», то зможемо констатувати, що у принципі вони відповідають загальнопроголошеним цінностям українського суспільства. Щоправда, ступінь виконання цих критеріїв залишається дуже різною: якщо наявність широкого консенсусу щодо основ економічної політики можна констатувати вже зараз (за умови «винесення за дужки» особливої думки комуністів), то досягнення ринкової рівноваги або макроекономічної стабільності ще вимагає напруженої роботи. Необхідність забезпечення відсутності значних перешкод у створенні підприємницьких структур повністю поділяється у ділових та владних колах офіційно. Утім, на практиці чергові спроби спрощення регуляторних вимог завершується поверненням до старих правил або навіть посиленням бюрократичного тиску. У результаті частка малого та середнього бізнесу в загальному обсязі вироблених товарів та послуг в Україні впала до 14,2 %, тоді як досягнення середніх європейських показників вимагає її збільшення майже у чотири рази. На жаль, така тенденція характеризує не лише реальні пріоритети влади, а й відсутність «соціального замовлення» на створення середнього класу, який, у свою чергу, віддає перевагу не активній боротьбі, а втечі в «тінь» або за кордон.
Фактично в зародковому стані вже протягом багатьох років залишається інституційний розвиток ринку капіталу. Його головна складова частина — фондовий ринок, — протягом багатьох років не може перерости з більш-менш привабливого спекулятивного майданчику в хоча б національний механізм залучення інвестиційних ресурсів. А ось механізм їх акумуляції та перетворення в інвестиційний капітал розбудувати не вдається.
Але згадані вище проблеми принаймні обговорюються, і можна сподіватися на те, що загальносуспільний інтерес з часом таки приведе до суттєвих змін та вирішення цих проблем у формі, прийнятній з точки зору відповідності Копенгагенським критеріям. А ось проблеми власності залишаються поза межами активних економічних дискусій. Водночас для нашої економіки ця проблема має, у прямому сенсі, життєве значення.
Що стосується «другого пакету» критеріїв, то з ними ситуація набагато простіша, з огляду на неможливість їх забезпечення, а відсутність серйозних заперечень щодо сприйняття цих цінностей та стандартів.
Таким чином, можна зробити висновок стосовно того, що політика євроінтеграції (у сенсі приведення реалій економічного життя в країні до основних стандартів ЄС) загалом співпадає з реальними інтересами українського суспільства незалежно від можливостей та необхідності подальших кроків щодо повноправного членства в Європейському Союзі. Адже певні, хоч і достатньо серйозні протиріччя (конфлікти інтересів) з цими стандартами притаманні не всьому суспільству, а лише частині (хоч і достатньо впливовій) її ділової спільноти. Таким чином, досягнення повної гармонії української та загальноєвропейської системи цінностей в економічній сфері — це лише питання часу.
Інакше виглядає ситуація з євразійською інтеграцією. У цьому випадку не йдеться про необхідність відповідати якимось критеріям, оскільки завдання полягає в тому, щоби подолати тенденції штучної (в силу політичних реалій, які склалися після розпаду СРСР) дезінтеграції. Тобто стосовно ЄврАзЕС правильніше говорити не про формування, а про відновлення ЄЕП — єдиного економічного простору.
Привертає, однак, увагу той факт, що як один з головних аргументів прибічниками такої реставрації висувається необхідність відновлення розірваних коопераційних зв'язків, які склалися між підприємствами за часів СРСР. Вважається, що від 25 до 50 % падіння виробництва в країнах колишнього Союзу сталося саме внаслідок розірвання цих зв'язків. Проте, у перші роки існування СНД не було жодних адміністративних або політичних причин для розірвання коопераційних зв'язків. Водночас ринкові сили доволі швидко привели до повного руйнування старих коопераційних зв'язків і розбудови нової системи розподілу праці. Більш того, за ринкових умов (на збереженні яких наголошують прибічники створення ЄврАзЕС) і зараз не існує бар'єрів для міжнародної кооперації, яку успішно розвивають підприємства України як з країнами ЄврАзЕС, так і з іншими країнами світу.
Ще одним елементом Єдиного економічного простору, — на думку дослідників, — може стати створення єдиної валютної системи або збереження незмінних курсів національних валют країн, що входять до нього, відносно одна одної.
Якщо ж, виходячи з досвіду попередніх переговорів та спроб відновлення єдиного валютного простору на початку 1990-х років, зауважити, що під логічним завершенням процесу використання в розрахунках національних валют насправді мають на увазі перехід на єдину валюту (до того ж, неспільну, а російську), то можна впевнено констатувати, що результатом такого «відновлення» буде повна втрата країнами-членами Союзу свого економічного суверенітету. Що, власне, і є справжньою логічною метою реставрації радянської системи (з ринковим обличчям). Адже просте добровільне забезпечення відповідності внутрішніх правил та стандартів умовам, які існують у ЄврАзЕС, без формального прийняття на себе зобов'язань щодо їх виконання (тобто, членства в Союзі), яке кілька разів пропонувала українська влада (варіант «3+1») не сприймається як євразійська інтеграція (на відміну від європейської).
Привертає увагу той факт, що історичні та географічні фактори (так само, як політичні та економічні) не залишають Україні іншого реального вибору. Регіонально Україна може приєднатися лише до одного з двох повноцінних союзів — наявного ЄС або ЄврАзЕС (який ще перебуває у стадії формування). І, звісно, ніщо не заважає розглядати таке членство як перешкоду самостійному, «позаінтеграційному» розвитку української економіки.
Як уже відзначалося вище, позаінтеграційний розвиток не повинен розглядатися як спроба ізоляціонізму, а, навпаки, вимагає додаткових зусиль щодо адаптації національної економіки до умов сучасної глобалізації. У цьому зв'язку вважаємо за необхідне серйозніше поставитися до завдання, сформульованого Президентом України в його Посланні до Українського народу 3 червня 2010 року, яке полягає в необхідності «увійти в число провідної «двадцятки» світу як сучасна держава з конкурентною економікою XXI століття».
Таким чином, на нашу думку, цілком слушною є точка зору посла Німеччини в Україні Г.-Ю. Гаймзьота, який, згадавши мету, котру поставив Президент України В. Ф. Янукович, зауважив: «Вона амбіційна, але досягти її цілком можливо. Однак існує ще одна мета — піднятися вище в рейтингах економічної та інвестиційної привабливості, боротьби з корупцією тощо. У цих сферах прогрес в Україні наразі не настільки великий, щоб рухатися швидше порівняно з іншими країнами». Прискорення ж руху в цьому напрямку можна досягти, адаптуючи власну економічну систему (її нормативно-правові та інституційні складові) до стандартів ЄС. Навіть якщо така робота з формальної точки зору і не буде безпосередньо пов'язана з намірами або планом дій щодо вступу України до Європейського Союзу. Більш того, «позаінтеграційний» розвиток України на основі євроінтеграційного «порядку денного» може забезпечити Україні можливість зайняти місце тієї геополітичної «противаги», яке забезпечить «стратегічну рівновагу як шанс України в багатополярному світі».
Усе це дає змогу зробити висновок, що стратегічно (за умови необхідності забезпечення переходу країни з розряду «ринків, що розвиваються», до категорії розвинутих країн) Україна не має альтернативи подальшому соціально-економічному розвитку на основі функціональних та інституційних стандартів, прийнятих у країнах ОЕСР і, насамперед, країнах — членах ЄС. При цьому дії, спрямовані на придбання членства в ЄС, ЄврАзЕС або збереження позаінтегрованості матимуть важливе, але лише тактичне значення, не змінюючи суті реформ, які необхідно здійснити.
У зв'язку з цим можна згадати «політичну трилему світової економіки» турецького економіста Д. Родріка, яка стверджує, що жодна держава в сучасних умовах на практиці не може забезпечити досягнення більш ніж двох із зазначених цілей: «глибокої економічної інтеграції», «збереження національного суверенітету» або «забезпечення демократичного ладу». Отже, власне вибір комбінації «два з трьох», який найбільшою мірою відповідатиме національним інтересам та реальному розкладу політичних сил у країні та становитиме суть тактичних кроків української влади і громадянського суспільства найближчими роками.
Таким чином, вибір інтеграційного шляху все ще залежить від вибору ринкової реформи: рівень її послідовності та завершеності майже автоматично визначатиме привабливість для України того чи іншого інтеграційного сценарію залежно від її готовності посісти відповідне місце в глобальній економіці.
Журнал європейської економіки. — 2012. — Т. 11, № 3. — С. 261-275.
Александров О.
Реалії і перспективи співробітництва України з НАТО в умовах політики позаблоковості
Попри те, що прагнення членства України в НАТО залишилось у минулому, відносини нашої держави з Альянсом продовжують перебувати в центрі уваги політичного істеблішменту як у Києві, так і в Брюсселі. В конструктивному розвитку відносин Україна-НАТО зацікавлені обидві сторони. Насамперед, це зумовлюється тим, що такі відносини об'єктивно підтримують цивілізаційний вибір України — приєднання до спільного простору, який визначається євроатлантичними та європейськими цінностями демократії, верховенства права і свободи. Забезпечення для України місця в цьому просторі — в інтересах як нашої держави, так і Альянсу. Крім того, ефективне співробітництво надає можливість Україні ефективно використовувати західний досвід в оборонному будівництві та реформуванні безпекової сфери, а також брати участь у різноманітних міжнародних навчаннях і місіях НАТО. Альянсу ж партнерство з Україною надає можливість використання українських оборонних ресурсів у своїх операціях за кордоном та для підготовки своїх військових на українських полігонах.
Як відомо, в липні 2010 р. Верховна Рада прийняла Закон "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики", яким Україна проголосила свій позаблоковий статус. Переведення відносин Україна-НАТО на рівень розвитку конструктивного партнерства, як це записано в Законі, не було даниною політичній кон'юнктурі або проявом слабкості держави. Україна в цьому випадку нічим не поступилася, вирішивши водночас питання підвищення безпеки як у внутрішньому, так і зовнішньому вимірах.
З одного боку, проголошення Україною позаблокової політики стало внеском у стабілізацію внутрішньополітичної ситуації в Україні. Питання про членство в НАТО перестало роз'єднувати українське суспільство та бути розмінною монетою у грі різних політичних сил.
З іншого боку, відмова України від курсу на вступ до НАТО стала свідченням пошуку державою конкретних шляхів вирішення безпекових питань з урахуванням інтересів усіх міжнародних партнерів — як країн-членів НАТО, так і Росії.
Цей вибір орієнтований в майбутнє, оскільки відкриває нові можливості реалізації потенціалу України бути рівноправним учасником міжнародного співробітництва з питань забезпечення стабільності та безпеки.
Таку позицію поділяють як українська влада, так і партнери в НАТО. Про це свідчать перетворення, що реалізуються сьогодні Альянсом у контексті рішень Лісабонського саміту 2010 р., насамперед, щодо схвалення нової Стратегічної концепції оборони та безпеки НАТО, яка визначила шлях розвитку Альянсу на найближчі 10 років.
Одним з найважливіших елементів нової Концепції є внесок НАТО у процес забезпечення безпеки на основі співробітництва. В документі стверджується, що, попри оборонний характер Альянсу, в новому світі глобальних загроз і викликів безпеці він безумовно має передбачати розвиток співробітництва з третіми сторонами. Участь у системі безпеки на основі співробітництва вимагатиме всеохопного підходу як стосовно майбутніх місій, так і в більш широкому сенсі — залучення країн-партнерів до процесів планування відповідними структурами НАТО конкретних операцій.
Безперечно, вартим уваги є той факт, що Декларація глав держав та урядів держав-членів НАТО за результатами саміту містить окремий абзац, присвячений відносинам Україна-НАТО. Представники Альянсу зазначають, що стабільна, демократична та економічно процвітаюча Україна є важливим чинником євроатлантичної безпеки. Держави-члени НАТО визнають суверенне право кожної нації вільно обирати систему безпеки та поважають політику України щодо "позаблокового" статусу". Водночас, вони заявляють про свою готовність і надалі надавати відповідну підтримку Україні у проведенні широкого спектру внутрішніх реформ. Держави-члени НАТО привітали бажання України продовжувати в повному обсязі співробітництво в рамках Особливого партнерства з НАТО, а також інтерес до опрацювання нових сфер співробітництва.
Варто відзначити, що відмовившись від прагнення членства в НАТО, Україна водночас задекларувала гостру зацікавленість у практичній конструктивній співпраці з Альянсом. Таким чином, обидві сторони сьогодні виявляють готовність і бажання розвивати взаємовигідні відносини та надалі розширювати двостороннє співробітництво.
Україна є єдиною країною-партнером, яка бере участь у всіх головних поточних миротворчих місіях під проводом НАТО. Українські миротворці виконують завдання у складі Міжнародних сил безпеки в Косово, Тренувальної місії НАТО в Іраку, Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані. Наша держава є учасницею антитерористичної операції НАТО "Активні зусилля". З 2013 р. планується участь Збройних Сил України в антипіратській операції НАТО "Океанський щит".
У рамках реалізації нового зовнішньополітичного курсу, а також з урахуванням тенденцій і динаміки розвитку сучасного безпекового середовища, в Україні впроваджується новий комплекс стратегічних документів у сфері національної безпеки і оборони.
Слід зазначити, що в опрацюванні концептуальних і програмних документів стосовно подальшого розвитку ЗС України використовуються методології держав-членів НАТО.
Варто додати, що для забезпечення підтримки Альянсом процесів реформування оборонної сфери України (насамперед ЗС) під егідою Політико-військового керівного комітету НАТО ще у 2002 р. створена Спільна робоча група Україна-НАТО з питань воєнної реформи (СРГВР), яка залишається ключовим постійно діючим механізмом консультацій між Україною та НАТО у форматі "28+1".
Іншим прикладом є розвиток військової інфраструктури Міжнародного центру миротворчості та безпеки Збройних Сил України, на базі якого можуть проводитися широкомасштабні багатонаціональні військові навчання, а також інші заходи з підготовки військ (сил).
У випадку реалізації європейської системи протиракетної оборони (ПРО) за тристоронньою схемою (США-НАТО-Росія), Україна може отримати певні шанси на технічну участь у проекті.
Активізується співробітництво між Україною і НАТО в подоланні загроз невоєнного характеру. У цій сфері головна увага надаватиметься результатам роботи нещодавно створеної Робочої підгрупи Україна-НАТО з питань кібернетичного захисту, в рамках якої Україна отримує експертну допомогу НАТО в підготовці національної стратегії протидії кібернетичним загрозам, розвитку інфраструктури кібернетичного захисту та системи реагування на кіберзагрози.
Продовжується співпраця у сферах боротьби з відмиванням "брудних" коштів, контрабандою наркотиків, зброї та незаконним переміщенням людей.
Триває співробітництво між Україною і НАТО у сферах науки та захисту довкілля. За рівнем співробітництва в рамках Програми НАТО "Наука заради миру та безпеки" наша держава залишається другою після Росії серед країн-партнерів. Ключовими в цій сфері залишатимуться проекти: "Очищення авіабази в м. Прилуки"; освоєння гранту НАТО для Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі УРАН, "Моніторинг і передбачення ризиків паводків річки Прип'ять" тощо.
Попри досить активне співробітництво України з Альянсом, на поточному етапі існує низка об'єктивних факторів, які стримують цей процес.
Аналіз нинішньої ситуації показує, що двома головними причинами "буксування" співробітництва України з НАТО є наступні.
1. Наслідки проведення в Україні адміністративної реформи.
Різке зменшення чисельності співробітників Секретаріату Кабінету Міністрів і скорочення кількості центральних органів виконавчої влади створює певні організаційні перешкоди в реалізації заходів співробітництва з Альянсом. Сьогодні в органах виконавчої влади фактично немає окремих підрозділів, що відповідають за співробітництво з НАТО, а підготовка відповідних документів виконується фахівцями, у яких зазначена проблематика в переліку посадових обов'язків не є пріоритетною.
2. Низька ефективність координації діяльності українських міністерств з питань співробітництва з НАТО.
Зазначений фактор традиційно негативно впливав на реалізацію планів співробітництва України з Альянсом. Цю тенденцію мав припинити Указ Президента "Про забезпечення продовження конструктивного партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору", спрямований на створення системи координації співробітництва України з НАТО. Однак, за оцінками експертів, реалізувати таку мету поки що повною мірою не вдається. Це пояснюється переважно призначенням Міністерства закордонних справ головним органом, відповідальним за організацію діяльності Комісії з питань партнерства України з НАТО та національних координаторів співробітництва з Альянсом. Однак, зовнішньополітичне відомство не має сьогодні ні відповідних повноважень, ні відповідного апарату для ефективного виконання цього завдання.
Для ефективного виконання таких завдань необхідно мати окремий орган. На думку експертів, ним може стати спеціальний підрозділ, створений в Секретаріаті Кабінету Міністрів або Апараті РНБО (враховуючи успішний досвід такої діяльності попередніх років і нещодавнє збільшення вдвічі граничної чисельності Апарату РНБО).
Альтернативним шляхом розв'язання проблеми браку координації може бути віднесення цієї функції до відповідальності окремого органу в системі виконавчої влади, відповідального за євроінтеграцію, над створенням якого сьогодні працює Кабінет Міністрів.
Протягом останніх років відбулися кардинальні зміни підходів до розвитку відносин між Україною та НАТО. Причинами цього стало, з одного боку, ухвалення українським Парламентом нової редакції Закону "Про засади внутрішньої і зовнішньої політики", яким було проголошено позаблокову політику нашої держави, а з іншого — затвердження нової Стратегічної концепції Альянсу, яка визначила шлях його розвитку на найближчі 10 років, у т. ч. й формат співробітництва з державами-партнерами.
Розвиток подій останніх місяців підтвердив правильність позаблокового вибору України на сучасному етапі. З одного боку, це рішення стало фактором стабілізації внутрішньополітичної ситуації в Україні та позбавило українські політичні сили можливості спекуляцій на цій темі. З іншого — продемонструвало волю нашої держави вирішувати проблеми власної безпеки з урахуванням інтересів усіх міжнародних партнерів (як країн-членів НАТО, так і Росії).
Нинішня українська позиція цілком задовольняє НАТО, більшість країн-членів якої позитивно сприймають відмову української влади від прагнення домогтися членства України в Альянсі будь-якою ціною, навіть якщо цей крок "розколює" єдність організації та ускладнює процес нормалізації відносин з Росією.
Найголовніші напрями практичного співробітництва України з Альянсом, як і раніше, пов'язані з оборонною галуззю. Це — участь нашої держави в місіях і навчаннях НАТО, співпраця в реформуванні сектору безпеки і оборони, військовій та військово-технічній сферах. Найбільш перспективною та вагомою сферою може стати участь України в реалізації європейської системи протиракетної оборони за тристоронньою схемою (США-НАТО-Росія).
Найсерйознішим фактором, що стримує розвиток партнерства між Україною та Альянсом, є суттєве скорочення в органах державної влади підрозділів, які забезпечують цей процес, а також низька ефективність координації діяльності українських міністерств з питань співробітництва з НАТО. Одним із шляхів покращення ситуації може стати створення окремого підрозділу із забезпечення діяльності Комісії з питань партнерства України з НАТО в Секретаріаті Кабінету Міністрів або Апараті РНБО України.
Національна безпека і оборона. — 2012. — № 2/3. — С. 34-37.
Найдьонов В. С.
Як Україні вирватися із занепаду.
Економіка України, відокремившись від господарського комплексу СРСР, не виявила життєздатності. Обвалившись відразу наполовину, протягом ось вже двох десятків років вона не відновлюється, нехай навіть в іншій структурі, і не розвивається. Це при тому, що вона успадкувала від СРСР багатий виробничий потенціал: розвинену промисловість, високопродуктивне сільське господарство, високу грамотність і кваліфікацію населення, високорозвинену науку й освіту, квітучу культуру. У складі Союзу Україні виробляла складні і навіть унікальні вироби машинобудування, приладобудування, електроніки, штучні алмази, космічну техніку, сучасне озброєння, освоїла атомну енергетику. Майже все це загинуло (крім гірничо-металургійного комплексу та атомної енергетики — поки що діють радянські реактори). Основною причиною стала практично некерована приватизація. Прагнення продати, не замислюючись над перспективою збереження потенціалу, призвело до того, що значна частина підприємств була просто знищена, в тому числі конкурентами, решта в більшості випадків виявилася без замовлень і фінансової підтримки. Положення ускладнювалося невмінням урядів утримати ринки Росії та СНД (нагадаємо хоча б втрату ринків Таджикистану). У підсумку Україна практично втратила промисловість. Залишилися не пов'язані керуванням і державною політикою окремі підприємства, багато з яких ледь животіють. Щоправда, є й деякі успішні підприємства, такі як «Мотор Січ», «Київприлад», але їх мало, і вони, як правило, не утворюють систем, що перспективно розвиваються. В Україні навіть ліквідовано Міністерство промислової політики.
Втрата високонаукоємних галузей промисловості тягне за собою непоправну втрату рівня освіти та кваліфікації населення. Немає кваліфікованих виробництв — немає відповідного рівня підготовки інженерів і робітників. Вчити їх нема на чому. Так що стався глибокий соціально-економічний провал. Фахівці розповідають, що в Україні вже проблема якісно зібрати літак: не вистачає достатньо кваліфікованих робітників.
Україна втрачає навіть транзит енергоносіїв до Європи — по нафті він вже майже припинився, по газу справа йде до того ж.
За двадцять років Україна виявилася нездатною навіть відновити формальні обсяги виробництва 1990 року. Обсяг ВВП до цих пір становить тільки 70% того періоду. Капіталовкладення не встигають за зносом.
Звернемо увагу на стан сільського господарства, яке створює основні блага для життєдіяльності людей. Валова продукція сільського господарства становить 70% від рівня 1990 року. У тому числі продукція тваринництва — тільки 50%. Виробництво тваринницької продукції на душу населення скоротилося вдвічі.
Особливу увагу звертає на себе стрімке скорочення поголів'я корів. Україна незабаром залишиться без молока. Вона вже «здобула» першість в Європі з імпорту пальмової олії — замінника натурального молока.
Мабуть, єдиний показник економіки сільського господарства, який підтримується, — врожайність і валовий збір зернових і соняшнику. Але це показники сировинні. Зерно в розвиненій економіці має головним чином перероблятися в більш дорогі продукти тваринництва, а тільки залишок може продаватися. Україна ж експортує зерно, але імпортує м'ясо, молоко та інші продовольчі товари. Це ознака економічної відсталості.
В Україні надзвичайно високе безробіття. До тих 8%, які враховуються, слід було б додати селян, яким потрібна робота. Якщо врахувати, що 7 млн. громадян України змушені працювати за кордоном, то незабезпеченість роботою економічно активного населення досягає 30%, про що статистика скромно замовчує. Зберігається висока бідність основної маси населення. Осіб, які мають доходи нижче прожиткового мінімуму, — близько 27%. На жаль, надійних порівнянь з радянським періодом немає. Проте емпірично можна констатувати, що тоді практично не було бездомних людей, ніхто не рився у смітниках. Усі мали житло і роботу, безкоштовну охорону здоров'я та освіту. Щоправда, збільшилася забезпеченість населення легковими автомобілями і в середньому житловою площею. Однак при високому рівні бідності це лише ознака зростаючої диференціації доходів, яку статистика не вловлює. Держава майже не впливає на забезпеченість житлом небагатого населення.
Ознакою бідності є скорочення середньої тривалості життя і чисельності населення. За середньою тривалістю життя Україна посідає 150-те місце у світі. Чисельність населення в Україні на початку 90-х років досягала 52 млн. чол., зараз 46 млн. людей. Інститут дослідження соціальних проблем прогнозує чисельність населення до 2050 року в 36 млн. чол. Але якщо Україна увійде до складу ЄС, почнеться відтік населення, подібно до того, що відбувається в Латвії. Це вже зараз проявляється у великій кількості осіб, які працюють за кордоном. Так що євроінтеграційна перспектива для України становить не більше 20 млн. осіб, що давно визначено європейськими прогнозами.
Демографічна перспектива України визначається занепадом малих міст і сіл. А це, у свою чергу, результат занепаду виробництва і відсутності роботи.
Якщо до незалежності України була найбільш високорозвиненою економікою Союзу, то зараз вона за рівнем ВВП на душу населення відстає від Білорусі, Казахстану, не кажучи вже про Росію.
Є всі підстави говорити, що економіка Україна опустилася на порядок, перетворилася в економіку деіндустріалізовану, бідну, сировинну, не здатну до розвитку. Коливання її ВВП носять поверхневий характер, без ознак реального зростання. Невеликий підйом у 2002-2004 роках ґрунтувався на частковому заповненні завантаження не знищених у 90-х роках потужностей, без структурного та якісного оновлення. Він згас безслідно. Зате втрати від хвилі фінансово-економічної кризи в 2008-2009 роках були найбільш значними.
Видно явний провал у 2009 році і продовження зниження в 2010 році. Зараз економіка перебуває у фазі соціально-боргової кризи з високою ймовірністю повторної хвилі гострої фази.
Велику небезпеку, що закриває можливість відродження економіки України, подає ініційоване урядом входження України в зону вільної торгівлі (ЗВТ) ЄС та подальша євроінтеграція. Європейський ринок не потребує українських товарів, крім чисто сировинних, але потребує збуту своїх готових товарів. Включення України в зону вільної торгівлі з ЄС спричинить збільшення імпорту і придушення залишків вітчизняних виробництв, посилить спеціалізацію на сировинному експорті. В кінцевому підсумку це призведе до скорочення і без того низького виробництва та загострення безробіття. Ми вже маємо досвід із входженням у СОТ.
Дотепер всі заходи, що вживаються урядом для пожвавлення кон'юнктури, істотних результатів не дають. Очевидно, потрібен більш рішучий поворот у стратегії розвитку, що враховує реальний стан економіки. Не досить обґрунтовані й забезпечені соціальні ініціативи Президента. Навряд чи вони зможуть дати позитивний імпульс.
Поворот, мабуть, має включати два основних напрями:
-
Реіндустріалізація та підвищення технологічного рівня економіки на основі державних стратегічних планів.
-
Розширення ринків збуту — насамперед продукції з високою доданою вартістю, обмеження споживчого імпорту та збільшення чистого експорту.
У ці напрями має бути включено також підвищення економічної інтенсифікації сільського господарства, насичення внутрішнього ринку і експорт продукції тваринництва.
У завдання державного стратегічного плану підприємствам, центральним органам управління та органам територіального управління пропонується включати заходи щодо створення і розвитку виробництв конкурентоспроможної на світових ринках високотехнологічних видів продукції, а також найважливіших комплектуючих виробів і матеріалів для них.
Державний стратегічний план не повинен охоплювати весь обсяг економіки, а тільки частину, що визначає підвищення технологічного рівня і конкурентоспроможності економіки. Відповідно, підготовку кваліфікованих робітників і інженерних кадрів може визначати державне замовлення, що виходить із потреб високотехнологічних кластерів. Таким чином, держава може активно впливати на підвищення технологічного рівня і конкурентоспроможність економіки, не порушуючи ринкових механізмів і прав самостійних підприємств.
Участь підприємств у виконанні державних стратегічних завдань може стимулюватися вигідними умовами фінансування, кредитування, матеріально-технічного постачання, оцінкою діяльності органів управління тощо.
Розширення ринків збуту і збільшення чистого експорту. Створення та розвиток конкурентоспроможних виробництв і підвищення технологічного рівня продукції може відбуватися в умовах високої економічної активності, наростання попиту і збуту виробленої продукції.
Донині уряди Україні не вміли розширювати і освоювати зовнішні ринки, використовувати цей фактор економічного зростання. Не зуміли використати величезний ринок Росії та СНД, які потребують товари, вироблені в Україні. Багато в чому саме цим пояснюється занепад економіки Україні. Минулі й сьогоднішній уряди України проводять лінію на приєднання України до ринку ЄС. Готуються угоди про зону вільної торгівлі. І практично відкидаються пропозиції приєднатися до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану.
Зіставлення розвитку товарообігу України з ЄС і СНД свідчить про відносну вигідність для України ринку СНД. За минулі роки товарообіг із СНД був більше і зростав швидше. Обсяг експорту України в ЄС становив усього 70% у порівнянні з експортом в СНД. Темпи зростання експорту в ЄС були на 20% нижче, ніж в СНД.
Ринки Росії та СНД більш пристосовані до товарів і коопераційних послуг України, ніж ринки країн ЄС. Росія забезпечує Україну енергоносіями і при взаємовигідній взаємодії може покращувати для України цінові умови та забезпечувати дохід на транзиті до Європи. Нічого подібного не можуть обіцяти ринки ЄС.
Вступ України до Митного союзу економічно більш вигідний, ніж до зони вільної торгівлі з ЄС. Що підтверджується розрахунками науково-дослідних інститутів та Міністерства розвитку і торгівлі України.
Альтернативна можливість підключення України до Митного союзу зовсім не означає політичної інтеграції з Росією. У Росії відбуваються далеко не в усьому позитивні процеси. Україна має зберегти незалежність. Але Росію потрібно використовувати як величезний ринок і як вхід на інші ринки СНД.
Аргументи, офіційно висунуті проти вступу України до Митного союзу, як правило, необґрунтовані. Нібито за законом не допустима наявність наддержавних органів регулювання. Але ж будь-який торговий союз передбачає механізми регулювання та узгодження. Сам ЄС створив розвинену бюрократичну систему насильницького регулювання економічних відносин, які зводять нанівець суверенітет національних держав. Навіть зараз ЄС диктує свої умови Україні по відношенню до судово-правової системи. Україна вже увійшла в договір з ЄС стосовно торгівлі енергоносіями, в якому інтереси України як транзитера ніяк не враховані. Нічого подібного в Митному союзі виникнути не може.
Зона вільної торгівлі з ЄС, як і вся євроінтеграція, Україні вкрай невигідна. Вона подобається правлячим колам і олігархам Україні тільки як можливість красуватися серед еліти ЄС. Це проект особистого себелюбства прошарку, який захопив владу чи крутиться біля неї і нічого спільного з економічними і політичними інтересами нараду Україна не має.
Порятунок, можливість реіндустріалізації і підйому для України може бути на основі митного захисту від ринкової експансії ЄС та пошуку шляхів збільшення чистого експорту. Одна з можливостей у найближчій перспективі — участь у Митному союзі. Що не виключає пошуків і освоєння інших зарубіжних ринків.
Потрібен рішучий зсув економічної політики. Це вимога торкається не тільки діючої влади, а й опозиції. Без такого зсуву жодна політична сила Україні не врятує.
Формування ринкових відносин в Україні. — 2012. — № 9. — С. 22-26.
Пєнська І. О.
Багатовекторність інтеграційного розвитку України
Сьогодні одним із принципових напрямків стратегічного розвитку нашої держави є відновлення міжнародного авторитету України, довіри партнерів і суттєве підсилення політики просування українських інтересів в європейському світовому економічному просторі.
Зовнішня політика є складовою загальної стратегічної політики держави, спрямованої на соціально-економічний і демократичний розвиток, зміцнення суверенітету та національної ідентичності, захист національних інтересів і цінностей, забезпечення безпеки країни та її громадян.
Фактично наша держава, сповідуючи принципи багатовекторності та позаблоковості усі два десятиліття свого існування, намагалася стверджувати себе на світовій арені шляхом балансування між різними геополітичними силами, переймаючись скоріше питаннями власного виживання, аніж стратегічного розвитку.
Коливання зовнішньої політики України, що відбуваються разом зі змінами міжнародної політичної кон'юнктури, свідчать про її певну геополітичну невизначеність. Але це не тільки українська проблема. Вона є перешкодою у розбудові нової Європи, у закріпленні та посиленні позитивних цивілізаційних та геополітичних зрушень на континенті, що відбуваються в останній час. Наша держава привертає значну увагу з боку міжнародної спільноти і відіграє роль важливого, хоч і пасивного, чинника регіональних міжнародних відносин.
В умовах глобалізації Україна, як ніколи раніше, стоїть перед історичним вибором визначення свого майбутнього — або шляхом модернізації та радикальної перебудови суспільно-економічного життя отримати нові можливості розвитку країни, або, пускаючи суспільно-політичні процеси на самоплив, поступово периферію світового розвитку і приректи країну на неминучу деградацію.
Зовнішня політика нашої держави визначена Законом України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики України» (2010 р.), який позиціонує Україну як європейську позаблокову державу, що здійснює відкриту зовнішню політику і прагне співробітництва з усіма заінтересованими партнерами, уникаючи залежності від окремих держав, груп держав чи міжнародних структур.
У системі міжнародних відносин Україна повинна стверджувати свій статус як рівноправного суб'єкта, надійного партнера у вирішенні питань міжнародної політики та безпеки, особливо щодо країн близького оточення. Це зумовлено її потенціалом як великої європейської демократичної країни, значної регіональної держави, яка має свою частку відповідальності за мир, стабільність і розвиток регіонального геополітичного простору.
Включення України у світову економічну і політичну систему, включення у глобалізаційні процеси, а також проведення політики модернізації у зовнішньому вимірі можливе у трьох основних варіантах:
1) через євроазійську геополітичну модель (реінтеграційні проекти, Митний Союз тощо);
2) через європейську інтеграцію (включаючи демократичні та соціально-економічні перетворення);
3) самостійне просування на глобальні ринки та пошук власного місця у світовому розподілі праці виходячи з наявних можливостей та ресурсів.
Певною мірою ці процеси можуть розвиватися у всіх трьох площинах поки не почнуть входити між собою у суперечність. Тоді постає питання вибору між ними або їх узгодження між собою, що вимагає від держави значної гнучкості і вміння відстоювати власні інтереси. Таке узгодження можливо здійснити, якщо у кожному з напрямів будуть задіяні притаманні йому виміри співробітництва за умови збереження єдності зовнішньополітичного курсу. У випадках, коли таке узгодження стає практично нереальним, вибір має здійснюватись на користь домінуючої зовнішньополітичної стратегії, яка визначена оптимальною для держави, її розвитку та національної безпеки.
Таким чином виникає питання про те, який з названих трьох варіантів здатний виконати необхідну системно-організуючу роль.
Генеральною лінією української політики у близькій перспективі визначено активну цілеспрямовану інтеграцію у європейську спільноту на основі істотних трансформацій соціально-економічного і соціально-політичного типу. Це визначено історичним шляхом розвитку української держави, її географічним розташуванням та закріплено у законодавстві. Європейський Союз включає розвинуті демократичні країни, що дотримуються спільної системи цінностей. Таке об'єднання створює ядро тяжіння для інших європейських держав демократичного напряму розвитку, які прагнуть включитися у європейський економічний, політичний і безпековий простір.
Привабливість інтеграційної моделі, яку демонструє Європейський Союз, полягає у досить оптимальному для глобалізованого світу співвідношенні національних інтересів окремої держави і інтересів спільноти у цілому.
Стратегічні рішення тут приймаються на основі об'єднання системи прийняття рішень або, у випадку зовнішньої політики, на основі принципу консенсусу; а якщо існують суперечності, вони долаються шляхом переговорів і компромісів. Євроінтеграційна модель демонструє досить прискорене просування до європейських стандартів життя та високого рівня економічного розвитку. Водночас, реальне просування України шляхом інтеграції в Європу потребує глибоких політичних та економічних трансформацій, тобто перетворення її у європейську державу з відповідними стандартами внутрішньої та зовнішньої стабільності і безпеки.
Україна знаходиться в Європі географічно, вона є елементом масштабних процесів, що розгортаються на Європейському континенті, але цього недостатньо, щоб забезпечити країні право приєднання до ЄС. Поки що Україні нема з чим йти на Захід, окрім сировинних ресурсів та дешевої робочої сили, що значно стримує розвиток паритетних взаємин і стримує активізацію зусиль в цьому напрямку.
Україна крок за кроком просувається до Західної Європи, шукаючи можливості узгодження спільних інтересів. Відносини з ЄС ґрунтуються на конкретних угодах та програмах партнерів.
Основними напрямами інтеграційного процесу України до Європейського Союзу стратегія визначає: адаптацію законодавства України до законодавства ЄС; економічну інтеграцію та розвиток торговельних відносин між Україною і ЄС; інтеграцію України у ЄС у контексті загальноєвропейської безпеки; політичну консолідацію і зміцнення демократії; адаптацію соціальної політики України до стандартів ЄС; культурно-освітню і науково-технічну інтеграцію; регіональну інтеграцію України; галузеву співпрацю.
До основних чинників, що заважають вступу України до ЄС, належать: відсутність реально функціонуючої ринкової економіки; відмінність нормативно-правової бази України від єдиних законодавчих норм ЄС; невідповідність структури економіки України пріоритетам розвитку ринку ЄС; неспроможність українських підприємств конкурувати за, єдиними правилами із західними компаніями; нездатність України робити внески до бюджету ЄС через важкий фінансовий стан, повільність у проведенні економічних реформ, відсутність помітних результатів внутрішніх соціально-економічних трансформацій, високий рівень корупції та економічної злочинності, невідповідність нашого законодавства і стандартів існуючим в Європейському Союзі нормам тощо.
Сучасний стан відносин ЄС з Україною можна визначити як певну паузу, яка відбиває настрої вичікування. Європейський Союз усвідомлює невідповідність України інтеграційним критеріям, займаючи обережну позицію щодо України та очікуючи скільки-небудь істотних економічних успіхів.
Важливим напрямом інтеграційних зусиль України у контексті реалізації зовнішньоторговельного потенціалу стала її участь у реалізації проекту щодо створення ЄЕП у складі Білорусії, Казахстану, Росії та України.
Метою формування ЄЕП є створення умов для стабільного й ефективного розвитку економік держав-учасниць і підвищення рівня життя населення.
Держави-учасниці прагнуть сприяти:
— розвитку торгівлі та інвестицій між державами-учасницями, що забезпечуватиме сталий розвиток економік держав-учасниць на основі загальновизнаних норм і принципів міжнародного права;
— створенню можливостей для розвитку підприємницької діяльності шляхом встановлення гармонізованих систем регулювання та інтегрування інфраструктурного комплексу;
— інтеграції та нарощуванню економічних потенціалів держав-учасниць з метою підвищення конкурентоспроможності економік держав-учасниць на зовнішніх ринках.
Співробітництво з країнами СНД розглядається як стратегічний пріоритет України. Проте інтеграційні процеси в СНД йдуть важко й суперечливо через неоднакове осмислення цілей організації різними країнами-членами. Так, Україна не бере участі в оборонних структурах СНД, оскільки це суперечило б її статусу. Економічна інтеграція також гальмується взаємним непорозумінням.
Незважаючи на труднощі, якими супроводжується співробітництво членів СНД в його межах, ця організація має для України важливе значення. Для нас економічний простір СНД є потенційно широким ринком збуту наших товарів і джерело постачання необхідної сировини (особливо енергоносіїв), машин і обладнання, товарів широкого вжитку. На країни СНД припадає понад 40 % зовнішнього товарообігу України. Збереглося ще чимало виробничих зв'язків між підприємствами України і колишніх республік СРСР. Хоч і дуже повільно, але здійснюються просування до утворення економічного простору в межах СНД. Більшість країн має безвізовий режим, що полегшує вільне пересування робочої сили. Налагоджуються на новій ринковій основі виробничі й комерційні зв'язки між підприємствами країн-членів, розвивається співробітництво в кредитно-фінансовій сфері.
Зовнішньоекономічна діяльність України з країнами СНД регулюється національним законодавством і Статутом СНД.
Особливе значення має відновлення розірваних міжреспубліканських торгових і комерційних зв'язків. Цей розрив вкрай негативно позначився на економіці держав СНД і серйозно посилив структурну кризу. Тому завдання формування нового інтеграційного механізму набуло життєво важливого значення.
Намагаючись дистанціюватись від реінтеграційних процесів в СНД і значно поступаючись західним європейським сусідам за темпами суспільних перетворень, Україна посідає в обох регіонах периферійне становище. Цьому також сприяє і поширення в країні орієнтації на ізоляціонізм, яка набуває зовні різноманітних форм — починаючи від закликів ввести візи для громадян ЄС і закінчуючи масштабними проектами, у яких Україна, у ролі «моста» між РФ та ЄС мала б отримати впливове місце у новітній системі безпеки, орієнтованій на євразійський простір.
Однак «міст», попри усю важливість цієї конструкції, не належить до жодної із сторін, які він поєднує, ним лише користуються. Очікувати, що Україна у ролі «мосту» може отримати право голосу, тобто бути суб'єктом — нереалістично. Беручи до уваги нинішню послаблену міжнародну позицію України, не варто очікувати, що пропонований нею підхід, спрямований на об'єднання «ключових держав Євразії», буде позитивно сприйнято цими країнами. Складається враження, що претендуючи на особливу і амбітну роль у євразійському просторі, Україна насправді прирікає себе на участь у чужій грі. Вихід із геостратегічного вакууму можливий, насамперед, шляхом структурної модернізації економічного потенціалу України, поглиблення євроінтеграційних процесів і масштабної цілеспрямованої експансії в напрямку взаємодії з новими центрами світового зростання.
Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провів кількісну оцінку варіантів регіональної інтеграції України. Результати кількісної оцінки підтверджують аналітичні висновки і показують перевагу ЗВТ з ЄС порівняно з інтеграцією в РБК МС. Створення глибокої і всеосяжної ЗВТ з ЄС, безумовно, буде в економічних інтересах країни. Експортери Україна отримають ширший доступ до великого і стабільного ринку, тоді як українські компанії зможуть імпортувати передові інвестиційні товари за нижчими цінами, тим самим підвищуючи свою конкурентоспроможність. Переваги від участі України в митному союзі з Росією, Білоруссю і Казахстаном будуть досить обмеженими, оскільки Україні вже користується режимом вільної торгівлі з країнами СНД.
Крім того, вищі імпортні тарифи в рамках РБК МС означають, що Україна в разі приєднання зіткнулась би з вищими витратами на імпорт, що змінює регіональні торговельні потоки на користь Росії, Білорусь і Казахстан, що зумовлює згортання торгівлі. Враховуючи, що ЄС є найбільшим постачальником інвестиційних товарів і товари тривалого користування в Україну, дорожчий імпорт з ЄС призведе до сповільнення модернізації і перешкоджатиме довгостроковому економічному розвитку.
Крім того, членство в Митному союзі з Росією, Білоруссю і Казахстаном фактично не сумісне з зобов'язаннями України перед СОТ, а також зі створенням глибокої і всеосяжної ЗВТ з ЄС, оскільки митний союз має свій власний орган, яка має право проводити нову регіональну інтеграцію на імені країн-членів Союзу.
Підводячи підсумок, з економічної точки зору здається нерозумним для України ставати членом Митного союзу, приєднуючись до Росії, Білорусь і Казахстан в цій ініціативі регіональної інтеграції. Отже, стратегічне рішення щодо майбутньої політики України в сфері торгівлі та регіональної інтеграції має бути чітко спрямовано на створення ЗВТ з ЄС.
Багатовекторність зовнішньої політики — дуже поширене явище, якого на певному етапі розвитку дотримуються чимало країн. Для України цей етап не може тривати довго, адже її головні стратегічні партнери мають різні суспільні цінності та пріоритети, а постійне пристосовування до кожного з них призводить до розпорошення матеріальних та інтелектуальних ресурсів, до пасивної ролі у світових геополітичних процесах, до втрати стратегічної перспективи. Отже, Україні потрібно розробити таку геополітичну стратегію, яка б дала змогу їй стати активним суб'єктом геополітики за умов збереження економічного та політичного суверенітету, захисту її національних цінностей та соціально-культурної ідентичності.
Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. — 2012. — № 3. — С. 6-10.
Ткаченко І. В.
Проблемні питання європейської інтеграції України
Питання євроінтеграції стоїть на порядку денному в Україні відтоді, як у 1991 році на політичній карті світу з'явилася незалежна українська держава. Проблема пошуку свого місця в світі й до сьогодні найважливіше питання у міжнародній політиці України, яке за час самостійного існування так і не набуло реальних обрисів. Як і у випадку з перманентними реформами, які мали б докорінно змінити українське посткомуністичне суспільство, майже 20 років незалежного існування минули марно — в Україні і реформи, і власне євроінтеграція були і залишаються деклараціями, а вступ до європейської сім'ї народів, як показує досвід, — горизонтом, який віддаляється по мірі наближення до нього.
Саме прагнення вступу до Європейського Союзу в Україні не викликає заперечень, адже вступ до ЄС не стільки політичне переконання, скільки усвідомлене прагнення кожного громадянина, незалежно від його політичних симпатій і переконань, до кращого життя, не стільки мета політичних еліт чи окремих громадян, скільки напівсвідомий потяг українського суспільства зберегти власну національну ідентичність в умовах викликів XXI століття. Стратегічний курс України на входження у європейський простір визначений історією українського народу як європейського у своїй суті і сформований та закріплений на законодавчому рівні ще на початку незалежності України.
В глобалізованому світі XXI століття інтеграція України до європейського цивілізаційного простору, поєднана з одночасним розвитком динамічних взаємин з Росією, Японією, Китаєм, Індією, Бразилією сприятиме адаптації нашої країни до змін, що відбуваються, та досягти високих соціальних стандартів життя.
Для реалізації цієї мети необхідні, перш за все, консолідовані зусилля політичних еліт України та всього українського суспільства. Це стосується, насамперед, вміння захищати державні інтереси саме України, а не її сусідів, що має забезпечити Україні достойну роль у міжнародному поділі праці. Необхідно повсякденно покращувати імідж України в світі, здійснюючи реформи, а не лише говорячи про них, курс на вдосконалення законодавства та демократизацію українського суспільства.
Очевидно, що для реалізації поставленого завдання (якщо воно актуальне на сьогодні для влади та політичних еліт країни) Україні необхідно усунути ряд перешкод. В першу чергу це стосується уміння відстоювати національні інтереси — економічні, культурні, мовні, релігійно-церковні тощо, ефективної участі у міжнародному поділі праці. Реалізація цих завдань на практиці для України може означати не лише реальну перспективу входження до ЄС, але й виконання поставленої Президентом України мети — входження держави до 2020 року у число країн з високим індексом розвитку.
Розвиток української держави, її реформування і наближення до критеріїв, які дали б підставу претендувати на входження у перспективі до Європейського Союзу, є тривалим і багато в чому болісним процесом. Але при цьому для України він, як свідчить досвід наших західних сусідів у регіоні Центрально-Східної Європи, аж занадто затягнувся. Причина — неефективні "реформи" в Україні, а також власна позиція Європейського Союзу щодо можливого вступу України.
Попри в цілому несприятливі обставини, характерні для посткомуністичного українського суспільства, подібні проблеми характерні для всіх країн колишніх СРСР і Варшавського договору.
Слід активно використовувати позитивний досвід, накопичений ними упродовж останніх 20 років, зусилля, успішний прояв яких — входження у європейську сім'ю народів.
Те, що Україна потребує зовнішньої підтримки в реалізації європрагнень — незаперечний факт. Українська держава не має достатніх ресурсів, щоб переконати Європейський Союз у позитивних наслідках від свого приєднання до нього. Важливо не лише поступово формувати позитивний імідж України та демонструвати відданість ідеалам європейської демократії. Перевіряючи Україну на відповідність чітко визначеним критеріям розвитку суспільства, ЄС відчуває вмотивовані сумніви з приводу України як невід'ємної частини європейського світу. Хай би скільки не доводили, що Україна — держава, яка розташована в самому центрі Європи, це далеко не факт у геополітичному сенсі. Європа ще не визначила остаточно свого ставлення до України та її перспектив, так само я к і Україна стоїть на роздоріжжі — з однієї сторони ЄС і високі стандарти добробуту, з іншого — Росія з ідеєю "русского мира" та спільного "братського" минулого. Саме ЄС і Російській Федерації належить вирішальна роль у тому, якій бути майбутній Україні. Третьою, і вирішальною, зацікавленою стороною є сама Україна і подолання нею ряду протиріч і недоліків внутрішнього розвитку.
Сам підхід ЄС до України полягав у фактичній відмові останній не лише на повноправне, а навіть і на асоційоване членство в Євросоюзі. Україна фактично підштовхувалася до подальшого її втягування в зону впливів Москви. Аргументи щодо того, що у такий спосіб відроджується євразійська політична могутність, на європейських чиновників враження не справляли. Ще більше ця тенденція посилилася після розширення ЄС у 2004 р., після чого зміни в Центральній Європі почали розглядатися як остаточні.
Складається враження, що уявна межа Європи для європейців — східний кордон Польщі. А Україна, в свою чергу — сусід, а не можливий учасник об'єднання. Це сприйняття останнім часом посилюється як внаслідок реального розчарування європейців українською перманентною політичною кризою, так і внаслідок негативних популістських емоцій на фоні фінансової кризи з приводу мігрантів, які підірвуть економічний добробут і зруйнують системи соціального захисту.
Крім того, ставлення до України визначається тим, що до сих пір неможливо схилити український уряд до впровадження глибоких системних змін. Таким чином, ЄС має надзвичайно дієвий аргумент у стримуванні євроінтеграційних прагнень України, адже логічно, що країна з низьким рівнем економічного і соціального розвитку, корумпованим і неефективним апаратом державного управління апріорі не відповідає критеріям претендента на вступ до ЄС.
Взаємини з Російською Федерацією також значною мірою визначають майбутні геополітичні перспективи України. Ностальгія за імперським минулим в Росії проявляється у постійному намаганні втягнути Україну до сфери своїх геостратегічних інтересів.
Аналіз тенденцій розвитку українсько-російських відносин в останні роки доводить, що небажання Росії бачити Україну в колі європейських держав набуло рис цілеспрямованої політики з метою включення її в більш жорстку систему залежностей від Москви — аналогічно до "білоруського варіанта".
В питанні вибору між двома світоглядами, європейським та євразійським, необхідно, перш за все, зважати, що Україна не частина втраченої Росією, а самодостатня держава, що географічно, культурно та історично належить Європі. І ця ідентичність постійно доповнюється усе новими політичними та економічними складовими. Про європейський вектор у зовнішній політиці свідчать і дії Президента та Уряду України, направлені на лібералізацію візового режиму з ЄС, проведення переговорів щодо асоціації, зони вільної торгівлі тощо.
На сьогодні українська влада не здатна подолати розкол в українському суспільстві і забезпечити належним чином висвітлення переваг членства України в ЄС та НАТО, що особливо помітно на сході та на півдні нашої держави.
Одними з ключових проблем, розв'язання яких сприятиме консолідації українського суспільства навколо європейської парадигми розвитку, є питання національної історії, мовної практики та релігійно-церковної сфери.
Підсумовуючи запитаємо — чи означає усе сказане, що Україна абсолютно не має шансів на входження до складу Європейського Союзу? — Звичайно, що це не так! Українцям слід пам'ятати, що у світі і надалі пануватиме правило: міждержавні відносини не будуються на альтруїзмі, а визначаються інтересами. Україна тоді буде членом ЄС, коли той буде в цьому зацікавлений. Варто усвідомлювати, що Україні потрібно докласти ще багато зусиль для набуття необхідних Європі чеснот — адже без внутрішніх позитивних змін, динамічного суспільного розвитку досягти членства в ЄС неможливо.
Ключовим моментом, який українська сторона повинна донести до своїх європейських колег, це розуміння незавершеності об'єднання Європи — до тих пір, поки будь-яка країна (у тому числі й Україна) не входить до складу Європейського Союзу, об'єднання не можна вважати завершеним, а розширення успішним. Ми просто зобов'язані спрямувати канал політичної думки ЄС щодо України в руслі неминучості членства України в його складі. Це буде, звичайно, складно, адже для дуже багатьох європейців Україна вже остаточно опинилася за межами Європи. Але разом з тим успішні дії наших слов'янських сусідів по регіону Центрально-Східної Європи показують, що в цьому немає нічого неможливого.
Для успішного здійснення своїх прагнень Україна може скористатися перевагами, наприклад, Східного партнерства, а це — нові посилені угоди між ЄС та країною-партнером, створення поглиблених зон вільної торгівлі, лібералізація візового режиму з можливістю започаткування візового діалогу, створення спеціальної програми допомоги для зміцнення адміністративної спроможності країн-партнерів.
Сьогодні слід поставити завдання якісного наповнення вже визначеного курсу конкретним змістом, визначити пріоритети та надати їм відповідне інституційне забезпечення. А, отже, лише досягнення стандартів держави, яка гідна бути членом ЄС, надасть Україні реалістичну можливість якщо не безумовного членства в об'єднанні, то принаймні дозволить досягти задекларованого Президентом України входження до числа країн з високим індексом розвитку.
Вісник КНУ ім. Т. Шевченка. — 2012. — Вип. 109 :
Філософія. Політологія. — С. 73-76.