Будугай О.Д., Будугай А.О. «Козацька літератка» на дорозі до нових читачів / Вісник Переяславщини. – 2009. – 06 березня. – С. 14.

 

Ольга та Андрій Будугаї

 

«Козацька літератка» на дорозі до нових читачів

17 лютого в Київській спеціалізованій козацькій школі І-ІІІ ст. №207, що на проспекті Лісовому, №33-А (директор Оксана Бєлкіна), під орудою керівника громадської організації Спілка жінок України «Берегиня» Марії Михайлової відбувся семінар з проблем поліпшення виховної роботи в козацькому дусі з молодим поколінням незалежної України.

Після спільної молитви і благословення головного капелана Спілки офіцерів України отця Сергія на семінарі виступили головний отаман Українського козацтва Володимир Михайлов, відомий журналіст і досвідчений представник генеральної козацької старшини Анатолій Зубков, генеральний бунчужний і засновник незалежної газети «Рада козацька» Віталій Опанащук, директор Яхницького ліцею-інтернату, що на Лохвиччині Полтавської області Станіслав Федченко та інші козаки, а також заступник директора з виховної роботи Бурштинської ЗОШ №3, що в Івано-Франківській області Любов Піцун, берегиня-поетеса й артистка циганського Вінницького театру «Шатро» Наталія Сенченко, берегиня-вчителька Євпаторійської ЗОШ №15, донька отамана Єпаторійського козацького товариства Леоніда Федорука Ольга Слободянюк, голова Центру патріотичного виховання та об’єднання навколо Президента України членів Спілки офіцерів України та членів їхніх сімей Нонна Хоніч, а також берегині з осередків Київщини, Донеччини, Черкащини, Херсонщини, Дніпропетровщини, Полтавщини та ін.

Козаки провели свою козацьку раду, берегині поділилися досвідом роботи, вели мову про поліпшення патріотичного виховання дітей і молоді. У цей день у школі, яка гостинно прийняла учасників семінару, серед учнів-козачат 5-6 класів стартувала гра «Джура». Діти мали пройти класами-загонами 5 станцій, виконати завдання на перевірку знань і вмінь з козацького життя. На початку гри на сцені актового залу школи майстри бойового гопака під керівництвом президента Київської федерації бойового гопака Володимира Шерстюка показали перед гостями-дорослими й учнями-козачатами елементи рукопашу, лицарські вправи з ціпом, довбнею, булавою, косою, палицею тощо.

У рамках семінару автори цих рядків презентували свій навчально-методичний посібник «Сторінки історії Запорозького козацтва», відгук про який члена НСПУ Наталії Павлик з’явився на шпальтах «Вісника Переяславщини» цього ж дня, 17 лютого 2009 року. Користуючись нагодою, щиро дякуємо і рецензентці, і редакції вісника за увагу до нашої книги.

Постійні читачі газети вже знайомилися з поезіями із циклу «Козацька літератка» в старій редакції. Ці вірші частинами друкувалися на сторінках «Вісника Переяславщини» в рубриці «Історія і сучасність», починаючи з 16 листопада 2004 року (№№ 89, 93, 97, 99, 101). Цей навчально-методичний посібник «Сторінки історії Запорозького козацтва» з позакласної роботи для загальноосвітніх навчальних закладів із використанням збірки поезій Ольги та Андрія Будугаїв «Козацька літератка» побачив світ у Переяслав-Хмельницькому видавництві «ПП СКД».

Посібник містить передмову, методичні поради, оновлений цикл із 57 віршів для дітей молодшого й середнього шкільного віку «Козацька літератка», сім сценаріїв літературно-історичних свят («Зародження Січі», «Віра запорожців», «Козацька старшина і клейноди», «Виступ козака Забави», «Козацький побут», «Військове мистецтво запорожців», «Козацькому роду нема переводу!»), вікторину «Чи знаєш ти добу козаччини?», тести на перевірку знань з історії Запорозького козацтва, цикл тематичних статей про козацтво для шкільної стінгазети, альманаху або радіогазети «Зустрічі з козаком Андрієм Певним», а також громадянську й філософську лірику Ольги та Андрія Будугаїв. Матеріали посібника можна використати на уроках, у позакласній роботі з учнями: святкуванні Дня Запорозького козацтва – 14 жовтня, при підготовці й проведенні посвяти в козачата тощо.

Збірка поезії для дітей «Козацька літератка» – плід співпраці авторів і художниці Лариси Посух з м. Кременця, що на Тернопільщині. Малюнки Лариси Дмитрівни оживили поетичні рядки, її ілюстрації з неповторними постатями дорослих степових лицарів і юних козачат, зображеннями клейнодів, зброї, предметів побуту на Січі вдихнули життя в сторінки книги. Для ілюстрації віршів про патріотизм, віру й духовні пошуки козаків використані малюнки кременецького художника Ніла Зварунчика. Ніл Григорович виконав їх в оригінальній формі писанок, розмальованих близькими серцю кожного українця архетипними символами: храмів, дзвіниць, чаші з дарами, буйною клечальною рослинністю.

Кольорові вставки-світлини речових експонатів запорозьких святинь і зброї, які зберігаються в музеях України, а також репродукції фрагментів картин на козацьку тематику І. Рєпіна, С. Васильківського, М. Самокиша, А. Монастирського унаочнили запропонований у посібнику матеріал.

Автори щиро дякують за поради, підтримку, сприяння у виданні посібника шановним добродіям: почесному мешканцеві села Єрковці козакові Михайлові Гичу; науковим співробітникам НІЕЗ «Переяслав» Валерію Мормелю, Миколі Товкайлу, Валентині Лялько, Людмилі Набок; директору ТОВ «Партнер-ТВ» Володимиру Лисюченку; професорам-рецензентам Сидору Кіралю, Ганні Токмань, Миколі Луцюку; доцентам Олександру Колибенку й Оксані Тарапон; старшому вчителеві ЗОШ №1, досвідченому історику й вихователю юної козацької зміни Галині Гоцкало; приватним підприємцям Ельвірі та Юрію Шкарупіним; фахівцям поліграфічної справи: керівникам ПП «СКД» Людмилі та Сергію Мирончукам, Сергію Мевші та Андрію Ковальову. Вдячні також аспірантові Інституту мови і літератури місцевого ДВНЗ Сергію Литвиненку за допомогу в редагуванні й верстці, за оригінальний дизайн обкладинки видання з використанням світлини члена літстудії «Дитинець» Олександра Хоптинця.

Приємно, що учасники Київського семінару зацікавилися посібником, його примірники поповнили бібліотеки України, потрапили до рук людей, які працюють безпосередньо з дітьми, тобто, виражаючись словами із рецензії Наталії Павлик, теж уболівають «про духовне здоров’я юного покоління». Добре, що в непростий для нашої Батьківщини час такі ентузіасти є на всіх теренах рідної землі.

Переяславській громаді посібник був презентований на святкуванні Міжнародного дня рідної мови, яке стараннями міських відділів культури, освіти, Товариства української мови Імені Т. Шевченка «Просвіта» відбулося в актовій залі Будинку освіти 20 лютого. Зацікавлені в патріотичній роботі зі школярами освітяни-філологи й історики, організатори виховних заходів, працівники культури можуть ознайомитися з посібником в центральній районній бібліотеці та в шкільних бібліотеках міста й району. Сподіваємося, що книга, започаткована на священній землі січовиків-запорожців і завершена на славній козацькими подвигами землі Переяславщини, знайде відгук у серцях українців. Бажаємо успіхів у вихованні молодого покоління незалежної України в дусі найкращих козацьких традицій!