Будугай О.Д. «Ворота в Небо». Перша книга літстудії «Дитинець» / Вісник Переяславщини. – 2008. – 21 листопада.  С. 13.

 

Ольга Будугай,

керівник літстудії «Дитинець»,

доцент кафедри літератури  і методики навчання ПХДПУ

 

Презентація альманаху до ювілею літстудії «Дитинець»[1]

П’ять років. Багато це чи мало? Для творчого колективу нашої літстудії це свято й значна подія. До того ж ювілей співпадає зі святом 9 листопада – Днем української мови та писемності. Літстудійці приурочили до цієї дати презентацію альманаху «Ворота в Небо», про який уже писалося на шпальтах «Вісника Переяславщини».

П’ять років тому, в кінці жовтня 2003 року, студія «Дитинець» була організована з ініціативи завкафедри літератури і методики навчання професора Ганни Токмань. Її урочисте відкриття відбулося 9 листопада 2003 року. Про це тоді писалося у газеті «Вісник Переяславщини», у матеріалі «Університетська літстудія: перші кроки». Літстудійцями стали уродженці Переяславщини Оксана Шеремета, Анна Приходько, Олександр Шакула, Аліна Заверткіна, Сергій Зражевський. Із Переяславом поєднали свою долю автори Сергій Литвиненко, Валентина Капась, Іванна Невертій, Аліна Ільницька, Юлія Дядюсь.

На презентації виступили самі літстудійці, а також автори рубрики «Літературна сторінка» університетської газети «Педагогічні обрії». Твори випускників, які нині вже самі стали педагогами й опікуються філологічно обдарованою молоддю в різних навчальних закладах України, виразно й схвильовано декламувала юна зміна, студенти молодших курсів. Свято показало наступність поколінь шанувальників художнього слова. Адже слово брали 39 студентів 1-6 курсів, викладачі, бібліотекарі, аспіранти-філологи.

Тепло привітали студійців керівник Інституту мови та літератури професор Ганна Токмань, відомий дослідник спадщини Григорія Сковороди Григорій Верба, поети-члени НСПУ Наталія Павлик і Олег Князенко, які презентували свої ліричні збірки. У вінок поезії гармонійно вплелися й пісні у виконанні Сергія Гавари (пісня під гітару на текст Андрія Будугая «Шлях до світла»), Інни Дробуш, Інни Легенької, Лілії Сушко, Юлії Коцур.

Альманах «Ворота в Небо» вийшов у світ у видавництві «ПП СКД» за фінансової підтримки спонсорів і великих зусиль старости літстудії Сергія Литвиненка та тодішнього редактора газети «Педагогічні обрії» Андрія Будугая. На сьогодні альманах уже потрапив до освітян, працівників культури не тільки Переяславщини, а й інших куточків України, оскільки нові примірники видання вже отримали шкільні та районні бібліотеки населених пунктів України, де навчалися до вступу в ДПУ автори. Отже, географія альманаху складає дев’ять областей України, є примірники, передані в Росію, Болгарію і Францію. Приємно, що про цю книгу йшла мова і на шпальтах видань Переяславщини й інших ЗМІ України. Зокрема відгукнулися дописувачі Житомирщини та Київщини.

Пропонуємо враження від презентації студентів-філологів 2-3 курсів:

Лілія Сушко: «Презентація вдалася на славу. Приємно поділитися своїми творчими надбаннями із глядачами, а ще приємніше послухати інших авторів. Із задоволенням повторила б це свято. Упевнена, що це неодмінно станеться згодом, адже «Ворота в Небо» – це лише старт довгої літературної стежини».

Юлія Гордієнко: «Під час презентації в залі панувала незвичайна атмосфера. І глядачі, й читці були єдиним цілим. Збірка свідчить про велике натхнення й грандіозну працю над книгою її авторів».

Олена Штефан: «Альманах «Ворота в Небо» – це чисте джерело, у якому відбивається людська душа. Слова поезії й пісень, що пролунали на презентації, дійшли аж до серця. Найбільше сподобався вірш Анни Шевченко «Дві обручки».

Тетяна Кабанова: «Як учасниця й слухачка презентації, я сповнена приємних емоцій. Сподіваюся, що альманах є лише початком у творчості студентів».

Олександра Озадовська: «Радію, що серед студентів є стільки талантів. Тексти, покладені на музику, змусили серце битися частіше, дійшли до глибини душі. Нас переповнює стільки неповторних і справжніх переживань…».

Наталія Василенко: «Такий альманах повинен мати кожен студент нашого університету й пишатися ним».

Віта Круглова: «Було дуже приємно на цьому заході, адже усі присутні з’єдналися в одному духовному пориві, відчули силу слова і гнучкість рідної мови, усвідомили себе частинкою незрівнянного світу літератури. Ми доторкнулися до душ поетів, по-іншому подивилися на людей, отримали невимовний заряд натхнення, людяності, доброти. Такі події допомагають нам легкою ходою ступати по життю, усміхатися сонцю, незважаючи на негаразди».

Наталія Лисенко:«Узявши участь у читанні поезій з альманаху, відчула тепло й велику духовну працю, закладену в збірці…».

Тетяна Швець: «Для мене альманах є чимось незвичайним, оригінальним, це країна, яка мене заполонила й очистила. Коли я розгорнула першу сторінку, то вже було важко закрити його: хотілося дізнатися про те, що буде на наступних сторінках. Напрочуд оптимістичною, сильною є поезія Ольги Березинець».

Ольга Артюхова: «Завдяки літстудії молодь має можливість творчо розвиватися. Можливо, серед них є ті, які стануть новими відомими постатями в українській літературі?»

Охочі можуть знайти книгу в бібліотеках міста й району. Уклін усім, хто допоміг у виданні альманаху, хто добрим словом відгукнувся про опубліковані в ньому твори.

 


[1] Назва статті була змінена редакцією, але більш правильною авторка вважає власну назву.