Краєзнавча діяльність бібліотеки: історія і сьогодення
Н. Гудимова, І. Цуріна, методисти Національної парламентської бібліотеки
Автори відзначають, що зараз спостерігається значне пожвавлення інтересу населення до вивчення історії свого краю, самоідентифікації пересічної особи громадянином України. Саме це зумовило визнання краєзнавчої функції публічної бібліотеки як пріоритетної, дало новий поштовх для її розвитку, адже: 1) соціальною домінантою краєзнавства є формування почуття патріотизму, любові до Батьківщини, відповідальності за її долю; 2) краєзнавство орієнтоване на історико-культурні, суспільні аспекти життя місцевої громади, що сприяє інформаційній підтримці місцевого самоврядування.
Нормативна база краєзнавства: «Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України», затверджене наказом Міністра культури і мистецтв України № 314 від 11.06. 1996 р. (у ньому знайшла реальне відображення сучасна концепція бібліотечного краєзнавства); Укази Президента України: «Про забезпечення підготовки і випуску багатотомного енциклопедичного видання «Звід пам'яток історії і культури України», «Про заходи щодо підтримки краєзнавчого руху в Україні на період до 2010 р.” Важливу роль в активізації краєзнавчого руху відіграли загальнонаціональні акції «Сім чудес України» та «Сім природних чудес України».
Основні напрямки краєзнавчої роботи: інформаційний, освітній, культурно-просвітницький, інтелектуально-дозвільний. Комплексний характер краєзнавства передбачає:
— багатопланову роботу з первинними (повнотекстовими) та вторинними (бібліографічними) краєзнавчими документами;
-
вивчення історії, традицій рідного краю, пошук раніше невідомих даних;
-
співпрацю з людьми, зацікавленими у відновленні та створенні комплексу знань про край та його жителів.
Гарантія успішного здійснення краєзнавчої бібліотечної — створення фонду. При його формуванні слід враховувати такі основні блоки: історичний, народознавчий, географічний, економічний, літературне краєзнавство, видатні люди краю.
До краєзнавчих документів належать:
-
матеріали, пов'язані з даним регіоном своїм змістом, у т.ч. присвячені видатним діячам краю;
-
місцеві твори друку, книги уродженців даної території (незалежно від місця видання);
-
твори про край — видані як у певному регіоні, так і за його межами.
Краєзнавчий фонд накопичується роками і збирати його складно. Краєзнавчі документи збираються і зберігаються постійно, не підпадаючи під ідеологічні чи політичні впливи. Саме тому вони, незалежно від трактування різних подій, не підлягають списанню, а пошкоджені чи зношені матеріали підлягають відновленню.
Чим менший населений пункт, тим менше виходить у світ документів, що конкретно йому присвячені. Тому автори радять детально переглядати універсальні видання — енциклопедії, енциклопедичні словники, довідники, окремі документи загального плану про Україну, область, район, тощо; видання з питань культури, народної творчості, етнографії на предмет пошуку там матеріалів місцевого краєзнавчого змісту. Таку інформацію містять окремі регіональні путівники, мапи, схеми тощо.
Варто робити аналітичний розпис документів, що містять відомості про конкретний населений пункт, і вносити їх до краєзнавчої картотеки. Звернімо увагу: автори наголошують на важливості включення до картотеки й інформацію про документи, де відомості про край містяться в окремих главах, абзацах тощо. Ці матеріали у вигляді ксерокопій чи тематичних добірок включаються у краєзнавчий фонд як самостійні одиниці зберігання.
Суттєва частина краєзнавчого фонду – документи про видатних людей краю: самостійні друковані видання, тематичні добірки статей, формовані «прес-досьє», «порт-фоліо», окремі рукописи тощо. Це стосується і творів авторів-краян. Такі матеріали зазвичай надають місцеві краєзнавці, відомі земляки.
Художня література збирається за такими групами: твори, написані письменниками-земляками (незалежно від змісту), твори про рідний край (незалежно від того, чи є автор його уродженцем).
Потребує ретельного відстеження видавнича продукція зональних видавництв, вихід у світ бібліографічних посібників краєзнавчої тематики, видань обласних універсальних наукових бібліотек. Місцева преса – основне джерело краєзнавчих матеріалів. Публікації з газет і журналів, де є інформація про населений пункт, зберігаються постійно, а всі інші номери цих часописів в умовах, наприклад села, обов'язково слід зберігати 5 років.
Центральні бібліотеки мають переглядати інформаційно-реєстраційні видання Книжкової палати України: «Літопис книг», «Літопис журнальних статей», «Літопис газетних статей» тощо. У разі їх відсутності ознайомлення з ними можна періодично робити в обласній універсальній науковій бібліотеці.
Особливу увагу слід приділити формуванню фонду неопублікованих документів. Це — сімейні архіви, що можуть включати генеалогічні дерева; окремі світлини або альбоми, спогади; добірки журнально-газетних вирізок тощо. Такі матеріали повинні бути зібрані, оправлені і зберігатися у папках, планшетах, коробках тощо з відповідними надписами.
Кумульованими краєзнавчими документами також є тематичні папки вирізок статей із місцевої преси, прес-досьє, дайджести, порт-фоліо, прес-релізи та ін. Орієнтовна схема та послідовність розміщення матеріалів у «прес-досьє», присвяченому конкретній особі: у прямому хронологічному порядку короткі біографічні відомості щодо освіти особи, її професійної діяльності, досягнень у науковій та трудовій сферах, вчених звань, одержаних нагород, наукових, мистецьких праць, публікацій про неї, а також список літератури, використаної складачем.
Види краєзнавчих документів: паперові (книги, журнали, газети, неопубліковані матеріалів), кінофотофонодокументи (фото, слайди, кіноплівки), матеріали звукозаписів (зафіксовані голоси видатних земляків, виступи окремих місцевих фольклорних колективів, проведення краєзнавчих заходів, озвучені краєзнавчі виставки тощо), електронні документи.
Джерела поповнення краєзнавчих фондів: місцеві обов'язкові примірники; дар від авторів на прем'єрах та презентаціях; ділові контакти із видавництвами та видавничими центрами, зв'язки із діаспорою, допомога спонсорів, кошти від додаткових послуг та ін.
Під час опрацювання всі друковані краєзнавчі документи індексуються певними позначками — К (під шифром). Особливо це стосується документів, що надійшли в єдиному примірнику. У невеликій публічній бібліотеці краєзнавчий фонд зосереджується в окремій кімнаті, читальному залі або в спеціально виділеній частині загального приміщення. За наявності достатньої кількості примірників краєзнавчі документи розподіляються між основними підрозділами публічної бібліотеки і розставляються відповідно до розділів загального фонду.
Практикується обмін краєзнавчими документами (при наявності дублетних примірників) між ЦБС; надається можливість копіювання потрібних матеріалів або їхніх частин тим бібліотекам, які не мають цієї інформації.
Розстановку краєзнавчого фонду рекомендується будувати відповідно до прийнятої бібліотечної класифікації. При цьому автори радять забезпечити можливість відкритого доступу користувачів до цього фонду, починаючи з довідкових, інформаційних видань, де є згадки про місто, село, район тощо. У таких виданнях робляться відповідні вставки, закладки тощо, що полегшує роботу з ними. Далі розміщуються видання краєзнавчого змісту за різними галузями знань, художні твори, присвячені краю.
У разі наявності окремого приміщення для музею, краєзнавчої кімнати вся відповідна документація, а також кумульовані матеріали (виписки, вирізки, передруки, рукописи тощо) цієї тематики, фотоілюстративна продукція, збираються там. Для демонстрації картин місцевих художників, предметів народного побуту, зразків старовинного одягу оформлюються художні експозиції.
Доповненням до краєзнавчого фонду є роботи місцевих аматорів, народних умільців (гончарів, скульпторів, вишивальниць тощо).
Краєзнавчий фонд мусить включати й інформаційно-бібліографічні посібники, буклети тощо. Вони розміщуються відповідно до підрозділів фонду і окремо (залежно від кількості примірників кожної назви).
Форми популяризації краєзнавчої літератури.
Популяризація краєзнавчих документів передбачає використання різних форм бібліотечної роботи.
Комплексні довготривалі виставки – створюються, коли неможливо організувати краєзнавчу кімнату. Наповнення: книги, статті, різноманітні предмети, твори народних умільців тощо, місцеві краєзнавчі календарі. Надзвичайна важливо представляти фактографічну інформацію про ту чи іншу подію, пам'ятку, особу з використанням відповідних фотографій та ілюстрацій.
Часто демонструються персональні виставки, присвячені видатним діячам краю, тематичні добірки «Вітаємо ювіляра». Цікавою може стати книжкова фотовиставка «Стара фотографія розповідає…» із світлинами з історії регіону.
Комплексні заходи з популяризації краєзнавчих документів за участю партнерів книгозбірень — краєзнавчі дні (тижні, місячники), читання, презентації, літературні вечори, зустрічі з відомими людьми регіону (вченими, краєзнавцями), конкурси на кращого знавця краю, ігри-мандрівки по рідному краю, клуби та об'єднання краєзнавців, свята сіл, однієї вулиці тощо. Такий комплексний захід, як вечір цікавого краєзнавства, дуже перспективний у плані залучення молоді до читання науково-популярних книг та статей із цих питань.
Плановим і системним вивченням свого краю можна займатися у краєзнавчих об'єднаннях та клубах, створених при бібліотеках. Їхні засідання проводяться у формі екскурсій, бесід, диспутів тощо, під час яких розглядаються малодосліджені та спірні питання, що сприяє поглибленому вивченню теми.
Спеціальні заходи — проводяться для більш глибокого ознайомлення з життям краю та літературою про нього. До них відносяться свята, що відроджують народні традиції та обряди, цикли заходів, присвячені знаменитим місцевим родинам, краєзнавчі уроки, зустрічі-діалоги, історичні екскурсії, уроки історичної пам'яті тощо.
Сучасні форми роботи: слайд-розповідь, радіо-прем'єра книги, краєзнавчі аукціони та турніри, «звукові» виставки. Популярна форма – збирання відомостей про предків, вивчення історій сімей «Мій родовід та край». У руслі цієї роботи створюються генеалогічні об'єднання, які збирають і описують історії поколінь, селянських родин, збирають нащадків одного роду та влаштовують «родинні посиденьки».
Гра «Подорож по рідному краю» дозволяє поєднати інтерес до рідної місцевості з літературою щодо неї. У процесі гри за допомогою книги стимулюється прагнення дізнатися про історію краю та закріплюються знання, отримані під час реальних подорожей.
Історичне краєзнавство означає пошукову роботу з дослідження історії краю, міста, села та складання їхніх літописів, розшук старовинних книг, періодичних видань, фотографій, предметів побуту і т.ін. Робота за творчою програмою ”Пам'ять втрачених сіл” передбачає створення літопису зниклих населених пунктів, що сприяє відродженню історичної пам'яті українського народу.
Літературно-мистецьке краєзнавство передбачає використання таких форм, як поетичні години, мандрівки за книгами, вечори поезії, літературно-мистецькі калейдоскопи краєзнавчого змісту. Доповнення до кожного з цих заходів — конкурс поетичних обдарувань.
Етнографічне краєзнавство є доцільним представити у бібліотеці через «Фольклорний календар», що містить літературу про свята українського народу, а також місцеві звичаї, атрибутику різних свят — писанки, крашанки, вишиванки та ін. Бібліотека може проводити конкурси серед умільців, виставки їхньої творчості, тематичні засідання клубу «Господарочка», уроки народних ремесел, домашнього майстра тощо.
Важлива тема – «Край і екологія». Вона поєднується з іншими напрямами краєзнавства під час проведення комплексних заходів, є важливою складовою екологічного виховання школярів, відбивається у краєзнавчому ДБА.
Вивчення історії бібліотек краю. Доброю традицією стало святкування ювілейних дат бібліотек, відзначення кращих користувачів, бібліотекарів тощо. Цікава форма — виставка-експозиція «Реліквії нашої бібліотеки», де будуть представлені подарунки визначних людей, видання з автографами і т.ін.
Індивідуальна і групова інформаційна робота. Слід враховувати рівень підготовки користувачів, їхні інтереси, освіту, професійну підготовку, вік тощо. Залежно від цього визначаються абоненти індивідуальної та групової інформації. Періодичність інформування, його повнота залежать від обсягів нових надходжень із питань краєзнавства. Індивідуальну інформацію надають представникам влади, місцевим краєзнавцям, вчителям історії, літератури і т.д.
Груповою інформацією забезпечуються спеціалісти різного профілю у тому випадку, коли їм потрібні краєзнавчі знання для розв'язання наукових, виробничих завдань або самоосвіти. Це можуть бути підприємці, фінансисти, фермери тощо, які хочуть більше знати про край, його природу, історію, культуру, а також отримувати відомості щодо галузей народного господарства, промислів і ремесел минулого.
// Шкільна бібліотека. – 2010. – № 7. – С. 49-53.
Публічні бібліотеки Києва в системі розвитку краєзнавства
Ольга Романюк, завідувачка відділу науково-методичної роботи
Публічної бібліотеки імені Лесі Українки м. Києва
У статті висвітлюються основні напрями та форми роботи публічних бібліотек Києва щодо реалізації "Програми розвитку краєзнавства на період до 2010 року ", затвердженої Постановою КМУ від 10.06.2002 р. № 389.
Краєзнавство стало одним з пріоритетних напрямів роботи практично кожної публічної бібліотеки Києва, адже саме це дозволяє зробити бібліотеки унікальними, особливими, перетворює їх на краєзнавчі центри територіальних громад. Бібліотеки не тільки збирають і зберігають краєзнавчі документи, але й здійснюють інформаційне забезпечення краєзнавства. Складові бібліотечного краєзнавства наповнюються іншим змістом у зв'язку з новими умовами існування бібліотек і новими інформаційними технологіями.
Краєзнавчі ресурси. Автор вважає, що вагому частину інформаційних ресурсів краєзнавчого характеру у бібліотеках мають складати документи з питань місцевого самоврядування та організації життєдіяльності місцевого співтовариства: телефони соціальної служби району, склад держадміністрації, години прийому її підрозділів, адреси спеціалізованих шкіл, місць відпочинку, інформація щодо набуття нової спеціальності. Проте, на жаль, жодна з ЦРБ не має повноцінної інформаційної бази документів, що стосуються життєдіяльності місцевої громади. Автор пропонує такі шляхи вирішення проблеми:
— прийняття органами місцевої влади рішення або постанови, що зобов'язало б підприємства, установи, організації (незалежно від форм власності і відомчої приналежності), громадян, що здійснюють свою діяльність на території району, надавати документовану інформацію у центральну районну бібліотеку;
— прийняття владою рішення, що зобов'язало б видавництва різних форм власності передавати у фонди центральної бібліотеки обов'язковий місцевий примірник документів або запроваджувати видавничі проекти регіональної "Бібліотечної серії".
Фонди краєзнавчих документів бібліотек Києва представлені традиційними та електронними виданнями. Значну частку складають самостійно зібрані та створені інформаційні ресурси: конволюти, інформ-досьє, інформаційні стенди, різноманітні інформаційно-бібліографічні посібники, краєзнавчі дослідження і розвідки працівників та користувачів бібліотек, краєзнавчі сторінки сайтів бібліотек, що вміщують великий фактографічний матеріал з різних аспектів життя Києва.
Кожна бібліотека має електронні локальні видання краєзнавчого характеру (наприклад, компакт-диск "Київ. Історична енциклопедія з найдавніших часів до 17 століття" (К., 2000). Із появою в бібліотеках доступу до ресурсів мережі Інтернет багато відповідних матеріалів стали розглядатися як частина краєзнавчих інформаційних ресурсів.
Система довідково-бібліографічного апарату з питань краєзнавства представлена традиційними картотеками та електронними базами даних.
З 1992 року існує і систематично поповнюється електронний каталог Публічної бібліотеки імені Лесі Українки. Він вміщує більше 20 тис. записів документів, значну частину з яких введено відділом краєзнавчої літератури. Електронні краєзнавчі бази даних створені і постійно поповнюються і в цілому ряді ЦБС міста. Частково краєзнавча інформація відображена на сайтах ЦРБ.
У подальшому об'єднання краєзнавчих електронних баз даних в єдину мережу дасть можливість створити єдиний краєзнавчий банк даних. Звичайно, створення ефективної зведеної електронної пошукової системи вимагає методично-технічного забезпечення робіт, координації, супроводу, створення систем передачі даних. Сьогодні це є досить серйозною проблемою.
У традиційних краєзнавчих картотеках застосовуються топографічні, персональні та тематичні рубрики в межах кожного розділу. Виділяються назви історичних місцевостей, промислових підприємств, медичних установ, навчальних закладів, пам'ятних місць, імена видатних особистостей — уродженців Києва, історичних осіб, життя яких пов'язане з Києвом, керівників столичної влади, меценатів, письменників та митців. Самостійною картотекою або у структурі краєзнавчої картотеки виділяється розділ "… район на сторінках преси".
Краєзнавчі картотеки доповнюються тематичними: "Поділ у творах художньої літератури та образотворчого мистецтва", "Рідного міста співці" (Київ у художніх творах) тощо. Велике значення в оперативному задоволенні запитів краєзнавчої тематики має архів виконаних тематичних та фактографічних довідок.
Інформаційна краєзнавча робота включає такі складові:
— інформаційні зони. Куточки, стенди, стелажі, що містять відомості про бібліотеку, послуги, які вона надає, оголошення та вітання зі святами, днями народження активних користувачів, акціями, що відбуваються в місті та районі. Розміщують бібліотеки адреси ділових контактів у районі та місті, інформацію про людей, іменами яких славиться район, телефони соціальної служби, склад держадміністрації, години прийому її підрозділів, адреси спеціалізованих шкіл, місць відпочинку тощо.
— інформаційне забезпечення органів влади. Публічні бібліотеки через загальнодоступність, універсальність ресурсів, продуктів і послуг, кадровий потенціал, максимальну наближеність до місцевого населення, багатофункціональність своєї діяльності є основним соціальним інститутом, здатним повно й оперативно задовольняти інформаційні потреби місцевої влади. Насамперед з питань, що стосуються життєдіяльності територіальної спільноти.
Щотижня для управлінського апарату РДА надсилається краєзнавча інформація за різними темами: повнотекстові довідки, добірки документів за запитами, ксерокопії різних публікацій. Режим – "Запитання — відповідь". У кожному районі видаються інформаційно-бібліографічні бюлетені"… район на сторінках преси".
На сайті центральної бібліотеки існує і постійно поповнюється інформаційний блок "Столиця", що висвітлює поточну діяльність Київської міської держадміністрації у плані соціальної підтримки й захисту населення. Оглядово-аналітична інформація представлена у формі прес-дайджеста матеріалів українських періодичних видань (газет і журналів).
Бібліографічні видання. Бібліографи ЦБС готують дайджести, експрес-інформації з актуальних соціальних питань, конкретизують та опрацьовують матеріали для пам'яток "Як отримати субсидію", "Що необхідно для оформлення пенсії", "Нові соціальні пільги", "Навчання за кордоном" та ін. У ЦРБ до послуг користувачів тематичні папки "Депутати районної ради", "Депутати Київської міської ради". До чергових виборів готуються папки-досьє на кандидатів у депутати "Вибираємо майбутнє".
Видано велику кількість інформаційно-бібліографічних посібників, присвячених окремим місцевостям, святиням, культовим спорудам і релігійним діячам, жінкам, чиї імена увійшли в історію Києва, меценатам і благодійникам усіх часів, видатним діячам у галузі медицини, освіти, науки та ін.
Соціокультурні заходи:
— загальносистемні дні краєзнавства проводяться напередодні Дня Києва. При відзначенні ювілейних дат, пов'язаних з історією окремих районів Києва, дні краєзнавства входять до програми загальнорайонних святкувань. Наприклад, день краєзнавства "Відомі адреси на карті Шевченківського району” був присвячений 70-річчю даного району. Під час загальносистемного дня краєзнавства "Культурне дерево світу з київського коріння" користувачам була представлена інформація про видатних особистостей світової культури, уродженців Києва С. Лифаря, О. Вертинського, Р. Глієра, І. Сікорського, В. Горовиця, М. Бердяєва, М. Булгакова, К. Малевича, М. Носова, В. Некрасова, висвітлено тему "Світовий кінематограф з київських вулиць";
— Дні інформації проводяться на актуальні теми сьогодення з переважанням проблем екології, народознавства та мистецтвознавства;
— загальносистемний конкурс туристичних маршрутів "Київські меридіани туристичної феєрії" засвідчив поєднання краєзнавчої і туристичної діяльності. Кожна бібліотека розробила власний туристично-краєзнавчий маршрут по Києву чи району міста, за якими проводилися заочні подорожі. Бібліотеками обиралися маршрути: екологічний, історичний, меморіально-мистецький, ландшафтно-дендрологічні заповідні місця тощо. Наприклад: "Гоголівськими шляхами Києва", "Краєзнавча мандрівка Теремками", "Мандруємо вулицями Троєщини".
Переважна більшість бібліотек активно включилася в роботу із розробки та видання інформаційно-краєзнавчих путівників: підготовлено цикл біобібліографічних путівників "Вулиці Подолу пам'ятають", прес-досьє "Український туризм".
Любительські об'єднання користувачів бібліотек, які цікавляться історією столиці України, займають гідне місце в системі розвитку краєзнавства. Уже багато років поспіль плідно працюють клуб шанувальників старого Києва, групи за інтересами "Киянин", "Я — українець", "Родень", "Український рік", "Україна козацька", "Диво-цвіт". У роботі клубу "З любов'ю до рідного краю" беруть участь письменник П. Засенко та поетеса Л. Мудрак, екскурсоводи, ветерани, кінознавці.
Успіхом користуються засідання клубу "Радість" при бібліотеці імені М. Стельмаха. У колі однодумців мають змогу демонструвати свої таланти поети, художники, співаки та музиканти. Тут відбуваються презентації поетичних збірок поетів, які проживають у районі. При ЦРБ імені М. Некрасова впродовж багатьох років працює Інтелектуальний молодіжний лекторій. Ведучим його є відомий письменник, тележурналіст, редактор журналу "Искатель на Украине" А. Дмитрук. Стимуляція інтересу читачів до краєзнавчої інформації з подальшою передачею знань про рідне місто — мета краєзнавчого клубу педагогів. У програмі клубу “Вікторія” багато уваги приділяється краєзнавчому аспекту, зокрема темі видатних жінок-киянок.
Бібліотеки сприяють реалізації творчого потенціалу користувачів шляхом відкриття мистецьких галерей, де експонуються художні полотна та фотографії як професійних майстрів, так і художників-аматорів. До дня Києва у художній галереї "Зустріч" постійно діють виставки із творчого доробку київських художників, талановитих учнів місцевих художніх шкіл. З виставкою вишитих краєвидів Києва всі бажаючі можуть ознайомитись у бібліотеках Солом'янського району. В оформленні інтер'єру багатьох київських бібліотек використані фотороботи "Київ та кияни очима наших користувачів", малюнки та аплікації "Київ та кияни очима дітей".
Взаємодія з іншими закладами та громадськими організаціями, що ведуть професійну краєзнавчу роботу. Краєзнавча діяльність київських бібліотек здійснюється у партнерстві з Музеєм архітектури і побуту України, Музеєм історії Києва та ін. У рамках співпраці відбуваються презентації книг наукових співробітників музею. Спільно з громадськими організаціями бібліотеки ініціювали та провели засідання круглого столу "Проблеми екології Києва та Деснянського району". А телевізійний канал "Глас" надав бібліотекам зі своїх архівів кіно- та фотодокументи для проведення віртуальних подорожей "Імена меценатів на мапі Києва".
Київська міська організація Українського товариства охорони пам'яток історії та культури є надійним партнером бібліотек у проведенні краєзнавчих акцій, систематично презентує бібліотекам своє видання "Київ. Роки, події, люди".
Бібліотекам Подільського району допомагають дружні зв'язки з працівниками музею Булгакова та музею Однієї вулиці. Частими гостями київських бібліотек є члени організованого "Русским собранием" клубу "Київські таємниці".
Етнографічне краєзнавство представлене циклами народознавчих заходів з метою ознайомлення користувачів зі святами, звичаями, традиціями, народними промислами Київщини. Цікавими є виставки робіт із солоного тіста, колекції народних ляльок-оберегів, писанок, кераміки, флористичних композицій, виготовлених руками користувачів. У деяких бібліотеках відкриті етнографічні кімнати, де зібрані старовинні рушники, український одяг, предмети щоденного вжитку. У бібліотеці Голосіївського району відкрита виставка зразків Трипільської кераміки — глиняні копії з трипільськими орнаментами. Цю унікальну колекцію подарувала бібліотеці громадська організація "Коло-Ра". Бібліотека № 115 організувала виставку-аукціон дитячих робіт студії "Троєшки" (трипільська культура). Гроші, виручені від продажу робіт, передані у фонд дитячого садочку дітей-інвалідів. Започатковано інноваційний проект з популяризації традиційного українського рукоділля — вишивання.
Бібліотеки підтримують творчість мешканців районів, допомагають їм презентувати свої досягнення. Так, була зібрана, упорядкована та видана збірка поезій користувачки бібліотеки “Коли співає душа…". За підтримки громадського фонду Андрія Первозванного бібліотеками Печерського району видано п'ять випусків збірника поезії "Печерськом славиться столиця", до яких увійшли поетичні твори школярів та вчителів району, користувачів бібліотек. Віртуальні презентації творчості своїх користувачів виставляють на веб-сайтах бібліотек.
Меморіальний аспект. Досліджуючи історію київських місцевостей, працівники бібліотек проводять власні краєзнавчі пошуки: записують розповіді старожилів, звертаються в архіви. Меморіальний аспект краєзнавчої діяльності набув поширення з початком повернення вулицям Києва історичних назв. Було проведено конкурс на кращі краєзнавчі нариси "Наші вулиці вам розкажуть". Основна вимога — видання мали вміщувати історичну довідку і соціально-ділову інформацію. Всього підготовлено та видано 15 бібліографічних видань із цієї серії. Вийшла також низка інформаційно-бібліографічних видань в серіях "Їх імена в назвах вулиць району", "Історія однієї місцевості", "Історія однієї вулиці". Видання містять витяги з першоджерел, цікаву фактографічну інформацію. У ЦБС Дарницького району підготовлено інформ-досьє "Вулиці Дарницького району", що містить повний перелік вулиць району, історію їх виникнення та походження назв.
Бібліографи готують фундаментальні бібліографічні праці, значні за глибиною ретроспекції: довідник мешканця "Солом'янка: інформація для всіх", ретроспективний бібліографічний покажчик "Дорога довжиною в 70-ліття" (до ювілею Деснянського району м. Києва), краєзнавчий довідник "З глибини століть — у сьогодення" про історію та сьогодення Деснянського району, бібліографічний довідник "Письменники Києва та Київщини", анотований бібліографічний покажчик "Образ ніжності святої" (Поділ у творах художньої літератури та образотворчого мистецтва).
Кожна з публічних бібліотек Києва має свою задокументовану історію. Майже всі вони зберігають перші інвентарні книги, відомості про перші документи, що започаткували книжкові зібрання. Збирають і зберігають інформацію про визначних особистостей, іменами яких названі бібліотеки. Таким документам виділяються спеціальні вітрини, стенди, куточки. Книгозбірні зберігають та доносять до користувачів інформацію про своїх шанованих гостей, колекції подарованих книг із автографами їх авторів. У відділі мистецтв ЦМБ зберігається безцінне книжкове зібрання киянина С.М. Лифаря, каталог "Книжкова колекція Сержа Лифаря" (К., 2006).
Відновлення історії створення бібліотек. У результаті досліджень архівних документів встановлені дати заснування багатьох книгозбірень, створено електронні презентації, що розкривають історію і сучасність бібліотечних закладів. Так, записано компакт-диск "Центральна районна бібліотека імені М. О. Некрасова: історія і сучасність", підготовлені електронні презентації бібліотек Оболонського району. Презентацію творчості А. Ахматової київського періоду життя, а також презентацію бібліотеки її імені проведено працівниками ЦБС Оболонського району. Електронні презентації "Поділ в історії Києва" та "Шляхом Ярослава Мудрого" проводять на різних заходах працівники бібліотек ЦБС Подільського району.
Дозвіллєво-просвітницька краєзнавча діяльність — важливий напрям у діяльності бібліотек Києва. Інноваційні форми: інформаційні калейдоскопи, літературні диліжанси, літературно-екологічні круїзи, краєзнавчі турне, поетичні монтажі, виставки-хроніки, ретроспективні виставки поштових листівок і т. д. Публічні бібліотеки повертаються до таких форм, як свято вулиці. Дієвою формою краєзнавчої роботи є презентація книг, пов'язаних з історією міста і районів; читання, присвячені видатним людям, іменами яких названі бібліотеки.
Участь у міському конкурсі "Тобі, Перемого!" на кращу книжкову виставку для молоді обумовила створення та презентації експозицій з використанням унікальних документів періоду Великої Вітчизняної війни, матеріалів сімейних архівів.
Бібліотекарі працюють на результат, яким є для них задоволення читацьких запитів, залучення нових користувачів, виховання патріотизму й любові до рідної землі.
Додаток
Програма проведення Дня краєзнавства “Культурне дерево світу з київського коріння”
Назва заходу |
Форма проведення |
Місце проведення |
«Київська зіркова галерея в інтер'єрі світу» |
Книжково-ілюстративна виставка |
ЦРБ ім. М. Достоєвського |
«У великі світи з Дніпрових берегів»
|
Літературно-інформаційна подорож |
ЦРБ ім. М. Достоєвського |
«Пішли у світ із Київських воріт»
|
Біобібліографічний список |
ЦРБ ім. М. Достоєвського |
«Серж із Києва – українець до кінця» |
Вечір-портрет С. Лифаря |
Бібліотека ім. М. Реріха |
«Його зірка зійшла під київським небом: О. Вертинський» |
Літературно-музичний вечір |
Бібліотека ім. О. Новикова-Прибоя |
«Рейнгольд Глієр і світова музика»
|
Літературно-музичний вечір |
Бібліотека ім. В. Чкалова |
«Кияни у Голівуді» |
Кінематографічне знайомство |
Бібліотека ім. М. Бажана |
«Світовий кінематограф з київських вулиць» |
Літературно-музичний вечір |
Бібліотека ім. О. Довженка |
«В Україну повернувся у пам'яті й граніті» |
Вечір-портрет І. Сікорського |
Бібліотека № 11 |
«Філософ з київської колиски: М. Бердяєв» |
Інформаційна година |
Бібліотека ім. О. Гончара |
«Загублений рай Михайла Булгакова» |
Літературна година |
Бібліотека ім. М. Лєрмонтова |
«Чарівник і друг дітей М. Носов» |
Гра-подорож |
Бібліотека ім. В. Чапаєва |
«Київська муза Казимира Малевича» |
Мистецька година |
Бібліотека ім. В. Кудряшова |
«Київські адреси парижанина Віктора Некрасова» |
Літературно-краєзнавча година |
Бібліотека ім. І. Багряного |
«Світова вершина Володимира Горовиця» |
Літературно-музична година |
Бібліотека ім. О. Донченка |
«Київські сторінки біографій російських кінозірок» |
Мистецький калейдоскоп |
Бібліотека № 15 |
«Він народився танцюристом: Серж Лифар» |
Літературна година |
Бібліотека ім. П. Вершигори |
// Бібліотечний форум України. – 2010. – №3. – С.17-22.
Сільські бібліотеки області в системі збереження історичної пам'яті громади
Фесенко Н.В., головний методист науково-методичного відділу
Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки
У статті підкреслюється, що зараз у сільських бібліотеках відбуваються серйозні зміни, пов'язані з підвищенням їх ролі в житті місцевих громад, розширенням функцій і діапазону надання послуг. Сільські книгозбірні Сумщини стали осередками вивчення історії краю, сприяють соціальному, культурному і духовному відродженню села. Одним із основних напрямків їх роботи залишається збереження історичної пам'яті, традицій та звичаїв українського народу. Надаємо короткий огляд соціокультурних заходів краєзнавчого спрямування наших колег.
Обласна краєзнавча вікторина «Сумщина”– масштабний проект, який проводився на виконання розпорядження голови обласної держадміністрації і мав за мету долучення дітей та молоді до поглиблення знань з історії, традицій та культури рідного краю, формування у юних мешканців гордості за свою батьківщину. Інформаційні ресурси бібліотечних закладів області становили основу підготовки відповідей учасників на запитання вікторини.
Презентації книги «Сумщина в іменах”. Довідник включає відомості про земляків, які залишили свій слід не лише в історії Сумщини, а й України та інших держав світу. Презентації пройшли у більшості бібліотек області.
Участь у підготовці видань краєзнавчої тематики. Бібліотечні працівники районних і сільських бібліотек взяли участь у підготовці видань з історії районів області: «Конотопщина: час, події, долі», «Благословенний край — Охтирщина», «Зелен — край. Ямпільщина: нариси та портрети», «Глухів. На зламі тисячоліть» та ін. Завідуюча книгозбірнею с. Скуносове підготувала і видала книгу про працьовитих людей села «Моє село — колиска долі», а бібліотечні працівники Охтирського району підготували більше десяти випусків каталогу «Народні промисли і ремесла Охтирщини». Матеріали, зібрані бібліотекарем с. Павлівки, послужили основою для підготовки бібліографічної пам'ятки до 150-річчя від дня народження князя, офіцера, літератора Д. О. Хілкова, пам'ять про якого до цього часу живе в серцях земляків.
Огляд-конкурс на кращий літопис зниклих та зникаючих сіл «Не зникай, моє рідне село» було проведено з метою збереження пам'яті жителів про ті села, які зникли, або зникають з адміністративної карти України.
Пошукова робота. Діють історико-етнографічні експедиції з вивчення історії, традицій рідного краю. Результатом пошукової роботи бібліотечних працівників с. Бездрик стало відкриття стели з іменами 62 воїнів – уродженців Бєлгородської області, які загинули, визволяючи українське село. Тепер рідні та близькі загиблих воїнів є почесними гостями на святкуванні Дня Перемоги.
Заочний фестиваль сільських бібліотек-філій «Духовна криниця села». За його результатами 21 сільська бібліотека району презентувала свої авторські творчі роботи на виставці «Ярмарок ідей». У рамках районного краєзнавчого конкурсу «Чарівна моя Охтирщина» сільські книгозбірні взяли участь у проведенні літературного етапу «Край талантів та невичерпаних можливостей».
Зустрічі з письменниками, відзначення ювілейних дат відомих діячів Сумщини стали традиційними в сільських бібліотеках області. Так, в книгозбірнях Білопільського району проведені літературно-мистецькі заходи до 100-річчя Олега Ольжича, поета, політичного діяча, сина Олександра Олеся; 100-річчя від дня народження С. П. Супруна, двічі Героя Радянського Союзу, відомого льотчика-винищувача; відзначення ювілею І. Д. Низового, українського поета, члена Національної спілки письменників України.
Музеї при бібліотеках. Міні-музей з народознавства створено при Подільківській сільській книгозбірні. Частина її приміщення стилізована під українську оселю, а експонати збирали жителі села. В с. Грабовське працює музей поета П. Грабовського, створений бібліотекарем, яка й дотепер проводить пошукову роботу та екскурсійне обслуговування.
Краєзнавчі години, години історії. У програму краєзнавчої години Гаївської сільської бібліотеки «Моя маленька Батьківщина» увійшли виставка «До коренів, з яких ми ростемо», розповіді бібліотекаря і вчителя про історію рідного краю з давнини до сьогодення, звучали також пісні, читалися легенди про рідне село. Такі заходи іноді завершуються відвідуванням історичної пам'ятки — вікових дубів.
Літературно-тематичний вечір «Козацькому роду нема переводу», який відбувся в Саївській сільській бібліотеці, зібрав представників трьох поколінь. У ході веселих конкурсів та різноманітних ігор вони продемонстрували свою козацьку спритність і винахідливість. Козаки запросили присутніх до майстерно спорудженого куреня, познайомили їх з предметами побуту нашого славного козацтва, почастували козацькими стравами.
Краєзнавчі читання Дунаєцької сільської бібліотеки «Скарбниця талантів землі Дунаєцької» відбуваються за участі героїв читань і спрямовані на популяризацію матеріалів про відомих людей села.
Краєзнавчі подорожі «Вулицями рідного села» знайомлять молодь з історією села, походженням назв вулиць, відомими односельцями.
Конкурс сільських бібліотек району «Туристична Кролевеччина» заохочує бібліотекарів до формування і популяризації фонду документів про туристичні об'єкти регіону. А ще у Кролевецькій ЦБС, де працюють відомі майстрині вишивки, оголошений конкурс на кращу колекцію рушників, створених руками бібліотечних працівників, їх дітей, мам, бабусь.
Відродження місцевих традицій, звичаїв та обрядів. У бібліотечних закладах дбають про те, щоб відвідувачі бібліотеки пам'ятали традиції і звичаї, що шанувалися із діда-прадіда. Тут і колядують на Різдво, й весну тістечками-жайворонками зустрічають на Стрітення, і розмальовують писанки на Великдень, й плетуть віночки на Купала. Тематика та форми проведення заходів вражають різноманітністю: народознавчий лабіринт «Звичаї — скарб українського народу», народознавче свято «У хату ввійде, як зоря зійде», урок народознавства «Нема переводу добрим звичаям народу», фольклорне свято «Традиції та пісні рідного села», обрядове свято «Ой, Масниця йде по селу», конкурси на краще виконання обрядових пісень.
З досвідом роботи Берегівської сільської філії Глухівської ЦБС та Товстянської сільської бібліотеки Білопільської ЦБС знайомлять видання районних методичних центрів «Пахне рідне село тишиною лугів…», «Село моє, чарівний краю» та ін.
// Сільська бібліотека на етапі розвитку суспільства знань : зб. статей та повідомлень. – Рівне : ФОП Брегін А. Р., 2008. – С. 26-30.
Краєзнавча діяльність сільських бібліотек
Н. П. Волян, головний бібліотекар відділу маркетингу та наукової роботи
Рівненської державної обласної бібліотеки
У статті розглянуто досвід краєзнавчої діяльності сільських бібліотек Рівненщини. Н.П. Волян наголошує, що саме бібліотеки здійснюють у селах велику пошукову роботу по виявленню та збору інформації про край, відновленню маловідомих фактів його історії. Із впровадженням у шкільну програму предмету «Краєзнавство» значно підвищилося значення освітньої функції краєзнавчої роботи сільських книгозбірень.
Фонд та довідково-бібліографічний аппарат є основою краєзнавчої роботи. Ресурс краєзнавчої тематики представлений на окремих стелажах або інформаційних зонах. Склад фонду вирізняється різноманітністю видів та типів документів: книги, брошури, листівки, плакати, фотоматеріали. Доповнюють цей ресурс тематичні папки: «Історія села», «Відомі земляки», «Село у Велику Вітчизняну війну», «Таланти рідного краю» та ін., в яких містяться вирізки з газет, копії офіційних документів, рукописні першоджерела. В окремих філіалах ведуться літописи населених пунктів, які проілюстровані світлинами, спогадами старожилів. У приміщеннях бібліотек розміщуються стенди, які знайомлять з історією, сучасною інфраструктурою населеного пункту.
Краєзнавча робота бібліотек стала основою для написання спеціальних краєзнавчих програм, зокрема у с. Дубенському реалізується проект «Дубенщина: сторінки історії та сучасність", в рамках якого досліджується минувшина сіл району.
Вивчення історії бібліотечної справи в області стало окремим напрямком роботи. Саме бібліотекарі виявляють та збирають ці матеріали, укладають папки, фотоальбоми, літописи, які доповнюють фотоілюстрації, листи, копії бібліотечних документів. Зберігаються книги відгуків про прочитане, які були розпочаті з часу відкриття бібліотек.
Якісному розкриттю краєзнавчих фондів сприяють краєзнавчі та тематичні картотеки.
Тематичні або персональні краєзнавчі бібліографічні покажчики малих форм знайомлять з історією населеного пункту, культурними та історичними пам'ятками, книжковими колекціями. Представлений матеріал доповнюють тематичні ілюстрації з минулого і сучасного життя села. Започатковано випуск буклетів „Село моє – краплиночка на карті: історія села…", інформбюлетенів „Народні умільці краю".
В краєзнавчій діяльності сільських бібліотек відбувається так звана інтеграція бібліотечних, музейних та архівних функцій. Книгозбірні на селі активно координують свою роботу із шкільними музеями, краєзнавчими клубами, любительськими об'єднаннями та музеями.
Етнографічні куточки, музеї-кімнати при бібліотеках набули особливого поширення в північних районах області. У цих куточках презентуються предмети декоративно-ужиткового характеру: ткацькі станки, плетені, глиняні вироби, рубелі для прасування, рогачі, гребінці для вичісування льону, старовинний одяг жителів села, люльки для куріння, вишиті вироби, релігійні атрибути та ін. Виявляють та збирають експонати активісти та члени краєзнавчих об'єднань, що функціонують в бібліотеках (переважно діти). А бібліотека здійснює велику просвітницьку роботу, забезпечуючи доступ до музеїв-кімнат, дозволяє зберегти сільську бібліотеку як культурно-дозвіллєвий центр.
Краєзнавча діяльність сільських бібліотек багатогранна.
Набула розвитку пошукова робота клубів та об'єднань, посилилась співпраця з музеями та архівами, школами, відомими краєзнавцями. Таким прикладом може бути публікація краєзнавчого видання „Мала Любаша — земля нашої любові", написаного на основі документальних матеріалів, зібраних бібліотекарем та вчителем історії с. М. Любаша у Костопільському районі.
Відновленню та збереженню історичної пам'яті сприяють уроки-екскурси, дні краєзнавства, краєзнавчі розвідки, дослідження родоводів тощо. Організація та проведення свята села, зустрічей, виставок виробів декоративно-ужиткового мистецтва односельчан привертає увагу громади до минулого та сучасності села.
Як центри культурного і духовного спілкування родин бібліотеки популяризують сімейно-побутові традиції через експозиції вишиванок, виробів з дерева та ін. ілюстративні виставки «Пісні нашого села», «Обряди села», «Село у легендах та переказах».
Із впровадженням сучасних інформаційних технологій у практику роботи сільської книгозбірні формуються електронні бібліографічні та повнотекстові бази даних з питань краєзнавства. Яскравим прикладом слугують веб-сторінки сільських бібліотек. На сучасному етапі сільські бібліотекарі розміщують краєзнавчі матеріали на веб-сторінках своїх бібліотек у розділах “Історія і сьогодення села”, „Умільці села”, “Інфраструктура села” тощо.
Отже, реалізуючи краєзнавчий напрямок роботи, книгозбірні використовують дієві форми обслуговування сільського населення, наповнюючи їх новим змістом та приваблюючи до себе нових користувачів. Завдяки цьому бібліотека перетворюється на суспільно значущий заклад, центр патріотичного виховання та збереження історичної пам'яті на своїй території.
Нетрадиційні форми краєзнавчої роботи публічних бібліотек
Олена Мартюшова, заступник директора Сумської міської ЦБС
У цій статті представлено досвід по розширенню уявлень бібліотекарів про краєзнавчу роботу та наведені приклади сучасних нетрадиційних форм роботи ЦБС м. Суми.
Робота з громадою і на благо громади майже завжди пов'язана з краєзнавством. Традиційні форми краєзнавчої роботи публічних бібліотек під впливом часу змінюються, стають більш яскравими і ефективними, наближеними до жителів і завжди проводяться за участю населення.
Для прикладу можна назвати загальноміські акції, що проходили за ініціативою та за участю бібліотечних працівників м. Суми.
У 2010 році м. Суми відзначило 355-річчя від дня свого заснування. В межах святкування ювілею в приміщенні Сумського обласного театру, за участю міського голови відбулося загальноміське родинне свято "Золото нашого міста". Воно було присвячене сімейним парам сумчан, які щасливо прожили разом понад 50 років і внесли свій вклад у розвиток міста. Адже історія міста – це історія людей, що його будували і збагачували. Тому всіх учасників родинного свята було нагороджено подарунками від спонсора акції — благодійного фонду "За чисте місто", для них звучала музика і було сказано багато вітальних слів.
Передувала цьому святковому заходу бібліотечна акція "Золото рідного міста" Сумської МЦБС, результати якої були підведені до Дня міста. Бібліотекарі виявили близько ста сімейних пар сумчан, які цікаво і змістовно прожили разом більше 50 років, змогли описати свою сімейну історію і подати документи на акцію-конкурс, а також не були проти висвітлення своєї сімейної історії на телебаченні, в пресі і дозволили залишити описи історій своїх сімей і власних спогадів в архівах бібліотек Сумщини. Людям похилого віку, звичайно, допомагали бібліотекарі: приходили до них додому, спілкувались і допомагали описати та оформити історію сім'ї, зафіксувати спогади про історію нашого міста тощо.
Таким чином бібліотекарі більше дізнались про своїх користувачів і про минуле міста, а жителі — про бібліотеку і бібліотекарів. Ця акція їх зблизила і здружила, допомогла молоді відчути повагу і пошану до людей похилого віку, ветерани ж отримали увагу, піклування, а до Дня міста — справжнє свято.
До речі, бібліотечними працівниками ЦБС створено проект на подальшу підтримку цих сімей, залучення їх до нових послуг бібліотек за допомогою Інтернету, на заходи по допомозі їм у спілкуванні, в задоволенні їхніх інформаційних потреб, на безкоштовне юридичне обслуговування за допомогою юристів Сумського управління юстиції, які щотижня консультують населення міста в центральній міській бібліотеці імені Т. Шевченка.
ЦБС також була ініціатором і виконавцем загальноміської акції-конкурсу "Стань обличчям рідного міста". Родини сумчан мали подати власні проекти — творчі роботи з поліпшення рідного міста. Акція проходила за допомогою реклами в місцевих ЗМІ та в бібліотеках ЦБС протягом 3 літніх місяців. Церемонія підбиття підсумків відбулася до Дня міста у приміщенні ЦМБ ім. Т. Шевченка. Серед представлених на цей конкурс робіт було визначено 10 переможців сумських сімей (із них 9 родин були користувачами бібліотек міста й отримали допомогу бібліотекарів ЦБС у підготовці до участі в цьому проекті).
Кожна творча робота щодо прикрашання й облаштування міста була унікальною і не потребувала значних затрат, тому деякі з них уже втілено в життя, наприклад, зроблено роликову доріжку для молоді, висаджено дерева, клумби, проведено додаткове освітлення тощо. Ця акція дозволила сумчанам не бути просто байдужими жителями, а взяти активну участь у розбудові свого міста. Родини — переможці акції "Стань обличчям рідного міста" протягом кількох місяців були представлені на білбордах міста та отримали подарунки від спонсора. Про кожну з цих родин були зняті репортажі на місцевому телебаченні, надруковані статті в місцевих газетах. Після акції в бібліотеках ЦБС залишились щирі друзі — учасники акції та їхні цікаві проекти. Завдяки цим акціям зріс авторитет бібліотек ЦБС у місті та області, збільшилась кількість користувачів, підвищилась самоповага бібліотечних працівників.
До Дня рідного міста, що традиційно проводиться на початку вересня, бібліотеки ЦБС завжди беруть участь у загальноміських заходах. Минулого року це був День книги, що проходив у центральному міському сквері імені Т. Шевченка. Поруч із сумськими видавництвами і письменниками бібліотеки ЦБС представили сумчанам і гостям міста всю основну літературу про місто Суми та розповсюдили значну кількість своїх краєзнавчих видань. До речі, для бібліотекарів стало вже звичним виходити з краєзнавчою літературою, зі своїми краєзнавчими виданнями, цікавими конкурсами, вікторинами на головну вулицю міста, в парки, театри, виставкові зали на різноманітні міські й обласні виставки, вечори, зустрічі. Жителів уже не дивує творча реклама-продаж краєзнавчих покажчиків, путівників, пам'яток, з якими бібліотека приходить до навчальних закладів та інших колективів.
Сумчани знають про бібліотеки ЦБС і підтримують бібліотечні ініціативи. Наприклад, кілька останніх років в День визволення міста від німецько-фашистських загарбників бібліотека-філія № 2 бере участь у святкуванні своєї вулиці. Бібліотекарі цієї філії представляють на святі, що проходить на вулиці Сумсько-Київських дивізій, виставку-перегляд літератури, присвячену визволителям міста, людям бойової слави, проводять конкурси, вікторини для дітей, огляди літератури для всіх учасників свята.
Святкуючи День міста, бібліотечні працівники ЦБС завжди беруть активну участь у міських конкурсах, навіть у тих, які, на перший погляд, не пов'язані з бібліотечною роботою (наприклад, у загальноміському конкурсі 2009 року "Наші сумки" на тему герба міста Суми). Але без звернення по допомогу до літератури про історію рідного міста жителям важко було взяти участь у цьому конкурсі. До речі, такі заходи добре допомагають розвивати творчу фантазію бібліотекарів і виховують патріотизм не тільки в молоді.
Сприяють активізації краєзнавчої роботи бібліотек і загальноміські акції, що проходять під патронатом мерії (наприклад, акції "Сім чудес міста Суми”, "Родові палаци і маєтки Сумщини"), в яких бібліотеки беруть найактивнішу участь: здійснюють підбір літератури по міських об'єктах, готують і видають краєзнавчі покажчики, інформаційно-краєзнавчі путівники, проводять по цих акціях опитування користувачів, пропагують серед користувачів і населення міста міські пам'ятки тощо. Така просвітницька краєзнавча робота особливо ефективна серед дітей і молоді, а також серед гостей міста. Бібліотекарі оволодівають навичками екскурсоводів, заглиблюються в детальну історію кожного сумського провулку. Цьому сприяють і різноманітні бібліотечні конкурси, що проходять у рамках підвищення кваліфікації, наприклад, на кращий краєзнавчий сценарій масового заходу, на кращий бібліотечний проект.
Загальноміські заходи допомогли бібліотекам значно підвищити власний імідж серед населення міста та області й заслужити повагу місцевої влади, яка позитивно реагує на бібліотечні потреби. За активної підтримки Сумського міського голови та депутатів Сумської міської ради щороку в місті видаються фундаментальні краєзнавчі видання про місто Суми, а також періодичний "Вісник Сумської міської ради", які безкоштовно надходять до кожної бібліотеки ЦБС.
Поповнення документальної бази краєзнавчої діяльності бібліотек є одним із пріоритетних напрямків роботи. Кожна бібліотека є збирачем краєзнавчих матеріалів, а кожен бібліотечний працівник є краєзнавцем. У ЦБС склалися добрі стосунки з місцевими авторами, краєзнавцями, видавництвами, що дає можливість відслідковувати нові видання, проводити їх презентації в бібліотеках і, в основному, за рахунок подарунків комплектувати краєзнавчий фонд.
Сприяє цьому і спеціальна форма підвищення кваліфікації ЦБС -"Бібліотечна вітальня", куди вже багато років запрошуються цікаві люди міста і області: краєзнавці, журналісти, архівісти, письменники. Так, традиційними стали зустрічі бібліотекарів і користувачів із колективом сумського видавництва "Корпункт" і, як результат, тільки в останню зустріч бібліотека отримала в дарунок 47 прим. краєзнавчої літератури. Частими гостями бібліотек є голова Сумського обласного відділення Національної спілки краєзнавців, кандидат історичних наук, автор багатьох краєзнавчих видань О. Корнієнко та відповідальний секретар Сумського обласного відділення Національної спілки письменників, поетеса Л. Ромен, які, крім змістовного спілкування і приємних вражень, залишають чимало літературних подарунків краєзнавчого характеру. Щороку від Сумського обласного відділення Національної спілки письменників до бібліотеки надходить більше 200 примірників подарованих книг поетів і письменників Сумщини. В 2009 році до свого 140-річчя Сумське обласне товариство "Просвіта" імені Т. Шевченка, як щирий друг бібліотек ЦБС, передало в дарунок Сумській МЦБ імені Т. Шевченка солідну бібліотечку, в складі якої була і краєзнавча література.
В останнє десятиріччя відбулось переосмислення основних напрямків краєзнавчої роботи з метою відродження національної духовної культури, відновлення історичної пам'яті народу та виховання патріотизму в дітей і молоді. Сприяла цьому пошукова краєзнавча робота бібліотек. Серед найцікавіших і найбільш значущих бібліотечних пошуків у минулі роки можна відзначити такі: "Імена земляків, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни", "Опитування жителів нашого міста про підтвердження факту голодомору 1932-33 років в Україні", "Народні традиції рідного краю", "Історія бібліотек міста Суми" та інші. Ці матеріали доповнюють краєзнавчий фонд бібліотек, складають контент різноманітних краєзнавчих тек.
У фондах ЦМБ імені Т. Шевченка знаходяться авторські рукописи сумського мистецтвознавця й краєзнавця Ю. Ступака, різноманітні фотодокументи, листівки, буклети, тематичні альбоми, проекти тощо. Доповнюють краєзнавчі фонди й музейні експонати.
Музей у бібліотеці — для когось дивина, а для нас це звична справа. З 2000 року в ЦМБ імені Т. Шевченка діє музей місцевого самоврядування, який постійно оновлюється й поповнюється матеріалами сесій міської ради, фото та іншими документами роботи міської влади. Нещодавно в цій бібліотеці було організовано музей Матері, присвячений 20-річчю створення першого в Україні будинку сімейного типу, до речі, мамою якого була колишня бібліотекар Галина Сільванська. Цей музей розповідає про традиції жертовного материнства, починаючи від землячки О. Деревської, яка виховала після війни 48 дітей-сиріт, і до нинішніх мам сумських сімейних будинків. Аналогічний пересувний музей експонується в бібліотеках-філіях ЦБС, і за його допомогою бібліотекарі проводять тематичні вечори, засідання читацьких клубів, екскурсії та інші заходи.
У 2007 році бібліотеці-філії № 3 присвоєно ім'я сумського дитячого письменника, ветерана-педагога О. П. Столбіна. Того ж року в цій бібліотеці створено його прижиттєвий музей, де зібрані особисті речі, книги, фото, рукописи тощо. Бібліотечними працівниками подано проект на створення віртуальної екскурсії по цьому музею та зустрічей із цим письменником.
Усі бібліотекарі полюбляють проводити конкурси, особливо з виявлення творчих здібностей своїх користувачів. Окремі конкурси стали загальноміськими, з авторитетним журі, з обов'язковим висвітленням на телебаченні, в пресі, в Інтернеті. Для прикладу можна назвати конкурс молодих поетів-початківців "Поетичні розсипи", конкурс читців "Поетична світлиця Олександра Олеся", екологічний конкурс "Моє місто — частинка Батьківщини", історичний конкурс "70 років Сумщині", конкурс малюнків та інші. Щорічно центральною бібліотекою імені Т. Шевченка і Сумським центром соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді проводиться загальноміська виставка-конкурс живопису та декоративно-ужиткового мистецтва під назвою "Всесвіт очима дитини". Минулого року в ній взяли участь 236 дітей міста, роботи яких експонуються в бібліотеці. Переможці конкурсу отримують річну стипендію від міської ради.
У бібліотеках стали традиційними виставки творчих робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва та художників — жителів міста. Особливо цим славиться ЦМБ імені Т. Шевченка, де творчі виставки змінюються майже кожні два тижні, а місцеві ЗМІ анонсують ці культурні події та подають репортажі про відкриття цих виставок. Така робота згуртовує в бібліотеці творчу інтелігенцію міста, завдяки чому створюються нові читацькі клуби, виникають нові творчі задуми, проводяться цікаві заходи.
Населення Сумщини багатонаціональне, серед користувачів бібліотек є представники різних національностей. Саме тому було започатковано творчі зустрічі з представниками національних товариств. Уже відбулись вечори-зустрічі з вірменським, грузинським, азербайджанським та іншими національними представниками, що проживають у місті Суми. Такі вечори – завжди свято з обов'язковим представленням національної літератури, народних мистецтв, традицій різних народностей.
Із підключенням бібліотек Сумської міської ЦБС до Інтернету розвивається краєзнавча вебліографія, наприклад, створено покажчик сайтів "Суми віртуальні". Проводяться віртуальні мандрівки інформаційними, освітніми сайтами, проходять презентації нових сайтів Сумщини, пропагується віртуальна приймальня міського голови. З сайту Сумської міської ради щодня для користувачів роздруковується потрібна інформація, туди ж подається інформація про заходи, що проводяться в бібліотеках міста. На сайті Сумської МЦБС створено розділ фактографічної інформації "Все про м. Суми".
Популяризація краєзнавчих знань у бібліотеках ЦБС набула нового змісту завдяки програмному плануванню, яке дає змогу сконцентрувати наявні ресурси і можливості та направити їх на виконання найбільш ефективних заходів. У підрозділах ЦБС діють такі міні-програми: "Знати свій рідний край", "Світ не пізнаєш, не вивчивши краю свого", "Немає милішого краю…", "Наш рідний край". Крім того, працюють краєзнавчі читацькі клуби "Суми і сумчани", "Краєзнавець" та інші.
Нещодавно в ЦМБ імені Т. Шевченка сумський міський голова провів презентацію проекту "Концепція розвитку міста Суми на 2010-2015 роки". Початок обговорення такого важливого документа в міській бібліотеці не є випадковим, тому що влада розуміє значення впливу бібліотекарів на населення міста. Громадська активність бібліотекарів дуже висока, до їх думки прислухаються, їм довіряють та їх підтримують не тільки користувачі бібліотек.
// Бібліотечний форум України. – 2011. – №1. – С.31-34.
Краеведение: традиции и новации
Елена Тарлинская, заведующая научно-методическим отделом
Запорожской ОУНБ им. М. Горького
В статье представлен опыт краеведческой работы в библиотеках Запорожской области. Вот уже 7 лет подряд в области проводятся выездные краеведческие чтения, которые позволяют непосредственно ознакомиться с опытом работы лучших библиотек, отследить качественные изменения в библиотечном краеведении.
В 2010 г. библиотечное сообщество Запорожского края принимал Приморский район. Приморцы представили свой опыт и достижения в краеведческой деятельности. Руководители района рассказали о его специфике, перспективах развития народного хозяйства, образования, культуры. Электронные презентации "Краеведческая деятельность Приморской ЦБС" и "Творческие проекты библиотек Приморья", виртуальной краеведческой выставке дали возможность участникам чтений приобщиться к достижениям приморцев в их благородной задаче распространения краеведческих знаний, привлечения пользователей к изучению истории края.
Не остались без внимания гостей и творчески оформленные книжные выставки. При их подготовке были использованы различные предметы — так называемые ай-стопперы, которые превращают традиционные выставки в выставки-инсталляции. Так, выставка "Летнее чтиво" отразила местный колорит: на ней представлены не только книги, но и зонтик, солнцезащитные очки, морские камешки. Важным наглядным подтверждением успехов стали буклеты: "Мій рідний край", "Приморська центральна районна біблютека". Большой интерес вызвало посещение районного краеведческого музея и встреча с краеведом Л.И. Солдатовой, автором нескольких книг о приазовском Приморье, автором гимна г. Приморска.
Незабываемое впечатление на участников мероприятия произвело посещение Вячеславской сельской библиотеки. Удивили не только уровень и качество краеведческой работы, но и энтузиазм, преданность делу заведующей библиотекой М. Ф. Черневой.
Мария Федоровна больше 45 лет работает с книгами и читателями. Она — победитель областного конкурса "Краща сільська бібліотека" (2009 г.). Творческий потенциал Марии Федоровны каждое мероприятие превращает в незабываемое событие.
Особая гордость библиотеки — краеведческая комната. Учитывая своеобразие села (30% населения составляют болгары), в краеведческой комнате представлены исторические материалы, начиная с конца XVIII ст., в т.ч. и о переселении болгар в Таврию, собраны старинные предметы болгарского быта, оформлены экспозиции "Българска Къща" и "Българи в Таврии".
Библиотекарь сумела полностью воспроизвести интерьер болгарского дома начала XX ст. Здесь можно найти традиционные предметы быта, сундуки, разрисованные растительным орнаментом, вышитые рушники. Как и во всех болгарских домах, иконы и фотографии обрамляются длинными домоткаными рушниками (пешкирами). Во многих семьях они сохранились как реликвии и являются предметом гордости своих хозяев. Современные мастера села сберегли и продолжают развивать традиции родного края, добавляя к сокровищнице культуры новые творческие работы, которые затем передают в библиотеку.
Богатейший материал собран и о земляках, участвовавших в Великой Отечественной войне: не забыт ни один фронтовик, представлены письма с фронта, фотографии военных времен. О каждом снимке библиотекарь может рассказывать часами. В ходе работы над созданием краеведческой комнаты сформировался библиотечный совет из взрослых и группа добровольных помощников среди детей. Девиз коллектива: "Все под силу единомышленникам".
Мария Федоровна находит и спонсоров для своей библиотеки, ее дар убеждения и настойчивость таковы, что любое общение с руководителями района и области оборачивается на пользу читателям: компьютер, ксерокс, выставочные стенды, книги.
К 70-летию своей библиотеки она организовала такой праздник, о котором до сих пор вспоминают односельчане. Им удалось увидеть всех библиотекарей, работавших в Вячеславке (собралось 16 чел.), посмотреть альбом "Жизнь, освященная книгой" с описанием их жизненного и профессионального пути. Смогла приехать из Одессы и первый дипломированный библиотекарь – Н. И. Шайтанова. Были воспоминания, обмен опытом, встреча с выпускниками.
Любят и уважают Марию Федоровну все в ее родном селе, знают о ней и за его пределами: областное телевидение посвятило библиотекарю Вячеславки документальные фильмы "Люди і долі (2006), "След на земле (2009).
// Бібліотечний форум України. – 2011. – №1. – С.35-36.
Сохранить информационное богатство
Н. Тюнина, главный библиограф ЦГБ им. А.С. Пушкина г. Тирасполь
Автор считает, что технологии краеведческой работы значительно изменились. Создаются электронные каталоги и базы данных, а на их основе – библиографические пособия. Всё чаще краеведческая работа связывается с экологической деятельностью.
Краеведческая библиографическая работа осуществляется с учётом общих требований, предъявляемых к библиографической деятельности библиотек. Поэтому в ней учитываются социально-психологические особенности читательских групп, цели и характер чтения, специфика различных методов пропаганды литературы.
Библиографические разыскания основываются на общей методике библиографического поиска. При выполнении справок краеведческой тематики часто приходится обращаться к очень широкому кругу источников не только краеведческого содержания, но к общим и отраслевым, которые обследуются вслед за использованием краеведческого каталога и библиографических указателей об области. Во всех процессах, связанных с разысканием краеведческих сведений, особенно о текущих событиях, большое значение приобретает периодическая печать, содержание которой оперативно раскрывается в краеведческом каталоге.
Библиографическое обслуживание испытывает мощнейшее влияние цифровых технологий и интенсивно видоизменяется под их воздействием. Появление Интернета добавило возможность удалённого обращения читателей с запросами через сайт библиотеки. Воплощением новых форм справочно-библиографической работы является организация виртуальных справочных служб, которые становятся неотъемлемым элементом системы обслуживания. Начальные формы виртуального справочно-библиографического обслуживания зародились в середине 1990-х годов и выражались в размещении на сайтах библиотек перечней интернет-ресурсов, соответствующих профилю интересов читателей. Эта практика сохранилась и поныне.
Реализация возможностей сектора краеведения проявляется в документальном обеспечении школьных программ, спецкурсов и т. д. Сектор краеведения выпустил библиографические пособия в помощь преподаванию школьных программ: «Литература Приднестровья» (Третий этап литературного процесса. Наши современники), «Литература Приднестровья» .
Изучая запросы читателей, мы столкнулись с тем, что появился большой спрос на историю улиц Тирасполя. До той поры информация об улицах была разрозненна и неполна. Поэтому мы решили подготовить библиографический список литературы «Памятные места и достопримечательности Тирасполя», где есть материал и об истории улиц города. В канун 60-летия Великой Победы подготовили библиографический указатель «Тирасполь в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг.»
Большим спросом у читателей пользуются рекомендательные библиографические списки по краеведению («Писатели России в Приднестровье», «Образование первой государственности в Приднестровье»); библиографические списки литературы: («Общественные организации Приднестровья»; «Труд в ПМР Экономика и право»); библиографические указатели («Современная молодёжь Приднестровья: ценности и ориентиры»; «Культура Приднестровья»); информационный библиографический указатель «Музейное дело в ПМР. Архивное дело в ПМР. Охрана памятников истории и культуры»; информационный список документов «Приднестровская Молдавская республика: государственный бюджет. Государственные доходы. Налоговая система».
Заслуживает особого внимания список законодательных и нормативных актов «Социальное страхование. Социальное обеспечение. Социальная защита. Социальная помощь.»; указатели законодательных и нормативных актов и методических материалов «Пенсионное обеспечение. Пособие по социальному страхованию. Социальная защита отдельных категорий граждан»; « Налоговая система. Налоги и сборы».
Краеведческий материал всегда востребован. Цель библиотекарей – достичь оптимального информационного обеспечения краеведческих потребностей жителей города.
// Библиотека. – 2010. – №9. – С.56-60.
Музейная практика как часть краеведческой деятельности муниципальной библиотеки
Ирина Васильева, директор Дедовичской ЦРБ Псковской области, Россия
В 2006 г. администрация Дедовичского района приняла решение оптимизировать сеть учреждений культуры и произвести ликвидацию краеведческого музея путём присоединения его к ЦРБ. Обоим коллективам было сложно пережить такой «культурный шок». Но, не пытаясь ответить на извечный вопрос «кто виноват?», сотрудники задались конструктивным вопросом «что делать?». Для многих стало очевидным, что нельзя тупо сопротивляться или надеяться на то, что всё изменится само собой. «Если не можешь изменить ситуацию – измени своё отношение к ней», – говорили древние мудрецы. С тех пор люди не придумали ничего лучшего.
Работники постарались найти точки соприкосновения между библиотечной и музейной деятельности. Прежде всего, был образован историко-краеведческий отдел, в котором выделили центр народных ремёсел («стратегия встраивания»). Была создана обширная краеведческая экспозиция, отражающая основные этапы исторического прошлого района. Её содержание составили копии старинных карт, документов, фотографий, а также предметы, представляющие историческую ценность. Воссоздать дух эпохи помогли листовки, плакаты, журналы. Дополнениями служили документально-иллюстративные альбомы и тематические папки.
Краеведческая экспозиция сразу привлекла внимание посетителей и дала богатый материал для просветительской и информационной деятельности. Нередко именно фрагмент экспозиции – выцветшая фотография погибшего на войне солдата или скудные сведения о председателе первой крестьянской коммуны – становится отправной точкой для серьёзного краеведческого поиска. Прошлое здесь воспринимается максимально наглядно, и школьники получают информацию путём непосредственного контакта с первоисточниками, которые можно не только увидеть, но и потрогать. У старшего поколения краеведческая экспозиция вызывает ностальгические чувства, желание внести личный вклад.
Органичным дополнением основной экспозиции становятся регулярно меняющиеся временные выставки различной тематики, связанные с историей и культурой района. Это презентация старых открыток, значков, денежных знаков, старинных книг, художественных полотен. Неизменный успех имеют выставки, рассказывающие об эволюции утюга, истории самовара, о народных ремёслах или традиционной народной кукле. К каждой из них готовятся информационные материалы, включающие историческую справку и библиографические сведения.
Сочетание библиотечных и музейных технологий внесло «изюминку» в краеведческую практику ЦРБ. Наиболее ярким показателем её успешности стал значительный рост посещений.
Вся деятельность реализовывалась в соответствии с муниципальной целевой «Программой гражданско-патриотического воспитания молодёжи на 2007-2010 годы». Именно программа стала основой для выстраивания целостной системы краеведения в районе. Тесное взаимовыгодное сотрудничество с партнёрами дало возможность реализовать проекты, которые невозможно осуществить в одиночку, например:
— со студией местного телевидения создан фильм «Мой край родной – Дедовичи»;
— с редакцией газеты «Коммуна» издан буклет об истории и современности Дедовичского края, регулярно публикуются материалы по его истории и о значительных мероприятиях;
— благодаря спонсорской помощи Псковской ГРЭС, напечатаны фотографии (80 шт.) из личных архивов ветеранов войны и труда, отражающие историю района, оформлена фотовыставка;
— ЗАО «Гидроэлектромонтаж» поддержал инициативу и провёл реставрацию надгробного памятника Н.И. Бухарова (друга А.С. Пушкина);
— по инициативе Совета ветеранов на базе ЦРБ создан Центр патриотического воспитания детей и подростков.
Проект «Мобильный краеведческий маршрут» реализован в рамках программы «Развитие культуры Псковской области 2007-2010 гг.». Цель — продвижение краеведческих знаний в сельскую глубинку. Библиотекари получили опыт организации передвижной музейной выставки.
Акция «Не исчезай, моя деревня!» была одобрена администрацией района. К участию в ней подключились все волости, сельские учреждения культуры, школы. Сельскими библиотекарями была проделана большая исследовательская работа, собран немалый архивный материал. В результате в ЦРБ образован «Народный архив», авторы лучших исследовательских работ награждены благодарственными письмами администрации района и премированы.
Акция «Письма с войны!» была организована совместно со студией телевидения «Альфа». С телеэкрана звучали строки солдатских писем, которые хранятся в домашних архивах. Это обращение вызвало широкий отклик у жителей района. В фонд поступило 16 новых экспонатов.
Выставка, посвященная 90-летию образования ВЛКСМ. Ее оформление переросло в обширную краеведческую исследовательскую работу. Были изучены десятки документов в архивах, записаны воспоминания бывших комсомольцев, исследованы фотодокументы. В итоге в библиотеке была оформлена обширная краеведческая музейная экспозиция, которая удостоилась Диплома I степени в конкурсе музейных экспозиций среди музеев области.
Вместе с руководителями поискового отряда был организован краеведческий молодёжный клуб «Поиск». Уже 2 года группа старшеклассников принимает участие в «Вахте памяти».
«Объединив возможности библиотечного и музейного краеведения, сочетая в работе разнообразные функции – воспитательную, образовательную, просветительскую, исследовательскую, – мы не только внесли в практику своей библиотеки инновационные процессы, но и получили богатейший источник для накопления и раскрытия информационных краеведческих ресурсов», – считает И. Васильева.
Проблемы: 1) Создание коллекций музейных материалов предполагает также их учёт, хранение, изучение и использование. Вот здесь и возникает правовое противоречие: закон «О библиотечном деле» разрешает заниматься музейной деятельностью, закон «О музейном фонде Российской Федерации и музеях Российской Федерации» ограничивает ее, поскольку основным признаком музея считает его статус самостоятельного юридического лица. В связи с этим юридически несостоятельными оказываются школьные, общественные и другие музеи.
2) Регистрация музейных коллекций, формируемых библиотеками. По закону все предметы должны быть включены в музейный фонд РФ. Собственник отвечает за соблюдение условий, обеспечивающих их сохранность, обязан вести учёт музейных предметов. Такой учёт предусматривает специальную учётную документацию, обеспечивающую возможность полной идентификации этих предметов и содержащую сведения об их местонахождении, сохранности и форме использования. Для этого библиотекам необходимы место для хранения с определённым температурно-влажностным режимом, штатные единицы сотрудников, ведь государственные органы регулярно осуществляют контроль за степенью сохранности и условиями хранения музейных коллекций.
Таким образом, включая в свою деятельность музейный компонент, библиотеки, с одной стороны, получают дополнительные возможности расширения краеведческой деятельности, с другой – сталкиваются с рядом неразрешимых пока проблем, связанных с учётом и хранением музейных фондов. Однако, несмотря на все проблемы, многие библиотеки включают в краеведческую деятельность музейные технологии, создавая новые формы: библиотеки-музеи, музеи при библиотеках, мини-музеи, музейные отделы и т. д.
Автор статьи делает такие выводы: «В краеведческой деятельности происходят принципиальные содержательные изменения. На сегодняшний момент наша ЦРБ прочно занимает свою нишу, выступая: а) как библиотека, оказывающая информационные услуги; б) как музей, собирающий исторические реликвии и организующий экскурсии по памятным местам; в) как клуб, объединяющий различные категории людей в соответствии с их интересами.
Насколько оправдано слияние двух учреждений – покажет время, но уже сегодня можно с уверенностью сказать, что ситуация не стала хуже, наоборот, появились точки роста».
// Библиополе. – 2011. – №1. – С. 11-13.
Літературно-краєзнавчий квест, або Як козаки до Херсона повернулися
Оксана Розміровська,завідуюча відділом обслуговування
Херсонської обласної бібліотеки для дітей
У Міжнародний день захисту дітей Херсонською обласною бібліотекою для дітей було проведено літературно-краєзнавчий квест. Цей захід пройшов у рамках програми першого обласного конкурсу бібліотечних волонтерських бригад.
Квест — це дуже популярна форма гри-випробування, у даному випадку – начитаності, ерудованості, витривалості та вміння грати у команді. Про особливості проведення цього заходу розповідає ведуча – О. Розміровська.
“До участі у квесті ми запросили учнів 5-8 класів – кращих читачів районних дитячих бібліотек Херсонщини. Розділили їх на 2 команди – «Сучасні потьомкінці» та «Херсонська плеяда». Учасники побували на 5 «зупинках» в історичній частині Херсона: «Очаківські ворота» (старт-фініш), «Колодязь», «Пам’ятник І. Кулику», «Порохові склади», «Катериненський собор».
На кожній «зупинці» на квестівців чекали агенти – авторитетні фахівці з історико-літературними розповідями та спеціальними завданнями, які дітям потрібно було виконати. Науковий співробітник Херсонського художнього музею С. Нємцев розповів їм про історію заснування Херсона, відомі історичні постаті, зокрема Катерину Велику та Григорія Потьомкіна. Священик Катериненського собору отець Валентин розкрив найцікавіші факти про цю видатну пам'ятку історії та архітектури. Науковий співробітник Херсонського обласного краєзнавчого музею А. Лопушинський, перевтілившись разом зі своїм товаришем у справжніх козаків, висвітлив козацькі сторінки в історії Херсонщини та пограв з дітьми у козацьку гру «Рибалка». Головний спеціаліст Державного архіву І. Лопушинська розповіла про підпільний рух на Херсонщині у роки Великої Вітчизняної війни. Співробітник управління культури і туризму облдержадміністрації Н. Звягінцева влаштувала міні-презентацію книги «Гойдалки над степом», у якій зібрано кращі твори херсонських письменників, що пишуть для дітей.
Агента гри можна було знайти за паролем, який команда дізнавалася після виконання усіх завдань на кожній «зупинці». Також слід було виконати окремі завдання від координаторів-бібліотекарів, які супроводжували команди: розгадати кросворд «Славетні імена Херсонщини», заплутані ребуси, відповісти на інтелектуальні запитання, здогадатися, яким літературним героям належать речі, зібрані у скрині …
Окрім командного заліку, кожен гравець мав змогу заробляти індивідуальні бали. За правильну відповідь квестівці отримували бонусні картки «вартістю» у 5 або 10 балів (в залежності від складності завдання) із зображенням наступної зупинки, яку відшукували потім на великій мапі квесту. Дозволялося користуватися і допомогою перехожих, але тоді учасник втрачав 2 бали. Якщо команда не мала відповіді, у неї був шанс «купити» підказку, виконавши творче завдання.
До фінішу потрібно було дістатися за 1,5 години. А тут на всіх чекало ще одне завдання: надути повітряні кульки, прикріпити до них літери і скласти привітання: «З Днем захисту дітей!». Переможцеві в особистому заліку Т. Запорожець дістався головний приз – добірка новеньких книг сучасних українських авторів. Море чудових вражень, нової інформації та захоплюючих емоцій повезли квестівці у всі куточки Херсонщини. Свято вдалося!
А от колеги-бібліотекарі можуть використати методику цієї інтелектуальної гри у власній роботі. Тож пропонуємо вашій увазі правила квесту та сценарій його проведення.
Правила квесту
Квест — це гра-випробування твоєї ерудованості, начитаності та уміння змагатися у команді.
1. Усі учасники квесту будуть поділені на команди. Для того, щоб допомогти орієнтуватися у місті та знаходити найкоротший шлях до наступної зупинки, кожну команду супроводжуватиме координатор (бібліотекар).
2. Учасники квесту повинні дотримуватись правил гри, правил дорожнього руху, правил поведінки у громадських місцях. У випадку їх порушення координатор може зняти команду з гри.
3. На початку гри команди отримують мапи квестової зони з позначенням «зупинок», де на учасників чекають агенти (авторитетні фахівці з різних галузей знань) з завданнями.
4. Для того, щоб команда стала переможцем, усім її членам потрібно першими пройти усі 5 «зупинок», виконати завдання агентів і координатора якомога швидше та дістатися фінішу.
5. Завдання від агента чи координатора квесту команда отримає лише тоді, коли усі її члени будуть присутні на пункті! Тому не відставай і допомагай іншим!
6. Окрім командного заліку, який фіксуватиме координатор, кожен гравець має можливість заробляти індивідуальні бали. За кожну правильну відповідь він отримає бонусну картку в 10 або 5 балів у залежності від складності та «ціни» запитання. Дозволяється користуватися допомогою перехожих, але тоді втрачається 2 бали.
7. Якщо команда не має відповіді або відповідає неправильно, є можливість «купити» підказку, виконавши творче завдання: придумати та намалювати крейдою на асфальті логотип квесту; розказати улюблений вірш чи уривок (кожен учасник!), придумати фантастичну оповідь і т.п. (по 1 реченню від кожного учасника).
8. У кожної команди є ___ годин (и), аби виграти! Якщо за цей час вони не дістануться фінішу, то координатор припиняє гру та відводить команду до кінцевого пункту.
Бажаємо успіху і хай перемога буде за вами!
Сценарій квесту
Учасники реєструються, отримують бейджі з номером та іменем, діляться на 2 команди порівно. Разом з координаторами вирушають на старт, де отримують пакет із необхідними для виконання завдань речами, мапу квестової зони із відміченими пунктами-зупинками. Примітка: обидві команди проходять ті ж самі пункти, але йдуть до них різними маршрутами, зустрічаючись лише на старті та на фініші.
Старт. Організатор зачитує правила квесту, пояснює організаційні моменти, урочисто оголошує старт квесту.
І зупинка – «Очаківські ворота». Учасників зустрічає агент-краєзнавець, розповідає історію заснування міста Херсон (5 хв.), ставить команді 1 запитання, «ціна» якого – 10 балів. Координатор задає гравцям одне запитання 2-х рівнів складності (індивідуальний залік). За кожну правильну відповідь учасники отримують бонусні картки із зображенням Катериненського собору – підказки, куди йти далі.
Запитання 1-го рівня (легкі, 5 балів): «За чиїм указом було збудовано Херсон?» (Катерина II); «Хто вважається засновником Херсона?» (Г. Потьомкін); «Який музей досліджує і зберігає історію Херсона?» (Херсонський обласний краєзнавчий музей); «Херсону виповнився 231 рік, а скільки років Херсонському морському порту?» (231, бо Херсон будувався як морський порт); «Який знаменитий англійський лікар-філантроп рятував херсонців від епідемії чуми у кінці 18 ст?» (Джон Говард).
Запитання 2-го рівня (складні, 10 балів): «Поруч ви бачите найбільший у Херсоні кіноконцертний зал «Ювілейний», збудований у 1970 р. На честь якої події його так назвали?» (100-річчя від дня народження В.І. Леніна); «Як називалася фортеця – військове укріплення, з якого починався Херсон?» (Олександр-Шанц); «Яку назву мав перший корабель, збудований у Херсоні і спущений на воду 26 травня 1779 р.?» («Слава Катерині»); «Спасителю рода человеческого Екатерина II посвящает». На якій споруді красується цей напис?» (Катериненський собор).
Літературне запитання: «Назвіть твори, у яких мова йде про життя і діяльність Г. Потьомкіна». (В. Пікуль «Фаворит», Г. Данилевський “Потьомкін на Дунаї», М. Гоголь «Ніч перед Різдвом», О. Елісеєва «Лев кохає Катерину», «Потьомкін», К. Валишевський «Навколо трону», «Роман імператриці», О. Брикнер «Потьомкін», В. Лопатін «Найсвітліший князь Потьомкін», Н. Болотіна «Князь Потьомкін», М. Шахмагонов «Катерина Велика і Потьомкін в коханні і шлюбі, у боротьбі за Кубань і Крим», Йена «Потьомкін: фаворит і фепьдмаршал»).
Завдання від координатора: «Згадай український алфавіт!» Кожна літера стоїть під визначеним порядковим номером: 22, 15, 21, 11, 18, 32;10, 12; 22, 15, 1,21,2, 19, 17; 29, 24, 15, 1, 14; 2, 12, 16, 33; 15, 19, 16, 19, 6, 33, 10, 33. Це допоможе розгадати підказку про наступний пункт нашої подорожі. (Відповідь: Скриню зі скарбом шукай біля колодязя).
Командний залік: координатор підраховує бали, заповнює таблицю командного та індивідуальних заліків, називає пароль: скриня.
II зупинка – «Колодязь». Гравців зустрічає агент-літературознавець, розповідає про письменників Херсонщини, загадує загадки, головоломки (відповіді оцінюються 5 балами).
Завдання від координатора: «Перед вами скриня з реквізитами. Яким літературним героям належать ці речі?» (за правильну відповідь – 5 балів). Координатор підраховує бали, видає картки із зображенням пам'ятника Іллі Кулику, називає пароль: патріот.
III зупинка – «Пам'ятник І. Кулику». Учасників зустрічає агент-історик, розповідає про підпільний рух на Херсонщині в роки Великої Вітчизняної війни, ставить одне запитання (10 балів). За правильну відповідь гравці отримують бонусні картки із зображенням порохового складу.
Літературне запитання: «Назвіть книжки, які розповідають про підпільний рух на Херсонщині» (3-4 книги). Пароль: Січ.
IV зупинка – «Порохові склади». Дітей зустрічає агент-козак, розповідає про січі на території Херсонщини, козацькі звичаї, відродження козацтва у наш час (5 хв.), ставить одне запитання (10 балів).
Спортивне рухливе завдання (5 балів). За його виконання видають бонусні картки.
Літературне завдання: «Назвіть книги про козаків». Координатор підраховує бали, видає картки із зображенням Катериненського собору, називає пароль: Катерина II.
V зупинка – «Катериненський собор». Гравці отримують від координатора завдання розгадати кросворд «Славетні імена Херсона» (10 балів за кожну правильну відповідь у індивідуальний залік гравця). За правильні відповіді квестівці отримують картки із зображенням Очаківських воріт. Учасники квесту заходять до собору, де їх зустрічає священик, розповідає про собор (5 хв.), ставить запитання команді (правильна відповідь – 10 балів).
Запитання від координатора: «У радянські часи собор виконував іншу функцію, тут розташовувався музей. Який?» (Музей атеїзму). Координатор підраховує бали і вручає гравцям сувій з текстом: «Гру завершено! Вітаємо! Ви успішно пройшли усі етапи квесту завдяки тому, що були справжньою командою. На знак дружби та єдності надуйте вісімнадцять повітряних кульок, прикріпіть до них літери, складіть із них речення «З Днем захисту дітей!» і крокуйте до стартового пункту «Очаківські ворота».
Усі зустрічаються біля Очаківських воріт, фотографуються. На згадку всім квестівцям залишаються також заслужені ними бонусні картки та окремі призи, отримані від агентів. Після загального підрахунку балів проголошується команда-переможець. Абсолютний переможець у особистому заліку отримує диплом та приз.
// Світ дитячих бібліотек. – 2010. – №3. – С. 27-28.