«Подкаст» — це англійське слово, а точніше, навіть сленг. Англійською воно пишеться як Podcast. Хто знає англійську, той може відразу звернути увагу, що слово складається з двох частин «Pod» та «Cast».
Перша частина “Pod”сталася від назви «IPod» (Айпод) — портативний mp3-плеєр для програвання звукових файлів, який виробляє компанія Apple. Друга частина “Cast” походить від англійського «Broadcasting», що перекладається з англійської як «широкоформатне мовлення» або «випуск в ефір».
У вільній енциклопедії “Вікіпедія” ви знайдете наступне пояснення значення слова «Подкастинг»: з технічного погляду Podcast — цифровий медіа-файл або низки таких файлів, які розповсюджуються інтернетом (зазвичай у форматі mp3 або Ogg / Vorbis для звукових і Flash Video та інших відео-передач) для відтворення на портативних медіа-програвачах чи персональних комп'ютерах. За змістом вони можуть нагадувати радіо-шоу, звукову виставу, містити інтерв'ю, лекції чи будь-що інше, що належить до усного жанру. Термін «podcast» є поєднанням назви портативного програвача музики Pod та слова broadcast. Ведучого або автора подкасту часто називають подкастер. Подкаст як сферу діяльності називають подкастингом. На відміну від слухачів радіо, які слухають те, що їм пропонує радіостанція, подкастинг дозволяє обрати самостійно те, що ви хочете слухати чи дивитися. І найголовніше – саме у той час, коли вам зручно ввімкнути свій програвач. Як правило, подкасти мають певну тематику і періодичність видання (проте бувають і винятки).
Якщо на початку подкасти були тільки звуковими і більше були розраховані для прослуховування на IPod-ах або інших портативних плеєрах, то в даний час явище подкастингу сильно еволюціонувало. Це призвело до того, що подкасти стали не тільки звуковими, але й відео, а прослуховувати або переглядати їх стали частіше прямо на сайті (зазвичай на блозі) або скачували на свій комп'ютер.
Саме слово «подкаст» винайшли блогери. Блогер — це будь-яка людина, яка активно веде свій блог в Інтернеті. Деякі блогери, замість текстових заміток почали записувати свої нотатки (корисні думки, ідеї, інтерв'ю та лекції) в аудіоформаті, а потім давали їх прослуховувати відвідувачам своїх блогів. Але на цьому справа не зупинилася. Блогери почали записувати подкасти у відеоформаті, що привернуло до їхніх персон ще більше уваги, а цінність і цікавість матеріалу багаторазово підвищилася. Можна сказати творчий напрямок, адже людина записує подкасти і виступає одночасно в ролі режисера, редактора та викладача в одній особі. Ви можете створити свій власний ефір — будь то аналітична передача, розважальне шоу або поради по догляду за домашніми вихованцями. Крім того, використання для аудіо-подкастів найпоширенішого формату mp3 теж дуже сильно вплинуло на розвиток подкастингу.
Аудіо-подкаст. Являє собою аудіозапис ваших закінчених ідей, думок, лекцій, новин, презентацій, яка несе в собі явний інтерес і користь для вашої цільової аудиторії. Запис оформляється в mp3-файл, який далі ви надаєте для прослуховування або за допомогою спеціальної аудіо-flash-кнопки, яку ви інтегруєте на блог (сайт) і (або) даєте посилання для скачування файлу подкасту. Запис аудіо зазвичай ведеться за допомогою звичайного цифрового диктофона або персонального комп'ютера з підключеним мікрофоном і спеціальною програмою, наприклад, Audacity. Тема Аудіо-подкасту повинна відповідати повністю тематиці вашого блогу чи сайту. Аудіо-подскаст має бути безкоштовним і представляти інформаційну цінність для відвідувача. Маючи з собою диктофон в кишені, записувати подкасти можна практично скрізь: прийшло щось цікаве в голову, наговорив на диктофон, ось практично і готовий аудіо-подкаст.
Відео-подкаст. Це відеозапис вашого виступу на якусь тему, пов'язану безпосередньо з тематикою вашого блогу або сайту. Далі цей запис розміщується на вашому блозі або сайті. Знову ж таки, відео-подкаст повинен обов'язково бути корисним для вашої цільової аудиторії.
Знімається відео-подкаст на веб-камеру або на цифрову відеокамеру. Висока якість відео тут не грає великої ролі, як і взагалі подкасти не мають на увазі професіоналізму автора. Скажімо так: відео-подкаст — це скоріше домашнє відео, яке містить якусь корисну і безкоштовну інформацію для відвідувачів вашого блогу чи сайту. Записувати свої відео-подкасти ви можете на будь-яку сучасну відеокамеру, яка потім дозволяє підключитися до вашого комп'ютера через порт USB, а далі ви можете переганяти відео до себе на комп'ютер. Зазвичай програмне забезпечення для цього поставляється в комплекті з відеокамерою. А якщо у вас, наприклад, відеокамера, яка пише відразу на DVD, то взагалі процес легкий: вставили DVD-диск після запису в комп'ютер, і ось вам вже майже готове відео.
Але відразу таке відео помістити на блог або сайт неможливо. Тут потрібен особливий формат відео. Тому тут ви можете скористатися або такими сервісами, як Youtube.com або video.mail.ru, які допоможуть вам перевести відеокліп у формат потокового flash-відео, і потім ви отримаєте готовий html-код для розміщення flash-відеоплеєра на своєму блозі або сайті. Дуже зручно!
Скрінкасти. Це ціле нове явище, яке створило неймовірну кількість нових інформаційних продуктів, а також спростило навчання людей через Інтернет. Суть скрінкаста полягає в тому, що ви за допомогою спеціальної програми (наприклад, Camtasia Studio) записуєте свої дії на екрані вашого комп'ютера разом зі своїми аудіо-коментарями, зберігаєте це в формат flash-відео і потім можете давати переглядати це відвідувачам свого блогу, сайту, а можете робити цілі комерційні навчальні продукти в форматі скрінкаст.
Можливості та потенціал скрінкастінга воістину безмежні! Тепер можна масово і в дуже доступній формі передавати свій досвід використання будь-яких програм, будь-яких сайтів і вебсервісів. Можна також, крок за кроком, демонструвати будь-які свої ідеї з наочними схемами і приводити відразу приклади їх використання. Можна комбінувати скрінкасти зі вставками реального відео, з презентаціями, зробленими в Microsoft PowerPoint.
Отже, для запису скрінкаста вам достатньо мати спеціальну програму, яка може захоплювати відео з екрану монітора, а так само мікрофон, підключений в лінійний вхід комп'ютера (або систему для запису звуку для подкастингу — Pinnacle Podcast Factory). Далі вам потрібно тільки вибрати, яким чином ви бажаєте поділитися своїм досвідом використання комп'ютера або чогось на комп'ютері.
Скрінкаст ви можете розміщувати безкоштовно для перегляду прямо через Інтернет на своєму блозі чи сайті у форматі потокового flash-відео, ви можете давати скачувати скрінкасти у вигляді файлів для локального перегляду на комп'ютері. Все у ваших руках, і тут обмеження розставляє тільки ваша фантазія і здібності!
По-перше, сам процес запису подкастів для багатьох людей є більш творчим, цікавим і зручним, ніж написання тексту. У свою чергу, і для багатьох людей з вашої цільової аудиторії буде куди більш цікаво слухати і тим більше дивитися відео з вами.
По-друге, явною перевагою саме аудіо-подкасту є те, що слухач може паралельно прослуховуванню подкасту у своєму mp3-плеєрі робити свої звичайні справи. Це зручно тим, що така інформація при частому прослуховуванні починає вбиратися в розум слухача на підсвідомому рівні, а далі міняти його ментальні установки, переконання, систему цінностей і поглядів на життя. Таким чином, слухаючи подкасти успішних людей, з цінною позитивною інформацією, людина починає поступово змінюватися на тому рівні, на якому їй практично неможливо помінятися прикладаючи своє пряме свідоме зусилля. І, таким чином, ви теж починаєте думати як успішна людина. Інакше кажучи, позитивні аудіо-подкасти вас буквально можуть перепрограмувати, роблячи вас більш щасливою, конструктивною і продуктивною людиною.
По-третє, створення аудіо, відео подкастів і скрінкастів робить з вас своєрідного режисера, автора і ведучого своїх радіо та відео програм. Ви можете стати популярним і відомим як автор і як професіонал у своїй галузі. І якщо раніше це було долею обраних людей, що працюють на радіо-станціях або телеканалах, то тепер за допомогою подкастингу і необмежених можливостей Інтернету ви можете самі віщати через власний сайт, блог, розсилку на потенційно необмежену аудиторію!
По-четверте, темою для створення свого подкасту може послужити що завгодно. Це може бути геніальна думка, яка прийшла вам в голову і яку ви записали швидко на диктофон. Це може бути аудіо чи відео інтерв'ю з цікавою людиною, чи просто якась новина з вашої галузі діяльності. Це може бути ваш професійний запис своїх рекомендацій для аудиторії вашого блогу чи сайту. Тут залишається тільки підключити вашу творчу фантазію, бо тематика і можливості подкастингу необмежені! Головне — пам'ятати і дотримуватися одного найважливішого принципу: подкаст не повинен перетворитися на якесь бубоніння собі під ніс і навантажувати людей марною інформацією. Подкаст обов'язково повинен мати інформаційну цінність для його слухача чи глядача!
По-п'яте, використання звуку та відео дозволяє стати більш живим і реальним для вашої цільової аудиторії. Тепер ви маєте можливість впливати на них не тільки ідеями в текстовій формі, а й емоціями, які передаються через аудіо — та відеоряд. Це дозволяє стерти якнайшвидше сумніви і недовіру до себе як до джерела цінної інформації.
По-шосте, відео-подкасти та скрінкасти можуть вам передати якусь невербальну мотиваційну інформацію, а так само досвід людини, що не дозволяє зробити в більшості випадків звичайний текст. Наприклад, доведено, що жестикуляція при спілкуванні є важливою частиною самого спілкування і виражає часто те, що не виражають самі слова. І коли ви переглядаєте відео-подкаст і бачите як говорить і жестикулює людина (спікер), то це дозволяє в максимальному форматі засвоювати інформацію, перейматися сказаним і показаним. А інтонація голосу в аудіо подкасті часто безпосередньо впливає на особисте переконання в правильності сказаного автором.
Зважаючи на викладене, робимо висновки:
1. Подкаст — це аудіо або відео файл, який має містити корисну інформацію для цільової аудиторії вашого блогу або сайту. Подкасти ви записуєте самостійно, і вони потім поширюються вами безкоштовно. Найчастіше це відбувається через ваш блог або через сайт.
2. Запис подкастів не має на увазі наявність у вас професійної дикції, акторських якостей, ораторських навичок і коштовного обладнання. Важливим є корисна інформаційна складова подкасту. Причому, чим більше ви будете записувати подкасти, тим краще вони у вас будуть виходити.
3. Подкаст можна прослухати або переглянути прямо на вашому сайті, або ж закачати файл подкасту до себе на комп'ютер, щоб додати його до колекції (бібліотеки) подкастів і потім слухати чи дивитися безпосередньо на своєму комп'ютері.
4. Ви можете закачувати подкасти собі на мобільний плеєр або телефон. Сучасні мобільні пристрої дозволяють вам прослуховувати подкасти в mp3-форматі і переглядати відео-подкасти.
5. Скрінкаст є різновидом подкасту. Він дозволяє передати свої дії на комп'ютері у відеоформаті з аудіо-коментарями для вашої аудиторії або для окремої людини. Скрінкаст дозволяє продемонструвати свій досвід використання програм і інтернет-сервісів на комп'ютері в режимі «що роблю, те й показую + коментую» та багато іншого. Скрінкастінг розкриває для вас фантастичні можливості як безкоштовного, так і комерційного розповсюдження вашого досвіду і дистанційної допомоги у вирішенні проблем ваших людей. Скрінкаст — це той же відео-подкаст у форматі flash-відео, але тільки записуються дії на комп'ютері.
6. Подкастинг — дуже творче, приємне і цікаве явище для автора подкастів. А з іншого боку, це зручна і цікава форма отримання інформації (досвіду) для вашої цільової аудиторії слухачів і глядачів.
Перш за все потрібно заздалегідь підготувати матеріал і визначитися з тематикою подкасту. Найкраще, щоб контент, який ви хочете донести до ваших користувачів, був підготовлений заздалегідь. Створення подкастів є дуже важливим заняттям, адже люди звертають велику увагу на якість відео чи аудіо.
Тривалість не повинна перевищувати 10 хвилин. Якщо подкаст триватиме довше, є велика ймовірність, що нудьгуючий користувач попросту закриє ваше аудіо. Все, що потрібно для запису подкасту — це приєднати мікрофон (гарнітуру) до входу звукової карти вашого комп'ютера, запустити програму звукозапису і почати читати текст. Отже, мікрофон приєднаний до звукової карти. Необхідно також упевнитися в правильному налаштуванні аудіо входів вашого комп'ютера.
Тепер вам знадобиться програма для запису звуку. Раджу скористатися програмою Audacity, вона поширюється вільно, має досить простий інтерфейс і доступна для всіх найбільш поширених операційних систем. Після установки Audacity в налаштуваннях встановіть запис в режимі стерео. Програма готова для запису. Варто пам'ятати, що чим далі ваш мікрофон буде від сторонніх джерел шуму, тим більш якісним вийде запис. Перед записом намагайтеся заспокоїтися і розслабитися, щоб ваш голос під час запису не тремтів і був рівним. Тепер натисніть кнопку запису. Під час запису стежте за шкалою рівня вхідного сигналу. Не допускайте виходу за позначку 0dB. У разі зашкалювання, зменшіть рівень сигналу мікрофонного входу в налаштуваннях аудіопристроїв вашого комп'ютера. Постійне прослуховування отриманого результату дозволить домогтися оптимальних значень запису. Записаний файл в більшості випадків вимагає вирівнювання рівня гучності до нормальних значень. Для цього скористайтеся операцією нормалізації. У рядку меню виберіть пункт Ефекти-> Нормалізація. Суть нормалізації полягає в тому, що змінюється амплітуда вихідного звукового сигналу, а форма залишається колишньою. І це відчувається на слух як зміна сили звуку або гучності. Зміна гучності супроводжується зміною динамічного діапазону, тобто співвідношення найгучнішого значення до самого тихого значення звукового сигналу. Зі збільшенням гучності збільшується й динамічний діапазон. Нормалізація використовується для вирівнювання рівня записаного сигналу, як правило, її застосовують після запису з мікрофона.
Редагування запису.
Після закінчення запису в більшості випадків виникає необхідність відредагувати її і видалити невдалі фрагменти і довгі паузи. Для цього розглянемо кілька нескладних операцій по редагуванню запису на прикладі програми Audacity.
Видалення фрагменту. Для більш точного видалення фрагменту запису скористайтеся кнопками зміни масштабу перегляду звукової форми в редакторі. Збільште масштаб до необхідного значення. У вікні редактора тепер можна з максимальною точністю визначити початок і кінець фрагменту, який потрібно видалити. Встановіть курсор миші в місці початку виділення, натисніть ліву кнопку миші і, не відпускаючи її, протягніть до передбачуваного місця закінчення виділення. Перед видаленням прослухайте ще раз виділений фрагмент і, якщо виділення зроблено правильно, натисніть кнопку "Delete" на клавіатурі або в рядку меню пункт Правка-> Видалити (Ctrl + K).
Копіювання або вирізання фрагменту. Щоб скопіювати фрагмент запису, виділіть його, виберіть у рядку меню пункт Правка-> Копіювати (Ctrl + C). Для операції вирізання скористайтеся пунктом меню Правка-> Вирізати (Ctrl + X).
Вставка фрагменту. Тепер фрагмент, що знаходиться в буфері обміну, можна вставити в будь-яке місце вашої запису. Для цього встановіть курсор миші в потрібну позицію і скористайтеся в рядку меню пунктом Правка-> Вставити (Ctrl + X).
Створення тиші. Дозволяє вставити фрагмент тиші заданої тривалості в певну позицію. У рядку меню вибираємо пункт створення-> Тиша. У вікні можна задати тривалість відрізка в секундах. Це корисно, наприклад, якщо після запису ви виявили занадто маленьку паузу між реченнями.
Часто для додання подкасту більш цікавого звучання використовуються накладення звукових ефектів або фонової музики. Програма Audacity дозволяє виконувати і цю операцію. У редакторі у вас відкрита доріжка із записом подкасту. У рядку меню вибираємо пункт Проект-> Імпортувати звуковий файл (Ctrl + I). У діалоговому вікні виберіть необхідний звуковий файл. В результаті в редакторі з'явиться друга доріжка. Тепер необхідно відрегулювати рівні гучності запису голосу і підкладки. Для цього скористайтеся повзунками гучності на початку кожного звукового відрізка. Ваш подкаст записаний, тепер його потрібно зберегти з розрахунком, щоб він не втратив в якості звучання і одночасно мав невеликий розмір. Ступінь стиснення (бітрейт) вимірюється в одиницях Kbps (kilobits per second). Чим більше величина цього параметра, тим якіснішим буде ваш mp3 файл, але при цьому буде рости і розмір файлу. Для збереження подкасту досить встановити величину бітрейта на рівні 128 Kbps. Однак досить багато подкастів можна зустріти з бітрейтом 64 Kbps і досить прийнятною якістю звучання. Прослухайте, якщо все вас влаштовує, можна переходити до збереження подкасту. Для цього в рядку меню виберіть пункт Файл-> Експортувати в mp3. Формат mp3 в Audacity підтримується, але типово ця підтримка в програмі відсутня. І для того, щоб зберегти результати вашої роботи у форматі mp3, необхідно:
1. Завантажити архів кодувальника LAME mp3 Encoder. Завантажити LAME mp3 Encoder абсолютно безкоштовно можливо таким чином: відкрити програму Audacity в головному меню Правка -> Параметри -> Бібліотеки ->Бібліотека LAME (збереження mp3) ->Завантажити. Відкривається вікно, вибираємо свою операційну систему, наприклад, Windows і натискаємо ->LAME download pade та завантажуємо ехе. файл, відкриваємо його.
2. Далі дотримуйтесь інструкцій по установці LAME для Audacity і простежте за тим, щоб файл опинився в пропонованому програмою місці для установки "C: \ Program Files \ Lаме для Audacity".
3. Тепер ви можете експортувати mp3 без додаткового налаштування, вибравши Файл => Експортувати в головному меню, а потім вибрати розширення "mp3 файл" в наступному вікні «Експорт файлу».