В 2016 році Україна відзначає 25-й День Незалежності в складних умовах, коли постають питання: чи збережемо ми свою країну, чи проведемо реальні реформи в усіх сферах життя.

Але не вперше в історії Україна намагається здобути незалежність. Перша така спроба мала місце під час визвольної боротьби у 1917 – 1920 роках. Однак через внутрішні протиріччя в керівництві Української Народної Республіки та несприятливі зовнішні фактори (відсутність підтримки суверенітету України з боку провідних держав Європи) ця спроба зазнала невдачі. Вдруге спробували здобути державність для України воїни ОУН-УПА в роки ІІ світової війни у 1939 – 1945 роках. Та були приречені, бо вели війну на два фронти – як проти радянських, так і гітлерівських військ. Сьогодні, в умовах війни на Сході України, нам втретє за останні майже 100 років доводиться відстоювати своє право на проживання у власній, незалежній державі під назвою Україна.

25 років минуло. Ці 25 років для України були нелегкими, але це наша історія, і це все було. Це те, чим ми пишаємося, і те, що воліли б забути і ніколи не згадувати. Перемоги, які були, і поразки, які ще не спокутували. Олімпійське золото, політ у космос, кулаки Кличків, вбивство Гонгадзе, загибель Чорновола. Помаранчева революція, Майдан і після Майдану, анексія Криму, АТО …

 

День незалежності – головне державне свято України, і бібліотечні заклади завжди беруть активну участь у відзначенні цього свята. Метою цього матеріалу є допомога працівникам визначити основні форми та напрямки роботи по відзначенню головного свята нашої держави на основі узагальнення досвіду роботи наших колег.

 

25 років незалежності України: хроніка подій

 

1990 рік

16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР проголосувала за прийняття Декларації про державний суверенітет. В Декларації наголошувалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як "верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах". В 1991 році день прийняття Декларації про суверенітет був вихідним днем і державним святом, але в наступні роки його замінив День Незалежності 24 серпня.

1992 рік.

Написаний Павлом Чубинським восени 1862 року вірш «Ще не вмерла Україна» пройшов шлях від «відкинутого варіанту» до головної пісні країни, затвердженої Верховною радою 15 січня 1992 року як гімн України.

Того ж року офіційно з’явився державний герб (19 лютого 1992 року) із центральною геральдичною фігурою у вигляді тризуба князя Володимира, та прапор — синьо-жовтий біколор набув статусу офіційного 28 січня 1992 року.

6 червня — в Києві відбулося урочисте відкриття відродженого університету «Києво-Могилянська академія». Першим президентом академії стає В'ячеслав Брюховецький.

18 серпня — заснована Почесна відзнака Президента України, перша нагорода незалежної України (з 1996 — орден «За заслуги») для нагородження громадян за особисті заслуги у розбудові суверенної, демократичної держави, розвитку економіки, науки і культури України, за активну миротворчу, благодійну, милосердну, громадську діяльність. Відзнакою № 1 був нагороджений письменник Олесь Гончар.

1994 рік.

Перша олімпійська медаль України: Олімпійські зимові ігри 1994 року. Українська фігуристка Оксана Баюл є першою й досі єдиною олімпійською чемпіонкою незалежної України в зимових видах спорту. Баюл здобула золото на XVII Олімпійських зимових іграх у Ліллехаммері, Норвегія.

7 травня — український боксер Андрій Синєпупов у бою з британцем Марком Рамсеєм першим в історії незалежної України здобув титул чемпіона світу серед професіоналів за версією WBO у легкій ваговій категорії до 61 кг.

У 1994 році, побив свій власний рекорд Сергій Бубка, взявши висоту у 6 м 14 см – позначка, яка і досі жодному спортсменові не підкорилася. Нині Сергій Бубка — президент Національного олімпійського комітету України і єдиний український спортсмен, який має пам'ятник за життя.

16 листопада 1994 р. Україна приєдналась до угоди про нерозповсюдження ядерної зброї, добровільна відмова від даного виду зброї масового ураження .

1995 рік.

27 квітня — Верховна Рада прийняла постанову про заснування ордену Богдана Хмельницького. Ця відзнака стала першою державною нагородою незалежної України, призначеною для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України.

31 серпня — з космодрому Плесецьк (Архангельська область, Росія) успішно проведено запуск першого українського супутника «Січ-1» вітчизняною ракетою-носієм «Циклон». Цей запуск вперше здійснено під юрисдикцією України.

З 9 листопада 1995 року Україна є постійним членом Ради Європи і представлена в усіх його органах.

1996 рік.

28 червня 1996 року було прийнято першу в українській історії Конституцію незалежної держави України, яка остаточно закріпила правові основи нашої держави, її суверенітет і територіальну цілісність. Цей день став державним святом України і відзначається щороку.

 

 

У 1996 році побачів світ перший національний книжковий бестселер — "Польові дослідження з українського сексу" Оксани Забужко.

1997 рік.

7 травня — закінчилась перша офіційна українська антарктична експедиція. Вона проходила на станції «Фарадей» (перейменована у «Академік Вернадський») на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу, яку Україні в 1996 році передала Великобританія. 6 лютого 1997 року на ній було піднято український прапор.

15 серпня — в Україні засновано орден княгині Ольги, якою відзначають жінок за визначні заслуги в державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім'ї.

19 листопада — 5 грудня на космічній орбіті «гостював» перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк – нині Народний Посол і Герой України — учасник місії STS-87 БТКК «Колумбія», яка спрямована на проведення спільних українсько-американських дослідів, що мали на меті вивчення впливу стану невагомості на природні процеси у рослин.

1998 рік.

Економічна криза. Українська економічна криза у 1998 році почалася на хвилі фінансової кризи РФ, коли російський уряд оголосив дефолт. Хоча український Кабмін дефолту не оголошував, але в обмінниках долар "злетів" в два рази. Нацбанк України змусив українські банки відмовитися на деякий час від отримання виплат за облігаціями держпозики, а з іноземцями домовилися відтермінувати платежі на майбутнє. Хоча це була шалена криза, але не було тотального банкрутства банків. Оскільки вичерпалося таке потужне джерело поповнення бюджету, як облігації держпозики, країна зіткнулося з диким платіжним дефіцитом. Грошей не вистачало ні на зарплати, ні на пенсії, ні на утримання курсу гривні. Національну валюту вирішили поступово девальвувати, а купити долари в обмінниках стало майже нереально.

25 травня — на спільному українському-корейському підприємстві «АвтоЗАЗ-ДЕУ» в Запорізькій області з конвеєра зійшов перший автомобіль «Таврія-Нова» — модифікація, створена спільно з Daewoo, спрямована на усунення очевидних недоліків і поліпшення техніко-експлуатаційних показників української «Таврії».

1999 рік.

25 березня — на 5-му кілометрі автотраси Бориспіль—Золотоноша за нез'ясованих обставин в автокатастрофі загинув український політик В'ячеслав Максимович Чорновіл. Соратники Чорновола вважають його загибель політичним убивством, розслідування якого не завершене й досі.

29 серпня — у Київському районі Донецька біля регіонального спортивного комплексу «Олімпійський» відкрито прижиттєвий пам'ятник Сергію Бубці, тридцяти п’ятиразовому рекордсмену світу, шестиразовому чемпіону світу, чемпіону Олімпійських ігор зі стрибків з жердиною.

2000 рік.

1 січня — Україна вперше як незалежна держава почала виконувати функції члена Ради Безпеки ООН, що означає підвищення її відповідальності та ролі у збереженні миру на нашій планеті.

У Києві зник український журналіст Георгій Ґонґадзе. Ця подія, поряд з оприлюдненням звинувачень про можливу причетність влади до долі журналіста, стала причиною наймасштабнішої політичної кризи в Україні за останні 10 років, а також масових акцій протесту у Києві. 16 вересня 2000 р. Георгія Ґонґадзе знайшли мертвим.

15 грудня в Україні остаточно припинила роботуЧорнобильська АЕС.

2001 рік

На запрошення Президента України, єпископів Українських Греко-Католицької та Римо-Католицької церков 23-27 червня 2001 року Україну відвідав Папа Іван Павло II. Урочистий проїзд понтифіка у «папамобілі» вулицями українських міст зчинив чималий ажіотаж, а наша країна чи не вперше в історії впродовж кількох днів посідала перші місця у світових новинах.

2002 рік

Листопад 2002 року — Верховна Рада України ратифікувала протокол №13 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, щодо відміни смертної кари за будь-яких обставин.

На авіашоу у Львові, літак Су-27 зазнав катастрофи, вбивши 78 і поранивши більш ніж 100 людей, це найбільша катастрофа на авіашоу в історії, яка отримала назву «Скнилівська трагедія».

2004 рік

Набравши 280 балів, українська співачка Руслана перемагає на пісенному конкурсі Євробачення, що відбувся 2004 року у Стамбулі. Запальний сингл “Wild Dances” дарує Україні право приймати ювілейний 50-й конкурс рік потому.

22 листопада в країні відбулася одна з найрезонансніших політичних подій в історії України, що завдяки обраній символіці дістала назву Помаранчевої революції.

У 2004 році легендарний український футболіст Андрій Шевченко отримує «Золотий М’яч» — приз найкращому футболісту Європи, поповнюючи свій вже чималий послужний список: заслужений майстер спорту України з 2003 року, Герой України та перший українець, який виграв Лігу чемпіонів. Один із найрезультативніших бомбардирів єврокубкових турнірів за всі сезони, він також найкращий бомбардир національної збірної України в історії. Завершивши свою кар’єру у 2012 році, він і надалі залишається символом українського футболу.

2005 рік

На Майдані Незалежності в Києві за присутності 59 офіційних зарубіжних делегацій і близько 500 тисяч людей пройшла інавгурація Віктора Ющенка як третього Президента України.

Верховна Рада України ратифікувала Оттавську конвенцію, за якою Україна брала на себе зобов'язання позбутися свого арсеналу протипіхотних мін, п'ятого (після Китаю, Росії, США та Пакистану) у світі.

У київському Палаці спорту відбувся фінал 50-го пісенного конкурсу «Євробачення». Перемогу у ньому здобула грецька співачка Єлена Папарізу з піснею «My Number One».

В Юрмалі (Латвія) на музичному конкурсі «Нова хвиля 2005» представниця України Тіна Кароль посіла друге місце.

Президент України Віктор Ющенко своїми указами відправив у відставку уряд Юлії Тимошенко.

2006 рік

Російсько-український газовий конфлікт, що виник на фініші 2005-го, перейшов критичну межу, зробивши газову тему однією з пріоритетних в українських та європейських новинах. Відхиливши ультиматум прийняти умови Росії, Україна опинилася на межі припинення газопостачання Газпромом вже зранку 1 січня 2006 року. В ніч з 3 на 4 січня конфлікт було завершено підписанням угоди, що стало причиною відправки уряду Юрія Єханурова у відставку.

2007 рік

2 квітня президент України Віктор Ющенко видав указ про розпуск Верховної ради 5-го скликання.

12 травня — Андрій Данилко посів друге місце на пісенному конкурсі «Євробачення», поступившись Марії Шерифович із Сербії.

У 2007 році тандем Україна-Польща отримав право на проведення однієї із найголовніших спортивних подій світу “Євро-2012”.

2008 рік

Найбільш позитивним досягненням України в 2008 році став вступ до Світової організації торгівлі. Про це йдеться в "Рейтингу резонансних подій України" (РРП) за 2008 рік. Найбільш негативним названо скорочення чисельності населення України майже до 46 млн осіб.

У жовтні 2008 року Європарламент визнав Голодомор злочином проти людяності і висловив співчуття українському народу.

2 вересня — у Харкові відбувся перший в Україні концерт Queen, яким почався європейський тур групи в рамках акції боротьби зі СНІДом.

2009 рік

Донецький клуб “Шахтар” здобув свій перший успіх у Європі, вигравши Кубок УЄФА. Перемога українського клубу у єврокубку викликала стихійні нічні радісні маніфестації по всій країні. Ця перемога стала більш знаковою, тому що це був останній турнір — потім він змінив формат, ставши Лігою Європи. Для команди, яка колись була "міцним середнячком" радянського футболу і впевнено нарощувала свій потенціал в чемпіонаті України (6-разовий чемпіон), то був справжній прорив психологічного бар'єру.

29 серпня — у центрі міста Донецька, в парку культури і відпочинку офіційно відкрито стадіон «Донбас-Арена», перший в Україні стадіон елітної категорії за акредитацією УЄФА та ФІФА, розрахований на 51 504 глядачів. Це перший стадіон у Східній Європі, спроектований і побудований відповідно до стандартів категорії «п'ять зірок»; вартість його будівництва склала 3 млрд. 200 млн. гривень (175,8 млн. євро).

2010 рік

2010 рік запам'ятається українцям перемогою Віктора Януковича на виборах президента. Новий глава держави докорінно змінив зовнішньополітичний курс України. Янукович задекларував відмову України від вступу в НАТО та домовився про продовження перебування російського Чорноморського флоту в Севастополі. 2010-й рік ознаменувався поверненням до старої форми правління — президентсько-парламентської.

2011 рік

Почався 2011 рік дійсно гучною подією. 1 січня набули чинності окремі норми нового Податкового кодексу, який установлює й регулює загальнодержавні та місцеві податки й збори, а також їх адміністрування. З 1 квітня податкова "конституція" країни запрацювала у повному об'ємі.

Пенсійна реформа, яка стала неприємним сюрпризом для більшості українців, – цілком і повністю була ініційована, розроблена та проведена міністром соціальної політики Сергієм Тігіпком. Для зменшення дефіциту держбюджету Кабміну було запропоновано підвищити пенсійний вік для населення. 8 липня депутати прийняли за основу закон, який набув чинності 1 жовтня. Документом передбачається підвищення пенсійного віку для жінок з 55 до 60 років зі щорічним збільшенням його на шість місяців.

11 жовтня 2011 року печерський районний суд Києва визнав екс-прем’єра України, лідера партії “Батьківщина” Юлію Тимошенко винною в перевищенні повноважень при підписанні газових контрактів з РФ і засудив її до 7 років позбавлення волі.

Віталій і Володимир Клички стали володарями всіх чемпіонських поясів у важковаговій категорії професійного боксу.

2012 рік

Національна скаутська організація України Пласт (НСОУ Пласт) відзначила своє 100-річчя. Масштабне святкування відбулося у 22 областях України – саме таку територію охоплює діяльність однієї із найбільших скаутських організацій у світі і найбільшої в Україні.

Влітку 2012-го футбольне свято прокотилося 4-ма українськими містами – із 8 червня по 1 липня роль футбольної «Мекки» дісталась Львову, Донецьку, Києву та Харкову. Чемпіонат Європи з футболу 2012 став першим подібним турніром, проведеним в країнах Східної Європи, а для України – першим у її історії.

 

29 липня — Українка Олена Костевич завоювала першу медаль для України на ХХХ Олімпіаді у Лондоні — у стрільбі з пневматичного пістолета вона стала третьою.

12 серпня — Український боксер Василь Ломаченко виграв олімпійське золото у вазі до 60 кг, а український борець Валерій Андрійцев виграв срібну медаль у вазі до 96 кг. Всього у Лондоні Україна здобула 6 золотих, 5 срібних та 9 бронзових медалей і зайняла 14 місце у командному заліку.

У травні Верховна Рада прийняла закон, що забороняє курити в громадських місцях. Заборона поширюється не тільки на тютюнові вироби, але також на електронні сигарети і кальян. З 16 грудня охочим закурити в ресторані або ж, приміром, на стадіоні чекає штраф у розмірі від 1000 до 10 тисяч гривень.

2013 рік

Найбільше економічне загострення країна відчула з початком торгової війни з Росією, яка у кінцевому підсумку стала однією з причин призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом.

Протести розпочалися 21 листопада 2013 року як реакція на рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і значно поширилися після силового розгону демонстрації в Києві вночі 30 листопада. Протести, які з кінця 2013 року відбувалися у формі мітингів, демонстрацій, студентських страйків, та силова протидія протестам з боку влади призвели до відкритого силового протистояння, яке в подальшому переросло у Революцію гідності.

2014 рік

Найтрагічніший епізод Революції гідності — масовий розстріл неозброєних протестувальників, що відбувся 20 лютого на вулиці Інституцькій в Києві. Внаслідок цих подій загинуло близько 100 людей, яких стали називати “Небесною сотнею”.

Втрата Україною Криму внаслідок російської військової агресії та насильницького приєднання до РФ у березні 2014 року.

Початок збройного конфлікту на території Донецької та Луганської областей України.

Авіакатастрофа пасажирського літака Boeing 777 біля міста Торез Донецької області 17 липня, внаслідок якої загинуло 298 осіб.

Іловайська трагедія, внаслідок якої загинуло 241 український воїн, близько 400 вважаються зниклими безвісті.

22 лютого — Верховна Рада України 328-ма голосами народних депутатів підтримала Постанову про усунення Віктора Януковича з посади Президента України, аргументуючи таке рішення самоусуненням Януковича від виконання своїх обов'язків, та призначила позачергові вибори Президента України на 25 травня 2014 року. .В результаті виборів 25 травня Президентом України став Петро Порошенко, за якого виборці віддали 54,7% голосів.

16 березня — за результатами нелегітимного референдуму про статус Автономної Республіки Крим більшість проголосували за приєднання Криму до Росії; результати референдуму не визнала українська влада і світова спільнота (крім Росії, Сирії, КНДР і Венесуели).

2015 рік

Захист та здача Донецького аеропорту. Бої за Донецький аеропорт попри перемир'я після перших Мінських угод протягом осені майже не вщухали. Оборона тривала 242 дні, але завершилася зрештою трагічно. Українські захисники за свій героїзм і жорстокий спротив ворогам отримали народний титул – «кіборги».

Після трагедії під Іловайськом бої за Дебальцеве стали ще однією чорною сторінкою в історії війни.

Квітень — Верховна Рада прийняла закони про декомунізацію, згідно яких в країні заборонялася комуністична і нацистська символіка.

Вперше в історії збірна України з футболу вийшла на футбольний турнір Євро-2016.

2016 рік

1 січня – відкрита зона вільної торгівлі з ЄС.

11 січня –починається видача нових посвідчень особи у вигляді ID-карти.

Українська співачка Джамала з власною піснею «1944» здобула перемогу на пісенному конкурсі «Євробачення 2016», що відбувся у Стокгольмі.

25 травня сталася подія, якої чекала вся Україна. Після майже двох років ув'язнення у Росії, лейтенант авіації, народний депутат Надія Савченко повернулася до України.

1 липня – ліквідація ЖЕКів і заміна їх на ОСББ

 

 

На виконання Указу Президента України 675/2015 (Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/675/2015) з нагоди 25-ї річниці проголошення незалежності України — знаменної події у багатовіковій історії національного державотворення, з метою її гідного відзначення у 2016 році, засвідчення поваги до подвигу борців за свободу, незалежність і територіальну цілісність, єднання суспільства у справі розбудови України як високорозвиненої європейської держави пропонуємо організувати в бібліотечних закладах, на літніх майданчиках такі заходи:

  • виставка-форум “Незалежність України — вибір народу”, “Вони боролися за незалежну Україну”, “Україна свята і єдина”, “Ти моя, Україно”;

  • поетичний марафон “З Україною в серці”, «Вітчизна свята, дорога Україна, для кожного з нас ти у світі єдина!».

  • флешмоб: “Україна єдина”, “Прапорові барви України”, “Разом ми єдині”;

  • історичні вікторини “Цікаве про Україну”, “Пізнаймо Україну разом”, “Люби і знай свій рідний край”;

  • відео-круїз “Країна де варто жити”, “Україна надзвичайна”, “Моя батьківщина”;

  • конкурс дитячих малюнків “Україна очима дитини”, “Моя Україна”, “Я малюю Україну”;

  • онлайн-вікторини “Чи знаєшь ти Україну”, “Крок за кроком до незалежності”;

  • музичний колаж “Незалежна, вишита колоссям, Україна квітуча моя”; “Україна — це ми!”, “Наша мова солов'їна”;

  • творчі акції, майстер-класи “Зроби своїми руками подарунок Україні”;

з метою виховання патріотизму і поваги до державних символів України:

  • години державності “Державні символи України”, “Українська держава та її символіка”, “Родовід державної символіки”, “Цвітуть, наче квіти в полі, знамена синьо-жовті”;

  • експрес-години “Моя країна — незалежна держава”, “Духом завжди була вільною, залишалася Україною”;

  • виставка-панорама “З днем народження, Країно!”, “Україна: шлях гідності”;

  • онлайн-акція — “Street-art: “Я патріот своєї країни”;

  • кінопоказ українського історико-драматичного фільму “Незламна”;

з метою вшанування борців за незалежність України у XX столітті, загиблих учасників Революції гідності, учасників антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях:

  • година-реквієм “Пам'яті героїв Майдану”, “Сам не знаю, де загину”, “Хоробрі серця”;

  • книжкові експозиції “Наші герої — наше все”, “Герої не вмирають”, “Були ми там, куди нас кликав час”;

  • уроки мужності “Вічна слава героям України”, “Пам'ятаємо героїв”, “АТО — зона особливої уваги”;

  • віртуальні виставки “Революція духу”, “Ми стояли через мрію”, “Євромайдан: хроніка подій”;

  • перегляд фільмів “Небесна сотня на варті пам'яті”, “Аеропорт” “Дебальцево”;

  • проведення акції “Бібліотека сучасного воїна”.

Крім цього, пропонуємо організувати інтелектуальну вікторину “Пізнай Україну”, яка поведе учасників у захоплюючий світ історії України. Правильні відповіді на всі запитання з перших букв слова складають вираз, що має велике значення для України. Зверніть увагу, що літери розташовуються у випадковому порядку. Відповіді можна знайти за допомогою інтернету або використовуючи енциклопедію історії України.

Отже, перше слово.

Питання 1: Ця жінка — дочка Київського князя Ярослава Мудрого, друга дружина французького короля Генріха I та мати короля Філіпа I. Назвіть її ім'я.

Питання 2: З античності та середньовіччя це слово вживалося для означення віддалених, “варварських” народів, згодом для означення студентських земляцтв, регіональних угруповань, церковних еліт. У пізньому середньовіччі та за раннього Нового часу це слово почало вважатися синонімом “країни”, “народу”. Яке це слово?

Питання 3: Географічний центр Європи. Датою заснування цього міста вважається 1447 рік. Є декілька легенд і версій про походження назви цього міста Закарпаття. Вони пов'язані з рухом опришків, які нібито в цій місцевості рахували відібране у багатіїв добро та ділили його між бідняками. Інша версія: купці на шляху до Трансильванії та Угорщини ще до Галичини спинялися тут і рахували свої прибутки. Яку назву має це місто?

Питання 4: На сьогоднішній день боротьба з цим явищем — це завдання номер один в Україні. 9 грудня — Міжнародний день боротьби з цим явищем. Яку назву має це явище?

Питання 5: У давнину це море називалося: у римлян — Меотійське болото, в турків — Бахар-Асак, слов'яни називали море Сурозьким або Синім. Яку назву має це море зараз?

Питання 6: Це місто розташоване на Придніпровській височині над річкою Уманкою. У 1796 році Станіслав Потоцький заклав один з найбільших садово-ландшафтних парків в Європі. Цей парк названий на честь його дружини Софії. Яку назву має це місто?

Питання 7: Ця людина — народний художник УРСР (1951). Розписував церкву Всіх Святих над Економічною брамою Києво-Печерської лаври.

Друге слово

Питання 8: Наймогутніша племінна група давніх слов'ян. Займала територію між Дністром і Дніпром. Дехто з дореволюційних істориків, зокрема М. Грушевський, зображували їх як предків українського народу. Яку назву мали ці племена?

Питання 9: Музичний ударний інструмент. Належав до козацьких клейнодів разом із прапором, булавою, гербовою печаткою, каламарем тощо. Використовувався козаками для скликання ради, зокрема на Запоріжжі. Назвіть цей музичний інструмент.

Питання 10: Плавні у низині Дніпра, що переважно затоплені Каховським морем, де стояла Запорозька Січ, Національний парк. Яку назву має ця місцевість зараз?

Питання 11: Видатний мислитель, філософ й церковний діяч, з його ім'ям пов'язують написання першого давньоруського літопису — Найдавнішого ізводу Ярослава Мудрого 1037-1039 рр. Створив перлину вітчизняної філософської літератури “Слово про закон і благодать”. Назвіть ім'я цього філософа.

Питання 12: Назвіть 31 літеру українського алфавіту.

Питання 13: Це поняття має декілька значень: перший вірш Л. Українки, відоме жіноче ім'я, те, що відчуває кожен українець за майбутне України.

Питання 14: (Сполучник) Одна з найстаріших астроблем Землі, віком близько 400 млн. років, розташована поблизу містечка Іллінці на Поділлі. Утворилася внаслідок зіткнення космічного тіла з твердими породами українського кристалічного щита. Яку назву має це місце?

Третє слово

Питання 15: Назвіть одне з найвідоміших дитячих видавництв Східної Європи, перше приватне видавництво незалежної України.

Питання 16: Один з лідерів сіоністського руху, письменник, публіцист, співзасновник держави Ізраїль та його збройних сил. Назвіть прізвище цієї людини?

Питання 17 : Перші згадки про цей острів (Білий о-в, Левке) датують ще 8 ст. до н.е. Давні греки вважали, нібито на острові перебував обожнений після смерті Ахілл, оспіваний Гомером в “Іліаді”, на честь якого тут побудовано храм. Яку назву має цей острів зараз?

Питання 18: Це найбільше місто Західної України, перше місто на території сучасної України, де було запроваджено магдебурзьке право. Яку назву має це місто?

Питання 19: У 1775 році за наказом Катерини II вона була зруйнована, а Вольності Війська Запорізького анульовані. Яку назву мала остання козацька січ на Запоріжжі?

Питання 20: Ця поема вийшла в світ після смерті свого автора, в 1842 році. Поема є першокласним джерелом з українознавства, українського побуту та культури ХVIII століття. Назвіть цю поему.

Питання 21: Про це місце згадується на перших сторінках “Повісті временних літ”, як трагічне місце загибелі Київського князя у 882 р. З його ім'ям пов'язана доба, першої спроби хрещення України-Русі. На ім'я цього князя названо місце поховання в Києві.

Питання 22: Цей термін зародився ще в середньовіччі, походить від грецького слова “номісма”. Це історична дисципліна, побудована на дослідженні монетних скарбів. Назвіть цю науку?

Питання 23: Цей законодавчий документ, підписаний царем Олександром II, — про повну заборону українського письменства. Цей указ сучасники також називали Юзефовичем законом (за прізвищем його головного автора — М. Юзефовича). Під час революції 1905-1907 р. імператор Микола II підписав маніфест про провадження в життя свободи слова, але цей документ без будь-якого офіційного оголошення припинив свою чинність. Що це був за документ?

Відповіді на вікторину

1. Анна Ярославна

2. Нація

3. Рахів

4. Корупція

5. Азовське море

6. Умань

7. Їжакевич Іван Сидорович

Перше слово — Україна

 

8. Анти

9. Литаври-Тулумбаси

10. Великий Луг

11. Іларіон

12. Ь

13. Надія

Друге слово — Вільна

 

14. Іллінецький кратер (словосполучник)

 

15. “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”

16. Жаботинський Володимир Євгенович

17. Зміїний острів

18. Львів

19. Нова січ

20. “Енеїда”

21. Аскольдова могила

22. Нумизматика

23. Емський Акт 1876

Трете слово — Незалежна.

Вираз про Україну — “Україна — вільна і незалежна!”

 

Використані джерела

1. 21 подія незалежної України [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://24tv.ua/21_podiya_nezalezhnoyi_ukrayini_n251696/

2. “Україна без Кучми, Євробачення, Революція гідності” — 23 головні події незалежної України” [Електронний ресурс ].- Режим доступу: http://gazeta.ua/articles/history/_ukrayina-bez-kuchmi-evrobachennya-revolyuciya-gidnosti-23-golovni-podiyi-nezalezhnoyi-ukrayini/577021

3. Чим запам 'ятався 2010 рік: найважливіші події України [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://tsn.ua/ukrayina/golovni-podiyi-roku-scho-minaye.html/

4. Підсумки 2011: головні економічні події року [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://tsn.ua/groshi/golovni-ekonomichni-podiyi-2011-roku-ver-1-0.html

5. Підсумки року від кореспондент.net: Головні події в Україні у 2012 році [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://ua.korrespondent.net/ukraine/politics/1445505-pidsumki-roku-vid-korrespondent-net-golovni-podiyi-v-ukrayini-u-2012-roci

6. Підсумки 2013: головні події року в Україні [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://zaxid.net/news/showNews.dopidsumki2013_golovni_ekonomichni_podiyi_roku_v_ukrayini&objectId=1300249

7. Головні події 2014 року в Україні (інфографіка) [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.slovoidilo.ua/articles/6688/2014-12-31/glavnye-sobytiya-2014-goda-v-ukraine-infografika.html

8. Головні події 2015 року. Українська версія [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://glavcom.ua/publications/133365-golovni-podiji-2015-roku.-ukrajinska-versija.html

9. Енциклопедія історії України: В 5 т. / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. К.: Наук. думка, 2005. — Т. 3: Е-И. — 2005. — 672 с.

10. Енціклопедія історії України: У 8 т. / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. К.: Наук. думка, 2007. — Т. 4: Ка-Ком. — 2007. — 528 с.

11. Енціклопедія історії України: У 10 т. / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. К.: Наук. думка, 2009. — Т. 6: Ла-М. — 2009. — 784 с.

12. Енціклопедія історії України: У 10 т. / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. К.: Наук. думка, 2010. — Т. 7: Мн-О. — 2010. — 728 с.

13. Енціклопедія історії України: У 10 т. / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. К.: Наук. думка, 2012. — Т. 9: Прил-С. — 2012. — 944 с.

14. Енціклопедія історії України: У 10 т. / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. К.: Наук. думка, 2013. — Т. 10: Т-Я. — 2013. — 784 с.

15. Малий словник історії України / В. Смолій, С. Кульчицький, О. Майборода та ін. К.: Либідь, 1997. — 464 с.