Розвиток глобального інформаційного суспільства дає сучасній людині нові можливості, але водночас ставить перед нею нові виклики. Чимало інформації, яка наразі поширюється в глобальному просторі, на жаль, є шкідливою і створюється, зокрема, з метою дискредитації демократичних процесів у світі. Існує низка країн, з-поміж яких і російська федерація, котрі впродовж багатьох років здійснюють інформаційну агресію та кібератаки.
Повномасштабна російсько-українська війна, що триває з 24 лютого 2022 року, спричинила включення в інформаційне протистояння з ворогом усе населення нашої країни. Таким чином, розрізнення фейків, дезінформації, фішингу, кібершахрайства та боротьба на інформаційному фронті стали життєво важливими навичками громадян і мешканців України.
Бібліотечна спільнота, об’єднана ВГО Українська бібліотечна асоціація, спільно з партнерами з «Проєкту підтримки «Дія» розробила онлайновий навчальний курс «Інформаційна та кібербезпека» для користувачів бібліотек, розуміючи критичну важливість таких знань і практичних навичок.
Мета курсу
Допомогти користувачам бібліотек самостійно орієнтуватися в насиченому інформаційному просторі; розпізнавати маніпуляції та неправдиві дані, що поширюються через інтернет, соціальні медіа, месенджери; захищати власні персональні дані й протидіяти інформаційним загрозам; долучитися до інформаційної оборони України.
Курс проходив онлайн на базі Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки з 23 травня по 17 червня.
Теми
Основи інформаційної та кібербезпеки;
Інформаційна та кібербезпека в соціальних мережах;
Інформаційна та кібербезпека в месенджерах;
Фінансова безпека онлайн;
Особливості кібервійни.
Переглянути презентації: https://cutt.ly/lKAoiWW
Рекомендований перелік онлайн-курсів для підвищення рівня цифрової грамотності: https://cutt.ly/WKAo9ez
Посилання на додаткові ресурси: https://cutt.ly/fKAddNc
Сайти про цифрову безпеку та фейки
Ігри та тести
Посилання на рекомендовані YouTube-канали, Facebook-сторінки та Telegram-канали
Трeнінги відбувалися за ініціативи ВГО Української бібліотечної асоціації, проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні» (Проєкт підтримки Дія), що впроваджується ПРООН в Україні за підтримки Швеції.