Тарас Прохасько – лауреат Шевченківської премії-2020

Твори

Література про творчість Тараса Прохаська

Завантажити pdf

Тарас Прохасько – лауреат Шевченківської премії-2020

Буття є, властиво, співбуттям. Одномоментним існуванням усього з усім і співіснування всього.

Тарас Прохасько

Тарас Богданович Прохасько народився 16 травня 1968 року в Івано-Франківську, де мешкає й зараз. Мати – родичка письменниці Ірини Вільде, яка підтримувала тісні зв’язки з їх родиною та часто приїжджала до них зі Львова. Батько – із сім’ї депортованих з Моршина до спецпоселення у Читі, звідки повернувся в Україну тільки у 16-річному віці.

У школі Тарас добре знав біологію, брав участь у всеукраїнській олімпіаді з української мови, але не міг уявити себе радянським філологом або журналістом, тому вступив до біологічного факультету Львівського державного університету ім. І. Франка (зараз Львівський національний університет ім. І. Франка), який закінчив у 1992 році. Учасник студентського руху 1989-1991 років, зокрема, брав участь у «Революції на граниті» у Києві у 1990 році.

Після закінчення університету працював в Івано-Франківському інституті карпатського лісівництва, вчителем у рідному місті, барменом, сторожем, ведучим на радіо FM «Вежа», у художній галереї, в газеті, на телестудії. У 1992-1994 роках був співредактором журналу «Четвер».

У 1998 році почав працювати журналістом у львівській газеті «Експрес», де згодом опікувався авторською колонкою. Деякий час писав до інтернет-газети «Телекритика». Згодом, коли друзі створили «газету його мрій», почав писати статті та вести авторську колонку в Івано-Франківській обласній тижневій газеті «Галицький кореспондент».

У 2004 році кілька місяців прожив у Кракові, отримавши літературну стипендію польської культурної фундації «Stowarzyszenie Willa Decjusza — Homines Urbani».

У 1993 році Тарас Прохасько разом з Андрієм Федотовим та Адамом Зевелом знявся у короткометражному фільмі «Квіти святого Франциска». У 1996 році в селі Делятин Івано-Франківської області відбувся перший в Україні міжнародний фестиваль відео-арту, гран-прі на якому отримав двохвилинний фільм «Втеча в Єгипет» (1994), де знявся Тарас Прохасько. Прохасько бере участь у різних мистецьких перформансах. Так, у 2009 році він разом із іншими письменниками (Юрієм Андруховичем, Юрком Іздриком, Володимиром Єшкілєвим, Софією Андрухович) взяв участь у проекті «БОМЖ» («Без Ознак Мистецького Життя») Ростислава Шпука, пізніше презентованому на польському «Міжнародному фестивалі бездомного мистецтва».

За словами Прохаська, він вирішив стати письменником, коли йому виповнилося 12 років. У школі не читав радянських українських письменників, тільки після армії прочитав вірші Василя Стуса та почав писати і сам. Навчаючись на біологічному факультет, Тарас деякий час навіть вважав, що сучасної української літератури не існує. Твори сучасних українських авторів почав читати лише в 1990 році, коли познайомився з Юрком Іздриком, який саме тоді розмістив в Івано-Франківську оголошення про створення літературно-мистецького часопису «Четвер». Перші твори Прохаська Іздрик не прийняв, але згодом Прохасько написав своє оповідання «Спалене літо», яке було опубліковане у часописі.

Наразі Тарас Прохасько — член Асоціації українських письменників; автор окремих прозових творів та збірок : «Інші дні Анни» (1998), «FM «Галичина» (2001), «НепрОсті» (2002), «Лексикон таємних знань» (2004), «З цього можна зробити кілька оповідань» (2005), «Порт Франківськ» (2006), «Нічний аеропорт» (2010), «БотакЄ» (2010), «Ознаки зрілості» (2014), «2015 рік» (2016), «Івано-Франківськ. Місто-прогулянка» (2017), «Так, але…» (2019) тощо. Його твори перекладаються іноземними мовами, зокрема польською, англійською та російською.

Тарас Прохасько — засновник літературної серії «Інший формат», яка була замислена у формі розлогих бесід з важливими для української культури особистостями – Олегом Лишегою, Юрком Іздриком, Юрієм Андруховичем, Оксаною Забужко, Борисом Ґудзяком, Ярославом Грицаком та Василем Герасим’юком. Сам Прохасько, постаючи щоразу в ролі запитувача, зумів «розговорити» зовсім різних осіб, знайшовши до кожного найадекватніший підхід, – де цілком самоусуваючись і перетворюючись лише на «вухо», де, навпаки, скеровуючи особу в ті сфери, де вона може бути найцікавішою, а де просто довірливо рухаючись у запропонованому співрозмовником напрямку та в найкомфортнішому для нього / неї темпі [181].

Дитячі книжки почав писати разом із дружиною Мар’яною Прохасько – своїм першим коханням. Мар’яна – професійний перекладач та ілюстратор. Разом із нею були створені шедеври: «Хто зробить сніг» (2013), «Куди зникло море» (2014), «Як зрозуміти козу» (2015), «Життя і сніг» (2016). На жаль, їх дитяча книга «Життя і сніг» (2016) стала останньою, написаною у тандемі. Сім’я розпалась. Наразі Мар’яна Прохасько створює ілюстрації до дитячих книжок. У 2016-2017 роках побачила світ серія видань з її ілюстраціями: «Кучеряві відмовляються від ялинки на Різдво» (2017), «Кучеряві заводять хом’ячка» (2016), «Кучеряві думають, що робити в дощ» (2016). Від першого шлюбу він має двох синів.

Другою дружиною Тараса стала журналістка Наталя Голомидова (працювала в редакторській групі «Галицького кореспондента»).

У Тараса є рідний брат Юрій. Він також відомий як літератор, публіцист і перекладач, активний член PEN клубу («Poets, Playwrights, Essayists and Novelists»). Його літературна діяльність відмічена нагородою імені Фрідріха Гундольфа (2008) [141].

Тарас Прохасько має відзнаки та нагородження: лауреат видавництва «Смолоскип» (1997); перше місце у номінації «Белетристика» за книгу «З цього можна було б зробити кілька оповідань» за версією журналу «Кореспондент» (2006); третє місце у номінації «Документалістика» за книгу «Порт Франківськ» за версією журналу «Кореспондент» (2007); лауреат літературної премії імені Джозефа Конрада (2007); звання «Книга року» отримав роман «БотакЄ» (2011); лауреат премії імені Юрія Шевельова за книгу «Одної і тої самої» (2013); премією «Книга року BBC» було відзначено дитячу книжку письменника «Хто зробить сніг», створену разом з Мар’яною Прохасько (2013), а у 2019 році у номінації «Есеїстика» – його книгу есеїв «Так, але…». У 2020 році став лауреатом Шевченківської премії.

Важко назвати іншого автора, про чию творчість так позитивно відгукувалися б усі колеги – від письменників найстаршої генерації і до наймолодших літераторів. Не кажучи вже про те, що його стиль письма і, зрештою, мислення (про який слушно пишуть, що його неможливо сплутати з чиїмось іншим), без сумніву, позначився на творчості багатьох сучасних прозаїків, а почасти і поетів [181].

Поетика творів письменника є яскраво постмодерністською. Абсолютно чужі прозаїкові епатажність, зверхньо-безапеляційний стиль висловлювання. Його проза – риторичний апокаліпсис, в якому міститься дискурс про спасіння. У світі Тараса Прохаська просто немає місця для боротьби за першість під сонцем, бо сонця вистачить для всіх: рослини, тварини і люди у його прозі рівноправні й рівновеликі. Адже письменник, за власним зізнанням, безкінечно вірить у Творця: все – Його творіння, все знаходиться під Його опікою, на все є воля Божа, тому щасливими є лише вдячні Богу люди. З огляду на такий ідеалізм критика й читачі сприймають автора як «мандрівного філософа», якому завжди добре, який вміє жити несуєтно, не відчуває до людей агресії, навпаки – завжди чекає від них ліпшого.

Поява першої збірки «Інші дні Анни» (1998) ознаменувала тенденцію співвіднесення прозового доробку Т. Прохаська з імпресіонізмом, але не в традиційному використанні поетикальних рис стильового напряму, а у «прагненні довіряти лише власному відчуттю, враженню, власному досвідові, – пише літературознавець Віра Агеєва, – не опосередкованому ніякими схемами й наперед означеними пріоритетами» [80, с. 42].

У збірці «Інші дні Анни» прозаїк уважно зосереджується на спогляданні, фокусується на конкретних об’єктах. Ідеться про кольорову палітру, що ніби наближує людей до рослин. Важливими тут видаються кількість і склад світла, що потрапляє на «зовнішній бік» (шкіру) людини, адже «самоусвідомлення залежить від освітлення». Герої Тараса Прохаська полюбляють досліди заради вдосконалення та поліпшення довкілля. Так, Памва з «Від чуття при сутності» моделює лабораторію для віднайдення світла.

До вдосконалення власного середовища прагне Северин із «Довкола озера», уява якого створила штучний світ з ідеальним простором. У такому унікальному світі панує флористичне середовище; хмари мають дно, а рельєфність плит сприймається як ліс лишайникових наростів. Відмінне від світу реального, тут комбінаційне поєднання кольорів утворює хаос та галюцинації через оптичну пам’ять ока. Тут природний ландшафт тяжіє до міфотворчості, створення особливого природного територіального комплексу.

Тарас Прохасько – письменник топографічного мислення. У романі «НепрОсті» окреслено Карпатський простір з осередком в особливому містечку Ялівець. Сакральною географією роману постають українські Карпати, через що герменевтика ландшафту представляє просторове «прочитання» пейзажу [78, с. 93].

Помістивши свій Ялівець в українських Карпатах (у першому виданні роману подано й мапу, відповідно до якої цей вигаданий населений пункт міститься десь неподалік двох найвищих чорногірських вершин – Петроса та Говерли) та вписавши його в історію України, а ширше – й у центрально-східноєвропейську історію першої половини ХХ століття, автор витворює і власний міф тієї-таки Центрально-Східної Європи з осередком у Ялівці, де всім мешканцям і гостям ведеться добре і дуже по-домашньому, принаймні до приходу радянської влади. Це курортне карпатське містечко, яке до того ж постійно опиняється «в центрі європейської історії», бо, як сказав один із персонажів, «у цих краях історія у різних формах сама приходить на наші подвір’я» [181].

Нафантазоване оригінальне містечко змушує до роздумів про функціонування в романі авторського міфу. Із реального письменник будує ірреальне. Міфотворення Т. Прохаська трансформується з усталеної множинності національного в естетичну систему міфологічного світу. Письменник уникає просторового «утиску» та створює власну модель світу в постмодерному романі. Він реконструює міфологічний образ непрОстих та інтерпретує Карпатський простір у реалістичній манері.

Прохаськове міфотворення не обмежується Ялівцем. В есеї «Порт Франківськ» зображено ідеальне місто-фортецю, простір якого організовано маяком, ратушею, палацом, костелами, церквами. У такому місті неможливо заблукати, адже секрет побудови бездоганного міста, за авторським переконанням, криється в мінімалізмі, прозорості та «простакуватості» [78, с. 93].

Переймаючись пристрастю до ландшафтів, письменник у есеї «Роман із газом» зображує деталізований німецький краєвид. Місто Марбурґ, як інтерпретує Тарас Прохасько, є поєднанням рослин із камінням. Дається тут взнаки й індивідуальний стиль письменника, зокрема ботанічне бачення простору. Крізь пластини каменю, між щілинами до сонця тягнуться виноград, плющ, мох, ліани, цитрини, кипариси, ялівці тощо. Все ж домінуючим є каміння різної породи та типу обробки, з яких зроблено кам’яні стіни, огорожі, забудови, дахи багатоповерхових будинків, дороги.

Письменник придивляється до світу природи як живої істоти, звертаючи увагу на її мініатюрність. Незалежно від того, у яких декораціях перебувають герої, письменник долучає флористичний світ. Домінує тут екологічне мислення. Поєднання людського життя зі світом природи спонукає до виокремлення у творчості письменника ідилічного хронотопу [78, с. 94].

Юрко Іздрик свого часу назвав Тараса Прохаська «колекціонером досвідів». І з цим не так і важко погодитися. Й не лише в буквальному розумінні (за своє життя він вже був і біологом, і вчителем, і барменом, і журналістом тощо). Але мова і про досвід у найширшому розумінні – все, що людина переживає впродовж кожного дня свого існування, в сукупності всього почутого, побаченого і відчутого. І, власне, досвід у такому розумінні колекціонує і Прохасько-письменник у своїх текстах.

Дуже важливою для автора і не раз осмислюваною в есеях є і категорія пам’яті. Насамперед приватної, адже з неї починається індивідуальний досвід, і саме вона, як пише Прохасько, формує людину: «Лише пам’ять є тим, що називається тобою. Лише вона робить і укладає твоє життя. Вона – це те, що тут і тепер» («З цього можна зробити кілька оповідань»). Але не менш важливою є також пам’ять родинна та родова, що, зрештою, сприймається як продовження власної: «Думаючи про те, яким я є, не можу не думати про тих, хто мене таким зробив» («Як я перестав бути письменником»). І, нарешті, є ще й пам’ять колективна – власне національна: осмислення історичного досвіду – як недавнього радянського, так і, до прикладу, Першої світової війни, яку письменник, за власним зізнанням, переживає завдяки родинним оповідям значно приватніше, ніж деякі інші події, набагато ближчі в часі.

Вочевидь, Тараса Прохаська ніхто не назвав би соціальним письменником. Радше навпаки. Та все ж і в нього трапляються есеї, писані як реакція на поточну (найчастіше, звісно, прикру) дійсність. Тоді автор згадує досвід власного минулого – зокрема, участь у студентській «революції на граніті», з недовершеності якої виводить багато нинішніх проблем (невипадково він повертається до цього моменту з власної біографії щонайменше в трьох різних текстах); описує пізньорадянські армійські будні; згадує перші післячорнобильські дні й свої тодішні відчуття; зрештою, розмірковує над долею України в історичній та сучасній перспективах тощо.

«Що зрілішою стає особа, то менше вона погоджується з тим, щоб її били, – пише Прохасько в одному із своїх текстів. – Що зрілішим стає суспільство, то більше стає узагальнене небажання бути битим просто тому, що так заведено». Окрім того, автор вважає, що відхід від насильства – це природний шлях еволюції суспільства: «Українська революція останніх років побудована, власне, на таких базових речах. Вона саме так і вибухнула – як заперечення системного насильства». Тарас Прохасько розмірковує про дозрівання та дорослішання сприйняття минулого та осмислення теперішнього. Саме про ці та інші речі він написав у своїй книжці «Ознаки зрілості» (2014), до якої увійшла повість «З цього можна зробити кілька оповідань» та ще 15 текстів [208, с. 23].

В есеїстиці, на відміну від оповідань і роману, ще тоншою, або й зовсім незримою, стає дистанція між оповідачем і самим автором, який уже без жодних масок і посередників спілкується з читачем. Прохасько не боїться вводити його в свій світ, ділитися приватними спогадами, історією власного роду або ж просто важливими для себе сюжетами чи спостереженнями. З іншого боку, і якісь найпростіші речі письменник уміє оповідати так, що вони починають сприйматися як найбільші з можливих пригод, або й узагалі, як одкровення [181].

У 2019 році побачила світ книга есеїв письменника під назвою «Так, але…» – збірка короткої прози, написаної протягом останніх років. Всього до збірки увійшли 34 тексти. Це історії, які з перших сторінок формують цілісну тему ˗ як важливо відчувати і чути, це оповіді про родину та спогади. Письменник з любов’ю і трепетом описує Карпати і Західну Україну. Текстова частина поєднується з 24-ма картинами відомої київської мисткині Олени Придувалової, написаними спеціально для цього видання.

У багатьох творах Тараса присутній біографізм, що не спрощує його прозу, а навпаки – робить її дуже відвертою й наближає до інтимної сповіді. Не стала винятком і збірка «Так, але…», яка містить багато родинних історій. Ідеться про дитинство, молодість автора, життя його бабусі і «тети». А ще – про майбутнє, яке було давно, і про все, що вже є, але не знати, як довго ще буде. Так, але й не це тут головне. Бо головний тут – тип оповіді, в якому рефлексії стають елементами сюжету й оприявнюються не як написані постфактум, а як проговорені в момент народження. За словами Тараса Прохаська, він дуже серйозно ставиться до цієї щоденної практики короткої прози. «Вона наближує до живої оповіді, що відповідає фізіологічній спроможності розповідати і сприймати історію випадкової думки, – міркує автор. – Бо кожен з цих текстів є лиш оформленим епізодом того, що називають впаданням у думку, яка ніколи не припиняється, а її поширення і розширення можна хоч якось відслідкувати лише за такими фрагментами».

Збірка есеїв «Так, але…» Тараса Прохаська стала Книгою року-2019 BBC у номінації «Есеїстика», а наступного – отримала престижну Шевченківську премію.

Усі дослідники творчості Тараса Прохаська сходяться на тому, що ідіостиль письменника вирізняється ускладненістю організації художніх текстів. У колі філологів стало звичкою називати Т. Прохаська «наскрізь рослинним чоловіком», і це пов’язано не стільки з тим, що письменник за фахом є ботаніком, а передусім з тим, що уся його творчість просякнена рослинними соками. На лексичному рівні організації його творів це виявляється в постійній присутності назв рослин та їх частин. Це додає текстам своєрідного шарму. Герої письменника, ким би вони не працювали, чим би не займалися, обов’язково розуміються на рослинах, збирають гербарії чи доглядають за вазонками. Для них рослини – це досвід [190, с. 127].

Зосередженість на деталях закономірно призводить до домінування в текстах описів. Описів завнішності персонажів у Тараса Прохаська майже немає, зазвичай автор обмежується описом їхнього одягу, однак описи інтер’єрів та пейзажів виписані до подробиць. Каталогізація – не просто стилістичний авторський прийом, це – своєрідна філософія. Ще одна особливість описів письменника – їхня кінематографічність. Незважаючи на те, що персонажі уважно сприймають дійсність, їхнє мислення та сприйняття оточуючого є фрагментарним. Звідси – своєрідна монтажність в описах: чергуються плани, виокремлюються деталі, просторові ракурси тощо. Авторська зосередженість на найдрібніших нюансах нерідко призводить до семантичної надлишковості. Різноманітні повтори, хіазми, ампліфікації та інші ускладнення структури речення покликані донести до читача естетичні засади феноменологічної творчості письменника. Така синтаксична організація на рівні цілого тексту ускладнює сприйняття, змушує читача читати повільно, щоразу повертатися до початку речення чи абзацу, примушує відчути твір, вхопити «відчуття присутності», за допомогою «чуття» наблизитися до «сутності» [190, с. 129].

Тарас Прохасько – виразно регіональний письменник, творець малого наративу, приватного епосу, прозаїк, що фіксує емоційні й психічні стани, в поетиці якого домінує деталь. Належачи до письменників-естетів, він не відсторонюється від читача, навпаки – прагне зворушити його, подарувати насолоду від читання, вберегти від страхів та розпачу, внести в його буденне життя елемент цікавості й несподіванки. Без дидактизму, моралізаторства, критичного пафосу й патетики автор нагадує людині про те, що світ задуманий не нею, що людина, як і світ, – це задум Божий.

Твори

 1. Абстрактна Франківщина: між Довбушем і Буковелем : [про Франківщину] / Тарас Прохасько // Соломонова Червона Зірка : [збірка] / [голов. ред.: Юлія Олійник]. – К. : Темпора, 2012. – С. 427-437.

 2. БотакЄ : [проза] / Тарас Прохасько. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. – 431 с.

 3. Відстані та вібрації / Юрко та Тарас Прохаськи ; [за ред. Ярослава Довгана]. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. – 63 с.

 4. Вокруг озера ; Чувство присутствия ; FM «Галичина» / Т. Прохасько // Галицкий стоунхендж : [антология прозы / сост. и пер. с укр. Андрея Пустогарова]. – Москва : Изд. содружество А. Богатых и Э. Ракитской, 2003. — С. 59-84.

 5. Господи, відвідай виноградник : [проза] / Т. Прохасько // 100 тисяч слів про любов, включаючи вигуки / [упоряд. та ред. С. Г. Васильєва]. — Харків : Фоліо, 2008. — С. 227-228.

 6. 2015 рік : [проза] / Тарас Прохасько. — Львів : Тріада плюс, 2016. — 103 с.

 7. «Єдине, що у мене є від непростих…» / Т. Прохасько // Потяг-76 : центр.-європ. часопис : 2003-2004 : вибране / голов. ред. Ю. Андрухович. — Львів : Піраміда, 2005. — С. 136-142.

 8. [Есе] / Тарас Прохасько // Євромайдан: хроніка відчуттів : [колекція есе] / [Тарас Прохасько та ін. ; упоряд. Карп’юк В.]. — Брустурів : Дискурсус, 2014. – С. 9-32.

 9. Есеї / Тарас Прохасько // Декамерон. 10 українських прозаїків останніх десяти років / [уклад. Жадан С.]. — Харків : Клуб сімейн. дозвілля, 2010. – С. 249-274. – Зміст: Фелікс ; Крутять жорна… ; Знову тільки про любов та ін.

 10. Essai de deconstruction (Спроба деконструкції) : [проза] / Тарас Прохасько // Іменник. Антологія дев’яностих / упоряд.: Андрій Кокотюха, Максим Розумний. – Київ : Смолоскип, 1997. — С. 174-191. — Відомості доступні також в Інтернеті: http://www.azh.com.ua/lib/taras-prokhasko-essai-de-deconstruction

 11. Життя і сніг / Тарас Прохасько, Мар’яна Прохасько. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. — 48 с. : іл.* – Є вид. шрифтом Брайля.*

 12. З цього можна зробити кілька оповідань : [проза] / Тарас Прохасько. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2005. – 90 с.

 13. Івано-Франківськ : турист. путівник = Ivano-Frankivsk : tourist guide / [упоряд.: М. Джичка ; авт. текстів: Н. Голомідова, А. Костишин, Т. Прохасько ; фот.: М. Джичка, М. Кушніренко, Д. Овчар]. — Київ : АДЕФ-Україна, 2013. — 47 с. : кольор. іл. — Текст парал. укр., англ.

 14. Івано-Франківськ. Місто-прогулянка : путівник для гостей (укр. версія) / [Т. Прохасько та ін. ; ред. Л. Маланій]. — Івано-Франківськ : Знати PRO Карпати, 2017. — 115 с.

 15. Інші дні Анни : проза / Тарас Прохасько ; передм. Ю. Іздрика. – К. : Смолоскип, 1998. – 111 с.*

 16. Інші дні Анни : [проза] / Тарас Прохасько. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. – 95 с.

 17. Карт бланш : [проза] / Т. Прохасько // Leopolis multiplex / [упоряд.: І. Балинський, Б. Матіяш]. — [К.] : Грані-Т, [2008]. — С. 451-454.

 18. Кафеда україністики краківського вокзалу ; Мої аналогії ; Розуміти ; Уміння жити : [проза] / Т. Прохасько // Кораловий жмуток казусів від вельми цікавих людей / авт. проект Ю. Коха.  Львів : Піраміда, 2005. – Кн. 2. — С. 284-293.

 19. Куди зникло море : [пригоди кротячої родини : для дітей мол. шк. віку] / Мар’яна Прохасько, Тарас Прохасько ; [худож. М. Прохасько]. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. – 87 с. : іл. – Є вид. 2016 р. *

 20. Лексикон таємних знань : [новели] / Тарас Прохасько. — Львів : Кальварія, [2006]. — 192 с.*

 21. Лексикон таємних знань : [новели] / Т. Б. Прохасько. — Харків : Фоліо, 2011. – 192 с. — (Графіті).*

 22. Некрополь: відчуття присутності / Т. Прохасько : [є біогр. довід. авт.] // Українська мала проза ХХ століття : антологія / упоряд. В. Агеєва. – Київ : Факт, 2007. — С. 1439-1464.*

 23. НепрОсті : [есей] / Тарас Прохасько. — Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2002. — 137, [2] с.

 24. Непрості / Прохасько. — [Львів : Terra Incognita, 2018]. — 184 с. : іл. — (Українська езотерика).*

 25. Непростые : роман, повести / Тарас Прохасько ; [пер. с укр. языка А. Бинкевича]. — Харьков : Фолио, 2018. — 288 с. — Содерж.: Непростые : роман ; Из этого можно сделать несколько рассказов ; Как я перестал быть писателем : повести.*

 26. Нічний аеропорт : [проза] / Тарас Прохасько // Сновиди. Сни українських письменників / упоряд. Тарас Малкович. — [К.] : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, [2010]. – С. 311-313.*

 27. Одної і тої самої : [проза] / Тарас Прохасько. – Чернівці : Книги – ХХІ : Міжнар. літ. корпорація «Meridian Czernowitz», 2013. – 239 с.*

 28. Ознаки зрілості : [публіцист. нариси] / Тарас Прохасько. – Львів : Тріада плюс, 2014. – 119 с.

 29. Порт Франківськ : [вибрані фейлетони] / Тарас Прохасько. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2006. – 48 с.

 30. Так, але… : [есеї] / Тарас Прохасько. — Чернівці : Меридіан Черновіц, 2019. — 151 с. : кольор. іл.

 31. FM «Галичина» / Тарас Прохасько. — Івано-Франківськ : Лілея-Нв, 2001. — 51 с.

 32. Хто зробить сніг : [оповідання для мол. шк. віку] / Мар’яна Прохасько, Тарас Прохасько ; [худож. М. Прохасько]. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2013. – 71 с.

 33. Як зрозуміти козу : [для мол. шк. віку] / Тарас Прохасько, Мар’яна Прохасько ; [худож. Мар’яна Прохасько]. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. — 77, [2] с. : кольор. іл.

* * *

 1. Від чуття при сутності : [повість] / Тарас Прохасько // Сучасність. – 1996. — № 10. – С. 81-97.*

 2. Вікно у майбутнє [Електронний ресурс] : [проза] / Тарас Прохасько // Галицький кореспондент : сайт. – Режим доступу: http://gk-press.if.ua/x8865/

 3. Вотак : рассказ / Тарас Прохасько ; пер. с укр. Андрей Пустогаров // Новый мир. – 2011. — № 2. – С. 12-15.*

 4. Довкола озера : [проза] / Тарас Прохасько // Сучасність. – 1994. — № 12. – С. 11-23.

 5. Песимізм і оптимізм [Електронний ресурс] : [проза] / Тарас Прохасько // Галицький кореспондент : сайт. – Режим доступу: http://gk-press.if.ua/x8803/

 6. Спалене літо [Електронний ресурс] : [оповідання] / Тарас Прохасько // AZH : арт-журнал : сайт. – Режим доступу: http://www.azh.com.ua/lib/taras-prokhasko-spalene-lito

Література про творчість Тараса Прохаська

 1. Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка [Електронний ресурс] : Указ Президента України від 6 березня 2020 року № 72 : [у т. ч. Тарасу Прохаську — за збірку есеїв «Так, але…»] // Президент України : офіційне інтернет-представництво : сайт. — Режим доступу: https://www.president.gov.ua/documents/722020-32673

 2. Агеєва В. Мистецтво бачити: апологія «поверхневої людини» в прозі Тараса Прохаська // Сучасність. – 2009. — № 1/2. – С. 152-162.*

 3. Агеєва В. П. Після карнавалу, або Реставрація пам’яті [Електронний ресурс] : [концепти історичної пам’яті у творчості Юрія Андруховича, Оксани Забужко, Юрія Винничука, Тараса Прохаська] / В. П. Агеєва // Наук. зап. НаУКМА. Філол. науки. — 2015. — Т. 176. — С. 36-42. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NaUKMAfn_2015_176_9

 4. Барабаш М. М. Ідентичність прихованого «я»-персонажа в сучасній українській прозі [Електронний ресурс] : [серед інших твори Т. Прохаська] // Наук. праці [Чорномор. держ. ун-ту ім. Петра Могили комплексу «Києво-Могилян. акад.»]. Серія: Філологія. Літературознавство. — 2011. — Т. 168, вип. 156. — С. 9-15. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npchdufl_2011_168_156_4

 5. Бєглов В. Тарас Прохасько. Український письменник та публіцист : [інтерв’ю з письменником Тарасом Прохаськом] / Володимир Бєглов // theUKRAINIANS II. Історії успіху: 20 інтерв’ю про успіх, ініціативу та відповідальність / [упоряд.: Тарас Прокопишин, Володимир Бєглов, Інна Березніцька]. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2016. – С. 228-239.

 6. Бентя Ю. [Рецензія] / Юлія Бентя // Критика. – 2016. — № 1/2. – С. 7. – Рец. на кн.: Одної і тої самої : [проза] / Тарас Прохасько. – Чернівці : Книги–ХХІ : Міжнар. літ. корпорація «Meridian Czernowitz», 2013. – 239 с.*

 7. Білозуб А. І. Лексико-семантичні прийоми мовної гри в українському постмодерному тексті [Електронний ресурс] : [на прикладі творів Ю. Андруховича, Ю. Іздрика, Т. Прохаська та В. Єшкілєва] // Дослідження з лексикології і граматики української мови. – 2012. – Вип. 12. – С. 124-132. – Режим доступу: https://cutt.ly/9tTCDjH

 8. Білозуб А. І. Паронімічна атракція як фоносемантичний прийом мовної гри в прозі представників Станіславського феномена [Електронний ресурс] : [на прикладі творів Ю. Андруховича, Ю. Іздрика, Т. Прохаська та В. Єшкілєва] // Лінгвістичні дослідження : зб. наук. пр. ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. – 2012. – Вип. 33. – С. 77-82. – Режим доступу: https://cutt.ly/StTCPNz

 9. Біографія Тараса Прохаська [Електронний ресурс] // OnlyArt : сайт. — Режим доступу: https://onlyart.org.ua/biographies-poets-and-writers/prohasko-taras-biografiya/

 10. Біографія Тараса Прохаська [Електронний ресурс] // Эксперимент. Международный культурный портал : сайт.  Режим доступу: https://md-eksperiment.org/post/20171023-biografiya-tarasa-prohaska

 11. Бокшань Г. І. Космогонія у романі «НепрОсті» Тараса Прохаська [Електронний ресурс] // Філософські обрії сьогодення : зб. ст., тез і доп. V Міжнар. наук.-практ. конф., 16 листоп. 2017 р. / МОН України, Херсон. держ. аграр. ун-т; Житомир. держ. технол. ун-т; Одес. нац. політехн. ун-т; Ін-т вивчення освіти Опольськ. ун-ту (Польща) ; [за заг. ред. Берегової Г. Д., Рупташ Н. В.] – Херсон : ДВНЗ «ХДАУ», 2017. – С. 42-45. − Режим доступу: http://ksau.kherson.ua/files/kaf_budmeh/Збірник__Філософські_обрії_сьогодення_16.11.2017(2)_copy.pdf#page=42

 12. Бондар-Терещенко І. Критичні дні Анни / І. Бондар-Терещенко // Кур’єр Кривбасу. – 1999. — № 115. – С. 172-179. – Рец. на кн.: Інші дні Анни : проза / Тарас Прохасько ; передм. Ю. Іздрика. – К. : Смолоскип, 1998. – 111 с.

 13. Бондар-Терещенко І. Проста метаісторія «НепрОстих». Про белетризацію минулого в романі Тараса Прохаська «НепрОсті» / І. Бондар-Терещенко // Слово і час. – 2003. — № 6. – С. 58-60.*

 14. Бондар-Терещенко І. Секвої та черепахи. Тарас Прохасько: апологія віртуалу / Ігор Бондар-Терещенко // Кур’єр Кривбасу. – 1998. — № 104. – С. 165-167.

 15. Бондар-Терещенко І. У полоні полонофілів: Тарас Прохасько і премія Конрада / Ігор Бондар-Терещенко // Літ. Україна. – 2008. – 17 квіт. (№ 15). – С. 6.*

 16. Бондар-Терещенко І. Я дурію від радіо (Т. Прохасько і апологія віртуалу) / Ігор Бондар-Терещенко // Текст 1990-х: герої та персонажі / І. Бондар-Терещенко. – Тернопіль : Джура, 2003. – С. 113-115.

 17. Бровко О. О. Поліфонія сучасної української епіки: традиція і деконструкція [Електронний ресурс] : [у т. ч. на прикладі твору Т. Прохаська «НепрОсті»] // Літератури світу: поетика, ментальність і духовність. – 2017. – Вип. 9. – С. 24-34. – Режим доступу: https://journal.kdpu.edu.ua/world_lit/article/download/1064/1065

 18. Бровко О. Культурний ландшафт художнього тексту як вияв етнічної ідентичності: технологія вивчення [Електронний ресурс] : [у т. ч. на прикладі «НепрОстих» Т. Прохаська] / Олена Бровко, Наталія Богданець-Білоскаленко // Гірська школа українських Карпат. – 2017. – № 17. – С. 136-149. – Режим доступу: https://cutt.ly/1tTCHYj

 19. Бузько С. А. Оказіональні словосполучення в сучасному художньому мовленні [Електронний ресурс] : [у т. ч. на прикладі творів Т. Прохаська] // Філол. студії. Наук. вісн. Криворіз. держ. пед. ун-ту. – 2013. – Вип. 13. – С. 244-249. – Режим доступу: https://cutt.ly/utTCGj3

 20. Венгринюк Х. Центральне як центральне в новелі Данила Кіша «Посмертні почесті» та есе Тараса Прохаська «15.02» [Електронний ресурс] / Христина Венгринюк // Наук. вісн. Чернів. ун-ту : зб. наук. пр.  Чернівці : ЧНУ, 2011. — Вип. 547/548: Слов’янська філологія. — С. 89-92. – Режим доступу: https://cutt.ly/vtTCJWC

 21. Випасняк Г. О. Агіографічні мотиви в сучасній українській прозі : монографія : [у т. ч. згадується творчість Т. Прохаська] / Г. О. Випасняк; ДВНЗ «Прикарпат. нац. ун-т ім. Василя Стефаника», Івано-Франків. нац. мед. ун-т. — Івано-Франківськ : Кушнір Г. М., 2012. — 251 c. — Бібліогр.: с. 214-245.

 22. Випасняк Г. Осмислення Бога у майданній і постмайданній літературі / Галина Випасняк [Електронний ресурс] : [у т. ч. згадується зб. есеїв «Євромайдан. Хроніка відчуттів», яка містить твори Т. Прохаська] // Бог і Майдан: Аналіз і свідчення. — 2018. — С. 190-199. – Режим доступу: http://er.ucu.edu.ua/bitstream/handle/1/1635/Vypasniak_Osmyslennia%20Boha%20u%20maidannii.pdf?sequence=1

 23. Випасняк Г. О. Проблема самоідентифікації в есеях Тараса Прохаська [Електронний ресурс] / Випасняк Галина Олегівна // Національна ідентичність в мові і культурі : зб. наук. пр. / за заг. ред. А. Г. Гудманяна, О. Г. Шостак. — К. : Талком, 2017. — 343 с. – Режим доступу: https://cutt.ly/CtTCKII

 24. Гаврилів Т. Топографія сучасної української прози : [творчість Тараса Прохаська] // Знаки часу. Спроба прочитання / Т. Гаврилів. — Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2001. — С.175-184.

 25. Галич А. О. Специфіка використання асоціонімів у мемуарах Тараса Прохаська [Електронний ресурс] // Вісн. ЛНУ ім. Тараса Шевченка. – 2009. — № 19 (182). – С. 171-176. – Режим доступу: https://cutt.ly/UtTCCi4

 26. Голобородько Я. Від родження по чуттів / Ярослав Голобородько // Літ. Україна. – 2006. – 22 черв. (№ 23). – С. 6. – Рец. на кн.: Лексикон таємних знань : новели / Тарас Прохасько. – Львів : Кальварія, 2004.*

 27. Голобородько Я. Образно-словесні мантри Тараса Прохаська / Ярослав Голобородько // Слово і час. — 2006. — № 7. — С. 41-43.*

 28. Голобородько Я. Практика почуттів, або Бревіарій Тараса Прохаська / Ярослав Голобородько // Кур’єр Кривбасу. – 2006. — № 203. – С. 211-217.*

 29. Гребенюк Т. В. Механізми утворення читацької цікавості в процесі рецепції бездієвості прози («Essay de deconstruction» Т. Прохаська) / Тетяна Гребенюк // Подія в художній системі сучасної української прози: морфологія, семіотика, рецепція : монографія / Тетяна Гребенюк.  Запоріжжя : Просвіта, 2010. – С. 207-224.*

 30. Гребенюк Т. «Насолода придумування світу»: риси індивідуального стилю Тараса Прохаська / Тетяна Гребенюк // Актуальні проблеми сучасної філології. Літературознавство : зб. наук. пр. / редкол.: Поліщук Я. О. [та ін.]. – Рівне : Перспектива, 2005. – Вип. XV. – С. 190-202.

 31. Гребенюк Т. В. Перцептивне заглиблення в повсякденність як домінанта ідіостилю Т. Прохаська // Актуальні проблеми слов’янської філології. Серія: Лінгвістика і літературознавство : міжвуз. зб. наук. ст. – Бердянськ : БДПУ, 2012. — Вип. ХХVI, ч. 3.  С. 28-35.

 32. Гребенюк Т. В. Тарас Прохасько / Т. В. Гребенюк // Художня культура українського постмодернізму : (на матеріалі сучасної прози) : навч. посіб. / Т. В. Гребенюк ; М-во освіти і науки ; М-во охорони здоров’я, Запоріз. держ. мед. ун-т. — Запоріжжя, 2007. – С. 83-95. – Бібліогр.: 14 назв.*

 33. Гребенюк Т. В. Феноменологічний метажанр : [у т. ч. згадується творчість Т. Прохаська] / Тетяна Гребенюк // Подія в художній системі сучасної української прози: морфологія, семіотика, рецепція : монографія / Тетяна Гребенюк. — Запоріжжя : Просвіта, 2010. – С. 144-156.*

 34. Гребенюк Т. В. Характерні риси подієвості феноменологічної прози (на матеріалі творів Т. Прохаська) [Електронний ресурс] / Т. В. Гребенюк // Наук. зап. Бердян. держ. пед. ун-ту. Серія: Філол. науки. — 2015. — Вип. 5. — С. 221-228. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nzbdpufn_2015_5_31

 35. Гринишин У. Виражальний потенцiал перелiчення у сучаснiй прозi [Електронний ресурс] : [у т. ч. на матеріалі творів Т. Прохаська] / Гринишин Уляна // Studia Wschodniosłowiańskie. – 2015. — № 15. – С. 315-323. – Режим доступу: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11320_3951/c/sw22_Griniszyn.pdf

 36. Гринишин У. Експресивне членування постмодернiстського тексту [Електронний ресурс] : [на матерiалi прози сучасних авторiв Прикарпаття Ю. Iздрика, Т. Прохаська, В. Єшкiлєва, Ю. Андруховича, С. Процюка] / Гринишин Уляна // Studia Wschodniosłowiańskie. – 2014. – Т. 14. – С. 305-313. – Режим доступу: https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/2095/1/StWschSlow_2014_Griniszin.pdf

 37. Грицьких Л. Б. Функціонування полікомпонентних одиниць у сучасній українській літературній мові [Електронний ресурс] : [у т. ч. на матеріалі творів Т. Прохаська] // Лінгвістика. – 2013. — № 2. – С. 81-88. – Режим доступу: https://cutt.ly/otTBb7n

 38. Грищенко О. Естетика будівництва сучасної прози: проект «ДІМ» [Електронний ресурс] : [на прикладі творів Ю. Андруховича («Перверзія», «Рекреації»), Ю. Винничука («Танго смерті»), Ю. Макарова («Геній місця») і Т. Прохаська («Інші дні Анни», «НепрОсті»)] // Текст. Контекст. Інтертекст : наук. електрон. журн. / Миколаїв. нац. ун-т ім. В. О. Сухомлинського ; голов. ред. Оксана Степанівна Філатова. – 2017. — Вип. 1. – Режим доступу: http://mail.text-intertext.in.ua/pdf/n012017/hryshchenko_olexandr_01_2017.pdf

 39. Грищенко О. Ландшафтні експерименти Тараса Прохаська: від мініатюри до геокомплексу [Електронний ресурс] // Наук. вісн. Миколаїв. нац. ун-ту ім. В. О. Сухомлинського. Серія: Філол. науки. — 2016. — № 2. — С. 90-96. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvmduf_2016_2_19

 40. Грищенко О. В. Місто, якого немає (за романом «НепрОсті» Т. Прохаська) [Електронний ресурс] // Наук. вісн. Миколаїв. держ. ун-ту ім. В. О. Сухомлинського. Серія: Філол. науки. — 2013. — Вип. 4.11. — С. 41-43. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvmduf_2013_4

 41. Грищенко О. В. Моделі урбаністичного простору в сучасній українській прозі [Електронний ресурс] : дис. на здобуття наук. ступеня канд. філол. наук: спец. 10.01.01 : на правах рукопису : [у т. ч. на прикладі творчості Т. Прохаська] / Грищенко Олександр Володимирович ; МОН України, Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.». – К., 2016. – 186 с. – Режим доступу: http://ekmair.ukma.edu.ua/bitstream/handle/123456789/9070/Hryshchenko_Dysertatsiia.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 42. Гундорова Т. Наративний апокаліпсис: топографічне письмо Тараса Прохаська / Т. Гундорова // Післячорнобильська бібліотека. Український літературний постмодернізм : [монографія] / Тамара Гундорова. — К. : Критика, 2013. — С. 177-185.*

 43. Даниленко В. Мистецтво розпускання павичевого хвоста. Реклама та піар у сучасній українській літературі : [практика презентації літ. творів, у т. ч. згадуються твори Т. Прохаська] / В. Даниленко // Кур’єр Кривбасу. – 2006. — № 197. – С. 176-180.*

 44. Даниліна О. Постмодерна трансформація жанру бесіди на матеріалі текстів серії «Інший формат» [Електронний ресурс] : [проаналізовані тексти бесід Т. Прохаська] // Українознавчий альманах. – 2014. – Вип. 17. – С. 207-211. – Режим доступу: https://cutt.ly/DtTCB4d

 45. Даниліна О. В. Проблема буття в постмодерному українському романі (на матеріалі текстів представників «Станіславського феномену») : [серед прикладів – прозові твори Тараса Прохаська «З цього можна зробити кілька оповідань», «Довкола озера», «Некрополь», «Інші дні Анни», «Від чуття при сутності»] // Мовна особистість у контексті сучасної літератури : монографія / Олена Даниліна, Світлана Єрмоленко. — Мелітополь : Вид. буд. ММД, 2013. — С. 127-133. — Бібліогр.: 7 назв.*

 46. Дегтярьова І. Стилістичний синтаксис української постмодерністської прози [Ю. Андруховича, Ю. Іздрика, В. Єшкілєва, Т. Прохаська][Електронний ресурс] // Укр. мова. – 2009. — № 3. – С. 27-38.* – Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/6049/04-Degtyarova.pdf?sequence=1

 47. Деркачова О. Про Адама, божественних комах та інших людей : [у т. ч. згадується «З цього можна зробити кілька оповідань» Тараса Прохаська] / Ольга Деркачова // Книжк. клуб плюс. – 2005. — № 10. – С. 44-45.*

 48. Десятерик Д. Реальне : [бесіда з Тарасом Прохаськом про його книгу «НепрОсті»] / Дмитро Десятерик // День. – 2010. – 12-13 берез. (№ 43/44). – С. 15.*

 49. 10 літературних подій сезону’2015 : [у т. ч. згадується творчість Тараса Прохаська] // Укр. літ. газ. – 2016. – 15 січ. (№ 1). – С. 4-5.*

 50. Джи, Джей. Тарас Прохасько – біографія та цікаві факти [Електронний ресурс] // Довідник цікавих фактів та корисних знань. – Електрон. текст. – Режим доступу: http://dovidka.biz.ua/taras-prohasko-biografiya-ta-tsikavi-fakti/

 51. Должикова Т. І. Лексеми патріотизм і антипатріотизм у метафоричних контекстах сучасної української художньої публіцистики [Електронний ресурс] : [у т. ч. на прикладі творів Т. Прохаська] / Т. І. Должикова, О. С. Антіпов // Science and Education a New Dimension. Philology. – 2015. – III (12), Issue: 60. – P. 35-38. – Режим доступу: https://cutt.ly/btTC05c

 52. Доценко М. Денотатно-номінативна структура топонімії в постмодерністській прозі [Електронний ресурс] : [у т. ч. на прикладі «НепрОстих» Т. Прохаська] // Наук. зап. [Вінниц. держ. пед. ун-ту ім. Михайла Коцюбинського]. Серія: Філологія (мовознавство). – 2017. – Вип. 25. – С. 167-174. – Режим доступу: https://cutt.ly/ItTC26u

 53. Доценко M. Експресивні можливості формально ідентичних власних назв у художньому мовленні [Електронний ресурс] : [на прикладі жін. онімікону роману «НепрОсті» Т. Прохаська] // Укр. смисл. – 2016. — № 1. – С. 132-140. – Режим доступу: https://ukrsense.dp.ua/index.php/USENSE/article/download/140/153

 54. Доценко М. Топонімна містифікація – Ялівець Тараса Прохаська [Електронний ресурс] / Марія Доценко // Сучасна українська нація: мова, історія, культура : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участі 16 берез. 2016 р. з нагоди 15-річчя кафедри українознавства / наук. ред.: Чоп’як В. В., Магльований А. В. – Львів, 2016. – С. 340-342. – Режим доступу: https://cutt.ly/qtTC1lF

 55. Євгенів І. Галицький анабазис / Ігор Євгенів // Книжк. клуб плюс. – 2007. — № 6. – С. 29. – Рец. на кн.: Порт Франківськ / Тарас Прохасько. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2006. – 48 с.*

 56. Єгорова Ю. М. Імпреза постапокаліптичної візії героїв роману Тараса Прохаська «НепрОсті» [Електронний ресурс] / Ю. М. Єгорова, О. А. Юрченко // Наук. зап. Харків. нац. пед. ун-ту ім. Г. С. Сковороди. Серія: Літературознавство. — 2015. — Вип. 1. — С. 78-87. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nzl_2015_1_9

 57. Жулинський М. Г. Українська література на межі тисячоліть : [серед інших згадується творчість Тараса Прохаська] / М. Г. Жулинський // Слово і доля : навч. посіб. / М. Г. Жулинський. — К. : А.С.К., 2002. – С. 625-639.*

 58. Іздрик Ю. …Про…За…Про / Ю. Іздрик // Лексикон таємних знань / Тарас Прохасько. – Львів : Кальварія, [2006.] – С. 7-11.*

 59. Ільків А. В. Жанр щоденника в українській літературі другої половини XX — початку XXI ст. [Електронний ресурс] : [у т. ч. згадується творчість Т. Прохаська] : автореф. дис… канд. філол. наук: 10.01.01 / А. В. Ільків ; Прикарп. нац. ун-т ім. В. Стефаника. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. – Режим доступу: https://cutt.ly/3tTC3fc

 60. Іщенко В. Література в місті й місто в літературі : [згадуються твори Тараса Прохаська] / В. Іщенко // Дніпро. – 2011. — № 1. – С. 98-100.*

 61. Каленюк С. О. Роль семіотичних кодів у продукуванні семантичної гетерогенності повісті Т. Прохаська «Довкола озера» [Електронний ресурс] / С. О. Каленюк // Лінгвістичні студії. — 2017. — Вип. 33. — С. 98-102. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lingst_2017_33_18

 62. Каленюк С. О. Семантична гетерогенність тексту та її кодові актуалізатори (на матеріалі повісті Т. Прохаська «Довкола озера») [Електронний ресурс] / С. О. Каленюк // Мова. — 2017. — № 27. — С. 19-24. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mova_2017_27_6

 63. Карпенко О. Ю. Індивідуальний топонімічний фрейм: Перші кола [Електронний ресурс] : [у т. ч. згадується творчість Т. Прохаська] // Вісн. Донец. ун-ту. Серія Б: Гуманітар. науки. – 2004. – № 1. – С. 57-62. – Режим доступу: http://karpenko.in.ua/wp-content/uploads/2012/12/34.pdf

 64. Кондратенко Н. Деструкція в постмодерністському художньому дискурсі: сутність і типологія [Електронний ресурс] : [у т. ч. згадуються твори Т. Прохаська] // Наук. вісн. Східноєвроп. нац. ун-ту ім. Лесі Українки. Філол. науки. Мовознавство. – 2014. – Вип. 23. – С. 152-156. – Режим доступу: https://cutt.ly/vtTVrgO

 65. Костюк В. Ландшафти письма / В. Костюк // Критика. – 1998. — № 9. – Рец. на кн.: Інші дні Анни / Тарас Прохасько. – К. : Смолоскип, 1998.  111 с.

 66. Кротенко Л. Б. Реалізація категорії зв’язності у постмодерністському дискурсі на прикладі творів Тараса Прохаська «Спалене літо» та Дональда Бартельмі «The Party», «The School» [Електронний ресурс] // Сучасні дослідження з іноземної філології. — 2011. — Вип. 9. — С. 230-238. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Sdzif_2011_9_38

 67. Крупеньова Т. Ойконімія творів письменників-постмодерністів [Електронний ресурс] : [у т. ч. на прикладі «НепрОстих» Т. Прохаська] / Тетяна Крупеньова, Тетяна Курило // Наук. зап. Терноп. нац. пед. ун-ту ім. Володимира Гнатюка. Серія: Мовознавство. – 2017. – Вип. 1 (27). – С. 190-193. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/bitstream/123456789/8384/1/Krupenyova%2C%20Kurylo.pdf

 68. Кузьма А. Казка-детектив: рецензія на «Куди зникло море» [Електронний ресурс] / Анастасія Кузьма // ВВС Україна : сайт. – Рец. на кн.: Куди зникло море / Мар’яна Прохасько, Тарас Прохасько. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. – 87 с. — Режим доступу: https://cutt.ly/itTBtop

 69. Кулик О. Гносеологічні, онтологічні та етичні конструкти у творах Тараса Прохаська [Електронний ресурс] / О. Кулик // Філософія і соціологія в контексті сучасної культури: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ : Пороги, 2009. – С. 98–103. – Режим доступу: https://kuliktexts.wordpress.com/page/2/

 70. Куліш М. Концепт «дому» в українській та світовій літературі: екзистенційний та соціокультурний аспекти (за текстами О. Токарчук і Т. Прохаська) [Електронний ресурс] / Марія Куліш, Іван Чорний // Наук. вісн. Чернів. ун-ту : зб. наук. пр. — Чернівці : ЧНУ, 2010. — Вип. 504/505: Філософія. — С. 190-195. – Режим доступу: http://www.philosophy.chnu.edu.ua/res/philosophy/V.%20504-505.pdf#page=190

 71. Куліш М. О. Вода в літературному сні: несвідоме, трансформоване, інтеркультурне (на матеріалі роману Тараса Прохаська «НепрОсті») [Електронний ресурс] / М. О. Куліш // Актуальні проблеми слов’янської філології. Серія: Лінгвістика і літературознавство : міжвуз. зб. наук. ст. — 2011. — Вип. XXIV, ч. 2. — С. 234-241. – Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/71658/30-Kulish.pdf?sequence=1

 72. Лавринович Л. Сучасний український постмодернізм – напрям? стиль? метод? : [згадується творчість Тараса Прохаська] / Л. Лавринович // Слово і час. – 2001. — № 1. – С. 39-46.*

 73. Лелик С. Простий геній [Електронний ресурс] : [репортаж про Т. Прохаська] // Теле- та радіожурналістика. – 2009. – Вип. 8. – С. 2096-214. – Режим доступу: http://prima.lnu.edu.ua/faculty/jur/vypusk7/visnyk08-30.pdf

 74. Лендєлова В. Тарас Прохасько: «НепрОсті» : (автор, який стоїть [сам] над собою) / Віра Лендєлова // Слово і час. — 2010. — № 3. — С. 81-87.*

 75. Лихоманова Н. О. Простір та межі Станіславського феномену (до проблеми перебігу марґінальних станів культури) [Електронний ресурс] : [у т. ч. творчість Т. Прохаська] // Питання літературознавства. – 2000. – Вип. 2. – С. 134-141. Режим доступу: https://cutt.ly/ytTVsJt

 76. Лобановська Г. По той бік Анни / Ганна Лобановська // Слово і час. – 1999. — № 11. – С. 83-84. – Рец. на. кн.: Інші дні Анни. – К. : Смолоскип, 1998. – 106 с.*

 77. Логвиненко О. Розмова тіней, або Куди веде читача клубок хитросплетінь сьогочасної української прози? : [згадуються твори Тараса Прохаська] / О. Логвиненко // Літ. Україна. – 2000. – 24 лют. (№ 8). – С. 5.*

 78. Лук’янчук Д. І. Однорідні члени речення як вияв синтаксичної специфіки буденності в романі Тараса Прохаська «НепрОсті» [Електронний ресурс] // Соціал.-гуманітар. вісн. — 2019. — Вип. 29/30. — С. 47-48. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sochumj_2019_29-30_23

 79. Малицька Н. Міфи і правда про «українського Маркеса» : до презентації нової книги Тараса Прохаська / Н. Малицька // Україна молода. – 2003. – 24 черв. (№ 112). – С. 12.*

 80. Мандрівник усередину. Розмова Людмили Таран з Тарасом Прохаськом // Кур’єр Кривбасу. – 2004. — № 170. – С. 3-17.*

 81. Матвієнко Г. І. Нівеляція культу смерті у постмодерністському тексті (на прикладі романів Ю. Іздрика і Т. Прохаська) / Г. І. Матвієнко // Гуманітар. науки. — 2012. — № 1. — С. 134-139.*

 82. Матвієнко Г. І. Постапокаліптичне мислення героїв роману Т. Прохаська «НепрОсті» [Електронний ресурс] / Г. І. Матвієнко // Література в контексті культури. — 2010. — Вип. 20 (2). — С. 18-24. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lvk_2010_20(2)__5

 83. Матвієнко Г. І. Романна творчість Ю. Андруховича, Ю. Іздрика, Т. Прохаська в онтологічному аспекті : автореф. дис. … канд. філол. наук: 10.01.01 / Матвієнко Ганна Ігорівна ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г. С. Сковороди. — Харків, 2011. — 20 с.

 84. Матвієнко Г. І. Світоглядний зміст іронії у романі «НепрОсті» Тараса Прохаська / Г. І. Матвієнко // Гуманітар. науки. — 2010. — № 1 (19). — С. 123-128.*

 85. Матвієнко Г. І. Структурні трансформації художньої форми у сучасній українській постмодерністській літературі (на прикладі творів Ю. Андруховича, Ю. Іздрика і Т. Прохаська) [Електронний ресурс] / Г. І. Матвієнко // Гуманітар. науки. — 2013. — № 1. — С. 114-120. — Бібліогр.: 15 назв. – Режим доступу: https://cyberleninka.ru/article/n/18339369

 86. Матвієнко С. «Логіко-філософський трактат» невідомого орнітолога : [про роман Тараса Прохаська «НепрОсті»] / С. Матвієнко // Кур’єр Кривбасу. — 2003. — № 159. — С. 18-22 (Вклейка «Література плюс». № 2).

 87. Москалець К. Весь цей блюз / Костянтин Москалець // Критика. — 2006. — Ч. 5. — С. 20-23. – Рец. на кн.: З цього можна зробити кілька оповідань : [проза] / Тарас Прохасько. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2005. – 90 с.*

 88. Неборак В. Польоти над узвозами сучасної української прози. Від роману-автобіографії до біографічного роману : [згадується творчість Тараса Прохаська] // Кур’єр Кривбасу. – 2010.  № 244/245. – С. 403-422.* ; Пед. думка. – 2012. — № 2. – С. 74-86.*

 89. Нестеренко Ю. В. Сучасна українська есеїстика: жанрові трансформації : [у т. ч. особливості творчих пошуків Т. Прохаська] : автореф. дис. … канд. філол. наук: 10.01.06 / Ю. В. Нестеренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К., 2014. — 18 c.

 90. Овсянников С. Часопис «Четвер» – барометр постмодернізму : [у т. ч. згадується Т. Прохасько] // Слово і час. – 2007. – № 4. – С. 66-69.* – Відомості доступні також в Інтернеті: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/11074/12-Ovsyannikov.pdf

 91. Паплаускайте М. Прогулянка Станіславом з Тарасом Прохаськом. Письменник Тарас Прохасько розкриває таємниці міських двориків Івано-Франківська // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 153-161.*

 92. Перед роздачею «Тараса». Стали відомі лауреати Національної премії мені Тараса Шевченка // Україна молода. – 2020. – 28/29 лют. (№23). – С. 3.*

 93. Пилипенко Г. «Жіночі романи» спровоковані життям? Чому, навіщо і для кого пишуть їх українські письменниці : [у т. ч. згадується роман «НепрОсті» Тараса Прохаська] / Г. Пилипенко // Уряд. кур’єр. – 2012. – 22 серп. (№ 151). – С. 19.*

 94. Поліщук Я. «Між пригадуванням і передчуттям»: репрезентація совєтського минулого в сучасній літературі : [згадується повість Тараса Прохаська «НепрОсті»] / Я. Поліщук // Укр. літ. в загальноосвіт. шк. – 2007. — № 12. – С. 5-9. – Бібліогр.: 13 назв.*

 95. Поліщук Я. Ефект Євромайдану і література : [згадується творчість Т. Прохаська] / Я. Поліщук // Слово і час. – 2015. - № 10. – С. 3-17. – Бібліогр.: 26 назв.*

 96. Поліщук Я. Ре-візії минулого в сучасній літературі [Електронний ресурс] : [серед інших аналізується повість «НепрОсті» Тараса Прохаська] / Я. Поліщук // Наук. зап. [Нац. ун-ту «Остроз. акад.»]. Серія філол. — 2008. — Вип. 10. — С. 413-427. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nznuoaf_2008_10_45

 97. Пригодій О. С. Концепт тепло як ключовий концепт української лінгвокультури в англійському перекладі твору Т. Прохасько «Спалене літо» [Електронний ресурс] / О. С. Пригодій // Наук. вісн. Міжнар. гуманітар. ун-ту. Серія: Філологія. — 2018. — Вип. 33 (2). — С. 151-153. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nvmgu_filol_2018_33(2)__43

 98. Прохасько Тарас Богданович [Електронний ресурс] // Вікіпедія. Вільна енциклопедія : сайт. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Прохасько_Тарас_Богданович

 99. Прохасько Тарас Богданович [Електронний ресурс] // УкрЛіб. Бібліотека Української Літератури : сайт. — Режим доступу: https://www.ukrlib.com.ua/bio/printit.php?tid=3613

 100. Прохасько Тарас [Електронний ресурс] // Буквоїд : сайт. – Режим доступу: http://bukvoid.com.ua/info/writers/Prohasko_Taras.html

 101. Тарас Прохасько // Сучасна українська проза: нові імена : бібліогр. покаж. / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [уклад.: М. Маслова, А. Мацієвська, Ю. Щеглова]. — Запоріжжя : Кругозір, 2016. — С. 105-120.*

 102. Тарас Прохасько. По специальности — ботаник, но в душе — творческий и жизнерадостный писатель из Прикарпатья // Лавка Бабуин : сайт. — Режим доступу: https://cutt.ly/mtTVgv3

 103. Тарас Прохасько та Маріанна Кіяновська – серед лауреатів Шевченківської премії [Електронний ресурс] // PEN.Ukraine : сайт. — Режим доступу: https://pen.org.ua/taras-prohasko-ta-marianna-kiyanovska-sered-laureativ-shevchenkivskoyi-premiyi/

 104. Прохасько Т. «Агресія – це вияв стресу. Українцям бракує посмішки, легкості» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Ірина Славинська] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк].  [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 116-123.*

 105. Прохасько Т. «Багато бандитів попадають в український стандарт сім’янина, церкви будують» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Ірина Славинська] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 139-146.* − Відомості доступні також в Інтернеті: http://life.pravda.com.ua/person/2013/05/30/129998/

 106. Прохасько Т. Бачу життя, як літературу : [бесіда з Тарасом Прохаськом / записала Леся Тугай] // Галичина. – 2010. – 29 лип. (№ 108/109). – С. 8.

 107. Прохасько Т. «В українців, як і в кілера з «НепрОстих», є невідповідність між словом і чином» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Надія Калачова] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015].  С. 100-106.*

 108. Прохасько Т. «Варто завжди залишатися свідомим того, що відбувається» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провів Тарас Малий] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 124-128.*

 109. Прохасько Т. «Відкритість повинна бути дозованою, а то вона втрачає сенс» : [бесіда з Тарасом Прохаськом про книгу «БотакЄ» / записала Божена Городницька] // Високий Замок. – 2010. – 14 груд. – С. 6.

 110. Прохасько Т. Все, ми віддали свій голос іншим [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / спілкувалася Анастасія Зануда] // ВВС України : сайт. – Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/society/2015/10/151027_book_2015_interview_prokhasko_az

 111. Прохасько Т. «Для дітей щезають заборони без пояснень» [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом після отримання премії «Книга року ВВС-2019» за збірку «Так, але…» / розмовляла Вікторія Жуган] // Інтерв’ю з України : сайт. − Режим доступу: https://rozmova.wordpress.com/2020/01/04/taras-prokhasko-37/

 112. Прохасько Т. «До війни література повернеться через багато десятиліть – важливі речі прозирають лише крізь час» [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Леся Салій] // 5 канал – перший, український, інформаційний : сайт. – Режим доступу: https://cutt.ly/PtTVjxH

 113. Прохасько Т. «…доплисти, доїхати, знайти, відкрити, попробувати, опанувати» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провели Антон Семиженко і Тарас Хімчак] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 22-51.*

 114. Прохасько Т. «Є речі, набагато важливіші від знань. Любов, наприклад» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Оксана Климончук] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015].  С. 73-80.*

 115. Прохасько Т. «Живи сам і дай жити іншим» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провів Орест Друль] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк].  [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 167-176.*

 116. Прохасько Т. «Кожне покоління поділене на безліч соціальних груп, і досвід групи є важливішим, ніж досвід цілого покоління…» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Анна Лобановська] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 61-67.*

 117. Прохасько Т. «Література потрібна – як їсти чи кохатися» : [бесіда з Тарасом Прохаськом / розмовляла Іра Татаренко] // Друг читача. – 2007.  № 18. – С. 4.*

 118. Прохасько Т. «Любов – є річ індивідуальна» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Божена Городницька] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 68-72.*

 119. Прохасько Т. «Мене більше вражають речі еволюційні» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / спілкувався Євген Гриценко] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 81-88.*

 120. Прохасько Т. «Мені завжди подобалось, коли для людини письмо не є чужим» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Оля Вишня] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 129-138.*

 121. Прохасько Т. Меня всегда удивляли авторы, создающие свой мир : [интервью с писателем Тарасом Прохасько / провела Романия Горбач] // Бизнес. – 2012. – 5 нояб. (№ 45). – С. 52-54.

 122. Прохасько Т. Ми дозволили нашим героям і нашому світу жити далі [Електронний ресурс] : [Тарас Прохасько про книгу «Куди зникло море» / спілкувалася Анастасія Зануда] // ВВС Україна : сайт. – Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/entertainment/2014/11/141031_book_2014_interview_prokhasko_az

 123. Прохасько Т. «Мою творчість треба вживати наче отруту – малими дозами» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Олена Гутик] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк].  [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 177-182.*

 124. Прохасько Т. «Не сприймати світ через себе» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Євгенія Нестерович] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 196-201.*

 125. Прохасько Т. «Невпевнені народи знають багато мов» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Ліза Хворс] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 52-60.*

 126. Прохасько Т. «Письменник задає тон, як камертон» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом про псих. гігієну українців і сусп.-політ. ситуацію в країні / записала Оксана Климончук] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 107-115.* ; День. – 2013. – 11-12 січ. (№ 3/4). — С. 23.*

 127. Прохасько Т. Письменник, який «уважно живе» : [розмова з письменником Тарасом Прохаськом / записала Анастасія Федченко] // Вісті Придніпров’я. – 2011. – 18 січ. (№ 4). – С. 8.

 128. Прохасько Т. Пишу тільки те, що хотів би додати до світу книжок : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом про його книгу «БотакЄ» / записав Олег Коцарев] // День. – 2010. – 26-27 листоп. (№ 217/218). – С. 23.*

 129. Прохасько Т. «Поява української літературної попси – позитивне явище» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провела Олена Гутик] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015].  С. 147-152.*

 130. Прохасько Т. «Проект «Кропива» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом про Франківськ / провів Богдан Ославський] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 190-195.*

 131. Прохасько Т. Простий : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом із архіву 2008 р. / записав Ярослав Підгора-Гвяздовський] // ШО. – 2017. — № 3/5. – С. 20-25.*

 132. Прохасько Т. «Революція на граніті: ми з великою радістю чекали побоїща» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провів Василь Возняк] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 162-166.*

 133. Прохасько Т. Розмова про «говоріння» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провів Василь Карп’юк] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 3-19.*

 134. Прохасько Т. Своя правда, або Труднощі незалежності [Електронний ресурс] : [роздуми Тараса Прохаська про те, якою є для нього незалежність країни через 25 років. Проект «Незалежність’25» Української правди (Культура) та Форуму видавців у Львові] // Українська правда. Життя : сайт. – Режим доступу: https://cutt.ly/ctTV71S

 135. Прохасько Т. «У житті кожного є життя всього» : [інтерв’ю та роздуми Тараса Прохаська / спілкувалася і записала Тетяна Терен] // Березіль. — 2014. — № 9/10. — С. 2-23.

 136. Прохасько Т. «У теперішніх дітей інший рівень вольності» : [бесіда з Тарасом Прохаськом про кн. «Хто робить сніг» / записала Катерина Константинова] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 183-189.* ; Дзеркало тижня. — 2014. — 11-17 жовт. (№ 36/37). — С. 13.

 137. Прохасько Т. «Читачі часом пишуть, що не згодні зі мною. Значить, моє письмо не пройшло повз їхню увагу» : [бесіда з Тарасом Прохаськом / розмовляла Валентина Шурин] // Високий Замок. — 2017. — 27-29 січ. (№ 11). — С. 8.

 138. Прохасько Т. «Я вмію тепер не квапитися» : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / провів Василь Карп’юк] // Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — С. 89-99.*

 139. Прохасько Т. «Я не вважаю себе професійним письменником» : [інтерв’ю з Т. Прохаськом / провів Олександр Бойченко] // Дзеркало тижня. – 2005. – 5-11 листоп. (№ 43). – С. 19.*

 140. Прохасько Т. Я почуваю себе добре в багатьох місцях [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з Тарасом Прохаськом / спілкувався Олег Карп’як] // ВВС Україна : сайт. – Режим доступу: https://cutt.ly/WtTV7xi

 141. Радість контакту. Розмови з Тарасом Прохаськом / [упоряд. В. Карп’юк]. — [Брустури] : DISCURSUS, [2015]. — 208 с.*

 142. Свято Р. НепрОстий бай Тараса Прохаська [Електронний ресурс] : [про творчість Тараса Прохаська] / Роксоляна Свято // ЛітАкцент : сайт. – Режим доступу: http://litakcent.com/2011/11/22/neprostyj-baj-tarasa-prohaska/

 143. Сільман К. В. Жанр есею з погляду теорії комунікації [Електронний ресурс] : [на матеріалі зб. Тараса Прохаська «Одної і тої самої» та Юрія Андруховича «Тут похований Фантомас»] // Закарпат. філол. студії. – 2018. – Вип. 3, т. 3. – С. 130-136. – Режим доступу: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/27883/1/ЖАНР ЕСЕЮ З ПОГЛЯДУ ТЕОРІЇ КОМУНІКАЦІЇ.pdf

 144. Сільман К. В. Мікротопос етнічності в сучасній українській есеїстиці [Електронний ресурс] : [на прикладі текстів Ю. Винничука, М. Кривенко, А. Бондаря, Т. Прохаська, Ю. Андруховича] // Наук. зап. Бердян. держ. пед. ун-ту. Серія: Філол. науки. – 2018. – Вип. 15. – С. 181-188. – Режим доступу: https://cutt.ly/NtTVSuw

 145. Слабошпицький М. Важлива? (Другорядна?) дійова особа посттоталітарного суспільства. Погляд на сучасну прозу : [у т. ч. згадуються твори Тараса Прохаська] / Михайло Слабошпицький // Літ. Україна. – 2011. – 10 листоп. (№ 43). – С. 3-5.*

 146. Славінська І. Тарас Прохасько / Ірина Славинська // 33 герої укрліт / Ірина Славінська. — Харків : Фоліо, 2011. – С. 351-361.*

 147. Стеблина Н. О. Сучасна українська письменницька публіцистика у варіанті виступів О. Забужко, Т. Прохаська, Ю. Андруховича : автореф. дис. … канд. наук із соц. комунікацій: 27.00.04 / Стеблина Наталія Олександрівна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Ін-т журналістики. — К., 2011. — 18 с.

 148. Стефанівська Л. Довге підводне плавання / Л. Стефанівська // Лексикон таємних знань : новели / Тарас Прохасько. – Львів : Кальварія, 2003. – С. 139-148.*

 149. Таран Л. Мандрівник усередину : [розмова з Тарасом Прохаськом та розповідь про нього] / Людмила Таран // Кур’єр Кривбасу. – 2004. — № 170. – С. 3-17.

 150. Тепшич А. І. Постмодерністська авторська пунктуація як один із прийомів мовної гри (на прикладі прозових творів представників Станіславського феномена) [Електронний ресурс] : [у т. ч. Т. Прохаська] // Вісн. Запоріз. нац. ун-ту. – 2016. — № 1. – С. 244-250. – Режим доступу: http://web.znu.edu.ua/herald/issues/2016/2016-fil-1.pdf

 151. Тепшич А. І. Роль мовної гри в реалізації феноменологічних експериментів Тараса Прохаська [Електронний ресурс] // Лінгвістичні студії. — 2018. — Вип. 35. — С. 126-130. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lingst_2018_35_21

 152. Терлецький В. Те, що не існує, але є насправді. Спроба препарування сучасної української прози : [у т. ч. згадуються твори Тараса Прохаська] // Літ. Україна. – 2002. – 10 жовт. (№ 35/36). – С. 8.*

 153. Титаренко М. Ландшафти есеїстичного парамислення Тараса Прохаська [Електронний ресурс] / Марія Титаренко // Вісн. Львів. ун-ту. Серія: Журналістика. — 2013. – Вип. 38. – С. 366-372. — Режим доступу: https://cutt.ly/UtTV37H

 154. Тишківська Н. Типи смислових відношень між базовим і вставленим реченням [Електронний ресрус] : [у т. ч. на прикладі «НепрОстих» Т. Прохаська] / Надія Тишківська, Оксана Семотюк // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. – 2009. – Вип. 475-477: Слов’янська філологія. – С. 148-150. – Режим доступу: https://cutt.ly/ttTVFeX

 155. Ткачик Н. Міфопоетичний континуум метаісторії роду: типологічне зіставлення романів Т. Прохаська, В. Шевчука, Г. Маркеса [Електронний ресрус] // Волинь – Житомирщина. — 2010. — № 20. — С. 176-183. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vg_2010_20_24

 156. Ткачик Н. М. Міфопоетичний хронотоп як змістова категорія творів про історію роду [Електронний ресурс] : [серед інших згадуються твори Тараса Прохаська] // Прикарпат. вісн. НТШ. Слово. — 2012. — № 2. — С. 223-229. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pvntsh_sl_2012_2_23

 157. Ткачик Н. М. НепрОсті як художня альтернатива архетипу долі (на матеріалі роману «НепрОсті» Т. Прохаська) // Прикарпат. вісн. НТШ. Слово. — 2011. — № 2. — С. 183-189. — Бібліогр.: 11 назв.

 158. Трифонов Р. А. Ядро концептосфери: художня література в метамовній рефлексії (на матеріалі письменницьких інтерв’ю) [Електронний ресурс] : [у т. ч. Тараса Прохаська] / Р. А. Трифонов, О. О. Якименко // Вісн. Запоріз. нац. ун-ту. Філол. науки. — 2012. — № 1. — С. 448-452. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vznu_fi_2012_1_93

 159. Трінчій В. Антигравітація : [про кн. Тараса Прохаська «FM «Галичина»] // Критика. – 2002. — № 1/2. – С. 23-24.

 160. Ursulenko, Anna. Geopoetycki głos krajobrazu postkolonialnego. Obraz miejsca autobiograficznego w twórczości Tarasa Prochaśki [Електронний ресурс] // Miscellanea Posttotalitariana Wratislaviensia. – 2017. – № 6. – С. 269-279. – Режим доступу: http://wuwr.pl/mpwr/article/view/10804/10095

 161. Харчук Р. Б. Тарас Прохасько / Р. Б. Харчук // Сучасна українська проза: постмодерний період : навч. посіб. для вузів / Р. Б. Харчук.  К. : Академія, 2008. – С. 168-179.*

 162. Хопта С. Парадигма екзистенціалізму в українській літературі кінця ХХ століття: систематика художніх образів та характерів [Електронний ресурс] : автореф. дис. … канд. філол. наук: 10.01.01 : [у т. ч. екзистенц. міфологеми як акт комунікатив. звершення у худ. світі Т. Прохаська] / Хопта Світлана Михайлівна ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника. – Івано-Франківськ, 2009. – 22 с. – Режим доступу: https://cutt.ly/ptTVGr2

 163. Хорошева О. Структурно-стилістичні особливості есеїстичних текстів Т. Прохаська [Електронний ресурс] // Сучасні проблеми мовознавства та літературознавства. — 2011. — Вип. 15. — С. 383-385. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/spml_2011_15_93

 164. Хорошева О. Тарас Шевченко в мовній картині світу українських есеїстів кінця ХХ – початку ХХІ століття [Електронний ресурс] : [у т. ч. згадується «Шевченкова таємниця» Т. Прохаська] // Шевченкознавчі студії. – 2011. – Вип. 13. – С. 233-239. – Режим доступу: https://cutt.ly/jtTVHpe

 165. Чадюк М. Зв’язок усього з усім : [інтерв’ю Тараса Прохаська про те, «як бачити повноту буття у кожній його піщинці» / записала Марія Чадюк] // День. – 2019. — 4-5 жовт. (№ 181/182). – С. 30-31.*

 166. Чернишова Н. Текст як психічна імітація альтернативних сценаріїв (за твором Т. Прохаська «Інші дні Анни») [Електронний ресурс] // Кальміус : літ.-мистец. альм. – 2002. – Ч. 1/2. — Режим доступу: http://www.kalmiyus.h1.ru/nomer8/recenz/thern.shtml

 167. Швадчак Н. Проза жизни: писатель Тарас Прохасько рассуждает о жизни во время войны и жалуется на острый дефицит самоиронии в украинском обществе / Н. Швадчак // Новое время страны. – 2015. — № 31. – С. 48-50.*

 168. Шевченко Т. Публіцистичний проект «Інший формат»: жанрові особливості [Електронний ресурс] : [концепцію серії розробив Тарас Прохасько, проводив і записував всі інтерв’ю] / Т. Шевченко // Діалог. — 2012. — Вип. 15. — С. 74-82. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dialog_2012_15_9

 169. Яремчук О. Про дорослішання людини та країни. Тарас Прохасько представив у Львові збірку повістей та оповідань [«Ознаки зрілості»] / О. Яремчук // День. – 2014. – 20-21 черв. (№ 111/112). – С. 23.*

З фондів Запорізької ОУНБ

Укладач М. Маслова