Дені Папен народився у французькому містечку Шитне 22 серпня 1647 року. Для вивчення медицини 16-ти річний юнак вступає до університету Анжу, де здобуває ступінь доктора та відкриває медичну практику.
    Подорож до Паризької академії наук та знайомство з голландським вченим Христіаном Гюйгенсом докорінно змінили життя Дені Папена. Гюйгенс займався дослідженнями з оптики, механіки, збудував перший годинник з маятником та астрономічну трубу за допомогою якої відкрив супутники Сатурна. Ці досягнення спонукали Дені Папена до поглибленого вивчення фізики і механіки. У 1673-1674 рр. в Парижі під керівництвом Гюйгенса він приймає участь в експериментах з повітряними насосами, працює над вдосконаленням його механізм, досліджує залежність температури кипіння води від тиску. Згодом вчені розпочинають досліди з безповітряним простором.
    У 1675 р. Дені Папен виїздить до Англії і знайомиться з видатним вченим — професором Робертом Бойлем. Наслідком їх трирічної співпраці став «папенів котел». Винахідник за допомогою котла вивчав властивості пари та  застосував котел у якості каструлі. Світова кулінарія завдячує Дені Папенові появою першою в світі скороварки. У 1680 р. він презентував свій винахід Лондонському Королівському товариству, з часом його було обрано до цієї спільноти.
    Ідея використання парового двигуна в мореплавстві також належить Папенові. Щоправда, пароплав з'явився вже після смерті винахідника. Модифікація парового двигуна — парова турбіна і сьогодні виробляє електрику на всіх теплових електростанціях світу. 
    У 1981 р. Дені Папен переїздить до Венеції, де протягом трьох років обіймає посаду куратора дослідів у академії Амброза Саротті, а з 1684 р. по 1687 р. керує дослідницькими роботами при Лондонському Королівському товаристві, де проводить численні експерименти з гідравліки та проектує кілька машин для підйому води.
    У 1687 р. на запрошення ландграфа Карла Гессенського він зайняв місце професора математики Марбургського університету. Вчений продовжив працювати над удосконаленням теплового двигуна. У своїй моделі Папен замість пороху використав воду. Двигун здійснював корисну роботу за рахунок нагрівання та конденсування пари. Винахідник створив і вперше застосував у конструкції парового котла запобіжний клапан.
    Вчений заглибився у вивчення роботи поршня в циліндрі. У 1688 р. до Паризької академії наук Христіан Гюйгенс подав проект порохового двигуна в формі циліндра з поршнем і з конструктивними доповненнями та описом Дені Папена, який було опубліковано у тому ж році.
    З 1690 р. науковець працює над пара-атмосферним двигуном — прообразом парової машини, створеної в перше десятиліття XVIII ст. Ньюкоменом і Коулі. 
    У 1695 р. Дені Папен залишає університет і стає придворним інженером ландграфа. Він спроектував різні водопідйомні пристрої, скло-ливарну піч, паровий візок, парову балісту. Служба при дворі надавала багато можливостей для винахідника, але коштів на утримання своєї великої родини не вистачало. Пам'ятаючи про щедрість Королівського товариства він вирішує повернутися до Англії. З 1707 р. Папен живе в Лондоні, проте надії його не виправдались — щедрих покровителів або прибуткової служби йому знайти не вдалося. Остання звістка рідним — його лист від 23 січня 1712 р. Помер Дені Папен в Англії у 1714 р.

Література:
Ф81057
92
Б79
Большая энциклопедия : в 62-х т. . Т. 35 : Охрана — Пейзаж / [науч.-ред. совет. : Г. А. Месяц и др. ; гл. ред. С. А. Кондратов ; редкол. : Г. В. Кожевников и др.]. – М. : Терра, 2006. – Из содерж.: [о Д. Папене]. — С. 287.


Ф81073
92
Б79
Дени Папен // Большая энциклопедия : в 62-х т. : [науч.-ред. совет. : Г. А. Месяц и др. ; гл. ред. С. А. Кондратов ; редкол. : Г. В. Кожевников и др.]. – М. : Терра, 2006. – Т. 35 : Охрана — Пейзаж . — С. 287.


986353
60.5
А29
Д. Аджемоґлу Промислова революція : [в т. ч. про Д. Папена] / Д. Аджемоґлу, Д. Робінсон // Чому нації занепадають: Походження влади, багатства і бідності / Д. Аджемоґлу, Д. Робінсон  ; пер. з англійської О. Дем`янчук] . — К. : Наш Формат, 2016. — С. 177-178.  


431733
81.432.1
К69
Корунець І. В.  Хто що вигадав : [в т. ч. про Д. Папена] / І. В. Корунець // Теорія і практика перекладу / І. В. Корунець. — Вінниця : «Нова книга» , 2003. — С. 145.

92.0
Е 54
Denis Papin // The encyclopedia Americana — International edition : Compl. in 30 vol. — Danbury (Connecticut): Grolier , 1991. — Vol. 21. — P. 387. 


20
N-52
Denis Papin // The new book of popular science : Compl. in 6 vol. —  Danbury (Connecticut): Grolier , 1996. — Vol. 6.: Technology. — P. 88-89.