Від укладачів

Пропонований бібліографічний список надає інформацію про Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джамаат».

Він містить у собі коротку історичну довідку про діяльність цього товариства.

Матеріал розміщений у хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів, краєзнавців – тих, кому цікава діяльність національно-культурних товариств Запорізької області.

Бібліотечним працівникам бібліографічний список допоможе ознайомити читачів з діяльністю Мелітопольського національно-культурного караїмського товариства «Джамаат», з культурою, традицією та звичаями караїмського народу, історична та культурна спадщина якого сягає глибини століть. За своєю повнотою видання не є вичерпним.

Добір літератури завершений 25 листопада 2022 року.

З початком повномасштабної фази російсько-української війни Мелітополь опинився тимчасово окупованим, тому інформація про караїмську громаду за цей період обмежена.

Біографічна довідка

Караїми – один із малих народів світу, який має свою тисячолітню історію, своєрідну релігію та самобутню культуру. Караїми традиційно сповідують караїмізм, караїмська мова належить до кипчакської групи тюркських мов. Караїми є спадкоємцями хазарської культури і тюркських традицій.

За багато століть караїми зберігали власну етнічну ідентичність, але у 21 ст. опинилися на межі зникнення. На сьогодні у світі їх нараховується не більше двох тисяч. За переписом населення 2001 року, в Україні 1200 караїмів.

В Мелітополі караїми оселилися ще в 19 ст. та проявили себе в науці, культурі, торгівлі й громадській діяльності.

7 грудня 1991 року було створено Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джаамат», до складу якого увійшли представники 15 караїмських сімей, загальною чисельністю 50 осіб. Головою товариства була обрана Тетяна Олексіївна Тихонова (Катик). Нині керівником організації є Мірошниченко Галина Геннадіївна.

Товариство увійшло до складу Кримської і Всеукраїнської Асоціацій «Кримкарайлар».

Відповідно до Статуту їх діяльність спрямована на вивчення, збереження і відродження історії, релігії, мови, фольклору, культури, традицій і звичаїв кримських караїмів.

Упродовж усіх років Мелітопольське караїмське товариство проводило національні свята, дні культури, брало участь у виставках предметів старовини, фотографій, костюмів в місцевому краєзнавчому музеї, а також презентувало нові публікації про караїмів.

Великий внесок у діяльність товариства здійснив кандидат наук, доцент Ялпачик Гелій Семенович. Він організував недільну школу по вивченню караїмської мови та розробив ряд навчальних посібників, які були видані. Також для вивчення української мови видано навчальний посібник Софії Ялпачик «Хай лунає рідна мова!»

У квітні 2004 року відбулася презентація книги «Караїми Мелітополя», яка містить короткі відомості про кримських караїмів, архівні матеріали з історії Мелітополя і ролі караїмів у розвитку міста, нариси про сім’ї з фотоматеріалами.

Були проведені дві міжнародні науково-практичні конференції «Культурно-духовні основи історичної долі кримських караїмів: традиції і сучасність» та «Науково-педагогічна діяльність професора Й.Танатара.

У 2005 році була створена творча група художньої самодіяльності «Джамаат». У репертуарі ансамблю лунають автентичні пісні караїмів, а також українські пісні. Ансамбль бере активну участь у міських і регіональних мистецьких фестивалях, Всеукраїнських фестивалях народної творчості «Віра. Надія. Любов», «Ми – українські» та «Покрова на Хортиці».

У вересні 2009 року в Мелітополі на фасаді Будинку культури «Жовтень» була встановлена меморіальна дошка меценатові Іллі Борисовичу Стамболі, який зробив значний внесок в культурне і економічне життя дореволюційного Мелітополя.

У жовтні 2009 року за ініціативою членів караїмського суспільства, передусім Юрія Макарова (Арабаджи), на старому караїмському кладовищі, де знаходяться поховання караїмів, встановлений пам’ятний меморіал.

Яскравою подією, що запам’яталася, стало відкриття 15 вересня 2011 року інтеркультурного музею при етнографічному караїмському центрі «Кале». Стенди і експозиції музею розповідають про історію, релігію, мову, культуру видатних діячів і шляхи відродження не лише караїмського народу, але й інших національно-культурних товариств Мелітополя. Центр побудували за ініціативи і на власні кошти братів-караїмів Юрія Макарова і Михайла Арабаджи, які є гідними продовжувачами меценатства і благодійності своїх пращурів. Вишукана архітектура караїмського центру «Кале» прикрасила історичну частину Мелітополя. Центр «Кале» став рідною домівкою для мелітопольських караїмів, де відзначаються національні свята – Киниш («Свято пиріжка») та Орак Тойю («Свято врожаю»).

Важливим аспектом діяльності Мелітопольського національно-культурного караїмсього товариства «Джаамат» є збереження нематеріальної культурної спадщини караїмів, у тому числі рецептів національної кухні.

В етнокультурному центрі «Кале» та кафе караїмської кухні «Чир-Чир» проводяться майстер-класи з виготовлення караїмських пиріжків, фестивалі караїмської гостинності «Найкраще все для гостя дорогого», міські та регіональні культурні заходи з дегустацією і популяризацією караїмської кухні. Велика прихильність караїв до національних страв пояснюється не тільки їхніми смаковими якостями, а й національною традицією, що отримала своє відображення у прислів’ї: «Їжу, яку не споживає мій батько, і яне споживаю» (караїмською: «Бабам ашам ашни мен де ашам»). Рецепти караїмських страв, типові для скотарів-кочівників і землеробів, передавалися з вуст в уста, з покоління в покоління, дійшли до наших днів. На сьогодні караїмські птріжки з м’ясом є найбільш відомою стравою і кулінарною візитівкою караїмів Мелітополя.

Представником мелітопольської караїмської громади, доцентом Оленою Арабаджи підготовлено низку наукових публікацій щодо особливостей караїмської національної кухні та збереження нематеріальної культурної спадщини караїмів. Отримані результати апробовано у 2015-2018 рр. на науково-практичних конференціях у містах Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Мелітополі, Софії (Болгарія).

У 2018 році елемент нематеріальної культурної спадщини «Традиція приготування ет аяклак (караїмського пиріжка з м’ясом). Досвід караїмів Мелітополя» увійшов до Національного переліку елементів культурної спадщини України, а програму «Традиція частування караїмів Мелітополя Запорізької області» віднесено до кращих програм Всеукраїнського відкритого конкурсу «Жива традиція».

Повномасштабне вторгнення росії в Україну призвело до тимчасової окупації Мелітополя. Частина караїмської громади залишилася в місті, де-які представники змогли евакуюватися з великими труднощами, в тому числі Олена Арабаджи.

Як представниця Мелітопольского національно-культурного караїмського  товариства «Джаамат» та членкиня правління громадської організації «Спілка караїмів України», вона звернулася до світової спільноти на XXI сесії Постійного форуму корінних народів світу при Організації об’єднаних націй, який проходив з 29 квітня по 6 травня 2022 року, і закликала до міжнародної підтримки України у боротьбі з російськими агресорами. Олена Арабаджи зауважила, що військова агресія Росії та окупація українських міст завдала нищівного удару по корінним народам України, збереженню історико-культурної спадщини, родинним зв’язкам.

За її словами, діти не мають можливості вивчати караїмську мову, адже вчитель караїмської мови залишився на тимчасово окупованій території, заблоковано доступ до культурного караїмського центру умовах російської окупації заборонено висловлювати свою думку, брати участь у мітингах, не кажучи вже постійну фізичну загрозу.

Олена Арабаджи регулярно бере участь у заходах, присвячених подіям російсько-української війни як представниця караїмської громади, в тому числі брала участь в підготовці пропозицій до проекту Плану Відновлення України в рамках реалізації проєкту «Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні» за підтримки Ради Європи і сподівається на перемогу.

Список використаних джерел

  1. Мелитопольское общество караимов [Электронный ресурс] : [об организации Мелитопольского национально-культурного караимского общества 7 декабря 1991 года] // Наш Мелитополь. – Режим доступа: https://nashmelitopol.com.ua/society-karaite/. – Дата публикации: 06.06.2009.

  2. Караимы Мелитополя стараются сохранить свою культуру [Электронный ресурс] : [общество караимов Мелитополя в начале текущего года открыло воскресную школу для караимских детей, которые изучают там историю, культуру и язык своего народа ] // Avdet . – Режим доступа: https://avdet.org/2010/02/08/karaimymelitopolyastarayutsyasohranitsvoyukulturu/. – Дата публикации: 08.02.2010.

  3. Тихонова-Катык Т. Джамаат Мелитополя [Электронный ресурс] : [о создании и становлении Мелитопольского национально-культурного караимского общества «Джамаат»] / ТатьянаТихонова-Катык // Наш Мелитополь . – Режим доступа: https://nashmelitopol.com.ua/jamaat-melitopolya/. – Дата публикации: 10.12.2010.

  4. Гаврилюк В. Кримські караїми у Мелітополі відзначають 20-річчя національно-культурної спільноти [Електронний ресурс] : [у рамках відзначення Днів караїмської культури у Мелітополі заплановано провести ряд заходів] / В. Гаврилюк // Запорізька обласна державна адміністрація: Державні сайти України. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/13238/krimski-karajimi-u-melitopoli-vidznachajut-20-richchya-natsionalno-kulturnoji-spilnoti.html. – Дата публікації: 15.09.2011.

  5. Дні караїмської культури у Мелітополі вразили гостей із сусідньої держави [Електронний ресурс] : [з 14 по 17 вересня у Мелітополі відзначали Дні караїмської культури, які присвячені 20-річчю створення Мелітопольської національно-культурної караїмської спільноти] // Запорізька обласна державна адміністрація: Державні сайти України. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/13262/dni—karajimskoji-kulturi-u-melitopoli-vrazili-gostey-iz-susidnoji-derzhavi.html. – Дата публікації: 19.09.2011.

  6. Ми українські / [авт. ідеї І. Панькіна ; упоряд.: А. Коянс, С. Єрьоменко]. — [Запоріжжя : Просвіта, 2012]. — 116 с.: фото. — Із змісту: Мелітопольське відділення караїмського товариства. – С. 58-59.

  7. Гордость караимской общины [Электронный ресурс] : [о Гелеле Ялпачике, одном из создателей Мелитопольского караимского общества] // Misto.zp.ua. – Режим Доступа: https://misto.zp.ua/article/partners/gordostkaraimskoyobshchiny_11303.html. – Дата публикации: 11.07.2012.

  8. Караїми України об’єднуються заради збереження [Електронний ресурс] : [наприкінці липня 2014 року у Мелітопольському центрі «Кале» відбулася конференція караїмських громад материкової частини України, ініціатор — Мелітопольске національно-культурне караїмське товариство «Джамаат»] // Запорізька обласна державна адміністрація: Державні сайти України. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/24360/karajimi-ukrajini-objednujutsya-zaradi-zberezhennya.html. – Дата публікації: 24.07.2014.

  9. Создана Ассоциация караимских общин Украины [Электронный ресурс] : [в конце июля в Мелитопольском национально-культурном караимском центре «Кале» состоялась конференция караимских общин Украины, инициатор — Мелитопольское национально-культурное караимское общество «Джамаат»] // Релігія в Украіні. – Режим доступа: https://www.religion.in.ua/news/vazhlivo/26610-sozdana-associaciya-karaimskix-obshhin-ukrainy.html . – Дата публикации: 11.08.2014.

  10. Мелитопольские общественники помогут восстановить ботанический сад [Электронный ресурс] : [встреча в культурном караимском центре «Кале», на котором присутствовали представители Мелитопольского национально-культурного караимского общества «Джамаат» и где обсудили как лучше начать работу по восстановлению сада] // Наш город плюс . – Режим доступа: https://news.mspravka.info/melitopolskie_ obshhestvenniki_pomogut_vosstanovit_botanicheskij_sad. – Дата публикации: 14.01.2015.

  11. Арабаджи О. С. Караїмська кухня як елемент нематеріальної культурної спадщини // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Імплементація конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи», 10-11 грудня 2015 р. – К, 2015. — С.4-8.

  12. Арабаджи О. С. Етнографічний музей «Кале» як осередок збереження історико-культурної спадщини караїмів // Імплементація Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи: Зб. наук. праць за матеріалами ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, Київ, 16 грудня 2016 р. / Український центр культурних досліджень; заг. ред. О. А. Буценка.- К: НАКККМ, 2016. – С. 5-9.

  13. Корінні народи України : історія, сучасність та перспективи»: ставлення до корінних народів – це тест для України» [Електронний ресурс] : [9 серпня 2016 року відбувся круглий стіл у рамках комунікаційної кампанії «Три народи – один корінь», організованої Міністерством інформаційної політики України до Міжнародного дня корінних народів. В заході брала участь Олена Арабаджи, представниця ГО «Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джамаат»] // Міністерство інформаційної політики України. – Режим доступу: https://mkip.gov.ua/news/1383.html?PrintVersion . – Дата публікації: 09.08.2016.

  14. Видання дитячого підручника караїмської мови «Пусть зазвучит родной язык!» [Електронний ресурс] : [підручник містить 20 головних розмовних тем для навчання дітей у недільній караїмській школі] // Мелітопольська Міська Рада: офіц. сайт. – Режим доступу: https://melitopol-online.gov.ua/projects/archive/70/show/555. – Дата публікації: 30.10.2016.

  15. Арабаджи О. С. Традиція частування караїмів як яскравий зразок нематеріальної культурно спадщини народу // Імплементація Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи: Зб. наукових праць за матеріалами ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 20-21 грудня 2017 р. / Український центр культурних досліджень. — К.: НАКККіМ, 2018. —  С.5 – 8.

  16. Громадська організація «Мелітопольське національно-культурне товариство «Джамаат» [Електронний ресурс]: [про створення та діяльність «Мелітопольського національно-культурного товариства «Джамаат» та відкриття караїмського Центру «Кале» присвяченого 20-річному ювілею Мелітопольського караїмського товариства] // Управління культури та молоді Мелітопольської міської ради Запорізької області. – Режим доступу: https://mvk.zp.ua/gromadska-organizatsiya-melitopolske-natsionalno-kulturne-karayimske-tovaristvo-dzhamaat/ . – Дата публікації: 07.08.2017.

  17. Кузьменко Л. Крымских татар, караимов и крымчаков – нас всех объединяет Крым: караимка из Мелитополя [Електронний ресурс] : [9 августа в Международный день коренных народов мира говорили с Еленой Арабаджи о вопросах сохранения культуры и истории караимов в Украине] / Л. Кузьменко // Громадське радіо. – Режим доступу: https://hromadske.radio/podcasts/prava-lyudyny/krymskyh-tatar-karaymov-y-krymchakov-nas-vseh-obedynyaet-krym-karaymka-yz-melytopolya. — Дата публікації: 09.08.2017.

  18. Ялпачик С.Г. Пусть звучит родной язик [Текст]: учеб. пособие для детей воскресной школы по изучению караимского языка (крымского диалекта) / С. Г. Ялпачик. – Мелитополь: Изд. дом МГТ, 2018. – 110 с.: ил.

  19. «Кримські татари: минуле та майбутнє»: міжнародна конференція в Мелітополі [Електронний ресурс] : [13 квітня постійний представник Президента України в АР Крим брав участь у роботі конференції й  відвідав національне культурне товариство караїмів «Кале», де було обговорено розвиток цього корінного народу України на підконтрольній території та утиски, які наразі зазнають караїми в Криму] // Представництво президента України в Автономній республіці Крим. — Режим доступу: http://www.ppu.gov.ua/krymski-tatary-mynule-ta-majbutnye-mizhnarodna-konferentsiya-v-melitopoli/. — Дата публікації: 13.04.2018.

  20. В Мелитополе Международный день коренных народов мира был отмечен форумом [Електронний ресурс] : в караимском культурном центре «Кале» состоялся социально-культурный форум «Три народа – один корень», модератор — заместитель председателя Мелитопольского национально-культурного караимского общества «Джамаат» Елена Арабаджи] // Запорізька обласна державна адміністрація: Державні сайти України. — Режим доступу: https://www-zoda-gov-ua.translate.goog/news/42000/u-melitopoli—mizhnarodniy-den-korinnih-narodiv-svitu-vidznachili-forumom.html?_x_tr_sl=uk&_x_tr_tl=ru&_x_tr_hl=ru&_x_tr_pto=nui,sc. – Дата публикации: 09.08.2018.

  21. Левченко И. Три малых народа обсудили на форуме, кто изгнал их с Родины, и кто сделает Крым автономией [Электронный ресурс] / И. Левченко // Мелитополь Sity. – Режим доступа: https://mltpl.city/articles/6510/trimalyhnarodaobsudilinaforumektoizgnalihsrodinyiktosdelaetkrymavtonomiej. – Дата публикации: 29.08.2018.

  22. Кліковка Г. Караїмський пиріжок. В Мелітополі плідно працює національно-культурне товариство «Джамаат». У національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України включили традицію приготування караїмських пиріжків із м’ясом] / Г. Кліковка // Сільські вісті. – Режим доступу: http://www.silskivisti.kiev.ua/19645/print.php?n=40983. — Дата публікації: 21.09.2018.

  23. Левченко И. Как София Ялпачик учила мелитопольских журналистов знаменитые караимские пирожки готовить [Электронный ресурс] / Ирина Левченко // Mltpl.City. – Режим доступа: https://mltpl.city/articles/19589/kak-sofiya-yalpachik-uchila-melitopolskih-zhurnalistov-znamenitye-karaimskie-pirozhki-gotovit — Дата публикации: 05.12.2018.

  24. Шак В. Пирожки караимов Мелитополя стали национальным достоянием Украины [Электронный ресурс] : [в национальный перечень элементов нематериального культурного наследия Украины включили «Традицию приготовления эт айакълакъ (караимский пирожок с мясом)»] / В. Шак // Миг. – Режим доступа: https://mig.com.ua/pirozhki-karimov-melitopolja-stali-nacionalnym-dostojaniem-ukrainy/. — Дата публикации: 12.12.2018.

  25. Фесенко М. Караїмський пиріжок включили до складу нематеріальної культурної спадщини України [Електронний ресурс] / Михайло Фесенко // Наш город плюс. – Режим доступа: https://news.mspravka.info/karaimskij-pirozhok-vkljuchili-v-sostav/. — Дата публікації: 15.12.2018.

  26. ІІ «Фестиваль фільмів національно-культурних товариств» розповів про дружну багатонаціональну запорізьку родину народів [Електронний ресурс] : [фільм «Усе найкраще для гостя дорогого!» продемонстрували члени громадської організації «Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джамаат»]. — Facebook. Управління міжнаціональних відносин та ОКС Департаменту культури ЗОДА [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/page/224750741196707/search/?q=II%20фестиваль%20фільмів. — Дата публікації: 19.03.2019.

  27. Активісти Мелітополя дослідили культурне розмаїття громади міста [Електронний ресурс] : [у Мелітополі в рамках проекту «Український Букет Народів» відбулася Дослідницька майстерня культурного різноманіття за участі представників ГО «Мелітопольське караїмське товариство «ДЖАМААТ»] // Громадський простір. – Режим доступу: https://www.prostir.ua/?news=aktyvisty-melitopolya-doslidyly-kulturne-rozmajittya-hromady-mista. – Дата публікації: 01.07.2019.

  28. У Мелітополі зявилися два нові почесні громадяни [Електронний ресурс] : [в т.ч. почесною громадянкою стала Софія Ялпачик – берегиня караїмських традицій, педагог та письменник] / Е.Хромейко // Наш город плюс. – Режим доступу: https://news.mspravka.info/v-melitopole-pojavilos-dva-novyh-poche/. — Дата публикации: 14.08.2019.

  29. Хромейко Е. Караимы провели фестиваль гостеприимства [Электронный ресурс] : [Караимская община Мелитополя в День города принимала гостей. На празднике обменивались традициями, пели песни, танцевали. Завершился фестиваль угощением гостей вкуснейшими караимскими блюдами] / Е.Хромейко // Наш город плюс. – Режим доступу: https://news.mspravka.info/karaimy-proveli-festival-gosteprii/. — Дата публикации: 01.10.2019.

  30. Орловська С. Пиріжки останніх караїмів [Електронний ресурс] : [Як традиційна випічка допомагає мелітопольським караїмам залишатися в історії України] / С. Орловська // Reporters. – Режим доступу: https://reporters.media/pyrizhky-ostannih-karayimiv/. – Дата публікації: 28.10.2019.

  31. Шелехова А. Як традиційна випічка допомагає мелітопольським караїмам залишатися в історії України [Електронний ресурс] : [Олена Арабаджи, Наталія Вислогузова та Софія Ялпачік розповідають про караїмів Мелітополя та їх традиції. «Про національну кухню караїмів сьогодні відомо більше, ніж про сам народ»] / А. Шелехова // MV. оrg. ua: [местные вести]. — Режим доступу: https://www.mv.org.ua/news/210472-jak_tradiciina_vipichka_dopomagae_ melitopolskim_karaimam_zalishatisja_v_istorii_ukraini_(foto).html. – Дата публікації: 29.10.2019.

  32. Долгополова Ю. Маленьких мелитопольцев познакомили с историей и традициями караимов [Электронный ресурс] : [29 ноября в детской библиотеке «Мальвина» состоялось знакомство с Мелитопольским национально-культурным караимским обществом «Джамаат»] / Ю. Долгополова // 0619.com.ua. — Режим доступу: https://www.0619.com.ua/news/2590778/naznacen-novyj-rukovoditel-melitopolskogo-gres. — Дата публикации: 02.12.2019.

  33. Шелехова А. Караимский танец и пирожки: мелитопольцы знакомились с местными караимами [Электронный ресурс] : [Мелитопольская детская библиотека «Мальвина» в рамках креатив-лаборатории «Культура народов родного края» провели встречу с представителями караимского национально-культурного общества «Джамаат»] / А. Шелехова // MV [местные вести]. — Режим доступу: https://www.mv.org.ua/news/213205-karaimskii_tanec_i_pirozhki_melitopolcy_znakomilis_s_mestnymi_karaimami_(foto).html. – Дата публікації: 02.12.2019.

  34. Мороко В., Хамдані Н. Запорізька область – сузір’я культур. – Збірник, 2020. – 161 с. : фото. – Із змісту: Караїми Мелітополя зберігають свою етнічну ідентичність. – С. 110-112.

  35. Ославська С. Пиріжки останніх караїмів [Електронний ресурс] : [про те, як традиційна випічка допомагає мелітопольським караїмам залишатися в історії України ] / С. Ославська // Reporter. — Режим доступу: https://presszvanie.ua/material/pirizhki-ostannih-karajimiv. – Дата публікації: 11.02.2020.

  36. Мелитополь презентовал комплексные предложения для путешественников [Электронный ресурс] : [в программу тура входит посещение Центра караимской культуры, мастер-класс по изготовлению караимского пирожка с мясом «Эт Аяклак», дегустация блюд караимской кухни] // Укринформ: Мультимедийная платформа иновещания Украины. – Режим доступа: https://www.ukrinform.ru/rubric-tourism/3059448-melitopol-prezentoval-kompleksnye-predlozenia-dla-putesestvennikov.html. – Дата публикации: 08.07.2020.

  37. Северова Н. Исторические фото караимов Мелитополя [Электронный ресурс] : [Семейными фотографиями караимская семья Ялпачик поделилась с проектом «Яка твоя історія?»] / Н. Северова // MV. оrg. ua: [местные вести]. — Режим доступа: https://www.mv.org.ua/news/231351-istoricheskie_foto_karaimov_melitopolja.html. – Дата публикации: 08.08.2020.

  38. Нематеріальна культурна спадщина як місток до розуміння культури іншого [Електронний ресурс]: [інтерв’ю з проректором Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького, кандидатом географічних наук, етнічною караїмкою Оленою Арабаджи та представницею караїмської громади Наталією Віслогузовою-Аттар] // Український центр культурних досліджень. – Режим доступу: https://uccs.org.ua/novyny/nematerialna-kulturna-spadshchyna-iak-mistok-do-rozuminnia-kultury-inshoho-interv-iu-z/. – Дата публікації 03.09.2020.

  39. Караїми України. Хто вони? [Електронний ресурс]: [про історію походження караїмів та найбільшу караїмську громаду в Мелітополі] // Ukraїner. – Режим доступу: https://ukrainer.net/karaimy/. – Дата публікації: 03.10.2020.

  40. Фесенко М. Мелітопольські караїми отримали приз у Запоріжжі [Електронний ресурс] : [на Всеукраинському вокальному конкурсі «Голос рідного краю» диплом лауреата  І ступеня – отримав караїмський ансамбль «Джамаат» з Мелітополя] / Михайло Фесенко // Наш город плюс. – Режим доступу: https://news.mspravka.info/melitopolskie-karaimy-poluchili-priz-v-zaporozhe/. — Дата публікації: 15.10.2020.

  41. Моніторинг по елементу 013.НКС «Традиції приготування ЕТ АЯКЛАК (Караїмський пиріжок з м’ясом). Досвід караїмів Мелітополя» (Аналіз та рекомендації) [Електронний ресурс] : [Аналіз проводився ГО ЦР «Демократія через культуру» спільно з науково-методичним центром із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ ім. Б. Хмельницького] // УЦКД. – Режим доступу: https://uccs.org.ua/novyny/monitorynh-po-elementu-013-nks-tradytsii-pryhotuvannia-et-aiaklak-karaimskyj-pyrizhok-z-m-iasom-dosvid-karaimiv-melitopolia-analiz-ta-rekomendatsii/. – Дата публікації: 22.10.2020.

  42. Арабаджи О. Традиції приготування ет аяклак (караїмський пиріжок з м’ясом) [Електронний ресурс] : [Олена Арабаджи розповідає про національну кухню караїмів, про традиції приготування і частування караїмського пиріжка] / О. Арабаджи // Автентична Україна. – Режим доступу: https://authenticukraine.com.ua/blog/tradicii-prigotuvanna-et-aaklak-karaimskij-pirizok-z-masom. – Дата публікації: 16.11.2020.

  43. Хорішко Д. Олена Арабаджи про культурну спадщину караїмів – перлину Приазов’я [Електронний ресурс] : [про те, де в Приазов’ї спробувати караїмський пиріжок і подивитися на об’єкти історичної та архітектурної спадщини цього древнього народу розповіла етнічна караїмка Олена Арабаджи – амбасадор проекту «Культурний туризм Приазов’я»] / Д. Хорішко // Zruchno.Travel. – Режим доступу: https://zruchno.travel/Publications/Entry/5933?lang=ua. – Дата публікації: 16.11.2020.

  44. Немає іншої батьківщини, окрім Криму: хто такі караїми та де живуть в Україні [Електронний ресурс] // 24 канал. – Режим доступу: https://24tv.ua/ru/kto-takie-karaimy-gde-zhivut-ukraine-istorija-novosti-melitopolja_n1464132. – Дата публикації: 19.11.2020.

  45. Шак В. Рисунок талантливого архитектора из караимов Мелитополя заявлен на аукционе [Электронный ресурс] : [про Симу Исакиевича Минаш] / В. Шак // Миг . – Режим доступа: https://mig.com.ua/risunok-talantlivogo-arhitektora-iz-karaimov-melitopolja-zajavlen-na-aukcione/. – Дата публикации: 30.03.2021.

  46. Мокрушин С. Крымчаки и караимы: как коренные народы Крыма сохраняют свои традиции и культуру [Электронный ресурс] : [Елена Арабаджи рассказывает о создании в 1991 году национально-культурного караимского общества в Мелитополе, о его задачах и деятельности] / С. Мокрушин // Крым. Реалии. – Режим доступа: https://ru.krymr.com/a/problemy-korennyh-narodov-kryma-karaimov-i-krymchakov/31223034.html. – Дата публикации: 26.04.2021.

  47. Арабаджи Е. Дни Шапшала в интеркультурном Мелитополе [Электронный ресурс] : [23-24 мая в Интеркультурном музее Мелитополя по инициативе караимского национально-культурного общества «Джамаат» прошли Дни Шапшала, посвященные Сераю Шапшалу] / Е. Арабаджи // Крымские караимы. – Режим доступа: https://karai.crimea.ru/karai/obshini/obshina-melitopol. – Дата публикации: 24.05.2021.

  48. «9 серпня: Корінні народи України: історія і сучасність та перспективи» [Електронний ресурс] : [відбулося засідання круглого столу на тему: «Корінні народи України: історія, сучасність та перспективи», учасницею якого була Олена Арабаджи, голова ГО «Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джамаат»] // Міністерство інформаційної політики України. – Режим доступу: https://mkip.gov.ua/news/1373.html?PrintVersion. – Дата публікації: 09.08.2021.

  49. Любезна К. Наразі в Україні налічується біля тисячі караїмів — Олена Арабаджи [Електронний ресурс] : [про діяльність караїмів Мелітополя в тому числі] / Катерина Любезна // Суспільне Крим. – Режим доступу: https://crimea.suspilne.media/ru/news/5116. – Дата публикациії: 09.08.2021.

  50. «Підручники, недільна школа та фольклорний ансамбль: як караїми рятують свою мову» [Електронний ресурс] : [9-го серпня в Міжнародний день корінних народів світу, про караїмську громаду в Україні і її єдиний центр, в ефірі Українського радіо говорили Олена Арабаджи та Софія Япачик] // Українське радіо. – Режим доступу: http://www.nrcu.gov.ua/news.html?newsID=96458. – Дата публікації: 09.08.2021.

  51. «Відтінки України» на Суспільному: історія караїмки Софії Ялпачик [Електронний ресурс] // Суспільне. – Режим доступу: https://corp.suspilne.media/newsdetails/4041. – Дата публікації: 18.08.2021.

  52. Морі Е. «Відтінки України» на Суспільному: історія караїмки Софії Ялпачик [Електронний ресурс] / Е. Морі // Суспільне.Культура. – Режим доступу: https://suspilne.media/156798-vidtinki-ukraini-na-suspilnomu-istoria-karaimki-sofii-alpacik/. – Дата публікації: 19.08.2021.

  53. Відбулося засідання інтерактивного круглого столу «Роль недільних шкіл та факультивного навчання у формуванні ключових компетентностей молоді» [Електронний ресурс] : [Софія Ялпачик, викладачка недільної караїмської школи, презентувала видання школи] // Офіс Ради Європи в Україні. – Режим доступу: https://www.coe.int/uk/web/kyiv/-/an-interactive-round-table-the-role-of-sunday-schools-and-optional-education-in-the-formation-of-key-competencies-of-youth-was-held. – Дата публікації: 15.10.2021.

  54. Іванова Ю. Караїми Мелітополя: «Нас мало, але ми дуже активні і потребуємо допомоги» [Електронний ресурс] : [про роль караїмів у розвитку та історії Мелітополя Софія Ялпачик — вчителька недільної караїмської школи] / Ю. Іванова // Мелитополь Sity. – Режим доступу: https://mltpl.city/articles/171631/karaimimelitopolyanasmaloalemiduzheaktivniipotrebuyemodopomogi. – Дата публікації: 26.10.2021.

  55. Звернення Олени Арабажди до світової спільноти на XXI сесії Постійного форуму корінних народів світу при Організації об’єднаних націй [Електронний ресурс] : [представниця Мелітопольського національно-культурного караїмського товариства «Джамаат»] // Facebook. Український центр культурних досліджень [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/zUzUzK. – Дата публікації: 29.04.2022.

  56. Представниця караїмського корінного народу взяла участь у 21-й сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів [Електронний ресурс] : [Олена Арабаджи, представниця Мелітопольського національно-культурного караїмського товариства «Джамаат»] // Державна служба України з етнополітики та свободи совісті. – Режим доступу: https://dess.gov.ua/karaim-21-forum-oon/. – Дата публікації: 29.04.2022.

  57. Решетник К. Тимчасова окупація змусила караїмів покинути багатонаціональний Мелітополь [Електронний ресурс] / Кристина Решетник // Индустриалка. – Режим доступу: http://iz.com.ua/zaporoje/na-forumi-oon-diznalisya-pro-vpliv-viyni-na-karayimiv-melitopolya. – Дата публікації: 01.05.2022.

  58. Как вооруженная агрессия России против Украины повлияла на коренные народы? [Електронний ресурс] : [в сайд-ивенте в рамках 21 сессии Постоянного форума ООН по коренным народам на тему: «Вооруженная агрессия России против Украины: влияние на коренные народы» учавствовала Елена Арабаджи] // Крымскотатарский ресурсный центр. — Режим доступу: https://ctrcenter.org/ru/news/7672-kak-vooruzhennaya-agressiya-rossii-protiv-ukrainy-povliyala-na-korennye-narody. – Дата публікації: 06.05.2022.

  59. Представники національних меншин обговорили основні аспекти своєї діяльності в умовах воєнного стану [Електронний ресурс] : [відбулася онлайн зустріч під головуванням Стена Ньорлова, голови Офісу Ради Європи в Україні з представниками органів державної влади України та  національних меншин, брала участь Олена Арабаджи] // Запорізька обласна державна адміністрація: Державні сайти України. – Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/61293/predstavniki-natsionalnih-menshin-obgovorili-osnovni-aspekti-svojeji-diyalnosti-v-umovah-vojennogo-stanu.html. – Дата публікації: 02.06.2022.

  60. 31 травня, у межах проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, включаючи ромів та мов меншин в Україні» відбулася консультативна онлайн-зустріч [Електронний ресурс] : [становище національних спільнот в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україні обговорили в т. ч. Олена Арабаджи, Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джамаат» та Ніяра Мамутова, Кримськотатарська громадська організація «Ана Юрт»] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. –Режим доступу: https://www.facebook.com/page/224750741196707/search/?q=31%20травня%2C%20у%20межах%20проєкту%20Ради%20Європи%20″Посилення%20захисту%20національних%20меншин%2C%20включаючи%20ромів%20та%20мов%20меншин%20в%20Україні»%20. – Дата публікації: 02.06.2022.

  61. Арабаджи О. Дякуємо Державній службі Украіни з етнополітики та свободи совісті за своєчасну та змістовну зустріч щодо обговорення етнополітики нашоі країни під час війни [Електронний ресурс] : [брала участь онлайн як представниця караїмської громади] / Олена Арабаджи // Facebook. Elena Arabadzi [соц. мережі]. –Режим доступу: https://www.facebook.com/elena.arabadzi . — Дата публікації: 21.07.2022.

  62. Арабаджи О. Дякуємо Державній службі Украіни з етнополітики та свободи совісті за своєчасну та змістовну зустріч щодо обговорення етнополітики нашоі країни під час війни [Електронний ресурс] : [брала участь онлайн як представниця караїмської громади] / Олена Арабаджи // Facebook. Elena Arabadzi [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/elena.arabadzi . — Дата публікації: 21.07.2022.

  63. Арабаджи О. Взяла участь у засіданні робочої групи з культури та інформаційної політики під головунням Міністра Олександра Ткаченка [Електронний ресурс] : [як членкиня правління ГО «Спілка караїмів України» брала участь в обговоренні пріоритетних проектів Плану відновлення України на 2022-2023 рр. онлайн] / Олена Арабаджи // Facebook. Elena Arabadzi [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/elena.arabadzi. — Дата публікації: 27.07.2022.

  64. Арабаджи О. Щиро дякуємо колегам та друзям, нашим браттям та сестрам за підтримку та участь в обговоренні долі корінних народів Украіни [Електронний ресурс] : [участь онлайн у круглому столі до Дня корінних народів світу від караїмської громади] / Олена Арабаджи // Facebook. Elena Arabadzi [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile/100000995414636/search/?q=%20Щиро%20дякуємо%20колегам%20та%20друзям%2C%20нашим%20браттям%20та%20сестрам%20за%20підтримку%20та%20участь%20в%20обговоренні%20долі%20корінних%20народів%20Украіни%20. — Дата публікації: 09.08.2022.

  65. «Удар, якого ми зазнали від війни, насправді почався для караїмів ще у 2014 році…» [Електронний ресурс] : [ інтерв’ю з Оленою Арабаджи, членкинею правління ГО «Спілка караїмів України»] // Facebook. Державна служба України з етнополітики та свободи совісті [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/voiceofromni/. – Дата публікації: 11.08.2022.

  66. Арабаджи О. Щира подяка організаторам за потужний інформаційний захід «Етноспільноти Украіни: спільний опір агресору сьогодні, разом в Україні завтра» [Електронний ресурс] : [брала участь від спільноти караїмів онлайн] / Олена Арабаджі // Facebook. Науфаль Хамдані (соц. мережі). – Режим доступу: https://www.facebook.com/elena.arabadzi . — Дата публікації: 27.08.2022.

  67. Міжнародний день корінних народів світу як інструмент для захисту прав корінних народів [Електронний ресурс] : [Кримськотатарський Ресурсний Центр за підтримки фонду «Відкрите суспільство» провів міжнародну експертну онлайн-дискусію на тему «Міжнародний день корінних народів світу як інструмент для захисту прав корінних народів», в тому числі брала участь від спільноти караїмів Олена Арабаджи] // Кримськотатарський ресурсний центр. – Режим доступу: https://ctrcenter.org/uk/activities/235-mizhnarodnij-den-korinnih-narodiv-svitu-yak-instrument-dlya-zahistu-prav-korinnih-narodiv-video. — Дата публікації: 23.11.2022.

Підготували: О. Назаренко, Н. Приймаченко

Редактори: О. Назаренко, П. Бойко

Комп’ютерна верстка: П. Бойко