Від укладача

Цей бібліографічний список присвячений діяльності національно-культурних організацій під час активної фази російсько-української війни в 2022 році.

Список містить у собі коротку довідку, статті з періодичних видань та електронні ресурси. Матеріал розміщено у хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів — усіх, хто хоче скласти уявлення про діяльність національних організацій в Запоріжжі та Запорізькій області під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Бібліотечним працівникам список допоможе інформувати читачів про діяльність українців різних національностей в Запорізькій області за визначений період.

Бібліографічний список та історична довідка за своєю повнотою не є вичерпними, не вся діяльність національних організацій висвітлювалася ЗМІ та у соціальних мережах. Мало інформації про життєдіяльність національних організацій на окупованих територіях з об’єктивних причин.

Добір літератури закінчено 31 жовтня 2022 року.

Історична довідка

Ранок 24 лютого для представників національних громад України, як і для всіх почався з вибухів – російсько-українська війна вступила в повномасштабну активну фазу. Перші години були сповнені гнівом, розпачем, а потім життя разом з країною почало перебудовуватися.

Зусилля представників нацгромад були направлені на організацію евакуації до безпечних територій та на організацію оборони міста Запоріжжя. Формували евакуаційні автобуси та використовували інші можливості для відправки за кордон та до Заходу України: єврейська, грецька, болгарська, польська громади Запоріжжя, польська громада Енергодара та інші. Значні складнощі виникали з евакуацією переселенців ромської національності, мали місце прояви ксенофобії та ворожнечі, але Запорізький ромський центр «Лачо Дром» та об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» долали перешкоди і робили все можливе для організації евакуації з окупованих та прифронтових територій ромського населення. Президент Асоціації національних меншин Науфаль Хамдані займався питанням евакуації іноземних громадян, а також українських жінок та дітей з гарячих точок нашої країни.

Вірменська громада на чолі з віце-президентом Рудольфом Акопяном активно долучилися до укріплення міста, збору та перевезенню бетонних блоків, виробництва оборонних конструкції. Завдяки, в тому числі, і їх діяльності, в’їзди в місто та основні вулиці й проспекти в Запоріжжі дуже швидко були укріпленні на випадок нападу росіян. Члени грецького товариства «Геліос» займалися приготуванням бандеросмузі для гідної зустрічі окупантів, активно брали участь у плетінні маскувальних сіток.

В зв’язку з порушенням логістичних шляхів виникли проблеми з постачанням продуктів, ліків, товарів першої необхідності. Представники багатьох національних громад почали вести перемовини з закордонними та українськими організаціями про постачання гуманітарної допомоги в Запорізьку область, в тому числі: вірменська, єврейська, грецька, ромська, польська та інші громади. Потужну роботу в цьому напрямку організував Єврейський общинний центр «Мазаль Тов», Спілка вірмен Запорізької області.

В ЄОЦ «Мазаль Тов» була створена і діє гаряча лінія з надання гуманітарної допомоги на базі волонтерського центру «Твори добро, Україно» у співпраці із соціально відповідальним бізнесом, соціальними службами та громадськими організаціями міста. Завдяки цьому здійснюється видача гуманітарної допомоги у будівлі центру та адресна доставка необхідних наборів маломобільним людям, членам єврейської громади, та іншим мешканцям Запоріжжя, переселенцям.

У дворі Вірменської Апостольської Церкви в Запоріжжі було організовано безкоштовну роздачу хліба протягом більше аніж півроку, а також видачу гуманітарної допомоги.

Малхаз Чахвашвілі, керівник студії грузинського танцю «Імеді», самостійно кожні вихідні роздавав та продовжує роздавати хліб мешканцям міста.

Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» організували доставку гуманітарної допомоги ромському населенню не тільки запорізького регіону, але й ромам ВПО з Краматорська, Маріуполя, Слов’янська, Донецька та Луганська.

Навесні гуманітарну допомогу для мешканців Енергодару спрямовували поляки, які евакуювалися з цього міста до Польщі. Допомогу членам національних громад та нужденним також організовували інші національні громади.

Важливою задачею з самого початку повномасштабного вторгнення була і залишилася допомога бійцям ЗСУ та територіальної оборони. За ініціативи віце-президента Спілки вірмен Запорізької області Рудольфа Акопяна, з 24 лютого активно здійснювався збір коштів і придбання бронежилетів, а потім квадрокоптерів, тепловізорів, дронів, автомобілів та іншого для фронта.

Наталія Зурначіді, керівниця Грецької Ради Запорізької області «Еллада», у співпраці з Оленою Шевчук, головою громадської організації «Запорізькі берегині», спрямували діяльність на систематичну допомогу військовому шпиталю та передачі необхідних речей на фронт. Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» опікувалися закупкою захисного одягу для наших воїнів. Інші національні громади також беруть участь у підтримці ЗСУ.

Представниця товариства польської культури «Радощ» Олена Гергель більше півроку брала участь у приготуванні обідів на волонтерській кухні для оборонців Запоріжжя.

На превеликий жаль частина території Запорізької області була окупована російськими військами і представники національних громад також опинилися в окупації та на собі відчули всі жахіття «руского миру».

У Мелітополі 10 березня окупанти викрали депутатку Запорізької обласної ради, директорку Мелітопольського міського краєзнавчого музею, кримську татарку, Лейлу Ібрагімову. Тільки завдяки втручанню Меджліса кримських татар та керівництва Турції пані Лейлу вдалося визволити з полону.

Допомогою у виживанні стали взаємна підтримка та стійкість. Марина Кучеренко, керівниця зразкового ансамблю єврейського танцю «Мааян» у Мелітополі, через свою сторінку у Фейсбуці розповіла про проведення Шабату (у єврейському календарі — сьомий день тижня, в який Тора наказує утримуватися від робот) не за правилами під час окупації, про підготовку до єврейського свята Пурім, а також про участь танцювального колективу «Мааян» у міжнародному фестивалі у Мехіко онлайн.

На превеликий жаль, окремі представники національних спільнот пішли на шлях співробітництва з владою росії на окупованих територіях. У зв’язку з цим Асоціацією національних меншин Запорізької області була зроблена Заява, в якій висловлюється віра в перемогу України і те, що долю колаборантів будуть вирішувати після перемоги, але їм не місце на нашій землі.

Інформаційний фронт – важливий та дієвий засіб боротьби з окупантами. Інтерв’ю для українських та закордонних ЗМІ з інформацією про те, що насправді відбувається в Запоріжжі та Україні, неодноразово давали Науфаль Хамдані, Василь Мітков, Ніяра Мамутова, Анжеліка Бєлова, Олена Арабаджі, Володимир Мільчев, Олексій Сухомлинов для Великої Британії, Болгарії, Литви, Індонезії.

Олена Арабажди, представниця Мелітопольского національно-культурного караїмського товариства «Джаамат» та членкиня правління громадської організації «Спілка караїмів України», з великими труднощами виїхала з окупації. Вона звернулася до світової спільноти на XXI сесії Постійного форуму корінних народів світу при Організації об’єднаних націй, який проходив з 29 квітня по 6 травня 2022 року, і закликала до міжнародної підтримки України у боротьбі з російськими агресорами. Олена Арабаджи зауважила, що військова агресія Росії та окупація українських міст завдала нищівного удару по корінним народам України, збереженню історико-культурної спадщини, родинним зв’язкам. Також на цьому форумі виступили Лейла Ібрагімова (Мелітопольський регіональний комітет сприяння повернення кримських татар на історичну батьківщину «Азат») та Анжеліка Бєлова (Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні»).

Президент Асоціації нацменшин Науфаль Хамдані та представники нацгромад брали участь в інших заходах, в таких як реалізація проєкту «Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні» за підтримки Ради Європи, в підготовці пропозицій до проекту Плану Відновлення України.

Національні громади з весни почали відновлювати культурну та просвітницьку діяльність. 27 травня 2022 року в онлайн режимі відбувся Відкритий фестиваль польської культури «Під єдиним небом» – «Pod jednym Niebem» за участі польських громадських організацій Запоріжжя та Енергодара. 28 червня — онлайн захід в рамках Відкритого фестивалю болгарської культури «Българи да си останем!».

Мовні курси та просвітницькі клуби поновили Товариство Культури Польської ім. св. Іоанна Павла ІІ, Спілка поляків «Полонія», Запорізький молодіжний центр німецької культури «Заммельзуріум», Польське національне товариство «Радощ», Єврейський общинний центр «Мазаль Тов» та інші.

Товариство польської культури імені Адама Міцкевича передали в дар Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці літературу польською та українською мовою, в тому числі частина з яких піде в рамках акції «Книги для нескорених» в бібліотеки окупованих громад.

Представники національних громад, які опинилися за кордоном, також ведуть активну діяльність.

В жовтні у Домі Полонії у Варшаві відбулися VI Бердянські дні польської науки за ініціативи Олексія Сухомлинова, керівника Бердянського польського товариства «Відродження» та Інституту славістики Польської академії наук. Також він бере участь у різноманітних наукових заходах в Польщі. Представники Енергодарського клубу польської культури імені Генріка Сенкевича проводять тренінги, беруть участь у майстер-класах, екскурсіях та інших заходах. Спілка поляків «Полонія» організувала онлайн історичний вебінар «Модерна доба. Друга світова війна. Сталінські злочини», який презентував професор, д.і.н. Віктор Філас, який поєднав учасників у Польщі та Україні.

Українці різних національностей також продовжують відзначати пам’ятні дати та свята в інших складних умовах, під обстрілами в Україні, роз’єднанні кордонами, але об’єднанні любов’ю до України. Це і День Української Державності, День Незалежності України, релігійні свята та інші.

Попри труднощі війни відбувся традиційний Всеукраїнський фестиваль «Покрова на Хортиці» в рамках якого 18 жовтня пройшов фестиваль національних культур — «Єдина родина», також працювала виставка майстрів «Історичні єврейські особистості» Запорізького благодійного фонду «Єврейський общинний центр «Мазаль Тов», керівник Інесса Носенко, та Відраднівської гімназії Широківськлої сільської ради Запорізького району Запорізької області, директор Людмила Носенко.

Різнопланова і часто самовіддана діяльність не залишилась не поміченою, і приємно, що багато представників нацгромад були відзначені подяками та нагородами.

Рудольф Акопян, віце-президент Спілки Вірмен Запорізької області, заступник голови Асоціації національних меншин Запорізької області, був нагороджений відзнакою Міністерства оборони України — медаллю «За сприяння Збройним Силам України», подякою від ГО «Аеророзвідка», раніше був відзначений подяками від окремих підрозділів ЗСУ.

Медаллю та грамотою «За заслуги перед українським народом» були нагороджені отець Юсік Нуріджанян, настоятель храму Вірменської Апостольської Церкви Запоріжжя та Ніяра Мамутова, керівниця кримськотатарського товариства «Ана Юрт» в Запоріжжі, голова Ліги мусульманок України.

Нагороду з рук президента Польщі Анджея Дуди за діяльність під час війни отримала Костюшевіч Людміла, керівник Енергодарського клубу польської культури ім. Генріка Сенкевича під час святкування Дня Полонії за кордоном.

Рішенням Спілки хореографів Грузії Малхазу Чахвашвілі присвоєно почесне звання «Посол грузинської хореографії» за продовження роботи Студії грузинського танцю «Імеді» під час війни в Україні.

Запорізька районна рада Запорізької області вдзначили подякою Грецьку Раду Запорізької області «Еллада» за надання громадам району важливих медичних препаратів.

Представники національних спільнот області вірять в перемогу та продовжують свою діяльність.

Список використаних джерел

 1. Heute haben wir die Einkaeufe fuer die Seniorem gemacht [Електронний ресурс] : [ЗМЦНК «Заммельзуріум» здійснювали закупи для людей поважного віку за спонсорством польських студентів з Любліна] // Sammelsurium UA Facebook. [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile/100060013524139/ search/?q=Heute%20haben%20wir%20die%20Einkaeufe%20fuer%20die%20Seniorem%20gemacht.%20In%20der%20Pause%20zwischen%20/. – 01.03.2022.

 2. Дякую кожного за довіру та спільні можливості громад [Електронний ресурс] : [спільна підготовка вантажа для фронту ГО «ЗМОН «Відродження», СПЗ «Полонія», громадяни з Германії та Швейцарії] // Facebook. Вікторія Шевченко [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile.php?id=100010561332113. – Дата публікації: 06.03.2022.

 3. Васильєв Д. У Мелітополі, 10 березня окупанти викрали депутатку Запорізької обласної ради та директорку Мелітопольського міського краєзнавчого музею Лейлу Ібрагімову [Електронний ресурс] : [представниця ГО «Мелітопольський регіональний комітет сприяння повернення кримських татар на історичну батьківщину»] / Деніс Васильєв // Facebook. Музейне коло Запоріжжя [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/groups/museum.kolo.zaporizhzhia/posts/1148599102565937. – Дата публікації: 10.03.2022.

 4. Кучеренко М. Споконвіку існує питання – «євреї врятували шабат або шабат євреїв?» [Електронний ресурс] : [про шабат не за правилами під час окупації Мелітополя розповідає керівниця зразкового ансамблю єврейського танцю «Мааян»] // Facebook. Марина Кучеренко [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011747978076. — Дата публікації: 11.03.2022.

 5. Кучеренко М. Ми всі зібралися в нашій улюбленій єврейській громаді, для того щоб усім разом приготувати пуримські ласощі гумен таш — вуші Амана [Електронний ресурс] : [про єдність і підготовку до єврейського свята Пурім єврейської громади Мелітополя] // Facebook. Марина Кучеренко [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile.php?id=100011747978076. — Дата публікації: 16.03.2022.

 6. Хамдані Н. Звіт про діяльність Запорізької Єврейської громади в період з 24 лютого 2022 року [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Naoufal Hamdani [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. – Дата публікації: 22.03.2022.

 7. Хамдані Н. Воєнний стан. 23.03.2022 [Електронний ресурс] : [в випуску програми #начасі «Українського радіо» розповідає про те, як національно-культурні товариства запорізької області підтримують Україну] / Науфаль Хамдані // Facebook. Naoufal Hamdani [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. – Дата публікації: 23.03.2022.

 8. До Запоріжжя прибула гуманітарна допомога із Італії, Іспанії та Німеччини [Електронний ресурс] : [в тому числі надійшли медикаменти, яких нема в аптеках Запоріжжя і доставку яких ініціювала Спілка вірмен Запорізької області] // Суспільне. Новини. – Режим доступу: https://goo.su/zZ0XC /. – Дата публікації: 28.03.2022.

 9. Хамдані Н. Сьогодні знову мав можливість на двомовному лондонському каналі «Tomorrow» (англ.та араб.) розповісти про ситуацію в Україні, про роботу Хабів в м. Запоріжжі, про волонтерів [Електронний ресурс] : [керівник Асоціації національних меншин Запорізької області] / Науфаль Хамдані // Facebook. Naoufal Hamdani [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani – Дата публікації: 29.03.2022.

 10. Мильчев В. На телеканалі «Нова ТВ» (Болгарія) [Електронний ресурс] : [витступ на болгарському телебаченні про ситуацію в Запоріжжі] / Володимир Мильчев // Facebook. Vladimir Mil’chev [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/vladimir.milchev. — Дата публікації: 22.03.2022.

 11. Україна була, є і завжди буде незалежною! [Електронний ресурс] : [подяка від Центра мексиканської культури громадянам Мексики та українцям у Мексиці за підтримку України] // Facebook. Центр мексиканської культури «Естрея» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/BHUIq. – Дата публікації: 27.03.2022.

 12. Ніхто не стоїть осторонь загальнонаціонально біди: Запорізька єврейська громада допомагає біженцям (відео) [Електронний ресурс] // Запорізька обласна державна адміністрація : Державний сайт України. – Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/60227/nihto-ne-stojit-ostoron-zagalnonatsionalno-bidi-zaporizka-jevreyska-gromada-dopomagaje-bizhentsyam-video.html:. — Дата публікації: 28.03.2002.

 13. Коваленко Б. Єврейська громада допомагає переселенцям евакуюватися до країн Європи та у західні області України [Електронний ресурс] / Богдана Коваленко // Індустріалка. – Режим доступу: https://goo.su/giex65p. — Дата публікації: 28.03.2022.

 14. У Кривому Розі (Дніпропетровська область) проживає друга за чисельністю ромська громада в Україні [Електронний ресурс] : [про організацію гуманітарної допомоги ромам Кривого Рогу в рамках проєкту NGO «Association of Roma women «Voice of Romni»] // Facebook. NGO «Association of Roma women «Voice of Romni» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/U1Zmhc. – Дата публікації: 04.04.2022.

 15. Подяка ГРЕЦЬКІЙ РАДІ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ «ЕЛЛАДА» [Електронний ресурс] : [за надання громадам району важливих медичних препаратів] // Запорізька районна рада Запорізької області: офіційний сайт. – Режим доступу: https://zprada.gov.ua/news/3344-peredacha_gumanitarnogo_vantazhu.html/. — Дата публікації: 08.04.2022.

 16. Всі твої діяння завжди повертаються тобі бумерангом [Електронний ресурс] : [керівниця ГО ромських жінок «Голос ромні» про роботу з надання гуманітарної допомоги ромам Запоріжжя, Дніпра, Кривого Рогу] // Facebook. Anzhelika Bielova [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/AngellikaLacho. — Дата публікації: 08.04.2022.

 17. Белоусова А. Танцювальний колектив «МААЯН» прийняв участь у міжнародному фестивалі у Мехіко [Електронний ресурс] : [про виступ онлайн під час окупації Мелітополя] // Facebook. Алёна Белоусова [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/BkMo. — Дата публікації: 10.04.2022.

 18. Знайомимось з Польщею та її визначними особами громад [Електронний ресурс] : [кубісти Енергодарського клубу польської культури в Кросно вивчають польську мову, історію міста, та відвідують музеї] // Facebook. Энергодарский клуб польской культуры [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/UUgaL. – Дата публікації: 19.04.2022.

 19. Завдяки Запорізькій єврейській громаді, на західній Україні було організовано тимчасове місце розміщення членів єврейських громад [Електронний ресурс] : [тих, що виїхали з тимчасово окупованих територій Запорізького регіону та Маріуполя, а також підопічних Хеседа м. Запоріжжя] // Facebook. Запорізька єврейська громада [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/git9. – Дата публікації: 20.04.2022.

 20. Мамутова Н. До нас продовжують звертатися іноземні ЗМІ, аби ми їм розповідали про Україну, мусульман України, як нам тут жилося до війни і як все змінилося зараз [Електронний ресурс] : [інтерв’ю для ЗМІ Індонезії ] / Ніяра Мамутова // Facebook. Niyara Mamutova [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/EOIA0Y. – Дата публікації: 21.04.2022.

 21. В Енергодар прибула гуманітарна допомога — з України та з-за кордону [Електронний ресурс] : [організаторкою допомоги в тому числі була Людмила Костушевич, керівниця Енергодарського клубу польської культури ім. Генріка Сенкевича] // Енергодар. Citi. – Режим доступу: https://goo.su/czzNYzQ. – Дата публікації: 23.04.2022.

 22. Напередодні свята ВЕЛИКДЕНЬ ми відвідали готель, де зараз проживають родини переселенці з міста Марiуполя та Бердянск [Електронний ресурс] : [солодкі вітання від Запорізького ромського центру «Лачо Дром»] // Facebook. Олексій Падченко [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile.php?id=100006133028313. – Дата публікації: 23.04.2022.

 23. Zdeněk Ryšavý, Richard Samko Ромка, яка тікає з південного сходу України: «путін нас вбиває»! [Електронний ресурс] : [евакуацію з Запоріжжя організували Анжеліка Бєлова, керівниця ГО ромських жінок «Голос ромні» та Олександра Коряк ] // Roma.UA: інформаційно-аналітичне агентство. – Режим доступу: https://goo.su/oKnUFaG. – Дата публікації: 25.04.2022.

 24. Круглий стіл в онлайн форматі з представниками національно-культурних товариств області «Діяльність товариств під час війни» [Електронний ресурс] // Обласний методичний центр культури та мистецтва. – Режим доступу: https://goo.su/L9vW. — Дата публікації: 28.04.2022.

 25. Звернення Олени Арабажди до світової спільноти на XXI сесії Постійного форуму корінних народів світу при Організації об’єднаних націй [Електронний ресурс] : [представниця Мелітопольського національно-культурного караїмського товариства «Джамаат»] // Facebook. Український центр культурних досліджень [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/zUzUzK. – Дата публікації: 29.04.2022.

 26. Бєлова А. Я щастлива, що Всесвіт кожен день надсила мені чудових людей [Електронний ресурс] : [керівниця ГО ромських жінок «Голос ромні» про організацію благодійної вечірки у Будапешті зі збору коштів на амуніцію захисникам України] / Анжеліка Бєлова // Facebook. Anzhelika Bielova [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/AngellikaLacho. — Дата публікації: 01.05.2022.

 27. В неділю в Бельведере в Президентськім палаці відбулося святкування Дня Полонії і поляків за кордоном, а також Дня прапору Польщі [Електронний ресурс] : [нагороду з рук Президента Польщі отримала Костюшевіч Людміла — керівник Енергодарського польского клубу, в прийомі брали участь Лідія Єгорова, керівник СПЗ «Полонія», Олексій Сухомлінов, керівник Польського культурно-освітнього товариства «Відродження»] // Facebook. Асоціація національних меншин Запорізької області [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/EjKXzx. – Дата публікації: 03.05.2022.

 28. Бєлова А. Сьогодні я та мої коллеги Олександра Коряк @TAG, активісти рома з України, виступали на Регіональном форумі ООН з питань меньшин і освітили проблеми, з котрими стикаються біженці з рома, що утікли від війни в Україні [Електронний ресурс] : [керівниця ГО «Голос ромні»] / Анжеліка Бєлова // Facebook. Anzhelika Bielova [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/AngellikaLacho. — Дата публікації: 03.05.2022.

 29. ХХI Сесія Постійного форуму ООН з питань корінних народів світу триває [Електронний ресурс] : [Брали участь наші колеги Elena Arabadzi (від караїмів) та Lieila Ibrahimova (від кримськотатарського народу] // Facebook. Асоціація національних меншин Запорізької області [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/5YJSj. – Дата публікації: 06.05.2022.

 30. Представники національних меншин Запорізької області закликають запоріжців вірити у нашу перемогу [Електронний ресурс] : [напередодні Дня пам’яті та примирення Асоціація національних меншин Запорізької області та ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» виступили зі зверненнями до жителів області] // Запорізька обласна державна адміністрація: Державний сайт України. – Режим доступа: https://goo.su/BLxbV6. — Дата публікації: 07.05.2022.

 31. Бєлова А. Я вдячна Roma and Travellers Team за надану можливість виступити Генеральним доповідачем на 13-м засіданні діалогу Ради Європи з рома і громадянським суспільством мандрівників на тему «Захист прав рома та дітей мандрівників» [Електронний ресурс] : [керівниця ГО ромських жінок «Голос ромні»] / Анжеліка Бєлова // Facebook. Anzhelika Bielova [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/AngellikaLacho. — Дата публікації: 11.05.2022.

 32. Чахвашвілі М. Дякую! Це найдорожча грамота для мене [Електронний ресурс] : [про нагородження Малхаза Чахвашвілі грамотою терріторіального відділу освіти Олександрівського району за особисті заслуги в збереженні незалежності України, активну участь у забезпеченні завдань тилу в умовах воєнного часу] / Малхаз Чахвашвілі // Facebook. Malhaz Chahvashvili [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/malhaz.chahvashvili. — Дата публікації: 11.05.2022.

 33. Еврейская община Запорожья получила 16 тонн гуманитарной помощи от ФЕОУ // Facebook. Federation of Jewish Communities of Ukraine [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/TEdJnf4. – Дата публікації: 12.05.2022.

 34. Відкритий фестиваль польської культури «Під єдиним небом» – «Pod jednym Niebem» [Електронний ресурс] : [про онлайн трансляцію фестивалю за участю польських товариств Запорізької області] // Обласний методичний центр культури та мистецтва. – Режим доступа: https://goo.su/WJGr. — Дата публікації: 27.05.2022.

 35. Єврейський общинний центр Мазадь Тов під час війни активно працює [Електронний ресурс] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/ng27y. – Дата публікації: 20.05.2022.

 36. Спілка вірмен Запорізької області з першого дня війни активно підключилася до діяльності, спрямованої на захист України [Електронний ресурс] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/gO3L. – Дата публікації: 23.05.2022.

 37. 26 травня — День незалежності Грузії [Електронний ресурс] : [в т. ч. про діяльність керівника студії грузинського танцю «Імеді» Малхаза Чахвашвілі] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/KVmPz0l. – Дата публікації: 26.05.2022.

 38. Хамдані Н. Відкритий фестиваль польської культури «Під єдиним небом» – «Pod jednym Niebem» Відбувся 27 травня 2022 року об 11:00 годині в онлайн режимі [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 28.05.2022.

 39. «Запорізький ромський центр «Лачо дром» продовжує надавати гуманітарну допомогу сім’ям, які були вимушені покинути свої домівки через бойові дії, зареєструвалися та мають статус переселенців [Електронний ресурс] // Facebook. Запорізький ромський центр «Лачо дром» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/fEQAS. – Дата публікації: 02.06.2022.

 40. 31 травня, у межах проєкту Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, включаючи ромів та мов меншин в Україні» відбулася консультативна онлайн-зустріч [Електронний ресурс] : [становище національних спільнот в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україні обговорили в т. ч. Олена Арабаджи, Мелітопольське національно-культурне караїмське товариство «Джаамат» та Ніяра Мамутова, Кримськотатарська громадська організація «Ана Юрт»] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. –Режим доступу: https://goo.su/CzNz4. – Дата публікації: 02.06.2022.

 41. Шапаренко В. Жіноча єдність: як гуртуються під час війни лідерки національних громад України [Електронний ресурс] : [ в тому числі про події 24 лютого в родині керівниці об’єднання ромських жінок «Голос ромні» Анжеліки Бєлової] / Вікторія Шапаренко // Українки. – Режим доступу: https://goo.su/zRVyL. – Дата перегляду: 18.04.2022.

 42. Хамдані Н. Дискримінація, ксенофобія… у воєнному часі… [Електронний ресурс] : [випадки з родиною керівників Кримськотатарської громадської організації «Ана Юрт»] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 08.06.2022.

 43. Чахвашвілі М. Сьогодні отримав такий лист… [Електронний ресурс] : [рішенням Спілки хореографів Грузії пану Малхазу Чахвашвілі присвоєно почесне звання «Посол грузинської хореографії» за продовження роботи Студії грузинського танцю «Імеді» під час війни в Україні] / Малхаз Чахвашвили // Facebook. Malhaz Chahvashvili [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/malhaz.chahvashvili/ — Дата публікації: 08.06.2022.

 44. Белова Б. Цього тижня ми провели опитування серед ромських родин ВПО у місті Запоріжжя [Електронний ресурс] : [ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні»] / Анжеліка Белова // Facebook. NGO «Association of Roma women «Voice of Romni» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/groups/voiceofromni/posts/1171866276946965/. – Дата публікації: 10.06.2022.

 45. Белова А. Передали 10 продуктових наборів Запорізький міський центр соціальних служб [Електронний ресурс] : [ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» передали для ромських родин ] / Анжеліка Белова // Facebook. NGO «Association of Roma women «Voice of Romni» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/UZw9zO. – Дата публікації: 13.06.2022.

 46. Засідання німецького клуба з вивчення німецької мови та культури проходять онлайн під час війни для всіх охочих [Електронний ресурс] : [ЗМЦНК «Заммельзуріум» у співпраці з Центром національних культур Запорізької обласної бібліотеки] // Facebook. Sammelsurium UA [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile/100060013524139/search/?q=Засідання%20німецького%20клуба%20з%20вивчення%20німецької%20мови%20та%20культури%20проходять%20онлайн. – Дата публікації: 14.06.2022.

 47. Хамдані Н. Заява Асоціація національних меншин Запорізької області у зв’язку з появою колаборантів серед керівників національно-культурних товариств на тимчасово окупованих територіях запорізької області [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/108406014313476/posts/d41d8cd9/547971453690261/. — Дата публікації: 15.06.2022.

 48. В рамках проекту за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та CARE Deutschland в рамках Грантової гуманітарної програми «Гуманітарна солідарність» надали допомогу ромському населенню [Електронний ресурс] : [ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» передали для ромських родин Запоріжжя та ромам ВПО з Краматорська, Маріуполя, Слов’янська, Донецька, Луганська, Мелітополя, Токмака, Михайлівки, Оріхова, Гуляйполя гумдопомогe] // Facebook. NGO «Association of Roma women «Voice of Romni» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/L6GBbi. – Дата публікації: 16.06.2022.

 49. В рамках реалізації проєкту «Разом впораємось» досягнуті такі результати… [Електронний ресурс]:[ЄОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov»] // Facebook. ЕОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov» [соц. мережі]. –Режим доступу: https://goo.su/w43zOo. – Дата публікації: 16.06.2022.

 50. Хамдані Н. Згідно плану роботи комунальної установи «Запорізький обласний методичний центр культури і мистецтва» Запорізької обласної ради 28 червня 2022 року об 11:00 годині розпочне онлайн трансляцію заходу в рамках Відкритого фестивалю болгарської культури «Българи да си останем!» [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 26.06.2022.

 51. Хамдані Н. За період вторгнення «кацаперії» на Україну, я займався питанням евакуації іноземних громадян, а також українських жінок та дітей з гарячих точок нашої країни [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 30.06.2022.

 52. НОВА ОНЛАЙН-ПРОГРАМА! [Електронний ресурс] : [про «Історії «Хеседу» — онлайн-програму, присвячену видатним діячам ЗБФ «Хесед Мiхаель»] // Facebook. Запорiзький благодiйний фонд «Хесед Мiхаель» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/hesed.zp.ua. — Дата публікації: 06.07.2022.

 53. Завдяки Запорізькій Єврейській громаді протягом цих двох місяців було роздано близько 32 тонн гуманітарної допомоги [Електронний ресурс] // Facebook. Запорізька Єврейська Громада — Jewish Community of Zaporizhzhya. [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/ZPJewishCommunity. – Дата публікації: 07.07.2022.

 54. Хамдані Н. Це не війна Росії проти України [Електронний ресурс] : [про організацію гуманітарної допомоги з Німеччини] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 15.07.2022.

 55. Арабаджі О. Дякуємо Державній службі Украіни з етнополітики та свободи совісті за своєчасну та змістовну зустріч щодо обговорення етнополітики нашоі країни під час війни [Електронний ресурс] : [брала участь онлайн як представниця караїмської громади] / Олена Арабаджі // Facebook. Elena Arabadzi [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/elena. arabadzi. — Дата публікації: 21.07.2022.

 56. Арабаджі О. Взяла участь у засіданні робочої групи з культури та інформаційної політики під головунням Міністра Олександра Ткаченка [Електронний ресурс] : [як членкиня правління ГО «Спілка караїмів України» брала участь в обговоренні пріоритетних проектів Плану відновлення України на 2022-2023 рр. онлайн] / Олена Арабаджі // Facebook. Elena Arabadzi [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/elena.arabadzi . — Дата публікації: 27.07.2022.

 57. Хамдні Н. Кожен працює за своєю можливістю… головне досягнення мети: допомогти нужденним в Україні [Електронний ресурс] : [про організацію гуманітарної допомоги з Європи президентом Асоціації національних меншин Запорізької області] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 30.07.2022.

 58. Малювання — корисна справа для будь-якого віку і за будь-якої погоди [Електронний ресурс] : [заняття онлайн-програми «Арт-психологія» ЗБФ «Хесед Мiхаель» для учасників з різних міст] // Facebook. Запорiзький благодiйний фонд «Хесед Мiхаель» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/hesed.zp.ua. — Дата публікації: 01.08.2022.

 59. Грецька Рада Запорізької області «Еллада» висловлює щиру подяку Греко-Українській торговельній промисловій палаті в особі Герасимоса Бугаза, меру Афін пану Костасу Бакояннісу, заступнику мера Афін пану Ватьясу і начальнику табора Святого Андрія пану Савасу Китидису за організацію літнього безкоштовного відпочинку дітей в цьому таборі [Електронний ресурс] : [діти з грецької громади Запоріжжя] // Федерація грецьких товариств України. – Режим доступу: https://www.romaua.org.ua/news/ukraine/1659036491819. — Дата публікації: 02.08.2022.

 60. Сьогодні президентка «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» модерувала дискусію про потреби та виклики ромської спільноти через агресію РФ, що була організована за ініціативи Центру Громадянських Свобод [Електронний ресурс] // Facebook. NGO «Association of Roma women «Voice of Romni» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/voiceofromni/. – Дата публікації: 02.08.2022.

 61. Нарада щодо захисту прав національних спільнот з представниками Запорізької ОВА та ГО «Запорізький ромський центр «Лачо Дром» [Електронний ресурс] : [зустріч регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Запорізькій області Ірини Карпенко та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Запорізькій області Сергія Бізденежного] // Громадська приймальня Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. – Режим доступу: https://goo.su/QlbLwcF. — Дата публікації: 04.08.2022.

 62. Арабаджі О. Щиро дякуємо колегам та друзям, нашим браттям та сестрам за підтримку та участь в обговоренні долі корінних народів Украіни [Електронний ресурс] : [участь онлайн у круглому столі до Дня корінних народів світу від караїмської громади] / Олена Арабаджі // Facebook. Elena Arabadzi [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/zXe0Sw. — Дата публікації: 09.08.2022.

 63. Хамдані Н. Сьогодні долучилися до засідання круглого столу до Міжнародного дня корінних народів світу [Електронний ресурс] : [9 серпня інтерактивний круглий стіл «Збереження ідентичності корінних народів в умовах війни та глобальних викликів XXI ст.» онлайн] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/ak5DZn. — Дата публікації: 09.08.2022.

 64. «Удар, якого ми зазнали від війни, насправді почався для караїмів ще у 2014 році…» [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з Оленою Арабаджи, членкинею правління ГО «Спілка караїмів України»] // Facebook. Державна служба України з етнополітики та свободи совісті [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/voiceofromni/. – Дата публікації: 11.08.2022.

 65. Війна розвʼязана проти України внесла зміни в наше щоденне життя і змусила переформатувати діяльність кожного з нас [Електронний ресурс] : [ ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» про діяльність під час війни] // Facebook. NGO «Association of Roma women «Voice of Romni» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/voiceofromni/. – Дата публікації: 11.08.2022.

 66. Костушевич Л. Сьогодні проводила з українськими дітьми техніку «Внутрішній дім» [Електронний ресурс] : [керівник Енергодарського клубу польської культури ім. Г. Сенкевича провела в Польщі захід] / Людмила Костушевич // Facebook. Людмила Костушевич [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/klg.ua. — Дата публікації: 15.08.2022.

 67. За цей період волонтери «Твори добро, Україно» надали гуманітарні набори 974 мешканцям міста Запоріжжя [Електронний ресурс]:[ організація від ЕОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov»] // Facebook. ЕОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov» [соц. мережі]. – доступу: https://www.facebook.com/JCCMazalTov/photos/a.212011295610314/2768244566653628/. – Дата публікації: 15.08.2022.

 68. До повномасштабного вторгнення Анжеліка Бєлова, президентка ГО Voice of Romni, займалася захистом прав ромських жінок та реалізовувала масштабні міжнародні проєкти, ростила з чоловіком маленьку донечку та будувала плани на майбутнє [Електронний ресурс] : [про діяльність під час війни] // Facebook. Gender Zed [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/PIDP4. – Дата публікації: 16.08.2022.

 69. Майже кожного дня ми чуємо від людей, яким допомагаємо, історії того, як війна змусила їх тікати та будувати нове життя з чистого листа [Електронний ресурс] : [ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» допомагають родинам ромських переселенців] // Facebook. NGO «Association of Roma women «Voice of Romni» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/voiceofromni/. – Дата публікації: 19.08.2022.

 70. Арабаджи О. Щира подяка організаторам за потужний інформаційний захід «Етноспільноти Украіни: спільний опір агресору сьогодні, разом в Україні завтра» [Електронний ресурс] : [брала участь від спільноти караїмів онлайн] / Олена Арабаджі // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/elena.arabadzi . — Дата публікації: 27.08.2022.

 71. НЕЗАЛЕЖНІСТЬ у кожному з нас! [Електронний ресурс] : [Запорiзький благодiйний фонд «Хесед Мiхаель» разом з підопічними онлайн відзначили День Незалежності України] // Facebook. Запорiзький благодiйний фонд «Хесед Мiхаель» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/hesed.zp.ua/. – Дата публікації: 24.08.2022.

 72. Діяльність «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» в умовах війни [Електронний ресурс] // Roma: UA : Інформаційно-аналітичне агентство. – Режим доступу: https://www.romaua.org.ua/news/ukraine/1659036491819. – Дата публікації: 28.08.2022.

 73. «Формування та реалізація державної політики щодо захисту прав національних спільнот, включаючи ромів, в умовах воєнного стану» [Електронний ресурс] : [метою заходу було підготовка пропозицій до проекту Плану Відновлення України розділ «Права людини», брали участь в тому числі Науфаль Хамдані, Олена Арабаджи, Вікторія Любінецька] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 30.08.2022.

 74. Хамдані Н. «Формування та реалізація державної політики щодо захисту прав національних спільнот, включаючи ромів, в умовах воєнного стану» [Електронний ресурс] : [метою заходу було підготовка пропозицій до проекту Плану Відновлення України розділ «Права людини», брали участь в тому числі Науфаль Хамдані, Олена Арабаджи, Вікторія Любінецька] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 30.08.2022.

 75. Сьогодні, 30 серпня 2022 року взяла участь в роботі круглого столу на тему: «Формування та реалізація державної політики щодо захисту прав національних спільнот, включаючи ромів, в умовах воєнного стану» [Електронний ресурс] : [брала участь Вікторія Любінецька, керівнця ВАО «Маккабі» в Запоріжжі та Запорізької міської єврейської громади «Шалом», організатори заходу — Уповноважений з прав людини спільно з МБО «Чіріклі»] // Facebook. Вао Маккаби [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile/100013929751694/search/?q=30%20серпня. — Дата публікації: 30.08.2022.

 76. Акопян Р. Сьогодні рано в ранці вже робимо добрі справи! [Електронний ресурс] : [разом з Єпископом Санктуарію Бога Отця Милосердного Церкви Яном Собіло та настоятелем храму Вірменської апостольської церкви отцем Юсіком видали 35-ти сім’ям продуктові набори] / Рудольф Акопян // Facebook. Рудольф Акопян [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile/100002227929862/search/?q=Сьогодні%20рано%20в%20ранці%20вже%20робимо%20добрі%20справи! — Дата публікації: 31.08.2022.

 77. 1 Вересня! День Знань! [Електронний ресурс] : [почався навчальний рік у єврейській школі]. — Facebook. Школа «Хабад Любавич» г. Запорожье [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/habadzp. — Дата публікації: 01.09.2022.

 78. Хамдані Н. Керівник студії грузинського танцю меди Малхаз Чахвашвили продовжує радувати хліб мешканцям міста [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/rKTvjv. — Дата публікації: 03.09.2022.

 79. Єврейська громада Запоріжжя стає центром допомоги тисячам жителів міста [Електронний ресурс] : [акція роздачі гуманітарної допомоги, в т.ч. харчових наборів, ліків та засобів гігієни] // Запорізька обласна державна адміністрація: Офіційний сайт. – Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/62251/jevreyska-gromada-zaporizhzhya-staje-tsentrom-dopomogi-tisyacham-zhiteliv-mista.html. — Дата публікації: 04.08.2022.

 80. Хамдані Н. 2 вересня Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека поновили вивчення польської мови, яке проводиться національно-культурним товариством «Радощ» [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації:02.09.2022.

 81. Саргсян С. Вот и наступил новый 2021 — 2022 учебный год в Запорожской армянской школе «Нарек» [Електронний ресурс] / Сур Сагасян // Facebook. Сур Саргасян [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/aaasargsyan. — Дата публікації: 05.09.2022.

 82. Сьогодні відбулось наше перше заняття у цьому навчальному році [Електронний ресурс] : [на занятті Товариства польскої культури ім. св. Іоанна Павла II в т. ч. планували діяльність] // Facebook. Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/wKd89fm. — Дата публікації: 10.09.2022.

 83. Члени «Товариства польської культури ім.св.Іоанна Павла ІІ» придбали та передали нашим захисникам на фронт набори спецій [Електронний ресурс] Facebook. Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Kultury-Polskiej-im-św-Jana-Pawła-II-104702652153109/ . — Дата публікації: 10.09.2022.

 84. Шевчук О. Не втомлюємося дякувати всім нашим друзям, які весь час допомагають нам вирішувати купу побутових проблем по запорізькому військовому госпіталю [Електронний ресурс] : [подяка в т. ч. Наталії Зурначіді, керівниці Грецької Ради Запорізької Області «Еллада»] / Олена Шевчук // Facebook. Елена Шевчук [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/helen.shevhuk. — Дата публікації: 12.09.2022.

 85. Осінні свята «СТАРТУВАЛИ»! [Електронний ресурс] : [онлайн-захід, присвячений зустрічі головних свят осені згідно з єврейським календарем для 100 учасників з різних країн]. — Facebook. Запорiзький благодiйний фонд «Хесед Мiхаель» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/hesed.zp.ua. — Дата публікації: 14.09.2022.

 86. Запорізьких спортсменів привітали з Днем фізкультури і спорту [Електронний ресурс] : [Спілка вірмен Запорізької області привітала ведучих молодих спортсменів Запорізького регіону та надала матеріальну допомогу] // Актуально. Режим доступу: https://actual.today/zaporizkih-sportsmeniv-privitali-z-dnem-fizkulturi-i-sportu-foto/. — Дата публікації: 15.09.2022.

 87. 17 вересня за підтримки Спілки поляків Запоріжжя «Полонія» відбувся вебінар за участі професора, д.і.н. Віктора Філаса «Запорізький табір НКВС для польських військовополонених: функціонування та повсякденність» [Електронний ресурс] // Facebook. Центр національних культур ЗОУНБ [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/a8g6D. – Дата публікації: 17.09.2022.

 88. Мильчев В. Нове інтерв’ю для НОВА ТВ (Болгарія) [Електронний ресурс] : [витступ на болгарському телебаченні про неможливість визнання легітимності референдумів в окупованих територіях України] / Владимир Мильчев// Facebook.Владимир Мильчев [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/vladimir.milchev.10. — Дата публікації: 22.09.2022.

 89. Szanowni Państwo! Товариство Культури Польської ім. св. Іоанна Павла ІІ розпочинає проведення безкоштовних занять з вивчення польської мови [Електронний ресурс] // Facebook. Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Kultury-Polskiej-im-św-Jana-Pawła-II-104702652153109/. — Дата публікації: 26.09.2022.

 90. 28 вересня 2022 року відбулася зустріч-нарада із збирачем НКС Приазов‘я, керівником ГО «Ботіївський болгарський культурно-освітній центр «Светліна» Людмилою Жейновою [Електронний ресурс] : [про виявлення та збір інформаці потенційного елементу нематеріальної культурної спадщини «Традиція приготування пълнени чушки с касии (болгарський перець з абрикосами) досвід болгарів Приазов’я»] // Facebook. Обласний методичний центр культури і мистецтва [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/groups/zomc.org.ua. — Дата публікації: 28.09.2022.

 91. 83 роки тому, 27 вересня 1939 року, в оточеній Варшаві була створена Служба перемоги Польщі [Електронний ресурс] : [члени Товариства Культури Польської ім.св. Іоанна Павла ІІ відзначили 27 вересня День Польської підпільної держави] // Facebook. Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/62lUi. — Дата публікації: 28.09.2022.

 92. 24 лютого змінило життя кожного з нас [Електронний ресурс] : [члени Товариства Культури Польської ім. св. Іоанна Павла ІІ передали допомогу переселенцям — родині з Бердянська у лікарні] // Facebook. Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/vAM4M. — Дата публікації: 28.09.2022.

 93. Панi-берегинi заради Перемоги [Електронний ресурс] : [у Гуманітарно-інформаційному центрі зустріч в тому числі з головою Грецької ради Запорізької області «Еллада» Наталією Зурначіді] // Гуманітарно-інформаційний центр. – Режим доступу: https://infocentr.zp.ua/blog/pani-beregyni-zarady-peremogy/. — Дата публікації: 29.09.2022.

 94. Волонтери збирають кошти на дрони-літаки, аби захистити Запоріжжя від ракетних атак окупантів [Електронний ресурс] : [організатор – віце-президент Спілки вірмен Рудольф Акопян] // МИГ. – Режим доступу: https://mig.com.ua/volontery-zbyraiut-koshty-na-drony-litaky-aby-zakhystyty-zaporizhzhia-vid-raketnykh-atak-okupantiv/. — Дата публікації: 30.09.2022.

 95. Бєлова А. Дякую EVZ Foundation за можливість озвучити нагальні потреби українського громадянського суспільства та вразливих груп населення, зокрема, ромів перед широкою аудиторією представників німецьких фондів [Електронний ресурс] / Анжеліка Бєлова // Facebook. Anzhelika Bielova [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/6Mco5az. — Дата публікації: 01.10.2022.

 96. Хамдані Н. Ось що відзначає сильна команда [Електронний ресурс] : [про передачу 10 многофункціональних реанімаційних ліжок Рудольфом Акопяном, віце-президентом Спілки Вірмен Запорізької області та его однодумцями в реанімаційне відділення Запорізької обласної клінічної лікарні] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. –Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 04.10.2022.

 97. Сухомлинов О. Уже завтра о 10.00 (польського часу) у Домі Полонії у Варшаві відбутеться урочисте відкриття VI Бердянських днів польської науки [Електронний ресурс] : [Бердянське товариство в Польщі] / Олексій Сухомлінов // Facebook. Lech Suchomlynow [соц. мережі]. – Режим доступу: — Дата публікації: 06.10.2022

 98. Благодійний фонд «Єврейський Общинний центр Мазаль Тов» реалізує творчі, культурні, та інклюзивні міжвікові проекти [Електронний ресурс] : [про підготовку до відкриття Центру по роботі з травмою у приміщенні дому ім. Макса Гранта] // Facebook. ЄОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/mHDUW. — Дата публікації: 07.10.2022.

 99. Сьогодні ми знову були разом [Електронний ресурс] : [про продовження роботи дискусійного клубу СПЗ «Полонія» онлайн] // Facebook. Союз Поляков Запорожье Полония [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/Poloniazpua . — Дата публікації: 09.10.2022.

 100. Хамдані Н. Сьогодні за підтримки Департамент культури та інформаційної політики ЗОВА та Запорізький обласний методичний центр культури і мистецтва відкрита виставка майстрів «Історичні єврейські особистості» БО Запорізький благодійний фонд «Єврейський общинний центр «Мазаль–Тов», керівник Инесса Носенко та Відраднівської гімназії Широківськлої сільської ради Запорізького району Запорізької області, директор Людмила Носенко [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. –Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 12.10.2022.

 101. Греки Запоріжжя: «Ми просимо всіх, хто підтримує нас за кордоном: звертайтеся до ваших керманичів з вимогою підтримати Україну, надати сучасну зброю та закрити небо, щоб трагедія більше не повторилася» [Електронний ресурс] : [Грецька Рада Запорізької області «Еллада»] // Facebook. Федерація грецьких товариств України [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/RtPuFPz. — Дата публікації: 13.10.2022.

 102. Hałkowska М . Dzisiaj uroczyście otworzyła swoje podwoje PAMPUSZKA! [Електронний ресурс] : [відкрита в Кросно біженцями-поляками з українського Енергодару «Пампушка», де представлені страви української кухні] / Małgorzata Hałkowska // Facebook. Małgorzata Hałkowska [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/280wA. — Дата публікації:16.10.2022.

 103. Мітков В. Сьогодні зранку був на болгарському ТВ [Електронний ресурс] : [про обстріли цівільних об’єктів Запоріжжя розповідав болгарським глядачам»] / Василій Мітков // Facebook. Василій Мітков [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/profile.php?id=100001356834698. — Дата публікації: 17.10.2022.

 104. Хамдані Н. Кримськотатарська організація «Ана Юрт» (голова Niyara Mamutova) разом з іншими організаціями намагається бути корисною в складний період для країни. [Електронний ресурс] : [про допомагу продуктовими наборами нужденним і переселенцям] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 17.10.2022.

 105. Протокольний інформаційно-культурний захід фестивалю національних культур «Єдина родина» в рамках Всеукраїнського козацького фестивалю «Покрова на Хортиці» [Електронний ресурс] // Обласний методичний центр культури й мистецтва. — Режим доступу: https://goo.su/hbYVWS. — Дата публікації:19.10.2022.

 106. Незважаючи на всі складнощі, члени Запорізької Єврейської громади зібралися у громаді, щоб відзначити свято Суккот [Електронний ресурс] // Facebook.Запорізька Єврейська Громада — Jewish Community of Zaporizhzhya [соц. мережі]. — Режим доступу: https://goo.su/FfjZ4E5. — Дата публікації: 19.10.2022.

 107. Хамдані Н. В рамках всеукраїнського фестивалю «Покрова на Хортиці» 18.10.2022 р. відбувся фестиваль національних культур — «Єдина родина», в якому брали участь національні товариства та земляцтва. [Електронний ресурс] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації:19.10.2022.

 108. «Лачо Дром» надає гуманітарну допомогу [Електронний ресурс] : [діяльність Запорізького ромського центру «Лачо Дром» під час війни] // Facebook. Департамент культури та інформаційної політики (соц. мережі). — Режим доступу: https://goo.su/XafB. — Дата публікації: 20.10.2022.

 109. Ми продовжуємо приймати звернення жителів #Запоріжжя і #Запорізька_область та надавати необхідну допомогу [Електронний ресурс] : [доставка питної бутильованої води ЄОЦ «Мазаль Тов» на прохання Оріхівської міської територіальної громади, Комишуваської територіальної громади, Преображенської територіальної громади і Таврійської територіальної громади] // Facebook. ЄОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/zoVms0. – Дата публікації: 27.10.2022.

 110. Хамдані Н. 17.10. Робота круглого стола в рамках реалізації проєкту за підтримки Ради Європи «Посилення захисту національних меншин, у тому числі ромів, та мов меншин в Україні» [Електронний ресурс] : [мета заходу — підтримка почуття єдності мелітопольських етнічних спільнот, у тому числі ромів в умовах окупації, внутрішнього переміщення, еміграції] / Науфаль Хамдані // Facebook. Науфаль Хамдані [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/nhamdani. — Дата публікації: 22.10.2022.

 111. Шаббат на Західній Україні у колі різновікових представників єврейської громади із різних міст! [Електронний ресурс] : [в тому числі брали участь клієнти ЗБФ «Хесед Міхаель», клієнти ЄОЦ «Мазаль Тов», які наразі перебувають в евакуації у місті Трускавець] / Facebook. [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/hesed.zp.ua. — Дата публікації: 24.10.2022.

 112. Польський дискусійний клуб Спілки поляків Запоріжжя «Полонія» (керівник Лідія Єгорова) продовжує роботу онлайн попри численні труднощі війни [Електронний ресурс] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/Ifz1. — Дата публікації: 24.10.2022.

 113. Наш клуб з вивчення польської мови та культури польського товариства «Радощ» поновив свою роботу з вересня і регулярно працює [Електронний ресурс] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/UjlRUe. — Дата публікації: 24.10.2022.

 114. Через інтенсивніші обстріли одним з найактуальніших проектів став «Winter Shelter 2022» за підтримки фонду «World Jewish Relief» [Електронний ресурс] : [про допомогу «Мазаль Тов» мешканцям в утеплення та ремонтів квартир і будинків, в тому числі пошкоджених обстрілами] // Facebook. ЄОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/yWI7Z. — 24.10.2022

 115. «Несправжні біженці». Українські активістки — про допомогу ромській спільноті під час війни, ксенофобію, дискримінацію і расизм проживання [Електронний ресурс] : [в тому числі Анжеліка Бєлова, президентка ГО «Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні» про труднощі та потреби ромських жінок під час війни] // НВ. – Режим доступу: https://goo.su/ZvSudA. — Дата публікації: 25.10.2022.

 116. Бердянськ – це Україна [Електронний ресурс] : [про діяльність Олексія Сухомлінова, керівника Польського товариства «Відродження» міста Бердянськ] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/X08c2. — Дата публікації: 25.10.2022.

 117. Suchomłynow podkreśla, że nowym władzom nie udało się uporządkować systemu oświaty (Сухомлінов наголошує, що нова влада не зуміла навести порядок в системі освіти) [Електронний ресурс] : [інтерв’ю керівника Польського товариства «Відродження» міста Бердянськ Олексія Сухомлінова національній телевезійній програмі публичної телерадіокомпанії «Литовське національне радіо й телебачення»] // Facebook. Польська мова в Бердянську. — Język Polski w Berdiańsku [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/9wf7hv. — Дата публікації: 26.10.2022.

 118. Через повномасштабну війну представники ромської спільноти, так само, як і й інші жителі України, були змушені змінити місця проживання [Електронний ресурс] : [Анжеліка Бєлова, засновниця та президентка ГО Об’єднання ромських жінок «Голос Ромні», регіональна представниця Українського Жіночого Конгресу в Запорізькій області — про труднощі та потреби ромських жінок] // Facebook. Український жіночий конгрес [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/q4LP6pO. — Дата публікації: 27.10.2022.

 119. «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія» давній партнер ЄОЦ «Мазаль Тов» та шанований заклад у всьому Запоріжжі [Електронний ресурс] : [про допомогу волонтерів «Мазаль Тов» в розчищенні території академій від уламків після ракетних обстрілів] // Facebook. ЄОЦ «Мазаль Тов» JCC «Mazal Tov» [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/qTBufl. — Дата публікації: 27.10.2022.

 120. 30 жовтня представники та представниці Ромського жіночого фонду «Чіріклі» провели тренінг щодо документування фактів дискримінації ромів-ВПО під час війни» [Електронний ресурс] : [взяла участь Лариса Домченко, Запорізький ромський центр «Лачо Дром»] // Facebook. Chiricli [соц. мережі]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/Chiricli. — Дата публікації: 02.11.2022.

 121. Вітаємо Рудольфа Акопяна, волонтера, віце-президента Спілки Вірмен Запорізької області, заступника голови Асоціації національних меншин Запорізької області, з черговою відзнакою — подякою від ГО «Аеророзвідка» [Електронний ресурс] : [за збір даних про розміщення військ окупантів для ЗСУ] // Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/oZMCJj. — Дата публікації: 31.10.2022.

 122. Національні громади працюють на інформаційному фронті [Електронний ресурс] : [протягом повномасштабного вторгнення Василій Мітков, керівник Запорізького обласного товариства болгарської культури, висвітлює події в Запоріжжі та Україні для болгарських ЗМІ]. — Facebook. Центр національних культур [соц. мережі]. – Режим доступу: https://goo.su/orqeoBs. — Дата публікації: 31.10.2022.

Підготувала: О. Назаренко

Редактори: О. Назаренко, П. Бойко

Комп’ютерна верстка: П. Бойко