ВІД УКЛАДАЧА

Цей бібліографічний список присвячений Запорізькому міському грузинському товариству ім. Шота Руставелі.

Список містить у собі коротку історичну довідку про товариство, статті з періодичних видань та електронні ресурси. Матеріал розміщено у хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів — усіх, хто цікавиться традиціями, культурою, життям грузинської діаспори в Запоріжжі, а також в цілому діяльністю і співпрацею національно-культурних товариств в Україні.

Бібліотечним працівникам список допоможе інформувати читачів про діяльність грузинської діаспори, що мешкає у Запоріжжі.

Бібліографічний список за своєю повнотою не є вичерпним.

Добір літератури закінчено 1 жовтня 2021 року.

Історична довідка

Грузинська спільнота на території України почала формуватися ще 300 років тому.

Про перші поселення грузинів в Україні відомо від 1720-х років, пише «Енциклопедія історії України». На українській території шукали притулку політичні мігранти, сподіваючись залучитися підтримкою російського царя у боротьбі проти Османської та Іранської імперій. Російська імператриця Анна Іоанівна 1738 року сформувала Грузинський гусарський полк, який базувався на Полтавщині. Імператриця Катерина-ІІ 1764 року надала грузинським дворянам маєтки на території тогочасної Новоросійської губернії (центр та південь сучасної України). У ХІХ-ХХ століттях грузини на території України селилися переважно у містах та працювали на державній службі, у медицині й адвокатурі. У радянські часи кількість грузинів в Україні збільшилася майже у 18 разів.

Згідно з переписом 2001 року, в Україні проживало 34199 грузинів, розселених здебільшого у південно-східних регіонах та у Києві. Грузинська діаспора в Україні збільшилась з початком російської окупації Абхазії вже у наші часи

Представники грузинської діаспори в Україні є одними з найбільш помітних — вони займали високі державні посади та першими серед іноземців отримали дозвіл на службу в українському війську. Так, грузини з 2014 року беруть участь у російсько-українській війні, заснували Грузинський національний легіон на чолі з Мамукою Мамулашвілі.

За даними екс-начальника генштабу збройних сил Грузії Гігі Каландадзе, в Україні станом на початок 2015 року воювало близько сотні громадян Грузії.. Деякі з них віддали життя, захищаючи Україну від російської збройної агресії на сході України. Серед них: Алєко Григолашвілі — доброволець батальйону «Айдар», загинув 18 грудня 2014 в районі міста Щастя під Луганськом поблизу села Старий Айдар; Тамаз Сухіашвілі — лейтенант армії Грузії, військовослужбовець 93-ї окремої механізованої бригади, загинув 17 січня 2015 року, вийшовши зі своєю ротою на підмогу оточеним бійцям в Донецькому аеропорту; Георгій Джанелідзе — боєць полку «Азов», загинув 18 квітня 2015 р., в бою під Широкиним Донецької області; Коте Лашхія — грузинський офіцер, який захищав Маріуполь, помер 2 липня 2015 р. від нещасного випадку.

2016 року грузинський підрозділ увійшов до складу Збройних сил України. Грузини стали першими іноземцями, офіційно зарахованими до лав ЗСУ.

Запорізьке міське грузинське товариство ім. Шота Руставелі було створене у лютому 2007 року. Головою товариства є Мамука Зігфрідовіч Качлішвілі.

У Запорізькій області, за останнім переписом населення, на початку 2000-х рр., грузинів, за офіційними даними, проживало приблизно 4 тисячі людей. Активно беруть участь у роботі товариства близько 150 осіб.

Метою створення і діяльності товариства є збереження і розвиток грузинських національно-культурних цінностей та захист законних соціальних інтересів її членів.

Основні завдання: об’єднання зусиль грузинів для загального вирішення проблем, що виникають, відродження грузинської культури, мови, традицій, історії.

При товаристві працюють ансамбль народних грузинських танців «Імеді», вокальний колектив «Мамулі», а також школа бойових грузинських мистецтв «Чидаоба».

Вони беруть активну участь у міських, всеукраїнських та міжнародних фестивалях. 2008 року ансамбль «Імеді» став лауреатом фестивалю «Таврійська родина-2008» у місті Генічеську. На Всеукраїнському фестивалі грузинської культури, що проходив у м. Одеса у квітні 2012 р., юні учасники ансамблю «Імеді» відзначились своєю граціозною хореографією. Із захватом зустрічають виступи артистів під час обласних і міських святкових концертних програм «Покрова на Хортиці», до Дня Незалежності України та інших.

Вже традиційною стала участь ансамблю народних грузинських танців «Імеді» у щорічному фестивалі фільмів національно-культурних товариств (м. Запоріжжя) та Всеукраїнському фестивалі національних спільнот «Ми – українські», який проходить у м. Приморськ Запорізької області з 1998 року.

Тільки деякі з визначних заходів, у яких брав участь «Імеді»: XIV фестиваль нового грузинського кіно у Запоріжжі в листопаді 2018 року, Фестиваль національних культур «Запоріжжя об’єднує світ» в 2019 р., Міський творчий конкурс «Перлина Запоріжжя» (2019 р., ансамбль отримав нагороду в номінації «хореографія»).

Учні школи бойових грузинських мистецтв «Чидаоба» традиційно беруть участь у Міжнародному фестивалі національних воїнських та традиційних культур «Запорозький спас» імені Анатолія Єрмака, що проходить щорічно у Запоріжжі.

1 січня 2016 року відбулася значна подія у житті товариства — почала працювати недільна школа. Учні вивчають рідну мову, історію Грузії, національні пісні і танці. Керує роботою школи Тамара Глурджидзе.

Визначним святом для грузинського товариства є День Незалежності Грузії. З цієї нагоди у червні 2016 року відбулись урочистості за участі Генерального консула Грузії Іраклія Адвадзе, а регіональний комісар з прав людини Юрій Василічев вручив голові товариства Мамуці Качлішвілі подяку за особливий вклад у збереження миру і згоди між громадянами України різних національностей.

Посол Грузії двічі відвідував Запорізьку область. А з відомим актором Вахтангом Кікабідзе періодично проходять дружні зустрічі. Ця комунікація відбувається завдяки зусиллям товариства.

З яскравим національним колоритом відбулася у січні 2016 року презентація книги Олексія Бобровникова «Краями Грузії…» за участі грузинського товариства ім. Шота Руставелі під час фестивалю нової книги у Запорізькій обласні універсальній науковій бібліотеці, де читачі почули власні враження від книги голови товариства Мамуки Качлішвілі, змогли задати питання про життя і традиції грузинів, а також поласувати національними стравами. 20 квітня 2019 р. Запорізьку обласну бібліотеку відвідав консул-керівник консульства Грузії в місті Донецьк з резиденцією в м. Києві Іраклій Адвадзе. Він зустрівся з представниками Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі», ознайомився з діяльністю Центра національних культур та подарував дітям підручники грузинської мови.

Грузинів і українців об’єднує те, що у них величезні історія, культура і традиції. Вони завжди боролися за свободу та незалежність. У них були одні й ті ж проблеми, одні і ті ж цілі. Дружба цих народів почалася не сьогодні — її корінь лежить в глибокій давнині. Україна дала багатьом грузинам і кохання, і життя, і роботу. Грузини вдячні Україні та українському народу, адже Україна стала для них другою Батьківщиною.

Запорізьке грузинське національно-культурне товариство підтримує також дружні стосунки практично з усіма національно-культурними громадами Запоріжжя, області, всієї України. Представники товариства беруть активну участь у заходах, які організовують інші національно-культурні товариства.

список використаних джерел

1. Трофимов Н. Грузины Запорожья создали общественную организацию [Электронный ресурс] / Н. Трофимов // Новый день: российское информационное агентство. — Режим доступа: https://newdaynews.ru/zaporozhia/104389.html. — Дата публикации: 13.02.2007.

2. Питишкина Н. Общество имени Шота Руставели : [в Запорожье образовано грузинское общество ] // Надежда. — 2008. — 27 июня.

3. Гришкіна М. Свято кавказьких народів «Співдружність» : [в Запоріжжі з 30 вересня по 2 жовтня проходив 1 Всеукраїнський фестиваль кавказьких народів] / М. Гришкіна, І. Жук // Запорозька Січ. — 2011. — 4 жовт. (№ 189). — С. 4.

4. Лехман І. «Співдружність» — за будь-якої погоди : [перший всеукраїнський фестиваль мистецтв кавказьких народів «Співдружність»] / І. Лехман // Запорізька правда. — 2011. — 24 верес. (№ 142). — С. 4.

5. День независимости Грузии по-запорожски [Электронный ресурс] // Прав.Да : [сайт]. — 2011. — 1 июня (№ 22). — Режим доступа: http://pravda.in.ua/socium/den-nezavisimosti-gruzii-po-zaporozhski/. – Дата публикации: 1.06.2011.

6. Ми — українські / [авт. ідеї І. Панькіна, упоряд.: А. Коянс, С. Єрьоменко]. — [Запоріжжя : Просвіта, 2012]. — Із змісту: Запорізьке міське грузинське товариство ім. Шота Руставелі. — С. 30-31.

7. Зворигіна Н. Усі прапори в нас — як удома [Електронний ресурс] / Н. Зворигіна // Урядовий кур’єр: [офіц. сайт].- Режим доступу: https://ukurier.gov.ua/uk/articles/usi-prapori-v-nas-yak-udoma/. — Дата публікації: 19.09.2012.

8. Зворигіна Н. Усі прапори в нас — як удома / Н. Зворигіна // Урядовий кур’єр – 2012. — 19 верес. – С. 17. (в т.ч. про Запорізьке міське грузинське товариство ім. Шота Руставелі)

9. Писарева А. «Имеди» — кусочек Грузии в Запорожье : [о студии национальной песни и танца при грузинском обществе им. Шота Руставели ] / Анастасия Писарева // Миг. — 2013. — 18 апреля (№ 16). — С. 38.

10. Как запорожские грузины отмечали День Независимости Грузии — фоторепортаж [Электронный ресурс] // IZИндустриалка : [сайт].- Режим доступа: http://iz.com.ua/zaporoje/7031-kak-zaporozhskie-gruziny-otmechali-den-nezavisimosti-gruzii-fotoreportazh. — Дата публикации: 27.05.2013.

11. Губернатор поможет построить в Запорожье грузинский храм [Электронный ресурс] // Репортер-ua: Информационный партнер области. — Режим доступа: https://reporter-ua.com/2013/11/22/gubernator-pomozhet-postroit-v-zaporozhe-gruzinskiy-hram-foto. — Дата публикации: 22.11.2013.

12. Запорожье в будущем может заняться виноделием [Электронный ресурс] // Ipnevs : [сайт].- Режим доступа: https://ipne.ws/novosti-zaporozhya/sobytiya-i-fakty/58zaporozhe-v-budushchem-mozhet-zanyatsya-vinodeliem/ .- Дата публикации: 22.11.2013.

13. Перший в Україні студентський фестиваль «Гаудеамус дружби» відбувся! [Електронний ресурс] // КПУ : [сайт]. — Режим доступу: http://virtuni.education.zp.ua/info_cpu/en/node/3181. — Дата публікації: 19.12.2013.

14. Грузины снабжают украинскую армию едой и оборудованием [Электронный ресурс] // Донецкие вести : [сайт]. — Режим доступа: https://donetskie.com/news/incident/gruziny-snabzhayut-ukrainskuyu-armiyu-odezhdoy-i-oborudovaniem/67063/. — Дата публикации: 18.09.2014.

15. Гаряча кров — на передову: запорізькі грузини здали кров для військових [Електронний ресурс] // Громадське Запоріжжя. : [сайт]. — Режим доступу: http://hromadske.ua/posts/hariacha-krov-na-peredovu-zaporizki-hruzyny-zdaly-krov-dlia-viiskovykh. — Дата публікації: 16.12.2014.

16. Запорізькі грузини підтримали акцію по збору крові для АТО [Елетронний ресурс] // Запорізька обласна клінічна лікарня : [сайт]. — Режим доступу: http://zokb.org.ua/nov_784.html. — Дата публікації: 12.12.2014.

17. Егорова И. Горячая кровь запорожских грузин взбодрит укранских бойцов [Электронный ресурс] : фоторепортаж / И. Егорова // Индустриалка : [сайт]. — Режим доступа: http://iz.com.ua/zaporoje/59420-goryachaya-krov-zaporozhskih-gruzin-dobavit-bodrosti-ukrainskim-boycam.html. — Дата публикации: 17.12.2014.

18. Захаржевская Т. Члены грузинской диаспоры стали донорами для бойцов АТО [Электронный ресурс] / Т. Захаржевская // Прав.Да: Новости Запорожья и Запорожской области. Эксклюзивная информация. Журналистские расследования : [сайт]. — 2014. — 18 декабря. — Режим доступа: http://pravda.in.ua/news-zaporozhye/chleni-gruzinskoy-diaspori-stali-donorami-dlya-boytsov-ato/. – Дата публикации: 18.12.2014.

19. XIX Міжнародний фестиваль національних воїнських та традиційних культур «Запорозький спас» імені Анатолія Єрмака [Електронний ресурс]: [брали участь представники Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі] // Всеукраїнська федерація «Спас» : [сайт]. — Режим доступу: http://spas.zp.ua/news/табір-2014/

20. Колодяжный Н. Грузины Запорожья собирают помощь для пострадавших в Тбилиси соотечественников [Электронный ресурс] / Н. Колодяжный // Verge : [сайт].- Режим доступа: https://verge.zp.ua/2015/06/грузины-запорожья-собирают-помощь-дл/. — Дата публикации: 18.06.2015.

21. В Запорожье прошел фестиваль новой книги с грузинским уклоном [Электронный ресурс]: [брали участь представники Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі] / ZaБор: Городской портал Запорожья. — Режим доступа: http://zabor.zp.ua/www/node/44605.- Дата публикации: 25.01.2016.

22. Запорожские библиотекари провели трехдневный фестиваль [Электронный ресурс] : [презентация книги А. Бобровникова «Краями Грузії» председателем общественной организации «Запорожское городское грузинское общество им. Шота Руставели» Мамукой Качлишвили в центре национальных культур ЗОУНБ] // Репортёр UA: Информационный партнер области : [сайт]. — Режим доступа: http://reporter-ua.com/2016/01/26/284044_zaporozhskie-bibliotekari-proveli-trehdnevnyy-festival. — Дата публикации: 26.01.2016.

23. Глава запорожского грузинского общества Мамука Качлишвили: «Я не должен забывать свои корни, свои традиции, не забывать о своей вере» [Электронный ресурс] // В дороге. Всё о путешествиях. — 2016. — Режим доступа: http://vdoroge.zp.ua/2016/02/blog-post_17-6.html. — Дата публикации: 02.02.2016.

24. Відбулося перше в цьому році засідання координаційної ради громадських об’єднань національних меншин при голові Запорізької ОДА [Електронний ресурс]:[взяв участь керівник Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі Мамука Качлішвілі] // Міністерство культури України : [офіц. сайт]. — Режим доступу: http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/printable_article?art_id.- Дата публікації: 23.02.2016.

25. У Запоріжжі відзначили день Незалежності Грузії [Електронний ресурс] // Запорізька обласна державна адміністрація: Державний сайт України.- Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/32044/adm@zoda.gov.ua. — Дата публікації: 02.06.2016.

26. Запорожцы отпраздновали День Независимости Грузии [Электронный ресурс] // Z: завжди новини : Муніципальний телеканал м. Запоріжжя — Режим доступа: https://ztv.zp.ua/zaporozhtsyi-otprazdnovali-den-nezavisimosti-gruzii.- Дата публикации: 03.06.2016.

27. В Запорожье отметили День Независимости Грузии [Электронный ресурс] // Вся власть. — Режим доступа: http://www.vv.com.ua/news/98978. — Дата публикации: 03.06.2016.

28. Как запорожские грузины отмечали День независимости Грузии [Электронный ресурс]. // IZИндустриалка : [сайт]. — Режим доступа: http://iz.com.ua/zaporoje/7031-kak-zaporozhskie-gruziny-otmechali-den-nezavisimosti-gruzii-fotoreportazh.html. — Дата публикации: 20.07.2016.

29. Кандыбей А. «Люди в Украине очень приветливые, гостеприимные и доброжелательные» : [председатель общественной организации «Запорожское городское грузинское общество им. Шота Руставели» Мамука Качлишвили рассказал о своей жизни] / Анастасия Кандыбей // Верже. — 2016. — 1 декабря (№48). — С. 12.

30. Запоріжжя зустріло Грузію в обіймах : [презентація книги О. Бобровникова «Краями Грузії» відбулась у центрі національних культур за участі Мамуки Качлішвілі, голови громадської організації «Запорізьке міське грузинське товариство ім. Шота Руставелі» [Електронний ресурс] // Запорожский клуб новостей : [сайт]. — Режим доступу: http://newsclub.zp.ua/ru/newszp/zaporizhzhja-zustrilo-gruziju-v-obijmah/. – Дата публікації: 25.12.2016.

31. Кандыбей А. Мамука Качлишвили: наш принцип: «Один за всех и все за одного» [Электронный ресурс] / А. Кандыбей // Запорожский клуб новостей : [сайт] .- Режим доступа: http://newsclub.zp.ua/ru/sjuzhety/mamuka-kachlishvili-nash-princip-odin-za-vseh-i-vse-za-odnogo-/. — Дата публикации: 26.08. 2017.

32. У Приморську відбулося багатонаціональне свято [Електронний ресурс] : [брав участь у фестивалі «Ми-українські» ансамбль грузинського танцю «Імеді»] // Запорізька обласна рада : офіц. сайт. — Режим доступу: https://www.zor.gov.ua/content/u-prymorsku-vidbulosya-bagatonacionalne-svyato. — Дата публікації: 18.09.2017.

33. В Приморську відсвяткували день міста [Електронний ресурс] : [ в рамках Всеукраїнського фестивалю мистецтв національних культур «Ми – українські» виступила студія грузинського танцю] // Z: завжди новини : Муніципальний телеканал м. Запоріжжя. – Режим доступу: https://ztv.zp.ua/v-primorsku-vidsvyatkuvali-den-mista/. – Дата публікації: 19.09.2017.

34. В Приморске в День города состоялся фестиваль «Мы- украинские» [Электронный ресурс] :[в т.ч. принимал участие ансамбль грузинского танца «Імеди»] // Новый день. Мелитополь : [сайт]. — Режим доступа: https://www.noviden.org.ua/40598-v-primorske-v-den-goroda-sostoyalsya-festival-my-ukrainskie. — Дата публикации: 20.09. 2017.

35. Багатонаціональні свята єднають Запорізький край [Електронний ресурс]:[брав участь у фестивалі «Ми-українські» ансамбль грузинського танцю «Імеді»] // ПравдаZp : [сайт]. — Режим доступу: https://zp-pravda.info/2017/09/20/bagatonatsionalni-svyata-ednayut-zaporizkij-kraj/. — Дата публікації: 20.09.2017.

36. В Приморську відсвяткували День міста [Електронний ресурс] : [пройшов фестиваль «Ми-українські», в якому брав участь в т. ч. ансамбль грузинського танцю «Імеді»] // Z: завжди новини : Муніципальний телеканал м. Запоріжжя.- Режим доступу: https://ztv.zp.ua/v-primorsku-vidsvyatkuvali-den-mista/. — Дата публікації: 19.09.2017.

37. Маленькие грузины удивляли традиционными танцами [Электронный ресурс] // Запорізька Січ. Новини Запоріжжя : [сайт].- Режим доступа: http://sich.zp.ua/malenkie-gruziny-udivlyali-tradicio .- Дата публикации: 28. 03.2018.

38. В рамках Фестивалю «Історія.ua» пройшла культурно-мистецька акція «Патріотична весна» [Електронний ресурс]: [брала участь в т. ч. в акції студія грузинського танцю «Імеді»] // Запорізька обласна рада: Державний сайт України .- Режим доступу: https://zor.gov.ua/content/v-ramkah-festyvalyu-istoriyaua-proyshla-kulturno-mystecka-akciya-patriotychna-vesna. — Дата публікації: 07.05.2018.

39. Мищенко С. Пять дней с Грузией: в Запорожье проходит фестиваль грузинского кино : фото [Электронный ресурс] / С. Мищенко // Press-center nevs journal : [сайт].- — Режим доступа: https://press-center.news/pjat-dnej-s-gruziej-v-zaporozhe-prohodit-festival-gruzinskogo-kino/. — Дата публикации: 21.11.2018.

40. В Запорожье душевный фестиваль открыли с вином и зажигательными танцами [Електронний ресурс] // Новини Запоріжжя : [сайт]. — Режим доступу: http://uanews.zp.ua/culture/2018/11/21/129664.html. — Дата публікації: 21. 11.2018.

41. Біантовський П. Грузинське кіно у Запоріжжі [Електронний ресурс] / П. Біантовський // Пороги: Незалежний молодіжний портал. — Режим доступу: http://porogy.zp.ua/2018/11/gruzynske-kino-u-zaporizhzhi/. — Дата публікації: 23.11.2018.

42. В Запорожье состоялись всеукраинские соревнования юных тхэквондистов [Электронный ресурс] : [спортсменов поздравили танцевальным номером воспитанники студии «Имеди»] // SkyNevsZp: Все новости Запорожья в одном месте : [сайт]. — Режим доступа: https://sky.zp.ua/v-zaporozhe-sostoyalis-vseukrainskie-sorevnovaniya-yunyih-thekvondistov/. — Дата публикации: 11.03.2019.

43. Харчілава М. Ансамбль грузинського танцю «Імеді» у Запоріжжі: про костюми, традиції та дружбу [Електронний ресурс] / Мзія Харчілава // UNIVERCE. Молодіжне інтернет-радіо. — Режим доступу: http://universe.zp.ua/?p=22027. — Дата публікації: 21.05.2019.

44. Задунайська О. Найбільш популярним фестивальний Приморськ виявився у греків [Електронний ресурс]: [брали участь представники Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі] / О. Задунайська // PRO.Primorsk.biz : [сайт]. — Режим доступу: https://pro.primorsk.biz/content.php?id=5108 . — Дата публікації: 02.09.2019.

45. Всеукраїнський фестиваль національних спільнот «Ми – українські — We are Ukrainian» [Електронний ресурс]: [брали участь представники Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі] // Обласний методичний центр культури та мистецтва : [сайт]. — Режим доступу: http:// www.zomc.org.ua/novini/item/2899-vseukrainskyi-festyval-natsionalnykh-spilnot-my-ukrainski-we-are-ukrainian. — Дата публікації: 03.09.2019.

46. Фестиваль національних культур «Запоріжжя об’єднує світ» закликав всіх до єднання та злагоди задля щасливого майбутнього» [Електронний ресурс]: [брали участь представники Запорізького міського грузинського товариства ім. Шота Руставелі] // Запорізька обласна рада : офіц. сайт. — Режим доступу: https://www.zor.gov.ua/content/festyval-nacionalnyh-kultur-zaporizhzhya-obyednuye-svit-zaklykav-vsih-do-yednannya-ta. — Дата публікації: 23.09.2019.

47. Культурно-мистецька акція «Запоріжжя UA» до 75-ої річниці визволення України від нацистських загарбників відбулась 5 жовтня в Оріховій бухті на березі Дніпра [Електронний ресурс]: [виступила студія грузинського танцю «Імеді»] // Суспільне UA. Запоріжжя : [сайт]. — Режим доступу: https://zp.suspilne.media/news/41469 . — Дата публікації: 05.10.2019.

48. Х Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці» [Електронний ресурс]:[виступила студія грузинського танцю «Імеді»] // Обласний методичний центр культури та мистецтва : [сайт].- Режим доступу:http://www.zomc.org.ua/novini/item/2927-kh-vseukrainskyi-kozatskyi-festyval-pokrova-na-khortytsi. — Дата публікації:15.10.2019.

49. Во дворце культуры «Орбита» наградили победителей городского творческого конкурса «Жемчужина Запорожья» [Электронный ресурс] : [взяла участь у конкурсі студія грузинського танцю «Імеді»] // Запорожский городской совет : [офиц. сайт]. — Режим доступа: https://zp.gov.ua/ru/articles/item/6686/vo-dvorce-kultury-orbita-nagradili-pobeditelej-gorodskogo-tvorcheskogo-konkursa-zhemchuzhina-zaporozhya. — Дата публикации: 27.11.2019.

50. У Приморську відлунав масштабний фестиваль «Ми — українські» [Електронний ресурс]:[брала участь студія грузинського танцю «Імеді»] // Багатонаціональна сім’я Запорізького краю: Комунікаційна платформа національних спільнот Запорізької області. — Режим доступу: https://national.zp.ua/stati/u-prymorsku-vidlunav-masshtabnyj-festyval-my-krainski.html. — Дата публікації: 24.02.2020. (може потрібна аннотація в ціх всіх джерелах, що приймали участь т-во Грузії)

51. Стаценко К. Енергодарські поляки вперше взяли участь у Фестивалі фільмів національно-культурних товариств [Електронний ресурс] : [кінопоказ супроводжували виступи колективів ансамблю грузинського танцю «Імеді»] / К. Стаценко // Енергодар City : [сайт]. — Режим доступу: https://energodar.city/read/misto/67138/energodarski-polyaki-vpershe-vzyali-uchast-u-festivali-filmiv-nacionalno-kulturnih-tovaristv. — Дата публікації: 01.03.2020.

52. Урочисте свято на честь жінок [Електронний ресурс] // Запорізький академічний обласний український музично-драматичний театр ім. В. Г. Магара : [сайт]: [виступила студія грузинського танцю «Імеді»] . — Режим доступу: https://magara.zp.ua/novyny/novyny-teatru/urochyste-svyato-na-chest-zhinok/. — Дата публікації: 06.03.2020.

53. Дьякова В. Праздничное мероприятие в Запорожье [Электронный ресурс]:[виступила в т.ч. студія грузинського танцю «Імеді»] / Виктория Дьякова // Maccabi Ukraine : [сайт]. — Режим доступа: http://maccabiukraine.com/события/праздничное-мероприятие-в-запорожье/. — Дата публикации: 06.09.2020.

54. Запорожье на пороге праздника [Электронный ресурс] // Всеукраинский еврейский конгресс : [сайт]: [брав участь у святі керівник студії грузинського танцю «Імеді» Малхаз Чахвашвілі] . — Режим доступа: http://jewish.kiev.ua/news/community/zaporozhe-na-poroge-prazdnika/. — Дата публикации: 10.09.2020.

55. Новорічно-різдвяний захід «Міжнародне вітання з Новим роком» 2020 рік [Електронний ресурс] : [в т.ч. привітав керівника ансамблю грузинського танцю «Імеді» Малхаза Чахвашвілі] // Обласний методичний центр культури та мистецтва : [сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/3hNFSAs. — Дата публікації: 21.12.2020.

56. У Запоріжжі відбувся IV фестиваль фільмів національно-культурних товариств [Електронний ресурс] : [перед початком фестивалю виступила студія грузинського танцю «Імеді»] // Запорізька обласна рада: [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/54290/u-zaporizhzhi-vidbuvsya-IV-festival-filmiv-natsionalno-kulturnih-tovaristv.html. — Дата публікації: 24.02.2021

57. В. Константинова. Меньше шароварщины, много русского языка: Как запорожцы оценивают празднования 30-летия Независимости в городе [Электронный ресурс] : [в т.ч. впечатлениями поделился Малхаз Чахвашвили] / Валерия Константинова // Depo Запорожье : [сайт]. – Режим доступу: https://zp.depo.ua/rus/zp/menshe-sharovarshchini-zabagato-rosiyskoi-movi-yak-zaporizhtsi-otsinyuyut-svyatkuvannya-30-richchya-nezalezhnosti-v-misti-202108241360243. — Дата публикации: 24.08.21.

58. Фестиваль «Ми – українські. We are ukrainian» відбувся у Приморську [Електронний ресурс] : [брала участь в т. ч. студія грузинського танцю «Імеді»] // Запорізька обласна рада : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/56096/festival-mi—ukrajinski.-WE-ARE-UKRAINIAN-vidbuvsya-u-primorsku.html. — Дата публікації: 23.06.21.