Від укладачів

Пропонований бібліографічний список надає інформацію про Запорізьке обласне товариство болгарської культури.

Список містить у собі коротку історичну довідку про діяльність громадської організації

Матеріал розміщений у хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів — тих, кому цікава діяльність національно-культурних товариств Запоріжжя.

Бібліотечним працівникам список допоможе ознайомити читачів з діяльністю Запорізького обласного товариства болгарської культури, а також з життям болгар Запорізького краю.

За своєю повнотою видання не є вичерпним.

Добір літератури завершено 25 травня 2021 року.

Історична довідка

Першою архівною згадкою про болгар на Запоріжжі є звіт доглядача Бердянського колоністського округу Андре, який 23 вересня 1861 року звітував, що протягом 9, 13, 15 і 16 вересня він прийняв і розселив в аулах 27 болгарських переселенців. До Приазов’я протягом 1861 року прибуло шість партій болгарських переселенців.

19 травня 1991 року в місті Болград Одеської області відбувся перший з’їзд болгар СРСР і була організована Асоціація болгар СРСР. Це дозволило зареєструвати відповідне товариство як підрозділ Асоціації і на теренах Запорізької області. Офіційною датою заснування Товариства стало 19 липня 1991 року.

Першим головою товариства став Віктор Костянтинович Сурєв, проте ранній його відхід з життя висунув на керівне місце його заступника і друга — Міткова Василя Васильовича, який є беззмінним керівником товариства до нашого часу.

Заснована ще у 1991 році, й до сьогодення функціонує недільна школа, яка є справжньою «кузнею кадрів» для болгарської громадськості Запоріжжя.

У 1996 році, за ініціативи товариства і підтримки райдержадміністрації та болгарського суспільства, був відкритий перший в Україні Приморський регіональний україно-болгарський ліцей, на базі якого щорічно проводяться іспити для відбору студентів до вищих навчальних закладів Болгарії.

Болгарське товариство проводить комплекс заходів, які спрямовані на увічнення пам’яті видатних діячів і подій болгарської історії. Були споруджені: в селі Болгарка (колишній Коларівці) Приморського району 1999 року відкрився єдиний в Україні пам’ятник репресованим в 1937-1938 роках сталінським режимом представникам болгарської національності., бюст болгарського поета та національного героя Христо Ботева (1848-1876) в селі Ботієво Приазовського району (2005 р.), пам’ятна дошка, присвячена засновникові болгарської держави — хану Аспаруху (Ісперіх; близько 644–701), могила якого була знайдена в Запоріжжі.

З 2005 року почало працювати представництво почесного консула Республіки Болгарії в Запорізькій області. Воно активно включилося в роботу з відродження культури і традицій таврійських болгар.

Сьогодні Запорізьке обласне товариство болгарської культури (далі-ЗОТБК) здійснює свою діяльність на всій території Запорізької області. До складу товариства входять шість діючих організацій : в Запоріжжі, Мелітополі, Бердянську, а також в Приморському і Приазовському районах.

Так, в 1989 році в Бердянську було створено клуб болгарської культури, який у грудні зареєстровано як ГО «Болгарське товариство історії та культури «Родолюбіє». Ініціатором створення товариства стала директорка Будинку культури «Будівельник» Лариса Іванівна Савченко. При болгарському товаристві створено недільну школу, якій присвоєне ім’я апостола болгарської свободи — Васила Левського (1837-1873). З 1993 року товариство є одним з 10-ти засновників Асоціації болгарських національно-культурних товариств та організацій України. Завдяки наполегливій роботі товариства у липні 2003 року було підписано договір про побратимство між містами Бердянськ і Ямбол Республіки Болгарія. У вересні 2007 року встановлено бюст-памятник видатному герою національно-визвольного руху — Василю Левському.

У травні 2019 року болгарське товариство «Родолюбіє» презентувало книгу про життя болгар у Приазовї «Таврія! Моя чужда и родна земля», автором якої стала викладачка болгарської мови, літератури та історії, представниця МОН Республіки Болгарія Лалка Денчєва.

В Мелітополі у грудні 1994 року було створено товариство болгарської культури «Балкани», яке очолив Євгеній Петрович Папазов, з 2000 року — Сергій Іванович Пачєв, а з 2017 року — Арина Миколаївна Мітєва. Метою товариства є збереження та відродження самобутньої культури українських болгар як частки багато-національного народу України.

Приазовське районне болгарське національно-культурне товариство «Дружба» було засновано 7 грудня 2006 року, першим керівником став Микола Миколайович Пєтков. З 2017 року товариство очолює Валентина Петрівна Топузлієва, Товариство організовує на базі сільського клубу низку культурно-мистецьких проєктів та заходів, які пропагують культуру болгарського народу. В цьому напрямі працюють і творчі колективи: болгарський фольклорний колектив «Кадьнки» та хореографічний колектив «Едем».

Болгарське товариство Приазовського району було створене у вересні 2013 року за ініціативи місцевих болгар — жителів сіл Ботієве та Строганівка. Актив товариства — учасники болгарського народного колективу «Сидянки», підприємці та громадськість сіл. У грудні 2017 року товариство було перереєстроване у громадську організацію «Болгарський культурно-просвітницький центр «Светлина», керівник Людмила Георгіївна Жейнова.

У 2012 році заслужений працівник культури України, директор Бердянського краєзнавчого музею Людмила Федорівна Ноздріна заснувала національно-культурне товариство з вивчення спадщини болгар Приазовя ім. Мишо Хаджийського (1916–1944). Завданням товариства є проведення дослідницької роботи із збереження музичного пісенно-танцювального болгарського фольклору, національних традицій, сучасної культури та спадщини, вивчення та аналіз антропонімії болгарської діаспори Північного Приазов’я у Бердянському, Приморському та Приазовському районах. З 2014 року товариство співпрацює і відзначає пам’ятні дати з Ініціативним комітетом м. Добрич (Болгарія).

З нагоди 156-річниці переселення болгар з Бессарабії на землі Таврії, у 2018 році національно-культурне товариство провело у Бердянську фестиваль «Бессарабія — Таврія. Поклик пращурів».

У травні 2018 року з нагоди 100-річчя Миколи Дем’яновича Малярчука (1918-1972) — відомого українського болгариста, перекладача, мовознавця (великий здобуток вченого-перекладача було відзначено занесенням його імені до 4 тому семитомної енциклопедії «България» у 1984 році) — за ініціативи Бердянського краєзнавчого музею і болгарського товариства ім. Мишо Хаджийського відбулось урочисте відкриття пам’ятної меморіальної дошки у селі Андріївка Бердянського району.

В Приморській ОТГ працюють дві культурно-просвітницькі національні спільноти: районне болгарське культурно-просвітницьке товариство «Содружество», яке почало свою діяльність з 1989 року, керівник С. Д. Намлієв — історик-краєзнавець, вчитель болгарської мови і літератури; міське болгарське товариство «Собор», яким керує Г. В. Гогунська, офіційно розпочало свою діяльність 28 жовтня 2009 року.

Товариства і культурно-просвітницькі центри тісно співпрацюють із закладами культури, на базі яких працюють фольклорні колективи: клуб любителів болгарського танцю «Фольклорна магія» на базі МБК, вокальні ансамблі в Преславському, Вячеславському СБК і Маринівському СК. Фольклорні колективи постійно беруть участь в районних та обласних святах, а також у Всеукраїнському фестивалі національних культур «Ми — українські». Також фольклорі колективи Приморська та Преслава беруть участь в міжнародних фольклорних фестивалях в Болгарії.

Головним завданням ЗОТБК, як і всіх організацій, які входять до його складу, є збереження, розвиток та популяризація болгарської культури, звичаїв та традицій на території Запорізького краю і всієї України. З цією метою ЗОТБК було видано під авторством Василя Міткова книги: «Болгари на запорожской земле: страницы истории и культуры», «Голгофа болгар Таврии: анатомия репрессий (1920-е – 1940-е годы)», «Болгары в Таврии: 150 лет истории», «Традиционная кухня болгар Южной Украины».

Представники ЗОТБК беруть участь у міжнаціональних заходах, присвячених Дню пам’яті жертв політичних репресій, до Дня Незалежності і Дня прапора України, Дня рідної мови та інших, а також беруть участь у заходах національно-культурних товариств.

ЗОТБК співпрацює з Центром національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки. Представники товариства беруть участь, а також є ініціаторами проведення різноманітних заходів у Центрі національних культур: День баби Марти, День пам’яті святих Кирила і Мефодія, День слов’янської писемності та культури. В 2021 році на території Почесного Консульства Болгарії у м. Запоріжжя, на острові Хортиця провели болгарське свято «Трифон зарезан», куди були запрошені працівники Центру національних культур ЗОУНБ і представники інших національно-культурних товариств.

Центр національних культур отримав в подарунок від Василя Міткова, керівника товариства, книги, автором яких він є, а також книги і журнали, видані в Болгарії.

Бібліографічний список

1. Болгарське населення півдня України : дослідження і документи. Вип. 1 / Запоріз. держ. ун-т ; Держ. архів Запоріз. обл. ; Запоріз. т-во болгар. культури ; редкол.: М. Д. Некоз, В. С. Орлянський, О. С. Тедєєв. – Запоріжжя, 1993. – 140 с.

2. Киссе А. И. Возрождение болгар Украины : очерки / А. И. Киссе. — Одесса: Изд-во «Optimum», 2006. — 288 с. : ил.

3. Митков В. Болгары на запорожской земле: страницы истории и культуры / В. Митков — Тандем-У, 2007. – 176 с. : ил. фото.

4. Митков В. Българите на Запорожка земя: страници от историята и културата / В. Митков ; Асоц. на бълг. в Украйна ; Обл. д-во за бълг. культура ; Запорож. науч. д-во «Я. Новицки». – Запорожие : Тандем-У, 2008. – 172 с. : ил. – Извори и лит.: с. 166-169.

5. Митков В. Голгофа болгар Таврии: анатомия репрессий (1920-е – 1940-е годы) / В. Митков ; Ассоц. болгар Украины ; Запорож. обл. о-во болгарской культуры ; Запорож. науч. о-во им. Я. Новицкого. – Запорожье : Тандем-У, 2009. – 244 с. : ил.

6. Галахова Н. Болгари Запорізького краю. Історія та сучасність // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. – 2010. — вип. XXVIII. – С. 269-273.

7. Акбаш Р. Здравейте! [Электронный ресурс] : [«Правда» знакомит читателей с болгарской диаспорой в Запорож. обл.] / Р. Акбаш // Прав.Да. — Режим доступа: https://cutt.ly/9kjmoBk. — Дата публикации: 15.12.2010.

8. Митков В. Традиционная кухня болгар Южной Украины / В. Митков ; Ассоц. болгар Украины ; Запорож. обл. о-во болгарской культуры ; Запорож. науч. о-во им. Я. Новицкого. – Запорожье : Интер-М, 2011. – 158 с. : ил. – На тит. л. автограф автора.

9. Митков В. Болгары в Таврии: 150 лет истории / В. Митков ; Ассоц. болгар Украины ; Запорож. обл. о-во болгарской культуры ; Запорож. нац. ун-т. — Запорожье : Интер-М, 2012 . – 100 с. : ил., фото.

10. Ми українські / [авт. ідеї І. Панькіна ; упоряд.: А. Коянс, С. Єрьоменко]. — [Запоріжжя : Просвіта, 2012]. — 116 с. : фото. — Із змісту: Запорізьке обласне товариство болгарської культури. – С. 32-33.

11. Беляева Л. Основатель Задунайской Болгарии хан Аспарух родился и умер в наших краях [Электронный ресурс] : [в Запорожье было найдено захоронение хана Аспаруха, что является офиц. гос. теорией и позицией Республики Болгария] / Л. Беляева // Прав.Да. — Режим доступа: https://cutt.ly/ekjmTlc. — Дата публикации: 15.06.2011.

12. Клименко Л. Міжнародний болгаристичний науковий семінар пройшов на Запоріжжі [Електронний ресурс] : [ІІІ Міжнар. призов. болгаристичний науко. семінар «Болгари Північного Приазов’я: традиції та інтертекстуальність», присвячений 150-річчю виникнення перших болгарських сіл на території краю] / Л. Клименко // Укрінформ. — Режим доступу: https://cutt.ly/flNTMfo. — Дата публікації: 04.11.2011.

13. В областной библиотеке им. Горького проходит неделя болгарской культуры [Электронный ресурс] : [поводом к проведению недели болгар. культуры послужили три праздника: Мартеница, 134-я годовщина освобождения Болгарии от турецкого владычества и 150-летие переселения болгар в Таврию] // Прав. Да. — Режим доступа: https://cutt.ly/WkjmATb. — Дата публикации: 06.03. 2012.

14. Запорожье встретило вице-президента Болгарии: стороны договорились о сотрудничестве [Электронный ресурс] : [21 сент. Запорожье посетила вице-президент Республики Болгария Маргарита Попова в рамках празднования 150-й годовщины переселения болгар на юг Таврии] // Репортер. — Режим доступа: https://cutt.ly/BkjmJ1w. — Дата публикации: 21.09.2012.

15. Акбаш Р. В Запорожье увековечили известного археолога и его открытие [Электронный ресурс] : [инициаторами установки мемориальной доски археологу Владимира Гринченко стали запорож. болгары – активисты городского и областного обществ болгарской культуры] / Р. Акбаш // Прав.Да. — Режим доступа: https://cutt.ly/ykjmCuq. — Дата публикации: 26.09.2012.

16. В Приморске побывал советник посла Болгарии в Украине [Электронный ресурс] : [в стенах украинско-болгар. многопрофил. лицея порошла встреча с Петром Таневым, советником посла Болгарии в Украине, которого сопровождал председатель ЗООБК Василий Митков] // Новости Запорожья. — Режим доступа: http://topnews.zp.ua/other/2013/04/13/918.html. — Дата публикации: 13.04.2013.

17. В Запорожье вышла книга, посвященная 150-летию переселения болгар [Электронный ресурс] : [в Нац. союзе журналистов Украины Василий Митков презентовал книгу «Болгары в Таврии: 150 лет истории» (изд-во «Интер-М»)] // IZ Индустриалка. — Режим доступа: https://cutt.ly/pkjQgLQ. — Дата публикации: 17.07.2013.

18. Запорожская типография «Интер-М» отметила 15-летие [Электронный ресурс] : [Василий Митков является директором типографии, а также председателем ЗООБК, поэтому многие изданные в типографии книги об истории и быте болгарского народа] // Новости  Запорожья . — Режим доступа: http://topnews.zp.ua/society/2013/07/19/12137.html. — Дата публикации: 19.07.2013.

19. Запорожцы отправятся в велопробег в честь 150-летия переселения болгар в Таврию [Электронный ресурс] : [старт и конечной точкой велопробега станет город-побратим Запорожья Бургас, сообщил председатель ЗООБК Василий Митков] // Novinite.ru. — Режим доступа: https://cutt.ly/xb002yf. — Дата публикации: 31.07.2013.

20. Семенова Д. Запорожские болгары: «На Родине у многих ностальгия по Советскому Союзу» [Электронный ресурс] : [о своих впечатлениях от велопробега «Запорожье-Бургас (Болгария)» Иван Ангелов и Анатолий Вельчев рассказали в Запорожском областном краеведческом музее] / Д. Семенова // IZ Индустриалка. — Режим доступа: https://cutt.ly/0kjQbzP. — Дата публикации: 19.09.2013.

21. Семеновский В. Събор на българите в Таврия – съединението прави силата! Собор болгар в Таврии – соединение делает силу! [Электронный ресурс] : [в приморском с. Преслав состоялся региональный Собор болгар Таврии, посвященный 151-й годовщине переселения болгар на Таврийскую землю] / В. Семеновский // Південна зоря. Бердянська суспільно-політична газета. — Режим доступу: https://cutt.ly/8kjWrwc— Дата публикации: 03.10.2013.

22. 25 лет Запорожскому областному обществу болгарской культуры / Ассоц. болгар Украины, Запорож. обл. о-во болгарской культуры ; [упоряд. В. Митков]. – Юбилейн. изд. – Запорожье : Интер-М, 2016. — 48 с. : ил., фото.

23. Митков В. Голготата на българите в Таврия: анатомия на репресиите (1920-те – 1940-те години) / В. Митков ; Асоц. на българите в Украйна ; Запорожко областнодружество за българска культура; Запорожки национален университет. – София: 7ЛЪЧА, 2016. – 272 с. : ил. – Тит. л., текст : болг. – На авантит. автогр. автора.

24. Болгари Запоріжжя відсвяткували 25-річчя спілки фестивалем [Електронний ресурс] : [у Приморську відбулися святкові заходи з нагоди 25-річчя з дня заснування Запорізької обласної спілки болгарської культури] // Міністерство культури України : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/RkjWo3m. — Дата публікації: 22.06.2016.

25. На Запоріжжі тривають заходи з реалізації проекту «Європейська інтеграція України очима молоді» [Електронний ресурс] : [у заходах взяли участь представники Запоріз. обл. т-ва болгар. культури] // Міністерство культури України : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/xkjWhCf. — Дата публікації: 22.12.2016.

26. Керівництво Запорізької області планує підписати меморандум про співпрацю з Болгарією [Електронний ресурс] : [зустріч з Надзвичайним і Повноважним послом Республіки Болгарія в Україні паном Красіміром Мінчевим] // Запорізька ОДА : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/GkjWmJy. — Дата публікації: 22.12.2016.

27. Звягина О. Чем запомнился 2016 год в Приморске! [Электронный ресурс] : [впервые прошел Болгар. детско-юношеский фестиваль «Младост»] / О. Звягина // PRO primorsk.biz. — Режим доступа: https://cutt.ly/UkjWSjd. — Дата публикации: 05.01.2017.

28. Петраков Г. Неделя болгарской культуры на Запорожье [Электронный ресурс] / Г. Петраков // Литератор. — Режим доступа: https://cutt.ly/PkjWJf7. — Дата публикации: 01.03.2017.

29. До ЗНУ з офіційним візитом завітав Повноважний та Надзвичайний Посол Республіки Болгарія в Україні [Електронний ресурс] : [4 берез. в ЗНУ побував з офіційним візитом Повноважний та Надзвичайний Посол Республіки Болгарія в Україні Красімір Мінчев. На зустрічі був присутній Василь Митков голова ЗОТБК] // Запорізький Національний Університет : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/WnflYaO. — Дата публікації: 06.03.2017.

30. В ЗНУ прошли торжества, посвященные 155-летию переселения болгар в Таврию [Электронный ресурс] : [4 марта в ЗНУ состоялся праздничный концерт по случаю празднования 155-летия переселения болгар в Таврию. Его организатором выступило ЗООБК при содействии Фонда поддержки болгарской культуры Таврии] // Запорожский национальный университет : [офиц. сайт]. — Режим доступа: https://cutt.ly/hkjWZB5. — Дата публікації: 07.03.2017.

31. Українсько-болгарські освітні проекти обговорили в ЗНУ [Електронний ресурс] : [з офіц. візитом у ЗНУ побував Повноважний та Надзвичайний Посол Республіки Болгарія в Україні Красімір Мінчев, якого супроводжував голова ЗОТБК Василь Мітков] // Департамент освіти і науки Запорізької Облдержадміністрації : [сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/ynffBUU. — Дата публикації: 13.03.2017.

32. ЗНУ відвідав Посол республіки Болгарія в Україні [Електронний ресурс] : [у рамках договору про співробітництво із ЗОТБК у 2015 р. в ЗНУ ліцензована спеціальність «Переклад болгарський» та проводяться заняття недільної школи] // Міністерство освіти і науки України. — Режим доступу: https://cutt.ly/qb2w9hJ. — Дата публикації: 14.03.2017.

33. Українсько-болгарські освітні проекти обговорили в ЗНУ [Електронний ресурс] : [з офіц. візитом у ЗНУ побував Повноважний та Надзвичайний Посол Республіки Болгарія в Україні Красімір Мінчев, якого супроводжував голова ЗОТБК Василь Мітков] // Правда.zp. — Режим доступу: https://zp-pravda.info/2017/03/15/ ukrajinsko-bolgarski-osvitni-proekti-obgovorili-v-znu/. — Дата публикації: 15.03.2017.

34. В БДПУ відкрито Центр вивчення мов [Електронний ресурс] : [18 трав. відбулось урочисте відкриття Центру вивчення мов при Культурно-інформ. центрі болгаристики «Кирилиця» за участі голови ЗОБТ Василя Міткова] // Унівеситетське слово. Справжня студентська газета Бердянського Державного Педагогічного Університету. — Режим доступу: https://cutt.ly/px7g8IW. — Дата публикації: 18.05.2017.

35. В Бердянську відкрито Центр вивчення мов [Електронний ресурс] : [18 трав. на відкритті Центру вивчення мов при Культурно-інформ. центрі болгаристики «Кирилиця» в БДПУ гостем був голова ЗОБТ пан Василь Мітков] // Dialogcenter. — Режим доступу: https://www.dialogue.center/blog/vberdjanskuvidkritocentrvivchennjamov/. — Дата публикації: 18.05.2017.

36. День словянської писемності і культури [Електронний ресурс] : [24 травня 2017 р. за участі Обл. болгар. т-ва в Центрі нац. культур ЗОУНБ відбувся захід за участі почесних гостей з Києва] // Facebook. Центр національних культур: [соц. мережа]. — Режим доступу: https://www.facebook.com/cnk.zounb/posts/466159747055804. — Дата публікації: 24.05.2017.

37. Почему в Запорожье представители болгарской диаспоры на «Запорожкоксе» [Электронный ресурс] : [24 мая болгар. диаспора Запорожья вместе с председателем ЗООБК Василием Митковым побывали на предприятии «Запорожкокс». Визит был посвящен 87-й годовщине открытия Вознесенского захоронения] // IZИндустриалка. — Режим доступу: http://iz.com.ua/ zaporoje/pochemu-v-zaporozhe-predstaviteli-bolgarskoy-diasporyi-pobyivali-na-zaporozhkokse. — Дата публикации: 24.05.2017.

38. На Запоріжжі знімають фільм про болгар! – Владислав Мороко [Електронний ресурс] : [зустріч директора Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Владислава Мороко та керівника ЗОТБК Василя Міткова із відомою болгар. репортеркою, заслуженим журналістом України Ганною Стояновою–Пеневою] // Музеї України. — Режим доступу: https://www.museum-ukraine.info/?p=1496. — Дата публикації: 05.07.2017.

39. В Запорожье активизировались национальные меньшинства [Электронный ресурс] : [глава ЗООБК Василий Митков об успешном развития своего нац. формирования] // GAZETA. ZP. UA. — Режим доступа: https://cutt.ly/Lb0MVZb. — Дата публикации: 25.07.2017.

40. Спикер парламента Болгарии совершает рабочую поездку по Запорожской области [Электронный ресурс] : [Димитр Главчев во главе офіц. болгар. делегации прибыл с визитом в Запорож. область, приуроченным 155-летию переселения болгар в Таврию. В аєропорту в числе встречающих был глава ЗООБК Василий Митков] // Прав.Да. — Режим доступа: https://cutt.ly/0kjRtQz. — Дата публикации: 23.09.2017.

41. Болгари області провели шостий Собор [Електронний ресурс] : [з нагоди 155-річчя переселення болгар до Таврії у Приморську відбулися урочистості, до привітань приєднався керівник ЗОТБК Василь Мітков] // Запорізька Обласна Державна Адміністрація : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/SkjRnPz. — Дата публикації: 24.09.2017.

42. Заходи, присвячені 155–річчю переселення болгар у Таврію [Електронний ресурс] : [24 верес. у Приморському Українсько-Болгарському ліцеї відбулася конф., присвячена ювілейній річниці переселення болгар у Таврію за участі уряд. делегації з Республіки Болгарія та голови ЗОТБК Василя Міткова] // Приморська Районна Рада : [офіц. сайт]. — Режим доступа: https://cutt.ly/RlNYo4U. — Дата публікації: 24.09.2017.

43. В Приморську проходить Собор болгар Таврії [Електронний ресурс] : [23-24 верес. в Запоріз. обл. проходить низка заходів з нагоди 155-ї річниці переселення болгар до Таврії. У заходах взяли участь болгар. громада та болгар. творчі колективи області] // Правда. ZP. — Режим доступу: https://cutt.ly/ckjRY0t. — Дата публікації: 25.09.2017.

44. Запорізька область зустріла гостей з Болгарії [Електронний ресурс] : [з нагоди 155-річчя переселення болгар до Таврії, до нашої області прибула офіційна делегація Республіки Болгарія на чолі з головою Нар. Зборів Дімітром Главчевим. До привітань приєдналися голова Асоц. болгар України Антон Кіссе, Примор. міськ. голова Олена Божкова, керівник ЗОТБК Василь Мітков] // Запорожский клуб новостей. — Режим доступу: https://cutt.ly/ykjRDYN. — Дата публікації: 25.09.2017.

45. Запорізькі болгари зібралися на національний Собор [Електронний ресурс] : [з нагоди 155-річчя переселення болгар до Таврії у Приморську відбулися урочистості – Собор болгар. До привітань приєдналися голова Асоц. болгар України Антон Кіссе, Примор. міськ. голова Олена Божкова, керівник ЗОТБК Василь Мітков] // Z Завжди новини. — Режим доступу: https://cutt.ly/ukjR1x9. — Дата публикації: 25.09.2017.

46. Приазовье для болгар — вторая родина [Электронный ресурс] : [ 23 и 24 сентября по случаю 155-летия переселения болгар в Таврию в Приморске состоялись торжества – прошел Собор болгар. К поздравлениям присоединились председатель Ассоц. болгар Украины Антон Киссе, мэр Приморска Елена Божкова, руководитель ЗООБК Василий Митков] // Новый день. Мелитополь. — Режим доступа: https://cutt.ly/0kjTyY9. — Дата публикации: 26.09.2017.

47. Болгарская диаспора Запорожской области отпраздновала юбилей [Електронний ресурс] : [сразу в трех городах Запорож. области: Мелитополе, Бердянске и Приморске — прошел болгарский праздник «155 лет на землях Таврии». К поздравлениям присоединился руководитель ЗООБК Василий Митков] // IZ Индустриалка. — Режим доступа: https://cutt.ly/jkjTghv. — Дата публикации: 27.09.2017.

48. Дєдков М. В. ХІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Державна етнонаціональна політика: правовий та культурологічний аспекти в умовах Півдня України» [Електронний ресурс] : [голова ЗОТБК під час виступу презентував для учасників конф. свою нову книгу «Болгари на запорізькій землі: сторінки історії та культури» ] / М. В. Дєдков // Запорізька Політехніка. Національний Університет. — Режим доступу: https://zp.edu.ua/hii-vseukrayinska-naukovo-praktychna-konferenciya-derzhavna-etnonacionalna-polityka-pravovyy-ta. — Дата публикації: 10.10.2017.

49. Візит товариства болгарської культури до Гірсівської ОТГ [Електронний ресурс] : [ жителів Гірсівської громади відвідали представники Запоріз. т-ва болгар: голова ЗОТБК Мітков Василь Васильович, член Запоріз. ОТБК Ангелов Іван Петрович та голова Запоріз. міськ. т-ва «Възраждане» Сяров Олександр Олександрович] // Гірсівська громада. — Режим доступу: https://cutt.ly/3kjT1jN. — Дата публикації: 02.11.2017.

50. Піддубна О. Як вивчають національні мови у Запорізькій області [Електронний ресурс] : [голова ЗОБТК Василь Мітков повідомив, що болгар. нац. спільнота та представники офіц. делегації Республіки Болгарія на чолі з головою Нар. Зборів Дімітром Главчевим підтримують мовні положення Закону України «Про освіту»] / О. Піддубна // Запорожский Клуб Новостей. — Режим доступу: https://cutt.ly/sl20FdK. — Дата публикації: 09.11.2017.

51. Як вивчають національні мови у Запорізькій області [Електронний ресурс] : [про досвід викладання болгар. мови у Запоріжжі розповів заступник голови ЗОБТК, директор болгар. недільної школи «Світлина» Іван Ангелов] // Правда. ZP. — Режим доступу: https://cutt.ly/RkjYqCg. — Дата публикації: 09.11.2017.

52. Слухачі болгарської недільної школи в ЗНУ зустріли свято весни за національними традиціями [Електронний ресурс] : [з привітальними словами до учнів та батьків Запоріз. болгар. недільної школи «Светліна» звернувся керівник ЗОБТК Василь Мітков] // Запорізький національний університет : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/MkjYuAm. — Дата публікації: 26.02.2018.

53. В Запорожье открыли Почетное консульство Болгарии [Электронный ресурс] : [на открытии присутствовал руководитель ЗООБК Василий Митков] // УКРИНФОРМ. — Режим доступа: https://cutt.ly/pkjYdUX. — Дата публикации: 11.05.2018.

54. В Запорожье открыли Почетное консульство Болгарии [Электронный ресурс] : [11 мая состоялся офіц. прием по поводу вступления в должность Почетного консула Республики Болгария в Запорожской, Донецкой и Луганской областях Сергея Желева, где присутствовал руководитель ЗООБК Василий Митков] // 1Первый Запорожский. — Режим доступа: https://cutt.ly/8kjP1CP. — Дата публикации: 13.05.2018.

55. Болгарська недільна школа «Добрина» [Електронний ресурс] : [18.10.2018 року відбулося відкриття Болгарської недільної школи на базі Новотроїцької ЗОШ І-ІІІ ступенів. На відкритті був присутній голова ЗОТБК Митків Василь Васильович] // Новотроїцький заклад загальної середньої освіти Андрівської сільської ради. — Режим доступу: http://novotroitskaya.blogspot.com/p/blog-page_10.html. — Дата публикації: 18.10.2018.

56. Петрина К. Всеукраїнська науково-практична конференція в Бердянську [Електронний ресурс] : [28 верес. 2018 р. у Бердян. краєзнавчому музеї відбулося відкриття Всеукр. наук.-практ. конф. «Творчість болгарських письменників Бессарабії і Таврії ХХ ст.», присвяченої» 100-річчю від дня народження нашого земляка, укр. болгариста М. Д. Малярчука, в якій взяв участь голова ЗОТБК Василь Мітков] / К. Петрина // Роден край. — Режим доступу: https://cutt.ly/Ol2VzGJ. — Дата публикації: 20.10.2018.

57. Наші – на відкритті болгарських недільних шкіл [Електронний ресурс] : [18-19 жовт. відбулося урочисте відкриття Болгар. недільних шкіл в селах Новотроїцьке, Андрівка, Трояни Бердян. р-ну, селі Ганнівка Приазов. та селі Петрівка Примор. р-нів. Перед гостями з вітальними словами виступали: голова ЗОТБК В. В. Мітков та член т-ва І. П. Ангелов, голова Запоріз. міськ. болгар. т-ва «Відродження» О.О.Сяров та інші гості] // Університетське слово. Справжня студентська газета Бердянського Державного Педагогічного Університету. — Режим доступу: https://cutt.ly/FkjP6ZX. — Дата публикації: 22.10.2018.

58. Новая воскресная болгарская школа открыта в Запорожской области [Электронный ресурс] : [воскресную болгар. школу открыли в с. Орловка, в которой учатся и дети с соседнего болгар. села Райновка сообщает председетель ЗООБК Василий Митков] // Новости Голос болгар. — Режим доступа: https://cutt.ly/hkjAakp. — Дата публикации: 10.12.2018.

59. Задунайська О. В Орлівці урочисто відкрили недільну болгарську школу [Електронний ресурс] : [на урочисте відкриття завітали багато гостей на чолі з Почесним консулом Республіки Болгарія Сергієм Желєвим, Василем Мітковим, головою Запоріз. обл. т-ва болгар] / О. Задунайская // PRO primorsk.biz. — Режим доступу: https://cutt.ly/nznulu5. — Дата публикації: 11.12.2018.

60. Задунайська О. Ассоціація болгар України визнала мешканця Приморська Леоніда Паскалова «Людиною року» [Електронний ресурс] : [Запоріз. обл. т-во болгар. культури висунуло кандидатуру Леоніда Паскалова на здобуття престижної нагороди] / О. Задунайська // PRO primorsk.biz. — Режим доступу: https://cutt.ly/CkjAQFf. — Дата публикації: 14.12.2018.

61. В Инженерном институте ЗНУ состоялся Международный образовательный форум «Украина-Болгария» [Электронный ресурс] : [председатель Правления ЗООБК Василий Митков поздравил присутствующих от имени почетного консульства Болгарии Сергея Желева] // Запорожский национальный университет : [офиц. сайт]. — Режим доступа: https://cutt.ly/CneXpAE. — Дата публикации: 02.04.2019.

62. В Запорожской области обсудили проблемы изучения родного языка детьми болгарской диаспоры [Электронный ресурс] : [в с. Приморское состоялся расширенный круглый стол по вопросу изучения родного языка детьми болгарской национальности при участии руководителя ЗООБК В. Миткова] / Антон Киссе // Всегда с Вами : [офиц. сайт нар. депутата Украины]. — Режим доступа: https://cutt.ly/BkjAKKo. — Дата публикации: 16.05.2019.

63. В Запорожье обсуждали вопросы изучения болгарского языка [Электронный ресурс] : [в обсуждении принял участие глава ЗООБК Василий Митков] // Ассоциация болгар Украины. — Режим доступа: https://cutt.ly/RkjLYuN. — Дата публикации: 17.05.2019.

64. Перспективи розвитку мов національних меншин в Україні [Електронний ресурс] : [15 трав. 2019 р. на базі Примор. регіон. українсько-болгарського ліцею проведено круглий стіл «Забезпечення конституційних прав громадян України болгарського походження у Запоріз. обл. на вивчення рідної мови у ЗЗСО області» за участі голови ЗОТБК Василя Міткова] // Відділ освіти Приморської МР : [сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/AkjA2UE. — Дата публікації: 20.05.2019.

65. Остапенко С. Дипломатия в режиме нон-стоп: марафон болгарской культуры в Украине [Электронный ресурс] : [15-го мая Антон Киссе и Сергей Желев находились в Приморском. В заседании принял участие и глава ЗООБК Василий Митков] / С. Остапенко // Наш город. — Режим доступа: https://news.mspravka.info/ diplomatija-v-rezhime-non-stop-marafon-b/. — Дата публикации: 27.05.2019.

66. В ЗНУ провели традиционный «последний звонок» [Электронный ресурс] : [2 июня в Воскресной Болгарской Школе «Светлина», которая функционирует при Запорож. обл. обществе болгар. культуры, прошел праздничный концерт и отметили День Христо Ботева] Facebook. Василий Митков. — Режим доступа: https://www.facebook.com/profile.php?id=100001356834698. — Дата публикации: 02.06.2019.

67. Соловйова Н. Демократичні, толерантні, волелюбні. Якими бачать українців представники народів, що живуть поруч [Електронний ресурс] : [голова ЗОТБК Василь Мітков вважає, що «прагнення волі та незалежності – спільна риса болгар та українців»] / Н. Соловйова // Depo Запоріжжя. — Режим доступу: https://cutt.ly/fl9rO5p. — Дата публикації: 24.08.2019.

68. Мелітопольське товариство болгарської культури «Балкани» відзначило 25-річчя свого заснування [Електронний ресурс] : [з двадцять п’ятою річницею від дня заснування т-ва болгар. культури  «Балкани» від Антона Кіссе, президента Асоц. болгар України привітав голова ЗОТБК Василь Мітков] // Запорізька Обласна Рада : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/lkjSek7. — Дата публикації: 22.10.2019.

69. Хранят традиции болгарского народа [Электронный ресурс] : [20 октября в ДК им. Т. Г. Шевченко свой четвертьвековой юбилей отметило Мелитоп. о-во болгар. культуры «Балканы». Поздравления от президента ассоциации болгар Украины Антона Киссе присутствующим передал председатель ЗООБК Василий Митков] // Новый день. Мелитополь. — Режим доступа: https://www.noviden.org.ua/51424-hranyat-traditsii-bolgarskogo-naroda/. — Дата публикации: 24.10.2019.

70. В Приморську Запорізької області іде підготовка до Фестивалю «Ми — українські — We are Ukrainian» [Електронний ресурс] : [визначились з датою проведення фестивалю 18-19 верес., а також керівник ЗОТБК Василій Митков та керівництво Примор. укр.-болгар. ліцею обговорили виконання нововведень в систему освіти] // 06137 com.ua : [сайт города Приморска]. — Режим доступу: https://cutt.ly/xznT9DL. — Дата публикації: 30.07.2020.

71. Болгарська спільнота Приморського району [Електронний ресурс] : [29 лип. відбулася робоча поїздка до Примор. р-ну. Гості вшанували память жертв репресій 30-х років та розглянули актуальні питання діяльності болгар. спільноти, функціонування болгар. недільної школи тощо. У заходах взяв участь керівник ЗОТБК Василій Митков] // Facebook. Управління міжнаціональних відносин Департаменту культури ЗОДА. — Режим доступу: https://www.facebook.com/1539052836371182/posts/2782487118694408/. — Дата публикації: 30.07.2020.

72. Візит на Відкритий фестиваль болгарської культури «БЪЛГАРИ ДА СИ ОСТАНЕМ!» [Електронний ресурс] : [7 серп. в Ботієвській ОТГ відбувся Відкритий фестиваль болгарської культури «Българи да си останем!». У заходах взяв участь керівник ЗОТБК Василій Митков] // Луганський Обласний Центр Народної тврчості. — Режим доступу: https://locnt.com.ua/home/novini/716-botzp.html. — Дата публикації: 07.08.2020.

73. Запорізький край налагоджує співпрацю з Болгарією [Електронний ресурс] : [відбулася зустріч керівництва області з делегацією Народних зборів Республіки Болгарія. Учасники заходу обговорили питання найскорішого поновлення тісного співробітництва між Запоріз. та Бургас. областями. У заходах взяв участь керівник ЗОТБК Василій Мітков] // Запорізька Обласна Державна Адміністрація : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/LkjSRXC. — Дата публикації: 10.09.2020.

74. Шак В. В Запорожье принимали делегацию Народного собрания Республики Болгария [Электронный ресурс] : [делегацію представляли: заступник голови Народних зборів Республіки Болгарія пан Валері Сімеонов, народний представник Йордан Апостолов, член делегації Венера Тодорова, керівник ЗОТБК Василь Мітков] / В. Шак // МИГ. — Режим доступа: https://cutt.ly/YkjSFuZ. — Дата публікації: 11.09.2020.

75. В Запорожской области болгары со всей Украины устроили шествие [Электронный ресурс] : [в Мелитополе состоялся Собор Болгар Украины, в котором приняли участие и представители ЗООБК] // ZaБор : [Городской портал Запорожья]. — Режим доступа: https://cutt.ly/lkjSCkN. — Дата публикации: 13.09.2020.

76. В Мелитополь съехались болгары со всей Украины [Электронный ресурс] : [в Мелитополе состоялся Собор Болгар Украины: конференция в МГПУ и открытие памятника нац. герою Болгарии Хаджи Димитру. В меропприятиях принял участие председатель ЗООБК Василий Митков] // VERGE. — Режим доступа: https://cutt.ly/ZkjS0am. — Дата публикации: 13.09.2020.

77. Кариза А. Самобытные традиции бессарабской кухни: вкусив однажды, не забудешь [Электронный ресурс] : [Василий Митков в своей книге «Традиционная кухня болгар южной Украины» раскрывает секреты оригинальности бессарабской гастрономии] / Алла Кариза // Махала. Новини Бессарабії : [Інтернет-видання]. — Режим доступу: https://cutt.ly/kkjS7yj. — Дата публікації: 16.10.2020.

78. Довгань-Левицька О. Секреты бессарабской кухни и рецепты, что можно приготовить дома [Электронный ресурс] : [о старинной кулинарной традиции бессарабской кухни рассказал автор книги «Традиционная кухня болгар южной Украины» Василий Митков. Также он поделился своими наблюдениями и нюансами болгар. кухни] / О. Довгань-Левицька // О. Море. City. — Режим доступа: https://cutt.ly/vkjDpyY. — Дата публикации: 21.10.2020.

79. Керівники національно-культурних товариств Запорізької області зустрілись за круглим столом та відзначили болгарське свято «Трифон зарезан» [Електронний ресурс] : [відбулося 14 лют. 2021 року на території Почесного Консульства Болгарії у м. Запоріжжя, на о. Хортиця] // Багатонаціональна сімя Запорізького краю : Комунікаційна платформа національних спільнот Запорізької області. — Режим доступу: https://cutt.ly/wx7W4YC. — Дата публікації: 15.02.2021.

80. Коли по всій Україні святкують День Святого Валентина, в Запорізькій області святкують Трифонів день [Електронний ресурс] : [про болгар. народні звичаї та традиції гостям розповіли голова ЗОТБК Василь Мітков та декан іст. ф-ту ЗНУ, доктор іст. наук, професор Владимир Мільчев]. — Режим доступу: https://http://www.zomc.org.ua/ natsionalno-kulturni/podiji/item/3294-chestyt-tryfon-zarezan. — Дата публікації: 18.02.2021.

81. Ректор ЗНУ Микола Фролов: «Саме завдяки українсько-болгарському напрямку співпраці в ЗНУ за сприяння недільної школи «Светліна» відкрили мультимедійну аудиторію» [Електронний ресурс] : [на урочистому заході буди присутні ректор ЗНУ Микола Фролов, декан іст. ф-ту Володимир Мільчев, голова ЗОТБК Василь Мітков, директор недільної болгар. школи «Светліна» («Сяйво») Іван Ангелов і викладач цієї ж школи Іван Вельчев] // Запорізький національний університет : [офіц. сайт]. — Режим доступу: https://cutt.ly/EbBs9gw. — Дата публікації: 22.04.2021.