Від укладачів

Пропонований бібліографічний список надає інформацію про Запорізьке обласне товариство польської культури ім. Адама Міцкевича.

Він містить у собі коротку історичну довідку про діяльність цього товариства.

Матеріал розміщений у хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів – тих, кому цікава діяльність національно-культурних товариств Запорізької області.

Бібліотечним працівникам бібліографічний список допоможе ознайомити читачів з діяльністю Запорізького обласного товариства польської культури ім. Адама Міцкевича, а також з художніми роботами та книгами Ольги Павлюк, керівника цього товариства.

За своєю повнотою видання не є вичерпним.

Добір літератури завершений 21 грудня 2022 року.

Біографічна довідка

Запорізьке обласне товариство польської культури ім. Адама Міцкевича (ЗОТПК ім. А. Міцкевича) організовано у грудні 1992 року та було однією із перших громадських організацій на південному сході України. Саме тоді в Україні виникли нові умови для відродження і розвитку культури національних меншин.

Діяльність ЗООПК ім. А. Міцкевича спрямована на відродження і поширення традицій, мови та культури Польщі, об’єднання поляків і людей польського походження і відновлення ними своїх коренів.

З 1993 року ЗОТПК ім. А. Міцкевича входить в Спілку поляків України, в тому числі і в координаційну раду. Першим головою товариства був професор лінгвістики Єжи Розенбаум (1992-1997), який народився у Варшаві, навчався у Сорбонні, пройшов ГУЛАГ та був нагороджений урядом Республіки Польща медаллю «Заслужений діяч польської культури» за вагомий внесок у відродження польської мови і культури.

Наступним головою з 1997 р. по 2006 р. став Єжи (Юрій) Павлюк. За період його керівництва ЗОТПК ім. А. Міцкевича збільшилося чисельно, з’явилися нові напрямки діяльності, які охоплюють не тільки вивчення польської мови у недільній школі. Єжи Павлюк нагороджений медаллю «Заслужений діяч польської культури».

З 2006 року і по цей час головою товариства є Ольга Павлюк, яка є і його співзасновником, членкинею Головної Координаційної Ради СПУ (з 1995 р.), одна із заступників голови СПУ (з 2017 р.), учасниця численних наукових конференцій в Польщі. ЇЇ робота про відродження польської культури була удостоєна наукового ступеня в Польщі. Займаючись відродженням польської культури та працюючи зі свідками «живої історії», вона записувала спогади, вивчала сімейні та державні архіви. Як підсумок цієї діяльності в 2006 році вийшла з друку книга «Losy/ Судьбы», а в 2016 році — «Losy c. d. /Судьбы и т. д.».

Під редакцією Ольги Павлюк та під патронатом Генерального Консульсьва РП були підготовані й видані картини художників товариства «Наша Польща 1», «Наша Польша 2», «Наша Польща 3», а також наступні видання: «Побачити світ очима поета. А. Міцкевич на Україні», «100 років Польщі очима молоді Запоріжжя».

За свою діяльність Ольга Павлюк була нагороджена Срібним Хрестом Заслуги Президентом Польщі.

З 1994 року при ЗОТПК ім. А. Міцкевича була створена і діє до теперішнього часу недільна школа з вивчення польської мови «Лех». Заняття проводяться в Запорізькому Національному Університеті і на фірмі «Партнерські Бізнес Системи». Крім вивчення польської мови, також проводяться заняття з історії та культури Польщі.

Слухачі недільної школи та інші члени товариства беруть активну участь в різноманітних заходах, пов’язаних з Польщею – конкурсах, які організовує польське консульство, переглядах театральних вистав, вечорах поезії, зустрічах на природі, спільних переглядах важливих для поляків подій.

За роки своєї діяльності ЗОТПК ім. А. Міцкевича не раз відзначалося на культурній мапі країни. Його представники постійно беруть участь у фестивалях, де нагороджуються за талант і майстерність.

При товаристві існує літературно-художній гурток «Кольоровий світ», члени якого неодноразово брали участь у міжнародних виставках і пленерах у Польщі.

В ЗОТПК ім. А. Міцкевича щорічно проводяться «Дні польської культури».

З 2001 року ЗОТПК ім. А.Міцкевича проводить проект «Клуб Сеніора» для старшого і молодшого покоління. У теплій атмосфері учасники клубу читають польські казки і легенди, слухають вірші і пісні, займаються рукоділлям або виробами, вчаться готувати традиційні польські страви.

З 2003 року працює музично-театральний гурток «Польські квіти». Його учасники з успіхом виступають на різних міжнародних фестивалях як в Україні, так і в Польщі.

Одним із цікавих проектів товариства є «Puzly пам’яті». Це збір польських слідів і їх документація. Пошуки фотографій в домашніх і краєзнавчих архівах, запис спогадів — все це сприяє кращому знайомству зі своєю історією, збереженню польської культури і традицій.

З 2017 року в товаристві працює клуб польського фільму «Барка», де демонструються декілька разів на місяць фільми відомих польських режисерів.

Члени ЗОТПК ім. А.Міцкевича були присутні на зустрічах поляків з Папою Римським Йоаном Павлом-ІІ у Києві (2001 р.) і з папою Римським Бенедиктом-ХVІ в Кракові (2013 р.), а також на зустрічах поляків з Президентом РП Броніславом Коморовським (2012 р.) і Анджеєм Дудою (2015р.).

ЗОТПК ім. Адама Міцкевича плідно співпрацює з Центром національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки.

Ольга Павлюк, керівник товариства, неодноразово організовувала виставки своїх художніх робіт, а також в травні 2018 р. виставку литовської художниці польського походження Єви Бунокайте «Міста Польщі — вітер свободи». В центрі національних культур за участі представників товариства проводились літературні зустрічі, присвячені творчості польських письменників, таких як Віслава Шимборська, Станіслав Лем. Беруть участь представники товариства й і в міжнаціональних заходах Центру національних культур.

У липні 2021 року й вересні 2022 року (вже під час повномасштабної фази війни) Центр національних культур та відділ документів іноземної мови ЗОУНБ отримали в дарунок від товариства видання польською мовою, серед яких словники, підручники, художні твори, довідники, безліч цікавої літератури. Також відвідувачі бібліотеки завдяки подарованим DVD, зможуть подивитися сучасні польські фільми польською мовою.

З початком повномасштабного нападу росії, частина членів ЗОТПК ім. А. Міцкевича вимушена була покинути Запоріжжя, ті ж, хто залишилися у місті, на чолі з Ольгою Павлюк опікуються переселенцями, в тому числі проводять заходи для дорослих та дітей з метою покращення їх психологічного стану.

Список використаних джерел

 1. Павлюк О. Судьбы поляков Запорожья [Текст] = Losy polakov Zaporoza / Ольга Павлюк = Olga Pawluk. – Запорожье: Дикое поле, 2006. – 116 с.: ил. – На обл.: Losy =Судьбы. — Текст: пол., рус.

 2. Увидеть мир глазами поэта. Мицкевич в Украине [Текст] / [авт. текста О. Павлюк]. — Запорожье: Дикое поле, 2006 – 22 с.: ил. – Тит.л., текст: рус., пол.

 3. Перекресток параллелей [Текст] = Skrzyzowanie rownoleglych: избр. стихи поэтов Запорож. обл. о-ва пол. культуры им. А. Мицкевича / [авт.-сост. О. Павлюк]. – Запорожье: Дикое поле, 2008. – 68 с.: ил.. — Текст: рус., пол.

 4. Польський Консул відвідав ЗНУ [Електронний ресурс] : [6 лютого в науковій бібліотеці ЗНУ відбулася презентація альбому, присвяченого п’ятнадцятиріччю діяльності Запорізького обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича. Гостем презентації стала Консул республіки Польща в м. Харків Івона Шость ] // Запорізький національний університет: [офіц. сайт]. – Режим доступу: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=4846&lang=ukr&news_code. – Дата публікації: 07.02.2009.

 5. Головна сторінка Запорізьке Обласне Товариство Польської Культури ім. А. Міцкевича [Електронний ресурс] : [про заснування, розвиток та діяльність Запорізького обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича] // Запорізьке обласне товариство польської культури ім. А. Міцкевича. – Режим доступу: http://polacy.zp.ua/uk. – Дата публікації: 2010.

 6. День Європи у Запоріжжі відбудеться у Європейському містечку [Електронний ресурс] : [21 травня 2011 року в Запоріжжі відбудеться урочисте святкування Дня Європи за підтримки Мережі Центрів європейської інформації України та Міжнародного Фонду «Відродження». До пункту «Національні товариства» запрошено Запорізьке товариство польської культури ім. А. Міцкевича] // Центр європейської інформації в м. Запоріжжя. – Режим доступу: http://zp.ukrcei.org/maintheme-anouns/den_evropi_u_zaporizhzhi_vidbudetsya_u_evropeiskomu_mistechku.html. – Дата публікації: 13.05.2011.

 7. День Европы [Електронний ресурс] : [В Запорожье состоится торжественное празднование Дня Европы. В пункт «Национальные общества» приглашено Запорожское общество польской культуры им. А. Мицкевича] // 061: [Сайт міста Запоріжжя]. — Режим доступу: https://www.061.ua/afisha/5685/den-evropy. – Дата публікації: 21.05.2011.

 8. Європа стала запоріжцям ближчою [Електронний ресурс] : [У Запоріжжі пройшов День Європи під гаслом «Я поділяю європейські цінності» просто неба на площі Фестивальній. У рамках заходу були широко представлені місцеві національно-культурні товариства, зокрема й товариство польської культури ім. А. Міцкевича] // Запорізька Обласна Державна Адміністрація: [gov.ua Державні сайти України]. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/11770/adm@zoda.gov.ua. – Дата публікації: 23.05.2011.

 9. Ми українські / [авт. ідеї І. Панькіна ; упоряд.: А. Коянс, С. Єрьоменко]. — [Запоріжжя : Просвіта, 2012]. — 116 с.: фото. — Із змісту: Запорізьке обласне товариство польської культури ім. А. Міцкевича. – С. 38-39.

 10. Круглий стіл з питань євроінтеграції за участю Генерального Консула Республіки Польща [Електронний ресурс] : [16 березня 2012 р. у Центрі європейської інформації м. Запоріжжя відбудеться засідання круглого столу «Актуальні питання співробітництва України з Європейським Союзом». У заході візьме участь голова Запорізького обласного товариства польської культури ім. Адама Міцкевича Ольга Павлюк] // Центр європейської інформації в м. Запоріжжя. – Режим доступу: http://zp.ukrcei.org/anouns/kruglii_stil_z_pitan_evrointegracii_za_uchastyu_heneralnogo_konsula_respubliki_polsza.html. – Дата публікації: 15.03.2012.

 11. Актуальні питання співпраці України з Євросоюзом обговорять у Запоріжжі [Електронний ресурс] : [16 березня у ЗНУ відбудеться круглий стіл «Актуальні питання співробітництва України з Європейським Союзом». У заході візьме участь голова Запорізького обласного товариства польської культури імені Адама Міцкевича Ольга Павлюк] // Відродження. – Режим доступу: https://www.irf.ua/aktualni_pitannya_spivpratsi_ukraini_z_evrosoyuzom_obgovoryat_u_zaporizhzhi/. – Дата публікації: 15.03.2012.

 12. В ЗНУ состоялся круглый стол по евроинтеграции [Електронний ресурс] : [16 марта в Научной библиотеке ЗНУ состоялось заседание круглого стола по «Актуальным вопросам сотрудничества Украины с Европейским Союзом». В мероприятии приняли участие Генеральный Консул Республики Польша в Харькове Ян Гранат, председатель Запорожского областного общества польской культуры им. А. Мицкевича Ольга Павлюк и другие] // Запорожский национальный университет. – Режим доступу: https://www-znu-edu-ua.translate.goog/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=12233&lang=ukr&news_code&_x_tr_sl=uk&_x_tr_tl=ru&_x_tr_hl=ru&_x_tr_pto=sc. – Дата публікації: 19.03.2012.

 13. У Запорізькому національному університеті відбувся круглий стіл з питань євроінтеграції [Електронний ресурс]: [16 березня у Науковій бібліотеці ЗНУ відбулося засідання круглого столу з «Актуальних питань співробітництва України з Європейським Союзом». Участь у заході взяли Генеральний Консул Республіки Польща у Харкові Ян Гранат, голова Запорізького обласного товариства польської культури імені Адама Міцкевича Ольга Павлюк та інші ] // Центр європейської інформації в м. Запоріжжя. – Режим доступу: http://zp.ukrcei.org/nevs/u_zaporizkomu_nacionalnomu_universiteti_vidbuvsya_kruglii_stil_z_pitan_evrointegracii.html. – Дата публікації: 07.04.2012.

 14. Павлюк О.Ю. Судьбы поляков Запорожья [Текст] = Losy polakov Zaporoza / Ольга Павлюк = Olga Pawluk. – Запорожье: Дикое поле, 2014. – 304 с.: ил., изд. 2-е, доп. — Текст: пол., рус.

 15. Долі поляків на запорізькій землі [Електронний ресурс] : [За ініціативи обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича у Запорізькому національному університеті відбулася презентація книги «Доля», яка присвячена історії представників польської діаспори, які проживають у Запоріжжі] // Запорізька Обласна Державна Адміністрація: [gov.ua Державні сайти України]. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/26146/doli-polyakiv-na-zaporizkiy-zemli.html. – Дата публікації: 19.02.2015.

 16. Тарасенко Т. В ЗНУ презентовал свою книгу председатель Общества польской культуры [Електронний ресурс] : [Запорожский национальный университет давно и тесно сотрудничает с национальными с областным обществом польской культуры им. А. Мицкевича. 19 февраля в ЗНУ состоялась презентация книги председателя этого Общества Ольги Павлюк под названием «Долі» ] / Т. Тарасенко // Запорожский национальный университет. – Режим доступу: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=17965&lang=rus&news_code=dodati-pereklad—u-znu-prezentuvala-svoyu-knigu-golova-tovaristva-polskoyi-kulturi. – Дата публікації: 20.02.2015.

 17. Турне Європейським містечком ЗНУ–2015 пройшло під гаслом «Діти наше майбутнє» [Електронний ресурс] : [Святкування Дня Європи-2015 відбулося у рамках всеукраїнської акції «День добра». Про тісну співпрацю із ЗНУ розповіла у своєму виступі й голова обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича Ольга Павлюк] // Запорізький національний університет. – Режим доступу: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=18567&lang=ukr&news_code=turne-vropejskim-mistechkom-znu-2015-projshlo-pid-gaslom-diti-nashe-majbutn. – Дата публікації: 18.05.2015.

 18. В ЗНУ відбулося святкування Дня Європи – 2015 в рамках Всеукраїнської акції «День добра» [Електронний ресурс]: [Серед почесних гостей свята була голова обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича Ольга Павлюк] // Міністерство освіти і науки України. – Режим доступу: https://mon.gov.ua/ua/news/usi-novivni-novini-oblastej-2015-05-20-u-znu-vidbulosya-svyatkuvannya-dnya-evropi-2015-v-ramkax-vseukrayinskoyi-akcziyi-%C2%ABden-dobra%C2%BB. – Дата публікації: 20.05.2015.

 19. Хлистун О. На круглий стіл з питань інтеграції економіки та освіти до ЗНУ завітали гості з Польщі [Електронний ресурс]: [22 вересня в ЗНУ відбулося засідання міжнародного круглого столу «Бізнес-інкубатори як інструмент забезпечення сталого розвитку економіки України». Захід відбувся за сприяння Запорізького обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича та Державної організації «Регіональний фонд підтримки підприємництва в Запорізькій області»] / О. Хлистун // Запорізький національний університет. – Режим доступу: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=19231&lang=ukr&news_code=Roundtable-discussion-on-integration-of-economy-and-education-were-visited-Poland-guests. – Дата публікації: 23.09.2015.

 20. Українські та польські науковці обговорили питання інтеграції економіки та освіти [Електронний ресурс] : [2 вересня 2015 р. в ЗНУ відбулося засідання міжнародного круглого столу «Бізнес-інкубатори як інструмент забезпечення сталого розвитку економіки України». Проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук відзначив давні зв’язки ЗНУ із польськими колегами та Запорізьким обласним товариством польської культури ім. А. Міцкевича] // Міністерство освіти і науки України. — Режим доступу: https://mon.gov.ua/ua/news/usi-novivni-novini-oblastej-2015-09-25-ukrayinski-ta-polski-naukovczi-obgovorili-pitannya-integracziyi-ekonomiki-ta-osviti. – Дата публікації: 25.09. 2015.

 21. Наша Польща [Текст] = Nasza Polska: Польща очима запорізьких поляків / [авт.-сост. О. Павлюк]. – Запоріжжя: Дике поле, 2016. – 19 с.: ил., фото. — Текст: укр., пол.

 22. 27-28 травня в Запорізькій області відбудуться дні польської культури [Електронний ресурс] : [28 травня о 10.00 презентація художнього альбому «Наша Польща» національно-культурним товариством ім. А.Міцкевича в Запорізькому обласному художньому музеї] // Запорізька Обласна Державна Адміністрація: [gov.ua Державні сайти України]. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/31934/adm@zoda.gov.ua . – Дата публікації: 26.05.2016.

 23. В Запорожской области пройдут Дни польской культуры [Електронный ресурс] : [28 мая презентация художественного альбома «Наша Польша» национально-культурным обществом им. А. Мицкевича в Запорожском областном художественном музее.] // PANOPTIKON . – Режим доступу: https://panoptikon.org/zp/80927-v-zaporozhskojj-oblasti-projjdut-dni-polskojj-kultury.html. — Дата публікації: 27.05.2016.

 24. Дні польської культури на Запоріжжі засвідчили повагу до інших народів [Електронний ресурс] : [В заходах, присвячених Дню польської культури прийняли участь члени національно-культурного товариства ім. А. Міцкевича] // Запорізька Обласна Державна Адміністрація: [gov.ua Державні сайти України]. — Режим доступу: https://www.zoda.gov.ua/news/31972/dni-polskoji-kulturi-na-zaporizhzhi-zasvidchili-povagu-do-inshih-narodiv.html. — Дата публікації: 30.05.2016.

 25. В Запоріжжі Масляну відзначили за щедрим багатонаціональним символічним столом [Електронний ресурс] : [У святі взяли участь Обласне товариство польської культури ім. А.Міцкевича] // Запорізька Обласна Державна Адміністрація [gov.ua: Державні сайти України]. – Режим доступу: //https://www.zoda.gov.ua/news/35270/v-zaporizhzhi-maslyanu-vidznachili-za-shedrim—bagatonatsionalnim-simvolichnim—stolom.html. –Дата публікації: 27.02.2017.

 26. Запорожский национальный университет проводит благотворительную акцию «Помощь АТО, к которой присоединились представители областного общества польской культуры им. А. Мицкевича» [Електронний ресурс] : [В ЗНУ в разгар Масленичной недели на большой перемене студенты и работники вуза имели возможность попробовать вкусные блины и присоединиться к сбору средств для военных, находящихся в военном госпитале. Представители областного общества польской культуры им. А. Мицкевича присоединились к благотворительной акции «Помощь АТО», которая проходит в вузе с прошлого года] // Наукова бібліотека ЗНУ. – Режим доступу: https://library.znu.edu.ua/articles/1728.ukr.html. – Дата публікації: 2017.

 27. 29 березня 2018 року відбулася літературна зустріч, присвячена польській поетесі, лауреату Нобелівської премії Віславі Шимборській [Електронний ресурс] : [Ольга Павлюк, голова Запорізького обласного товариства польської культури ім. Адама Міцкевича, розповіла цікаві факти з життя поетки, поділилася враженнями від відвідування музею Шимборської у Кракові] // Facebook. Центр національних культур ЗОУНБ : [соц. мережа]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/page/224750741196707/search/?q=Ольга%20Павлюк%2С. – Дата публікації: 29.03.2018.

 28. 15 травня 2018 року в Центрі національних культур ЗОУНБ відкрилась виставка литовської художниці польського походження Єви Бунокайте «Міста Польщі — вітер свободи» [Електронний ресурс] : [Виставку презентувала Ольга Павлюк, керівник Запорізького обласного товариства польської культури ім. Адама Міцкевича] // Facebook. Центр національних культур ЗОУНБ : [соц. мережа]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/page/224750741196707/search/?q=Ольга%20Павлюк%2С.– Дата публікації: 15.05.2018.

 29. 26 вересня 2018 року в центрі національних культур відкрилася виставка «Скрізь сонце» Ольги Павлюк, голови Запорізького обласного товариства польської культури ім. Адама Міцкевича [Електронний ресурс] : [На експозиції представлені пейзажі та квіткові композиції, написані на пленерах у Польщі] // Facebook. Центр національних культур ЗОУНБ : [соц. мережа]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/page/224750741196707/search/?q=Ольга%20Павлюк%2С. – Дата публікації: 26.09.2018.

 30. До посвяти студентів економічного факультету долучилися гості з Польщі [Електронний ресурс] : [11 вересня економічний факультет ЗНУ проводив захід посвяти в студенти економістів першокурсників на острові Хортиця на базі відпочинку ЗНУ. До заходу приєдналися гості з міста Катовиці (Польща) – доктор наук, професори університету Сілезії Доброслава Венжович-Желковська та Дорота Фох, а також голова Запорізького обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича Ольга Павлюк] // Запорізький національний університет. – Режим доступу: http://sites.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=44327&lang=ukr&news_code=do-posvyati-studentiv-ekonomichnogo-fakultetu-doluchilisya-gosti-z-polschi. – Дата публікації: 12.09.2018.

 31. Виставка Ольги Павлюк «Скрізь сонце» [Електронний ресурс] : [26 вересня 2018 року відкриття виставки Ольги Павлюк «Скрізь сонце» в Центрі національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки] // AFISHAZPUA [запорожская городская афиша] . – Режим доступу: https://afisha.zp.ua/vystavki/vistavka-olgi-pavlyuk-skrtz-soncey_10934.html?full=1. – Дата публікації: 26.09.2018.

 32. Харкевич Т. Виставка Ольги Павлюк: «Після українських степів польські ліси сприймаються зовсім по-новому» [Електронний ресурс] : [З 26 вересня у Центрі національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки триває художня виставка «Скрізь сонце» Ольги Павлюк, голови обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича ] / Т. Харкевич // Universe [молодіжне інтернет-радіо]. – Режим доступу: https://universe.zp.ua/vistavka-olgi-pavljuk-u-zaporizhzhi-pi/#fancybox/0/. – Дата публікації: 08.10.2018.

 33. Мороко В., Хамдані Н. Запорізька область — сузір’я культур. Збірник / Запоріжжя, 2020. — 161 с.: фото. — Із змісту: Перше товариство польської культури в Запоріжжі. – С. 74-77.

 34. Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека у 2019 році [Електронний ресурс] : [про співпрацю Центру національних культур ЗОУНБ з національно-культурними товариствами, зокрема із Запорізьким обласним товариством польської культури ім. А. Міцкевича] // Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека. – Режим доступу: https://zounb.zp.ua/about-us/zvit-2019 . – Дата публікації: 31.07.2021.

 35. 21 липня 2021 року в Центрі національних культур ЗОУНБ відбулась літературна зустріч, присвячена 100-річчю від дня народження польського письменника Станіслава Лема [Електронний ресурс] : [Ольга Павюк, голови обласного товариства польської культури ім. А. Міцкевича розповіла про свою зустріч з письменником у Польщі] // Facebook. Центр національних культур ЗОУНБ : [соц. мережа]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/page/224750741196707/search/?q=Ольга%20Павлюк%2С. – Дата публікації: 22.07.2022.

 36. Атаманчук І. Польська література – читачам обласної бібліотеки [Електронний ресурс] : [6 вересня, відділ документів іноземними мовами універсальної наукової бібліотеки отримав подарунок від Запорізького обласного товариства польської культури імені А. Міцкевича] / І. Атаманчук // Миг. – Режим доступу: https://mig.com.ua/polska-literatura-chytacham-oblasnoi-biblioteky/. – Дата публікації: 06.09.2022.

 37. Приємна подія [Електронний ресурс] : [6 вересня Запорізьке обласне товариство польської культури ім. Адама Міцкевича передало в дарунок Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці видання польською мовою ] // Facebook. Центр національних культур ЗОУНБ : [соц. мережа]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/cnk.zounb. – Дата публікації: 06.09.2022.

 38. Запорізьке товариство польської культури подарувало Обласній науковій бібліотеці видання польською мовою [Електронний ресурс] : [6 вересня Запорізьке обласне товариство польської культури ім. А. Міцкевича передало в дарунок Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці видання польською мовою, серед яких словники, підручники, художні твори, довідники та безліч цікавої літератури] // Миг. – Режим доступу: https://mig.com.ua/zaporizke-tovarystvo-polskoi-kultury-podaruvalo-oblasnij-naukovij-bibliotetsi-vydannia-polskoiu-movoiu/. – Дата публікації: 07.09.2022.

Підготувала: Н. Приймаченко

Редактор: П. Бойко

Комп’ютерна верстка: П. Бойко