Від укладачів

Пропонований бібліографічний список надає інформацію про Запорізький ромський центр «Лачо Дром».

Він містить у собі коротку історичну довідку про діяльність громадської організації.

Матеріал розміщений у хронологічному порядку.

Видання розраховане на широкий загал читачів — тих, кому цікава діяльність національно-культурних товариств Запорізької області.

Бібліотечним працівникам список допоможе ознайомити читачів з діяльністю громадської організації Запорізького краю – Запорізький ромський центр «Лачо Дром» та життя ромів Запоріжжя.

За своєю повнотою видання не є вичерпним.

Добір літератури завершений 10 листопада 2020 року.

Роми – одна з найбільших етнічних меншин у Європі. Як узагальнюючу назву на політичному рівні для усіх європейських циган використовують визначення рома (англ. Roms, Romanies).

Чисельність ромів у світі складає до 4 373 000 осіб.

В Запоріжжі сьогодні мешкають близько 4 тис. ромів, в Запорізькій області – 5.5 тис. Дані приблизні, оскільки давно не було уточнення.

Біографічна довідка

1 лютого 2016 року – дата реєстрації Запорізького ромського центру «Лачо Дром» (далі — «Лачо Дром»), що в перекладі з ромської мови — «хороший, щасливий шлях». Організація створена з метою розвитку ромської громади в Запоріжжі, підтримки моральної і культурної цінності ромської нації, соціального захисту, освіти та інформування ромів в сфері законодавства, прав та свобод, які гарантуються державою.

Керівником з дня заснування є Олексій Падченко.

Організація молода, але ромські активісти вже встигли багато зробити, сама організація активно співпрацює з міжнародними, державними, обласними структурами.

Один з важливіших напрямків роботи «Лачо Дром» – освіта ромів. Активістами запроваджено низку освітніх проєктів, в тому числі і «Покращення доступу ромського населення до програм працевлаштування і освіти». В межах цього проєкту проводиться робота з центрами зайнятості, тренінги з написання ефективного резюме і проходження співбесіди, експрескурси для неписьменних ромів. Так, у 2016-2017 навчальному році при Центрі національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки діяла школа для неписьменних ромських дітей за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Для ромських батьків організований навчально-мотиваційний курс «Освіта дітей — запорука гідного майбутнього».

Для ромської молоді проведено ряд тренінгів, консультацій із залученням спеціалістів БФ «Відродження», «Ромського освітнього фонду» — про можливості отримання стипендій для навчання у вишах.

Значна робота проводиться в сфері соціальної інтеграції ромів у взаємодії з державними органами. Регулярними є зустрічі з метою донесення до виконавчих органів влади проблем ромів та пошуку шляхів вирішення: доступ ромів до ідентифікаційних документів, документів про реєстрацію актів цивільного стану та інше.

З 2018 року «Лачо Дром» реалізує проєкт «Посилення представлення інтересів ромів у місцевих громадах через сприяння самоорганізації ромського населення».

Керівництво «Лачо Дром» проводить зустрічі з працівниками Головного управління Національної поліції в Запорізькій області для запобігання проявів протиправних дій та дискримінації в ромській громаді.

Важлива сторона діяльності «Лачо Дром» — запобігання дискримінації, злам існуючих стереотипів, належне висвітлення культури, історії, цінностей ромської нації. Завдяки співпраці з державними установами та міжнародними організаціями ця робота проводиться на всіх рівнях: від міського до міжнародного. Це і участь у майстер-класі у Львові «Роми та міфи», і в Запорізькій книжкові толоці (2017), де відбулась дискусія щодо дискримінації за національною ознакою, і в книжковій толоці в Маріуполі (2018), і в Docudays UA — участь в презентації фільму «Сім історій успішних ромських жінок» (2018), і в демонстрації та обговоренні документальної стрічки «Ромська мрія» в ЗОУНБ (2017), і в презентації ромів України на культурному вечорі в посольстві України в Берліні, Німеччина (2017) , й участь у Марші жінок 2020 року у Запоріжжі та інше.

«Лачо дром» є активним учасником різних багатонаціональних заходів, таких, як міжнародний фестиваль у Приморську «Ми – українські», обласний туристичний фестиваль „Запоріжжя – місце щастя”, перший фестиваль фільмів національно-культурних товариств, мандрівний фестиваль „Історія.ua”, фестиваль національної кухні та ін.

Унікальною стала серія соціальних роликів та мультфільмів, створених учасниками проєкту громадської організації «Запорізький ромський центр «Лачо Дром» та інклюзивного навчально-мистецького табору «Мистецтво без обмежень» у 2019 р., презентація яких відбулась у Центрі національних культур ЗОУНБ.

Лачо Дром” активно співпрацює з Центром національних культур ЗОУНБ. На цьому майданчику відбуваються різноманітні заходи, зокрема, присвячені пам’яті жертв Другої світової війни серед ромського народу. Так, у 2017 р. у виставковій залі ЗОУНБ працювала унікальна фотовиставка «Діти війни-роми», світлини були взяті з сімейних архівів ромів Запорізької області. Традиційно щорічно відзначають Міжнародний день ромської мови, у 2016 р. відбулася зустріч з ромськими літераторами-перекладачами з Києва та Кропивницького. Користувачі Центру національних культур мали змогу познайомитися з ромськими традиціями, зокрема святкування Різдва. Незабутнім став захід, присвячений Міжнародному дню ромів 8 квітня 2019 р., на якому присутні дізналися про історію ромів, були виконані ромські пісні та танці, смакували ромськими стравами. Завдяки ромській діаспорі фонд Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки поповнився виданнями, присвяченими ромській культурі та історії.

В подальших планах діяльності “Лачо Дром” — розширення співпраці з різноманітними організаціями та установами, охоплення нових напрямків роботи задля захисту та інтеграції ромів в українське суспільство, створення умов для розвитку та самореалізації.

Список використаних джерел

 1. Падченко О. Удача вибирає тих, хто йде вперед : [представник Всеукр. Ради ромів розповідає про роботу із соц. захисту ромів] / Олексій Падченко // Чіріклі. Ромський жіночий фонд. – URL: https://cutt.ly/HaOIgZS. – Дата публікації: 25.10.2015.

 2. Падченко О. Удача вибирає тих, хто йде вперед : [представник Всеукр. Ради ромів розповідає про роботу із соц. захисту ромів] / Олексій Падченко // Правовий простір. Безоплатна допомога в Україні. – URL: http://legalspace.org/ua/napryamki/posilennya-romskikh-gromad/item/6101-romskyi-mediator-oleksii-padchenko-udacha-vybyraie-tykh-khto-ide-vpered. Дата публікації: 4.02.2015.

 3. У Запоріжжі з’явилася ромська громадська організація : [у Центрі нац. культур Запоріз. ОУНБ презентували нове національне товариство – Запорізький ромський центр «Лачо Дром»] // Запорізька обласна державна організація : держ. сайт України. – URL: https://www.zoda.gov.ua/news/31149/u-zaporizhzhi-zyavilasya-romska-gromadska-organizatsiya.html. Дата публікації: 11.04.2016.

 4. «Я — ром, але я не злочинець!» Молодь почала флешмоб у відповідь на події у Лощинівці : [один із учасників акції – Олексій Падченко, голова «Лачо Дром»] // Правовий простір. Безоплатна правова допомога. – URL: https://cutt.ly/IaOOIYY. – Дата публікації: 30.08.2016.

 5. Запорізькі нацменшини відреагували на погроми в Лощинівці: винен злочинець, а не народ : [про прес-конференцію в Запоріз. ОУНБ, в якій взяли участь представники національних товариств, зокрема керівник «Лачо Дром» Олексій Падченко] // depo Запорожье. – URL: https://zp.depo.ua/rus/zp/zaporizki-natsmenshini-vidreaguvali-na-pogromi-loshchinivtsi—06092016095800. Дата публікації: 6.09.2016.

 6. Запорожские нацменьшинства призывают к толерантности и единению : [в Запоріз. ОУНБ Ассоц. нацменьшинств Запорож. обл., при участии «Лачо Дром», инициировала пресс-конф., на которой сделала офиц. заявление в связи с ситуацией, которая сложилась в с. Лощиновка] // Запорожский клуб новостей. – URL: http://newsclub.zp.ua/ru/newszp/zaporozhskie-nacmenshinstva-prizyvajut-k-tolerantnosti-i-edineniju/. – Дата публикации: 6.09.2016.

 7. Громова Е. Запорожской области не грозят межэтнические конфликты : [совещания по вопросам предупреждения конфликтов на этнической почве под председательством заместителя председателя облгосадминистрации Эдуарда Гугнина и при участии Запорож. ромского центра «Лачо Дром»] / Е. Громова // Маяк. Мониторинг. – URL: http://www.mayak.zp.ua/news-zaporozhye/9114-zaporozhskoj-oblasti-ne-grozyat-mezhetnicheskie-konflikty. – Дата публикации: 20.10.2016.

 8. Фотофакт. В Запорожье неграмотных цыган посадили за парты : [в Центре нац. культур Запорож. ОУНБ состоялось первое занятие ромской школы «Лачо Дром»] // Vместе: информ.-аналит. портал. – URL: https://vmestezp.org/obshhestvo/32865/fotofakt-v-zaporozhe-negramotnykh-cyg. Дата публикации: 27.10.2016.

 9. Ромські літератори перекладають українську класику : [у Центрі нац. культур Запоріз. ОУНБ з нагоди Міжнар. дня ромської мови відбулася творча зустріч-дискусія «Переклади творів українських класиків ромською мовою» за участі «Лачо Дром»] // Запорізька обласна державна адміністрація : держ. Сайт України. – URL: https://www.zoda.gov.ua/news/34028/romski-literatori-perekladajut-ukrajinsku-klasiku.html. – Дата публікації: 9.11.2016.

 10. Ромы представили запорожцам свой взгляд на украинскую классику : [в Центре нац. культур Запорож. ОУНБ по случаю Междунар. дня ромского языка состоялась творческая встреча-дискуссия «Переводы произведений украинских классиков на ромский язык» при участии «Лачо Дром»] //Завжди новини. – URL: https://ztv.zp.ua/romyi-predstavili-zaporozhtsam-svoy-vzglyad-na-ukrainskuyu-klassiku/. Дата публикации: 9.11.2016.

 11. Громова Е. Ромы из Запорожья и других городов собрались вместе : [в Центре нац. культур Запорож. ОУНБ по случаю Междунар. дня ромского языка состоялась творческая встреча-дискуссия «Переводы произведений украинских классиков на ромский язык» при участии «Лачо Дром»] //Маяк-Мониторинг. – URL: http://www.mayak.zp.ua/news-zaporozhye/9209-romy-iz-zaporozhya-i-drugikh-gorodov-sobralis-vmeste. Дата публикации: 10.11.2016.

 12. Як Різдво святкують роми : [Олексій Падченко, Артур Матюшенко, Анжеліка Кругляк розповіли про ромські традиції Різдва у Центрі нац. культур ЗОУНБ] // Правдаzp. – URL: https://zp-pravda.info/2016/12/28/yak-rizdvo-svyatkuyut-romi/. Дата публікації: 28.12.2016.

 13. Как запорожские цыгане Рождество отмечали : [в Центре нац. культур Запорож. ОУНБ представители Запорож. ромского центра «Лачо Дром» знакомили с рождественскими традициями ромов] // GAZETA.ZP.UA. – URL: https://gazeta.zp.ua/news/kak-zaporozhskie-tsygane-rozhdestvo-otmechali. Дата публикации: 30.12.2016.

 14. Воронцова О. У центрі національних культур Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки відбулося знайомство з різдвяними традиціями ромів [Текст] // Запорізька правда. – 2017. – 12 січ. – С. 9.

 15. В Запорожье живет 20 цыганских семей из зоны АТО : [Алексей Падченко о переселенцах ромской национальности из Донбасса] // Индустриалка. –URL: http://iz.com.ua/zaporoje/116090-v-zaporozhe-zhivet-20-semey-romov-iz-zony-ato. – Дата публикации: 17.02.2017.

 16. Запорожские ромы поднимают проблему дискриминации по нацпризнаку URL : [Алексей Падченко о переселенцах ромской национальности из Донбаса] // Агентство «Крымские новости». – URL: http://old.qha.com.ua/ru/obschestvo/zaporojskie-romi-podnimayut-problemu-diskriminatsii-po-natspriznaku/171022/. – Дата публикации: 19.02.2017.

 17. В Запорожье обсудили вопросы реализации государственной стратегии защиты и интеграции ромов URL : [о встрече представителей Альянса городов и регионов Украины по развитию цыганских инициатив, Запорож. ромского центра «Лачо Дром» и специалистов управления соц. защиты населения, департамента образования и науки, департамента здравоохранения, департамента культуры и туризма гор. совета] // Люстратор. Запорожье. – URL: http://lustrator.com.ua/?p=5406. Дата публикации: 20.02.2017.

 18. «Украина в моем сердце». День родного языка в Запорожье URL : [среди прочих приняли участие представители Запорож. ромского центра «Лачо Дром»] // Альраид : [сайт]. – URL: https://www.arraid.org/ru/node/5391. Дата публикации: 22.02.2017.

 19. У Кропивницькому та Запоріжжі роми зможуть взяти участь у міських программах : [за ініціативи Міжнар. благодійн. фонду «Чіріклі» у Запоріжжі відбулась зустріч членів Запоріз. громад. орг. «Лачо Дром» з представниками міськ. влади] // Правовой простор. Бесплатная помощь в Украине. – URL: http://www.legalspace.org/ru/zhitomirskaya-oblast/gromadska-organizatsiya-natsionalno-kulturne-tovaristvo-romiv-romano-kkham/item/8956-u-kropyvnytskomu-ta-zaporizhzhi-romy-mozhut-vziaty-uchast-u-miskykh-prohramakh. Дата публікації: 24.02.2017.

 20. Піддубна О. Мови різні, мови прекрасні, і всі – наші : [у святкуванні Дня рідної мови в Центрі нац. культур ЗОУНБ взяли участь представники Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] // Правда ZP. – URL: https://zp-pravda.info/2017/02/24/movi-rizni-movi-prekrasni-i-vsi-nashi/. Дата публікації: 24.02.2017.

 21. Діти війни – роми : [до Міжнар. дня ромів у Запоріз. ОУНБ за ініціативи Запоріз. громад. орг. «Лачо Дром» відкриється одноймен. виставка] // Афиша Запорожья. – URL: https://afisha.zp.ua/vystavki/dtti-vtyni-romi_9550.html

 22. Роми пам’ятають і бережуть спогади : [відбулось відкриття виставки «Діти війни – роми у Другій світовій війні» у Запоріз. ОУНБ, організатор – Запоріз. громад. орг. «Лачо Дром»] // Правда.ZP. – URL: https://zp-pravda.info/2017/03/28/romi-pam-yatayut-i-berezhut-spogadi/. Дата публікації: 28.03.2017.

 23. Роми пам’ятають і відкривають невідомі сторінки історії свого народу : [відбулось відкриття виставки «Діти війни – роми у Другій світовій війні» у Запоріз. ОУНБ, організатор – Запоріз. ромський центр «Лачо Дром»] // Запорожский клуб новостей. – URL: http://newsclub.zp.ua/ru/newszp/romi-pam-jatajut-i-vidkrivajut-nevidomi-storinki-istorii-svogo-narodu-foto/. Дата публікації: 29.03.2017.

 24. В Запорожье показывают жизнь ромов во время войны : [о выставке «Дети войни – роми во Второй мировой войне» Запорож. ромского центра «Лачо Дром»] // Индустриалка. – URL: http://iz.com.ua/zaporoje/118162-v-zaporozhe-pokazyvayut-zhizn-romov-vo-vremya-voyny. Дата публикации: 29.03.2017.

 25. У Запоріжжі відкрилась фотовиставка, яка розповідає історію ромів – дітей війни : [виставку організували активісти Запоріз. громад. орг. «Лачо Дром» до Міжнар. дня ромів] // Український центр вивчення Голокосту. – URL: http://romagenocide.com.ua/news/u-zaporizhzhi-vidkrylasya-fotovystavka-yaka-rozpovidaye-istorii-romiv-–-ditei-viiny

 26. Падченко А. «Ромская нация готова сломать старый образ своей жизни и начать жить по-другому» : [интервью с руководителем запорож. ромского ова «Лачо Дром» Алексеем Падченко] // VERGE. – URL: https://verge.zp.ua/2017/04/ромская-нация-готова-сломать-старый/. Дата публикации: 9.04.2017.

 27. Учасники Форуму ромської молоді вважають освіту цінністю : [про форум ромської молоді у Києві «600 років свободи» та ініціативу Запоріз. громад. орг. «Лачо Дром» під назвою «Роми – відповідальні громадяни»] // Громадське радіо. – URL: https://hromadske.radio/podcasts/chiriklo/uchasnyky-forumu-romskoyi-molodi-vvazhayut-osvitu-cinnistyu. Дата публікації: 9.04.2017.

 28. Орлова Е. В Запорожье фотовыставка рассказывает истории ромов – детей войны : [организатор – Запорож. ромский центр «Лачо Дром»] / Е. Орлова // Правовой простор. Бесплатная помощь в Украине. – URL: http://www.legalspace.org/ru/napravleniya/usilenie-romskikh-obshchin/item/9689-v-zaporozhe-fotovystavka-rasskazyvaet-istorii-romov-detej-vojny. Дата публикации: 14.04.2017.

 29. Петрова Я. «Ромская нация готова сломать старый образ своей жизни и начать жить по-другому» : [интервью с руководителем запорож. ромского оба «Лачо Дром» Алексеем Падченко / провела Я. Петрова] // Верже. – URL: https://verge.zp.ua/2017/04/ромская-нация-готова-сломать-старый/. Дата публикации: 9.04.2017.

 30. В Центрі національних культур відбулися зустрічі представників національно-культурних товариств, колишніх в’язнів концтаборів з читачами, старшокласниками шкіл № 105, 100 до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та Дня пам’яті та примирення : [серед учасників — Олексій Падченко] // Facebook. Центр національних культур : [соц. мережа]. – URL: https://www.facebook.com/cnk.zounb/. – Дата публікації: 3.05.2017.

 31. Молодь ромської організації «Лачо дром» зустрілася з представником Ромського освітнього фонду //Facebook. Центр національних культур : [соц. мережа]. – URL: https://www.facebook.com/cnk.zounb/. – Дата публікації: 4.05.2017.

 32. Інформація про виконання у 2017 році плану заходів щодо реалізації стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року : [у т.ч. про діяльність Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] // Міністерство культури України : [офіц. сайт]. – URL: http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245347410&cat_id=244949510. Дата публікації: 20.05.2017.

 33. За ініціативи ромської організації «Лачо дром» пройшов флешмоб у зв’язку з подіями у с. Вільшани // Facebook. Центр національних культур : [соц. мережа]. – URL: https://www.facebook.com/cnk.zounb/. – Дата публікації: 22.05.2017.

 34. На фестивалі у Запоріжжі роми розповідали про свій народ і частували гостей «їжачками» : [Запоріз. ромський центр «Лачо Дром» 27 травня взяв участь у міськ. фестивалі «Запоріжжя – місце щастя»] // Правовой простор. Бесплатная помощь в Украине. – URL: http://www.legalspace.org/ru/zhitomirskaya-oblast/gromadska-organizatsiya-natsionalno-kulturne-tovaristvo-romiv-romano-kkham/item/9754-na-festyvali-u-zaporizhzhi-romy-rozpovily-pro-svii-narod-i-pochastuvaly-hostei-izhachkamy-foto-video. Дата публикации: 8.06.2017.

 35. На фестивалі у Запоріжжі роми розповідали про свій народ і частували гостей «їжачками» // Legal space : [сайт]. – URL: http://www.legalspace.org/en/component/k2/item/9754-na-festyvali-u-zaporizhzhi-romy-rozpovily-pro-svii-narod-i-pochastuvaly-hostei-izhachkamy-foto-video. – Дата публікації: 8.06.2017.

 36. Потоцька А. Ромські мрії – шлях крізь стереотипи : [док. стрічка «Ромська мрія» демонструвалася в Запоріз. ОУНБ, в обговоренні взяли участь представники Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] / А. Потоцька // Пороги. Незалежний молодіжний портал. – URL: http://porogy.zp.ua/2017/06/romski-mriyi-shlyah-kriz-stereotypy/. Дата публікації: 9.06.2017.

 37. Потоцька А. Фільм про закарпатських ромів презентували на Docudays UA в Запоріжжі» : [док. стрічка «Ромська мрія» демонструвалася в ЗОУНБ, в обговоренні взяли участь представники Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] // Uzhorod.net.ua. – URL: https://uzhgorod.net.ua/news/111210. Дата публікації: 15.06.2017.

 38. Потоцька А. Ромські мрії – шлях крізь стереотипи : [док. стрічка «Ромська мрія» демонструвалася в ЗОУНБ, в обговоренні взяли участь представники Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] / А. Потоцька // MISTO.ZP.UA. – URL: https://misto.zp.ua/article/partners/bdate-porogib-romski-mriji—shlyakh-kriz-stereotipi_23150.html. – Дата публікації: 15.06.2017.

 39. Шляхи можливої співпраці між міською владою та ромською громадою обговорювали сьогодні у Міській раді : [зустріч відбулась за участі керівника Запоріз. ромського центру «Лачо Дром» Олексія Падченка, керівника організації «Група по правам меншин», менеджера проектів MGR Ніла Кларка, координаторки проєктів Міжнар. благодійної організації «Чіріклі» Ангеліни Жуковської] // Запорізька міська рада : офіц. сайт. – URL: https://zp.gov.ua/uk/articles/item/365/shlyahi-mozhlivoi-spivpraci-mizh-miskoyu-vladoyu-ta-romskoyu-gromadoyu-obgovoryuvali-sogodni-u-miskij-radi. Дата публікації: 3.08.2017.

 40. Пути возможного сотрудничества между городской властью и ромской общиной обсуждали сегодня в городском совете : MSSTO.ZP.UA. – URL: https://misto.zp.ua/novosti/puti-vozmojnogo-sotrudnichestva-mejdu-gorodskoy-vlastyu-i-romskoy-obshchinoy-obsujdali-segodnya-v-gorodskom-sovete_4808.html. Дата публикации: 3.08.2017.

 41. Запорізька міськрада налагоджує співпрацю з ромською громадою // Завжди новини. – URL: https://ztv.zp.ua/zaporizka-miskrada-nalagodzhuye-spivpratsyu-z-romskoyu-gromadoyu/. – Дата публікації: 4.08.2017.

 42. Пути возможного сотрудничества между городской властью и ромской общиной обсуждали сегодня в городском совете // Roma Women Fund CHIRICLI. – URL: http://www.chirikli.com.ua/index.php/en/programs/a-partnership-for-all/item/229-puti-vozmozhnogo-sotrudnichestva-mezhdu-gorodskoj-vlastyu-i-romskoj-obshchinoj-obsuzhdali-segodnya-v-gorodskom-sovete. – Дата публикации: 7.08.2017.

 43. Відбулось засідання круглого столу для забезпечення доступу ромів в Україні до ідентифікаційних документів та документів про державну реєстрацію актів цивільного стану : [за участі представників держ. органів: Від. держ. реєстрації актів цивільного стану Упр. держ. реєстрації Голов. територ. упр. юстиції у Запоріз. обл., Упр. Держ. міграц. служби України в Запоріз. обл., Департаменту реєстрац. послуг Запоріз. міськ. ради з представниками громад. організації «Запоріз. ромський центр «Лачо Дром»] // Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради : [сайт]. – URL: https://drp.zp.ua/09-08-2017-projshlo-zasidannja-kruglogo-stolu-dlja-zabezpechennja-dostupu-romiv-v-ukraini-do-identifikacijnih-dokumentiv-ta-dokumentiv-pro-derzhavnu-reiestraciju-aktiv-civilnogo-stanu/. Дата публікації: 9.08.2017.

 44. Представниця ГО «Запорізький ромський центр «Лачо Дром» репрезентувала рома України на культурному вечорі в посольстві України в Берліні // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. мережа]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. Дата публікації: 2.10.2017.

 45. Карпів Т. Запорізька толока: книжкова НЕдискримінація : [у т.ч. про дискусію щодо недискримінації за нац. ознакою за участі представників «Лачо Дром» Олексія Падченка та Анжеліки Кругляк] / Тетяна Карпів // Український інтерес. – URL: https://uain.press/blogs/tetyana-karpiv-nedyskryminatsijnyj-majdanchyk-den-drugyj-561302. – Дата публікації: 30.10.2017.

 46. На Запорізькій книжкові толоці говорили про недискримінацію за ознакою статі : [про упереджене ставлення і дискримінацію чоловіків і жінок ромської національності йшлося на зустрічі з головою ГО «Запоріз. ромський центр «Лачо Дром» Олексієм Падченком і виконавчою директоркою цієї організації Анжелікою Кругляк] // Гендер в деталях. – URL: https://genderindetail.org.ua/news/na-zaporizkiy-knizhkovi-tolotsi-govorili-pro-nediskriminatsiyu-za-oznakoyu-stati-134242.html. Дата публікації: 7.11.2017.

 47. На Запорізькій книжкові толоці говорили про недискримінацію за ознакою статі : [у т.ч. про дискримінацію жінок ромської національності йшлося на зустрічі з головою ГО «Запоріз. ромський центр «Лачо Дром» Олексієм Падченком і виконавчою директоркою цієї організації Анжелікою Кругляк] // HEINRICHBÖLLSTIFTUNG Київ Україна. – URL: https://ua.boell.org/uk/2017/11/08/na-zaporizkiy-knizhkovi-toloci-govorili-pro-nediskriminaciyu-za-oznakoyu-stati. Дата публікації: 8.11.2017.

 48. Як вивчають національні мови у Запорізькій області : [у т. ч. про досвід вивчення мови розповів керівник ГО «Запоріз. ромський центр «Лачо Дром» Олексій Падченко] // Правда.zp.– URL: https://zp-pravda.info/2017/11/09/yak-vivchayut-natsionalni-movi-u-zaporizkij-oblasti/. Дата публікації: 9.11.2017.

 49. Ромські жінки вперше говорили про свої проблеми у Верховній Раді : [cеред доповідачок – Анжеліка Кругляк із Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] // Громадське радіо. – URL: https://hromadske.radio/podcasts/chiriklo/romskizhinkyvpershegovorylyprosvoyiproblemyuverhovniyradi. Дата публікації: 30.12.2017.

 50. Голова правління «Інтернаціонального союзу» здійснила робочу поїздку у Запоріжжя і стала почесною гостею кінофестивалю національно-культурних товариств : [про вручення подяк від «Інтернаціонального союзу» за активну участь у забезпеченні прав нац. меншин в Україні, в т.ч. керівнику Запоріз. ромського центру «Лачо Дром» Олексію Падченку] // Інтернаціональний союз : [сайт]. – URL: https://interunion.org.ua/golova-pravlinnja-internacionalnogo-sojuzu-zdijsnila-robochu-poizdku-u-zaporizhzhja-i-stala-pochesnoju-gosteju-kinofestivalju. – Дата публікації: 26.02.2018.

 51. Быть ромом в Украине: «В школе боялась, – если у кого-то что-то пропадет, все подумают на меня» : [в т.ч. Анжелика Кругляк из Запорожья о проблемах, связанных с образованием цыганских детей] // ZIK. – URL: https://zik.ua/ru/news/2018/03/09/bit_romom_v_ukrayne_v_shkole_boyalas__esly_u_kogoto_chtoto_propadet_vse_1281553. – Дата публикации: 9.03.2018.

 52. На факультеті СПП провели «Майстерню соціальних проектів» мови : [тренером була виконавча директорка ГО «Запоріз. ромський центр «Лачо Дром» Анжеліка Кругляк] // Запорізький національний університет : офіц.  сайт    URL : https: //www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=42870&lang=ukr&news_code=na-fakulteti-spp-proveli-majsternyu-sotsialnikh-proektiv—. – Дата публікації: 15.03.2018.

 53. Перша ромська бієнале пройде у Берліні : [у т.ч. про дискусію «Ромська жінка. NEW VISION», яка відбудеться під час кінофестивалю Docudays наприкінці березня в Києві, організатори – Запоріз. ромський центр «Лачо Дром»] // Громадське радіо. – https://hromadske.radio/podcasts/chiriklo/persha-romska-biyenale-proyde-u-berlini. Дата публікації: 19.03.2018.

 54. Перша ромська бієнале пройде у Берліні : [у т.ч. про дискусію «Ромська жінка. NEW VISION», яка відбудеться під час кінофестивалю Docudays наприкінці березня в Києві. Організатори заходу – Запоріз. ромський центр «Лачо Дром»] // Конгрес національних громад України (КНГУ). – URL: https://hromadske.radio/podcasts/chiriklo/persharomskabiyenaleproydeuberlini. – Дата публікації: 19.03.2018.

 55. На Docudays UA презентували «Сім історій успішних ромських жінок» : [серед учасників – Анжеліка Бєлова, Запоріз. ромський центр «Лачо Дром»] // Чіріклі. Ромський жіночий фонд. – URL: http://www.chirikli.com.ua/index.php/ua/novini/item/249-na-docudays-ua-prezentuvaly-sim-istorii-uspishnykh-romskykh-zhinok-foto-video. – Дата публікації: 2.04.2018.

 56. Книжкова толока : [у Книжковій толоці в Маріуполі взяли участь представники Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] // Всеукраїнський фонд «Крок за кроком». – URL: http://ussf.kiev.ua/news/463/. Дата публікації: 20.04.2018.

 57. Мирний М. Уряд не створив механізму участі нацменшин у соціально-політичному житті країни : [у т. ч. про зустріч, яка відбулася 17 лют. 2017 р. у Запоріз. міськ. центрі соц. служб для сім’ї, дітей та молоді за участі представників Альянсу міст і регіонів України, ромської ГО «Лачо Дром» та фахівців структур. підрозділів Запоріз. міськради] / М. Мирний // ZMSNA. – URL: https://zmina.info/news/urjiad_ne_stvoriv_mehanizm_uchasti_nacmenshin_u_publichnomu_ta_socialnopolitichnomu_zhitti/. Дата публікації: 2.05.2018.

 58. АНОНС: 13 травня у Львові проходитиме майстер-клас «Роми та міфи» : [серед учасників Анжеліка Кругляк] // Відродження. – URL: https://www.irf.ua/anons_13_travnya_u_lvovi_prokhoditime_maysterklas_romi_ta_mifi/. Дата публікації: 3.05.2018.

 59. Фестиваль «Історія.UA» історичні сенсації у Запоріжжі : [ у т. ч. лекції керівників Запоріз. ромської організації «Лачо Дром» Олексія Падченка та Анжеліки Кругляк] // Міністерство культури України : офіц. сайт. – URL: http://mincult.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=245366221. – Дата публікації: 5.05.2018.

 60. Запорожцев учили искать информацию о родственниках в архивах СБУ и показали фильм о Петлюре : [на фестивале «Історія.UA», организованном Укр. интом нац. памяти, Анжелика Белова и Алексей Падченко рассказали о запорож. ромах] // Panoptikon. – URL: https://panoptikon.org/articles/104639-zaporozhcev-uchili-iskat-informaciju-o-rodstvennikakh-v.html. Дата публикации: 7.05.2018.

 61. Фестиваль «Історія.ua» представив історичні сенсації у Запоріжжі : [у т. ч. лекції керівників Запоріз. ромської організації «Лачо Дром» Олексія Падченка та Анжеліки Кругляк] // Запорізька обласна державна адміністрація : держ. сайт. – URL: https://www.zoda.gov.ua/news/40752/festival-istoriya.UA—predstaviv-istorichni-sensatsiji-u-zaporizhzhi.html. Дата публікації: 7.05.2017.

 62. 8 травня у Центрі національних культур «Сузір’я» відбулася зустріч представників департаментів освіти, охорони здоров’я Запоріз. ОДА з молодими ромськими активістами // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. – Дата публикации: 8.05.2018.

 63. «Я вже декілька років займаюся волонтерською діяльністю і розумію, що можу змінювати життя ромської громади на краще навіть у своєму віці» : [про участь представників Запоріз. ромського центру «Лачо Дром» у форумі ромської молоді «Реконструкція»] // Facebook. UN Women Ukraine : [соц. мережа]. – URL: https://www.facebook.com/unwomenukraine/posts/475048556245235/. Дата публікації: 22.05.2018.

 64. Протягом останнього півріччя ГО «ЗРЦ «Лачо Дром» реалізувала проект «Посилення представлення інтересів ромів у місцевих громадах через сприяння самоорганізації ромського населення» // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. Дата публикации: 26.06.2018.

 65. Власова С. Каково быть ромкой в наши дни : [про Анжелику Кругляк, исполн. директора Запорож. ромского цента «Лачо Дром», и проблемах ромов] / С. Власова // PINK : [сайт]. – URL: https://pink.ua/news/8764. Дата публикации: 30.06.2018.

 66. «Мы такие же люди, как и все»: истории ромов, которые ломают стереотипы : [в т. ч. про Елену Кругляк, представительницу Запорож. ромского цента «Лачо Дром»] // NewsУкраїна. – URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-russian-45128051. Дата публікації: 9.08.2018.

 67. 1 жовтня голова правління ЗРЦ «Лачо Дром» Олексій Падченко прийняв участь у семінарі «Медіа без упереджень: слова мають значення», присвячений стандартам недискримінації за ознакою статі у медіа та рекламі, а також висвітленню тематики національних громад у медіа : [за проектом «Свобода медіа в України», що впроваджується в межах Спільної програми Ради Європи та Європ. Союзу «Партнерство заради належного врядування», Мвом інформ. політики України, за участі ГО «Ліга захисту прав жінок»] // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. Дата публікації: 3.10.2018.

 68. Керівництво ГО «Запорізький ромський центр «Лачо Дром»» на міжнародній конференції «Дотримання прав ромських жінок в Україні» // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. Дата публикации: 19.10.2018.

 69. Запорізькі поліцейські зустрілися з лідерами ромських об’єднань : [з представниками Запоріз. ромського центру «Лачо Дром» та коаліції ромських не уряд. організацій України «Стратегія 2020»] // UACINFO. – URL: http://uac-info.com/categories/obshhestvo/zapor-zk-pol-cejsk-zustr-lisya-z-l-derami-romskix-ob-dnan/. – Дата публікації: 20.11.2018.

 70. Поліцейські та роми провели робочу зустріч : [з представниками «Лачо Дром» та коаліції ромських неурядових організацій України «Стратегія 2020»] // Анголенко news : [сайт]. – URL: https://angolenko.com.ua/news/2018/11/21/romskih-ob-yednan-proveli-zustrich/. Дата публікація: 21.11.2018.

 71. MRG supports Ukrainian Roma activists during the Forum on Minority Issues in Geneva // NEWSLETTER SIGN UP. – URL: https://minorityrights.org/2018/11/30/mrg-supports-ukrainian-roma-activists-during-the-forum-on-minority-issues-in-geneva/. Дата публікації: 30.11.2018.

 72. Специалисты социальной сферы прошли курсы повышения квалификации : [о курсах повышения квалификации для специалистов по соц. работе городского Центра соц. служб для семьи, детей и молодежи по посредничеству и медиации, среди модераторов исполн. директор «Лачо Дром» Анжелика Кругляк] // Запорожский городской совет : офиц. сайт. – URL: https://zp.gov.ua/ru/articles/item/4366/specialisty-socialnoj-sfery-proshli-kursy-povysheniya-kvalifikacii. Дата публикации: 18.12.2018.

 73. Передноворічна зустріч робочої групи, яка була створена для всебічної координації спільних зусиль, спрямованих на вирішення існуючих проблем, пов’язаних з отриманням ідентифікаційних документів та свідоцтв про народження усіма громадянами, що проживають на території України : резюме : [за участі представників Держ. міграц. служби, департаменту юстиції ЗОДА, Голов. упр. Держгеокадастру, департаменту соц. захисту населення Запоріз. міськ. ради , представників Запоріз. ромського центру «Лачо Дром» при фінансуванні Європ. комісіії в рамках пілот. проектів по Україні «Партнерство для всіх»] // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. Дата публікації: 3.01.2019.

 74. 31 січня у психологічному секторі ромського соціально-культурного центру «Лачо Дром» відбувся тренінг з покращення навичок проходження співбесіди та написання резюме // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц.сети]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. – Дата публикации: 4.02.2019.

 75. Здійснено моніторингові візити щодо дотримання прав і свобод представників ромської національної меншини у Запоріжжі та Мелітополі : [співробітниками Від. моніторингу прав дитини та сім’ї, Від. рівних прав і свобод Секретаріату Уповноваженого, за участі представника «Лачо Дром»] // Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. – URL: http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/7219-ly-zdijsneno-monitoringovi-viziti-schodo-dotrimannya-prav-i-svobod-predst/. Дата публікації: 7.02.2019.

 76. Виконавча директорка ГО «ЗРЦ «Лачо Дром» представляла проблемні питання ромської громади Запоріжжя та перспективи їх вирішення у Раді Європи // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/. – Дата публикации: 12.02.2019.

 77. Міжнародний День рідної мови : [захід відбувся у Центрі нац. культур Запоріз. ОУНБ, серед учасників – керівники Запоріз. громад. орг. «Лачо Дром»] // Обласний методичний центр культури і мистецтва : [сайт]. – URL: http://www.zomc.org.ua/natsionalno-kulturni/podiji/item/2748-mizhnarodnyi-den-ridnoi-movy. Дата публікації: 22.02.2019.

 78. Фестиваль фільмів національно-культурних товариств : [на заході представниця ромського центру «Лачо Дром» Анжеліка Кругляк розповіла про традиції та звичаї ромського народу] // Обласний методичний центр культури та мистецтва : [сайт]. – URL: http://zomc.org.ua/natsionalno-kulturni/podiji/item/2764-festyval-filmiv-natsionalno-kulturnykh-tovarystv. – Дата публікації: 19.03.2019.

 79. У Запоріжжі відбувся фестиваль фільмів національно-культурних товариств : [на якому представниця ромського центру «ЛАЧО ДРОМ» Анжеліка Кругляк розповіла про традиції та звичаї ромського народу] // Завжди новини : [сайт]. – URL: https://ztv.zp.ua/u-zaporizhzhi-vidbuvsya-festival-filmiv-natsionalno-kulturnih-tovaristv/. Дата публікації: 20.03.2019.

 80. Запорожские цыгане устроят празднование в центре города : [Запорож. ромский центр «Лачо Дром» организовывает празднование Дня ромов в Запорож. ОУНБ] // Vместе : информ.-аналит. портал. – URL: https://vmestezp.org/obshhestvo/116512/zaporozhskie-cygane-ustroyat-prazdnov. – Дата публикации: 5.04.2019.

 81. У Запоріжжі відзначили Міжнародний день ромів : [в Центрі нац. культур Запорож. ОУНБ за ініціативи «Лачо Дром» до Міжнар. дня ромів] // Комунікаційна платформа національних спільнот Запорізької області : [сайт]. – URL: https://national.zp.ua/news/arkhiv/u-zaporizhzhi-vidznachyly-mizhnarodnyj-den-romiv.html. – Дата публікації: 8.04.2019.

 82. Запоріжці відзначили Міжнародний день ромів [у Центрі нац. культур Запорож. ОУНБ за ініціативи «Лачо Дром»] // Запорізька обласна державна адміністрація : держ. сайт України. – URL: https://www.zoda.gov.ua/news/45137/zaporizhtsi-vidznachili-mizhnarodniy-den-romiv.html. Дата публікації: 9.04.2019.

 83. У Запоріжжі відбувся захід до Міжнародного дня ромів [у Центрі нац. культур Запорож. ОУНБ за ініціативи «Лачо Дром»] // Завжди новини : [сайт]. – URL: https://ztv.zp.ua/u-zaporizhzhi-vidbuvsya-zahid-do-mizhnarodnogo-dnya-romiv/. – Дата публікації: 9.04.2019.

 84. Буряк А. «На работе от меня первое время прятали сумки». Девушка ромской национальности о стереотипах : [Запорож. ромский центр «Лачо Дром» организовал празднование Дня ромов в Запорож. ОУНБ] // Местные вести : [сайт]. – URL: https: //www.mv.org.ua/news/196297-na_rabote_ot_menja_pervoe_vremja_prjatali_sumki_devushka_romskoi_nacionalnosti_o_stereotipah.html. Дата публикации: 9.04.2019.

 85. Назаренко С. «На работе от меня первое время прятали сумки». Девушка ромской национальности [Анжелика Белова] о стереотипах : [на праздновании Дня ромов в Запорож. ОУНБ] // SkyNewsZP : [сайт]. – URL: https://sky.zp.ua/na-rabote-ot-menya-pervoe-vremya-pryatali-sumki-devushka-romskoy-natsionalnosti-o-stereotipah/. – Дата публикации: 9.04.2019.

 86. Шак В. В Запорожье отметили Международный день ромов : [«Лачо Дром» организовал празднование Дня ромов в Запорож. ОУНБ] // МИГ : [электрон. версия]. – URL: https://mig.com.ua/v-zaporozhe-otmetili-mezhdunarodnyj-den-romov/. – Дата публикации: 10.04.2019.

 87. Зіневич Н. Міжнародний день ромів в Україні. Дайджест #RomaDay 2019 : [у т. ч. про святкування Запоріз. ромським центром «Лачо Дром» у Центрі нац. культур Запоріз. ОУНБ] // Погляд. – URL: https://www.poglyad.tv/mizhnarodnyj-den-romiv-v-ukrayini-dajdzhest-romaday-2019/. – Дата публікації: 10.04.2019.

 88. Міжнародний день ромів : [«Лачо Дром» відзначив свято в Запоріз. ОУНБ] // Пороги : [сайт]. – URL: http://porogy.zp.ua/2019/04/mizhnarodnyj-den-romiv/. – Дата публикации: 10.04.2019.

 89. В Запорожье отметили День ромов : [«Лачо Дром» организовал празднование Дня ромов в Запорож. ОУНБ] // Комета : [сайт]. – URL: https://cometa-zp.news/v-zaporozhe-otmetili-den-romov/. – Дата публикации: 13.04.2019.

 90. Относятся ли предвзято жители Запорожья к ромам : [беседа с Анжеликой Беловой, исполнительным директором «Лачо Дром»] // Заноза. – URL: https://zanoza-news.com/a/2019/04/14/27983. Дата публикации: 14.04.2019.

 91. Бочева Г. Роми в Україні – час для дій. Пріоритети та шляхи ефективної політики інтеграції : аналіт. звіт : [у т. ч. згадується Запоріз. ромський центр «Лачо Дром»] // Міжнародна група з прав меншин : [сайт]. – URL: https://minorityrights.org/wp-content/uploads/2019/05/MRG_Rep_Ukraine_UKR_Apr19.pdf. – Дата публікації: травень 2019 р.

 92. В Запорожье жители пытались сжечь парикмахерскую, которая принадлежит ромам : [по информации Запорож. ромского центра «Лачо Дром»] // UACINFO.COM. URL: http://uacinfo.com/categories/novosti/vzaporozhezhitelipytalisszhechparikmaxerskuyukotorayaprinadlezhitromam/. Дата публикации: 11.09.2019.

 93. Соціальні ролики та мультфільми, котрі ламають стереотипи про ромську національність та людей із інвалідністю, презентували сьогодні у Запоріжжі : [в Центрі нац. культур Запоріз. ОУНБ презентували відеоролики, які були зняті під час роботи «Інклюзивного навчально-мистецького табору «Мистецтво без обмежень» у Приморську Запоріз. обл. за участі представників Запоріз. ромського центру «Лачо Дром»] // UA: Запоріжжя. – URL: https://zp.suspilne.media/news/40120. – Дата публікації: 25.09.2019.

 94. У Запоріжжі презентували результати роботи унікального дитячого табору : [в Центрі нац. культур ЗОУНБ презентували серію соціальних роликів та мультфільмів, створених учасниками проекту громад. організації «Запоріз. ромський центр «Лачо Дром» та «Інклюзивний навчально-мистецький табір «Мистецтво без обмежень»] // TV5 : [сайт]. – URL: https://tv5.zp.ua/news/u-zaporizhzhi-prezentuvali-rezultati-roboti-unikalnogo-dityachogo-taboru/. Дата публікації: 26.09.2019.

 95. Запоріжцям презентували соціальні мультики та фільми : [в Центрі нац. культур Запоріз. ОУНБ презентували відеоролики, які були зняті під час роботи «Інклюзивного навчально-мистецького табору «Мистецтво без обмежень» за участі в тому числі «Лачо Дром»] // Завжди новини : [сайт]. – URL: https://ztv.zp.ua/zaporizhczyam-prezentuvaly-soczialni-multyky-ta-filmy/. Дата публікації: 26.09.2019.

 96. Діти створюють соціальне відео фільми : [в Центрі нац. культур Запоріз. ОУНБ презентували відеоролики, які були зняті під час роботи «Інклюзивного навчально-мистецького табору «Мистецтво без обмежень» за участі «Лачо Дром»] // Управління міжнаціональних відносин Департаменту культури ЗОДА : [сайт]. – URL: https://www.facebook.com/1539052836371182/posts/2490860614523728/ фейсбук. – Дата публікації: 26.09.2019.

 97. «Памятаємо, щоб ніколи знов не повторити» — саме такими словами ми завершили захід із вшанування жертв Бабиного Яру : [в Центрі нац. культур ЗОУНБ відбувся захід із вшанування жертв Бабиного яру за ініціативи Запорізького ромського центра «Лачо Дром»] // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/photos/d41d8cd9/2292405350771395/. – Дата публикации: 5.10.2019.

 98. Шак В. В Запорожье соцработники обсудили проблемы ромской общины : [в Запорож. гор. центре соц. служб для семьи, детей и молодежи состоялась рабоч. встреча с представителями «Лачо Дром»] // МИГ. – URL: https://mig.com.ua/v-zaporozhe-socrabotniki-obsudili-problemy-romskoj-obshhiny/. Дата публикации: 15.10.2019.

 99. Специалисты заявили о межэтническом согласии в Запорожской области : [о совещании по вопросам предупреждения конфликтов на этнической почве под председательством зам. председателя Облгосадминистрации Эдуарда Гугнина с представителями Запорож. ромского центра «Лачо Дром» и благотворит. орг. «Цыганский женский фонд «Чирикли»] // Завжди новини : [сайт]. – URL: https://ztv.zp.ua/spetsialistyi-zayavili-o-mezhetnicheskom-soglasii-v-zaporozhskoy-oblasti//. – Дата публікації: 19.10. 2019.

 100. Запорожские соцработники обсудили проблемы ромской общины : [в Запорож. гор. центре соц. служб для семьи, детей и молодежи состоялась рабочая встреча с представителями Запорож. ромского центра «Лачо Дром»] // Запорожский городской совет : офиц. сайт. – URL: https://zp.gov.ua/ru/articles/item/6372/zaporozhskie-socrabotniki-obsudili-problemy-romskoj-obschiny. Дата публикации: 15.10.2019.

 101. Американцы настаивают на быстром и тщательном расследовании нападения на запорожскую активистку : [Анжелику Белову, исполнит. директора Запорож. ромского центра «Лачо Дром»] // Власти.нет : [сайт]. – URL: https://vlasti.net/news/309249. Дата публикации: 28.10.2019.

 102. Запорожские цыгане отметят всемирный праздник : [Запорож. ромский центр «Лачо Дром» приглашает на празднование Дня ромского языка в ЗОУНБ] // Misto.zp.ua : [сайт]. – URL: https://misto.zp.ua/novosti/zaporojskie-cygane-otmetyat-vsemirnyyprazdnik_15466.html. Дата публікації: 5.11.2019.

 103. Запорожские цыгане отмечают всемирный праздник : [Запорож. ромский центр «Лачо Дром» приглашает на празднование Дня ромского языка в Запорож. ОУНБ] // Vместе : информ.-аналит. портал. – URL: https://vmestezp.org/obshhestvo/137781/zaporozskie-cygane-otmetjat-vsemirnyj-prazdnik. Дата публикации: 5.11.2019.

 104. Святкування Дня ромської мови : [Запоріз. ромський центр «Лачо Дром» організував святкування Дня ромської мови в Запоріз. ОУНБ] // Facebook. Центр національних культур ЗОУНБ : [соц. мережа]. – URL: https://www.facebook.com/cnk.zounb/. – Дата публікації: 9.11.2019.

 105. Перша сесія Навчально-мотиваційного курсу для ромських батьків «Освіта дітей запорука гідного майбутнього» // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть].– URL: https://www.facebook.com/lachodrome/photos/d41d8cd9/2292405350771395/. – Дата публикации: 21.11.2019.

 106. У рамках проекту «Серія тренінгів у 6 населених пунктах та м. Дніпро для ромського населення та Національної поліції для покращення комунікації та співпраці» : [тренінги у Нікополі та Мелітополі] // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/photos/d41d8cd9/2292405350771395/. – Дата публикации: 21.11.2019.

 107. Абрамов В. Активисты и правозащитники: «Мы часто слышим «Вас никто не дискриминирует!» Но проще сказать, где у нас не проявляется гомофобия и ксенофобия» : [в т.ч. Анжелика Белова о дискриминации и проявлених нетолерантности к ромам] // УНІАН. – URL: https://www.unian.net/society/10762559-aktivisty-i-pravozashchitniki-my-chasto-slyshim-vas-nikto-ne-diskriminiruet-no-proshche-skazat-gde-u-nas-ne-proyavlyaetsya-gomofobiya-i-ksenofobiya.html. – Дата публікації: 21.11.2019.

 108. Звіт про роботу відділу інформаційної діяльності та взаємодії з громадськістю за 2019 рік : [у т. ч. про «круглий стіл» з ГО «ЛАЧО ДРОМ»] // Офіційний сайт Кам`янської міської ради. – URL: http://kam.gov.ua/ua/news/pg/200120306706745_p13/. Дата публікації: 20.01.2020.

 109. Сьогодні для школярів провели захід «гРОМАдяни України» : [до Дня Соборності України представник Запоріз. ромського центру «ЛАЧО ДРОМ» провели захід у Запоріз. обл. б-ці для дітей «Юний читач»] // Facebook Общественная организация «Запорожский ромский центр»Лачо Дром» : [соц. сеть] – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/photos/d41d8cd9/2292405350771395/. – Дата публикации: 21.01.2020.

 110. Запорізький досвід у реалізації питань інтеграції ромів : [про зустріч 26 лют. 2019 р. у Львові Укр. Альянсу міст та регіонів з питань ромської інтеграції з членами Альянсу, місцевими та регіон. посадовцями, парламентарями та представниками громад. орг. за участі Запоріз. ромського центру «ЛАЧО ДРОМ»] // Комунікаційна платформа національних спільнот Запорізької області : [сайт]. – URL: https://national.zp.ua/stati/zaporizkyjdosvidurealizatsiipytanintehratsiiromiv.html. – Дата публікації: 4.02.2020.

 111. Сьогодні на Марші жінок 2020 у Запоріжжі ми були голосом ромських жінок : [представниці Запоріз. ромського центру «ЛАЧО ДРОМ» проти дискримінації за гендерною ознакою, етнічним походженням, соціальним статусом] // Facebook. Общественная организация «Запорожский ромский центр «Лачо Дром» : [соц. сеть]. – URL: https://www.facebook.com/lachodrome/photos/d41d8cd9/2292405350771395/. – Дата публикации: 9.03.2020.

 112. Запорізькі роми завдяки Фонду EVZ допомагають людям похилого віку // Комунікаційна платформа національних спільнот Запорізької області : [сайт]. – URL: https://national.zp.ua/news/zaporizki-romy-zavdiaky-fondu-evz-dopomahaiut-liudiam-pokhyloho-viku.html?fbclid=IwAR0UA5Q6Kbtzmedoyv2hP6DXLZ3pvdLLNqzINvYE1RHWzTDLkra3N65TjYs. – Дата публікації: 29.04.2020.

 113. Литвин О. Сторітелінг, креативне мислення, комунікація – і три «вудочки», на які їх можна «зловити» : [про три тренінги, що пройшли 10 листоп. у Києві для активістів, які опікуються розвитком ромських громад, в яких брав участь керівник Запоріз. ромського центру «ЛАЧО ДРОМ»] // Мережа правового розвитку : [сайт]. – URL: https://ldn.org.ua/event/storiteling-kreativne-mislenna-komunikacia-i-tri-vudocki-na-aki-ih-mozna-zloviti/. – Дата публікації: 10.11.2020.

Підготувала: О. Назаренко

Редактори: М. Маслова, Т. Пішванова

Комп’ютерна верстка: П. Бойко