Будугай А., Литвинеко С. Треті ворота Переяслава / Копилка. – 2008. – 08 серпня. – С. 14.

 

Андрій Будугай, Сергій Литвиненко,

упорядники та співавтори альманаху «Ворота в Небо»

 

 

Треті ворота Переяслава

Члени літстудії «Дитинець», офіційне відкриття якої відбулося 9 листопада 2003 року і яка діє при Інституті мови і літератури місцевого ДПУ, вирішили, що до історичних Княжих та Єпископських воріт непогано було б додати ще одні ворота, але вже не матеріальні (з каменю, дереву та металу), а духовні, тобто ворота в інші виміри, «Ворота в Небо». Саму таку назву має альманах членів літстудії та співробітників університетської газети «Педагогічні обрії», який вийшов 04 червня цього року у видавництві ПП. «СКД». Видання присвячено 1100-літтю першої літописної згадки про Переяслав, але побачило світ воно з певним запізненням в силу фінансових питань.

Видання розпочинається зі вступних слів ректора університету, професора Віктора Коцура («Повінь молодих талантів») та директора інституту мови і літератури Ганни Токань («Вічний потяг до творчості»). Далі альманах продовжує стаття науково-популярного характеру «Езотеричний аспект поезії» про космічне значення слова загалом та поезії зокрема. Авторами цієї розвідки є Андрій та Ольга Будугаї.

У статті «Сузір’я молодих талантів» керівник літстудії, старший викладач Ольга Будугай розповіла про створення та кількарічну творчу і громадську діяльність членів літстудії. Студентка-історик Світлана Косюхно в замітці «Чому саме «Дитинець»?» пояснила читачам назву літоб’єднання.

Твори, що ввійшли до книги, збиралися близько чотирьох років. 180 сторінок містять поезії та малу прозу двадцяти дев’яти літстудійців, а також замітки кількох студкорів (студентських кореспондентів), вірші трьох бібліотекарів ДПУ та одинадцяти авторів, чиї твори останнім часом були надруковані в рубриці «Літературна сторінка» університетської газети та в інших місцевих газетах.

Книга складається з трьох розділів: «Літературна студія «Дитинець», «Студкоми та автори «Літературних сторінок» газети «Педагогічні обрії» та «Творчий пошук бібліотекарів університету». Тематика цих творів досить різноманітна. Майже кожен автор скористався можливістю мовою мистецтва слова зізнатися перед читацькою аудиторією у своїх теплих почуттях до близької людини. Пройшли через «Ворота» і зайняли свої ніші в альманасі й філософська, пейзажна та громадянська лірики.

Варто зазначити, що імена більшості авторів уперше потрапили до літературної збірки такого типу. Близько половини з них уже полишили студентські лави рідної аlma mater і роз’їхались по різних куточках Батьківщини. До речі, серед авторів, твори яких увійшли в цей проект, представники дев’яти областей України: Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Полтавської, Сумської, Тернопільської та Черкаської.

Зазначимо, що хоч ідея створення альманаху вже кілька років і носилася над славнозвісним Стогніївським шляхом, корпусами та гуртожитками ДПУ, проте до її безпосередньої реалізації упорядники змогли підійти лише тоді, коли в колективі редакції газети «Педагогічні обрії» накопичилася «критична маса» поетів-аматорів. До дуету Андрія Будугая та Сергія Литвиненка приєдналася Світлана Косюхно. Новостворене тріо спочатку «проходило обкатку» і набувало досвід підбору й правки поетичних і прозових творів інших авторів для рубрики «Літературна сторінка», а вже потім узялося за безпосередню роботу над альманахом. До неї входило таке: відбір творів, надання деяким з них електронного виду, збирання біографічних відомостей про авторів та їхніх фотопортретів, розробка структури книги, робота над оформленням видання (і перш за все – збирання та відповідна обробка чисельних фотоматеріалів і малюнків), верстка, кількаразова вичитка, тобто правки, правки, правки, правки…

Упорядниками було вирішено розміщувати матеріали літстудійців відповідно до хронології вступу їхніх авторів до місцевого ВНЗ. Добірка творів майже кожного з авторів розпочинається з його фото та автобіографії, виконаної в напівхудожньому-напівпубліцистичному ключі ключі.

Своєрідного шарму книзі надають художні світлини Віктора Сокола, Віктора Куйбіди та інших «керманичів об’єктиву», а також графічні малюнки Лариси Посух, Олександра Прядка, Владислави Мацакової.

Автори щиро дякують за сприяння у випуску книги представникам Переяслав-Хмельницької міськради Іванові Якименку, Дмитрові Мазосі, Анатолію Хмельницькому та Світлані Кучеренко, спонсорам Сергію Доброскоку, Віктору Гриценку, Володимиру Лисюченку, Ірині Прісич, Олександру Грибкову, Олександру Пасічнику, голові Процівської сільради (Бориспільський район) Любові Чешко. Хочеться також подякувати Галині Карпенко керівникам видавництва ПП «СКД» Людмилі та Сергію Мирончукам, верстальникам Сергію Мевші та Дмитрові Крикуну.

Зусиллями міської ради та упорядників примірники альманаху потрапляють у бібліотеки шкіл нашого міста та Переяслав-Хмельницького району, а також бібліотеки рідних шкіл та районів учасників проекту. Тож бажаємо вам приємних вражень від перегортання збірки, яка, як ми сподіваємося, займе своє місце серед сторінок в анналах історії літературної Переяславщини.