Від укладачів
Біографічна довідка
Шевченко В. І.  Лицар козацької Хортиці
Кириченко С. М.  Закоханість на все життя
Основні віхи життя і діяльності А. Л. Сокульського
Покажчик основних наукових праць 
Література про життя та діяльність 
Алфавітний покажчик праць
Родовід Арнольда Сокульського

ВІД УКЛАДАЧІВ

            Бібліографічний покажчик присвячений вченому, доктору історичних наук, заслуженому працівнику культури України Арнольду Леонідовичу Сокульському. Широкому загалу він відомий як автор фундаментальних робіт: «Національна символіка» (1993), «Морські походи запорожців» (1995), «Козацька Хортиця» (2008), «Заповіти Хортиці» (2016) тощо.

У 2001 році бібліотека вже друкувала бібліографічний список праць А. Л. Сокульського в серії «Дослідники рідного краю». Та, з огляду на дослідницьку активність вченого і виходу значної кількості нових праць, було вирішено видати оновлений покажчик.

Вступні статті до видання підготували краєзнавець Віталій Іванович Шевченко та начальник Запорізького обласного управління культури у 1966-1972 рр. Степан Маркович Кириченко.

            Джерелами пошуку літератури стали каталоги і картотеки Запорізької ОУНБ, інтернет-ресурси та особисті матеріали науковця.

Посібник містить дані про життєвий шлях і діяльність вченого, перелік основних наукових праць, доповідей, публікацій, а також список літератури про нього та його доробок.

Матеріал у покажчику розподілено за роками видань в зворотньо-хронологічному порядку. У межах кожного року джерела розміщено за алфавітом назв творів у такій послідовності: книги, публікації в збірниках і журналах, статті в газетах. Усі видання подано мовою публікації, збережено орфографічні норми оригіналу. Кожен бібліографічний опис має свій номер. Загальна кількість бібліографічних записів становить 216 позицій.

Видання має алфавітний покажчик основних праць науковця. Представлені матеріали охоплюють період з 1970 по 2017 роки.

Добір літератури до покажчика завершено у серпні 2017 року.

            Видання розраховане на науковців, викладачів, краєзнавців, бібліотекарів та всіх, хто цікавиться питаннями історії України, зокрема Запорозького козацтва.

Свої пропозиції, зауваження та побажання надсилайте на адресу відділу краєзнавства КЗ «ЗОУНБ» ЗОР (м. Запоріжжя, пр. Соборний, 142, тел.: 787-53-52) чи www.zounb.zp.ua(e-mail: kraeved@ zounb.zp.ua).

 

 

БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА

Арнольд Леонідович Сокульський народився 15 вересня 1938 року в м. Тальне Черкаської області в родині сільських вчителів, українець.

Після закінчення в 1959 р. Бучацького зооветеринарного технікуму працював техніком-бактеріологом в Нововасилівській міжрайонній ветеринарній баклабораторії та викладав географію і історію в місцевій школі.

У 1968 році закінчив із відзнакою Дніпропетровський державний університет і до 1970 р. працював у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї старшим науковим співробітником відділу історії дорадянського періоду. Брав участь в доборі документів, матеріалів, ілюстрацій до 26-томного видання «Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область».

В 1970 р., після курсів Інституту археології АН УРСР «Основи та методика ведення археологічних розкопок», брав участь в археологічних експедиціях під керівництвом Б. М. Мозолевського (Товста Могила біля м. Покров Дніпропетровської обл.) та О. І. Тереножкіна і В. І. Бідзіля (Гайманова Могила поблизу с. Балки Василівського р-ну Запорізької обл.).

В тому ж році отримав призначення на посаду директора Державного історико-культурного заповідника запорозького козацтва на о. Хортиця. У 1976-1977 рр. археологічно відкрив і досліджував літописне «Протовче». В 1979 році був звільнений з посади директора, після чого вчителював у СШ № 1 і № 87 м. Запоріжжя.

З 1981 року — вдруге призначений керівником вищеназваного заповідника. За його дорученням було встановлено понад 100 охоронних знаків на місцях пам’яток історії, археології і природи. У 1983 році він завершив будівництво першої черги Музею на о. Хортиця. В жовтні 1984 року за свою принциповість та проукраїнську позицію знову звільнений з посади директора, виключений з членів КПРС. До 1991 року працював викладачем Запорізького педагогічного училища № 1.

В 1991 році, на хвилі загального піднесення національного руху, повертається до Музею історії Запорозького козацтва старшим науковим співробітником. З 1998 по 2003 роки обіймав посаду директора-організатора Запорізького відділення Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України НАН України.

У 1999 році Арнольд Леонідович здобув вчений ступінь кандидата історичних наук, а в 2014 — отримав вчений ступінь доктора історичних наук.

В 2009 році за багаторічну працю та вагомий внесок у розвиток і популяризацію історичної спадщини України Арнольд Леонідович Сокульський нагороджений почесним званням «Заслужений працівник культури України».

Окрім наукової роботи, він завжди активно займався і громадською діяльністю. Був депутатом Запорізької обласної Ради (1990), довіреною особою народного депутата України В’ячеслава Максимовича Чорновола, членом комісії Верховної Ради України з питань національної символіки (1991), членом Президії Конгресу української інтелігенції (1997), помічником-консультантом народного депутата України Анатолія Васильовича Єрмака (2000-2003).

Незважаючи на свій поважний вік, Арнольд Леонідович працює доцентом Запорізького Класичного приватного університету, очолює Запорізьке обласне відділення Конгресу української інтелігенції, є членом Національної спілки краєзнавців України, активним учасником науково-практичних конференцій та, найголовніше, залишається «подвижником Хортиці».

 

ЛИЦАР КОЗАЦЬКОЇ ХОРТИЦІ

Арнольд Леонідович Сокульський — людина однієї пристрасті. Скільки пам’ятаю, він завжди був захоплений історією запорозького козацтва, історією легендарної Хортиці. Брав участь в незлічених археологічних розвідках і експедиціях. Від перших, які були проведені ще на початку його наукової діяльності в Запорізькому краєзнавчому музеї, і до сучасних, які він проводить, перебуваючи на посаді директора наукової установи — Запорізького відділення Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України НАН України, яке за його ініціативою і було створено.

І скрізь, де б він не був, самовіддана праця по збереженню Хортиці та її історичних пам’яток, з вивчення маловідомих сторінок звитяжної історії легендарного запорозького козацтва, з пропаганди досягнень історичної науки, пов’язаної з історією козацтва — характеризує його творчу діяльність.

Активність науковця підтверджують і численні статті та повідомлення в наукових збірниках та часописах і одночасно в багатьох газетах, де популяризуються досягнення сучасної науки про звитяжних наших пращурів.

Арнольд Леонідович — перший директор Державного історико-культурного заповідника історії запорозького козацтва на острові Хортиця. Йому довелося працювати під орудою незабутнього Миколи Петровича Киценка, який своєю кар’єрою, своїм життям захистив своє дітище — козацький заповідник і всіх тих, хто самовіддано служив на святій козацькій Хортиці.

Мені здається, що його витоки принциповості по відстоюванню інтересів Хортиці, його безкомпромісності, яка іноді навіть йде в розріз із спокоєм життєвої необхідності, сформувалися, коли він працював і вчився у такої непересічної людини і громадського діяча, яким був Микола Петрович Киценко.

Коли будувався музей історії запорозького козацтва, саме Арнольд Леонідович знайшов видатного художника України Анатолія Васильовича Гайдамаку, одного з кращих, якщо не найкращого, майстрів по створенню художнього образу експозиції музею. І мені, на скромній посаді наукового працівника музею, довелося неодноразово бачити як захоплено сприймали експозицію музею численні відвідувачі: від знаних людей в науці, в політиці та культурі і до пересічних громадян, що за покликом серця прийшли подивитися на прекрасне чудо, яке створили наші предки, на історію запорозького козацтва.

Буде неповною розповідь про Арнольда Леонідовича, якщо не сказати про його постійну битву за збереження Хортиці, що спричинила багато негараздів в його житті. Це боротьба проти різних установ і організацій, які тихою сапою проникали на Хортицю і господарською діяльністю намагалися руйнувати і руйнували те, що зберіг на острові час.

Арнольд Леонідович — один з перших, хто почав досліджувати у комплексі місця запорозьких січей, очолював археологічну експедицію заповідника, яка відкрила слов’янське поселення — літописне Протовче, предтечу Запорозької Січі.

Перифразуючи відомий вираз, можна сказати, що лейтмотив діяльності Арнольда Леонідовича – «Хортиця понад усе!»

Якщо зібрати все надруковане Арнольдом Леонідовичем, а це і робиться у пропонованій читачу роботі, то вийде маленька енциклопедія по історії і культурі Запорозького козацтва та Хортиці від перших згадок про Хортицю та запорозьких січей і до сьогоднішнього їх стану, на жаль, не дуже втішному.

Обдумуючи наукову та громадську діяльність Арнольда Леонідовича, мимоволі згадуєш приклади самопожертви заради ідеї, власного переконання. До цього треба додати, що врешті-решт він відстояв власне кредо, а його вороги щезають у часі, тому і Хортиця, за яку бореться все життя з різними чиновниками Арнольд Леонідович, не загине, а збережеться для прийдешніх поколінь.

І робить це щодня, не жалкуючи своїх сил і здоров’я, Лицар Хортиці і Козацтва — Арнольд Леонідович Сокульський.

Бібліотека робить важливу і корисну працю, видаючи бібліографію робіт справжнього вченого і сумлінного дослідника, яким є Арнольд Леонідович.

Ця праця послужить учням, студентам, всім тим, хто доторкнеться до джерел нашої історії і культури, допоможе їм увійти у безсмертну царину нашої духовності, прилучитися до легендарної козацької колиски — вічної Хортиці.

В.  І. Шевченко, краєзнавець

 

 

ЗАКОХАНІСТЬ НА ВСЕ ЖИТТЯ

 

 

Правда выше всего, а потому

Надо желать одной правды

и искать её… и даже несмотря

на все те преследования и гонения,

которые мы можем получить из-за неё.

Ф. Достоевский

 

Директор Державного історико-культурного заповідника запорозького козацтва на острові Хортиця (та ще й перший)! Скільки в цій посаді, самій постаті мало втілюватися енергії, потужного заряду організатора, знань, цілеспрямованості, до кінця відданості такій значущій для всієї української людності справі, великої любові до України, до її славних синів — запорозьких козаків і їхньої матері Хортиці. Переді мною, як начальником Запорізького обласного управління культури, після урядового проголошення острова Хортиця заповідним, призначення директора заповідника стало завданням № 1. Почалися пошуки, зустрічі з багатьма різноманітними гіпотетичними керівниками-будівничими, поради з небайдужими до справи авторитетними людьми-патріотами. При синтезі отриманої інформації шляхи зійшлися на Арнольдові Сокульському — молодому, енергійному, залюбленому в запорізьку землю, її історію, для вивчення якої він віддавав немало часу і без ніякої матеріальної винагороди регулярно працював в експедиції київських археологів на розкопках скіфських курганів. В цей час експедиція, очолювана відомим археологом В. І. Бідзилею, в якій працював і професор-археолог О. І. Тереножкін, вели розкопки знаменитої Гайманової могили, що в Василівському районі.

Туди для поради з ученими та для співбесіди безпосередньо з Арнольдом Сокульським я і вирушив. Сподівання мої виправдалися: обидва вчені дали високе поцінування допитливому розумові, потягу до знань, енергії і небайдужому ставленню до історичної минувшини нашого краю Арнольда Сокульського. Бесіда з ним в степу, в машині (при поверненні до Запоріжжя) остаточно зміцнили мої переконання, що, нарешті, віднайдено гідного претендента. І першого вересня 1970 року своїм наказом я призначив Арнольда Леонідовича Сокульського директором заповідника козацтва на острові Хортиця.

І, як засвідчила його багаторічна праця, не помилився.

Маючи уже немалі знання з історії запорозького козацтва, Хортиці, він поринув у різноманітні завдання розбудови заповідника, у різні напрямки цієї роботи. Нелегкою була ця праця. Адже все починалося з нуля. Але усвідомивши основні завдання, він уже в листопаді того ж року, після скрупульозного відбору за ознакою знань, відданості справі, патріотизму та працездатності, призначив трьох наукових співробітників. Вони були першими. Це Тамара Костянтинівна Шевченко, Людмила Петрівна Костенко та Віталій Іванович Шевченко. Радували навіть їх прізвища. Порадували й листи на моє ім’я (на які, здавалося б, треба було реагувати негативно), в яких йшлося про докір на мою адресу за те, що я призначив на посаду першого директора такого заповідника людину з польським прізвищем — Сокульський. Радість моя полягала в тому, що в зденаціоналізованому Запоріжжі все-таки є небайдужі до нашої історії люди. І я без образи їм відповідав, що Арнольд Леонідович — українець за походженням, родом із шевченківської землі — Черкаської області. І заспокоював ще й тим, що навіть і серед поляків були віддані патріоти України. Адже був славним козаком Морозенко (чистої крові поляк за походженням), за яким після його загину вся Вкраїна плакала.

Невеличкий колектив заповідника, зорганізований А. Сокульським, ретельно почав вивчати історію Хортиці та запорозького козацтва, організував пошукові експедиції для віднайдення козацьких пам’яток на Запоріжжі та поза його межами. При цьому важливо зазначити, що перший директор заповідника виявляв неабияке почуття відповідальності за кожний свій та підпорядкованих йому наукових співробітників крок в розбудові заповідника, підходив до вирішення найважливішої для української людності справи виважено.

Уже в 1971 році розпочалося спорудження кургану для монумента “Козаки в дозорі” (скульптор В.Дубинін), який мав увінчати меморіальний комплекс і стати навічно на чатах Хортиці, на чатах слави козацької, на чатах України. Розпочались початкові роботи будівництва споруди Музею історії козацтва.

Завдячуючи енергійній, цілеспрямованій праці директора заповідника, на Хортиці в наступному році були відкриті літописне поселення Протолче та літописне місто в гирлі Дніпра — Олешшя. Водночас, з проведенням важливих археологічних пошуків, велася змістовна й плідна робота колективу заповідника по складанню наукового тематико-експозиційного плану музею. Ним була розроблена наукова підоснова чотирьох козацьких діорам, в тому числі діорами про взяття козаками на чолі з Сагайдачним міста работоргівлі — Кафи (нині Феодосія), та про бій під Жовтими Водами і здобуття великої перемоги козаків на чолі з Богданом Хмельницьким. Розпочалась комплектація фондів заповідника пам’ятками духовної й матеріальної культури запорозького козацтва. Розроблено було також наукову підоснову для виготовлення проектів історико-меморіального комплексу запорозького козацтва на острові Хортиця.

І навіть після того, як під тиском сусловської народоненависницької ідеології в 1974 році заповідник був перепрофільований в філію Запорізького краєзнавчого музею, А. Сокульський, всупереч новому спрямуванню тематики музею на Хортиці, продовжував досліджувати залишки Кам’янської Січі, вивчати літописне поселення Протовче на острові Хортиця — прообраз Хортицької Січі, вести розвідки залишків Чортомлицької, Олешківської та Нової Січей. І що вельми важливо, мов передбачаючи краще майбуття, не зраджуючи своєму усвідомленому первинному призначенню, навіть у ті гнітючі часи в 1978 році завершив створення наукової бібліотеки історії запорозького козацтва.

Цієї послідовної, тематично спрямованої у «не той бік» роботи не могли не помітити спостережливі (аж надто) ідеологічні зверхники. І хоч ніхто не міг заперечити заслуг А. Сокульського в справі закладання добротного підґрунтя козацького заповідника, в тих умовах, при тому режимові вони не могли дати йому імунітету від звільнення з роботи 1979 року “за власним бажанням”. Вдуматись в садистський абсурд: це «бажання» у А. Сокульського з’явилося після майже десятирічної виснажливої, копіткої й захоплюючої творчої праці! Слід підкреслити, що це було явищем невипадковим і невідокремленим від ставлення тогочасного режиму до національних святинь та до їх оберегів — здібних, творчих особистостей: «служба брехні» працювала чітко. Вже занадто отруйними видавалися режиму їх національні ідеї.

Але цим громадський хребет українця А. Сокульського не був зламаний, завдяки притаманному йому кодексу гідності. Він вистояв, віднайшов себе в ділі: менше як за два роки він в Запорізькій СШ № 1 імені Т. Шевченка, працюючи там, створив шкільний музей Т. Г. Шевченка.

Але в цей час велика справа, над якою працював Арнольд Леонідович, тупцювалася на місці й занепала (в той час я, як начальник обласного управління культури, був звільнений «по хворобі» і М. П. Киценко, як заступник голови облвиконкому, за вигадані недоліки, також був звільнений з роботи). І тим же таки управлінням культури, яке звільняло А. Сокульського з посади директора заповідника, й за тим же самим підписом А. Сокульського повернено на посаду директора 1981 року.

І він знову віддався справі. Продовжувалося будівництво музею та інженерної мережі, інтер’єрів та екстер’єрів, лапідарію «кам’яних баб» (35 статуй). Щоправда, для секретаря обкому партії з ідеології це видалось аж занадто архаїчним, і він наказав згорнути їх бульдозером, що й було виконано з належною ретельністю. Але незважаючи ні на що, музейні працівники продовжували збирати експонати, пов’язані з козацтвом.

14 жовтня 1983 року було офіційно відкрито Музей історії Запоріжжя на о. Хортиця, з надуманою партійними ідеологами тематикою, яка не мала нічого спільного з козацьким заповідником. І це при тому, підкреслю ще раз, що урядова постанова 1965 року про увіковічення місць, пов’язаних з запорозьким козацтвом, ніким не відмінялася до нинішнього часу.

У 1984 році Арнольд Леонідович уже за надуманим мотивом був знову звільнений з посади директора заповідника і до 1991 року викладав суспільно-економічні дисципліни в Запорізькому педагогічному училищі № 1, де (він уже без цього не мислив себе) створює музей історії училища, українську світлицю та кілька виставок на історичну та мистецьку тематику.

З 1993 року він працює старшим науковим співробітником Національного заповідника «Хортиця». Звільнився з цієї посади, за його твердженням, «справді уже за власним бажанням через неможливість працювати в непрацюючому музеї».

З 1997 року він став працювати директором-організатором Запорізького відділення науково-дослідного інституту козацтва НАН України (знову з козацтвом пов’язана справа). Тема його кандидатської дисертації знову таки козацька: «Флот Запорозької Січі ХVІ-ХVІІ століть: структурна організація, технологія та військове мистецтво», а тема його докторської дисертації – «Роль Хортиці в еволюції та розвитку запорозького козацтва». Він також є віце-президентом Запорізької асоціації «Захистимо Хортицю».

Відтак сьогодні не можна не сказати, що Арнольд Леонідович Сокульський залишився не тільки по-синівському вірним козацтву, Хортиці, історії України, але є також плідним послідовним науковим працівником — має близько 200 публікацій про козацтво, їх Січі, роль в історії, значущість для сучасної незалежної України. Його авторське “Я” залишається діяльним і незмінним й до сьогодні.

С. М. Кириченко,

у 1966-1972 рр. начальник Запорізького

 обласного управління культури

ОСНОВНІ ВІХИ ЖИТТЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ

 

 

Арнольд Леонідович Сокульський народився 15 вересня 1938 року у місті Тальне Черкаської області.

 

1959

закінчив Бучацький зооветеринарний технікум.

1959-1960

робітник очисного забою шахти ім. Челюскінців м. Донецьк.

1960-1962

технік-бактеріолог Нововасилівської міжрайонної ветбаклабораторії в смт. Нововасилівка Приазовського р-ну Запорізької обл.

1962

член КПРС.

1963-1968

вчитель географії та астрономії в Нововасилівській СШ, створив музей історії селища Нововасилівка.

1968

закінчив з відзнакою Дніпропетровський державний університет (факультет географії).

1969

старший науковий співробітник Запорізького обласного краєзнавчого музею (дорадянський відділ).

1969-1970

пройшов курси інституту археології АН УРСР («Основи та методика ведення археологічних розкопок»).

1970

польова практика в археологічній експедиції під керівництвом О. І. Тереножкіна та В. І. Бідзіля (Гайманова Могила поблизу с. Балки Василівського р-ну Запорізької обл.).

 

 

польова практика на громадських засадах в археологічній експедиції під керівництвом Б. М. Мозолевського (Товста Могила біля м. Покров Дніпропетровської обл.).

1970-1979

директор Державного історико-культурного заповідника запорозького козацтва на о. Хортиця.

1976-1977

археологічно відкрив і досліджував літописне «Протовче» на о. Хортиця.

1979-1981

вчитель географії та астрономії в Запорізькій СШ № 1 ім. Т. Шевченка, створив при школі Музей Т. Г. Шевченка.

1981-1984

директор Державного історико-культурного заповідника запорозького козацтва на о. Хортиця.

1984

за свою проукраїнську позицію звільнений з посади директора Державного історико-культурного заповідника запорозького козацтва на о. Хортиця та виключений із членів КПРС.

1984-1993

викладач Запорізького педагогічного училища № 1.

1990

депутат Запорізької обласної Ради народних депутатів.

1990-1991

довірена особа народного депутата України В. М. Чорновола по Запорізькій обл.

 

 

член комісії Верховної Ради України з питань національної символіки.

1991-1993 

старший науковий співробітник відділу Музею історії запорозького козацтва на о. Хортиця.

1998-2003

директор-організатор Запорізького відділення Науково-дослідного інституту козацтва Інституту історії України НАНУ.

1996-2004

член Регіональної спілки письменників Придніпров’я.

З 1997 — дотепер

голова правління Запорізького обласного відділення Конгресу української інтелігенції.

1999

присвоєно вчений ступінь кандидата історичних наук.

2000-2003

помічник-консультант народного депутата України А. В. Єрмака.

2003

позаштатний консультант депутатської фракції «Наша Україна» в Верховній Раді України.

З 2003 — дотепер

доцент кафедри «Історія України» в Запорізькому Класичному приватному університеті.

2009

присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

2011

член Національної спілки краєзнавців України.

2014

присвоєно вчений ступінь доктора історичних наук.

 

ПОКАЖЧИК ОСНОВНИХ НАУКОВИХ ПРАЦЬ

 

 

Дисертації та автореферати

 

  1. Острів Хортиця та його історико-культурне значення в процесі виникнення і становлення запорозького козацтва : автореф. дис. на здобуття наук. ступ. д-ра істор. наук : [спец.] 07.00.01 — історія України / Сокульський Арнольд Леонідович ; М-во освіти і науки України, Держ. вищ. навч. заклад «Переяслав-Хмельн. держ. пед. ун-т ім. Григорія Сковороди». — Переяслав-Хмельницький, 2014. — 44 с.

 

  1. Флот Запорозької Січі в XVI-XVIII ст.: структурна організація, технологія та військове мистецтво : дис. канд. іст. наук: 07.00.01 / Сокульський Арнольд Леонідович ; Нац. акад. наук України, Ін-т історії України. — К., 1999. — 194 с.

 

  1. Флот Запорозької Січі в XVI-XVIII ст.: структурна організація, технологія та військове мистецтво : автореф. дис. канд. іст. наук: 07.00.01 / Сокульський Арнольд Леонідович ; Нац. акад. наук України, Ін-т історії України. — К., 1999. — 17 с. — Відомості доступні також з Інтернету: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?C21COM=2&I21DBN=ARD&P21DBN=ARD&Z21ID=&IMAGE_FILE_DOWNLOAD=1&Image_file_name=DOC/1999/99saltvm.zip

 

Монографії

 

  1. Заповіти Хортиці : [монографія] / [Сокульський Арнольд Леонідович, Сокульський Євген Арнольдович] ; Ін-т журналістики і мас. комунікації Класич. приват. ун-ту ; Запоріз. держ. мед. ун-т ; Нац. заповідник "Хортиця". — Запоріжжя : ЗНУ, 2016. — 471 с. : кольор. іл.

 

  1. Козацька Хортиця: історико-культурне значення в процесі виникнення і становлення запорозького козацтва : монографія / А. Л. Сокульський ; Класич. приват. ун-т, Нац. заповідник «Хортиця». — Запоріжжя : КПУ, 2008. – 764 с. — Бібліогр.: с. 626-667.

 

2017

 

  1. М. В. Гоголь: велич України (до річниці від дня смерті) / Сокульський Арнольд Леонідович, Сокульський Євген Арнольдович // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні : [програма ХХVІ міжнар. конф. (м. Київ, 21-22 берез. 2017 р.)] / Н.-д. центр «Часи козацькі» [та ін.]. – К., 2017. – С. 7.

 

  1. Україна козацька: філософія пізнання й естетика історичної поеми Валентина Северинюка / Сокульський Арнольд Леонідович, Пащина Любов // Там само. – [остання сторінка обкладинки].

 

2016

 

  1. Микола Гоголь і Хортиця / А. Л. Сокульський // Переяславіка : V Єфремівські читання «Релігійне життя Переяславської землі (ІХ-ХХІ ст.)», присвяч. 1000-літтю убієнія святого князя Бориса : зб. наук. ст. – Переяслав-Хмельницький, 2016. – Вип. 11 (13). — С. 147-151.

 

  1. Тарас Шевченко і українське козацтво. Т. Г. Шевченко і ідентичність нації (До 170-річчя перебування поета на Хортиці) / А. Л. Сокульський // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні : зб. наук. ст., присвяч. світлій пам’яті Д. Я. Телегіна. – К., 2016. – Вип. 25. – С. 199-205.

 

  1. Україна козацька: філософія пізнання й естетика історичної поеми Валентина Северинюка / А. Л. Сокульський // Держава та регіони. Серія: Гуманітарні науки. — 2016. — № 3-4. — С. 62-66. — Бібліогр.: 15 назв. – Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/drgn_2016_3-4_15

 

  1. Україна козацька: філософія пізнання й естетика історичної поеми Валентина Северинюка / А. Л. Сокульський, Л. А. Пащина // Праці Центру пам'яткознавства. — 2016. — Вип. 30. – С. 303-313. — Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pcp_2016_30_28

 

  1. Український козацький пантеон / А. Л. Сокульський, Є. А. Сокульський // Переяславіка : V Єфремівські читання «Релігійне життя Переяславської землі (ІХ-ХХІ ст.)», присвяч. 1000-літтю убієнія святого князя Бориса : зб. наук. ст. – Переяслав-Хмельницький, 2016. – Вип. 11 (13). — С. 152-158.

 

2015

 

  1. Вторгнення Дарія І Великого в Скитію: хронологія, геополітика, архетипи (До 2500-річчя події) / А. Л. Сокульський // Заповідна Хортиця : зб. наук. пр. / М-во культури України, Нац. заповідник «Хортиця» ; [редкол.: М. А. Остапенко та ін.]. – Запоріжжя : Кругозір, 2015. – С. 254-265. — Бібліогр.: 45 назв.

 

  1. Отамани Хортицької Січі (1552-1558): сучасний стан та перспективи дослідження проблеми / А. Л. Сокульський // Заповідна Хортиця : зб. наук. пр. / М-во культури України, Нац. заповідник «Хортиця» ; [редкол.: М. А. Остапенко та ін.]. – Запоріжжя : Кругозір, 2015. – С. 33-40. — Бібліогр.: 25 назв.

 

  1. Тризуб – княжий клич Рюриковичів і герб Київської Русі: виникнення, еволюція, значення / А. Л. Сокульський // Сіверщина в історії України. — 2015. — Вип. 8. — С. 99-101. — Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sviu_2015_8_20

 

 

2014

 

  1. Деятельность Дмитрия Вишневецкого на московской службе: опровержение исторической парадигмы / А. Л. Сокульский // Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук. – М., 2014. — № 03 (62), ч. 1. – С. 113-122.

 

  1. Пенати кошового Івана Сірка: проблеми музеєфікації станом на жовтень 2012 р. / Арнольд Сокульський // Українське козацтво в етнокультурному просторі Наддніппрянщини : матеріали наук.-практ. конф., що відбулися під час VI та VII іст.-культурол. фестивалю "Мамай-fest" 31 трав. 2013 р. та 6 черв. 2014 р. / Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України ; Дніпродзержин. Міськрада , Музей історії Дніпродзержинська ; [редкол.: Буланова Н. М. (відп. ред.) та ін.]. — Нікополь : Принтхаус Римм, 2014. — С. 225-238.

 

  1. Селена – інша реальність / А. Л. Сокульський // Гілея : наук. вісн. — 2014. — Вип. 80. — С. 143-148. – Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2014_80_37

 

  1. Т. Г. Шевченко і ідентичність нації / А. Сокульський // Black sea scientific journal of academic research. – Tbilisi, Georgia, 2014. — January, № 1. — С. 47-50.

 

  1. Український козацький пантеон / А. Сокульський // The Caucasus Integration journal, Economical and analysis journal. – Tbilisi, Georgia, 2014. — № 2. — С. 18-22.

 

  1. Феномен Адама Чарноцкого (04.VI.1784 – 17.ХІ.1825) / А. Л. Сокульский // Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук. – М., 2014. — № 02 (61), ч. 1. – С. 104-109.

 

 

 

2013

 

  1. Марк Солтанович Сокольський – удільний князь Туровської землі: ім’я, рід, духовність, здобутки культури / Арнольд Сокульський // Воєнна історія України. Волинь та Полісся : зб. наук. пр. за матеріалами Всеукр. наук. військ.-іст. конф. 25-26 квіт. 2013 р. / Нац. військ.-іст. музей України. — К., 2013. — С. 83-90.

 

  1. Отамани Хортицької січі (1552-1558): сучасний стан та перспективи дослідження проблеми / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини. – Запоріжжя : Просвіта, 2013. — Вип. 31. — С. 22-29. — Бібліогр.: 33 назви. — Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Kultv_2013_31_5

 

  1. Час — мінлива субстанція виміру простору Всесвіту / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини. – Запоріжжя : Просвіта, 2013. — Вип. 30. — С. 145-149. — Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Kultv_2013_30_29

 

  1. Як "Ahnenerbe" шукало сакральні центри в Надпорожжі й Запорожжі: спроба реконструкції / А. Л. Сокульський // Гілея : наук. вісн. — 2013. — Вип. 69 (№ 2). — С. 114-123.

 

2012

 

  1. Вирують парадокси в колисці козацтва… / А. Л. Сокульський // Гілея : наук. вісн. — 2012. — Вип. 64 (№ 9). — С. 592-597.

 

  1. Всесвіт і життя: контроверза матеріалістичного й інформаційного пізнання світу Творця / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини. – Запоріжжя : Просвіта, 2012. – Вип. 28. — С. 21-28.

 

  1. «Зоряні олені Хортиці»: історико-культурний аспект / А. Кононюк // Хортицький семінар: Сакральна географія і феномен паломництва: вітчизняний і світовий контекст : зб. наук. пр. / наук. ред. і упоряд. Ю. Ю. Завгородній. — Запоріжжя : Дике Поле, 2012. — С. 82-91. – Справжнє прізвище автора А. Сокульський. — Доступно також з Інтернету: https://svit.in.ua/stat/st56.htm

 

  1. Культурні архетипи і концепти Хортиці: культурологічний вектор / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини. – Запоріжжя : Просвіта, 2012. — Вип. 29. — С. 9-15. – Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Kultv_2012_29_4

 

  1. Меч «Володимира Кальцева» з дна Дніпра біля острова Хортиця / А. Л. Сокульський, Є. А. Сокульський // Воєнна історія Середньої Наддніпрянщини : матеріали Всеукр. наук. військ.-іст. конф. (м. Київ, 15 берез. 2012 р.) : наук. зб.  – К., 2012. — С. 34-38.

 

  1. Меч «Володимира Кальцева» з дна Дніпра біля острова Хортиця / А. Л. Сокульський, Є. А. Сокульський // Гілея : наук. вісн. — 2012. — Вип. 56 (№ 2). — С. 167-170.

 

  1. Сокуль – князівство лучан: земля, населення, історичні постаті / А. Л. Сокульський // Минуле і сучасне Волині та Полісся. Україна та Волинь у наполеонівських війнах : матеріали ХLІ Міжнар. іст.-краєзнав. наук. конф., присвяч. 200-річчю війни 1812 року (м. Луцьк, 11-12 трав. 2012 р.) / упоряд. А. Силюк, О. Златогорський. – Луцьк : Волин. старожитності, 2012. – Вип. 41. – С. 289-294.

 

  1. Хортиця увічнює українських січових стрільців (До 100-річчя заснування УСС) / А. Л. Сокульський // Воєнна історія Середньої Наддніпрянщини : матеріали Всеукр. наук. військ.-іст. конф. (м. Київ, 15 берез. 2012 р.) : наук. зб. — К., 2012. — С. 293-295.

 

2011

 

  1. Діяльність Дмитра Вишневецького на московській службі: спростування історичної парадигми / А. Л. Сокульський // Гілея : наук. вісн. — 2011. — Вип. 52. — С. 196-206. — Бібліогр.: 24 назви.

 

  1. До питання про локалізацію та архітектурне облаштування Олешківської Січі / А. Сокульський // Краєзнавство : наук. журн. — 2011. — № 2. — С. 248.

 

  1. Монументальна «біжутерія»: запорізький вимір / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини. – Запоріжжя : Просвіта, 2011. – Вип. 27. — С. 18-23. – Відомості доступні також з Інтернету: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Kultv_2011_27_5

 

  1. Проблема увічнення пам’яті козацтва (До 95-річчя від дня народження П. Т. Тронька) / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини. – Запоріжжя : Просвіта, 2011. – Вип. 26. – С. 32-37. – Бібліогр.: 20 назв.

 

  1. Українське прикордоння і козаки-пластуни. Великий кордон, як явище Євразійського геополітичного простору / Арнольд Сокульський // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні : зб. наук. пр. – К., 2011. — Вип. 20, ч. 1. – С. 234-244.

 

 

2010

 

  1. Об авторе (предисловие) / А. Сокульский // Конспект: Запорожье 1983-1992 / П. А. Огурцов. – Харків : Права людини, 2010. — С. 4-5.

 

  1. «Велике мовчання космосу»: астросоціологічний парадокс / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини. – Запоріжжя : Просвіта, 2010. — Вип. 24. — С. 131-135.

 

  1. Дев’ять днів з Ігорем Свєшніковим (До 95-річчя від дня народження Ігоря Свєшнікова) / А. Л. Сокульський // Дослідники козацької минувшини : зб. тез наук.-практ. конф., присвяч. 155-ій річниці від дня народження Д. Яворницького та 95-ій річниці від дня народження І. Свєшнікова. – Рівне, 2010. – С. 91-96.

 

  1. Кераміка Кам'янської Січі (1709-1711, 1728-1734 рр.): історія, функціональні особливості, семантика / А. Сокульський // Музейні колекції: історія, дослідження, атрибуція : зб. наук. пр. / Нац. музей укр. нар. декорат. мистецтва. — К.: ТОВ «ХІК», 2010. – С. 78-83.

 

  1. Концептуальні орієнтири створення історико-етнографічного комплексу «Задунайська Січ» на території Румунії / А. Л. Сокульський // Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні : зб. наук. пр. — К., 2010. – Вип. 19. – С. 358-364.

 

  1. Увічнення пам’яті козацтва: парадигми, міфи, гротеск (культурологічний аспект) / А. Л. Сокульський // Заповідна Хортиця : матеріали IV міжнар. наук.-практ. конф. «Історія запорозького козацтва: в пам’ятках і музейній практиці»: спец. вип. : зб. наук. пр. / М-во культури і туризму України, Нац. заповідник «Хортиця» [та ін.]. — Запоріжжя, 2010. — С. 162-164.

2009

 

  1. Кераміка Кам’янської Січі (1709-1711; 1728-1734 рр.): історія, функціональні особливості, семантика / А. Л. Сокульський // Січеславський альманах : зб. наук. пр. з історії укр. козацтва / Нац. гірн. ун-т ; НАН України, Ін-т історії України, НДІ козацтва, Дніпропетр. регіон. від. – Дніпропетровськ : НГУ, 2009. — Вип. 4. — С. 75-81.

 

  1. Увічнення пам’яті козацтва: парадигми, міфи, гротеск (культурологічний аспект) / А. Л. Сокульський // Запоріжжя — минуле і сьогодення: перспективи та пріоритети розвитку : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Запоріжжя, 15 січ. 2009 р.). – Запоріжжя : ЗНУ, 2009. — С. 8-9.

 

2008

 

  1. Микола Гоголь и Серен К’єркегор: екзистенція людини : (до 200-річчя з дня народження М. Гоголя) / А. Сокульський // Київ. старовина. — 2008. — № 4. — С. 46-59. — Бібліогр.: 36 назв.

 

  1. Національний ландшафт і культура козацтва / А. Л. Сокульський // Матеріали конференції, присвяченої 360-річниці поч. Визвольної війни 1648-1654 рр. (м. Рівне, 23-24 жовт. 2008 р.). — Рівне, 2008. — С. 57-65.

 

  1. Портретування роду Хмельницьких / А. Л. Сокульський // Чигиринщина: історія та сьогодення : матеріали наук.-практ. конф. (м. Чигирин, 24-25 верес. 2008 р.). — К. : Вертикаль, 2008, — С. 100-108.

 

2007

 

  1. Індоарійські паралелі українського козацтва / А. Сокульський // Історія України. — 2007. – № 39. — С. 1-5. — Бібліогр. в кінці ст.
  2. Індоарійські паралелі українського козацтва. Індоарійські та козацькі імена / А Сокульський // Історія України. — 2007. — № 41. — С. 5-10. — Бібліогр. в кінці ст.

 

  1. Раннє козацтво і Хортицька Січ / А. Сокульський // Основи теорії військової справи та бойових мистецтв : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (м. Запоріжжя, 20 квіт. 2007 р.). – Запоріжжя, 2007. – С. 69-79.

 

  1. Українська національна ідея: сучасне прочитання / А. Л. Сокульський // Дні науки: 11-12 жовтня 2007 р. : зб. тез доп. в 3 т. / редкол.: В. М. Огаренко (гол. ред.) [та ін.]. — Запоріжжя : ГУ «ЗІДМУ», 2007. – Т. 2. — С. 268-270.

 

  1. «Євроремонт» на Хортиці. Яким бути Нац. заповіднику? Якій бути Хортиці? / А. Сокульський // Просто. — 2007. – 15 берез. (№ 1). — С. 5.

 

  1. Життя крізь три століття. Про кошового отамана Нової Січі (1734-1775) П. Калнишевського / А. Сокульський // Просто. — 2007. — 5 квіт. (№ 4). — С. 9.

 

2006

 

  1. Культурологія: словник-довідник / А. Л. Сокульський ; Гуманітар. ун-т «Запоріз. ін-т держ. та муніцип. упр.». — Запоріжжя : ГУ «ЗІДМУ», 2006. — 290 с. — Бібліогр.: с. 287-289.

 

  1. Деякі ремарки до біографії Соловецького в’язня: до 315-річчя від дня народження П. Калнишевського / А.  Сокульський // Основи теорії військової справи та бойових мистецтв : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Запоріжжя, 26-27 трав. 2006 р.). — Запоріжжя, 2006. — С. 77-83.

 

  1. «Зоряні олені Хортиці»: історико-культурний аспект / А. Л. Сокульський // Культурологічний вісник : наук.-теор. щоріч. Нижньої Наддніпрянщини / Запоріз. нац. ун-т ; Запоріз. обл. ін-т після диплом. пед. освіти ; ред. В. І. Воловик. — Запоріжжя : Просвіта, 2006. — Вип. 17. — С. 10-15.

 

  1. Козацька спадщина / А. Л. Сокульський // Сторінки воєнної історії України. — 2006. — Вип. 3. — С. 224-225.

 

  1. Малоросійське просвітництво Московії / А. Сокульський // Тези доп. щоріч. наук.-техн. конф. Запоріз. Нац. техн. ун-ту (м. Запоріжжя, 17-22 квіт. 2006 р.). – Запоріжжя, 2006. – Т. 2. — С. 159-163.

 

  1. Малоросійське просвітництво Московії / А. Л. Сокульський // Дні науки: 5-6 жовтня 2006 р : зб. тез доп. : в 3 т. / Гуманітарний університет «ЗІДМУ» ; редкол. В. М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2006. – Т. 2. — С. 300-302.

 

  1. Раннє козацтво і Хортицька Січ / А. Сокульський // Заповідна Хортиця : зб. пр. співробітників заповідника / під заг. ред. О. П. Мірущенка. – Запоріжжя : Дике Поле, 2006. — Вип. 1. — С. 209-217. — Бібліогр.: 31 назва.

 

  1. Хортицька Січ за картографічними джерелами / А. Л. Сокульський // Козацька спадщина : альм. Нікопол. регіон. від-ня НДІ козацтва Ін-ту історії України НАН України / Ін-т історії України, Нікопол. регіон. від-ня НДІ козацтва. – Дніпропетровськ : Пороги, 2006. — Вип. 3 – С. 224-226.

 

  1. Хортицька Січ за картографічними джерелами. До 150-річчя від дня народження Д. Яворницького / А. Л. Сокульський // Сторінки воєнної історії України : зб. наук. ст. – К., 2006. — Вип. 10, ч. 2. — С. 430-434. — Бібліогр.: 15 назв.

 

  1. Хортицька Січ за картографічними джерелами. До 150-річчя від дня народження Д. І. Яворницького / А. Сокульський // Дні науки: 5-6 жовтня 2006 р. : зб. тез доповідей в 3 т. / редкол.: В. М. Огаренко (гол. ред.) [та ін.]. — Запоріжжя : ГУ «ЗІДМУ», 2006. — Т. 2. – С. 156-159.

 

2005

 

  1. Доіндоєвропейські складники української мови: джерела, методи, результати / А. Сокульський // Дні науки: 27-28 жовтня 2005 р. : зб. тез доп. в 3 т. / Редкол.: В. М. Огаренко (гол. ред.) [та ін.]. — Запоріжжя : ГУ «ЗІДМУ», 2005. — Т. 3. — С. 213-215.

 

  1. Козацтво: процес виникнення та становлення / А. Л. Сокульський // Воєнна історія. — 2005. — № 1-2. — С. 11-37.

 

  1. Раннє козацтво і Хортицька Січ / А. Л. Сокульський // Матеріали міжвідомчої науково-практичної конференції Чернівецького університету ім. Ю. Федьковича. – Чернівці, 2005. – С. 137-139.

 

  1. Увічнення пам’яті козацтва: культурологічний аспект / А. Л. Сокульський // Проблеми і перспективи розвитку козацтва в сучасних умовах : міжнар. наук.-практ. конф. (м. Запоріжжя, 21–22 жовт. 2005 р.). – Запоріжжя, 2005. – С. 94–97.

 

  1. Українська мовна політика в ракурсі російського імперативу / А. Сокульський // Методологія соціального пізнання: здобутки й проблеми : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Запоріжжя, 25 трав. 2005 р.). – Запоріжжя : Просвіта, 2005. — С. 125-127.

 

  1. Чорний камінь / А. Сокульський // Хортиця: часоп. Запоріз. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – 2005. — № 3. — С. 73-76.

 

  1. Хортиця до і після помаранчевої революції / Арнольд Сокульський, Євген Сокульський // Дзеркало тижня. – 2005. – 16-29 лип. (№ 27-28). — С. 21. – Відомості доступні також з Інтернету:https://zn.ua/CULTURE/hortitsa_do_i_posle_oranzhevoy_revolyutsii.html

 

2004

 

  1. Козакування і раннє козацтво: процес виникнення та еволюція / А. Сокульський // Національна перлина Запорожжя: впровадження інноваційно-інвестиційних технологій гармонізації біоекосистеми о. Велика Хортиця : матеріали І міжнар. конгр. (м. Запоріжжя, 26-28 верес. 2004 р.). — Запоріжжя, 2004. — С. 94-97.

 

  1. Козакування і раннє козацтво: процес виникнення та еволюція / А. Сокульський // Соціально-економічні, політичні та етнонаціональні чинники буття народу в системі українознавства : ХІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Ін-ту «Українознавства» (21-22 жовт. 2004 р.). – К. : Українознавство, 2004. – № 5 (10).
  2.  
  3. Фізика Хортиці / А. Сокульський // Історія освіти, науки і техніки : зб. наук. пр. — К. : Від. історії та методології освіти, науки і техніки АН Вищ. шк. України, 2004. — С. 207-229.

 

2003

 

  1. Засадові положення для створення масової молодіжної дитячої патріотичної організації на традиціях козацтва / Г. І. Калайда, В. В. Мірошниченко, А. Л. Сокульський, С. Д. Пашник // Запорозька старовина. Спец. вип.: Присвяч. світлій пам’яті остан. кошового отамана Запороз. Війська Низового Петра Калнишевського з нагоди 200-ї річниці від дня його смерті / НАНУ, Ін-т історії України, НДІ козацтва [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : Вид-во ВАТ «Мотор Січ», 2003. – С. 424-434.

 

  1. Раннє козацтво і Хортицька Січ / А. Сокульський // Запорозька старовина. Спец. вип.: Присвяч. світлій пам’яті остан. кошового отамана Запороз. Війська Низового Петра Калнишевського з нагоди 200-ї річниці від дня його смерті / НАНУ, Ін-т історії України, НДІ козацтва [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : Вид-во ВАТ «Мотор Січ», 2003. – С. 176-188.

 

  1. Хортиця як дзеркало національної розрухи (спроба культурологічного аналізу) / А. Л. Сокульський // Українознавство. – 2003. — № 4. – С. 413-423.

 

  1. Щоденник Еріха Лясоти із Стеблева / А. Л. Сокульський // Запорозька старовина. Спец. вип. : Присвяч. світлій пам’яті остан. кошового отамана Запороз. Війська Низового Петра Калнишевського з нагоди 200-ї річниці від дня його смерті / НАНУ, Ін-т історії України, НДІ козацтва [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : Вид-во ВАТ «Мотор Січ», 2003. – С. 278-296.

 

2002

 

  1. Азовське море / А. Сокульський // Українське козацтво : мала енциклопедія / НДІ козацтва при Запоріз. держ. ун-ті ; [редкол.: Ф. Г. Турченко та ін.]. – К. : Генеза ; Запоріжжя : Прем’єр, 2002. – С. 1-13.

 

  1. Бандура / А. Сокульський // Там само. – С. 27.

 

  1. Дунайська військова флотилія / А. Сокульський // Там само. – С. 142.

 

  1. Кобза / А. Сокульський // Там само. – С. 211.

 

  1. Чайка / А. Сокульський // Там само. – С. 231-232.

 

  1. До питання про виникнення та локалізацію першої Запорозької Січі / А. Сокульський // Київ. старовина. — 2002. — № 6. — С. 40-55.
  2. До питання про виникнення та локалізацію першої Запорозької Січі. Завваги на статтю А. О. Гурбика «Виникнення Запорозької Січі» (хронологічний та територіальний аспект проблеми) / А. Сокульський // Запорозька старовина / авт. кол.: М. М. Антощак [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : НДІ козацтва Ін-ту історії України НАН України, 2002. — Вип. 2. — С. 305-326.

 

  1. Засадові положення для створення масової молодіжної дитячої патріотичної організації на традиціях козацтва / Г. І. Калайда, В. В. Мірошниченко, А. Л. Сокульський, С. Д. Пашник // Запорозька старовина / авт. кол.: М. М. Антощак [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : НДІ козацтва Ін-ту історії України НАН України, 2002.Вип. 2. — С. 305-327.

 

  1. Концептуальні орієнтири реконструкції Запорозької Січі на о. Хортиця / А. Л. Сокульський // Запорозька старовина / авт. кол.: М. М. Антощак [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : НДІ козацтва Ін-ту історії України НАН України, 2002. — Вип. 2. — С. 180-192.

 

  1. Раннє козацтво і Хортицька Січ / А. Л. Сокульський // Запорозька старовина / авт. кол.: М. М. Антощак [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : НДІ козацтва Ін-ту історії України НАН України, 2002. — В. 2. — С. 42-52.

 

  1. Раннє козацтво і Хортицька Січ / А. Л. Сокульський // Основи теорії військової справи та бойових мистецтв : матеріали наук.-практ. конф. (Запоріжжя, 20 квіт. 2002р.). – Запоріжжя, 2002. – С. 68-78.

 

  1. Щоденник Лясоти із Стеблева / А. Л. Сокульський // Запорозька старовина / авт. кол.: М. М. Антощак [та ін.]. – К. ; Запоріжжя : НДІ козацтва Ін-ту історії України НАН України, 2002. — В. 2. — С. 327-341.

 

 

 

2001

 

  1. Богатирі Руси-України / А. Л. Сокульський // Хортиця: часоп. Запоріз. обл. орг. Нац. спілки письменників України. — 2001. — № 1. — С. 71-91.

 

  1. Земля і небо зговорились / Арнольд Сокульський // Хортиця: часопис Запоріз. обл. орг. Нац. спілки письменників України. — 2001. — № 4-5. — С. 79-84.

 

  1. З історії судноплавства в Україні: козацька "чайка" / А. Л. Сокульський // Укр. іст. журн. — 2001. — № 5. — С. 75-81. — Бібліогр.: 30 назв.

 

  1. Козацька «чайка»: конструктивні особливості й технологія виготовлення / А. Л. Сокульський // Історія України. — 2001. — № 1. — С. 7-8.

 

  1. Чи потрібна на Хортиці бутафорна Січ? Нетрадиційний ракурс дослідження / Анатолій Кононюк // Хортиця : часопис Запоріз. обл. орг. Нац. спілки письменників України. — 2001. — № 2. — С. 93-100. — Справжнє прізвище автора А. Сокульський.

 

  1. Еврейский символ на сабле кошевого атамана Иосифа Гладкого. Его загадка не разгадана до сих пор / А. Кононюк // Суббота плюс. — 2001. — 25-31 янв. (№ 4). — С. 13. – Настоящая фамилия автора А. Сокульский.

 

  1. Магендавид на шаблі кошового Йосипа Гладкого : [сторінки історії] / Анатолій Кононюк // Запоріз. правда. — 2001. — 18 січ. (№ 8-9). — С 11. — Справжнє прізвище автора А. Сокульський.

 

  1. Остров игрушечных сукровищ. Нужна ли Хортице бутафорная Сечь за 10 000 000 грн? / А. Л. Сокульский // Индустриальное Запорожье. – 2001. – 20 апр. (№ 85). – С. 3-4.

2000

 

  1. Корінь і крона: козацький родовід видатних людей / В. І. Шевченко, А. Л. Сокульський ; НДІ козацтва НАН України, Запоріз. від-ня. — 2-ге вид., випр. і доп. – Запоріжжя : Вид-во ВАТ «Мотор Січ», 2000. — 192 с. : 35 л. іл.

 

  1. Де купити «Запорізьку правду»? / А. Л. Сокульський // Запоріз. правда. — 2000. — 11 лют. (№ 18). – С. 1.

 

  1. З якого роду-племені наш Запорізький дуб? / А. Л. Сокульський // Запорізька правда. — 2000. — 1 лют. (№ 12). — С. 6.

 

  1. Калка. 777 лет назад / А. Л. Сокульский // Индустр. Запорожье. — 2000. — 13 мая. (№ 96). — С. 4-5.

 

  1.  Незнищений дух народу : [до 225-ї річниці ліквідації Запорозької Січі] / Анатолій Кононюк // Запоріз. правда. — 2000. — 6 черв. (№ 71). – С. 5. — Справжнє прізвище автора А. Сокульський.

 

  1. Початок великої трагедії (До 777-річчя битви на Калці) / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 2000. — 25 трав. (№ 65). – С. 6.

 

  1. Що буде з козацьким патріархом? : [Запоріз. дубом] / Аронльд Сокульський // Запоріз. правда. — 2000. — 4 лют. (№ 14-15). — С. 5.

 

  1. Що візьмемо в третє тисячоліття? / А. Л. Сокульський // Запоріз. правда. — 2000. — 3 лют. (№ 13). — С. 6.

 

  1. Який герб нам пропонують? / А. Л. Сокульський // Запоріз. правда. — 2000. — 12 верес. (№ 118). — С. 5.

 

  1. Іван Сірко лицарська душа і воїн славний…: 320 років від дня смерті : [буклет] / упоряд. А. Л. Сокульський. – Запоріжжя : ВАТ «Мотор-Січ», 2000. – 4 с.

 

1999

 

  1. Битва на реке Калке / А. Сокульский, Г. Калайда // Мотор Січ. — 1999. — 10 черв. (№ 26). – С. 3. — (Это наша история).

 

  1. Дух Хортиці мусить нас розбудити / А. Сокульський // За вільну Україну. — 1999. — № 3.

 

  1. Іменами славна Україна / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1999. – 3 лют. (№ 14). – С. 5.

 

  1. Маємо зберегти. Духовне відродження / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1999. — 23 бер. (№ 36). — С. 6.

 

  1. На це чекали усе життя. Духовне відродження : [святкування 500-річчя запороз. козацтва] / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1999. — 8 жовт. (№ 129-130). – С. 9. ; 12 жовт. (№ 131). – С. 6. ; 14 жовт. (№ 132). — С. 6.

 

  1. Остров Хортица как зеркало национальной разрухи / Арнольд Сокульский // Суббота. -1999. — 6 мая. (№ 19). – С. 3.

 

  1. Почуття дивно близькі нам / Арнольд Сокульський// Мотор Січ. — 1999. — 13 серп. (№ 29). – С. 5. — (Хто ми є?).

 

  1. Почуття, дивно близькі нам… 3 історії походження укр. козацтва / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1999. – 20 серп. (№ 106). — С. 10.

 

1998

 

  1. Предтеча козацької твердині на Запоріжжі / А. Сокульський, В. Щербак // Козацькі Січі (нариси з історії українського козацтва XVI — XIX ст.) / Ін-т Історії України НАН України, НДІ козацтва. – К. ; Запоріжжя : [б. в.], 1998. — С. 15-21.

 

  1. Життя — то коло / А. Л. Сокульський // Український світ. — 1998. — № 1-3.

 

  1. «Мотор Січ» на Міжнародному форумі видавців / Т. Деркаченко, А. Сокульський // Мотор Січ. — 1998. — 14 жовт. (№ 34). – С. 3.

 

  1. Розвиток козацьких традицій — передумова розвитку національної ідентичності українського народу / А. Л. Сокульський // Нар. газ. — 1998. — 27 лип.-2 серп. (№ 29).

 

1997

 

  1. Хортиця за археологічними та історичними дослідженнями / А. Л. Сокульський // Запорозьке козацтво в українській історії, культурі та національній самосвідомості : матеріали міжнар. наук. конф. / НАН України, Ін-т історії України, НДІ козацтва ; [редкол.: В. Смолій (відп. ред.) та ін.]. — К. ; Запоріжжя : [б. в.], 1997. — С. 355-364.

 

  1. Душа правдивая : [до 75-річчя М. П. Киценка] / А. Сокульський // Слово Просвіти. — 1997. – Січ. — С. 10-11.

 

  1. Життя і смерть запорізького дуба / А. Сокульський // Червон. промінь. — 1997. — 19 лют. (№ 14). – С. 3.

 

1996

 

  1. Життя і смерть запорізького дуба / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1996. — 30 жовт. (№ 200). – С. 5.

 

  1. «Из давних леть глаголемое пророчество» / А. Сокульский // Запоріз. правда. — 1996. — 10 січ. (№ 4). – С. 5.

 

  1. Інтелектуальний потенціал нації / Арнольд Сокульський // Вісті з України. — 1996. — 5 груд. (№ 47-48). – С. 5.

 

  1. Правдоборець : [про М. Киценка] / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1996. — 3 груд. (№ 219). – С. 6.

 

1995

 

  1. Морські походи запорожців / А. Л. Сокульський ; Запоріз. держ. ун-т. – Дніпропетровськ : Січ, 1995. – 222 с. : іл. – Бібліогр. : с. 211-217.

 

  1. До історії питання про походження запорозького козацтва / А. Л. Сокульський, Т. К. Шевченко // Запорозька старовина : щоріч. зб. наук.-краєзн. матеріалів. — Запоріжжя, 1995. — Вип. 1. — С. 5-9.

 

  1. Мазепа — головний керманич України кінця ХVII — початку ХVІІІ століть / А. Л. Сокульський // Гетьман Іван Мазепа та його доба. До 285-річчя від дня смерті : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Нац. музею Гетьманства. — К.: Просвіта, 1995. — С. 40-42.

 

  1. Козацтво в історичній науці: витоки / Арнольд Сокульський // Запороз. Січ. — 1995. — 17 трав. (№ 84). – С. 3.

 

1994

 

  1. Ратний подвиг запоріжців : [передмова] / П. О Бідзіля, В. В. Ремизников, А. Л. Сокульський, В. Б. Чорнолуцький // Книга Пам’яті України: Запорізька область. Т. 1 : в 2 кн. місто Запоріжжя (П-Я) ; Запорізький район / голов. редкол.: І. О. Герасимов (керівник) [та ін.]. — Дніпропетровськ : Січ, 1994. — Кн. 2. — С. 10-16.
  2. Анна Ярославна, раїна Франції / Арнольд Сокульський // Запороз. Січ. — 1994. — 15 черв. (№ 111). – С. 3.

 

  1. Гектор української долі: до 350-річчя великого гетьмана України І. Мазепи / А. Л. Сокульський // Запороз. Січ. — 1994. – 19 трав.

 

  1. Де могила великого гетьмана? До 285-річчя з дня смерті І. Мазепи / А. Сокульський // Запороз. Січ. — 1994. – 5 жов. (№ 187). – С. 4.

 

  1. Добрые соседи всегда лучше, чем злые : [в т. ч. о работе крым. и казан. татар на строительстве запорож. промузла] / Арнольд Сокульский // Наш город. — 1994. — 11 мая. (№ 67). – С. 2.

 

  1. Здобутки і прорахунки великого гетьмана : [про Б. Хмельницького] / А. Л. Сокульський // Биги авыл. — 1994. – 6 серп.

 

  1. На виборах програти не можна : [передвиборча ситуація в Запоріз. обл.] / А. Сокульський // Запороз. Січ. — 1994. – 12 січ. (№ 6). – С. 2.

 

  1. Поразка під Полтавою : [до 350-річчя з дня народження гетьмана Івана Мазепи] / Арнольд Сокульський // Запороз. Січ. — 1994. — 9 черв. (№ 107). – С. 3.

 

  1. Приватизационный цейтнот : [о з-де им. Войкова] / Арнольд Сокульский // Индустриальное Запорожье. — 1994. – 12 марта (№ 37-38). – С. 1.

 

1993

 

  1. Національна символіка України / А. Л. Сокульський. – Запоріжжя : Інтербук, 1993. — 104 с. — Бібліогр. в підряд. приміт.
  2. Історико-археологічні дослідження бродницьких поселень на Нижньому Дніпрі / А. Л. Сокульський // Українське козацтво: витоки, еволюція, спадщина : матеріали міжнар. наук. конф., присвяч. 500-річчю укр. козацтва (Київ — Дніпропетровськ, 13-17 трав. 1991р.) : у 3 вип. / Ін-т історії України АН України ; [редкол.: В. А. Смолій (відп. ред.) та ін.]. — К. : АН України, 1993. — Вип. 2. — С. 123-131. — Бібліогр.: 14 назв.

 

  1. Звичаєве право запорожців / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1993. — 17 лют. (№ 30). – С. 3.

 

  1. Лицарська душа : [про М. П. Киценка] / Арнольд Сокульський // Вісті з України. — 1993. — 24-30 черв. (№ 26). – С. 10.

 

  1. Передусім — порядність і професіоналізм : [якою бути Запоріз. обл. раді?] / А. Л. Сокульський // Запоріз. правда. — 1993. – 27 жовт. (№ 206). – С. 2.

 

1992

 

  1. Вплив Миколи Костомарова на формування релігійного світогляду / Л. В. Пащина, А. Л. Сокульський // Микола Костомаров і проблеми суспільного і культурного розвитку української нації : наук.-практ. конф., присвяч. 175-річниці з дня народження М. Костомарова (Рівне, 13-14 трав. 1992 р.). — Рівне, 1992. — С. 144-145.

 

  1. Народна пам'ять про козацтво / Я. П. Новицький, А. Л. Сокульський, В. І. Шевченко // Микола Костомаров і проблеми суспільного і культурного розвитку української нації : наук.-практ. конф., присвяч. 175-річниці з дня народження М. Костомарова (Рівне, 13-14 трав. 1992 р.). — Рівне, 1992. С. 148-150.

 

  1. Лицарська душа : [спогади про М. П. Киценка] / А. Сокульський // Хортиця: часоп. Запоріз. обл. орг. Нац. спілки письменників України. — 1992. — № 2. — С. 89-93.

 

  1. Імперською стратегією — по Хортиці…Точка зору на ідею створення в Запоріжжі Національного парку / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1992. — 22 квіт. (№ 73). – С. 3.

 

  1. Хортиця не для бартерного торгу / Арнольд Сокульський // Запороз. Січ. — 1992. — 2 черв. (№ 97). – С. 3.

 

  1. Сценарій Всеукраїнського свята «Козацька Слава» : до 500-річчя запорозького козацтва та річниці незалежності України (24 серп. 1992 р., м. Запоріжжя, о. Хортиця, Совутина балка) / А. Сокульський, Д. Мухарський, Б. Шарварко, М. Вантух [та ін.] // Програма Всеукраїнської театралізованої вистави «Козацька Слава», присвяч. 500-річчю Запорозького козацтва.

 

1991

 

  1. Віхи край шляху / А. Л. Сокульський // Народна пам’ять про козацтво / Я. П. Новицький, А. Л. Сокульский, В. І. Шевченко. — Запоріжжя : «Інтербук», Запоріз. центр, 1991. — С. 109-154.

 

  1. Козацька Покрова. Штрихи до портрета О. Апанович / А. Кононюк // Запоріз. правда. — 1991. — 7 черв. (№ 107). – С. 4. – Справжнє прізвище автора А. Сокульський.

 

  1. Кошевой И. Сирко / А. Сокульский // Индустриальное Запорожье. — 1991. — 17 июня.

 

  1. Кредо Байди : [роздуми про останню прем’єру сезону в Запоріз. муз.-драм. театрі] / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1991. — 28 трав. (№ 100). – С. 3.

 

  1. Летіли чайки морем… / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1991. — 6 черв. (№ 106). – С. 2.

 

  1. Тарас Шевченко. Рік 1843. Хортиця : [перебування Т. Шевченка на Хортиці] / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1991. — 22 трав. (№ 95-96). – С. 6.

 

1990

 

  1. Факти, висновки, дослідження Кам’янської Січі 1971-1975 рр. / А. Л. Сокульський // Матеріали Першої респ. наук.-практ. конф. «Проблеми історії запорозького козацтва в сучасній науці та музейній практиці» : 18-20 січ. 1990 р., м. Запоріжжя / Акад. наук УРСР ; Укр. фонд культури ; Укр. т-во охорони пам'яток історії та культури ; Держ. іст.-культ. заповідник на о. Хортиця ; [ред. Л. П. Матюшина]. — Дніпропетровськ : Знання, 1990. — С. 197-198. — (До 500-ліття запорозького козацтва).

 

  1. Щоденник Е. Лясоти із Стеблева / А. Л. Сокульський // Матеріали Першої респ. наук.-практ. конф. «Проблеми історії запорозького козацтва в сучасній науці та музейній практиці» : 18-20 січ. 1990 р., м. Запоріжжя / Акад. наук УРСР ; Укр. фонд культури ; Укр. т-во охорони пам'яток історії та культури ; Держ. іст.-культ. заповідник на о. Хортиця ; [ред. Л. П. Матюшина]. — Дніпропетровськ : Знання, 1990. — С. 105-108.

 

  1. Факти, висновки, дослідження Кам’янської Січі 1971-1975 рр. / А. Л. Сокульський // Матеріали Першої респ. наук.-практ. конф. «Проблеми історії запорозького козацтва в сучасній науці та музейній практиці» : 18-20 січ. 1990 р., м. Запоріжжя / Акад. наук УРСР ; Укр. фонд культури ; Укр. т-во охорони пам'яток історії та культури ; Держ. іст.-культ. заповідник на о. Хортиця ; [ред. Л. П. Матюшина]. — Дніпропетровськ : Знання, 1990. — С. 197-198.

 

  1. Быть хозяином, а не хозяйчиком / А. Сокульский // Импульс. — 1990. — 5 июля (№ 50). – С. 3.

 

  1. Злым наветам вопреки : [о Н. П. Киценко] / Арнольд Сокульский // Выбор. — 1990. — 17 янв. – С. 4.

 

  1. Чиї ж ці городища? : [про археол. дослідж. Кам`янської Січі] / А. Л. Сокульський // Пам’ятки України. — 1990. — № 1. — С. 19.

 

  1. Кам’янська Січ : [вивчення уцілілих пам’яток запороз. козацтва] / Арнольд Сокульський // Запоріз. правда. — 1990. – 12 верес. (№ 174). – С. 3.

 

  1. Козацькі кахлі / А. Сокульский // Запоріз. правда. — 1990. – 23 верес. (№ 182). – С. 2.

 

  1. Козацькі коні на припоні / А. Сокульський, А. Завгородній // Запоріз. правда. — 1990. — 24 лют. (№ 38-39). – С. 4.

 

  1. Кошевой атаман Иван Сирко : к 500-летию запорож. казачества / А. Сокульский// Индустр. Запорожье. — 1990. – 28  июля (№ 143). – С. 3.

 

  1. Нестор Запорожья : [к 135-летию со дня рождения Дмитрия Ивановича Яворницкого] / А. Сокульский// Индустр. Запорожье. — 1990. — 27 окт. (№ 206). – С. 3.

 

  1. О дубе и … экологии души / А. Сокульский// Индустр. Запорожье. — 1990. — 16 июня. (№ 113). – С. 4.

 

  1. Щоб Хортиця лунала на весь світ : [обговор. проекту техн.-екон. обгрунтування іст.-культ. та ландшафт. заповідника на о. Хортиця] / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1990. – 15 трав. (№ 93). – С. 3.

 

  1. Откуда есть пошли… : к 500-летию запорож. казачества / Арнольд Сокульский // Индустр. Запорожье. — 1990. – 5 авг. (№ 149). – С. 3.

 

  1. Стежкою Великого Кобзаря : Т. Г. Шевченко і Запоріжжя / Арнольд Сокульський // Выбор. — 1990. — №3 (март). – С. 4.

 

  1. Тропы заповедные : к 176-летию со дня рождения Т. Г. Шевченко / А. Сокульский // Индустр. Запорожье. — 1990. – 8 марта (№ 47). – С. 5.

 

  1. Час взятися за роботу : [реконструкція козац. куреня] / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1990. — 11 серп. (№ 152). – С. 3.

 

1989

 

  1. Хортицький материк / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1989. — 13 січ. (№ 9). – С. 3.

 

1984

 

  1. Запоріжжя: поступ історії : [про експозицію Держ. іст.-культ. заповідника на о. Хортиця] / А. Сокульський // Культура і життя. — 1984. — 1 січ. (№ 1). – С. 7.

 

1983

 

  1. Заповідна пам’ять Хортиці / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1983. — З черв. (№ 105). – С.4.

 

  1. Легендарна Хортиця / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1983. — 30 серп. (№ 166). – С. 4.

 

  1. Музей на Хортиці / А. Л. Сокульський // Слово. — 1983.

 

1980

 

  1. К локализации летописного Олешья : [за данными ареол. раскопок, проведенных в устье Днепра, сотрудниками Заповедника в 1972-1974 гг.] / А. Сокульский // Сов. археология. — 1980. — № 1. — С. 64-73.

 

1979

 

  1. Невідомий портрет Богдана Хмельницького / А. Л. Сокульський // Народна творчість та етнографія. — 1979. — № 4. — С. 103-105.

 

  1. Реликвии великого братства : [о воспитании на Запорож. Сечи в 1647 г.] / А. Сокульский // Индустр. Запорожье. — 1979. – 10 янв. (№ 7). – С. 3.

 

1978

 

  1. Археологічні дослідження на о. Хортиця / А. Л. Сокульський, Т. К. Шевченко // Пам’ятки України. — 1978. — № 1 (35). — С. 58-59.

 

  1. Исследования Хортицкой экспедиции в 1976-1977 гг. / А. Л. Сокульский, Т. К. Шевченко // Археологические исследования на Украине в 1976-1977 гг. : тез. докл. XVII конф. Ин-та археологии АН УССР. — Ужгород, 1978. — С. 102.

 

  1. Лист директора Державного історико-культурного заповідника на о. Хортиця А. Л. Сокульського голові УТОПІК П. Т. Троньку та голові Запорізького облвиконкому П. І. Москалькову про серйозні недоліки в справі благоустрою заповідника. 14 груд. 1978 р. / А. Л. Сокульський // Збережемо тую славу. Громад. рух за увічнення історії укр. козацтва в другій половині 50-80 рр. ХХ ст. : зб. док. та матеріалів / [упоряд. Бажан О. та ін.]. – К. : Рідний край, 1997. – С. 369-375.

 

1977

 

  1. Раскопки славянского поселения на о. Хортица / А. Л. Сокульский, Т. К. Шевченко, Г. В. Бодянский // Археологические открытия. — М. : Наука, 1977. — С. 373-374.

 

1976

 

  1. Археологічна нива Хортиці / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1976. — 25 серп. (№ 167). – С. 4.

 

  1. Пам’ятки мистецтва з села Республіканець / А. Cокульський // Нар. творчість та етнографія. — 1976. — № 5. — С. 97-98.

 

1974

 

  1. Дніпровська археологічна експедиція 1974 р. Дослідження Кам`янської Січі : щоденник / Наук. архів НЗ «Хортиця». – № 81. — 129 с.

 

  1. Звіт про роботу Дніпровської археологічної експедиції 1974 р. / А. Л. Сокульський // Наук. архів НЗ «Хортиця». – № 82. – 22 с.

 

1973

 

  1. Доповідна записка директора Державного історико-культурного заповідника запорізького козацтва А. Л. Сокульського Запорізькому облвиконкому про факти порушення законодавства по охороні пам’яток історії, культури та природи на о. Хортиця. 19 лют. 1973 р. / А. Л. Сокульський // Збережемо тую славу. Громад. рух за увічнення історії укр. козацтва в другій половині 50-80 рр. ХХ ст. : зб. док. та матеріалів / [упоряд. Бажан О. та ін.]. – К. : Рідний край, 1997. – С. 327-334.

 

1972

 

  1. Звіт про археологічне вивчення Великопотьомкінського острова в Голопристанському р-ні Херсонської обл. в 1972 р. / А. Л. Сокульський // Архів Ін-ту археології АН УРСР.

 

  1. З довідки про стан проектування і спорудження пам’ятних знаків на о. Хортиця. Початок 1972 р. / А. Сокульський, М. Бучакчийський // Збережемо тую славу. Громад. рух за увічнення історії укр. козацтва в другій половині 50-80 рр. ХХ ст. : зб. док. та матеріалів / [упоряд. Бажан О. та ін.]. – К. : Рідний край, 1997. – С. 313-315.

 

1971

 

  1. Довідка комісії Запорізького облвиконкому про факти порушення законодавства по охороні пам’яток історії, культури та природи на території Державного історико-культурного заповідника : [1971 р.] / С. Кириченко, А. Лябов, В. Маркин, А. Сокульский, М. Бучакчийский, И. Никитинский, Г. Власенко // Збережемо тую славу. Громад. рух за увічнення історії укр. козацтва в другій половині 50-80 рр. ХХ ст. : зб. док. та матеріалів / [упоряд. Бажан О. та ін.]. – К. : Рідний край, 1997. – С. 289-294.

 

1970

 

  1. Приазовський район : [в доборі документів, матеріалів брав участь А. Л. Сокульський] // Історія міст і сіл Української РСР : в 26 т. / редкол. : Петрикін В. І. (голова) [та ін.] / Ін-т історії АН УРСР ; голов. редкол.: Тронько П. Т. (голова) [та ін.]. – К. : Голов. ред. Укр. рад. енциклопедії АН УРСР, 1970. – [Т. 5.] : Запоріз. обл. — С. 592-617.

 

  1. Хортиця заповідна / А. Сокульський // Запоріз. правда. — 1970. — 13 листоп. (№ 223). — С. 4.

 

ЛІТЕРАТУРА ПРО ЖИТТЯ ТА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

 

  1. Гавриленко Г. Сокровищница Запорожского региона : [в т. ч. о передаче А. Л. Сокульским Запорож. обл. универс. науч. б-ке запис. книжки неизвестного пилота-фронтовика] / Григорий Гавриленко // Рабоч. газ. – 2017. – 1 сен. (№ 99). – С. 3. – Данные доступны также в Интернете: http://rg.kiev.ua/page5/article39424/

 

  1. Петрашина П. Д. Залізообробне та гончарне ремесло Кам’янської Січі : [згадується Дніпров. археол. експедиція 1974 р. під керівництвом А. Л. Сокульського] / П. Д. Петрашина // Краєзнавство Запорожжя. – 2017. — № 3. – С. 4-22.

 

  1. Завгородній Ю. О. Праобраз майбутньої енциклопедії острова Хортиця / Ю. О. Завгородній // Українознавство. – 2010. — № 2 (35). – С. 260-264. – Рец. на кн. : Козацька Хортиця: історико-культурне значення в процесі виникнення і становлення запорозького козацтва : монографія / А. Л. Сокульський ; Класич. приват. ун-т ; Нац. заповідник «Хортиця». — Запоріжжя : КПУ, 2008. – 764 с.

 

  1. Коновалова О. В. Дослідник минувшини – Арнольд Сокульський / О. В. Коновалова // Дослідники козацької минувшини : зб. тез наук.-практ. конф., присвяч. 155-ій річниці від дня народження Д. Яворницького та 95-ій річниці від дня народження І. Свєшнікова. – Рівне, 2010. – 128 с.

 

  1.  Юрик П. Одіссея Арнольда Сокульського – творця Музею запорізького козацтва та першовідкривача Протовчого й Олешшя : [до 70-річчя з дня народження ] / Пилип Юрик // Запоріз. правда. – 2008. – 18 верес. (№ 138-139). – С. 6.

 

  1. 15 вересня – 70 років А. Л. Сокульському… // Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя на 2008 рік : календар і короткі бібліогр. списки / Упр. культури та туризму облдержадмін., Запоріз. обл. універс. наук. б-ка ім. О. М. Горького ; [уклад. І. Шершньова]. — Запоріжжя : [Поліграф], 2007. – С. 95-96.

 

  1. Морські бої та походи : [серед ін. джерел рекомендовано книги А. Л. Сокульського] // Тої слави козацької повік не забудем… : рек. бібліогр. покажч. з іст. укр. козацтва / ред. В. О. Кононенко. – К. : ВАТ «Вид-во «Київська правда», 2004. – С. 52.

 

  1. Національна символіка: минуле і сучасне : [серед ін. джерел рекомендовано кн. А. Л. Сокульського «Національна символіка України» ] // Тої слави козацької повік не забудем… : рек. бібліогр. покажч. з іст. укр. козацтва / ред. В. О. Кононенко. – К. : ВАТ «Вид-во «Київська правда», 2004. – С. 235.

 

  1. Кириченко С. Закоханість на все життя : [про першого директора заповідника козацтва на о. Хортиця А. Сокульського] / Степан Кириченко // З любов’ю до краю Запорізького : нариси, рецензії, роздуми / С. М. Кириченко. – Дніпропетровськ : Ліра ЛТД, 2002. – С. 54-60.

 

  1. Сокульський Арнольд Леонідович : бібліографічний список / ЗОУНБ ім. М. Горького ; Запоріз. від-ня НДІ козацтва НАН України ; [уклад. Г. Нагорна]. – Запоріжжя, 2001. -14 с.

 

  1. Юрик П. «Корінь і крона» кращих українських родин : [про кн. А. Л. Сокульського «Корінь і крона»] / Пилип Юрик // Запороз. Січ. – 2001. – 27 січ. (№ 14). – С. 6.

 

  1. Гаев Ю. Хортица как зеркало национальной разрухи : [в т. ч. имеются сведения о притеснениях бывшего директора Заповедника на о. Хортица А. Л. Сокульского] / Юрий Гаев // Суббота. – 1999. – 4 нояб. (№ 44). – С. 11.

 

  1. Гаев Ю. В 1972 году Петра Шелеста обвинили в национализме, а инициаторов создания музея истории запорожского казачества подвергли травле : [в т. ч. имеются сведения о притеснениях бывшего директора заповедника на о. Хортица А. Л. Сокульского] / Юрий Гаев // Факты. – 1999. – 13 нояб. – С. 7. – Данные доступны также в Интернете: http://fakty.ua/115444-v-1972-godu-petra-shelesta-obvinili-v-nacionalizme-a-iniciatorov-sozdaniya-muzeya-istorii-zaporozhskogo-kazachestva-podvergli-travle

 

  1. Шульга М. Корені нашого родоводу : [про кн. А. Л. Сокульського «Корінь і крона»] / Микола Шульга // Запоріз. правда. – 1999. – 2 верес. (№ 111). – С. 5.

 

  1. Науменко І. Подвижник Хортиці : [до 60-річчя А. Л. Сокульського] / Іван Науменко // Запоріз. правда. – 1998. – 15 верес. (№ 125). – С. 6.

 

  1. Рекубрацький А. Слово про символіку : [про кн. А. Л. Сокульського «Національна символіка України»] / Анатолій Рекубрацький // Запорізька правда. – 1993. – 17 квіт. (№ 72). – С. 1.

 

  1. Дяченко С. На Хортице, у матери… : [подвижничество А. Л. Сокульского в развитии о. Хортица] / С. Дяченко // Огонек. – 1989. – янв. (№ 3). – С. 18-20.

 

  1. Рішення Запорізького облвиконкому про порушення законодавства по охороні пам’яток історії, культури, природи на о. Хортиця : від 17 трав. 1972 р. : [серед згаданих осіб, на яких покладено здійснення контролю за дотриманням режиму на всій заповід. території — А. Л. Сокульський] / документ підписали : М. Хорунжий, В. Богомаз // Збережемо тую славу. Громад. рух за увічнення історії укр. козацтва в другій половині 50-80 рр. ХХ ст. : зб. док. та матеріалів / [упоряд. Бажан О. та ін.]. – К. : Рідний край, 1997. – С. 307-310.

 

  1. Розпорядження Запорізького облвиконкому про затвердження заходів по спорудженню меморіального комплексу Державного історико-культурного заповідника запорізького козацтва : від 4 берез. 1971 р. : [один із членів координаційної групи – А. Л. Сокульський] // Збережемо тую славу. Громад. рух за увічнення історії укр. козацтва в другій половині 50-80 рр. ХХ ст. : зб. док. та матеріалів / [упоряд. Бажан О. та ін.]. – К. : Рідний край, 1997. – С. 253-260.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК ПРАЦЬ

 

 

Рік видання

 

Азовське море.

2002

Анна Ярославна, раїна Франції.

1994

Археологічна нива Хортиці.

1976

Археологічні дослідження на о. Хортиця.

1978

Бандура.

2002

Битва на реке Калке.

1999

Богатирі Руси-України.

2001

Быть хозяином, а не хазяйчиком.

1990

«Велике мовчання космосу»: астросоціологічний парадокс.

2010

Вирують парадокси в колисці козацтва.

2012

Віхи край шляху.

1991

Вплив Миколи Костомарова на формування релігійного світогляду.

1992

Всесвіт і життя : контроверза матеріалістичного й інформаційного пізнання світу Творця.

2012

Вторгнення Дарія І Великого в Скитію : хронологія, геополітика, архетипи (До 2500-річчя події).

2015

Гектор української долі: До 350-річчя великого гетьмана України І. Мазепи.

1994

Дев’ять днів з Ігорем Свєшніковим (До 95 річчя від дня народження Ігоря Свєшнікова).

2010

Де купити «Запорізьку правду»?

2000

Де могила великого гетьмана? : До 285-річчя з дня смерті І. Мазепи.

1994

Деякі ремарки до біографії Соловецького в’язня (До 315-річчя від дня народження П. Калнишевського).

2006

Деятельность Дмитрия Вишневецкого на московской службе : опровержение исторической парадигмы.

2014

Діяльність Дмитра Вишневецького на московській службі: спростування історичної парадигми.

2011

Дніпровська археологічна експедиція 1974 р. Дослідження Кам`янської Січі : Щоденник.

1974

Добрые соседи всегда лучше, чем злые: [в т. ч. о работе крым. и казан. татар на строительстве запорож. промузла].

1994

Доіндоєвропейські складники української мови : джерела, методи, результати.

2005

До історії питання про походження запорозького козацтва.

1995

До питання про виникнення та локалізацію першої Запорозької Січі. Завваги на статтю А. О. Гурбика «Виникнення Запорозької Січі (хронологічний та територіальний аспект проблеми)».

2002

До питання про локалізацію та архітектурне облаштування Олешківської Січі.

2011

Дунайська військова флотилія.

2002

Дух Хортиці мусить нас розбудити.

1999

Душа правдивая : [до 75 річчя М. П. Киценка].

1997

Еврейский символ на сабле кошевого атамана Иосифа Гладкого: Его загадка не разгадана до сих пор.

2001

"Євроремонт" на Хортиці : (Яким бути Нац. заповіднику? Якій бути Хортиці?).

2007

Життя і смерть запорізького дуба.

1997, 1996

Життя крізь три століття : (Про кошового отамана Нової Січі (1734-1775) П. Калнишевського).

2007

Життя — то коло.

1998

Заповідна пам’ять Хортиці.

1983

Заповіти Хортиці.

2016

Запоріжжя : поступ історії : [про експозицію Держ. іст.-культ. заповідника на о. Хортиця].

1984

Засадові положення для створення масової молодіжної дитячої патріотичної організації на традиціях козацтва.

2003, 2002

Звичаєве право запорожців.

1993

Звіт про археологічне вивчення Великопотьомкінського острова в Голопристанському р-ні Херсонської обл. в 1972 р.

1972

Звіт про археологічну експедицію 1974 р.

1974

Здобутки і прорахунки великого гетьмана : [Б. Хмельницького].

1994

Земля і небо зговорились.

2001

З історії судноплавства в Україні: козацька "чайка".

2001

Злым наветам вопреки: [о Н. П. Киценко].

1990

«Зоряні олені Хортиці»: історико-культурний аспект.

2012, 2006

З якого роду-племені наш Запорізький дуб?

2000

Іван Сірко — лицарська душа і воїн славний…: 320 років від дня смерті.

2000

«Из давних леть глаголемое пророчество».

1996

Іменами славна Україна.

1999

Імперською стратегією — по Хортиці…точка зору на ідею створення в Запоріжжі Нац. парку.

1992

Індоарійські паралелі українського козацтва.

2007

Інтелектуальний потенціал нації.

1996

Исследования Хортицкой экспедиции в 1976-1977 гг.

1978

Історико-археологічні дослідження бродницьких поселень на Нижньому Дніпрі.

1993

Калка. 777 лет назад.

2000

Кам’янська Січ: [вивчення уцілілих пам’яток запороз. козацтва].

1990

Кераміка Кам'янської Січі (1709-1711, 1728-1734 рр.) : історія, функціональні особливості, семантика.

2010, 2009

К локализации летописного Олешья : [за данными археолг. раскопок, проведенных в устье Днепра, сотрудниками Заповедника в 1972 — 1974 гг.]

1980

Кобза.

2002

Козакування і раннє козацтво : процес виникнення та еволюція.

2004

Козацтво в історичній науці : Витоки.

1995

Козацтво : процес виникнення та становлення.

2005

Козацька Покрова : Штрихи до портрета О. Апанович.

1991

Козацька спадщина.

2006

Козацька Хортиця.

2008

Козацька «чайка» : конструктивні особливості й технологія виготовлення.

2001

Козацькі кахлі.

1990

Козацькі коні на припоні.

1990

Концептуальні орієнтири реконструкції Запорозької Січі на о. Хортиця.

2002

Концептуальні орієнтири створення історико-етнографічного комплексу «Задунайська Січ» на території Румунії.

2010

Корінь і крона: козацький родовід видатних людей.

2000

Кошевой атаман Иван Сирко : К 500-летию запорож. казачества.

1990

Кошевой И. Сирко.

1991

Кредо Байди : [роздуми про останню прем’єру сезону в Запоріз. муз.-драм. театрі].

1991

Культурні архетипи і концепти Хортиці: культурологічний вектор.

2012

Культурологія : Словник-довідник.

2006

Легендарна Хортиця

1983

Летіли чайки морем…

1991

Лицарська душа : [про М. П. Киценка].

1993, 1992

Магендавид на шаблі кошового Йосипа Гладкого.

2001

Маємо зберегти: Духовне відродження.

1999

Мазепа — головний керманич України кінця ХVII — початку ХVІІІ століть.

1995

Малоросійське просвітництво Московії.

2006

Марк Солтанович Сокольський – удільний князь Туровської землі : ім’я, рід, духовність, здобутки культури.

2013

М. В. Гоголь : велич України (до річниці від дня смерті).

 

2017

Меч "Володимира Кальцева"з дна Дніпра біля острова Хортиця.

2012

Микола Гоголь и Серен К’єркегор: екзистенція людини : (до 200-річчя з дня народження М. Гоголя).

2008

Монументальна "біжутерія": запорізький вимір.

2011

Морські походи запорожців.

1995

«Мотор Січ» на Міжнародному форумі видавців.

1998

Музей на Хортиці.

1983

На виборах програти не можна : [передвиборча ситуація в Запоріз. обл.]

1994

Народна пам'ять про козацтво.

1992

На це чекали усе життя : Духовне відродження : [святкування 500-річчя запороз. козацтва].

1999

Національна символіка України.

1993

Національний ландшафт і культура козацтва.

2008

Невідомий портрет Богдана Хмельницького.

1979

Незнищений дух народу : [до 225-ї річниці ліквідації Запорозької Січі].

2000

Нестор Запорожья : К 135-летию со дня рождения Дмитрия Ивановича Яворницкого.

1990

Об авторе (предисловие к книге Огурцова П. А. Конспект : Запорожье 1983-1992.).

 

2010

О дубе и … экологии души.

 

1990

Острів Хортиця та його історико-культурне значення в процесі виникнення і становлення запорозького козацтва.

 

2014

Остров игрушечных сокровищ (Нужна ли Хортице бутафорная Сечь за 10 000 000 грн?).

 

2001

Остров Хортица как зеркало национальной разрухи.

 

1999

Отамани Хортицької Січі (1552-1558): сучасний стан та перспективи дослідження проблеми.

2013, 2015

Откуда есть пошли…: К 500-летию запорож. казачества.

1990

Пам’ятки мистецтва з села Республіканець.

1976

Пенати кошового Івана Сірка : проблеми музеєфікації станом на жовтень 2012 р.

2014

Передусім — порядність і професіоналізм : [якою бути Запоріз. обл. раді?]

1993

Поразка під Полтавою : [До 350-річчя з дня народження гетьмана Івана Мазепи].

1994

Портретування роду Хмельницьких.

2008

Початок великої трагедії :[До 777-річчя битви на Калці].

2000

Почуття, дивно близькі нам… : 3 історії походження укр. козацтва.

1999

Правдоборець : [про М. Киценка].

1996

Предтеча козацької твердині на Запоріжжі.

1998

Приватизационный цейтнот : [о з-де им. Войкова].

1994

Проблема увічнення пам’яті козацтва (До 95-річчя від дня народження П. Т. Тронька).

2011

Раннє козацтво і Хортицька Січ.

2007, 2006, 2005, 2003, 2002

 

Раскопки славянского поселения на о. Хортица.

1977

Ратний подвиг запоріжців : [передмова до Книги Пам’яті України: Запорізька область].

1994

Реликвии великого братства.

1979

Розвиток козацьких традицій — передумова розвитку національної ідентичності українського народу.

1998

Селена – інша реальність.

2014

Сокуль – князівство лучан : земля, населення, історичні постаті.

2012

Стежкою Великого Кобзаря: Т.Г.Шевченкоі Запоріжжя.

1990

Сценарій Всеукраїнського свята «Козацька Слава» : До 500-річчя запорозького козацтва та річниці незалежності України.

1992

Тарас Шевченко і українське козацтво. Т. Г. Шевченко і ідентичність нації (До 170-річчя перебування поета на Хортиці).

2016

Тарас Шевченко. Рік 1843. Хортиця.

1991

Т. Г. Шевченко і ідентичність нації.

2014

Тризуб – княжий клич Рюриковичів і герб Київської Русі: виникнення, еволюція, значення.

2015

Тропы заповедные : К 176-летию со дня рождения Т. Г. Шевченко.

 

1990

Увічнення пам’яті козацтва: культурологічний аспект.

 

 

2005

Увічнення пам’яті козацтва: парадигми, міфи, гротеск (культурологічний аспект).

 

2010, 2009

Україна козацька : філософія пізнання й естетика історичної поеми Валентина Северинюка.

 

2017, 2016

Українська мовна політика в ракурсі російського імперативу.

 

2005

Українська національна ідея: сучасне прочитання.

 

2007

Українське прикордоння і козаки-пластуни. Великий кордон, як явище Євразійського геополітичного простору.

2011

Український козацький пантеон.

2016, 2014

Факти, висновки, дослідження Кам’янської Січі 1971-1975 рр.

1990

Феномен Адама Чарноцкого.

2014

Фізика Хортиці.

2004

Флот Запорозької Січі в XVI-XVIII ст.: структурна організація, технологія та військове мистецтво.

 

1999

Хортицька Січ за картографічними джерелами (До 150-річчя від дня народження Д. Яворницького).

 

2006

Хортицький материк.

 

1989

Хортиця до і після помаранчевої революції.

 

2005

Хортиця за археологічними та історичними дослідженнями.

 

1997

Хортиця заповідна.

 

1970

Хортиця не для бартерного торгу.

 

1992

Хортиця увічнює українських січових стрільців (До 100-річчя заснування УСС).

2012

Хортиця як дзеркало національної розрухи.

 

2003

Чайка.

2002

Час взятися за роботу : [реконструкція козацького куреня].

1990

Час — мінлива субстанція виміру простору Всесвіту.

2013

Чиї ж ці городища? : [про археологічні дослідження Кам`янської Січі].

1990

Чи потрібна на Хортиці бутафорна Січ? (нетрадиційний ракурс дослідження).

2001

Чорний камінь.

2005

Що буде з козацьким патріархом? : [Запоріз. дубом].

2000

Щоб Хортиця лунала на весь світ : [обговор. проекту техн.-екон. обгрунтув. іст.-культ. та ландшафт. заповідника на о. Хортиця].

1990

Що візьмемо в третє тисячоліття?

2000

Щоденник Еріха Лясоти із Стеблева.

2003, 2002, 1990

Як "Ahnenerbe" шукало сакральні центри в Надпорожжі й Запорожжі: спроба реконструкції.

2013

Який герб нам пропонують?

2000

 

 

РОДОВІД АРНОЛЬДА СОКУЛЬСЬКОГО

Сокульський Арнольд Леонідович — народився у місті Тальне Черкаської області 15 вересня 1938 року. Ім’я науковця в перекладі з німецької означає Arn — орел, Old – володарюючий.

Рід Сокульських (Сокольських) походить із містечка Сокуль, Турово-Пінського краю, що на Волині. За письмовими джерелами історія роду простежується з XIV століття. Його родоначальниками є Марк Солтанович Сокольський (+ — 1583 р.) та Ганна Солтанівна Сокольська (після 1585 р.) — брат і сестра.

Солтос (з нім. Sohultheiss, з латини Seultetus), солтан — особа, яку назначав крупний феодал начальником села або міста, заснованого на німецькому праві. Призначений вважався заступником власника щодо поселенців, головою самоуправи і суду, і до XVII ст. посада солтана була спадковою. Солтани роду Сокульських (Сокольських) завше були керівниками в князівстві «Сокуль», Соколі (селі) тощо.

Марк посідав княже місце, а Ганна, відома як Ганна Борзобагата-Красненська, мала лиху вдачу та переважала в військових справах більш спокійного брата. Вона добре володіла шаблею, луком, організовувала реєстрове козацтво.

У 80-х рр. XVI ст. селяни села Кобче, Луцького повіту, виступили проти князя Марка Сокольського (1582). В скарзі М. Сокольського луцькому підстарості Петровському повідомлялося, що всі Сокольські до 90-х рр. XVI ст. поховані в Сокулі [Хрестоматія з історії УРСР, т. І. — К.: «Радянська школа», 1959. — С. 159-160].

Дід Арнольда Сокульського Яків Онуфрійович був розстріляний більшовиками 27 вересня 1938 року в м. Монастирище, що на Черкащині.

Про себе Арнольд Леонідович розповідає так: «Я народився в сім’ї вчителів. Мої батьки в 1937 році закінчили Уманський педагогічний інститут. Батько Леонід Якович Сокульський (1913-1992) — викладав фізику, мати – хімію і ботаніку. Тато — учасник Другої світової війни, брав Берлін, нагороджений багатьма нагородами, похований на Черкащині.

Нині маю одну сестру — Наталію Сокульську (07.06.1949).

Одружений. Моя дружина Волчанова Валентина Іванівна філолог за освітою. Продовжувачами нашого роду є мій син Євген Сокульський (05.02.1962) — історик, журналіст (ЗНУ) та онуки: Богдан Сокульський – інженер-програміст (проживає у Львові) і Ксенія Сокульська — журналіст (проживає у Києві)».

 

Записано зі слів А. Л. Сокульського