Основа К.І.,

завідувачка сектором довідково-бібліографічної роботи

 

Малі бібліографічні форми: краще один раз побачити

Головна вимога до інформаційних та бібліотечних посібників малих форм, які створюють бібліотеки — це оперативність. При цьому враховуються вікові категорії читачів, їх інтереси.

Користувач може отримувати інформацію про нові надходження з допомогою міні-плакатів "Нові книги", на яких зображено обгортки кращих книг, отриманих бібліотекою за певний період. Ці плакати рекомендують або кілька книг, вагомих і актуальних на даний момент, чи одну, про яку говорять усі.

Повідомляють читачеві про нові книги також інформ-буклети. Ці видання мають особливу форму. Вони виконуються на одному аркуші, складаються паралельно у кілька сторінок і розкриваються як віконце.

Невеликі списки нової літератури пропонуються читачам у вигляді інформаційних аркушів ("Війна і доля", "Обчислювальна техніка. Комп'ютери"). Як правило випуск такої сигнальної інформації пов'язаний зі знаменними датами, підвищеною цікавістю читачів до певної галузі чи теми і т.д.

Великою популярністю у наших читачів користуються і така мала форма інформації як закладка. Це, по-перше, списки-закладки в конкретну книгу, по-друге, закладка з корисною інформацією ("Чи небезпечний мобільний телефон?"), по-третє, закладка мовою чисел. Технологія створення таких закладок досить проста і не займає багато часу. Вони яскраві, привертають увагу і активно використовуються.

Познайомити читачів з відомою особою, її життям, творчістю та найвідомішими творами — така мета персональних пам'яток, які також використовуються в ЦБС ("Іван Гончар — видатний український етнограф").

Міні-довідник — саме так ми називаємо яскраво оформлені видання, що містять короткі відомості різноманітного характеру: "Міні-словник квіткових символів", "Видатні етнографи України", "Екстремальні ситуації" і т. ін.

Такі форми роботи ми організуємо, як правило, в якості доповнення до книжкових виставок, панорам, інформаційних стендів.

На ярмарку кращих інформаційних ідей, що була складовою частиною семінару-практикуму "Формування інформаційної культури читачів", працівники бібліотек обмінялися досвідом роботи, інноваціями в інформаційній діяльності. Це був своєрідний "розпродаж" різноманітних цікавинок. Тут можна було рекламувати свій товар та "купувати" чужий.

На книжкових виставках абонементу часто можна побачити і такі бібліотечні родзинки, як книжка-розкладайка та бібліомлин. Це особливо необхідно тоді, коли матеріалу цікавого багато, а місця для нього бракує. Картки з надрукованим цікавим текстом складаються у невеличку книжечку, а млин читачеві навіть цікаво буде повертіти — скільки різноманітних фактів він там побачить. І займають такі форми дуже мало місця. У нас вони були присвячені таким темам: "Пам'ятники тваринам", "Музеї бувають різні", "Страви з гарбуза", "Гарбуз у косметиці", "Герби міст, на яких присутня бджола", "Запорізькі вулиці колись і тепер" і багато інших. А українські забуті страви були представлені у вигляді віяла.

Ми вважаємо, що слід обов'язково розширювати межі своєї діяльності, не зосереджуючись лише на традиційних формах. Це нестандартна, творча робота. І працюємо ми під гаслом: "Усе -творчо, а інакше — навіщо?"