Сьогодення ЗОУНБ ім. О.М.Горького тісно пов'язане з життям країни. Поглиблення кризової ситуації, фінансова нестабільність, недосконалість законодавчої бази та її практична неспроможність, податковий тиск негативно впливають на всі сфери діяльності закладу.
1995-1999 роки далеко не кращі часи для Бібліотеки та її колективу. Розвиток ОУНБ в цей період відзначався об'єктивно й суб'єктивно обумовленими протиріччями — безперечними досягненнями в одних напрямках і спадом — в інших. Найгострішою і найболючішою проблемою стало незадовільне комплектування книжкових фондів — основи інформаційних ресурсів установи. Дефіцит бюджетного фінансування, розладнання державної системи книговидавничої та книгопостачальної політики, систематичне зростання цін на книжкову продукцію й періодичні видання призвели до зменшення надходжень до книгозбірні швидкого зношення бібліотечних фондів, загрози фізичної втрати їх.
Це можна простежити за такими даними кількісного спаду придбання нової літератури у порівнянні з 1991 роком (43.8 тис. примірників): 1995 р.- 21.0 тис., 1996 р. — 18.6 тис., 1997 р. 15.3 тис. примірників.
Однак з 1998 Р. ситуація стала змінюватися на краще. Зокрема, на 01.01.2000 року вдвічі спорівняно з 1996 роком) зросла сума асигнугнувань на комплектування, склавши 279.9 тис грн., відповідно, поступово збільшується і кількість нових надходжень (1998 р. — 24.3 тис прим., 1999 р. — 23.0 тис. прим.). Активно з цією метою використовувались і кошти одержані від надання платних послуг (біля 20000 грн. за останні З роки).
Відрадно, що, як і в повоєнні роки, громадськість міста у цей нелегкий час допомогала Бібліотеці у поповненні книжкових Фондів: протягом 1995-1999 р.р. жителі міста, читачі передали в дарунок 15.4 тис. примірників видань.
Для передплати ж періодичних видань Бібліотека, крім Укрпошти, використовувала протягом 1995-1999 рр. альтернативний дешевший канал постачання газет і журналів — Донецьке науково-виробни-че підприємство "Ідея". Саме завдяки таким раціональним зусиллям стан забезпечення закладу періодикою, інформаційними матеріалами за репертуаром назв, кількісним складом протягом 1995-1999 рр. був у цілому задовільний.
І все ж, попри всі троді негаразди, колективу Бібліотеки вдалося не тільки не втрати своїх користувачів, але й залишитися незаперечним лідером серед провідних бібліотечних закладів області, найбільш відвідуваним місцем широкої читацької публіки, осередком духовного спілкування, навчання, просвіти й бібліографічного інформування.
Яскраве свідчення цьому щорічний приріст показників обслуговування користувачів. Зокрема, 1999 року обслужено майже 53 тис. читачів (1997- 51 тис.), які відвідали Бібліотеку 260.4 тис. разів використавши при цьому 1 млн. примірників видань. Не позбавила установа своїх користувачів і цікавих масових звходів, які стали важливим засобом духовного спілкування, особливо ж для малозабезпечених. Тільки в 1997 р. читачі стали учасниками 5 літературних вечорів, у т.ч.: "Усмішки і жарти" Сприсвячувався творчості П.Глазового); презентації першої поетичної збірки "Провінція" творчої асоціації "Кольцо" Соб'єднує молодих поетів, бардів, художників); зустрічі з провідними письменниками обласної письменницької організації П.Ребром М.Ласковим, В.Чубенком — авторами п'ятого випуску літературно-художнього альманаху "Хортиця" Сна вечорі пролунали пісні на слова запорізьких поетів у виконанні відомого співака А. Сердюка). Набула широкого резонансу перша виставка "Недоступні книги" — з особистих колекцій користувачів. Особливість її полягала в тому, що відвідувачі мали змогу не тільки ознайомитися із надзвичайно цінною літературою, але й придбати потрібні видання у власне користування.
Велику громадську аудиторію (за участю ЗМІ) у відділі мистецтв (зав.- О.А.Савкіна) збирають виставки самодіяльних художників творчого об'єднання "Самоцвіти Запоріжжя". Серед аматорських Робіт особливо цікавими були виставки об'ємної аплікації, бісеру. Фітодизайну, флористики, мережива, різьблення по дєрєву авторів Л.Звьоздочкіної, М.Зозулі, М.Стегайлова, 3.Матвеєва, Н.Алдобаєвої, а також картин живопису О.Стахарного, С.Дорошенка та ін.
Активізувалась у 1995-1999 рр. робота Бібліотеки із висвітлення своєї діяльності на телебаченні, радіо, у пресі. Лише директор Бібліотеки І.П.Степаненко, протягом 1997-1999 рр. 10 разів виступила з проблемними інтерв'ю на сторінках провідних газет області, на різних каналах регіонального телебачення і радіомовлення.
Пам'ятною подією 1996 року стало створення Запорізької бібліотечної асоціації; обрано її правління, ухвалено Статут і ряд інших регламентуючих документів.
Створення асоціації дало змогу поступово відновити порушені за роки становлення незалежної України координаційні зв'язки з бібліотеками інших систем і відомств.
1998 р. ознаменувався для колективу нашого закладу рядом радісних подій. Одна із них полягала у тому, що першим лауреатом обласної щорічної премії імені А.І.Бальцера стала директор Бібліотеки І.П.Степаненко. Друга пам'ятна дата — відзначення першого Всеукраїнського дня бібліотек, яке, згідно Указу Президента України, щороку (почиваючи з 1998 р.) святкуватиметься 30 вересня. Нарешті і ми маємо професійне свято! І майбутні покоління бібліотекарів-горьківців зрозуміють нашу гордість від того, що саме нам випала радість відсвядкувати ПЕРШИЙ Всеукраїнський день бібліотек.
То ж не дивно, що колектив Бібліотеки відзначив своє професійне свято дуже урочисто, причому двічі, Перший раз (29 вересня) — у Палаці культури Запорізького алюмінієвого комбінату, де зібралися представники бібліотек усіх систем і відомств області, у т. ч. і ЗОУНБ. Значна частина співробітників Бібліотеки була нагороджена Подячними листами мінкультури і мистецтва України, почесними грамотами облдержадміністрації, обласного управління культури.
Удруге Всеукраїнський день бібліотек відзначався саме 30 вересня. Цього разу свято було організоване безпосередньо для колективу Бібліотеки, колишніх її працівників, для представників читацької громадськості й запрошених гостей.
1999 рік теж був позначений для колективу пам'ятною подією: директорові Бібліотеки І.П.Степаненко присвоєно звання "Заслужений працівник культури України".
Відзначили і вдруге Всеукраїнський день бібліотек — урочисто і піднесено.
На закінчення хочу сказати, звертаючись до майбутніх поколінь бібліотечних працівників ЗОУНБ імені О.М.Горького, ще кілька слів.
Ми віримо, що ви будете жити і працювати в оновленій, розквітлій і заможній Україні.
Тому не дивуйтеся, читаючи нарис, що сучасне покоління ваших колег жило й працювало за часів тяжких економічних потрясінь. Коли кожна нова книга, газета чи журнал діставалися Бібліотеці ой як нелегко. Коли Фактично не Фінансувалися видатки на оплату комунальних послуг, енергоносіїв, придбання господарських матеріалів тощо. Коли не виплачувалась вчасно і не підвищувалася заробітна плата, ліквідовувалися десятки (особливо в сільській місцевості) бібліотечних закладів, у небачених раніше масштабах скорочувалася штатна чисельність.
Але знайте, що переборюючи величезні труднощі, ми були мужніми. були оптимістами. Ми витримали випробування на життєстійкість !
січень 2000 р. В. І. Жук