Передмова

27 серпня минає 150 років з дня народження українського письменника Івана Яковича Франка — однієї з найвидатніших особистостей України.
Мабуть такі велетні духу, праці, подвижництва, мужності, як Іван Франко, народжуються раз на тисячоліття. Поет, прозаїк, драматург, учений, громадський діяч, філософ, літературний критик, публіцист, етнограф — грані постаті Івана Франка, його внеску в українську культуру. Своєю діяльністю він ознаменував цілу епоху в українській літературі, підтвердив світове значення української культури, її міжнародний авторитет. Інститут літератури НАН України свого часу видав 50-томник письменника, але тільки тепер з’ясовується, що приблизно стільки ж ще треба опублікувати

В історію рідної літератури І. Франко увійшов як художник-реаліст, блискучий новатор форми, літописець народного життя, стійкий борець проти національного та соціального гноблення. Він володів 14-ма мовами і невтомно працював зі словом, віршованим та прозовим, писав чарівні казки для малят, вів науково — дослідну роботу.
Завдяки своєму талантові, великій ерудиції, непохитній волі Іван Франко став пророком післяшевченкової доби, передвісником відродження сили народу, символом її невичерпності.

У пролозі до поеми «Мойсей» поет писав про Україну: «Та прийде час, і ти вогнистим видом Засяєш у народів вольних колі…»

Не дивно, що такій яскравій постаті як Іван Франко приділяється увага всієї культурної спільноти. Література про нього охоплює тисячі назв, у т.ч. монографії, статті в наукових збірниках, на сторінках журналів та газет.

Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека імені О.М. Горького також не вперше звертається до спадщини великого Каменяра.1 Даний методичний матеріал висвітлює, передусім, постать письменника в ракурсі мислителя, вченого, філософа і містить -поради бібліотекарям щодо організації комплексу заходів, присвячених ювілею І.Я.Франка. У додатках (№ 1-5) подано не лише програми заходів, але й уривки публікацій із відомих часописів, які дозволять бібліотечним працівникам впевненіше орієнтуватись у творчості письменника, якісніше організовувати відповідну просвітницьку роботу та бібліографічний список, до якого включено видання останніх років.